f PvdA wil plan van actie voor democratisering CDA: DIT COLLEGE DULDT GEEN AFWIJKENDE MENING in 'aad struikelt over 'nspraakbeleid college PPR/D'66:Druk van Koophandel onaanvaardbaar WD: Partijtje paniekvoetbal PSP: college geeft links slechte naam Burger wordt voor Piet Snot gezet99 Roos voor nieuw PvdA-raadslid SGP/GPV: wantrouwen bij regio-gemeenten it ijsdag 30 maart 1976 leidse courant PAGINA 3 1IDEN Lof van de PvdA, een vernie- gend betoog van CDA-Ieider Driessen, at meer gematigde kritiek van PPR/D- PSP, en de SGP/GPV en een tamelijk putloze beschouwing van WD-fractie- oorzitter Elzenga. Dat waren de ingre- iënten van de schotel waarmee gister- vond in de Leidse gemeenteraad de eer- lijk centraal stond. ste gang van de begrotingsdebatten 1976 werd opgediend In het eerste deel van de algemene be schouwingen beperkten de sprekers zich voornamelijk tot nogal gematigde opmer kingen over het gemeentelijk beleid, waar- Experiment wijkraden gewenst" VdA-fractieleider Leo Meyer beet gisteravond het spits af. Hij ■^egon te vertellen dat zijn fractie begrijpelijkerwijze in kan met de ontwerp-begroting, maar toch niet zal nalaten Klaier en daar wat kanttekeningen te plaatsen die voornamelijk 'himbuden bestaan in het voorhouden van de programmatische P "Jitgangspunten aan het college. Meyer kondigde aan eventuele wijzigingsvoorstellen van de oppositie zeker op hun merites te uilen beoordelen. CDA kreeg van de socia- UÉstische fractieleider al me- ^[een een veeg uit de pan. „Ik 18. erbaas me er oprecht over aal. hoe weinig het CDA er in het Nagelopen jaar in is geslaagd °Prich als partij een eigen ge- ac4 icht te geven", zo stelde /leyer. Hij vergeleek de groot- te oppositiepartij in de Leidse raad met een soort „tutti-frutti in vacuüm verpakking". Een •p die niet meer bindmid- lel zou hebben dan de „geza- inlijke treurnis om het ver- >ren paradijs van de college- ieelname". »ok de PSP kreeg van Meyer in beurt. „De claim op het lonopolie van een linkse stad- is door deze partij geenszins waargemaakt", hij. Hij meende te be- ,re^speuren dat de PSP wat terug aan het komen was op haar ^aanvankelijke voornemen „als ïfcangever van de rechtse oppo- iJsitie te fungeren". Lonkend keek Meyer naar de lam^VD-fractie. „Wij hebben de (S) (contacten met de liberalen het he afgelopen jaar als zinvol erva- i'et-ren. Daar waar de principiële 12kfstand het duidelijkst is, ont moet men soms de minste re serves tot een stuk praktische samenwerking", aldus de Pv- dA-leider. Ook de PPR/D'66- fractie kreeg lof toegezwaaid voor haar loyaliteit aan het links programcollege. Na deze politieke waarde-oor- delen kwam het collegebeleid aan bod. Meyer spitste daarbij zijn betoog toe op de relatie overheid-burger. Hij hield een pleidooi voor een actieplan voor de democratisering ana loog aan het plan van actie voor de binnenstad. Daarbij zouden openbaarheid, voor lichting, advisering van de in dividuele burger, inspraakpro cedures en deconcentratie en decentralisatie aan de orde moeten komen. 'De relatie overheid-burger zou ook verbeterd kunnen worden aan de hand van het signale ren van knelpunten op dit ter rein zoals dat gebeurt door de burgerraadsman van Leiden. Door de grote toeloop van klanten die hij te verwerken krijgt komt dit deel van zijn taak echter in de verdrukking en dat was voor Meyer aanlei ding om met een voorstel te komen voor een tweede bur gerraadsman gekoppeld aan een duidelijke afbakening van taken. Dit voorstel, mede-on dertekend door het PvdA- raadslid Brouwer, is nogal op merkelijk te noemen, te meer nu vooral van zijn kant twee weken geleden grote vraagte kens werden gezet bij het werk van de Leidse ombuds man. Datzelfde raadslid Brou wer werd gisteravond ook nog gekozen tot opvolger van het PvdA-raadslid Ouwerkerk in de begeleidingscommissie bur gerraadsman. Meyer kwam verder met een voorstel (dat wordt gesteund door de fractie van PPR-D'66) om over te gaan tot de instel ling van een eerste experimen tele wijkraad met eigen be voegdheden in Leiden. Voor medio mei zou daartoe een werkgroep moeten worden in gesteld. Het overleg wijkorga- nen zou bij de voorbereiding van deze wijkraden ten nauw ste moeten worden betrokken, aldus het voorstel. Tenslotte maakte de PvdA-lei- der een opmerking over het burgemeesterschap van Lei den. Hij vroeg het college een duidelijke procedure voor een raadsuitspraak voor te berei den met betrekking tot de ver vulling van deze functie na het aflopen van de ambtstermijn van burgemeester Vis, volgend jaar. „De Leidse Kamer van Koophandel, probeert de uitingen van de teruglopende conjunctuur te schuiven in de schoenen van de gemeente om zo bepaalde concessies af te dwingen. Voor mijn fractie is het onaanvaardbaar als voor deze druk van de Kamer door de knieën zou worden gegaan en gevolg zou worden gegeven aan het zogenaamde „realistischer verkeersbe leid", waarvoor de Kamer van Koophandel in haar schrifturen pleit. In feite is het niet meer dan bevoordeling van het autoverkeer in Leiden". Dit geluid bracht Laurens Beijen, fractievoorzitter van de PPR/D'66-fractie, gisteravond naar voren. In zijn bijdrage aan de algemene beschouwingen sloot hij aan bij het betoog van PvdA-leider Meyer over de democratisering op het niveau van wijkraden. Ook Beijen vroeg aandacht voor optimale inbreng van de bevolking bij zaken die haar aangaan. De radikalenwoordvoerder kwam eveneens met kritiek op de oppositie, die hij verweet met weinig opzienbarende initiatieven te zijn gekomen. Beijen noemde het „uiterst betreurenswaardig" dat WD en CDA niet, zoals vorig jaar, met een tegenbegroting zijn gekomen, zodat een duidelijke keuze kon worden gemaakt uit verschillende voorstellen. Hij noemde het een „goedkope politiek om allerlei dingen te willen maar niet aan te geven waar het geld vandaan moet komen". 0I1 „Door het gesol met inspraak heeft dit college links in Leiden een slechte naam gegeven". Dat zei het PSP-raadslid Anne van de zande gisteren bij de algemene beschouwingen. Zij hield een pleidooi voor een inspraak statuut dat de inbreng van bewoners van deze stad in alle grote en kleine plannen die op stapel staan zou moeten regelen. Ook vroeg zij meer aandacht voor de vorming en scholing van de Leidse bevol king, om op deze wijze het ontwikkeling speil in Leiden op te vijzelen. CDA-fractieleider Driessen tijdens zijn vernietigende aanval op het college van B. en W. „Wat de inspraak betreft is dit college een gTote desillusie. Partijbelangen prevaleren boven het gemeente-belang. De karakterloosheid van dit stadsbe stuur is een ramp voor de stad. De burgers die in de wijkorganen veel van hun vrije tijd opofferen worden door het stadsbestuur voor Piet Snot gezet". Dat is een kleine greep uit het vernieti gende betoog waarmee CDA-fractielei- der mr. H. Driessen gisteravond zijn duit in het zakje van de algemene en politieke beschouwingen deed. Na wat gefilosofeer over de positie van gemeenten in het algemeen schakelde de oppositieleider met enige stemver heffing over op een serie niet mis te verstane verwijten aan het adres van het aandachtig luisterend stadsbestuur. De CDA-fractievoorzitter begon met wethouder Waal. Zonder zijn naam te noemen kritiseerde hij het functioneren van de onder zijn verantwoordelijkheid vallende verkeerscommissie, die vol gens Driessen al sinds januari niet meer bijeen was geweest.Als een commissie niet voldoende aan het handje van de wethouder loopt dan roepen we die maar minder bij elkaar", zo was vol gens Driessen de gedachtengang van het college. Dit feit deed hem met de inspraakpro blemen bij de GSD, Endegeest en de nieuwe gemeentesecretaris concluderen, dat het college lak heeft aan de mening van anderen en dat mensen die om inspraak vragen kennelijk in het ootje genomen worden. „Inspraak is bij dit college in slechte handen. Afwijkende meningen kan het niet verdragen. Het bestuurt met een autoriteit die kenmerkend is voor jeug digen", zo beschuldigde Driessen de Leidse wethouders onder bulderend ge lach van een groot deel van de PvdA- fractie. Met name wees de CDA-leider op de houding tegenover de wensen en vragen van de verschillende wijkorganen die zij hebben gebundeld in een gelijkna mig boekwerk. „Op een hearing konden de wijkverenigingen alleen maar her kauwen wat ze al geschreven hadden. Ze werden door het college voor Piet Snot gezet: de wethouders hadden niet eens de moeite genomen hun wensen en vragen te bestuderen", klaagde Dries sen. Hij vond dat het college nog niet veel meer gepresteerd had dan het schrijven van een groot aantal nota's voorzien van een stenciltje, waarin werd aange kondigd dat er nog meer op komst waren. „Gelukkig beschikken de zwak ste broeders in dit college nog over een aantal bekwame ambtenaren. Maar is dat nu democratie, als ambtenaren het beleid moeten maken omdat de wethou der geen visie heeft?", zo vroeg de CDA-fractievoorzitter zich af. Een en ander deed hem concluderen dat het huidige team het slechtste college vorm de dat hij in zijn 12-jarig raadslidmaat schap had meegemaakt. De heer Driessen zag de toekomst van Leiden onder het huidige bestuur som ber in. Hij wees ook op het gebrek a vertrouwen bij de randgemeenten en ook op provinciaal en rijksniveau heeft het college naar Driessens mening geen beste naam. Hij besloot in eerste instantie met een woord van dank aan het adres van de ambtenaren die desondanks trouw op hun post blijven en bovendien zelfs maar al te vaak nog overuren willen maken. Voorafgaand aan het begin van de begrotingsbe handeling werd gisteravond een nieuw raadslid geïnstalleerd. De heer A. M. Groos, die in de fractie, van de Partij van de Arbeid M. Ouwerkerk is opgevolgd. Deze heeft zijn raadslidmaatschap in verband met drukke werkzaamheden neergelegd. Op de foto het nieuwe raadslid (links) achter de rode PvdA-roos studerend in de begrotingsstukken. Naast hen het PvdA raadslid Van der Horst. „Een partijtje paniekvoetbal". Dat was het oordeel van de WD-fractie over het linkse gemeentebestuur van Leiden. Frac tieleider Elzenga verweet de wethouders de gemeenteraad steeds voor voldongen feiten te plaatsen en een „gelegenheidsbeleid" te voeren waardoor de grip van de raad op het beleid, „voor zover daarvan tenminste sprake is" wordt ontnomen. Volgens de WD-fractie heeft het college in de dikke anderhalf jaar dat het nu Leiden bestuurt nog niets goeds tot stand gebracht. „Dezelfde problemen die in 1974 in de nota van overdracht werden gesignaleerd liggen er nu nog. Op die terreinen waar het college wel bezig is geweest, zijn de proble men alleen maar groter geworden", zo was het oordeel van de heer Elzenga. Hij ontpopte zich verder als een mislukte presentator van kermisattracties door in een eindeloze opsomming te vervallen 'van wat voor moois de WD de komende marathonzitting de debatten gaan nog vier dagen doorj allemaal nog naar voren zal brengen. Daarbij viel op dat vooral zijn collega-raadslid Kuijers overwerk zal gaan maken. Van zijn kant zijn voorstellen te verwachten ten aanzien van de verkeerssituatie rond de Steenstraat, het bouwbeleid in de gemeente, waarbij zelfs de nieuwbouw van het AZL weer schijnt te worden aangekaart en nog zo het een en ander. Ook wil de WD nog met een voorstel komen om de NZH te gaan subsidiëren met het geld dat anders aan de restauratie van walmuren en gebouwen in de binnenstad zou worden besteed. Onder grote hilariteit van zijn collega's stelde Elzenga dat dit geld beter aan de aanschaf van kleine lichte minibussen kan worden besteed die de grote zware zouden moeten vervangen. Voor SGP/GPV-woordvoerder Houtman met de wensen en verlangens van de was het het image dat Leiden bij de regiogemeenten. „Geen wonder dan ook randgemeenten heeft aanleiding voor kri- randgemeenten weinig vertrouwen tiek op het gemeentebeleid. Hij verweet £fbben in Leiden als bestuurlijk cen- het college te veel door de Leidse bril te ^rum stelde Houtman, kijken en onvoldoende rekening te houden

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3