LANGS OMWEGEN Beresteynse bar toon-beeld van montfortaanse toewijding DAMCLUB LISSE GEDEGRADEERD REMISE VOOR VAN WINKEL Zes miljoen tulpen moeten Keukenhof weer kleur geven Voor Joshi Muradin is het leven een ademtocht Rector Leeuwenhorst: het gaat de goede kant uit Programma zaalvoetbal INSDAU au MAAKi iaiu LKüJöa COUHAW i' DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen negen en tien uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 19 vragen. LISSE Burgemeester Be rends van Lisse heeft vanmor gen als algemeen voorzitter van de raad van beheer van de Stichting Keukenhof, Neder lands grootste bloementuin of ficieel haar 27e seizoen laten ingaan. In het Koningin Julia- na-paviljoen van de bloemen tuin sprak hij een groot aantal Henk Koster in fraaie patronen in de Keukenhofgrond hebben verwerkt. De resultaten ervan waren vanmorgen nog maar op een paar plaatsen zichtbaar. De lente is ook schuchter van start gegaan in de Keukenhof maar binnen een paar weken zal die schuchterheid ongetwijfeld weer plaats gaan maken voor genodigden toe, onder wie tal-' een bont kleurenspel. loze persvertegenwoordigers uit binnen- en buitenland, die ook nu weer nauwelijks moeite zullen hebben om de Keuken hof naar buiten aan te prijzen. Want hoewel op het eerste ge zicht de Keukenhof dit jaar nauwelijks lijkt te verschillen van de Keukenhof van vorig jaar, zal een wandeling langs de talloze bloemperken en door al met veel kleur gevulde show- kassen toch voldoende nieuwe verrassingen opleveren. Om maar eens wat te noemen: alleen in de kassen al zullen dit jaar meer dan 600 tulpen varië teiten en 100 soorten narcissen te bewonderen zijn. Bovendien komen uit eigen kwekerij nog zo'n 3000 azalea's en 1000 rhodo dendrons. En wat het burenge beuren betreft; zo'n 90 bollen- kwekers hebben voor een aan voer van zes miljoen bollen ge zorgd, die dertig tuinlieden on der leiding van tuinarchitect Maar niet alleen bloemen zal men op de Keukenhof kunnen bewonderen. Ook de bomen staan er beter bij dan ooit, na dat er dit jaar 350 een speciale behandeling hebben gehad. De vijver zal het dit jaar ongetwij feld ook niet aan belangstelling ontbreken. Afgelopen herfst werd de fraaie waterpartij uit gebaggerd en er werden 300 vis sen in uitgezet waaronder goud karpers, gewone karpers en goudvissen. En dan heeft dit jaar ook het zgn. „Smalle Bos" een nieuw jasje gekregen van architect E. Richards en aannemer Kool. Daar is nu een soort openlucht zitje gecreëerd, waar je heerlijk rustig een deel van het park kan overzien. Dit „zittheater" heeft een oppervlakte van 150 m2 waarvan 90 m2 overdekt. In het Koningin Julianapavil- joen zijn weer een aantal inte ressante exposities onderee- Vandaag wilde ik u berichten over montfortaanse zelfwerkzaamheid. Sinds het klein-seminarie zich uit Huize Beresteyn aan de Leidseweg in Voorscho ten heeft teruggetrokken is men daar als internaat voor studerende jongeren vitaal gebleven. Nog steeds vindt men er 16 Montfortanen in huis, voor een deel bejaard en genietend van een emeritaat. Maar ook is er de' coordineren- de missie-procure, waar alle Nederlandse montfortaanse activiteiten worden gebundeld: vier paters en een broeder zijn daarmee belast Buitendien en dat verklaart mijn bezoek aan Beresteyn houden rec tor Chr. Corbeij en vier ande re teamleden zich bezig met de» leiding van het internaat, dat 58 middelbare scholieren telt. Een van die teamleden is broe der Antoon van Noye, uit Loon op Zand. Maar er is nauwelijks een inwonende scholier te vinden die broeder Antoon als zodanig kent. Wel is iedereen zich bewust van de aanwezigheid van Toon, een 26-jarige jongeman met baard je en in jeans gestoken. Gepro fest of niet, het is Toon die al weer anderhalf jaar zijn han den uit de mouwen steekt om Beresteyn leefbaar te houden. Toon van Noye, broeder en Montfortaan, heeft namelijk (en dat is maar een onderdeel van zijn bemoeiingen met Be resteyn) de jongens aan een voortreffelijke bar-gelegen- heid geholpen. Toon werkt met zijn handen en zijn hoofd; hij timmert en schaaft, zorgt voor het onderhoud van het complex en is eveneens een van de mentors die een groep internen onder hun hoede heb ben. „Een jaar of vijf geleden zat ik hier in de opleiding voor missionaris. Daarna ben ik naar huis gegaan omdat mijn geestelijk klimaat verstoord was. Ik ging in militaire dienst en daarna kon ik de zaken weer op een rijtje zetten: ik kwam terug op Beresteyn, met de bedoeling, naar de missie te gaan. Waarschijnlijk op Borneo. Die bedoeling is er nog steeds, maar voorlopig ziet het er nog niet naar uit dat mijn ideaal verwezenlijkt kan worden", vertelt Toon me, terwijl hij een zwaar shagje draait. „Ziet u, als ik wegga, zitten ze hier meteen met personeelsge brek. Ik laat Beresteyn nou nog maar niet schieten; het volgend schooljaar draai ik, toch weer mee. En daarna, nou ja, dat zien we dan wel weer. Die dwingende benoe mingen zijn er niet meer bij. Dat heb ik niet meer meege maakt Met onze eigen motie ven wordt wel degelijk reke ning gehouden tegenwoordig. Ik was hier voor het onder houd van het huis, totdat ik vorig jaar januari moest in springen, want er waren toen veel zieken en bedlegerigen op Beresteyn. Daar moest ik me wel mee bemoeien. Het gevolg was, dat ik een jaar ben gaan meedraaien met het internaat Na 8 uur 's avonds ben ik mentor van de middelste groep, 20 jongens van 15 tot 17 jaar". Niet elke dag ligt er een gedichtenbundel van Surinaamsen huize op je bureau. Althans bij mij niet. Niettemin zorgde Joshi Muradin ervoor, dat zijn samengevatte expressies onder de titel "Leven is een Ademtocht" mij naar een studentenhuis aan de Leidse Rijnsburgerweg deden spoeden. Na een lange gang, via een keuken met niet afgewerkte etensresten, kwam ik aan de deur van Joshi's leefruimte. Joshi deed open en een noc turne van Chopin walmde me tegenmoet. Enkeke jaren gele den had Joshi nog een verza- melingetje pop-platen. Die heeft hij weggedaan. "Ik ben nooit zo in geweesst voor din gen van voorbijgaande aard, dingen die periodiek zijn, een rage. Wil je een kop koffie?" Dit is de man die schreef: "Geef je hand, ik zal je leiden, blinde de wereld waarin ikzelf blind niet weet, jij wel, daar om geef mij de hand, ik zal je leiden". Alleen de kommaat- jes staan er niet tussen. Voor het overige is de poëzie au thentiek. Joshi buitelt door de tijd naar de eeuwigheid. Joshi Muradin is 29 jaar, woont 8 jaar in Nederland, werd in Suriname geboren te Lust en Rust. Dat zal onder de nieuwe sterrenhemel wel an ders gaan heten. Joshi stu deert medicijnen, maar hij zal geen klinisch arts worden. Hij is met een researchspecialisme bezig op "Medische Chemie". Dat gebeurt achter de scher men van het medische hande len. Muradin is in de ban van de cel geraakt, de cel van waaruit eigenlijk alles opge bouwd is. "Daar kun je alle kanten mee uit, vanuit de cel kun je alleen medische facet ten benaderen, bijvoorbeeld het probleem kanker", ver klaart Joshi zijn richting. Het is niet zo vreemd, dat een arts of aankomend geneesheer de dichtkunst beoefent. Vestdijk gaf er zijn studie voor op en Slauerhoff, zeer bewonderd door Joshi, is praktiserend arts geweest. "Ik geloof, dat de medicus de man of de vrouw is die de mensen op heel bijzondere wijze leert kennen. Kijk maar naar die oude ets van Rem brandt: een arts die van een trap af komt, nog duidelijk zichtbaar bezig met de zieke mens die hij net verlaten heeft. De mens is eigenlijk het boeiendste dat er is, een ont zettend intrigerend iets ge woon". Zo is Joshi gaandeweg gaan dichten. Hij schreef in het LUB, Leids universiteits blad en in de Leidse Universi taire Almanak, ook in het lite rair tijdschrift Blik. "Als ande ren er niet achterheen hadden gezeten, had ik deze bundel nooit uitgegeven". Joshi gaf "Leven is een Ademtocht" in eigen beheer uit: 5 gulden per exemplaar en de Ademtocht is van u. "De stem van een nimf die lachte - 't is geen droom, 't is de vreugde van de ziel". Joshi kan nog blij verrast zijn als hij dit leest "Als je me vraagt: waarom schrijf je?, dan zeg ik: dat weet ik niet; ik moét ge woon". Het milieu bij Joshi thuis "alles doorlopen, van ar moede tot de betere midden stand") heeft een grote rol ge speeld. "Armoe heb ik niet zo ervaren, mijn oudste broer wel. Ik heb het wel gezien en aangevoeld. Dat was ellendig, zoals ik me nu ellendig kan voelen als ik de eenzaamheid van mensen zie. Eenzaamheid, de verwerking ervan, heeft me erg beziggehouden. Slauerhoff had blijdschap met een traan tje; dat heb ik ook wel. Zo was ook mijn eigen jeugd. Ik ben een vorser, een zoeker, wil het naadje van de kous weten, verder dringen dan de opper vlakte". Soms denkt Joshi bij het nale- vleet en patat eten zo veel je wilt, tegen kostprijs en een kleine winst. Die winst komt weer bij de internen terecht: in de sportkas. „Die sportkas is heel belangrijk voor Beres teyn: daaruit worden sporte venementen, films en dergelij ke bekostigd", vertelt Toon. „We hebben een erg goed voet balelftal en een best volleybal team. Ook worden er veel bin nensporten, ook in competitie verband, bij ons bedreven". De Farbell-bar heeft ook een piano, „alleen voor de goeie pianisten", want ze mogen er niet op zitten knoeien. Achter de tap hangt een bel voor „de hoogste tijd"; een kwartier voordat het bedtijd is voor een bepaalde groep, wordt de bel hevig geluid. Klachten? „Al leen over de dure patat, maar dat komt door de hoge aard- Van onze dammedewerker LEIDEN De degradatie naar de eerste klasse van de LDDB van het eerste tiental van Lisse is na de 15-5 nederlaag van Kijk Uit tegen het reserveteam van LDG een feit geworden. De boekten boekte in de noodzakelijk ge worden serie degradatiewedstrijden (omdat Samen Sterk uit Hazerswoude niet promo veerde naar de provinciale damcompetitie moest Lisse met Kijk Uit en LDG 2 wedstrij den spelen voor degradatie uit de hoofdklas se) geen enkele overwinning. De Lissenaren verloren van Kijk Uit (13-7) en konden na de wedstrijd tegen LDG 2 in feite ook zonder winstpunten huiswaarts keren. Die laatste wedstrijd werd bij de stand 10-8 in het voordeel van LDG gestaakt De Lisse naren claimden in een rommelige slotfase van dit duel de winst voor hun speler Mul in zijn partij tegen de Leidenaar Olivier. Olivier zou (volgens Lisse) binnen de tijdsli-, miet niet de vereiste 60 zetten gedaan heb ben en daardoor op tijd verloren hebben. LDG en Lisse werden het niet met elkaar eens (er was namens de bond geen wed strijdleider aanwezig) en de wedstrijd werd gestaakt Lisse stuurde daarop de wedstrijd- formulieren (Olivier had zijn partij tot aan de 46ste zet genoteerd) naar de bond. De Leidse Distrikts Dambond toonde zich ech ter van zijn zwakste zijde door een beslis sing over deze gang van zaken (het was •tijdens de eerste wedstrijd uit een serie van drie) uit te stellen en daarmee toch enigszins het verloop van de andere wedstrijden te beïnvloeden. Zelfs nu de degradatie van Lisse een feit is geworden, heeft de bond nog niet gereageerd! Leiden In de halve finale van het dam kampioenschap van Zuid Holland konden de Leidse vertegenwoordigers Jan Fase en Jan Passchier wederom niet tot winst ko men. Passchier moest zowel in Voorspruy als Poot zijn meerdere erkennen. Jan Fase speelde in de zevende ronde remise tegen Verkaik en vervolgde met een nederlaag tegen Kain. Van onze dammedewerker KATWIJK In de finale van de hoofdklasse van het open damkampioenschap van Katwijk kon door ziekte van enkele spelers slechts één partij afgewikkeld worden. De puntloos onderaanstaan- de Theo Zwetsloot dwong LDG-speler Hein van Winkel tot een puntendeling. In een ingewikkelde partij verwierf Zwetsloot zich in het middenspel een voordelige stand, die hij in het eindspel echter niet kon uitbuiten. De meer geroutineerde Leide naar bouwde in dat eindspel zelfs een winnende stand op, die hem door onderschatting van zijn tegenstander toch niet meer dan een remise ople verde. In groep A van de eerste klasse bereikte M. Visser de eerste plaats dank zij een overwinning op T. Bremmer en een puntendeling met Haasnoot. Te gen Haasnoot ontkwam Visser aan een nederlaag, omdat Haasnoot zijn betere positie in het eindspel niet naar winst wist af te wikkelen. T. Bremmer moest ook in Van Duivenvoorden zijn meerdere erkennen. Bremmer verschafte zich door sterk openingsspel goede perspectieven op de overwin ning, maar een blunder in het eindspel werd hem noodlottig. In groep B bleef H. Koelewijn ongesla gen. Hoogeveen had tegen Koelewijn een remise in handen, maar een verkeerde afwikkeling van het eindspel bezorgde Koelewijn de volle winst J. Haasnoot en J. R. van Slooten besloten tot een puntendeling. STANDEN:"Hoofdklasse: Jan Vrolijk 2-3; Wim Heemskerk 2-3; Jan Passchier 2-2; Hein van Win kel 2-2; Piet van Egmond 2-1; Theo Zwetsloot 2-1. Eerste klasse, groep A: M. Visser 2-3; W. Haasnoot 2-2; T. Bremmer 3-2; C. van Duivenvoorden 1-0. Groep B: H. Koelewijn 2-4; J. Haasnoot 2-2; L. Hoogeveen 2-1; J. R. van Slooten 2-1. LEIDEN Vanavond niet in de Groenoordhal,, maar wel in de Vijf Mei hal twee wedstrijden in de Leidse zaalvoetbal hoofdklasse. Het verleden week al kampioen gewor den Zwaanvogels neemt het om acht uur op tegen oud-titelhouder LDWS (een echt prestigeduel) er om negen uur tredei Swift 't Winkeltje en Tf gelhandel tegen elkar aan. In de kassen van de Keukenhof bloeien dit jaar o.m. meer dan 600 tulpenvariëteiten en 100 soorten narcissen. bracht, waaronder die over Douwe Egberts met een origi neel oud winkelinterieur met in de vitrines een collectie oude tabakspotten en pijpen en kof fie- en theebussen. In de galerij exposeert mevr. Frigitta Schaap-Holster uit Overveen een aantal van haar batik schil derijen. Ja, en dan waren er vanmorgen natuurlijk ook weer de Haar lemse bloemenmeisjes, jong, charmant, glimlachënd. Dit is alweer het 22e jaar dat ze de lente nog meer opfleuren met hun aanwezigheid. Vanmorgen zagen ze er weer schitterend uit. Dit keer waren ze gekleed in een lichtgroen jersey costuum, bestaande uit een rok, crème blouse en vestje en natuurlijk een groen getinte hoed. Ze heb ben de komende dagen hun handen vol om overal in het land hun bloemen op gewillige revers te spelden. Zaterdag bij voorbeeld zijn ze vroeg in de middag aanwezig bij de opening van de mini-Keukenhof op de Dam in Amsterdam, dan gaan ze snel naar Noordwijkerhout, waar ze in het congrescentrum Leeuwenhorst „rondgaan" op de jaarvergadering van de Ne derlandse Vereniging van Reis bureaus om tenslotte zaterdag avond de deelnemers aan het Eurovisie Songfestival te verras sen. Keukenhof is vandaag tot in de puntjes verzorgd aan haar 27e seizoen begonnen. Wat Lisse be treft kan de stroom toeristen op gang komen. Hoeveel het er dit jaar zullen worden durfde van morgen niemand met ook maar enige zekerheid te zeggen. Het miljoen bezoekers blijft, volgens tuinarchitect Henk Koster, waarschijnlijk voorlopig een droom. Vorig jaar schoven er, zo werd vanmorgen bekendge maakt, ruim 820.000 betalende bezoekers langs de loketten, on danks het soms barre weer. Herman van Amsterdam Wat doet een mentor feitelijk? „Ja, die ontfermt zich over de knapen die je zo veel mogelijk vrijheid geeft. Een soort ser geant van de week, zou je kunnen zeggen, ja. Verder is er nog het surveilleren in de studiezaal, je zorgt voor de begeleiding als er iets ge vraagd wordt Ook geef ik nog handenarbeid 's avonds. We hebben wat spulletjes daar voor, doe-het-zelf-zaken. En in de werkplaats van de procure zagen we wat of timmeren iets. Maar de jongens mogen niet daar aan de soms wat gevaarijke machines komen. Pas om een uur of kwart over elf 's avonds begint je eigen avond. Dan is ook de oudste groep internen onder zeil. Meestal ben je dan ook zelf aan nachtrust toe, maar een enkele keer blijf je als Mont fortanen onder elkaar nog een paar uurtjes in de nacht bijko men. Och, het is allemaal veel normaler geworden. Vroeger lagen de paters en broeders kwart over tien in bed. Als je die verhalen hoort, dan draai je je wel eens om van ellende: wat ze allemaal moesten doen en wat ze niet mochten doen". Toon van Noye heeft dat niet Beresteyners. hangend aan hun bar. Broeder Toon zit er (voor deze gelegenheid) rustig achter. Joshi Muradin zen van zijn gedichten wel: "wat een vondst..." "Dan ver baast het me, dat ik dat zelf leb gemaakt, dat ik het was iie schreef:"...je glimlach zou k willen als de zon de nacht verbleekt in schone wereld". 'Ik ben wat zwaarmoedig, naar ik praat erover, ik zit er liet mee in. Het is - en mijn ;eloof in God - wel de motor lie me laat schrijven, die tot reativiteit leidt. Ik ben een •ptimist tot in de meest diepe iuisternis..." Bij een ballade ■an Chopin (Joshi heeft nu :enmaal een omvangrijke cas- ;ette) dronken we een glas Afijn en gaven af op Wagner, loewel ik die heiden best kan pruimen. Het was midder nacht Leven is een ademtocht en ik zat in tijdnood. Ook vandaag gaat het leven op het college Leeuwenhorst te Noordwijkerhout gewoon door. Waarschijnlijk ook de lessen, ofschoon dat niet geheel zeker is. Gisteravond namelijk had een delegatie van leraren, ouders en leer lingen een zeer kort onderhoud (van een kwar tier, zo was de bedoeling van de „bazen") met het schoolbestuur. Erg zonnig zag het er niet uit voor de delegatie, die het bestuur onder de aandacht bracht, dat het zeer wenselijk was dat een deskundig adviesbureau zich nader zou gaan buigen over het toekomstige beleid voor Leeuwenhorst Tot nog toe heb ik begrepen, dat het schoolbestuur op dit moment niets voor buigen voelt, alleen voor barsten. Dr. Jos van Boeckel, de per 1 augustus ontsla gen rector, toonde zich gisteravond nog onver beterlijk optimistisch: „als het onderhoud nega tief verloopt, zal er wel wat op volgen. De ontwikkeling gaat de goede kant uit. Uit het hele land krijg ik adhesiebetuigingen met kre ten uit de onderwijswereld: wij willen hetzelfde als jij". Een leraar Nederlands schreef, dat hij „zonder aarzelen en met overtuiging" partij had gekozen voor het streven van Van Boeckel. Hij wilde hem dan ook op de een of andere wijze een hart onder de riem steken. „De traagheid van ons onderwijs is zo langzamerhand spreek woordelijk." De neiging van de mens om er bij de pakken neer te zitten, niet tegen de bierkaai te vechten, komt snel naar boven", zo meende de Neerlandicus, die voorts van mening was, dat het de „pioniers als Van Boeckel zijn die de grootste voorhoedestrijd moeten leveren". Telegram van de „onderwijscommissie" van D'66 („jammer, dat dit zo'n kleine partij is", verzuchtte Van Boeckel telefonisch) met de mededeling „Staan acht u; moed en vertrou wen". Verder brieven van werkgroepen en oud- leerlingen. Toen viel er weer een nacht over Leeuwenhorst, waar je deze dagen de koning der woestijn kunt horen brullen. appelprijs", verklaart Toon hulpeloos. Broeder Antoon van Noye is weer erg happy met zijn mont fortaanse bestaan, met het missiewerk in het achterhoofd, want dat moet er werkelijk toch een keer van komen. „Be resteyn staat goed aangeschre ven als internaat We hebben hier een zoon van oud-minister Nelissen en er zijn ook jon gens bij ons op aandringen van oud-premier Piet de Jong. Beresteyn is goedkoop en de begeleiding is er goed. Geen luxe, dat kan niet. Het is er fatsoenlijk en degelijk. Wat de jongens moeten hebben, is er ook". Ik zag dat er meer is: een uitstekend leefmilieu en een best te dragen discipline, waar de jongens van nu als mannen van straks geen ogen blik spijt van zullen hebben. „Farbell", maar sinds novem ber van het vorige jaar heerst er volop gezelligheid, nadat Toon met de hulp van twee medebroeders uit Maastricht (die voor het houtwerk zorg den) en dank zij de inzet van verschillende Beresteynjon- gens „Farbell" heeft omget overd in een machtig mooie gelegenheid waar je in de weekeinden als de jongens niet naar huis zijn helemaal kunt bijkomen van de inspan ningen van een studieweek. Er werd gebroken en opnieuw ge bouwd en een magnifieke bar siert het interieur. Toon deed het meeste werk, hoorde ik, maar hij glimlacht elk compli ment weg. Bij toerbeurt staan jongens achter de bar: er wordt bier getapt, je kunt een glas sherry drinken, frisdranken bij de zo meegemaakt. Hij timmert, verft en legt plafonds aan en stelt zich niet boven de jeugdi ge Beresteynbewoners die zich op het volle leven moeten voorbereiden. Vlak naast het hoofdgebouw staat een wit ne- derzettinkje, dat ooit aan de directie van verffabriek Far bell heeft toebehoord. Het was op de duur een vies, aftands lokaaltje. Het heet nog steeds

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5