I Leerlingenraad Leeuwenhorst valt uit tegen schoolvoorzitter Bosma Winkelcentrum Lange Voort nu compleet Na 25 jaar einde aan Voorhoutse lozingsproblemen Primeur Nederland: potdahlia's Romantisch trouwen in Valkenburg KOSTEN UITBREIDING RAADHUIS TEGENVALLER NOORDWIJKERHOUT De leerlingenraad van College Leeuwen horst is in een persver klaring fel uitgevallen tegen schoolbestuur voorzitter Bosma. Dit naar aanleiding van het ontslag van rector Van Boeckel per 1 augustus. De leerlingen van het college achten de argu menten voor het ontslag van dr. J. van Boeckel niet zwaar genoeg en stellen dat de houding van voorzitter Bosma in deze kwestie doet den ken aan die van een fa rizeeër. Het grootste bezwaar van de leerlingen geldt het argument van de heer Bosma als zouden onder het bewind van rector Van Boeckel de lessen maat schappijleer zijn ontaard in atheistische bijeenkomsten. „Atheistische maatschappijles- sen", smalen de leerlingen. „Er is indertijd door de leraar een stukje geschreven, waarin het katholicisme kritisch werd be keken. Als het schrijven van dat stukje wordt betiteld als atheistisch, dan ontbreekt bij de heer Bosma wel de moge lijkheid tot genuanceerd den ken". Ook de bezwaren van de heer Bosma tegen de in september gehouden manifestatie tegen de executie van 3 Spanjaar den, achten de leerlingen van College Leeuwenhorst een on begrijpelijke zaak. „Bosma is verontwaardigd over de vlam mende speech die Van Boec kel naar aanleiding daarvan heeft afgestoken tegen het fas cisme. Hij zegt dat zulke zaken niet op een katholieke school mogen voorkomen. Wij zijn van mening dat iedereen het recht heeft te ageren tegen het ter dood brengen van mensen, zelfs een rector van een kath olieke school mag daartegen van leer trekken", aldus de leerlingen. „Ook de enquêtes onder ou ders, docenten en leerlingen, die duidelijk in het voordeel van de rector spraken", zo stelt de leerlingenraad, „heeft Bosma naast zich neergelegd. Hij stelde dat die positieve op stelling ten opzichte van Van Boeckel tot stand is gekomen uit angst voor represailles. Ge zien de regen van klachten van docenten, ouders en pas toors twijfelt hij volgens zijn zeggen aan de betrouwbaar heid van deze stemming". Dat alles neemt niet weg dat voorzitter Bosma in middels bij de Bisschop van Rotterdam zijn ont slag als bestuursvoorzit ter heeft aangevraagd. „Onder deze omstandig heden wil ik niet langer verantwoordelijkheid dragen voor de school. Daar komt nog bij, dat ik deze functie moeilijk kan verenigen met het burgemeesterschap van Noord wijkerhout", al dus de heer Bosma. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LISSE Voor het eerst, en nog mondjesmaat, zijn in Nederland dahlia's in potten te koop. Maandag zijn de eerste vijftig stuks op de bloemenveiling in Aalsmeer verhandeld, vandaag kwamen er nog eens duizend voor de klok. In totaal zullen er dit seizoen ongeveer achtduizend op de markt komen. Het ontwikkelen van een behandelingsmethode die dahlia's geschikt maakt voor potplant heeft jaren gekost Samenwerking van de Bloembollenraad (raad van Nederlandse bloembollenondernemers), een aantal Nederlandse kwekers, het Laboratorium voor Bloembol len onderzoek in Lisse en de Universiteit van de staat Michigan V.Sheeft tot het nu verkregen resultaat geleid. Het Nederlandse bloembollenvak werkt al een aantal jaren samen met de universiteit van Michigan. De meeste dahlia's zijn normaal niet geschikt voor kamerplant, doordat ze een hoogte van 60 tot zelfs wel 150 centimeter bereiken. De behandelingsmethode met remstoffen zorgt er nu voor, dat bepaalde soorten niet hoger worden dan 30 tot 40 centimeter. Proeven hebben uitgewezen dat deze potdahlia's ongeveer vier weken in de kamer kunnen bloeien. Daarna kan men ze in de tuin planten, waar ze zeer snel een voor een dahlia gebruikelijke hoogte bereiken. Tot de eerste nachtvorst kan men er dan plezier van hebben, aldus de Bloembollenraad. Op de Keukenhof in Lisse zijn potdahlia's te zien. Illlllllllllllllllllllllllll Bij de opening van de Keukenhof gisteren maakten uiteraard ook de zgn. bloemen meisjes hun opwachting. De meisjes zijn hier in gesprek met burgemeester Berends van Lisse (met bril) en de heer Bleich, de voorzitter van de buitenlandse persvereniging in Nederland. Illlllllllllillllllll Katwijk ziet lokale omroep nog lang niet zitten Van een onzer verslaggevers KATWIJK - In Katwijk kan er voorlopig nog geen sprake zijn van het van de grond ko men van een lokale omroep. Dit valt te concluderen uit een ver klaring van wethouder J. Berg man waarin deze stelt dat de mogelijkheid tot het stichten van een dergelijke omroep we liswaar open gehouden wordt maar dat de verwezenlijking er van nog ver af is. „We moeten eerst de landelijke ontwikkelingen volgen en dan de mogelijkheid eens bekijken om een professionele televisie maker aan te trekken", aldus de wethouder, die daar nog aan toevoegde niet de indruk te heb ben dat P.T.T. en CRM er zo happig op zijn dat elders in het land er nog een lokale omroep bijkomt. De wethouder liet wel doorsche meren dat zodra in de badplaats de kabeltelevisie een feit is de mogelijkheden bekeken zullen worden om daar opnamen te. maken en uit te zenden. „Maar uitsluitend bij belangrijke ge beurtenissen", zo zei hij. Zo zou den bijvoorbeeld uitzendingen verzorgd kunnen worden vanuit onder meer de sporthal Cleyn Duyn, de Oude en Nieuwe Kerk, het zwembad en het gemeente huis. Weinig lovend heeft de wethou der zich uitgelaten over de sug gestie van de door de stichting Jeugdwerk Katwijk in het leven geroepen werkgroep voor de op richting van een lokale omroep, als zou het ook mogelijk moeten worden gemaakt via de omroep voetbalwedstrijden uit te zen den. „Men denkt wel erg licht vaardig over deze zaken", zei hij. ik noem dat maar amateu ristisch". Bloedafname Rode Kruis in Leidsehendam Van onze correspondent LEIDSCHENDAM3STOMP- W'IJK Vanvond wordt in de Paus Johannes XXIII-school aan de Oude Bleijk 4 de eerste van drie bloedafname-avonden gehouden die het Rode Kruis organiseert voor de plasma- dienst. Morgen, donderdag 1 april, en vrijdag 2 april wordt eveneens bloed afgenomen maar dan in de kantine van de Centrale Ver eniging voor het Baggerbedrijf aan de Veurse Achterweg 26. De afname begint steeds om kwart voor 7 en duurt tot half 11Wie nog niet geweest is of ach (nog) niet heeft aangemeld is op een van de drie avonden echter har telijk welkom. Hulp door bloed is broodnodig! Wanneer men niet op de tijd of avond kan die op de oproepkaart is aangege ven mag u ook op een beter passende tijd komen, vers trekt ve strekt An van Bohemen tel. 27.81.64, Prinses Annalaan 31. De afname van bloed is in Stompwijk een groot succes ge worden, niet minder dan 24 flessen konden worden ingeza meld. Wie in Stompwijk verhin derd was kan eventueel nog in Leidsehendam terecht Van onze correspondent VALKENBURG Over enkele maanden zal het druk worden op het raad huis in Valkenburg. Dan zal het mogelijk zijn om per huwelijksbootje naar het nieuwe, aan de Rijn gelegen raadhuis van Valkenburg te varen. Dit is uniek in Nederland. Vooral in de zomer zal dit een zeer romantische wijze van in het huwelijk treden zijn. Er wordt dan ook verwacht dat ook ve len van buiten Valken burg deze mogelijkheid zullen aangrijpen om zo apart te kunnen trouwen. Morgenmiddag om 2 uur zal er een proefvaart Luifel plaatsvinden vanaf de kade bij het pontje. Folder Deze proefvaart is vooral be doeld om enkele foto's te maken en om een aantal gegevens te verzamelen voor een samen te stellen folder, die op grote schaal zal worden verspreid. Zo moet worden bekeken hoeveel tijd er uitgetrokken moet wor den voor de vaart met het huwe lijksbootje. De afstand tussen de kade bij het pontje en de tuin van het raadhuis bedraagt onge veer 150 m. Voorts wordt ge dacht aan het maken van een speciaal trapje aan de kade om het instappen voor bruiden met lange jurken te vergemakkelij ken. Speciale aandacht wordt be steed aan de inrichting van het huwelijksbootje. Hoewel nog niet geheel klaar, zal morgen de boot voor de proefvaart ge bruikt kunnen worden. Boven de bank voor het bruidspaar zal een fraaie luifel worden aange bracht Het ligt in de bedoeling dat een van de ambtenaren van de gemeente het bruidspaar naar het gemeentehuis zal roeien. Vanaf een kleine steiger zal door de tuin een loper wor den gelegd tot de entree van het raadhuis. Het ié nu reeds gebleken dat voor deze manier van trouwen veel belangstelling bestaat. Iede reen probeert tegenwoordig iets aparts te bedenken voor zijn trouwpartij. En zo'n gelegenheid als nu in Valkenburg geboden gaat worden is wel zeer apart. Daar komt nog bij dat ook het raadhuis zelf een zeer aantrek kelijk gebouw is; het lijkt op een kasteeltje. Het is bovendien prachtig gelegen aan de Rijn, tussen vele grote bomen. Enkele aanstaande echtparen die van deze nieuwe mogelijk heid van trouwen in Valkenburg hebben gehoord, zullen morgen bij de proefvaart komen kijken. Voor de gemeente Valkenburg is dit idee een uitstekende moge lijkheid om haar kas wat aan te vullen. De gemeente kan na melijk best wat geld gebruiken. De aankoop van het nieuwe raadhuis betekent een zware druk op de begroting. Het is dan ook erg prettig dat juist door de aankoop van dat raadhuis het idee met het huwelijksbootje ge realiseerd kon worden. MENINGEN VERDEELD VOOR SUCCESFORMULE Oegstgeest Het winkelcentrum Lange Voort in Oegstgeest is voltooid. De bouw van de laatste dertien vestigingen zit er op en nu rest alleen nog maar de officiële opening op 8 april a.s. waarmee het totale bestand van dit winkelcentrum is gebracht op 45 ondernemingen. In de uitbreiding, ondergebracht in een architectonisch fraaie binnengalerij, zijn ondergebracht een drug store (uitgebreide drogisterij), een schoenwinkel, een koffiebar, een boetiek, een bloemenwinkel, een wasserette, een Doe-het-zelf- zaak, een wol handwerkzaak, een uitgebreide supermarkt, een winkel voor vrijetijdskleding en een lingeriewinkel. Op de boven verdieping komt een chinees-restaurant. Het aantrekken van huurders voor deze dertien vestigingen blijkt niet zo glad te zijn verlopen als men aanvankelijk had verwacht Mevr. Munninghof, secretaresse van het winkelcentrum: „De kosten van dit bouwproject zijn flink uit de hand gelopen vooral omdat we nogal wat tegenslag hebben gehad bij de uitvoering van onze plannen. Daardoor zijn ook de huurprijzen flink opgelopen. Deson danks was het aantal gegadigden dat zich hier in dit winkelcentrum wilde vestigen erg groot. Voor alle beschikbare ruimten hebben we een huurder. Voor een nieuw winkelcentrum is dat een erg gunstige ontwikkeling. Meestal is het zo dat van een nieuw winkelcentrum altijd wel een paar ruimten leeg blijven". De winkeliers uit de Kempenaarstraat, het concurrerende winkel centrum, zien de uitbreiding van de Lange Voort niet als een bedreiging. De heer Drijselaar, voorzitter van Oegstgeest Actief, de overkoepelende winkeliersvereniging en eigenaar van een boek handel in de Kempenaarstraat: „Niemand hoeft bang te zijn dat die forse uitbreiding van de Lange Voort tot gevolg zal hebben dat hier slachtoffers gaan vallen. Integendeel er komen hier alleen maar nog meer winkels bij. We floreren hier beter dan ooit tevoren. Dat we ons echt niet druk maken komt omdat in het nieuwe gedeelte van de Lange Voort eigenlijk geen enkele voorziening komt die we hier ook niet hebben. En dat is alleen maar gunstig voor ons". En als er klappen gaan vallen dan ben ik ervan overtuigd dat die juist vallen in de Lange Voort. Daar hebben een aantal zaken d» laatste jaren flinke optaters moeten incasseren en er zijn er .._*fs failliet gegaan. Ik heb wel eens de indruk dat het nieuwe gedeelte van de Lange Voort gevuld Wordt ten koste van het oude gedeelte. Het kan ook bijna niet anders dat daar zaken over de kop gaan. De huurprijzen die men er moet betalen zijn ongehoord hoog. Daar valt niet tegen te werken". Nee, dan zitten we in het oude gedeelte van Oegstgeest toch een stuk beter. In het centrum komt hier steeds meer opleving. Voor gemeenteraad Sassenheim Van onze correspondent SASSENHEIM Met veel pijn en moeite is de gemeenteraad van Sassenheim gisteravond akkoord gegaan met een voorstel van b. en w. het gemeentehuis voor een bedrag van ƒ2 miljoen uit te breiden. De kosten van de uitbreiding waren aanvankelijk ge raamd op 9 ton. De raad zat met de drastische kostenverhoging in zijn maag en stelde dat de uitbreiding nu geen cent meer mag gaan kos ten. Burgemeester Kret verze kerde dat met de bouw zo spoe dig mogelijk zal worden begon nen. Daarbij zal niet de repre sentatie maar de doelmatigheid voorop staan. De gemeenteraad ging voorts met evenveel pijn en moeite ak koord met een extra krediet van 4 ton voor de bouw van een sporthal. De WD'er Rotteveel sprak van „één spel van grote missers". Ook de heer Van Montfoort vond de sporthal te Winkelcentrum voor Rijnsburg steeds dichterbij (Van een onzer verslaggevers) RIJNSBURG Deverwezelij- king van het winkelcentrum Anjelierenstraat komt weer een stapje dichter bij nu B en W de raad hebben voorgesteld in te stemmen met de verkoop van de daarvoor bestemde grond. De totaal opbrengst daarvan, bij een grond prijs van 300 per vierkante meter, bedraagt ruim zeven ton. Boven de win kels zijn in totaal 21 woningen geprojecteerd, waarvoor op de exploitatiebegroting een totaal opbrengst van 313.500 is ge raamd. Bovendien is er een opbrengst van 342.000 die de Van Eg- mond Bouw- en exploitatiemij B.V. moet neertellen om in to taal 21 woningen te mogen neer zetten, waarvan negen'vrije-sec- torwoningen woningen aan de Vliet. Bij de verkoop van de grond aan de Anjelierenstraat heeft de gemeente de verplichting op zich genomen één of meer par keerterreinen aan te leggen met een totale capaciteit van onge veer 100 parket rj iatsen. In het verkoopcontract de bepaling opgenomen dat winkels en de woningen uitsluitend aan de ingezetene van Rijnsburg, dan wel aan economische gebonde- nen, mogen worden verkocht. duur worden. Hij stemde daar om met de WD-fractie tegen. Met de nieuwbouw van het Rijn lands Lyceum kan volgend jaar worden begonnen. Burgemees ter Kret zei gisteravond in de gemeenteraad dat hij deze toe zegging had gekregen van staatssecretaris De Jong. Op vragen van de heer Horst man deelde het college mee dat spoedig zal worden begonnen met de bouw van 37 woningen nabij de Essenlaan. Deze wonin gen gaan 140.000,- kosten. De raad maakt gisteravond ten slotte kennis met de heer V. d. Brink, de voorzitter van de stichting die zich ten doel heeft gesteld Slot Teylingen te restau reren. Dit slot Ügt op gebied van Na ruim twaalf jaar als kleuterleidster aan de Mariannehof aan de Hoogstraat in Noordwijkerhout verbonden te zijn geweest, heeft juffrouw Van Alphen gistermiddag reren. Dit slot ligt op gebied van tijdens een druk bezochte receptie afscheid genomen van de kleuterschool. Haar senheütue raad^zeedè defon" I leerlingen boden haar bij het afscheid een aantal cadeaus aan. Juffrouw Van Alphen danks zoveel mogelijk mede- is vandaag meteen al begonnen bij haar nieuwe werkgever in Den Haag, een stichting werking toe. die zich inzet voor de geestelijke volksgezondheid. VOORHOUT Met de ingebruik stelling van het rioolpompgemaal door Baron Van Knobelsdorff, dijk graaf van het Hoogheemraadschap Rijnland, is gisteren voor de ge meente Voorhout een einde geko men aan een periode van 25 jaar vol lozingsproblemen. Het eerste na-oorlogse gemeentebestuur werd direct al voor het lozingsprobleem van het afvalwater geplaatst. Het besloot, met toestemming van het Hoogheemraadschap, tot een tijdelijke lozing in de Haarlemmer- trekvaart ten zuidwesten van de toenmalige bebouwing. Dat het het toenmalige gemeen tebestuur ernst was met die „tijdelijkheid" bleek al spoedig in het bestemmingsplan, waarin in 1952 een stuk grond nabij de Noordwijkerhoekbrug werd aangewezen voor de bouw van een rioolzuiveringsinstal latie, maar wegens geldgebrek werd de bouw ervan steeds weer uitgesteld. Eind 1966 ontstonden in samenwerking met het Hoogheemraadschap de plannen voor een centrale lozing van het afvalwater uit de Leidse agglomeratie. In het kader van deze lozingsplannen zou het riolenstelsel van de gemeente Voorhout moeten worden aange sloten op de zuiveringsinstallatie van Noord- wijk, dat daarmee akkoord was gegaan. Het Hoogheemraadschap besloot echter de zui- veringstaak van de gemeente over te nemen, waardoor in maart 1974 gestart werd met de bouw van een pompgemaal, dat 19 fe bruari van het vorig jaar werd opgeleverd en gisteren officieel in gebruik genomen. Dijkgraaf Baron van Knobelsdorff stelde dat dank zij een gezamenlijke inspanning voor een stuk leefbaarheid was gezorgd. „Dit is een taakvervulling voor Noordwijk en Voorhout. In goed overleg met de Sik- kens Lakfabrieken hebben we met elkaar een stuk verantwoordelijkheid voor wat be treft het leefmilieu op de schouders geno men". Hoofdingenieur De Groot van het Hoog heemraadschap merkte op dat met de inge bruikname van dit pompgemaal de visie, om kleinere kernen op grotere installaties aan te sluiten, in praktijk was gebracht „Wat nu nog moet gebeuren is het gereed maken van de grote installatie in Katwijk, waarvan ook Rijnsburg, Valkenburg en Oegstgeest gebruik zullen gaan maken. Als dat project gerealiseerd is heeft de waterzuivering in dit Hoogheemraadschap een bedrag van 46,5 miljoen gulden gekost, waarvan anderhalf miljoen voor het project in Voorhout", aldus hoofdingenieur De Groot Nieuw bestuur Bouwbond NVV afdeling Lisse (Van onze correspondent) LISSE De Bouwbond NW afd. Lisse heeft gisteren tijdens haar ledenvergadering in 't Trefpunt de heer J. Dolieslager gehuldigd, omdat hij 25 jaar lid is van de bond. Een andere jubiliaris, de heer A. van Brie- nen was niet aanwezig. Hij zal ter zijner tijd worden gehuldigd. Tijdens deze vergadering vond tevens een bestuursverkiezing plaats, omdat de bestuursleden G. Mastenbroek en J. Dol hun funktie ter beschikking stelden. De heer G. Mastenbroek heeft de afdeling 22 jaar gediend als penningmeester, terwijl de heer Dol zo'n 18 jaar de funktie van voorzitter/secretaris voerde. Het nieuwgekozen bestuur ziet er nu als volgt uit: voorzitter, E. M v.d. Zwet, le secretaris K v.d. Polder, 2e secretaris/2e voorzit ter, H. in 't Veld, le penning meester W. Bremmer, 2e pen ningmeester W. Kulk. yrxvj ol IVlA/iTtl 18 Kleutertand- verzorging in Leidsehendam Van onze correspondent LEIDSCHENDAM De stic ting ter bevordering van schooltandverzorging in Voo burg en omstreken heeft de meente Leidsehendam aangeb den, voorlopig één dag week, de kleuters in Leidsche dam te behandelen op dezelf wijze als het in Voorburg beurt. De kinderen die zich vo de behandeling zullen opgevi worden dan 3 maal per ja gecontroleerd en zo nodig I handeld. De behandeling 2 evenals bij de kinderen van lagere scholen, geschieden het nieuwe tandcentrum aan van Ruysdaellaan. Voor de kj deren die bij een ziekenfom zijn verzekerd worden de b handelingen, zoals landelijk geregeld, aan de betrokken zi kenfondsen doorberekend, particuliere deelnemers betalt 12 gulden 50 per vulling en gulden per controle. Het teko op de exploitatie voor de kle tertandverzorging komt in Voc burg voor het schooljaj 19751976 op ongeveer 11 du zend gulden. In Leidschenda zal het waarschijnlijk ongevet 8 9 duizend gulden zijn. Leidschendamse commiss "voor sociale zaken en volksg zondheid zal in de vergaderir van aanstaande woensdag 01 getwijfeld gunstig op het aai bod adviseren, zij heeft zich eerder in positieve zin uitg sproken. [n Zoetemoude Beschutting vooi wachtende busreizigers Van onze correspondent ZOETERWOUDE - De busha te aan de Noordbuurtsewj krijgt een abri. Na de recoi structie van de weg is de halt plaats, die pal voor het gemeei tehuis stond, in noordelijke ricl ting verplaatst. Daarmee vei dween ook de beperkte mogi lijkheid tot beschutting die wachtende buspassagiers hat den in het portiek van het raa< huis. Vooral voor de reizigei die vanuit de richting Leide komen is de nieuwe stopplaat een belangrijke verbetering, om dat men nu uitstapt op het niei we trottoir dat ter plaatse aangelegd. Teneinde meer servi ce te kunnen bieden aan he publiek dat gebruik maakt vai het openbaar vervoer is plaatsing van een abri dringeni gewenst, zo meent het gemeei tebestuur. Ook de busmaj schappij „Westnederland" d de lijn Leiden-Zoetermeer 1 ploiteert, heeft toegezegd 50% 11 de kosten van de aanschaf 1 te dragen plus een bedrag va 200,- in de plaatsingskostei Het onderhoud zal voor koste van de gemeente zijn. De koste van de aanschaf en plaatsin bedragen voor de gemeent 4.700. De raadsleden spraken voorkeur uit voor een model da aan twee zijden beschuttin biedt. Over de juiste plaats i nog overleg gaande met dienst gemeentewerken. Vastenproject Veurs College Van onze correspondent LEIDSCHENDAM Pater Aerts msc licht vanavond i Veurs College belangstellendei in over het project dat twe< Leidschendamse kerken samei met leerlingen van het Veur College heeft aangepakt in he kader van de Vasten-aktie. P kerken St. Joseph Opifex Paus Johannes XXIII willen s men met de leerlingen tiendui zend gulden bijeen brengen, een kapitaaltje dat voor de aankoop van trekdieren, landbouwwerk tuigen, zaaigoed en bouwmate riaal gebruikt moet worden vlakbij Merauke in het voorma lige Nieuw-Guinea. Het project dat een groep mensen in staat zal stellen, onafhankelijk van plaatselijke geldschieters, zelf standig landbouw uit te oefenen wordt geleid door de plaatselij ke onderwijzer in de algemeen vormende vakken van de LTS. Het gaat er daarbij om klein te beginnen en de mensen zelf het werk te zetten in kleine groepen zonder bureaucratie en een teveel aan organisatie. Het project is scherp gericht op ver betering van de levensomstan digheden. J. Kamp winnaar kaartcompetitie Lisserbroek LISSE/LISSERBROEK - Kamp heeft de klaverjascompe- titie gewonnen die de afgelopen winter in het dorpshuis van Lis se, de Meerkoet, werd georgani seerd. Hij behaalde in totaal 35.663 punten. Op de tweede plaats eindigde J. Mesman met 35.163 punten en op de derde plaats de heer G. Versluis met 34.088 punten. De organisatoren, de heren W. Hoogendoorn en John v.d. Horst boden hen gisteravond een be ker aan. In oktober begint de klaverjas- compettie weer te draaien. Dan onder leiding van de heren J. Kamp en P. Hobo.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4