Rentewijziging per I april 76 3? 31% 5 4% 4 6 6 6 7« 7 Bictie-comité verzamelt [root aantal andtekeningen van tegenstanders abortus CDA-MEERDERHEID IN SENAAT PLEIT VOOR „DRIE VAN BREDA" VS proberen te bemiddelen in Libanon JIEUWE PARTIJ IWEEDE KAMER jarenplan jnel aanpakken Lockheed: toch dubbele winst 7k i. 2% 8« Rijkspostspaarbank Lubbers terug uit Egypte Argentijnse junta bevriest banktegoeden RPS boekje '4% Zilvervloot sparen met 10% premie Rente rekening Plus- rekening 4% Beleggings rekeningen 4% i. Beleggings- bewijzen la O Spaar- depositos 7'jx 4% Ookonze hypotheek rente gaat weer omlaag: IENSDAG 31 MAART 1976 LEIDSE COURANT'- yan een onzer verslag geefsters) IeN HAAG - Het Ne- jrlands Comité „Redt ,let ongeboren kind" teft vanmorgen in Den jaag aan de voorzitter P*an de Tweede Kamer, /gr. ir. A. Vondeling, een Jetitie overhandigd, die Jergezeld ging van 189.699 handtekeningen. Teze zijn gezet onder de I-erklaring: „Wij wensen Öijke levensbescher ming voor iedereen, ook -oor de ongeborenen anaf de conceptie." De handtekeningen zijn vo rig jaar en begin dit jaar verzameld en zijn nu aangeboden omdat binnenkort (vermoede lijk begin mei) de debat ten in de Tweede Ka mer beginnen over de voorstellen van de Pv dA, VVD en KVP/ARP over de abortuswetge ving. „De representatieve betekenis van dit aantal handtekenin gen", zo staat in de petitie, „blijkt uit het feit, dat het behoort tot de grootste aantal len handtekeningen, die in de Nederlandse geschiedenis voor één standpunt in een omstre den zaak zijn gegeven." Dit aantal werd slechts in twee gevallen van handtekeninge nacties, gekoppeld aan een parlementaire behandeling overschreden: in 1960 zetten 900.000 personen hun handte kening ten gunste van de sporttoto; in 1923 keurden 1.200.000 mensen middels hun handtekening de Vlootwet van het kabinet Ruys de Beeren- brouck af. Ongeveer een vijfde deel van het aantal handtekeningen kwam binnen als reactie op een circulaire, de rest werd verzameld door actiegroepen waarvan de leden langs de huizen zijn gegaan. Door ge brek aan mankracht echter kon men slechts een zesde van het aantal woningen in Neder land bezoeken, terwijl per wo ning over het algemeen één handtekening werd gevraagd, zo staat in een nadere verkla ring. „Naar de ervaring van de ac tiegroepen gaven in de steden en randgemeenten ongeveer 60 70 procent en op het platte land een groter percentage, di kwijls meer dan 90% van dege nen met wie gesproken werd, hun handtekening. Wij drin gen er bij u op aan om bij uw besluitvorming met betrekking tot de wetgeving ten aanzien van het ongeboren menselijk leven ernstig rekening te hou den met hetgeen onder het Nederlandse volk leeft", aldus besluit het comité de petitie. Het bezoek dat Minister Lub bers de afgelopen dagen heeft gebracht aan Egypte heeft niet geleid tot versterking van de orderpositie van het Nederland se bedrijfsleven. Er is in Egypte gesproken over een scheepsbou- worder, maar de minister moest gisteravond bij zijn terugkeer op de Rotterdamse luchthaven verklaren dat hij de order niet in zijn binnenzak heeft kunnen meenemen. Wel is een weder zijdse overeenkomst gesloten ter bescherming van investeringen. Volgens minister Lubbers zijn er wel mogelijkheden aanwezig voor het bedrijfsleven om het aandeel in de Egyptische markt te vergroten. Met name bij de uitbouw van de Egyptische ha vens en de verdieping en ver breding van het Suezkanaal. WASHINGTON (AFP-UPI) De Ameri- worden afgekondigd om de Kamer van kaanse regering heeft oud-ambassadeur Afgevaardigden in de gelegenheid te stel- Dean Brown benoemd tot haar ambassa- len te vergaderen om de grondwet te deur-met-bijzondere-zending in Libanon, amenderen en een nieuwe president van om de totstandkoming van een wapenstil- de republiek te kiezen, stand in dat land te bevorderen, zo heeft Joemblatt heeft aan het huidige staats- het Amerikaanse ministerie van buiten- hoofd, Soeleiman Frandjieh, verzocht zijn landse zaken bekendgemaakt. ontslag mee te delen aan de maronitische De progressieve partijen in Libanon heb- patriarch van Libanon, Antonios Boutros ben het denkbeeld van een wapenstilstand Khoreich, die het op zijn beurt ter kennis gisteren afgewezen, na vergaderingen die zou brengen van de Kamer van Afgevaar- de hele dag hadden geduurd. digden tijdens haar debat over de amende- Hun woordvoerder, Kemal Joemblatt, ver- ring van de grondwet, klaarde dat hij alleen een wapenstilstand Joemblatt beschuldigde er „zekere arabi- zou accepteren „onder duidelijke politieke sche landen" van naar internationalisatie vooVwaarden". Welke die waren zei hij van de Libanese kwestie te streven om Moslimstrijders m opmars m de door de gevechten zwaar beschadigde zakenwijk „Cypriotisering" van de crisis te bereiken tiroet. Bab Idriss. In Libanon zou een wapenstilstand moeten en zo te komen tot verdeling van het land. ~ui onze parlementaire redac tie) N HAAG De CPN heeft ietel in het presidium van de .Jeede Kamer opgeëist die nu door de CHU wordt ingeno- Tn. Dat gebeurde gisteren, on adellijk nadat Jac. Huijsen 31 beëdigd als lid van de 4ede Kamer. Huijsen stond jaar geleden op de kandida- lijst van de CHU, maar maak die partij nu geen deel meer -fHij is gekozen in de vacature 1 mr. W. Scholten (CHU) die |van de Raad van State is dórden. Jjsen zal als onafhankelijk .'•aierlid opereren en wil zich Jral sterk maken voor een igressieve meerderheid. Hij ant als eenling de vijftiende ^nerfractie. Door zijn komst is nfractie van de CHU met één «1 teruggelopen tot zes man, ■%CPN heeft echter een fractie 1 zeven man en maakt op jfind daarvan aanspraak op i plaats in het presidium (da- ïjks bestuur) van de Tweede Vier. Op voorstel van Van fijn (PvdA) zullen er nu geen fanderingen in het presidium Jrden aangebracht, maar zal irden gewacht tot in septem- A de samenstelling opnieuw bneel moet worden bekeken, p «middellijk nadat Huijsen als Jnerlid was beëdigd, legde hij -h verklaring af. Hij zei dat -jchts in uitzonderlijke omstan- ■Jheden aanspraak op een ka- frzetel moet worden gemaakt, men voor een partij heeft jiankt. Hij meende de kamer zetel te moeten innemen, omdat de CHU naar rechts is afgewe ken van het programma, waar op het ruim drie jaar geleden met KVP en ARP de verkiezin gen was ingegaan. Congres eens over militaire hulp aan buitenland WASHINGTON (UPI) Het Huis van Afgevaardigden en de Senaat in Washington zijn het in principe eens geworden over een militaire-hulpwet voor het buitenland van ruim 3,9 mil jard dollar en een looptijd van vijftien maanden, waarvan 2,2 miljard dollar is bestemd voor Israël. De gemengde commissie van beide kamers van het Congres, die verschillen tussen Huis en Senaat heeft gladgestreken, deelde mee dat de nieuwe wet het bestemmen van geld voor gecamoufleerd optreden in An gola verbiedt en het verbod op handel met Vietnam voor een deel opheft De nieuwe wet verbiedt voorts militaire hulp aan Chili. ncipatiecommissie in advies (Van onze parlementaire redactie) N HAAG Volgend jaar kan de eerste stoot worden gegeven i het vijfjarenplan voor de emancipatie van de vrouw. Dat t de emancipatiecommissie onder leiding van Paula Wassen- i Schaveren in een lijvig advies aan de regering, commissie, ingesteld in december '74, stelt een kolossale reeks latregelen voor, die de positie van de vrouw in onze samenleving Det verbeteren. Een nauwkeurige berekening van de kosten is jg niet gemaakt, maar in 1977 zijn zeker enige tientallen miljoenen Sdens nodig om het beleid van de grond te tillen. [t leeuwedeel van de maatregelen, die op korte termijn kunnen prden getroffen, ligt op het terrein van onderwijs en vorming, t gaat hier om enkele concrete projekten en een heleboel ierzoeken. Zo stelt de commissie onder meer voor om een >ef-projekt keuzevoorlichting in de hoogste klassen van het sisonderwijs en de laagste klassen van het voortgezet onderwijs te zetten. Hierbij gaat het er vooral om de meisjes voor te iten over de schoolkeuze. Verder wordt vastgesteld meer man- 7 op te leiden voor kleuter- en peuterleiders, het aantal kinder- Dtra uit te breiden, moeder-mavo's te stimuleren en politieke holingscursussen voor vrouwen op te zetten. Opmerkelijk is het orstel om naar Frans voorbeeld een „rijpheidstest" voor vrouwen ontwikkelen. Zo'n test zou de kennis en vaardigheden van Duwen moeten meten. Generaal Jorge Videla tijdens de ceremonie van de ling als 38e president van Argentinië. BUENOS AIRES (Rtr) De militaire regering van Argentinië heeft de bankrekeningen van ruim 70 vooraanstaande peronisten, onder wie ex-president mevrouw Peron-Martinez, bevro ren. Ook de tegoeden van enkele peronistische vakbondsorganisaties zijn bevoren, hangende een onderzoek naar fraude. President Videla zei dat de nieuwe regering niet over de toverformule beschikte om spectaculaire verbeteringen te bewerkstelligen. Hij verzocht om begrip en geduld. DEN HAAG (ANP) Een grote meerderheid van de drie CD A-fracties in de Eerste Kamer meent, dat ook tegenover de Drie van Breda „het recht niet altijd kan worden doorge voerd". Professor dr. I. A. Diepenhorst, woord voerder van deze meerderheid stelde gisteren tijdens de debatten in de Eerste Kamer over deze zeer delicate aangelegenheid, dat „aan het recht grenzen zijn gesteld" en dat „dit recht niet altijd" kan worden doorgevoerd. „Om niet in verkramping te eindigen moeten we soms passen op de plaats maken. Het is gepast de strafvoltrekking tegen tot wrak ver worden oude mensen te staken", aldus profes sor Diepenhorst namens de CD A-meerderheid. In dit verband wees hij er verder op, daj hij zich niet zal verzetten tegen een peiling door de regering in deze zaak, maar het gaat wel te ver, meende hij, wanneer de regering zich eventueel zou binden aan te ontvangen advie zen. „De regering behoeft ook aan een kerkelij ke mening haar oor niet te lenen, noch behoeft zij te bukken voor de psychiatrie en haar vertegenwoordigers. De CHU-afgevaardigde Piket, sprekend na mens de minderheid van de CDA-fracties, zei „Voorshands niet voor vrijlating te voelen". Volgens hem is in de brief van de Raad van Kerken teveel de situatie van de veroordeelden belicht, waarbij naar zijn mening te weinig rekening is gehouden met hen, die een onmen selijk lijden hebben moeten ondergaan en nog ondergaan. D'66 en de CPN verzetten zich niet alleen tegen de vrijlating, maar zelfs tegen een debat hier over. Dit in tegenstelling tot pater Agterberg van de PPR, die opriep tot bescheidenheid, nodig „om de groei naar echte menselijkheid in denken en doen een kans te geven". De PPR-afgevaardigde was erkentelijk, zo zei hij, voor de oproep van de Raad van Kerken om de Drie van Breda zo spoedig mogelijk „weg te zenden". Tornado Tegenstanders van de Democratische presidentskandi daat George Walla ce hebben een n de a i rol stoel gekluisterde gouverneur van Alabama ..wel kom" te heten. In Madison stelden zij zich met rol stoelen in het gelid maskers van het gezicht van Arthur Bremer, de man die destijds de aanslag op Walla ce pleegde, als ge- Nederland onderschrijft kern-akkoord DEN HAAG (ANP) - Neder- land is toegetreden tot het ge heim akkoord dat zeven grote landen vorig jaar in Londen hebben gesloten en dat ten doel heeft een gemeenschappelijke BURBANK, Californië (Rtr) Lockheed Aircraft Corporation, betrokken bij het wereldwijde steekpenningenschandaal, heeft gisteren bekend gemaakt dat in 1975 een nettowinst is geboekt die bijna twee keer zo groot is als in 1974. De winst steeg van 23,2 tot 45,3 min dollar, hoewel de omzet slechts 100 min dollar boven de 3,3 miljard dollar van '74 lag. Vooral de buitenlandse gedragscode te formuleren voor j transacties namen aanzienlijk toe, tot 28 procent van de totale de uitvoer van nucleaire uitrus- j omzet. ting en materialen naar landen i In het jaarverslag wordt alleen naar het schandaal verwezen, waar die geen kernwapens hebben. het gaat om het Tristar 1-1011-project, dat in onzekerheid is komen Dit hebben de ministers Van I te verkeren als gevolg van de economische teruggang en „recente der Stoel (buitenlandse zaken) onthullingen over commissie- en andere uitkeringen". Vorig jaar en Lubbers (economische zaken) is geen enkele belangrijke Tristar-order ontvangen. Toch verwacht meegedeeld in een brief aan de Lockheed dat de brutowinst op toekomstige leveranties waarschijn- voorzitter van de Tweede Ka- I lijk groot genoeg is om de projectkosten van 500 min dollar te mer, Anne Vondeling. 1 dekken. Volgens de Londense „The Ti- j Inmiddels heeft de Amerikaanse senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen besloten om alle bij haar berustende documen ten over de Lockheed-omkopingen over te dragen aan drie rege ringsinstanties: de ministeries van justitie en buitenlandse zaken en de beurscommissie. Na de overeenkomst tussen de VS en Nederland over de uitwisseling van gegevens is nu de weg geheel vrij voor het doorgeven van de Amerikaanse documenten aan de commissie-Donner. Senator Javits van New York verklaarde dat de commissie voor buitenlandse betrekkingen zich het recht dient voor te behouden om het materiaal op eigen gezag, dus buiten de regering om, aan de zeven belanghebbende landen door te geven, in het geval buitenlandse zaken teveel slagen om de arm zou willen houden. mes" zal niet slechts Nederland toetreden tot het akkoord van de oorspronkelijke zeven Amerika, Rusland, Engeland, Frankrijk, Japan, West-Duits- land en Canada maar zullen ook Zweden, Tsjechoslowakije, Oost-Duitsland, Polen en België zich hierbij aansluiten. ADVERTENTIE Per 1 april 1976 moet de Rijkspost spaarbank een aantal van haar rentetarieven verlagen. Dat kan niet anders. Want overal daalt de rente. De nieuwe percentages vindt u hierbij vermeld. Voor spaargeld waar over u altijd direkt en zonder kosten kunt beschikken. Geld inleggen en opnemen op elk postkantoor. Voor jonge mensen van 15 tot 21 jaar. Minimale inleg f 30,- maximale inleg f480,- per jaar. Na 6 jaar 10% premie over het totaal bedrag incl. rente. Sparen via postgirorekening Uw geld direkt en zon der kosten beschikbaar. Uw geld direkt beschik baar. Over het op te nemen bedrag wordt 1% in rekening gebracht. Als u nis gevolg v; ging uw Plusrekening wilt opheffen, kunt u dit tot 15 april zonder kosten o n Als u als gevolg van de rentewijzi ging uw Bclcggingsrekcning wilt opheffen, kunt u dit tot 15 apnl zonder kosten doen. In coupures van f1.000,- en f5.000,-. Vaste percentages geduren de de hele looptijd. 7W% Dc rentevergoeding op reeds uitgegeven Beleggingsbcw ijzen blijft ongewijzigd. Mnimum storting f1.000,-.Vaste percentages gedurende de hele looptijd. 7W Dc rentevergoeding op rcctls gestorte Spaardcposito's blijft ongewijzigd. Eerlijk is eerlijk: Meer informatie? bel gratis 0017 vraag een folder bij het postkantoor f schrijf zonder postzegel, naar de Rijkspostspaarbank, Amsterdam. H3IPS3 uw nationale spaar~ en hypotheekbank

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9