Leidse raad laakt houding Nederlandse Spoorwegen ,,Het hart zit links, de portemonnee rechts Leiden krijgt waarschijnlijk toch ijshal aan Vondellaan PPR wil Stadhuis plein autovrij REGEN VAN MOTIES Bewoners renovatiewijken doen veelvuldig beroep op sociaal raadslieden DONDERDAG i aTKIl, 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 rens Beijen haalde uit tegen de Nederlandse Spoorwegen. Hij formuleerde zijn bezwaren RUIMTELIJKE ORDENING (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Verscheidenraadsleden hebben gisteren tij dens de voortgezette behandeling van de Leidse begro ting nogal felle kritiek geuit op de houding van de Nederlandse Spoorwegen en hun beleid in zake het terrein van het voormalige Herensingel emplacement ('t spoortje). Het verlangen van de N.S. op dit terrein een aantal koopwoningen te bouwen die zeker voor de bewoners uit de aangrenzende wijken (Noord en de Kooi) onbetaalbaar zijn is in de raad duidelijk verkeerd gevallen. Het PvdA-raadslid Peters ver weet de N.S. een „grote beleg gersmentaliteit". Hij vond het weinig sociaal van de spoor wegen tegenover de bewoners. Het plan voor luxe woning bouw noemde hij onaanvaard baar en vroeg de gemeente het been stijf te houden door te blijven staan op een bestem ming voor bejaardenhuisves ting en wijkvoorzieningen. Peters bracht de houding van de spoorwegen in verband met de aanpassing van het Sta tionsplein na de voltooiing van het nieuwe perron dat momen teel in volle gang is. De N.S. hadden hun medewerking aan de noodzakelijke reconstructie in het verleden bij de onder handelingen uitdrukkelijk toe gezegd. Peters had er toen al een hard hoofd in en vreesde dat zijn wantrouwen alleen maar bewaarheid zou worden. Ook PPR-woordvoerder Lau- in een motie waarin hij van de raad de uitspraak vraagt dat niet zal worden meegewerkt aan de plannen van de N.S. voor 't spoortje, maar dat op dit terrein betaalbare wonin gen voor de bewoners van de aangrenzende wijken zullen komen alsmede groenvoorzie ningen, een speelweide en ruimte voor uitbreiding van de Leidse Apparatenfabriek. Voordat de tijd zover is zou het terrein gebruikt moeten worden voor standplaats van wisselwoningen ten behoeve van de renovatie. Zijn voorstel werd mede-ondertekend door de PvdA, WD en het CDA. Een flinke groep voetbalfanatici uit de Leidse gemeente raad trok zich gister avond onder leiding van sportwethouder Tesselaar (met baard geheel rechts) gedurende twee uur terug in de portier sloge van het stad huis. Samen met de man die daar ook deze week weer elke avond het stadhuis en zijn bestuurders bewaakt, schaarden zij zich rond de draagbare t.v. om geen moment te missen van het cup duel St. Etienne- PSV. Op de foto in de achterhoede me-' vrouw Kramp en de heren Bleijie, Bosch en De Geus (CDA), midden Van Baaren en Duivesteijn (Pv dA) en voor Lange- rak (WD), Mentzij (PvdA) enkele amb tenaren en aanvoer der Tesselaar. PPR-fractievoorzitter Laurens Beijen tijdens zijn pleidooi in de gemeenteraad voor een autovrij Stadhuisplein. Verdubbel parkeertarieven Een rustiek binnenstadsplein tje, voorzien van boompjes, bankjes en een sprankelend fonteintje. Dat wordt het toe komstige beeld van het Stad huisplein. Tenminste als PPR- fractievoorzitter Laurens Beijen zijn zin krijgt. Bij de begrotingsbehandeling diende hij hiertoe gisteren een voorstel in. In een toelichting zei Beijen zich gesterkt te zien in zijn opvatting dat het Stad huisplein helemaal niet zo no dig is als parkeergelegenheid in de binnenstad, omdat het stadscentrum het onlangs ge durende vijf weken zonder moest stellen. Toen hadden de woonwagenbewoners het plein bezet en dat heeft naar Beij- ens mening niet tot parkeer problemen geleid. Bovendien vond hij een rustiek pleintje in de binnenstad van Leiden ze ker niet misstaan. Volgens het PPR-raadslid is er juist grote behoefte aan zoiets en zou het de winkelfunctie van de omge ving alleen maar versterken. De PPR kwam verder met een voorstel de parkeertarieven flink te verhogen. Volgens Beijen is het huidige tarief in vergelijking met andere steden exorbitant laag. Hij vond een verdubbeling zeker aanvaard baar en pleitte voorts voor een zekere differentiatie: duurder parkeren op die plaatsen waar daar veel belangstelling voor is, maar het minder gewenst kan worden geacht en goedko per waar dat net andersom is. Uit de meeropbrangst zou het huidige tekort op het parkeer beleid kunnen worden gedekt, was de gedachtengang van Beijen. Het CDA-raadslid Van Zijp voelde wel wat voor het plan van de PPR. Hij zou het geld echter willen besteden aan het uitbreiden van het aantal par keerwachters en de rest zou in een fonds moeten worden ge stort, waaruit toekomstige par keergarages zouden moeten worden gefinancierd. Het au tovrij maken van het Stad huisplein vond Van Zijp min der geslaagd. Wel was hij voorstander van een parkeer- geld van een gulden per uur op dit plein. Ook van de kant van de WD gisteren de nodige aandacht voor het parkeerbeleid. De li beraal Kuijers kwam met een voorstel er bij de rijksoverheid op aan te dringen financieel bij te springen om steden met historische stadskernen (zoals Leiden) uit de chronische par- keerellende te helpen. Het geld zou dan ten goede moeten ko men van parkeergarages on der de grond, waarin één par keerplaats 17.000 gulden kost. Bovengrondse parkeergarages zijn naar Kuijers mening juist in oude steden als Leiden vaak bijzonder ontsierend, zodat de oplossing volgens hem toch in het duurdere soort gezocht zou moeten worden. In zijn be schouwing over het parkeerbe leid gaf het WD-raadslid ver der gestalte aan het liberale idee van mini-bussen in de stad. Zij zouden diensten moe ten onderhouden tussen par keerplaatsen buiten het stads centrum en de binnenstad, waardoor de schade die het zware busverkeer thans aan richt aan walmuren en histori sche gebouwen voorkomen zou kunnèn worden. Een en ander zou gepaard moeten gaan met het grondig beper ken van de bereikbaarheid voor de particuliere auto van de binnenstad en een speciale omleidingsroute voor het zwa re vrachtverkeer. Als één van die parkeerterreinen buiten de singels noemde Kuijers dat van de Groenoordhal. In een voorstel dat hij hier over deed vroeg hij om een afweging van alle aspecten in een nota dievoor 1 september zóu moeten worden uitge bracht. ECONOMISCHE ZAKEN Jullie hart zit links» maar je portemonnee rechts". Dat verwijt maakte de WD-er Wessels gisteren de Leidse wethouders toen hij het had over het fonds bovenwijkse voorzieningen, een potje mt 20 miljoen waarvoor, ondanks alle toezeggingen, nog steeds geen bestemming is aangegeven. Naar de mening van veel raadsleden een van de vele toezeggingen die het college bij zijn ambtsaanvaarden had gedaan, maar nog altijd niet nageko men is. (zie L.C. van gisteren). echter te lang duren. Volgens hem moet het gemeentebe stuur maar eens tonen dat het haar ernst is met een actief werkgelegenheidsbeleid. In tweede instantie kwam het CDA-raadslid terug op zijn idee een nieuw industriegebied aan te wijzen in de polder Klein Cornesteijn (tussen Ka naal, Vrouwenweg en Rijks weg 4). Wethouder Van Dam had zijn suggestie aanvanke lijk van de hand gewezen door er op te wijzen, dat dit gebied thans nog een agrarische func tie heeft en datgedacht wordt aan een recreatieve bestem ming. Volgens Bleijie heeft die van werkgelegenheidsobject echter verre de voorkeur. Wethouder Van Dam kondigde aan dat zijn ambtgenoot Van Aken (wanneer hij hersteld is van zijn operatie) samen met In zijn antwoord op de vele vragen en kritiek die van de kant van de raad waren uitge sproken kondigde wethouder Van Dam de komst binnen korte tijd van een nota voor het economisch beleid aan. Van de CDA-er Bleijie had Van Dam het verwijt gekregen twee jaar nodig te hebben ge had voordat er één woord over dat economisch beleid op pa pier stond. Van Dam deed verder de toe zegging het aantrekken van een ambtenaar, die zich zal moeten gaan bezig houden met het werven van bedrijven te zullen bezien na het gaan functioneren van de nieuwe secretarie-afdeling economi sche zaken en bedrijven, die volgend jaar van de grond moet komen. Bleijie, die hie rom had gevraagd, vond dat de Kamer van Koophandel een gesprek zal hebben op het ministerie over het werldoos- heidsprobleem in en rond Lei den. De wethouder schaarde zich gisteren achter het initiatief van het CDA-raadslid Van Zijp in beroep te gaan tegen de voorgenomen bouw van het winkelcentrum Winkelhof in Leiderdorp vanwege de nade lige effecten die hiervan te verwachten zijn voor de Leidse middenstand. Overigens kaartte het PPR- raadslid Beijen gisteren een ander gevaar voor die midden stand aan. Het had hem ge stoord, dat in het Kopermolen- nieuws, een blad uitgegeven door de winkeliers van dit winkelcentrum in de Meren- wijk en dat ook buiten deze wijk wordt verspreid, een plei dooi werd gehouden voor het winkelen in de Kopermolen, waarbij gewezen werd op de uitstekende parkeeraccommo datie aldaar en de goede toe gangswegen naar het winkel centrum. Het PPR-raadslid vond dat het winkelcentrum zich maar moest beperken tot de wijk waarin het gelegen is en kreeg daarin bijval van on der meer Van Zijp. Beijen wees in zijn betoog ver der op het „eenzijdig gerichte karakter" van de Stichting Leidse Binnenstad. Hij zei er geen bezwaar tegen te hebben dat ondernemers zich in een dergelijke club verenigden maar wilde deze niet meer waarde toekennnen dan die van een economische actie groep. Wethouder Van Dam vond dat de nota die deze Stichting heeft geschreven over econo mische doelstellingen voor het binnenstadbeleid het beste be trokken kunnen worden bij de behandeling van een nota van het college hierover die er bin nen drie maanden zou moeten zijn. Een nota werkgelegen heidsbeleid kon de wethouder niet toezeggen omdat de komst daarvan mede afhangt van de vervulling van de vacature di recteur G.A.B. na het onlangs overlijden van de heer Van derWege. Ten aanzien van de uitbreiding van de weekmark ten naar de buitenwijken, waarom door het CDA was gevraagd stelde de wethouder vóór de zomer met stukken hierover te komen. Dat zou ook moeten gebeuren voor wat betreft de toekomst van de Stadsgehoorzaal, waar bij de opdeling van de functies van dit gebouw over onder meer Burchtcomplex, Pieters kerk, en Groenoordhal aan de orde zal komen. Tijdens de begrotingsbehandelingen in de Leidse gemeenteraad lijken de verschillen de fracties met elkaar te wedijveren in het indienen van moties. Bij de behandeling van het vierde onderdeel van de tien, passeerde men gisteren voorspoedig het aantal van dertig; de aankondiging van een vijftal later in te dienen voorstellen nog niet meegerekend. In de begrotingsverslagen van gisteren en eergisteren maakten wij al melding van de belangrijkste. Ook elders op deze pagina zijn er weer de nodige te vinden. Bij de behandeling van het hoofdstuk ruimtelijke ordening ontstond gisteravond zelfs een ware mótieregen. Overal liepen raadsleden druk bij hun collega's te leuren cm steunhandtekeningen. Een greep uit het resultaat: motie Kuijers (WD) 10.000 gulden uit trekken ten behoeve van subsidiëring van initiatieven uit de burgerij die betrekking hebben op de aanleg van woonerven. Fi nanciering van een toekomstig park op het terrein van de voormalige grofsmederij met geld van bovenwijkse voorzieningen. motie Houtman (SGP/GPV) Turfmarkt- brug vervangen door nieuwe. Voorstel hiertoe indienen voor september, waarna de omleidingsroute Steenstraat vervalt. motie Van der Horst (PvdA) bij wegre- constructies meteen verkeersdrempels aan- j- motie Hoeven (CPN) inrichten van een werklozenontspanningscentrum. motie Beijen (PPR) aanleg van een tunnel voor fietsers en voetgangers onder de Willem de Zwijgerlaan naar de Marnix- straat bij de aanleg van de verbinding met de Gooimeerlaan. Overigens heeft burgemeester Vis een prijs uitgeloofd voor het raadslid dat van daag met de 50ste motie komt Van een onzer verslaggevers LEIDEN Zonder ijs zal er waarschijn lijk de komende winter toch geschaatst kunnen worden in Leiden. Ondanks enig gesputter in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en openbare werken, komen b. en w. binnenkort met het voor stel in de gemeenteraad een terrein van circa 6.800 m2 aan de Vondellaan in erf pacht uit te geven aan ijsbaron Ton Men ken. Op het terrein zal voor 1 november 1976 (de geplande openingsdatum) een overdekte kunstijsbaan uit de grond rij- Het college stelt zich op het standpunt dat het dit initiatief van de heer Menken zoveel mogelijk moet steunen. De redenen die het daarbij aanvoert zijn: 1. Bij realisering ontstaat een recreatieob ject dat van groot belang is voor Leiden en de gehele regio. 2. Er wordt geen beroep gedaan op de beperkte financiële middelen van de ge meente Leiden. De ijsbaron denkt de ex ploitatie rond te krijgen uit de opbrengst van het in de hal gevestigde restaurant en uit de entreeprijzen 3. De bezoekers zullen voor ongeveer ze ventig procent bestaan uit jeugdigen tot achttien jaar. Aan de bezwaren van sommige onwonen- den met betrekking tot mogelijke parkeer problemen kan volgens het college goed deels tegemoet worden gekomen. Op het terrein van de ijshal zal parkeergelegen heid worden gecreëerd voor twëeenzeven- tig auto's. Op het nabijgelegen openbare parkeerterrein zijn nog eens 138 parkeer plaatsen beschikbaar in de avonduren en de weekeinden. Tussen het garagebedrijf LIAM bv en de spoordijk is ruimte voor de aanleg van een parkeerplaats voor zes tig auto's. Volgens een berekening van de dienst Gemeentewerken zou het aanleggen van driehonderd k driehonderdvijftig par keerplaatsen ten behoeve van bezoekers van de ijshal (circa tweehonderdduizend per jaar) voldoende zijn om de omwonen den te vrijwaren van parkeerproblemen. Een ander bezwaar van de omwonenden is de te verwachten verkeersoverlast. B en w zijn voornemens, in overleg met de bewoners, verkeersbeperkende maatrege len te nemen. Zo zouden de aangrenzende woonstraten (het gedeelte van de Gerard Brandtstraat tussen de Muiderkring en de Jacob Catslaan, de Coornhertstraat en de Jacob Catslaan) afgesloten kunnen worden voor verkeer uit de richting van de ijsbaan. Tevens overwegen b en w de mogelijkheid een aparte opstelstrook op de Vondellaan naar de ingang van de hal te maken, waardoor eventuele hinder voor het nor male wijkverkeer tot een minimum wordt beperkt. Tijdens de op 18 maart gehouden vergade ring van de raadscommissie ruimtelijke 'ordening en openbare werken w^ren de reacties op de bouwplannen van de heer Menken niet onverdeeld gunstig. De mees te commissieleden wilden hun oordeel voorbehouden tot er een degelijk onder zoek naar de parkeermogelijkheden was verricht. Aanstaande maandag komt de bouw van de ijshal opnieuw aan de orde in een gemeenschappelijke vergadering van de raadscommissie ruimtelijke orde ning en openbare werken en onderwijs, recreatie, sport en samenlevingsopbouw. Chili Front Leiden: „Straat noemen naar Allende" Van een onzer verslaggevers LEIDEN - Het Chili Front Lei den heeft het gemeentebestuur gevraagd een straat, laan of weg te vernoemen naar Salvador Al- lende, de vermoorde president van Chili. „Een dergelijk eerbe wijs past geheel in de tradities van onze stad, waarvan de wa penspreuk getuigt: „Het gaat om de'vrijheid" en dit is nu juist datgene waarvoor Allende en zijn getrouwen hun leven ga ven" aldus het Chili Front Lei den. Burgerlijke stand te Pascale Aiigèle dr. v, G. F. C. G. C. M. Prins; Liesbeth dr. v. w. K. Hosman en A. E. van der Laan; Michiel zn. v. M. van Diggele en L. van Nieuwkoop; Josta Lisanne dr. v. P. F. Waterland en A. Bos; Monique dr. v. J. Kleefstra en M. Bek; Esmeralda Reintie Valentine dr. v. W. R. de Jong en E. M. van Swaaningen. Overleden: P. Kuijpers geb. 27 jan. 1898 man; M. C. van der Kroon geb. 8 mei 1902 vrouw; K. Bads geb. 5 mrt. 1897 gehuwd geweest met T. Ouworkerk; W. A. G. van Hees geb. 25 mrt. 1931 man. (Van een onzer LEIDEN Bijna duizend bewoners van de renovatiewijken ,J)e Kooi", „Noord" „Haag- wegkwartier" en „Tuinstadwijk" deden vorig jaar een beroep op de sociaal raadslieden. In de renovatiewinkel in Noorderkwartier kon sociaal raadsman A. de Groot honderdtwaalf bezoekers helpen. Honderddertig hulpvragers werden doorverwezen. Eenendertig bewoners van het Haagwegkwartier en Tuinstadwijk, die bij de renovatiewinkel in hun wijk aan klopten, konden door sociaal raadsman K. Walle worden geholepn. Hij verwees tweehon derdeneen hulpvragers door naar andere in stanties. het is de raadslieden in 1975, het jaar dat renovatie en rehabilitatie pas goed van de grond kwamen, gebleken dat er bij de bewo ners grote onzekerheid bestaat over wat er eigenlijk precies gaat gebeuren. De bewoners bleken vaak onvoldoende of te laat te zijn geïnformeerd. Een andere bron van spanningen waren de langdurige en ondoorzichtige proce dures. „Men zit als het ware jaren al „renovatie- klaar" zo stellen de raadslieden in hun jaarver slag. „Het gevolg is vaak dat het normale patroon van bewoning nadelig wordt bein- Veel oudere bewoners deden een beroep op de sociaal raadslieden om in een verzorgingshuis te worden geplaatst ten einde de rompslomp van de renovatie te ontlopen. Daar het Leiden aan voldoende bejaardenhuisvesting (met ver zorging of zelfstandig) ontbreekt, kwamen veel oudere bewoners in de knel. In hun verslag doen de heren Walle en De Groot dan ook de aanbeveling meer .bejaarden- woningen te bouwen. De huurders van particuliere eigenaren blijken slecht af in een renovatiewijk. De particuliere eigenaren zijn nauwelijks bereid hun huizen te laten renoveren, terwijl met vernieuwbouw van woningwetwoningen op grote schaal is begon nen. Het toewijzen van wisselwoningen is het afgelo pen jaar ook niet altijd succesvol verlopen. Veelbewoners kwamen in een heel ander stads deel terecht, waardoor zij nog meer spanningen kregen te verwerken dan die welke de renova tie al met zich meebrengt. Tenslotte doen de sociaal raadslieden een be roep op de gemeente en woningbouwverenigin gen vaste krachten aan te trekken. Deze zullen zich met name met de individuele begeleiding van bewoners in renovatiewijken moeten gaan bezig houden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3