LANGS OMWEGEN Planologen zien Voorhout als nog grotere bouwlocatie Stichting wil ruïne van Teylingen weer tot leven brengen Ijsbaan komt op Vrije Tijdsbeurs steeds dichterbij „De Sleutels" kreeg een nieuwe piano LUBA - THE LAKERS VRIJDAG 2 APRIL 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen negen en tien uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zóu willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 19 vragen. Er wordt herhaaldelijk op ons bewustzijn geha merd, dat we geen monument meer te verliezen hebben, maar we dienen eveneens zuinig te zijn op onze fraaie en minder fraaie ruïnes. Het zijn brokstukken verleden, die ons nog steeds wat te vertellen hebben en zo lang de stenen spreken, mag je ze niet het zwijgen opleggen. Ook in onze streek hebben wij zo'n fluisterende ruïne, de resten van het machtige slot van Teylingen, even buiten Sas- senheim. Je kunt er nauwelijks achte loos aan voorbij lopen, wat er van het oude kasteel over is maakt nog immer een impo sante indruk. Er is nu een groep mensen opgestaan die met eerbied en doorzettings vermogen de ruïne van Teylin gen weer in het centrum der belangstelling willen plaatsen. Deze stichting wil van de ruïne een meer levend element in de Bollenstreek maken. Een aan trekkelijk assortiment aan plannen ligt al klaar. Men wil de slotgracht hergraven, waar door de oorspronkelijke func tie, n.l. een door water bevei ligde veste, weer duidelijk wordt en de ruïne voor verde re vernielingen gespaard blijft worden. Een kleine „verval sing" kan daarbij niet uit de weg gegaan worden, de stich ting wil de toekomstige bezoe ker namelijk laten binnen schrijden door een toegang spoort in vroeg-middeleeuwse stijl. Er staat echter nog meer op het stichtingsprogramma: herstel van de kantelen op de ringmuur, het plaatsen binnen die ringmuur van een maquet te van het complete slot met voorburcht en bijgebouwen, het hervinden en opmetselen van de fundamenten van de voorburcht tot boven het maaiveld. Het meest aansprekelijke in de positieve voornemens lijkt me nog het (laten) organiseren van bijvoorbeeld muziekuit voeringen, openluchtspelen, boogschutterswedstrijden en zovoort op het terrein van de ruine. Ik dacht aan nog een aardige mogelijkheid en daar kan al zeer snel mee begonnen worden: een toer nooi tussen Bosma en Van Boeckel, resp. oud-voorzitter van het schoolbestuur van col lege Leeuwenhorst en ontsla gen rector van dit college-in- verdrukking. Beide heren zou den elkaar eventueel te lijf kunnen gaan met speelgoed- zwaardjes. Met de opbrengst van de entreegelden kan een extra leerstoel „Maatschappij leer" in het leven worden ge roepen, op Leeuwenhorst. Mis schien ook kan een weerbaar heidspot gevoed worden ten behoeve van mogelijk in de toekomst nog meer ontslagen docenten. Maar dit terzijde. De Stichting Slot Teylingen wil in elk geval de ruïne alle aandacht geven die haar toekomt. Wie het stre ven van de stichting sympa thiek voorkomt, kan zich al opgeven als „vriend van het Slot Teylingen". Inmiddels is verschenen een informatief en goed geïllustreerd boekske, dat de titel „De Ruïne van Teylingen" draagt Het werd geschreven door een terzake deskundige vrouw, drs. Ingrid W. L. Moerman, die conserva- Het kwam uit in de serie gid sen voor Nederlandse kastelen die nog bezocht kunnen wor den, een reeks die wordt uitge geven door de Nederlandse Kastelenstichting, in samen- werkning met de ANWB. Ook de Junior Kamer Bollenstreek, een met dadendrang bezield clubje jongelieden met verant woordelijke functies in de maatschappij, stond met hart en ziel achter de gids over de ruïne van Teylingen. De gids doet een lezenswaar-. dig boekje open over het slot en zijn voormalige bewoners. Eens luisterden de heren van Teylingen naar namen als Gerrit, Dirk en Hugo. Ook was er een Willem, die getrouwd moet zijn geweest met Elwyne van Egmond, een dochter van Kwade Wouter. Het slot huis vestte kasteleins en houtves ters, in die tijden functies waaraan „onze" kasteleins (die alleen maar tappen) en hout vesters niet kunnen reiken. De ruïne van Teylingen Een befaamde en trouwlustige houtvester (die moest toezien op de jacht in duin en bos wie zonder vergunning jaagde werd berecht door de houtves ter met „drie meesterknapen") was tragische Jacoba van Beieren, die niet alleen veel mannen had. maar ook mas sa's sieraden en zilverwerk, tinnen en metalen nachtspie gels, kelders vol wijn en bier en stallen met hengsten, schimmels en merries, waar onder telganger Manke Trude en het goede paard Koolmees. Bovendien moet Jacoba bij wijze van practical joke haar zelfvervaardigde drinkkanne tjes („Jacobakannetjes")uitge- laten buien over haar schou der trefzeker in de slotgracht gemikt hebben. U ziet maar: zo komen de praatjes in de wereld. Minder uitgelaten stierf de „hertooglijke bloem uit Beierens gaarde" op 9 ok tober 1436. In het boekje is het Slot van Teylingen alweer tot leven ge bracht. Wie Teylingen mint ko- pe het. De Stichting gaat on derwijl haars weegs en wie weet komen we elkaar ooit nog eens bij de ruïne tegen als Hamlet de das wordt omge daan of als schutters een steek laten vallen. Wie weet waar het allemaal niet goed voor kan zijn geweest, dat mensen en de tijd van Teylingen een ruïne hebben gemaakt. Conny Vink zingt hier haar hoogste lied met begeleiding van De Sleutels. De Leidse muziekgroep „De Sleutels", onderdeel van het vormingswerk voor geestelijk gehandicapte mensen (een kleine 80 leden tellend) was gister avond best in haar nopjes. Temidden van een kleine menigte die de opening van piano- en orgel- handel W. Barning bijwoonde, musiceerde de groep er lustig op los. h&er Barning dacht er even over na en zei toen: nou, geen tweedehands, maar ik heb wel wat anders voor jullie. Dat „wat anders" anders werd de ze spiksplinternieuwe piano, een van de duurste die er zijn, met een kruk erbij. Zo maar, voor niets. Fantastisch vind ik het gewoon." De piano werd aangeboden Uit dankbaarheid. Want dank baar waren ze. De heer J. van Dam, leider van de groep, ver telde me een en ander. „Een tijd geleden vroeg ik aan de heer Barning, of hij niet mis schien een tweedehands piano voor ons had. We hebben wel zo'n instrument, maar het ding was oud en niet goed meer. De door Conny Vink, die ook nog met begeleiding van De Sleu tels - die het stuk speciaal voor deze gelegenheid had ingestu deerd - het prachtige lied „Maak je niet dik, dun is de mode" zong. De Sleutels weer de zich op haar best, dank zij. die geweldige piano die de ou de snel zal doen vergeten. Een toehoorder zei tegen de heer, Van Dam: „Wat een prachtig werk doen jullie toch voor de ze mensen. Ik word er koud en stil van." De oprichtster van de zaak, de weduwe van W. Barning en thans hetende mevrouw W. A. Jansen-Hinfe- laar, was het daar roerend mee eens. Een van de drukst be zochte stands op de beurs Vrije Tijd - die gisteren in de Groe- noordhal op de eerste volle dag ongeveer 3500 bezoekers trok - is de „ijskraam" van Ton Menken. Ton Menken, alias Ton de IJsbeer, staat iedereen gloedvol warm te maken voor de kunstijsbaan die hij in het hoofd heeft en die er nu ook, volgens hem („ik ben bijzonder optimisti sch") gaat komen bij de Plesmanlaan. voorstelt en de grootste lief hebber van dooiweer enthou siast moet maken. Menken stelt: „Eerst die eerste paal in de grond, dan gaat men er pas echt in geloven. Het plan is nou rijp. Ik heb al erg veel reacties gekregen. Neem bij voorbeeld eens die inschrijvin gen op de lening, met een jaar lijks terugkerend voordeel op de entreebewijzen. Bovendien varen daar de ijsclubs wél bij. Het wordt ook een unieke hal met die hardrijbaan rond de ijshockeyvelden die het „bin- nengebeuren" vormen. Zo'n hardrijbaan bestaat nog ner gens. Als de gemeenteraad over een week ja zegt, begin nen we de dag daarop meteen met de grond bouwrijp te ma ken. Nog deze maand wil ik dan de palen in de grond heb- Op de Vrije Tijdsbeurs dromt de jeugd samen rond een demonstratie-motor van jachtwerf Poelgeest. Naast de ijs-voorpret van Men ken klinkt rugby-propaganda vanuit een tent, waar DIOK films vertoont over rugbytone- len in Engeland. Op den duur kan dat hier ook, DIOK garan deert dat, als je maar lid wil worden. Verderop zijn zelfver- dedigers bezig met allerhande Japanse sporten te demonstre ren. Nu en dan lijkt een tegen stander verdoofd op de mat te liggen, maar dat moet ook want juist daarvoor zijn deze sporten uitgedokterd. Een klap in de nek en er klinkt weer waarderend applaus. Bij de stand van de Atletiek Ver eniging Leiden, AVL, kun je voor een kwartje kogelstoten. Zo belandt de bezoeker vast en zeker in het caravan-para dijs. Wat hier allemaal te pron ken staat, maakt je eigen huis tot een schamel vrije-tijdsver- blijf. En dan die flamingo's bij je voordeur. „Er moet iets te aaien zijn en vast te pakken", moet waarne mend Groenoordhaldirecteur André de Jong gezegd hebben. Zo staan er nu op de Vrije Tijdsbeurs ook ponies, het zwarte schaap met lammetjes, een konijn met jongen, een bok of geit met kleintjes en een spaarzame kip met broed se neigingen. Op deze beurs hoef je je geen moment te vervelen. Bij het restaurant is een soort gokcentrum met speelautomaten voor de kwartjes die je in je vrije tijd kwijt wil. In een hobbystand lom je zelf wat „klonen", zoals een organisator het uitdrukte: draaien, boren, schaven, fro zen en ga maar door. Het spin nen en weven is aanwezig en ook echte perzen, met echte Ton Menken bij de maquette van de aan de Vondel laan geplande ijshal. of op het meer. Een vaartje van 45 km met een vrij zware waterskiër erachter. Dat is niet mis. Motor 30 pk, straal- toestand van 150 kilo statische stuwdruk. Een „straaljager" die 6 ton water per minuut In het weekeinde wordt op de beurs de grootste drukte ver wacht. Men verwacht maar liefst 25.000 mensen, maar dan mag u met z'n allen wel gaan hollen, want tot dusver is de toeloop nog niet bijster groot. Niet terecht, dat verzuim, want op deze beurs krijg je pas goed een indruk van wat vrije tijd allemaal te doen geeft. En dat kan net zo goed het lezen van een boek beteke nen, de beurs voorziet ook daar in. Vergeten we ook de ANWB niet, die onze vrije tijd veilig tracht te maken. Het is een beurs die verrassend in zicht biedt. buitenlanders die je dan ziet zitten ook, zoals bij Mohamad Husain met kleurige broeken, hesjes en bloesjes uit het azia- En dan die boten, voor motor of zeil. Om van te watertan den. Hier zag ik inderdaad veel watertandende water sportliefhebbers berekeningen maken, want zoiets moet toch haalbaar zijn via een prettige financiering. Bijna hetzelfde geld als voor die sta-caravan van 16.500 gulden voor een comfortabele en rijdende sta- luxe, die je vakantie tot een 1000-en-één Nachtverhaal maakt. Wat doet die meneer daar. Die meneer jaagt argelo ze omstaanders de stuipen op het lijf door plots de water straalaandrijver in werking te stellen. Het nieuwste type scheepsvoortstuwing, ideaal voor speedboten langs strand In de ST. LODEWIJKSKERK aan de Steenschuur TE LEIDEN lijdensmeditaties worden gehouden door Rector Ore. A. M. E Th. Vreeburg pr. De meditaties worden muzikaal omlijst en besloten met een kort U BENT VAN HAUTE WELKOM DE WEDSTRIJD VAN 'T WEEKEND: Basketball in de 5-Meihal Leiden-ZW, morgenavond 20.00 uur, toegang gratis. Kom kijken! Kom juichen! Kom boehen! Luba u weet wel Tentoonstelling leden „Ars" Van een onzer verslaggevers LEIDEN Leden van de Leidse kunstenaarsvereniging „Ars Aemula Naturae expose ren van 10 tot en met 25 april in de expositieruimte van de vereniging aan de Pieterskerk- gracht. De tentoonstelling is da gelijks geopend van twee tot vijf uur en van half acht tot half tien. Op zaterdag en zondag kan het werk van de leden van „Ars" worden bezichtigd van twaalf tot vier uur. DEN HAAG/BOLLEN-RIJN- STREEK Ook in hun nota „Alternatieven en Varianten", de tweede fase van de voorbe reiding van de streekplannen voor Zuid-Holland West en -Oost, hebben de provinciale planologen him voorkeur uitge sproken voor een toekomstige realisering van een bouwlocatie tussen Sassenheim en Voorhout. Die bouwplaats zou zelfs nog groter moeten worden dan de regering in haar verstedelijking- snota heeft gesuggereerd. Daar in wordt gesproken over uitbrei ding van Voorhout met 3.000 woningen, uitgaande van een extra behoefte in Zuid-Holland van 21.000 woningen voor de periode 1980-1990. De Provincia le Planologische Dienst is echter tot de conclusie gekomen dat in de periode 1975-1990 zeker zo'n 47.000 woningen meer nodig zul len zijn dan de verstedelijking- snota aangeeft. Hoeveel wonin gen meer in Voorhout wenselijk zijn, wordt in de nota niet aan gegeven. Het grote gat dat er zit tussen de door bouwminister Gruyters berekende behoefte en de pro vinciale planologen komt door de uiteenlopende berekening van de gemiddelde woningbezet ting. De minister heeft 2,7 aan gehouden terwijl de PPD bij haar berekeningen is uitgegaan van 2,4. Volgens de provinciale planologen is die 2,4 een betere norm omdat dan de mogelijk heid geboden wordt om een gro OOK ZOETERWOUDE ALS GROEIKERN NOG NIET HELEMAAL VAN DE BAAN ter deel van de bijzondere leef tijdscategorieën te voorzien van een eigen wooneenheid. Men vindt het wijzer in verband hier mee nu alvast de nodige ruimte te reserveren „opdat een zoda nig woningbouwbeleid in de toe komst niet geblokkeerd wordt door ontoereikende plannen". Overigens hoeft de voorkeur- keuze van de PPD niet te bete kenen dat de provincie eind 1977, als het streekplan voor Zuid-Holland West definitief zal worden vastgesteld, ook voor Voorhout zal kiezen als gewen ste bouwlokatie. Er is een alter natief waar Voorhout niet in voorkomt Dat is als het vergro ten van de woningvoorraad wordt afgestemd op het op peil houden van de huidige bevol kingsomvang in Zuid-Holland West. De dan gewenste nieuwe bouwlokaties zouden dan slechts in Wateringen en Zoeter- meer Zuid moeten worden'ge realiseerd. Ook Zoeterwoude is nog niet helemaal van de baan als bouw locatie. Hoewel in de keuze van de PPD deze plaats afvalt staat Zoeterwoude in een ander alter natief nog wel genoemd. Hoewel volgens de planologen dit alter natief aansluit bij een groot aantal beleidsuitgangspunten vindt men echter dat het door het ambitieuze programma (de totale woningbehoefte van beide streken zal dan alleen door het streekplangebied „west" moeten worden opgevangen) geringe realiserimgskansen heeft. In de nota heeft de PPD een aantal zaken doorgelicht die in de komende maanden, als de „alternatieven en varianten" in gemeenteraden, commissies en op voorlichtingsbijeenkomsten, ter sprake komen, uitgangsstel ling moeten zijn voor discussie over de gewenste keus. Basis zullen vormen de algemene pro blemen waar zowel Zuid-Hol land West als Zuid-Holland Oost (Alphen e.o., Gouda e.o., Alblas- serwaard) mee te kampen heeft. Dat is bijvoorbeeld de bevol kingssamenstelling in delen van Zuid-Holland West die, zo stel len de planologen, steeds one venwichtiger wordt naar leeftijd en sociale samenstelling. Voor Zuid-Holland West geldt ook dat geluidshinder en de hui dige verontreiniging van water, bodem en lucht tekenend zijn voor de plaatselijk slechte mi- .lieuhygiënische situatie. Vervol gens het gegeven dat er een tekort aan woningen is, met na me in de groep minder-draag- krachtigen en alleenstaanden. Het aantal voorzieningen per hoofd van de bevolking in het plangebied loopt achter bij de voorzieningen in de rest van Nederland. Wat het werken be treft is er in Zuid-Holland West sprake van een relatief en abso luut hoge werkloosheid in ver gelijking met de rest van Zuid- Holland. En wat het verkeer betreft, stelt men dat in Zuid- Holland West, door de ontwik keling van woongebieden die onvoldoende op het openbaar vervoer georiënteerd zijn, onge wenst woon-werkverkeer per auto is ontstaan. En over de problemen in Zuid- Holland Oost; sterke toename van de verontreiniging (een te verwachten ernstige verzor gingssituatie voor de kleine ker nen, gebrekkig openbaar ver voer en een kwetsbare economi sche structuur (eenzijdigheid van bedrijfsklassen). Wil Zuid-Holland West toch be ter gaan functioneren dan moe ten drie zaken naar behoren aangepakt worden, vinden de planologen: de omvang en de aard van de werkgelegenheid, de gerichtheid van de stadsver nieuwing (nadruk op de verster king van de verzorgingsfunctie en de verbetering van de woon functie), de structuur van het regionale verzorgingsapparaat. Voor Zuid-Holland Oost luiden de planologische „tips"; controle van de overloop uit Zuid-Hol land West, de mate van concen tratie van de bevolking, de ver houding tussen milieu en land schap enerzijds en intensivering van de landbouw anderzijds.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5