PSV wil accent Adri van Kraay: LVolgend jaar aan Europese top" op aanval leggen MOEITELOZE ZEGE PIONEER/PUNCH Van Deinsen naar Feyenoord Teleurstelling voor Barcelona Klacht van AC Torino LEO BEENHAKKER ONTSLAGEN DOOR GO AHEAD EAGLES ►orussia ■^afgewezen Nieuw systeem geheim Brazilië (Van onze sportredactie) DEVENTER Met wederzijds goedvinden is trainer Leo Been hakker van Go Ahead Eagles door het bestuur van de Deven ter vereniging met onmiddellij ke ingang ontslagen. Zijn werk zaamheden zullen tot het einde van het seizoen worden overge nomen door tweede trainer Henk van Brussel. Voor het volgend seizoen is manager Pe ter Stephan al op soek naar een nieuwe oefenmees ter. TURIJN De Italiaanse voet balclub AC Torino heeft stad genoot Juventus aangeklaagd bij de Italiaanse voetbalbond. Tijdens de plaatselijke derby, afgelopen zondag, tussen de twee beste clubs van Italië op dit moment, raakte doelman Ca ste lliru van Torino aan een oog gewond door een stuk vuur werk. Castellini werd tijdens de rust opgenomen in een oogkli niek. Torino dat met 2-1 won, wil nu van de bond gedaan krij gen dat Juventus gestraft wordt Het liefst zou Torino zien dat Juventus een of meer wedstrij den op vreemd terrein moet spe len. Interessant detail in deze is het feit dat Juventus en Torino in hetzelfde stadion (Communa le) in Turijn spelen. ADVERTENTIE WW/WÊÊÊÊTW/ peperzak beheerst 'l vak! Ontmoet onze kollekties Wff/////m/ waardeer onze priizen wh<ASz/JJilUmREPAREREN - MODERNISEREN t< Eürich De commissie van zeiberoep van de Europese Voet- hetjalunie (UEFA) heeft het be- van Borussia Monchen- 'se^ladbach afgewezen, het isBorussia protesteerde vorige eerbeek tegen een uitspraak van ijn,te tuchtcommissie van de UE- mza'te de arbitrage door de scheidsrechter Leo renPH der Kroft, bij de wedstrijd ofjleal Madrid - Borussia "Mon- n6'adbach. Van der Kroft tg.leurde in die wedstrijd twee van Borussia af, m. jaarna Real Madrid zich plaat je (te voor de halve finales. Barcelona werd tenslotte de voet dwars gezet wat deze foto symboliseert. Brasilia De miljoenen voetbalfans in Brazi lië zijn er rotsvast van overtuigd: in 1978 wint Brazilië het wereldkampioenschap voetbal. De Brazilianen zijn weer bijzonder optimistisch gestemd. Het enthousiasme bij de verrichtin gen van een nieuwe generatie wondervoetbal- lers kent geen grenzen. De crisisjaren, die onmiddellijk volgden op het afscheid van ko ning Pele, lijken voorlopig voorbij. Wat is de aanleiding tot dit optimisme? Dat is er meer dan een. Ten eerste werd er - volgens de insiders - een uitstekende nieuwe bonds coach aangesteld. De nu 57-jarige Oswaldo Brandao volgde na het wereldkampioenschap "74 in West Duitsland Mario Zagalo op. Hij zette onmiddellijk het mes in de selectie gelouterde vedetten en begon aan een totale renovatie van het Braziliaanse topvoetbal. De weg die Oswal do Brandao moest gaan was zwaar en lag bezaaid met moeilijkheden. Brandao ging ze niet uit de weg. Hij slikte een storm van kritiek schijnbaar emotieloos weg, nadat zijn ploeg het Zuidamerikaanse voetbalkampioenschap aan Peru had verloren. Brandao bleef met een contract tot augustus '78 in zijn zak, onverstoor baar bouwen aan een nieuwe nationale ploeg, die pas in '78 op het wereldkampioenschap in topvorm moet zijn. En nu, na twee overwinningen met 2-1 in Uruguay en in Argentinië krijgt Oswaldo Brandao alle denkbare loftuitingen toege zwaaid en is iedereen er van overtuigd dat de wereldtitel opnieuw wordt veroverd. Oswaldo Brandao's grootste prestatie tot nu toe is zijn ontdekking van de „nieuwe Pele", een jongeman van 21 jaar, die alle vergelijkingen met zijn illustere voorganger kan doorstaan. Zijn naam is Zico en zijn huidskleur is blank. Voor het overige zijn er geen verschillen met Pele. Voetbaltechnisch niet en zelfs niet in het rugnummer, want ook Zico betreedt het voet balveld niet zonder het rugnummer 10. Zowel in Uruguay als in Argentinië scoorde Zico het winnende doelpunt Vooral de treffer tegen de Uru's was een juweel. Zico zette tijdens een wervelende solo eerst de voltallige Uruguese verdediging op het verkeerde been en kogelde vervolgens van 20 meter afstand ontzettend hard in. En dan te bedenken dat het Braziliaanse elftal op dat moment nog slechts uit acht spelers bestond Oswaldo Brandao bouwt rustig verder aan zijn selectie. Intussen heeft hij met zijn jonge ploeg ook al een nieuw systeem uitgevonden. Een systeem dat in Argentinië de vierde wereldtitel moet opleveren. Het is 4-1-3-2. Twee aanvallers dus, drie middenvelders, vier verdedigers. De clou van dit systeem is dat de libero niet achter de verdedigingslijn opereert, maar ervoor IT OENSDAG 31 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Willy van der Kuylen en Ralf Edström wijzen naar een aanmoediging voor St. Etienne die op een auto is geplakt. Vrijwel alle automobilisten in de Franse stad'steunen hun club op deze wijze. „Dat was geen maatstaf, toen hebben ze de overwinning en de punten zo weggegeven". Veel meer inzicht in de kracht van St. Etienne hebben Deykers en ook de andere PSV-ers gekre gen aan de hand van video-beel den van de ontmoeting uit de kwartfinale tussen de Franse kampioen en Dynamo Kiev. „Het lijkt allemaal wat romme lig wat ze doen. Maar het gekke is dat die Fransen toch wel aan de doelpunten komen die ze no dig hebben. Ze spelen bijvoor beeld heel anders dan Hajduk Split. Ze moeten het van heel hard werken hebben, van de eerste tot de laatste minuut gaan ze door. Ze zijn collectief sterk en individueel wat minder. Toch lopen er een paar heel knappe voetballers bij, vooral die Rocheteau en aanvoerder Larqué zullen we in de gaten moeten houden." Geen angst Gerry Deykers is er niet bang voor dat zijn ploeg hetzelfde lot zal ondergaan als Dinamo Kiev. Hij vreest de dubbele confron tatie tegen de club, die op eigen veld reeds drie jaar ongeslagen is, niet in het minst. „Kiev ging hier in Frankrijk verdedigen en dat moet je niet doen, dat is vragen om moeilijk heden. Je zag die Russen alleen maar steeds met een lange trap opruimen, maar niemand rende achter de bal aan. Ze speelden duidelijk minder dan vorig jaar tegen ons. Nee, ik dacht dat de trainer wel genoeg gezegd had om ons een beetje met de tegen stander bekend te maken, ik zie ons niet de boot ingaan. We zullen hier gewoon brutaal moe ten zijn, we mogen geen angst hebben voor dat publiek van St Etienne." Adrie van Kraay steunt Dey kers, die achtereenvolgens voor de Baronie, NAC, FC Amster dam, De Graaafschap en nu PSV uitkwam, in zijn visie dat St. Etienne niet de laatste te genstander in dit Europacup toernooi behoeft te zijn. De laatste man van PSV: „Ik dacht niet dat ze sterker waren dan wij. Het doet allemaal wat on gecontroleerd aan. Tegen Kiev hebben ze eigenlijk ook niet zoveel kansen gehad, al schop ten ze er wel drie in. En die keeper van die ploeg is ook geen held". Van Kraay, in schrille tegenstel ling tot de algemeen heersende opinie, dat Ivan Curkovic juist een klassedoelman is: „als je dreigt te schieten, dan loopt hij al meters zijn doel uit. Hij kwam op mij echt niet sterk over, volgens mij kun je hem erg gemakkelijk in paniek bren gen". Terug naar Gerrie Deykers, die zijn vertrouwen baseert op de manier waarop Ajax werd ver nederd, zonder dat PSV op de toppen van zijn kunnen speelde. „Dat was ook een uitwedstrijd. Weliswaar tegen een voor ons veel bekendere tegenstander, maar toch geloof ik dat we daardoor ook eindelijk eens in ternationaal van onze eigen mo gelijkheden kunnen uitgaan. We kunnen nog veel beter. Volgend jaar pakken we de Europese top zeker, maar als het nu kan moe ten we het niet laten. Ik was altijd het meest bevreesd voor Hajduk en Borussia Mönchen Gladbach. Die zijn er allebei uit...." Willem Pfeiffer (Van onze sportredactie) —ST. ETIENNE Coach Kees Rijvers benadrukte gisteren in hotel Astoria, een fraai on derkomen nagenoeg in het centrum van St. Etienne, dat het accent bij PSV vanavond zo spoedig mogelijk op de aanval gelegd dient te wor-, Hen. Dat liet hij voor het duel tegen Hajduk Split ook weten, maar toen kwam er in de praktijk Weinig van terecht. Dit keer 'lijken de kansen op aanvallen de daden echter groter. Ook al omdat trainer Robert Herbin van St. Etienne zich na het zien van Ajax - PSV al serieus begint af te vragen, of het niet zinnig is de Fransen wat voor zichtig te laten beginnen, te neinde door counters te kun nen toeslaan. Rijvers: „Als ze dat willen is het mij best. Erg graag zelfs. Want als je op dit veld collectief moet verdedigen, en normaal probeert St Etienne elke ploeg daartoe te dwingen, dan krijg je het vreselijk moeilijk. Vooral omdat het veld zeven meter breder is dan het onze." Rijvers overweegt dan ook ernstig of het niet zinvol is vier aanvallers in te zetten, waarvan er uiteraard één zou kunnen terugvallen op het midden veld. „Het zit op Harry Lubse en Peter Dahlquist vast. Harry heeft het hele seizoen nogal labiel gespeeld, maar nu ik hem er een keer naast had gezet, speelt hij zaterdag tegen Ajax plotse ling zijn beste drie kwartier van de competitie. Daar moet ik toch even bij nadenken. Het ligt gewoon in de lef, waarmee we ons kunnen presenteren, of we in uitwedstrijden zo voor de dag kunnen komen. Als het kan moeten we aanvallend spelen, maar dan moet wel iedereen er ook vertrouwen in hebben, dat we met vier aanvallers kunnen starten. Kijk, als we Harry of Peter er in de spits bij zetten, dan is het wel zaak dat ze ook alle vier mee terug verdedigen. Doen er twee dat niet, dan ga je het schip in." Rijvers zal volgens gewoonte pas kort voor de uitwedstrijd zijn opstelling bekend maken. Gerry Deykers lijkt er echter vrij zeker van te kunnen zijn, dat hem wordt opgedragen de jeugdi ge, uiterst vaardige Dominique Roche teau aan banden te leggen, terwijl Willy van de Kerkhof waarschijnlijk als cipier van Jean Larqué, het brein achter de aanvallen van „Les Stefa- nois" zal fungeren. Ook aannemelijk is, dat Huub Stevens voor het eerst in een uitwedstrijd van het belangrijk ste Europese bekertournooi voor cups in de basisopstelling van PSV zal staan. De zelfverzekerde Limburger wordt dan vermoedelijk gekoppeld aan Hervé Revelli, de meest vooruitge schoven aanvaller van de Fransen. Dat St Etienne ook vanavond zijn blazoen ongeschonden wil houden, be wijzen de woorden van trainer Robert Herbin, die zijn club in vier seizoenen uit de zorgen haalde en naar de Euro pese top bracht De 36-jarige oud-spe ler van St Etienne meldt: „Vorig jaar werden we in de halve finale uitge schakeld door Bayern München. Dat was geen klap voor ons, want we hadden een plaats bij de laatste vier ongeveer als doel gesteld. Nu willen we echter de finale halen, en dat spijt me voor Kees." DEVENTER Jan van Deinsen, de 23-jarige middenvelder van de Deventer eredivisieclub Go Ahead Eagles, zal nog deze week een contract tekenen met Feyenoord. Gisteravond zijn Go Ahead Eagles-manager Peter Stephan en zijn Rotterdamse collega Guus Brox tot overeenstemming gekomen over de transfer van Van Deinsen naar Feyenoord. Cruyff en Neeskens uitverkoren (Van onze sportredactie) DELFT De voorlaatste thuiswedstrijd van Pio neer Punch gisteravond in de Sporthal Buitenhof in Delft had niet veel inhoud. De thuisclub kon met tegenstander Merca- sol uit Leiden alles uit richten en won van de hekkesluiter in de eredi visie met 95-68. In de tweede helft kon de Leidse ploeg wat terug doen, omdat de Pioneer spelers Buff Kirkland en Otis Johnson lang aan de kant bleven. Coach Bill Sheridan had mooi de gelegen heid al zijn spelers in het spel te betrekken. Bij de rust was de stand 50-32 voor Pioneer Punch. In het begin van de wedstrijd kon Mercasol dat al geruime tijd zonder Amerikanen speelt, nog leuk de score bijhouden. In de vijfde minuut was de stand 10-6, in de vijftiende minuut 34- 26 in het voordeel van de Delfte naren. Bij Pioneer Punch kwam Jim Woudstra tot 22 punten, Buff Kirkland 18 punten, Otis Johnson 12 punten en Peter de Weijs 10 punten. Bij Mercasol Leiden Peter Kop 17 punten. Benjamin Ruysenaars 16 pun ten, Paul Hoeksema en Ed Plont elk 10 punten. handelen, maar de ma nier waarop Deykers de speelruimte benutte, le verde hem, na afloop van dat voor de eindhovena- ren zo bijzonder gunstig verlopen topduel in Am sterdam, terecht vele complimenten op. p Het lot van de voetballer. Onmiddellijk na aankomst in het hotel moesten van links naar rechts René v.d. Kerkhoff, Ralf Edström en Willy v.d. Kerkhoff handtekeningen uitdelen. Ook van oefenmeester Kees Rij vers die deze ontwikkeling wel had voorzien: „Gerry was hele maal wild om te voetballen. Hij had vijf weken niet meegedaan en dan is er van hem een explo sie te verwachten. Als hij een maal weer echt fit is, dan kan hij ontzettend offensief tekeer gaan. En je bent gek als je hem dan alleen maar defensief ge bruikt Als hij het op kan bren gen mag hij het nog wel een keertje over doen. Deykers kan ook vanuit de back-positie aan vallend veel voor ons beteke nen." Gerry Deykers was overigens de enige PSV-er uit het elftal van vanavond, die St Etienne al eens als (veel)betalend toeschou wer aan het werk heeft gezien. Vorige week bezocht hij in Nan tes de ontmoeting tussen de club van die naam en de forma tie van Robert Herbin. Deykers: 'ARIJS Johan Cruyff en Jo an Neeskens zijn gekozen in en Europees elftal, dat deel- ,eemt aan een toernooi van 22 ot en met 24 juni in Parijs. Itefan Kovacs, bondscoach in toemenië en vorig jaar nog in jezelfde functie in Frankrijk, leeft het elftal samengesteld en al ook als coach optreden. Jet Europees elftal dat tegen de franse kampioen St. Etienne en le Braziliaanse topclub Flumi- lense zal spelen, zal met de (jrolgende spelers in het veld ko- Dvefien: Maier (Wdl.), Vogts (Wdl.), (Jatalinski (Pol.), Beckenbauer jjïVdl.), Breitner (Wdl), Neeskens i^J^ed.), Netzer (Wdl.) Guillou =■1 e£ra-)- Gadocha (Pol), Edström Qj^we)., en Cruyff (Ned). BARCELONA De Britse bookmakers zullen hun weddenschap pen grondig moeten wijzigen. FC Barcelona slaagde er gisteravond in een niet eens uitverkocht Nou Camp (75.000 toeschouwers) niet in zijn favorietenrol te vervullen. Door een vroeg doelpunt (13e minuut) van John Toshak, een international van Wales, kon Liverpool zelfs met een overwinning naar huis vertrekken. Barcelona was weliswaar vrijwel de gehele wedstrijd in de meer derheid, maar de aanvallers kregen vrijwel geen kans tegen de Engelse reuzen in de verdediging. In de eerste helft moest de nationale doelman Ray Clemence enkele malen in actie komen na schoten van Rexach. Kort voor tijd greep Clemence eveneens uitstekend in na een inzet van Migueli (op een voorzet van Johan Cruyff). Liverpool maakt nu een grote kans op 13 april (eveneens dinsdag) in het stadion aan de Anfield Road de finale te bereiken. De Britten veroverden in 1973 al de UEFA-beker. Het verschrikkelijke moment voor „Barca". Toshack heeft raak geschoten en bejubelt zijn treffer. Marcial en Migueli zijn radeloos. running was, mocht wor den verwacht, manifes teerde Gerry Deykers zich zaterdagavond tegen Ajax direkt weer in een grootse vorm. Zeker, zijn tegenstanders gunnen hem alle vrijheid van ETIENNE Vee metier dan van een spo die vijf weken met een fikse blessure uit de

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13