mo/nt Akkoord met VS over uitwisseling Lockheedfeiten men Vredestein opnieuw voor grote proble laf' zoekt kennismaking Amerika maakt front tegen Spaanse griep REGERING SUBSIDIEERT AARDAPPELEN ïfstal -Jan leids gunstbezit ontslag dreigt voor 750 tot 1200 man i Britse kattevlo is m opmars. Dinsdag 30 maart 1976, 66e jaargang no. 20388 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden:* Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune rtenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Moers taal Zing je moers taal, boekenweek evenement op Ned. I om 20.20 uur. Nieuwe serie McCoy met Tony Curtis om 21.50 uur. Geheime schatten van de Rode Zee (1) op Ned. II om 19.05 uur, om 20.25 uur Sam (slot) en om 21.15 uur Mini-voetbalshow. Plaatselijk een bui Vrij veel bewolking met plaatse lijk een bui; matige tot krachti ge westelijke wind, in de kust provincies nu en dan hard. Max. temp. ongeveer 9 gr. Morgen zon: 6.17—19.12 Schev. hoogw.: 3.11 en 15.24, laagw.: 11.04 en 23.22. DIANA VANUIT AMSTERDAM BIJ OSCAR-UITREIKING Ter gelegenheid van de uitreiking van de Oscars vannacht in Los Angeles heeft Diana Ross afgelopen nacht op de brug Herengracht-Leidsegracht in Amsterdam het overigens niet bekroonde thema uit de film Mahogany gezongen. Het unieke en koude optreden werd via een satelliet naar Los Angeles overgeseind, waar het tijdens het filmgala rechtstreeks werd uitgezonden. Meer over de Oscar-uitreiking op de kunstpagina. da<0FFIE ■jjcent Duurder TERDAM (ANP) Voor weede keer dit jaar wordt 'Pu offie duurder. Morgen gaan rlttl nsumentenprijzen voor 250 IOO i gebrande koffie met klj omhoog. prijsverhoging is evenals orige in januari (12 tot 14 het gevolg van de sterke ing van de koffieprijzen op Wereldmarkt. De tarief wijzi- is tot stand gekomen in eg met het ministerie van omische zaken, zo heeft de niging van Nederlandse iebranders en Theepakkers jnsterdam bekendgemaakt. Hiimiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii SCHOENEN VAN 1976 Deze charmante Duitse meisjes zijn gezeten tussen eni ge voorbeelden van de damesschoenen mode van dit jaar. Dit ter gelegenheid van de 41e interna tionale schoenen-: jaarmarkt in Dussel- dorf, die gisteren geopend is. lllllllllllllllllllllllllllllllllll Prijsbeleid moet op de helling slaggeefsters) Consumentenbond:! DEN HAAG Het prijsbeleid, zoals dat sinds 1969 wordt ge voerd vertoont vele gebreken en moet herzien worden, al dus de Consumenten bond in de april-oit- gave van de Consu mentengids. voor prijsverhogin- faring. De dienst De concurrentie moet gen van kracht te heeft slechts ruim volgens de bond wor- zijn en er moeten op 200 man «henst en den gehanteerd als korte termijn prijsbe- heeft bovendien nog middel om de prijs- kendmakingsvoor- andere taken zoal^ stijgingen in de hand schriften worden uit- toezicht uitoefenen te houden. Deze con- gevaardigd, zo vindt op de naleving van currentie mag niet de Consumenten- de wet °P de afbeta- meer beperkt worden bond. ling, de wet op het door allerlei afspra- Bovendien, zegt de cadeaustelsel, de win- ken tussen de bedrij- bond, is de controle, kelsluitingswet, de ven onderling. Er die door de Economi- uitverkopenwet en dient een permanent sche Controle Dienst n°6 zo het een en an- meldingsvoorschrift wordt uitgeoefend te der. WASHINGTON (UPI/Rtr) Nederland heeft met de Verenigde Staten een akkoord gete kend dat voorziet in een volledige uitwisse ling van gegevens tussen beide landen met betrekking tot de steekpenningenaffaire van Lockheed. Het akkoord heeft ook betrekking op het onderzoek naar eventuele frauduleuze handelingen van Lockheed in Nederland. Ne derland zal de resultaten van het onderzoek van de commissie-Donner aan de VS ter beschikking stellen, terwijl Nederland vooral geïnteresseerd is in .de verslagen van de openbare en besloten zittingen van de com- missie-Church, de senaatscommissie die de Lockheedzaak heeft onderzocht, en van de beurscommissie. Beide instanties hebben hui dige en voormalige functionarissen van Lockheed onder ede gehoord. Het akkoord is ondertekend door de Neder landse ambassadeur in Washington, mr. A. Tammenoms Bakker, en de Amerikaanse on derminister van justitie Richard Thornburgh. Dergelijke overeenkomsten heeft Amerika ook gesloten met Italië en Japan, zij het dat de Italiaanse onderzoekscommissie bovendien de mogelijkheid krijgt Amerikanen te vragen in hun land mensen onder ede te horen. De commissie-Donner krijgt die mogelijkheid niet omdat zij met minder bevoegdheden is be kleed dan de Italiaanse commissie. De Amerikaanse gegevens worden door rege ringskringen belangrijk geacht voor het on derzoek van de commissie-Donner, maar er wordt niet van verwacht dat zij het onderzoek een geheel nieuwe wending zullen geven. De informatie die Amerika levert mag uitslui tend worden gebruikt voor onderzoek door de commissie en voor een eventuele strafrechte lijke, civielrechtelijke of administratieve pro cedure. De informatie moet overigens vertrou-* welijk worden gehouden. Overigens is over de publicatie van de gegevens door de commis sie-Donner nog geen overeenstemming be reikt. Er moet nog bezien worden welke gege vens gepubliceerd worden om de eindconclu sies van de commissie te motiveren. 'NINGEN/LEIDEN (ANP) ïntfUit het cultuurcentrum De trpoort in Groningen zijn afgelopen weekeinde vijf itische beeldjes ontvreemd, waren in het cult uur een- geëxposeerd in het kader een tentoonstelling „Do lt als Levenskunst in Vier van de kunst erpen zijn amuletten uit lijd van de farao's, zo'n 3000 voor Christus. (Van een onzer verslaggevers) LOOSDUINEN/LEIDEN Bij het concern van Goodrich-Vredes- tein is opnieuw grote onrust ontstaan, nu bekend geworden is, dat in verband met reorganisatieplannen minstens 760 en maxi maal 1200 personeelsleden ontslagen moeten worden. De vakbon den weigeren met de direktie te praten, totdat zij overleg gevoerd hebben met de ministers Lubbers van Economische Zaken en Boersma van Sociale Zaken. De ontslagen, van bijna 1200 man, die over een periode van anderhalf jaar lopen zouden vooral vallen in de afdelingen Leiden en Drachten, in Heveadorp en in Maastricht. Als ten minste niet gekozen wordt voor afvloeiing van 760 man. Op het hoofdkantoor in Loosduinen zouden in dat geval enkele tientallen mensen ontslagen moeten worden, in de produkten-afdeling van Loosduinen zouden er ruim tweehonderd bij komen. In verband met de reorganisatie zijn vijf verschillende plannen opgesteld. Twee ervan - ontslag voor 760 mensen of ontslag voor bijna 1200 mensen zijn het meest haalbare. De direktie voelt het meest voor de laatste van de twee oplossingen. Wordt een van deze alternatieven niet aanvaard, dan moet praktisch het gehele concern verdwijnen, aldus de direktie. Volgens haar lijdt de produkten-sector zware verliezen.. De bonden willen zich niet eerder over de vijf alternatieve plannen uitspreken, voordat aan enkele voorwaarden voldaan is. De belang rijkste ervan is, dat, aldus de bonden, het concern een andere leiding krijgt. De huidige leiding is volgens het N.KV en het N.V.V. niet in staat „ook maar één van de alternatieven goed uit te voeren." Reorganisatieplan één houdt in een bedreiging voor de werkgele genheid van 2800 mensem Plan twee behelst ontslag voor ruim 1000 mensen, waarbij de produktenafdelingen in Loosduinen, He veadorp en Maastricht moeten sluiten. Plan drie is voor de direktie het meest aanvaardbare. Daarbij worden bijna 1200 mensen met ontslag bedreigd en moeten de afdalingen in Leiden, Drachten, Raalte en twee in Duitsland gesloten worden. Plan vier houdt het ontslag in van 762 mensen door het opheffen van Heveadorp en natuurlijk verloop in diverse afdelingen. Dit is voor een aantal andere instanties het meest haalbare. Plan vijf moet worden toegepast, als de andere alternatieven verworpen worden, aldus de direktie. Maar dat betekent zo goed als zeker, dat praktisch het gehele concern verdwijnt. Alleen Doetinchem zou dan nog overblijven. TIJD DRINGT VOOR MONTREAL Een overzicht van de bouw van het Olympisch stadion in Montreal. Volgens plan moet dit stadion op 6 juni gereed zijn. Pas dan kan begonnen worden met de aanleg van veld en athletiekbanen. (Van onze correspondent) WASHINGTON Ongeveer 200 miljoen Amerikanen zullen in het najaar in de gelegenheid worden gesteld om zich te laten inenten tegen de Spaanse griep, die in de jaren 1918-19 naar schatting aan 20 miljoen mensen over de gehele wereld het leven heeft gekost Voortekenen wijzen er op, dat tegen het aanbreken van de winter een aanval van het Spaanse griepvirus te verwach ten is. Zoals gisteren gemeld heeft de Amerikaanse nationale gezondheids raad het Congres een bedrag van 350 miljoen gulden gevraagd ter bestrijding van deze gevaarlijke griepvariant. Deskundigen uit alle staten van de VS komen nog deze week bijeen om het plan de campagne te bespreken. Griep, een verzamelnaam voor een ontsteking van de slijmvliezen, veroorzaakt door een virus, komt in verschillende vormen voor. Griepepidemieën zijn een geregeld terugkerend verschijnsel. Zo ongeveer om de tien jaar treden er varianten op van het betrokken virus en dat maakt het dat de eerder gevormde antilichamen in het menselijke organisme het virus niet meer als zodanig herkennen en dus, bij besmetting, niet „optreden". VLOOIENPLAAG IN ENGELAND LONDEN (Reuter) De diertjes hebben zich de vlooien op af, met in Groot-Brittarmiës 20 Groot-Brittannie- wordt de laatste 25 jaar gelei- hun kielzog infecties en miljoen honden en kat- bedreigd door de op- delijk vermeerderd en kwellende jeuk voor de ten kunnen pakken, mars van de kattevlo. zijn nu in miljoenen wo- bewoners van de com- Lange, hete zomers, De huizen van de welge- ningen binnengeslopen, fortabele woning. zoals die van vorig jaar, stelden, met bun een- toen de huisdieren bui- traal verwarmde ka- Een warme omgeving en Kattevlooien zoeken pas ten vertoefden, kunnen mers en dikke tapijten, mollige karpetten ver- hun toevlucht tot het bij- vlooien dwingen hun hebben er bet meest van schaffen de beste broed- ten van mensen wan- aandacht meer op de te lijden. plaatsen en daar snellen neer ze niet een van mens te richten. Keukenhof weer open De Keukenhof Lisse is vandaag weer geopend voor het publiek. Maan denlang kan men genieten van alle bloemen- en plan- tenpracht waaraan gisteren nog even de laatste hand werd gelegd. iinniiiiiuiiiiiiiiiiiiiiitiiiii (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het rijk zal vanaf mor- morgen ingaat, te berekenen. Een kilo gen 10 cent per kilo verkochte aardappe- verpakte bintjes mag dan niet meer kos- len bijdragen om de prijs te overbruggen ten dan 1,05 en een kilo onverpakte tussen de groothandelsprijs en het be- bintjes mag niet duurder zijn dan een drag dat de grossier mag doorberekenen gulden. aan de detaillist. De subsidie stelt de handel in staat de maximumprijs die De groothandelsprijs voor aardappelen is momenteel ongeveer 91 cent, terwijl de grossier slechts 81 tot 86 (voor onverpak te en verpakte aardappelen) mag doorbe rekenen. De maximumprijs geldt alleen voor bintjes in de normale maat. Andere aardappelen, zoals eigenheimers, blijven vrij in prijs. De subsidieregeling zal ongeveer een half miljoen gulden per week bedragen. Wan neer de groothandelsprijzen nog verder stijgen, zal ook de subsidie moeten wor-, den verhoogd. Het Produktschap voor Aardappelen heeft van minister Lubbers (Economische Zaken) de opdracht gekre gen de toeslag-regeling samen te stellen Patricia Hearst Negen dagen nadat een jury in San Francisco haar schuldig had bevonden aan medeplichtigheid bij een bankoverval, is Patricia Hearst in Los Angeles aangeklaagd in verband met ontvoering, roof overval en aanslag met een do delijk wapen. Om de aanklacht aan te horen is miss Hearst met een vliegtuig van San Francisco naar Los Angeles gebracht De datum van het proces staat nog niet vast. Uitwijzing In de afgelopen dagen zijn bijna 500 tunesiërs uit Libië uitgewezen, zodat het aantal uitgewezen Tunesiërs sinds 1 maart 7.858 bedraagt zo meldt het Tunesische persbu reau. Orkanen in V.S. De Ameri kaanse staten Mississippi en Ar kansas zijn maandag getroffen door enkele orkanen die aan minstens negen mensen het le ven hebben gekost Er zijn twee honderdvijftig gewonden en de materiële schade is aanzienlijk. Onder puin zouden meer slach toffers kunnen liggen. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite JUDY naar: naam:........- adres: woonplaats die gaan dan uit pure ellende mensen bijten kunstvoorwerpen, die een ite historische waarde heb- i zijn eigendom van het j dse Museum van Oudheden, maakten deel uit van een idreizende tentoonstelling het bureau Rijksinspectie erende Monumenten, die in oningen in samenwerking het Groninger museum rd georganiseerd. De politie lt een onderzoek in. ruimten met dikke ta- zijn ideale broedplaatsen op elke vlo bij een kat zitten nu 100 in de omgeving.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1