£cidóe(Somcunt HAGENAARS ENIGE TIJD SPOORLOOS IN LIBANON alstublieft, Kabinet voelt weinig voor betalen beveiliging taxi's Europa sukkelt door CRUYFF BLIJFT, WEISWEILER WEG Dodelijk ongeval in Lisse LIBANON BRANDT WEER: 100 DODEN Rechtstreeks te kiezen parlement blijft struikelblok ,CIA INSPIRATOR LOCKHEED-AFFAIRE IN JAPAN Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Zaterdag 3 april 1976, 66e jaargang no. 20392 Songfestival Eurovisie Songfestival op Ned. II om 21.00 uur. Ned. I om 20.25 uur Paul New man in speelfilm „From the Terrace". Zondag Ned. I om 20.30 uur tv-spel Vergeelde glorie. Ned. II om 21.35 uur Informeel over corruptie en om 22.35 uur ballet Episodes. Op de meeste plaatsen droog. Op de meeste plaatsen droog en geleidelijk meer zonnige perio den. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en noordwest Maxima van 9 graden in het noordwesten tot 14 graden in het zuidoosten van het land. Morgen zon: 6.08 - 19.19. Schev. hoogw.: 6.06 en 18.28. Laagw: 2.01 en 14.20 BARCELONA - Johan Cruyff heeft gisteren zijn contract met Barcelona voor een jaar verlengd. Hij ontvangt daarvoor een mil joen gulden. Kort nadat Cruyff deze beslissing had genomen, werd bekend gemaakt dat trainer Hennes Weisweiler zijn contract met de Spaanse club, dat nog tot het einde van het seizoen 1976- 1977 liep, heeft opgezegd. Hij wil Barcelona aan het einde van dit seizoen verlaten en terugkeren naar West-Duitsland. Weisweiler verklaarde dat hij on- mogelijk nog een jaar met Cruyff zou kunnen samenwerken. Tege- lijkertijd oefende hij kritiek uit op de voorzitter van Barcelona, Agustin Montal. Volgens Weiswei ler had deze hem verzekerd dat Cruyff na afloop van dit seizoen Barcelona zou verlaten. De 56-jarige Weisweiler is een jaar k bij Barcelona onder contract ge weest. Hij zegt al enkele aanbie dingen van Westduitse en twee Spaanse verenigingen te hebben gekregen. Cruyff gaf als commen taar op het vertrek van Weisweiler dat dat een zaak van de Duitser zelf is en dat hij daar niets mee te maken heeft. Meer nieuws hierover op onze Sportpagina. Trainer Weisweiler (midden) kreeg gisteren een stortvloed vragen te beantwoorden. (Van een onzer ver slaggevers) DEN HAAG - Drie personeelsleden van de Haagse verhuisonder- neming i. C. Koot en Zonen zijn vorige maand enige tijd spoorloos geweest in Libanon. De drie ver huizers, van wie gedu rende hun vermissing taal noch teken werd vernomen, keerden echter eergisteren plotseling weer in ons land terug. De verhuizers vertrok ken vorige maand met een grote vrachtwagen naar het Midden-Oos ten om in Libanon een aantal goederen bij de Nederlandse ambassa de af te leveren. Bij hun aankomst-in Liba non raakten ze echter verzeild in het geweld van de Libanese bur geroorlog. Daarbij werd hun vrachtwagen door kogels doorzeefd en vernield en konden de drie zichzelf maar ternauwernood in vei ligheid stellen. Direct na het hachelij ke avontuur namen de verhuizers contact op met hun bedrijf in Den Haag en lieten ze per telefoon weten, dat ze onmiddellijk naar Ne derland zouden terug keren. Na dat telefoon tje werd een groot aan tal dagen echter niets meer van hen verno men. Ze bleken spoor loos te zijn verdwenen. Totdat ze gisteren plotseling weer boven water kwamen. Na hun thuiskomst zijn de drie verhuizers onder gebracht op een onbe kende plaats in ons land om weer wat op verhaal te komen. Van een onzer verslaggevers LISSE Een frontale botsing op de Heereweg in Lisse rond middernacht heeft het leven ge kost aan de 69-jarige E. Paczej- ka uit Rotterdam. Ter hoogte van het tuincentrum Wester geest reed de Rotterdammer met zijn auto frontaal tegen een Peugeot, die op de linker weg helft reed. De inzittenden van de Peugeot, een 20-jarige inwo ner van Nieuwegein en een 23- jarige Lissenaar. werden zwaar gewond naar het ziekenhuis ver voerd. Dure cliënt ARNHEM (ANP) De 53-jarige administrateur C. B. uit Arn-' hem die tegenover de Nijmeeg se politie bekende brand te heb ben gesticht in het "Baby Para dijs" in Nijmegen, heeft nu ook toegegeven zijn eigen huis in brand te hebben gestoken voor het binnenhalen van de verze keringspenningen van bijna 20.000. In Nijmegen ontving hij van de eigenaar, die goed verzekerd was. 6.000.- beloning voor het m brand steken van de winkel. Ook heeft de administrateur in middels bekend twee maal in zijn eigen woning een inbraak te hebben gefingeerd. In die ge vallen betaalde de verzekering 4,600,- en 6,000,. De man maakte deel uit van een groep van vijf mannen, die in combi natie opereerde. Zij worden er van verdacht een groot aantal ontvreemde betaalcheques en girobetaalkaarten te hebben verzilverd tot een bedrag van ruim 20.000. Valse kaarten F eyenoord-Ajax ROTTERDAM Voor de eredi visietopper Feyenoord-Ajax van morgen zijn ongeldige toe gangskaarten in omloop. Het betreft de toegangsbewijzen van de ontmoeting, die aanvan kelijk op 21 maart zou worden gespeeld, maar toen wegens de slechte toestand van het terrein werd afgelast. De grondkleur van de kaarten is geel met het opschrift „Feye- noord-Ajax, 21 maart". Deze kaarten, die de drukkerij niet uit mochten, nooit in de voor verkoop zijn geweest en vernie tigd dienden te worden, blijken nu toch in geringe hoeveelheid in omloop. De entreekaarten die wel geldig zijn hebben een blauwe grond kleur met het opschrift „Feye- rtoord-Ajax, seizoen '75/'76. De politie zal een onderzoek instel len naar het toch in omloop komen van de kaarten van 21 maart. BEIROET (AFP) Gisteren, de eerste dag van het tiendaagse „bestand" in Libanon zijn honderd Libanezen om het leven gekomen, en een onbekend aantal mensen gewond. In de hoofdstad Beiroet vielen ongeveer 30 doden. In de bergen ten noorden van Beiroet, bij de plaats Aintoura, zou gisteren de hele dag nog fel gevochten zijn, waarbij vijftig a zestig mensen omkwamen. De vooraanstaande Libanese hoogleraar in de filosofie aan de universteit van Beiroet, Kamal al-Hage, is gisteren ontvoerd en in de bergen vermoord. Volgens ooggetuigen zijn vrijdag zeker 50 mensen ontvoerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vice-premier Van Agt heeft gisteren laten doorschemeren, dat het kabinet er weinig voor voelt de kosten, die zijn verbonden aan het treffen van beschermende maatregelen voor taxichauffeurs, voor rijksreke ning te nemen. Hij zei na afloop van de vergadering van de ministerraad, die hij had gepre sideerd, dat als de overheid- de kosten draagt de kans bestaat, dat andere beroepsgroepen hij dacht aan benzi nepomphouders, horecabedrijven e.d. eveneens om bijstand zullen gaan vragen. Minister Van Agt meende, dat de kos ten per wagen niet dusdanig zullen zijn, dat zij bij doorberekening daarvan aan de passagiers de taxiritten in drukwekkend duurder zullen maken. De ministerraad besprak het rapport van de werkgroep veiligheidsvoor schriften voor taxichauffeurs gisteren voor de eerste keer. In het rapport worden onder meer aanbevolen het aanbrengen van een mobilofooninstal latie, een hoor- en zichtbare alarmin stallatie en het monteren van een brandkastje. De nota is vervaardigd door een werkgroep van top-ambtena- ren, taxi-chauffeurs en vertegenwoordi gers van de vakbeweging. vrouw het stations gebouw van Schip- hij giste- Moord In Buenos Aires zijn gisteren een hoge politieambtenaar en zijn chauffeur door linkse guer rillastrijders doodgeschoten. Ontvoering Een 44-jarige textielindustrieel uit Florence, Romolo Banchini, is gisteren door drie gewapende mannen ontvoerd die zijn kan toor binnenstormden. (Van onze correspondent) LUXEMBURG - Het overleg van de negen EEG-leiders in Luxemburg heeft nauwelijks tot enig tastbaar resultaat geleid. De onenigheid om trent het aantal zetels en de zetel verdeling voor het in mei/juni 1978 rechtstreeks te kiezen Europese par lement is eerder toe dan afgenomen. De problematiek van de economi sche, politieke en sociale situatie is teruggeschoven naar de ministers van financiën en economische zaken van de lidstaten. En het rapport Tindemans, dat voorstelt met de politieke unie van Europa in 1980 op bescheiden schaal een begin te maken, is slechts in vrijblijvende zin geprezen. Vooral de omstandigheid dat over de opzet van het nieuwe Europese par lement geen overeenstemming is be reikt, heeft in brede kring tot teleur stelling geleid. De liberale fractie in het huidige (indirect gekozen) Euro pese parlement heeft ronduit laten weten dit falen van de negen rege ringsleiders „te verfoeien". Volgens de christendemocratische fractie is door dit tekortschieten „de geloof waardigheid en de nuttigheid" van het periodiek bijeenkomen van de EEG-leiders in het gedrang geko men. Lichtpuntje is wel dat het eer der genomen principe-besluit om de verkiezingen medio 1978 te houden nog eens is onderstreept. Maar als men het over het aantal zetels en de zetelverdeling niet op tijd eens kan worden, is ook dat van weinig waar de Afgesproken is nu dat de minis ters van buitenlandse zaken zo snel mogelijk een oplossing moeten vin den. Op de volgende Europese top conferentie. op 12 en 13 juli aan staande moeten de regeringsleiders over de verkiezingen een definitief besluit nemen. Lukt dat niet dan is de kans dat in 1978 inderdaad een rechtstreeks gekozen Europees par lement aan het werk kan, verkeken. Overigens zei premier Den Uyl giste ren ondanks alles niet helemaal on tevreden te zijn. „Een De Engelse premier Wilson nam gisteren voor het laatst deel aan het overleg van EEG-regeringsleiders. Op de achtergrond de man die waarschijnlijk na hem het pand Downingstraat 10 zal betrekken. James Callaghan. TOKIO/WASHINGTON (AP/UPI) Pre mier Takeo Miki van Japan gaat een onderzoek instellen naar berichten vol gens welke de Amerikaanse inlichtin gendienst in de jaren vijftig financieel heeft bijgedragen aan de Liberaal-demo cratische partij in Japan. De berichten zijn afkomstig van de doorgaans goed ingevoerde New York Times. Miki beloofde eveneens een nieuw diep gaand onderzoek naar het Lockheed- schandaal in zijn land. Volgens het Ame rikaanse tijdschrift New Republic is de CIA wellicht van het begin af op dé, hoogte geweest van de geheime betalin gen die Lockheed heeft verricht aan Ja panse regeringsfunctionarissen. Het Amerikaanse tijdschrift meent dat dat zo is omdat de CIA connecties heeft onder houden met de New Yorkse valutamake laars „Deak and Company" die zouden hebben gefungeerd als kanaal waarlangs Lockheed 8 tot 12 miljoen dollar naar Japan heeft doorgespeeld. Volgens het blad hebben „hooggeplaatste Amerikaanse zegslieden", die vertrouwd zijn met het onderzoek in de Lockheed- affaire, verklaard dat de CIA wellicht zelfs een groot deel van de financiële operaties van Lockheed in Japan heeft gedirigeerd, met het oogmerk geheime Amerikaanse politieke doelstellingen te verwezenl ij ken. Ir. dit verband wijst het blad op de politieke invloed van de Japanner Koda- ma, de man die ervan wordt verdacht vele miljoenen dollars van Lockheed te hebben opgestreken. „Het belang van de CIA bij Kodama was tweevoudig", zo wordt in het tijdschrift gesteld. „De in lichtingendienst was in hem geïnteres seerd als iemand die in de liberaal demo cratische partij aan de touwtjes trok en als iemand van de extreem rechtse ele menten in Japan. Het beleid van de CIA was erop gericht invloed te kunnen uitoe fenen op het hele spectrum van centrum naar rechts in de Japanse politiek". De CIA en de valutamakelaars hebben ge weigerd op de beschuldigingen in te gaan. ADVERTENTIE Met Pasen komt de nieuwste LACH-ORKA/VIM Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado ais dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1