Nederland wijst twee Al Russische spionnen uit Tiendaags bestand in Libanon Sensationele bankoverval Amsterdam Zoutprobleem in Rijn is nog niet opgelost Swingen de party Werkloosheid Zuid-Holland blijft stabiel ,Migs spioneren boven Europa' SPOKEN HTM in problemen door griep Vrijdag 2 april 1976, 66e jaargang no. 20391 dagbla: voort Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen, kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Joe Turner Blues-zanger Joe Turner is gast bij Oscar Peterson op Ned. I om 22.35 uur. Om 19.05 uur Tommy Cooper, om 20.45 uur Hof van Holland en om 23.01 uur Oud en wijs genoeg. Ned. II om 20.25 uur Sandra in de Wie-kent-kwis en om 21.45 uur Gebrs. Hammond. Zonnige perioden Zonnige perioden en lijk in de nacht hier en daar een bui. Overwegend matige wind tussen zuidwest en noordwest. Mnima ongeveer 5, maxima van 9 graden in het noordwesten tot 14 graden in het zuidoosten. Morgen zon: 6.10-19.17. Schev hoogw.. 5.08 en 17.24 laag.: 0.59 en 13.25. Khlystov DEN HAAG De regering heeft twee Russen uitgewezen, die zich volgens de officiële verklaring hebben beziggehouden met ongewenste aktiviteiten. Het zijn G. M. Burmistrov, werkzaam bij de Russi sche handelsvertcgenwoordiging in Am sterdam en V. T. Khlystov, direkteur van een Russisch-Nederlands computerbedrijf-' je in Hilversum. De officiële verklaring van de regering betekent in feite, dat beiden zich aan spionage-aktiviteiten schuldig gemaakt hebben. Zij zullen zo spoedig mogelijk Nederland moeten verla ten. Burmistrov en Khlystov zouden zich bezig gehouden hebben met het verzamelen van gegevens over het nieuw aan te schaffen gevechtsvliegtuig F-16 en over elektroni-, sche apparatuur voor lucht- en ruimte vaart. Hun aktiviteiten betroffen vooral Fokker, dat ingeschakeld is bij produktie- aktiviteiten voor de F-16. Burmistrov was de voornaamste contact man. Volgens niet bevestigde berichten zou hij lid zijn van de Russische geheime dienst, de KGB en daarin een niet onbe langrijke positie bekleden. Hij heeft gepro beerd tegen betaling gegevens over de F-16 en de elektronische apparatuur los te krij gen. Khlystov was de tweede man, onder schikt aan Burmistrov. Hij verleende, al dus de officiële mededelingen van de rege ring, medewerking aan de aktiviteiten van Burmistrov. Daarnaast verzamelde hij ook zelfstandig allerlei gegevens. Hij hield zich vooral bezig met het vergaren van vertrou welijke informaties. Hun gangen werden al enige tijd nagegaan. Of bij hun spionage werk ook Nederlanders betrokken zijn wordt nog onderzocht. De laatste keer, dat Russen Nederland uitgewezen werden, was medio 1970. Toen gold het de toenmalige persattachè Boris Netrebski en de diplomaat Sharovatov. Hun aktiviteiten kwamen door toeval aan het licht, toen hun auto in de Haarlemmer meer te water geraakt was. Daarin werd, nadat de auto op de wal gebracht was, een kaart gevonden, waarop militaire installa ties bijgetekend waren. (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam/Zaandam Een spectaculaire overval op het hoofd kantoor van de gemeentegiro in Amsterdam vanmorgen rond half negen is enkele uren later voorlopig geëindigd op het politiebu reau in Zaandam, nadat een auto met drie Fransen verdacht van deze overval in Zaandam aangehouden was. Of en hoeveel geld in het kantoor buitgemaakt is, en of zij werkelijk de daders zijn, was bij het sluiten van deze editie nog niet bekend. Het overvalplan, waarmee de drie daders waarschijnlijk een grote slag hadden willen slaan, leek overgenomen te zijn van een filmscena rio, waarbij auto's, een speedboot en snelvurende wapens belang rijke onderdelen uitmaakten. Volgens ooggetuigen kwam vanmorgen even voor half negen een van de overvallers per speedboot, opvallend met rode strepen versierd, voor het bankgebouw aan. Gelijktijdig naderde een Mercedes, die vlak voor de ingang van de bank parkeerde en het trottoir voor een groot deel blokkeerde. De man van de speedboot en de inzittenden van de auto verdwenen in de bank, keerden kort daarna terug en baanden zich al schietend een weg naar de speedboot. Daarmee raceten zij, terwijl van de boot af hevig gevuurd werd, in de richting van de Coentunnel. Bij deze tunnel stapten de overvallers over in een auto, die richting Zaandam verdween. Intussen had de politie groot alarm gegeven voor het gehele IJmondgebied, terwijl ook een vliegtuig van de rijkspolitie voor patrouille in de lucht verscheen. Rond kwart over tien kwam de melding bmnen dat de Zaandamse politie een Peugeot met drie Fransen had aangehouden en deze mannen naar het politiebureau overgebracht had als verdachten van de overval. Tijdens de overval sprong een kantoormeisje in paniek van de eerste etage van de bank naar beneden. Zij werd gelukkig slechts licht gewond. Den Haag In het hart je van Den Haag, in het sfeervolle Oude Stad huis aan de Groen markt, genoten gisteren enkele honderden men sen, die te maken heb ben met het songfesti val, van één op zijn Haags swingende party. De gemeente Den Haag bood deze feestelijke ontvangst aan de deelne mende artiesten van het songfestival, NOS-mede- werkers, binnen- en bui tenlandse artiesten, en andere betrokkenen. Burgemeester Schols hield aan het begin van de avond een korte speech in diverse talen en overhandigde de aan wezige artiesten als aan denken een speculaas plankje met een ingegra veerd Haags ooievaartje. Op de foto reikt hij er een uit aan songfestival- presentatrice Corrie Brokken. Tot rond mid dernacht duurde het ge zellig bruisende feestge- beuren, waarbij dran ken en spijzen onafge broken werden aange dragen, en de Dutch Swing College Band voor een swingend mu ziekje zorgde. Den Haag (ANP) De werkloosheid in Zuid-Holland stabiliseert zich. Er is zelfs een lichte neiging tot verbete ring te constateren. Dit heeft drs. J. L Westhoff, hoofdin specteur-directeur voor de arbeids voorziening in de provincie, gisteren gezegd in een vergadering van de regionale raad voor de arbeidsmarkt in Zuid-Holland. Hij zei er wel bij dat deze constatering slechts een indruk is, omdat hij de defenitieve cijfers over maart nog niet heeft. Bij deze beschouwing heeft de heer Westhoff de dreigende ontslagen bij Nederhorst in Gorcum en de scheeps bouw in Rotterdam waar de vraag naar arbeidskrachten is gedaald bui ten beschouwing heeft gelaten. Met name in de seizoengevoelige bedrijf stakken als de tuinbouw neemt de vraag toe. Opvallend is in de bouw de enorme vraag naar glaszetters. Vol gens de heer Westhoff het gevolg van de overheidssubsidie voor woningiso latie, waardoor er veel vraag is naar dubbele ruiten. BERICHTEN ONTKEND LONDEN/BONN Een bewering, dat „ongrijpbare" Russische spiona- gevliegtuigen boven West-Europa ver kenningsvluchten uitvoeren, is door de Britse Luchtmacht en het West- duitse ministerie van buitenlandse zaken ontkend. Het bericht stond gisteren in het En gelse weekblad „New Scientist". Er werd in gezegd, dat toestellen van het type Mig-25, waarvoor de NAVO de codenaam Foxbat gebruikt, regelma tig van een basis bij Dresden in de DDR opstijgen en verkenningsvlucht en over West-Europa maken. De toe stellen zouden zo snel zijn en een dergelijke hoogte kunnen halen, dat zij buiten bereik blijven van het NA- VO-afweergeschut Bonn deelde mede dat van dergelijke vluchten geen spra ke was; dat er alleen een paar onbete kenende schendingen van het luch truim zijn geweest. De RAF ontkent volledig dat dergelijke vluchten in het Engelse luchtruim zijn uitgevoerd. SANDRA EN ROB MEEST POPULAIR (Van onze showredactie) AMSTERDAM Een enquête van het mark tonderzoekbureau Ogilvie heeft Sandra aan-, gewezen als momenteel meest populaire zan geres in ons land. Bij de heren kwam Rob de Nijs op de eerste plaats. Andere plaatsingen zijn: 2. Liesbeth List; 3. Connie v.d. Bos; 4. Ria Valk; en 5. Cisca Peters. Bij de heren: 2. Ben Cramer; 3. André van Duin; 4. Boudewijn de Groot en 5. Marco Bakker. BEIROET (Reuter-AFP-lIPI) De linkse islamie ten in Libanon hebben gisteren onder druk van Syrië een bestand van tien dagen afgekondigd. Enkele uren na die bekendmaking lieten de falan- gisten weten dat zij met onmiddellijke ingang hun manschappen hebben gelast het vuren te staken. Het bestand van de linkse islamieten is vandaag ingegaan. De islamieten verbinden aan het bestand de voorwaarde dat in die tien dagen een nieuwe president wordt gekozen door het parlement. Syrië had de afgelopen dagen een troepenmacht van naar schatting 17.000 man samengetrokken bij de grens met Libanon. Van Syrische zijde was scherpe kritiek uitgeoefend op de linkse leider Kamel Joemblatt, en op de Palestijnen omdat zij .zich bleven verzetten tegen een bestand. Twee dagen geleden zei Joemblatt dat Syrië geen wa pens meer leverde aan zijn troepen en woensdag kregen de Palestijnse commando's opdracht alleen nog te schieten uit zelfverdediging. Het besluit de vijandelijkheden te „bevriezen" werd genomen ten huize van de linkse leider Kamal Joemblatt. Syrië heeft eerder voorgesteld dat het parlement de grondwet amendeert zodat nu reeds een opvolger kan worden gekozen voon president Franjieh, wiens ambtstermijn in de herft afloopt. Het aftreden van Franjieh stond bovenaan de lijst van eisen van Joemblatts progressieve socialisten. Joemblatt eist nu in ruil voor het bestand in ieder geval deze eis wordt ingewilligd. De Libanese Kamer van afgevaardigden komt maandag bijeen voor de behandeling van eern voorstel tot grondwetswijziging, die het kiezen van een nieuwe president mogelijk zal maken Dit is van welingelichte zijde in Beiroet v ["lit J'j RL »6TS?? .om te onderzoeken of het spookt langs de Nederlandse auto wegen. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite JUDY naar: woonplaats: Parijs (ANP) De ministers van de Rijnoeverstaten. zijn er gisteravond in Parijs niet in geslaagd overeen stemming te bereiken over de financiering van de opslag van het afvalzout van de Elzasse kalimijnen. De ministersconferentie wordt eind mei in Bern in Zwitserland voortgezet. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat zei na afloop van de conferentie rond het middernachtelijk uur blij te zijn, dat er bij Frankrijk, Duitsland en Zwitserland uiteindelijk begrip is getoond voor de ernstige situatie waarin Nederland verkeert. Hij heeft dan ook enige hoop, dat de bewindslieden in mei in Bern tot overeenstemming zullen komen. Nederland, Duitsland en Zwitserland zijn bereid volgens de verdeel sleutel van Den Haag 77 miljoen Franse franc te betalen voor de opslag van de eerste 20 kilogram afvalzout per seconde. Voor Nederland, dat 26 miljoen Franse franc zal moeten bijdragen, is het erg belangrijk dat tegelijk de voortgang van de opslag wordt vastgelegd. De Franse delegatie heeft zich bereid getoond voor 1 januari 1980 de volledige hoeveelheid van 60 kilogram afvalzout per seconde op te slaan. De ministers van de Rijnlanden hebben gisteravond in Parijs wel overeenstemming bereikt over het chemisch ontwerp verdrag inza ke de Rijn. Het zal voor de zomer van dit jaar getekend worden. Korting Dit tarief dat normaal alleen Buitenlandse toeristen die ge- geldt voor motoren, bedraagt bruik maken van tolwegen in een derde van hetgeen een Ita- Italië, zullen voortaan het laag- liaanse automobilist moet beta ste tarief behoeven te betalen, len. Den Haag De griep zorgt voor grote problemen bij het gemeentelijk vervoerbedrijf van Den Haag, de HTM. Het aantal zieken onder de bu schauffeurs en trambestuurders is de laatste dagen zo gestegen, dat geen extra wagens kunnen worden ingezet tijdens de spit- Men kan nog wel mensen vin den voor het verrichten van de normale diensten maar ook dat is alleen mogelijk omdat het personeel bereid is overwerk te verrichten. In de spitsen kunnen echter geen extra wagens ingezet wor den. Van de buschauffeurs is ruim 22 procent ziek, van de trambestuurders 16 procent. Lockheed De Japanse oud-premier Kakoei Tanaka, wiens naam in geruch ten genoemd is in verband met de Lockheed-zaak, heeft een lang stilzwijgen verbroken en heftig ontkend ooit iets met de zaak te maken te hebben gehad. Beeldhouwer Max Ernst overleden PARIJS Aan de vooravond van zijn 85ste verjaardag is de Franse graficus en beeldhou wer Max Ernst gisteren in zijn Parijse woning overleden. De van origine Duitse kunstenaar was één van de grondleggers van het surrealisme. Hij was al geruime tijd ziek. Ernst, één der vaders van het dadaïsme, werd op 2 april bij Keulen geboren, hij bezat zowel de Amerikaanse als de Franse nationaliteit. Max Ernst is vier maal gehuwd, zijn derde echtgenote was de Amerikaanse Peggy Guggen heim, die een beroemde kunst verzameling bijeenbracht Hun in 1941 gesloten huwelijk hield vijf jaar stand. Daarop trouwde Ernst met Do rothea Tanning, een Ameri kaanse schilderes, in 1950 ves tigde zij zich in Parijs. Ernst, een autodidact in zijn kunst, diende in de Eerste We reldoorlog in het Duitse leger als officier bij de artillerie. Hij werd twee maal gewond. Bardot gaat wild beschermen PARIJS Brigitte Bardot heeft gisteren bekendgemaakt dat zij een sti.chting in het le ven gaat roepen voor de be scherming van het in het wild levende dier. Ze noemde haar nieuwe taak „het belangrijkste wat ik in mijn leven heb onder nomen". BB moest vier dagen geleden een reis naar Canada door een griepaanval onderbreken. Ze had in Canada protest willen aantekenen tegen het dood knuppelen van zeehondejongen voor hun pelzen. Brigitte Bardot, die zei dat de stichting haar naam zou dragen, zei in een televisie-interview dat zij walgde van de zeehonden- jacht in Canada en dat de ja gers die eraan deelnamen be paald niet zo omschreven mo gen worden. „Ik heb er de oorlog aan ver klaard en ik ben vastbesloten er mij tot het bittere einde voor in te zetten", zei ze. Parachutist overleeft val van 1000 meter MANNHEIM (AFP) Een jonge parachutist van het Amerikaanse leger heeft een val van duizend meter hoogte waarbij zijn valscherm weigerde open te gaan. overleefd. De 21-jarige recruut kwam op de Amerikaanse basis bij Mannheim terecht. Hij liep talrijke fracturen op. In ernstige toestand is hij in een ziekenhuis opgenomen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1