Vrouwen nemen rij-examen af ERNSTIGE ONLUSTEN CAT, ILEA £eidóc6otucuit Callaghan is favoriet opvolging Wilson Britten voelen niets voor interventie in Rhodesië Twee dagen per week lKKOORD over JE ACCIJNZEN m DE BENELUX Groep De Zeeuw en D'66 willen samengaan Commissie wetgeving vrijwillige euthanasie S KIEZEN VOOR BELGISCH MACHINEGEWEER POLITIE SPANJE ARRESTEERT OPPOSITIELEIDERS RT fSDAG 30 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Nieuwe president ineraal Jorge Videla. de lei- r van de Argentijnse junta, I gisteren beëdigd als presi- |nt van Argentinië. Hij volgt 'ermee als 38ste president het land Isabel Peron op goed 30 jaar de jhtste militair die het roer in iden neemt in Argentië. ist hem zijn vrouw Alicia. >3» hebben zeven kinderen. ikele uren voor de installa- ':*fi van Videla werd een hoge ilitiefunctionaris in zijn auto >odgeschoten. Gisteravond erden negen guerillastrij- Iers gedood in een vuurge- icht met militairen. RIJSWIJK (ANP) Voor het eerst in de geschiedenis van het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) zullen bin nenkort enkele vrouwelijke kandidaten voor de functie van examinatrice in opleiding wor den genomen. Op het ogenblik beschikt het CBR over ongeveer 450 uitslui tend mannelijke examinatoren, van wie de helft in vaste dienst is. Deze zijn vijf dagen per week in functie. De andere examina toren zijn zogenaamde neven examinatoren, die in de regel twee dagen in de week examens afnemen. Het CBR heeft ook in het jong ste verleden nimmer bezwaar gehad tegen het aantrekken van vrouwelijke examinatoren, maar tot voor kort waren er geen dames onder de sollicitan ten, die aan de gestelde eisen voldeden. Bij de laatste wervingscampag ne heeft zich echter ook een aantal dames gemeld, van wie te verwachten is, dat zij wel aan alle voorwaarden kunnen vol doen. Het is de bedoeling, dat deze dames te zijner tijd twee dagen in de week examens gaan afnemen. Gezien de gehele solli citatieprocedure en de geruime tijd in beslag nemende opleiding is niet te verwachten, dat de eerste vrouwelijke examinator vóór het najaar 1976 haar intre de zal doen. Verwacht mag worden, aldus het CBR, dat mede door dit aantrekken van vrouwelijke examinatoren de tijd, die ver loopt tussen het indienen van een aanvraag en de dag van het examen, in de toekomst terugge bracht zal kunnen worden. Rijnsburg past bouw verordening aan Van een onzer verslaggevers RIJNSBURG De gemeente Rijnsburg gaat haar uit 1968 daterende bouwverordening op een aantal belangrijke punten aanvullen en wijzigen. Zo zullen aan de verordening eisen worden toegevoegd m.b.t de warmte-isolatie van te bou wen woningen en komen er nieuwe bepalingen m.b.t. de ver betering van antenne-inrichtin gen. Ook zullen in de nieuwe bouwverordening eisen worden opgenomen ter verbetering van de bereikbaarheid, de toeganke lijkheid en bruikbaarheid van „voor het publiek bestemde ge bouwen" voor invaliden, in het bijzonder voor rolstoelgebrui kers. verbieden iport van ;rvogels IHINGTON (UPI) Sedert fren hebben de Verenigde en Nederland en Groot- itannië toegevoegd aan de t met landen waaruit tijde- Tl, geen siervogels mogen wor- ingevoerd. Dit omdat bij eenaele kortgeleden geïmpor- ■de vogels pseudovogelpest iW6o econstateerd. ministerie van landbouw ft medegedeeld dat het tijde- 'skerf ""P01-^61"*501* f?eldt voor X) m astri vogels, met uitzondering 11 pluimvee. TEL AVIV (AP/AFP) Bij ernstige rellen in enkele delen van Galilea, in het noorden van Israël, zijn vanmorgen een Arabier gedood en zes Arabieren en 11 Israëlische militairen en politie mannen gewond. De gewelddadigheden waren gisteravond al begonnen, aan de vooravond van een algemene staking uit protest tegen het feit dat de regering grote stukken land van Arabieren in beslag wil nemen om er huizen neer te zetten voor joodse burgers. Deze laatsten. hebben in Galilea nauwelijks de minderheid. Het is voor het eerst in de 28-jarige geschiedenis van Israël dat de oorspronkelijke Arabische bevolking in opstand komt tegen het gezag. De geweld dadigheden waren gisteravond begonnen in Deir Hanna, ten noord en van Nazareth. Meedogenloos en verbitterd blijven de gevechten in het door burgerloorlog verscheur- I de Libanon. De straatgevechten hebben de haven- en hotelwijk van Beiroet vrijwel in een ruïne herschapen. Zeer fel waren de gevechten om het Hiltonhotel, dat tot gisteren in handen was van rechtse christenen. Thans hebben de linkse moslims dit hotel (op de achtergrond) in handen en zijn daarmee nog 500 meter verwijderd van het hoofdkwartier van de christelijke falangisten. Moslimstrijders nemen even rust, om dan met verdubbelde kracht de aanval te openen op het falangistische hoofdkwartier. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Minister van bui tenlandse zaken Callaghan is nog steeds de favoriet voor de opvolging van Harold Wilson als labourleider en premier. De uitslag van de tweede ron de .van de verkiezing van een opvolger wordt vanavond be kendgemaakt, maar het lijdt haast geen twijfel, dat de leider van de britse socialistische partij pas geko zen zal worden in de derde ronde. Naar gelang het aantal socia listische Lagerhuisleden dat deelneemt aan de verkiezing, moet de overwinnaar tenmin ste 158 of 159 stemmen halen. Volgens een van de vele voor spellingen zal de uitslag van de tweede ronde er ongeveer zo uit zien: Callaghan (rechts), 138 stemmen, Foot (links 135 stemmen, en Heaiy (rechts) 42 stemmen. Minister van financiën Healey gelooft, dat hij Callaghan op de derde plaats zal kunnen dringen. Met de extraam linkse minister arbeid als eni ge tegenkandidaat in de derde ronde, zou Healey dan een Vrijwel iedereen beschouwt Healey echter al bij voorbaat als de grote verliezer van de tweede ronde. In de eerste ronde kreeg hij slechts 30 stemmen, tegen Foot 90 en Callaghan 84. Foot rekent in de tweede ron de op de 37 stemmen, die afge lopen week naar minister van energie Benn zijn gegaan. Benn heeft sindsdien zijn kan didatuur ingetrokken. De uit slag van de tweede ronde zou echter grotendeels afhangen van de distributie van de 56 stemmen, die minister van bin nenlandse zaken Jenkins afge lopen week gekregen had, waarna hij prompt zijn kandi datuur introk. Politiek spel en werkelijkheid MEVROUW IEN VAN DEN HEUVEL, de voorzitter van de PvdA, valt een enkele keer op door bepaalde opvallende uitspraken. Vorig jaar schokte zij een groot aantal mensen met haar opmerkingen over de DDR en de Berlijnse muur. Haar partijgenoot minister Van der Stoel moest er toen zelfs aan te pas komen om haar woorden weer wat af te zwakken. Dit weekeinde loste mevrouw Ien van den Heuvel een schot voor de boeg in de richting van het CDA, met de waarschuwing dat de PvdA liever met de PPR dan met het CDA wil samenwerken. Maar deze keer ging er geen schok door Nederland. Want iedereen weet, dat de PvdA sinds de affaire rond de Amsterdamse wethouders, nog iets tegenover de PPR goed te maken had. Mevrouw Van den Heuvel had toen haar woordje gezegd. DAARNA KWAM WEER DE ERNST terug op het congres van de PvdA, toen minister-president Den Uyl zijn socialisti sche partijgenoten er op wees dat een loonmatiging bittere noodzaak is, ook al is een groot aantal leden van zijn partij ertegen. Het gaat per slot van zaken ook om de werkgele genheid van de mensen die tegen die maatregel zijn, liet hij zo ongeveer uitkomen. Den Uyl gaf hiermee blijk van politieke moed, omdat hij weet dat deze loonmatiging op veel verzet in eigen kring - ook in die van „zijn" vakbewe ging - stuit. Hij zal het er moeilijk mee krijgen, dat weet hij. Desondanks verdedigde hij - soms bijna met de moed der wanhoop - deze harde maatregel. KVP-fractievoorzitter Andriessen zei onlangs nog voor de tv, dat een politicus nu en dan dwars tegen zijn eigen aanhang in moet gaan, wanneer dit voor het land noodzakelijk is. Den Uyl weet daar ook van mee te praten, zeker wanneer hij over een paar maanden met een aantal harde maatregelen komt, zoals hij in ditzelfde weekeinde via zijn collega Boersma bij de CNV-jongeren heeft laten weten. De minister-presi dent weet zich echter gesteund door een zeer groot deel van Nederland. En dan kan mevrouw Ien van den Heuvel wel roepen, dat zii liever met de PPR samenwerkt; maar voor het noodzakelijk doorvoeren van de voorzegde onple zierige maatregelen heeft dit kabinet de volle medewerking van de CD A-meerderheid hard nodig. OVERIGENS ONDANKS de MOEILIJKHEDEN moeten wij niet vergeten dat wij het altijd nog een stuk beter hebben dan een aantal andere Europese landen; Frankrijk, Engeland, Portugal, Italië bijvoorbeeld. Om nog maar niet te spreken van verschillende Oosteuropese landen. Mis schien geeft dit de politici ook wel wat moed om straks deze moeilijke beslissing te nemen. Weeroverzicht Boven de Atlantische Oceaan staat nog steeds een strakke westelijke luchtstroming in de bovenlucht Een storing, die zich vanmorgen nog boven het mid den van de oceaan bevond, trekt in deze stroming meer naar West-Europa en zal morgen het weer bij ons ongunstig beïnvloe den. Het zal dan meest zwaarbe wolkt zijn waaruit af en toe regen kan vallen. In het tempe- raturenverloop komt weinig ver andering en er blijft veel wind uit westelijke richtingen. Een in betekenis afnemend lage drukgebied boven het oostelijk deel van de Middellandse Zee veroorzaakt daar veel bewol king en regen. In het afgelopen etmaal viel er in de omgeving van Athene 10 mm. regen, ter wijl de middagtemperaturen daar tot ongeveer 13 graden op lopen. In het westelijk deel zorgt een uitloper van een hogedruk- gebied boven de Golf van Bisca- je voor fraai lenteweer, met ma xima van 20 tot 24 graden. Amsterdam h. bew. Luchth. R'dam I. bew. Kopenhagen Lissabon Casa Blanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv •j'. n onze correspon dent Jan Schils) L'SSEL De mi ters van financiën de drie Benelux- Sen hebben giste- in Brussel een loord bereikt over unificatie van de Ijnzen voor siga- «n en bier, de e laatste produk- waarover nog keenstemming in keluxverband est worden be treen gekomen fd dat per 1 juli 1 verschillen in (ijnzen totaal zul- i worden wegge zet, hetgeen bete- kt dat bijvoorbeeld prijs voor sigaret- bier en een groot aantal andere pro- dukten, waarover al eerder een akkoord was bereikt, in de drie landen nauwe lijks van elkaar zal verschillen. Deze pro- dukten zijn tabak, al cohol, wijn, alcohol vrij dranken, suiker, benzine, diesel- en verwarmingsolie. De ministers zijn het er over eens geworden om de ter regerings conferentie gedane toezegging om de vrijstelling voor de reizigersbagage te verhogen tot 690 gul den etappegewijs te realiseren. Zo zal bij de in werkingtreding van de accijnzen- overeenkomst de thans vigerende vrij stelling ten bedrage van 430 gulden ver hoogd worden met ongeveer 68 gulden per jaar, hetgeen zal resultateren in een totale vrijstelling over enkele jaren van 690 gulden. Luxemburg, dat de prijzen het meest moet verhogen, heeft een termijn van vier jaar gekregen om zich aan te passen aan de aócijnzen van België en Nederland. Op het ogenblik kost een pakje sigaretten in Luxemburg nog 23 frank, dat is 1,50 hetgeen dus 75 cent goedkoper is dan in Nederland. In belgie- kosten de sigaretten 30 frank voor norma le sigaretten (1 franc is 6,8 cent) en 33 frank voor de zoge naamde luxesigaret. LONDEN, (UPI/Rtr) De Brit se regering voelt niets voor een militaire interventie in Rhodes ië, zoals is voorgesteld door president Kenneth Kaoenda van Zambia, om een eind te maken aan het minderheidsbe wind van premier Ian Smith. De Britten verwijzen naar een recente uitspraak in het Lager huis: „Als we in 1965 geen in terventie in Rhodesië konden overwegen om eenzijdige onaf hankelijkheid te voorkomen, hoe kunnen we het nu dan wel i ernstig overwegen?" i Kaoenda verklaarde gisteren dat Britse interventie de beste oplossing is voor de crisis in Rhodesië. „Het zou levens spa ren. Het zou de oorlog tot een spoediger einde brengen". De president zei dat Groot-Brit- tannië eerst het Rhodesische parlement moet ontbinden en leden van het blanke minder heidsbewind moet arresteren. Volgens hem moet Londen een uitvoerend comité met een Brit se voorzitter instellen dat „alle raciale groepen, de binnen- en buitenlandse vleugels van de Afrikaanse nationale raad, de vechters in de frontlinie en een groep „echte" blanken als Gar field Todd en een boetvaardige Roy Welensky vertegenwoor digt". Todd is oud-premier van Rhodesië, en heeft thans huisar rest, Welensky is premier ge weest van de toenmalige Cen- traalafrikaanse federatie, waar toe Zambia, Rhodesië en Nyas- saland behoorden. Dit uitvoerend comité zou een regeling moeten ontwerpen voor werkelijke verkiezingen, geba seerd op een systeem van één man één stem. Volgens Kaoenda zal Britse inmenging een militaire invasie betekenen. :lf-discipline ikbeweging kent RECHT (ANP) „Van de beweging mag niet ge- agd worden er aan mee te rken praktisch alleen de O-inkomens de prijs te laten alen voor de economische sère. Regering, werkgevers professoren moeten beseffen er ondanks de ernst van de iblemen, grenzen zijn aan het rantwoordelijkheidsgevoel D de vakbeweging", dus voorzitter A. Buys van de deratie Bouw- en Houtbon- a NW/NKV maandag in Ut- :ht bij de installatie van de grenzen federatieraad, het hoogste wet gevend orgaan binnen de fede ratie. Evenals voorzitter Kok van de. Federatie Nederlandse Vakbe weging ziet ook de heer Buys weinig heil in centraal overleg met de regering en werkgevers over het arbeidsvoorwaardenbe leid voor de rest van 1976 zoalng er nog geen uitsluitsel is over de VAD (vermogens-aanwas-de- ling), de prijzen blijven stijgen en de niet CAO-inkomens bui ten schot blijven. Voorzitter Ten Brink van D'66. oud-KVP-voorzitter De Zeeuw en de fractie-voorzitter van D'66 Terlouw (v.l.n.r.) lichtten hun plan om een nieuwe politieke partij op te richtten gisteren toe in het gebouw van de Tweede Kamer. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG D*66 en de groep Resoluut van de oud-KVP-voorzitter De Zeeuw hebben plannen om volgend jaar met een gezamenlijke lijst deel te nemen aan de verkiezingen. Uit de samenwerk ing moet een nieuwe progressieve maar ondogma tische partij ontstaan. Terlouw, fractievoorzitter van D'66 in de Tweede Kamer, is bereid lijsttrek ker van de nieuwe partij te worden. Ook oud- KVP voorzitter De Zeeuw wil zich op de kandida tenlijst laten plaatsen. De groep Resoluut gaat in juni beslissen'over de samenwerking. Beide groeperingen hebben mo menteel een aanhang van zo'n 700 leden. Voorzitter Ten Brink van D'66 heeft meegedeeld dat de besturen in ieder geval bereid zijn tot een vergaande samenwerking. Er is alleen nog geen besluit genomen over de vorm waarin die samen werking moet worden gegoten. Oud-KVP-voorzitter De Zeeuw is van mening dat de opstelling van beide groeperingen veel gelijke nis vertoont. Het is onzin om naast elkaar verder te gaan, aldus De Zeeuw. Na zijn aftreden als KVP-voorzitter heeft hij steeds het standpunt inge nomen dat er geen nieuwe splinterpartij bij moest komen. Maar wel vindt hij dat er naast de PvdA een progresief alternatief moet zijn. Het dient volgens hem een gedeconfessionaliseerde progres sieve partij te zijn, waarin ook evangelisch geïnspi reerde mensen zich thuis voelen. Burgemeesters vinden eerste kievitsei Akkrum ANP Op weg naar een bespreking met de Commissaris van de ko ningin in Leeuwarden heb ben twee Friese burge meesters het eerste kieviet- sei van Akkrum gevonden. De burgemeesters van Jou- re en sloten ontdekten bij Akkrum een aantal kievie ten in een weiland en zij besloten op zoek te gaan naar eieren. Toen ze te we ten kwamen, dat in Ak krum „het eerste ei" nog niet was gevonden, haast ten ze zich naar het ge-, meentehuis om de belo ning, een fles en een oor konde, in ontvangst te ne- mea IIIIIIIIIUIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII UTRECHT (ANP) De voorzitter van de Nederlandse vereniging voor vrijwillige euthanasie, prof. dr. P. Muntendam, heeft gisteren in Utrecht een „commissie wetgeving vrijwillige euthanasie" geïnstalleerd, die tot opdracht heeft, om binnen een jaar een advies uit te brengen over de wetgeving tot de vrijwillige euthanasie in Nederland. De algemene vergadering van de Raad van Europa heeft twee maanden geleden met grote meerderheid van stemmen een aanbe veling aanvaard die is gericht op de nieuw rechten van zieken en stervenden. Volgens die aanbeveling moeten in de 18 aangesloten landen nationale commissies worden ingesteld om te onderzoeken, hoe de rechten van zieken en stervenden gewaarborgd kunnen worden. De vereniging voor vrijwillige euthanasie wil niet op de instelling van deze commissie wachten, omdat de procedure daar voor waarschijnlijk twee jaar zou vergen. Prof. Muntendam deelde mede, dat hij minister van Agt van Justitie heeft ingelicht over de plannen van de vereniging en dat de minister „duidelijk blijk heeft gegeven van belangstelling voor dit initiatief'. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli shington Reuter) De Amerikaanse Het besluit zal vermoedelijk resulteren in wegen in de laatste stadia van de onderhan dmacht heeft voor haar gepantserd ma- aankoop in België van 14.000 van de 7.62 delingen over de F-16, toen België, Noorwe- ieel een Belgisch machinegeweer de mm wapens ter waarde van 30 miljoen gen, Denemarken en Nederland besloten het g-58 gekozen omdat het betrouwbaarder dollar over een periode van twee jaar. Amerikaanse straalgevechtsvliegtuig aan te wdt geacht dan een gelijksoortig Ameri- De Verenigde Staten hadden zich verplicht schaffen voor hun luchtmachten, lans wapen. de keuze van het Belgische wapen te over- Madrid (AP) De Spaanse politie heeft gisteren in Madrid de drie linkse leiders Marcel ino Camacho, Raul Morodo en Anto nio Garcia-Trevijano gearresteerd toen zij arriveerden bij het gebouw waar een nieu we coalitie van linkse partijen haar pro gramma zou aankondigen. De Madrileense politie verbood de bijeen komst omdat deze illegaal zou zijn. Eerder was uit regeringskringen vernomen dat de Spaanse regering de nieuwe coalitie be schouwt als „subversief'. Camacho, vakbondsleider en hoofd van de overwegend communistische „arbeiders commissies", is de afgelopen jaren al vaak gearresteerd. Hij werd vorig jaar december vrijgelaten toen koning Juan Carlos amnes tie verleende aan verschillende politieke ge vangenen. De coalitie werd vorige week gevormd na vijf dagen besprekingen tussen de Democratische Junta en het Democrati sche Platform.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9