Ambt van diaken kan kerkelijke dienst verrijken ^Pleidooi voor voorlopige aad voor bejaardenbeleid IK Janken en postgiro doen klanten tekort VAN GEND EN LOOS WEER ZELFSTANDIG Positieve balans van tien Europese synodes Vastenbrief voor jongeren „te abstract" „Bridge over the river Kwai" Eis 10 dagen voor dood van kind INSDAG 30 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 HET WACHTEN OP OFFICIËLE WETGEVING (Van een onzer verslaggevers) EN HAAG Er dient een voorlopige ad voor het bejaardenbeleid te komen. De gering moet met de belanghebbenden om tafel gaan zitten om zo'n raad ingesteld krijgen. Deze eis werd gisteren door VP, CHU, ARP, PvdA en DS'70 neerge- ,gd in een motie tijdens de discussie over Bejaardennota in de bijzondere commis- van de Tweede Kamer. De commissiele- i vonden dat op officiële wetgeving niet »n worden gewacht. epleit werd voor de opstelling van een igenaamde indicatie voor het opnamebe- id. Of een bejaarde nu in een bejaarde- aord, een verpleeghuis, in dagverpleging et revalidatie of in een zelfstandige huis- isting met wijkhulp moet worden opgeno- len, het moet kunnen worden beoordeeld, vonden de commissieleden. Om te voor- amen dat een bejaarde tussen wal en schip alt, dient bij de opstelleing van de indicatie auw te worden samengewerkt tussen de erschillende instellingen en organisaties aor bejaardenhulp. erscheidene Kamerleden plaatsen kantte- eningen bij de voornemens van de rege ring, om de bouw van bejaardenhuizen te beperken met tien procent. Aan de andere kant werd de regering ge vraagd haast te maken met de bouw van speciaal voor bejaarden geschikte woningen. Naar de huidige inzichten dienen er zulke woningen te komen voor tenminste 25% van de bejaarden. De regering wil dit in 1985 hebben bereikt, maar volgens de commissie leden kan deze doelstelling best eerder wor den verwezenlijkt. Gepleit werd voor meer planning bij de bouw van service-flats, die nu zeer ongelijk over het land zijn verdeeld. Commissieleden van PvdA, KVP en PPR vonden dat er paal en perk dient te worden gesteld aan het aanmerken van groepen bejaardenwoningen plus diensten als een bejaardenoord. Zij vonden dat er regels moeten komen voor het toezicht op dit soort woningen en woongebouwen. Een meerderheid van de commissie meende voorts, dat het onderhand tijd wordt een geneeskundig specialisme geriatrie in te stel len. Algemene ziekenhuizen dienen te gaan beschikken over geriatrische afdelingen. Staatssecretaris Van Dam zei, dat de rijks overheid de gemeenten niet kan dwingen speciale woningen voor bejaarden te bou wen. Wel zegde hij toe, stimulerend te zullen optreden. Staatssecretaris Meijer (CRM) legde er de nadruk op dat de financiering van tehuizen via bijstandsuitkeringen, in een omvang en op een wijze zoals thans geschiedt, een oneigenlijk gebruik van de Bijstandswet in houdt. Dit beloopt thans 1 tot 1 1/2 miljard gulden. Hij dacht, dat tegen het eind van dit jaar een duidelijk overzicht zal zijn verkregen om andere financieringsmetho den te kunnen besturen. De staatssecretaris zei verder nog, dat de- belangstelling voor „Pas 65" de verwachtin gen verre heeft overtroffen. Op 1 februari waren er al 800.000 uitgereikt. Het hebben van een telefoonaansluiting voor bejaarden wordt tot de noodzakelijke le vensbehoeften gerekend als daarvoor medi- sch-sociale aanwijzingen bestaan. Het opne men van de telefoonkosten in het verstrek kingenpakket louter omdat de bejaarde ou der is dan 70 of 75 jaar achtte de staatsse cretaris onvoldoende. Volgende maand wordt de discussie over de bejaardennota voortgezet. De beroemde film Bridge over the river Kwai" zal binnenkort op het Japanse televisiescherm verschijnen. Het is de eerste maal dat deze film geschikt is gemaakt voor een televisie-uitzending. Om reclame te maken heeft men in de hoofdstad van Japan, Tokyo, een scène, afkomstig uit de film, gestalte gegeven door een locomotief van de brug te laten storten. Vogel - beschermer Bartels overleden ZANDVOORT De directeur van de Stichting Mondiaal Al ternatief, Ernst Bartels, die vooral de laatste jaren in bin nen- en buitenland bekendheid verwierf door zijn eenmans- strijd tegen de jaarlijkse mas saslachting die in voor- en na jaar onder de over Italië vlie gende trekvogels wordt aange richt, is op 71-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Zijn oproep om zich aan zijn zijde te scharen vond vooral veel gehoor onder de school jeugd. Zijn actie „Koop een vo gel" bracht vorig jaar op de lagere scholen 10.000,- op, waarmee enkele duizenden ge vangen vogeltjes in Italië wer den teruggekocht. In de loop van de jaren heeft Bartels met talloze rapporten, memoranda en verzoekschriften bij alle mogelijke instanties ge tracht de jacht op de trekvogels aan banden te leggen. Hij was ervan overtuigd, dat niet alleen in het belang was van de vogels zelf, maar ook van de mensheid. fOLGENS CONSUMENTENBOND: )EN HAAG (ANP) Door gebrek aan eensgezindheid bij banken postgiro krijgt de rekeninghouder minder service en rente dan ij goede samenwerking mogelijk is, aldus de Consumentenbond aanleiding van een onderzoek, dat hij heeft ingesteld op het ebied van de betaalrekeningen. Volgens de bond bestaat bij verschrijving van de ene betaalrekening naar de andere door trage verwerking kans, dat opdrachtgever of ontvanger een alve maand rente mist. 'en gerieve van hun klanten ouden, aldus de Consumenten- >nd, de banken naar meer een- loud moeten streven. De kos- «nbesparingen daarvan zouden Ichtstreeks aan de rekening houders ter. goede kunnen ko- fnen. Er wordt bijvoorbeeld nog steeds na iedere verandering van het saldo een dagafschrift oerzonden. De Consumenten- >ond vindt, dat men met één ifschrift per week zou kunnen olstaan. Alleen bij grote beta- ingen zou een dagafschrift eer- Ier kunnen worden gezonden. E iok als het tegoed beneden een OEDSELHULP VOOR EVA DEN IARTOG DEN HAAG (ANP) De minis ter voor ontwikkelingssamen werking, drs. J. P. Pronk, heeft gisteren besloten voedingsmid delen ter waarde van 220.000 ter beschikking te stellen aan majoor Eva den Hartog van het Leger des Heils, voor haar werk onder de noodlijdende bevol king van Bangla Desj. bepaald bedrag komt. Aanzien lijk meer efficiency zou volgens de Consumentenbond worden bereikt, indien banken ertoe overgingen één administratie systeem te gebruiken. Nu zijn er nog veel spaarbanken en gewo ne banken met een eigen sys teem naast dat van de postgiro, de bankgirocentrale, een hoopje spaarbanken en de gemeentegi ro van Amsterdam. Dat bete kent dat veel tussenhandelingen moeten worden verricht om de gegevens van de computer van het ene systeem te laten verwer ken door de cumputer van het andere systeem. De Consumen tenbond vindt deze situatie chaotisch. Een belangrijk punt vindt de bond ook, dat het geld bij over boeking vier dagen zoek is. Dat kan een rentederving over een halve maand tot gevolg hebben. De banken dienen hiertegen ge zamenlijk maatregelen te ne men. Zolang deze chaos blijft bestaan is een rekening bij de instelling met de meeste klanten het han digst, omdat daar de minste kans is op trage verwerking, zegt de Consumentenbond. Die instelling is de postgiro. Bij de postgiro heeft men bovendien het voordeel, dat er nog iets overblijft van de toch al niet hoge rentevergoeding. Bij ande re banken zullen de postzegels voor de enveloppen al gauw meer kosten dan de rekening aan rente oplevert, aldus de bond. De voedselzending die door middel van twee speciale char tervluchten wordt gedaan, is be doeld voor ondersteuning van een rivierproject. Met behulp van de boot „De Hoop-" worden de anders moeilijk te bereiken dorpen aangedaan, en wordt ge holpen bij de huizenbouw, er' worden medicijnen ter beschik king gesteld aan de daklozen waarvoor huizen worden ge bouwd en er wordt voedsel ver strekt. Op deze manier worden meer dan drieduizend ondervoe de kinderen bereikt. VREEDZAAM SALUUT Met 21 saluutschoten heeft gis teren het Westduitse regerings centrum Bonn president Sadat van Egypte binnengehaald, die zijn veertiendaagse Europese tournee in Bonn begon. Hoewel Sadat met deze rondreis pro beert meer begrip te kweken voor het Arabische standpunt in het Midden Oosten, heeft hij er geen geheim van gemaakt dat hij allereerst uit is op het doen van militaire zaken. Hij heeft echter al op de eerste dag van zijn verblijf in Bonn te horen' gekregen dat de Bonsrepubliek militair gesproken niet verder zal gaan dan de saluutschoten op het vliegveld. Wel wil men eco nomische hulp geven. Op de foto (v.l.n.r.): de Westduitse pre sident Scheel, president Sadat, mevrouw Scheel en Jihan Sadat, de vrouw van de Egyptische pre sident. Duitse anarchist werkte bij staatsdrukkerij WEST-BERLIJN (Rtr) De 29-jarige Dreher, die vrijdag onder verdenking van anarchistische activiteit in West-Berlijn werd aangehouden, blijkt tot januari jl. werkzaam te zijn geweest in de Staatsdrukkerij, waar de Westduitse bankbiljetten, paspoorten en dergelijke papieren worden gedrukt. Dreher wordt beschouwd als een van de leden van de uiterst linkse „Beweging van de tweede juni", die in maart vorig jaar de Westduitse christen-democratische fractieleider Peter Lorenz ont- voerdde en in november 1974 de Westduitse rechter Von Drenk- mann zou hebben vermoord. KVP, WD, ARP en SGP: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het goederenvervoer zou er mee gediend zijn als Van Gend en Loos zou functione ren als elke andere vervoersonderneming. Dat is de mening van KVP, WD, ARP en SGP, die gisteren in de Kamer hebben gepleit voor een zelfstandig Van Gend en Loos. De vier Kamerfracties zeggen in een motie „dat er geen rechtvaardiging meer gevonden kan wor den voor het (direct of indirect) vanwege de overheid exploiteren van een onderneming tot het verrichten van goederenvervoer over de weg". De vier fracties vinden, dat spreiding van macht eveneens voor de overheid en voor de bedrijfstak van het goederenvervoer van toepassing moet zijn. Zij hebben de regering verzocht plannen tot her stel van de zelfstandigheid van Van Gend en Loos (eventueel in fasen) in studie te nemen en de resultaten ervan nog dit jaar aan de Kamer voor te leggen. Staatssecretaris Van Hul ten (Verkeer en Water staat) zei tijdens het debat over de „beleidsnota goederenvervoer", te overwegen de tonnagestop- beschikking te verruimen. Uitbreidingen van het laadvermogen die het gevolg zijn van de vervan ging van een verouderde vrachtauto door een ongelijksoortige andere wagen wil hij binnen be paalde grenzen toestaan. Van Huiten zei verder, dat aangenomen mag worden dat Nederland in navolging van andere EEG-landen de controle op de 450 km-bepaling bij het goederenvervoer opschort, nu voor vracht wagencombinaties de tachograaf is voorgeschre ven. De uiteindelijke beslissing ligt bij de Europese Raad. Subsidie voor koude melk gevraagd Den Haag (ANP) Nu de Ne- .derlandse melkslijters hun melk vanaf 1 april gekoeld tot 15 graden of nog kouder moeten afleveren, willen zij een EG-sub- sidie waarvoor zij de steun heb ben gevraagd voor het Produkt- schap voor Zuivel. De melkslijters zijn door de maatregel verplicht tot grote in vesteringen, terwijl de financië le positie van de melkhandel over het algemeen niet rooskleu rig genoemd kan worden, aldus xde Nederlandse Melkhandelaren Organisatie. AMSTERDAM (ANP) Tien dagen gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbe voegdheid eiste de officier van de Amsterdamse rechtbank, mr. H. G. van Everdingen gisteren tegen de 47-jarige chauffeur, die ervan wordt beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor de dood van de 13-jarige zoon van cabaretière Sylvia de Leur en de televisie-arts Aart Gisolf. De verdachte overreed een jaar geleden het fietsende jongetje, waarna het slachtoffer ter plaat se overleed. De officier van Justitie achtte de schuld van de vrachtwagen chauffeur bewezen, en zei in geen geval een geldboete te wil len eisen, omdat hij reeds één keer eerder veroordeeld is voor een dergelijke aanrijding. Roosevelt beste president sinds 35 jaar NEW YORK (AFPI - Franklin Delano Roosevelt is bij een opi nie-onderzoek uit de bus geko men als de beste president sinds 35 jaar. Van de zeven staatshoofden die Amerika in deze periode heeft gekend, genoot John Kennedy het grootste vertrouwen. Richard Nixon kwam naar vo ren als de president die zich het best van zijn taak heeft gekwe ten op het gebied van de buiten landse politiek. Anderzijds werd hij beschouwd als het staats hoofd van het minste morele allooi. De president die in dit opzicht de meeste stemmen kreeg, was Dwight D. Eisenho wer. Lyndon Johnson onder scheidde zich in geen enkele categorie. Volgens de vicaris-generaal van het aartsbisdom Mun- chen, dr. Gerhard Gruber, be staat er in West-Duitsland een grote belangstelling voor de mogelijkheid om het kerkelijk ambt van diaken te combine ren met de uitoefening van een beroep. Hij ziet daarin een kans om te achterhalen hoe in de praktijk een kerke lijk ambt met een burgerlijk beroep in overeenstemming te brengen is en of een weder zijdse verrijking mogelijk is. Dr. Gruber schrijft in het blad „Pastoraal Forum", dat pogin gen in die richting moeten worden voortgezet, ondanks alle moeilijkheden, die zich al hebben voorgedaan bij het combineren van het kerkelijk ambt met het werkmilieu. Hij wijst er daarbij ook op, dat het weer inschakelen van de.gehuwde man in het sacra mentele ambt van de kerk bo vendien heeft aangetoond, dat de inzet van de vrouw bij de dienst van haar man van bete kenis is. Dr. Gruber verwijst hierbij naar de aanbeveling van de Duitse synode aan de paus om de toelating van vrouwen tot de diakenwijding te onderzoek nen eventueel mogelijk te ma ken. Hoe de beslissing van de kerkelijke leiding zal uitvallen, is op het ogenblik niet te over zien. Dr. Gruber stelt, dat het ambt van diaken in het geheel van de kerkelijke dienstverlening een verrijking kan betekenen. Weliswaar heeft de diaken een reeks taken met de maat schappelijk werker gemeen, maar hij' kan de materiële of pastorale problemen vooral te- gemoettreden met bijzondere aandacht voor de geestelijke nood van de mensen. Aan het einde van 1975 waren er in West-Duitsland 340 per manente diakenen werkzaam. Hun aantal groeit gestadig en eind 1978 wordt met ongeveer 560 diakenen rekening gehou den. Hun werkterrein ligt vooral in de hulpverlening (al leenstaanden, bejaarden), de liturgische dienst en de ver kondiging (gespreksgroepen- werk, preek, katechese). Knel punten in het werk zijn vooral daar te vinden waar hun werkterrein dat van priesters en pastorale werkers overlapt. Zij worden echter door de ge meenschap open tegemoetge- treden en door het openleggen van nieuwe werkterreinen ver volmaken zij het werk van priester en leek. Kerk en wereld De r.k. synodes die de afgelo pen jaren in tien Europese landen hebben plaatsgevon den, hebben de onderlinge verbondenheid en de samen werking, ook internationaal, sterk bevorderd. Deze positieve balans werd de afgelopen dagen in Freiburg opgemaakt door vertegen woordigers van synodes van Oost- en West-Duitsland, Oos tenrijk, Spanje, Frankrijk, Ita lië, Luxemburg, Joegoslavië en Zwitserland. Vanuit het Ne derlandse Landelijk Pastoraal Overleg (de opvolger van het pastoraal concilie) sprak de Nijmeegse pastoraaltheoloog prof. dr. F. Haarsma over de theologische kant van de Eu ropese synode-aanbevelingen. Ondanks verschillen in de aanpak, constateerden de af gevaardigden dezelfde kerke lijke grondtrekken in de tien landen. Een vertegenwoordi ger van de Romeinse curie liet zich in Freiburg met name prijzend uit over de verbon denheid, die in alle synodes naar voren was gekomen. Vol gens hem zijn deze ervaringen goede bouwstenen voor een nadere regeling van deze sa menkomsten. Ook zei hij dat de synod éde teksten sterke ele menten bevatten voor de groei van het Volk Gods. De bijeenkomst was de achtste en tevens laatste bijeenkomst van leden van r.k.synodes in Europa. Tegelijkertijd vond in Frei burg ook de vierde ontmoeting plaats van secretarissen-gene raal van de bisschoppenconfe renties vam Europa. Vanuit ons land was secretaris-gene raal dr. P. Vriens aanwezig. Belangrijk onderwerp van ge sprek was de voorbereiding van het derde symposium van Europese bisschoppen, dat in oktober wordt gehouden. De vastenbrief van de bis schoppen is voor de jongeren moeilijk leesbaar, omdat hij veel te abstract is. Aldus Ton Beugelsdijk van de Katholieke Jeugdraad In het KRO-radioprogramma „Kruis punt". In tegenstelling tot de vorige brieven van de bis schoppen, bevat deze brief vol gens Beugelsdijk nauwelijks een verkondiging van het ge loof als stimulerende kracht om te gaan staan aan proble men in deze maatschappij. Beugelsdijk vindt dat de brief ook te weinig aanknoppings- punten bevat om hem op een of andere wijze voor jongeren te bewerken, wat wel met de vorige brieven is gebeurd. Met name voor de werkende jonge ren is deze brief erg teleurstel lend, aldus Beugelsdijk. Zij wachten op een woord van bevrijding vanuit de kerk, een bevrijding uit strukturen, die hen onderdrukken. Maar dit is voor de kerk niet eenvoudig omdat de kerk zelf meewerkt aan deze strukturen. Als de jongeren aan kerk denken, dan denken ze op de eerste plaats aan het instituut en de „bedillerige uitspraken van bovenaf', aldus Ton Beugels dijk. De houding van de kerk ten opzichte van de jongeren vond hij „alarmerend". De bewe ging van vernieuwing is vol gens hem voorbij en de ten dens tot restauratie wordt steeds groter. Mgr. E. Beel, vóór de komst van mgr. Gijsen hulpbisschop van Roermond, heeft zondag in Bemelen bij Maastricht, waar hij sinds enkele jaren pastoor is, onder grote belang stelling zijn veertigjarig priesterfeest gevierd. Onder de ruim duizend receptiegan- gers waren een delegatie van de HTP Heerlen, waarvan mgr. Beel voorzitter is oud bisschop Moors van Roer mond en prof. dr. L. J. M. Beel, broer van de jubilaris. Mgr. Gijsen zelf was verhin derd. Hij heeft laten weten zijn gelukwensen op een an der tijdstip te komen aanbie den. De raad van de Internationale Unie van de Katholieke Pers (UCIP), heeft tijdens zijn ver gadering in Straatsburg in een Korte metten motie uitgesproken, dat me dia-specialisten betrokken moeten worden bij het uitge ven van kerkelijke teksten. De vergadering meende, dat de teksten voor het publiek nau welijks te begrijpen zijn. In dezelfde motie werd aange drongen op betere samen werking tussen de officiële in stanties en de journalisten. Het secretariaat der Spaanse bisschoppenconferentie heeft bekend gemaakt, dat van het Vaticaan toestemming is ge kregen om de communie op de hand uit te reiken. Of dit metterdaad zal gebeuren hangt af van de bereidheid van de plaatselijke bisschop. Een onderzoek heeft overi gens uitgewezen, dat de mees te parochies in Spanje van de mogelijkheid niet op de hoog te waren. De jongeren blijken er in elk geval voorstander van te zijn. De eind januari gehouden ac tie „Kerkbalans" is voor de hervormde en gereformeerde kerken in Nederland een suc ces geworden. Zij zijn bijna zeker van een stijging van zes tien procent ten opzichte van vorig jaar. Aan roomskatholie- ke zijde zijn nog geen schattin gen te maken, maar uit de cijfers hier en daar in de bis dommen blijkt eveneens een stijging vergeleken bij vorig jaar. Aldus meldt het blad „1- 2-1" van de Nederlandse Kerk provincie. Bisschoppen en NKV op zelfde lijn bij confessionaliteit De bisschoppen en het NKV (Nederlands Katholieke Vak verbond) zitten op dezelfde lijn, als de bisschoppen in hun gezamenlijke vastenbrief schrijven dat het opgeven van de confessionaliteit als orga- nisaitebeginsel -niet mag lei den tot het opgeven van de confessie als bron van inspi ratie en als integrerend deel van het sociale en individuele leven. NKV-voorzitter Wim Spit zei dit tot de leden van de 75 jaar bestaande NKV-centrale in het Limburgse Eygelshoven. Wat betreft de samenwerking met het NW in federatiever- band zei de heer Spit dat de bischoppen ook deze ontwik keling toejuichen. Te nauwe kaders van organisatie kunnen voor de taken van de vakbe weging schadelijk zijn en moe ten worden doorbroken om wille van die taken, aldus de NKV-voorzitter. Gescheiden optreden in de Ne derlandse vakbeweging tegen over de immense problemen die zich aandienen is moreel niet léinger verantwoord. Dat is de voornaamste achter grond van het streven naar federatieve samenwerking, zo zei de heer Spit

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7