ïVeel variatie open dag Jïglastuin- Exporteurs kampen met sterke kostenstijging bij langzaam groeiende markt Tomatenaanvoer nog beperkt BLOEMENAANVOER NIET OVERROMPELEND VERPLICHTE SELECTIEKEURINGEN TULPEN Aantal werkers in land- en tuinbouw 10 procent gedaald )OUW ^NDAG 29 MAART 1976 LEIDSE COURAN' Demonstratie met het sorteren van komkommers tien uur en wordt 's middags om vijf uur afgesloten. Bleijswijk Centraal in het opengestelde tuinbouwgebied te Bleiswijk (Anjerweg en Alb. van 't Hart- weg) ligt de veiling; één van de grootste groenteveilingen in Nederland. Deze veiling kende in 1975 een omzet van ruim 156 miljoen gulden. Er wer den, ter illustratie, 60 miljoen kilogram tomaten aangevoerd. 100 miljoen komkommers en 35 miljoen kroppen sla. De belangrijkste delen van de veilingoutillage, zoals het ver kooplokaal en de grote neer- zethal, zijn ter bezichtiging opengesteld. In de kantine is gelegenheid tot het drinken van een kopje koffie. Eén van de grootste exporteurs van groenten en fruit zal in zijn loods demonstreren met onder meer kleinverpakkingsmachi- nes. Voorts hebben de organi serende studieclubs Bleiswijk (groenten-570 leden) en „De Kring" (bloemen-200 leden) gezorgd voor een kinderboer derij en demonstraties biolo gische ziektebestrijding en bloemschikken. Ook de plaatselijke lagere tuinbouwschool, gelegen in het centrum van het dorp Bleiswijk, wordt opengesteld. Daar kan men kennis maken met het moderne agrarische onderwijs. Er worden demon straties gegeven in bloem schikken, creatieve handvaar digheid en lassen, terwijl lera ren en leerlingen aanwezig zijn voor deskundige toelich ting. De koffie hier is gratis. Startpunt van de open dag in Bleiswijk is de veiling. Als de bezoekers daar hun auto heb ben geparkeerd wordt hen in het veilinggebouw een platte grond uitgereikt met daarop alle gegevens en de te volgen route. Om tien uur verzorgt de Bleiswijkse muziekvereniging „Crescendo" een wervelende muzikale show. In het tuinbouwgebied Anjer- weg - Alb. van 't Hartweg, nabij de veiling, kunnen vele bedrijven worden bezocht, waar de meest uiteenlopende gewassen worden geteeld. We noemen: tomaten, komkom mers, strelitzia's anthuriums, anjers, fresia's, rozen, jaar- rondchrysanten en potplanten. Op de bedrijven wordt ge zorgd voor deskundige uitleg. Ook liefhebbers van techniek komen op 3 april aan hun trekken. Er is onder meer een ketelhuis met gasgestookte ke tel te zien, klimaatregelappa- ratuur en beregeningsautoma- ten. „Sion" Ook in de buurtschap Sion, met zijn rijke historische ver leden, kunnen groenten en bloemen worden gekocht te gen veilingprijzen. In dit aan eengesloten gezellige kassen- gebied met zijn karakteristie ke vijvers, bruggetjes, slootjes en paadjes en niet te vergeten zijn molen, géén modern vei lingcomplex, zoals in Bleis wijk, maar wél een oud-Hol landse markt, film en interes sante demonstraties. De huidi ge manier van werken in de glastuinbouw wordt vergele ken met die van vroeger. Speciale aandacht krijgen het watergeven, het regelen van het klimaat, het vervoer van de produkten en de verpak king. De meest interessante onderdelen vanhet program ma kunnen ook in Sion niet door onverhoopt slecht weer worden beïnvloed. Veel vindt plaats in de ruime bedrijfsge bouwen, terwijl het ook onder het glazen dak van de vele kassen uiteraard behaaglijk warm en droog is. Na het parkeren van de auto (natuurlijk ook hier gratis) be hoeft slechts de aangegeven route te worden gevolgd. De gewassen, die op de openge stelde bedrijven worden ge teeld zijn gerbera's, anthu riums, chrysanten, komkom mers, strelitzia's, orchideeën, aubergines, potplanten, papri ka's, snijbonen, tomaten, snij- groen, lelies en irissen. Eveneens kan kennis worden genomen van het sorteren van komkommers, paprika's, en tomaten en van de biologische bestrijding van schadelijke in- sekten op de gewassen. Op een van de bedrijven is ruimte ge reserveerd voor het gebruiken van consumpties. De organiserende studieclubs hopen, dat velen gebruik zul len maken van de hen gebo den mogelijkheid kennis te maken met de moderne glas tuinbouw en de daarin werk zame ondernemers en perso neelsleden, teneinde enig in zicht te krijgen in de proble men én prestaties van deze dynamische, agrarische be drijfstak. OP 3 APRIL IN SION EN BLEISWIJK De aanvoer van tomaten komt nog maar moeilijk op gang. Zodra het weer wat zach ter wordt en de temperaturen gaan oplopen dan valt er een vlotte toename van het aanbod te verwachten. Er zijn op het ogen blik nogal wat problemen aangaande de kwaliteit, vooral de vorm van de tomaten laat nogal te wensen over. Dit wordt voor een groot deel mede veroorzaakt door het feit dat de tomaten vrij grof zijn. De concur rentie bleef de afgelopen week beperkt, de Canarische Eilanden bleven een overheer sende rol spelen. De export van Marokko bleef van beperkte omvang. Gezien deze omstandighheden kon den de prijzen zich vorige week goed hand haven nl. rond de 24 a 25 gulden per 6 kg. voor de A-tomaten. De Commissie van de Europese Gemeenschappen heeft op 19 maart de referentieprijzen voor tomaten vastgesteld. Deze prijzen zullen ingaan op 1 april en zijn voor de maand april vastge steld op 3,30 per kg. (vorig jaar 3,07). Voor de maand mei is dit 2,47 per kg. (vorig jaar 2,30).en voor de maand juni en de eerste tien dagen van juli op 1,80 per kg. (vorig jaar 1,68).Voor de komende week wordt er op een verdere uitbreiding van de aanvoer gerekend. De toename van het aanbod zal in belangrij ke mate bepalen in hoeverre de prijzen zullen dalen. Een beperkt prijsverval wordt in ieder geval wel verwacht. Komkommers. De komkommerprijzen hebben ondanks een toename van de aanvoer een licht prijsher stel te zien gegeven. Dit neemt echter niet weg dat de prijzen nog steeds ongunstig afsteken bij die van vorig jaar. Voor de sortering van 41/51 werd 61 cent betaald (vorig jaar 89 cent), voor de sortering van 36/41 was dit 53 cent (vorig jaar 77 cent) en voor de sortering van 31/36 was dit 45 cent per stuk (vorig jaar 66 cent). De concurrentie van komkommers is over de periode van 19 t/m 22 maart sterk terug gevallen. Griekenland verdween over deze periode geheel van de West-Duitse markt. Ook de export van Roemenië en Bulgarije viel terug, waarschijnlijk door de invoering van {le heffingen van 19 maart voor Bul gaarse komkommers. De heffingen van 17 en 19 maart voor Spaanse en Bulgaarse komkommers zijn inmiddels op 24 maart weer herzien. Voor Bulgaarse komkommers is de heffing verhoogd van 41,21 naar 92,28 per 100 kg. Voor Spaanse komkom mers werd de heffing verhoogd van 13,92 naar 50,56 per 100 kg. Mede hierdoor wordt de concurrentie van het buitenland afgeremd. De aanvoer van komkommers zal de komen de week verder toenemen, de prijzen zullen zich waarschijnlijk kunnen handhaven. Sla Door de zeer ruime aanvoer van sla hebben de prijzen zich de afgelopen week niet meer kunnen handhaven. Deze prijsdaling is hoofdzakelijk een gevolg van de toegenomen binnenlandse aanvoer. De concurrentie op de West-Duitse markt bleef beperkt, alleen België verzond meer sla. De export van Frankrijk en Italië was slechts van beperkte omvang. Er wordt voor de komende week weer een ruime aanvoer verwacht, de prij zen zullen weinig verandering ondergaan en zullen variëren van 25 tot 35 cent per stuk. Overige gewassen De aanvoer van paprika's is inmiddels weer op gang gekomen, de prijzen variëren afhan kelijk van de sortering van 2,80 tot 4,40 per kg. Het aantal landen dat paprika's afzet op de West-Duitse markt is nog steeds zeer groot. De staart van het aanbod van spruiten brengt goede prijzen op, er werden prijzen genoteerd tot 3,22 kg. De vraag naar prei is nog steeds ijzersterk hetgeen duidelijk uit de prijs valt af te leiden nl. tot 1,53 per kg. tegen vorig jaar 70 cent. De spinazie brengt gemiddeld 1,50 per kg. op. Andijvie is iets in prijs gedaald namelijk naar 1,75 per kg. Het aanbod van andijvie kan nog iets toenemen maar gezien de vraag worden er geen prijsdalingen van betekenis verwacht Ook voor radijs is er sprake van een leven dige vraag, hetgeen tot gevolg had dat de prijs van 77 cent naar 81 cent per bosje steeg. Postelein is in prijs gedaald van 4 gulden naar 2 gulden per kg. Voor prinsesse- bonen varieert de prijs van 13,60 tot 14,50 per kg. Snijbonen zijn wat goedko per namelijk gemiddeld 8,90 per kg. Ra barber wordt voor een prijs van 2,75 per kg. verhandeld. Er kan niet worden gezegd, dat de bloemen- aanvoer overrompelend is. Geleidelijk aan neemt de aanvoer toe en stijgt het omzetcij fer. Dat bedroeg afgelopen week aan de CCWS in Honselersdijk in totaal 8.170.244,27, tegen 7.041.639,13 in voorgaan de week waarbij we meteen vermelden, dat in dezelfde week van het vorig jaar, er voor 7.823.734,80 werd verhandeld. Een gelijk matige ontwikkeling dus, hetgeen zich ook in de prijzen voor de produkten demon streert. Ook de totale maandomzetten wijzen dat uit, namelijk voor de maanden januari en fe bruari met totaal van 62.048.114,94 tegen 53.007.808,16 in dezelfde maanden van het vorig jaar. Voor de anjers lagen de prijzen gunstig; gemiddeld 35 cent tegen 28 cent in de voorgaande week bij een iets kleinere aanvoer. Daarentegen liep de gemiddelde prijs voor de tros-chrysanten terug van 3,70 in voorgaande week tot 2,64 nu. De aanvoer van fresia met ruim 800.000 bos bleek met gemiddeld 2,12 op dezelfde hoogte. De tulpen deden het goed, gemiddeld 1,90 per bos tegen 92 cent in dezelfde week van het vorig jaar. De aanvoer van pot- en perkplanten is nog matig met in het alge meen redelijke prijs. De violen komen alaar- dig aan de markt met goede prijzen. Er was veel aanvoer van snijgroen, ruim 221.000 bos maar de gemiddelde prijs van 1.35 lag lager dan het vorig jaar met 1.97. Rozen De ontwikkeling van de rozenimport in West-Duitsland wordt in hoofdzaak door Nederland bepaald. Dat is eveneens het geval met de anjers. Stegen de invoeren uit andere landen van 1965-1974 met 222 pro cent, die uit Nederland nam toe met 530 procent, „zo constateert" Blumen EinzeLhan- del" Daarmee veranderde het aandeel van de Nederlandse import van 82,6 procent in 90 procent. Daarentegen daalde de import uit Italië in West-Duitsland van rozen aanzien lijk, maar die uit Israël groeide van 0.4 procent tot 10,9 procent in genoemde perio de. Een deel van de Israëlische rozen komt de laatste jaren via Nederland naar West- Duitsland en wordt dan opgenomen in deNe- derlandse statistieken. De kwaliteit van laatstbedoelde rozen, wordt door de handel uitstekend genoemd. Weefselkweekmethode De vereniging „De Nederlandse Bloemiste rij" zal aan het Produktschap voor Sierge wassen adviseren geld beschikbaar te stellen voor het onderzoek naar de weefselkweek methode, hetgeen een snelle vermeerderings methode is voor potplanten en snijbloemen. Daartoe zal dan een stichting worden ge vormd. Het ministerie heeft vorig jaar reeds in die richting initiatieven genomen. De methode stelt de kwekers in staat op snelle wijze grote hoeveelheden teeltmateriaal te verkrijgen. Doordat de stichting niet op commerciële basis zal borden opgezet, kun nen alle kwekers er tegen kostprijs van profiteren voor hun bedrijf. In het buiten land wordt genoemde weefselmethode reeds toegepast. Een subsidie van 500.000 wordt voor de eerste drie jaren voldoende geacht. K:N HAAG Het aantal be- AAN rijfshoofden op gezinsbedrij- tNTlFtn in land- en tuinbouw is jssen 1970 en 1975 met 10 rocent gedaald tegen 165.000. ZEtyt blijkt uit de voorlopige tkomsten van de telling ar- •idskrachten voor land- en linbouwwerkzaamheden van t centraal bureau voor de ytistiek. Het aantal mede- 'N erkende echtgenoten steeg l|\/| jet 8 procent tot 81.000 (1970: .000), terwijl het aantal me- 3 30 werkende inwonende kinde- j 11C n en de overige inwonende milieleden in vergelijking 290 et 1970 met 37 Pro" j j 50 nt daalde tot resp. 23.000 en 95 9°°- IN DE JAREN 1970 TOT 1975 Bij de niet-gezinsarbeids- krachten valt in vergelijking met 1970 een daling van 2,3 procent te constateren tot 36.000. Hiertoe behoren 1.800 bedrijfsleiders hetgeen nage noeg gelijk is aan 1970. Het totale aantal geregeld werkzame arbeidskrachten daalde sedert 1970 met 8,6 pro cent tot 311.000 hiervan zijn 219.000 mannen en 92.000 vrouwen. Bij de niet-geregeld werkzame arbeidskrachten valt in verge lijking met 1970 een daling van 20 procent in het aantal werkweken te constateren tot 558.000 werkweken. Hetgeen overeenkomt met circa 11.000 manjaren. JAARVERSLAG 1974-1975 BLIJKT DEN HAAG „In de tuin bouw is in de periode is 1974 1975 een grote kentering ingetreden. Dit ondanks de voortdurende kostenstijgin gen, net zoals in voorgaande jren, en de extra stijging aan energiekosten. Doordat steeds meer bedrijven en bedrijf stakken niet meer in staat waren een zodanige omzet te behalen om deze kostenstij ging op te vangen, werd wel de ernst van de zaak alge meen erkend en niet afgedaan als het .noodlot" van zwakke bedrijven of bedrijfstakken. Het zal grotendeels van het overheidsbeleid afhangen of Dit is de strekking van een gedeelte uit het jaarverslag 19741975, dat de Algemene Nederlandse Bond van Groen te en Fruitexporteurs één de zer dagen uitbracht. Uit het verslag blijkt dat men beide jaren voor de Neder landse Tuinbouw als „redelijk goed" kan beoordelen. Dit ech ter wel in die zin dat de vrees dat de prijsttijgingen geen ge lijke tred zou kunnen houden met de grote extra-kostenstij ging, vooral bij de glastuin bouw, niet is bewaarheid. 1975 gaf wat dit betreft een gunsti ger beeld dan 1974. De export kampte in beide jaren echter wel met een zelfde probleem als voorgaande jaren: een naar verhouding te sterk toe nemende kostenstijging bij een maar langzaam groeiende markt. Vooral de leegloop van mensen en materiaal geduren de de slappe periode van het jaar, is in samenhang met de kostenstijging, aldus het ver slag, een verontrustend ver schijnsel. „Exporteurs zijn vin dingrijk, maar demogelijkhe den zijn tenslotte beperkt'. In het verslag stelt men voorts dat er nog niet veel van te recht is gekomen om aan de Europese integratie meer in houd te geven. „Integendeel, kan men verschillende ver schijnselen van des-integratie, waarnemen". In verband met de concurrentie uit de Middel landse zee-landen en Afrika is men van mening dat de Euro pese tuinbouw zich op de lan gere duur moet instellen op de concurentie uit deze gebieden. „We onderschatten daarbij het verschil in loonkosten niet, een punt waarover de Europese tuinbouw zich terecht zorgen maakt". Tulpen.straks een verplichte deelname aan de selectiekeuring? De weg van een bloembollenkweker is niet geplaveid. Hij loopt tot op borsthoogte door de problemen op economisch, op organisato risch en ook op teelttechnisch terrein. Tal van plagen belagen zijn gewassen en de meest gevreesde aantasting is wel het virus- ziek in vele vormen. Met veel zorg wordt ook de toename van het virusziek in tulpen gadegeslagen. Met zorg gadeslaan alléén zal geen effect sorteren. Er moet wat gebeuren. Onder meer zou een grootscheepse deelname aan de vrijwillige tulpenselectiekeuring een stap in de goede richting kunnen zijn. Helaas is de deelname aan deze keuring vooral in de oude bloembollenstreek gering. In dit op zicht slaan nieuwe teeltgebieden vooral in de Noordoostpolder een veel beter figuur. Het is zonder meer duidelijk dat de tulpentelers niet op de huidige voet kunnen voortgaan. Dat móét op een catastrofe uitlo pen. Nu is er in het vak meer dan eens gesproken over de mogelijkheid om van die vrijwillige selectiekeuring dan maar een ver plichte te méiken, maar men zag nog al veel beren op de weg. Het is echter niet uitgeslo ten dat men toch in de richting van een verplichte deelname gedwongen zal worden. Men hoort nl. met steeds grotere hardnek kigheid fluisteren over een inkrimping van de mankracht bij de Plantenziektenkundige Dienst. Deze dienst zorgt nl. voor de keuring van de tulpen, de andere bolgewassen wor den door de Bloembollenkeuringsdienst te Hillegom onder de loep genomen. Voor de keuring van de tulpen moest de PD in het voorjaar altijd extra krachten aan trekken. In het kader van bezuinigingsplan nen, die door het Rijk worden opgelegd, zou men in het vervolg die extra mankracht voor de tulpenkeuring niet meer mogen aantrekken. Met minder mensen zal men dus dezelfde hoeveelheid werk verzetten, terwijl de virusaantastingen er bepaald niet minder op worden. Natuurlijk zal men niet van vandaag op morgen een deelname aan een slectiekeuring verplicht kunnen stellen, maar wat men wél kan gaan doen is: een begin maken. Het telen van geselecteerde partijen is een nood zaak voor het vak. De exporteur moet in staat gesteld worden alleen hoogwaardige kwaliteit te exporteren en het belang van een op hoog peil staande cultuur voor de kweker behoeft nauwelijks onderstreept te worden. Gezonde partijen kan men in veel minder tijd goed nalopen en verder wordt nog al eens onderschat dat goed geselecteer de partijen ook een veel betere produktie hebben. Er is al eens becijferd dat slecht plantgoed 2000 per ha minder oplevert dan plantgoed dat aan hoge eisen voldoet Het is dus in het belang van de kweker zelf om de kwaliteit van de partijen zo hoog mogelijk op te voeren. Toch blijft de deelna me aan de vrijwillige selectiekcuringen te genvallen en daarom is het wel duidelijk dat men naar een verplichte deelname toegroeit. Doet men dit niet, dan is men in het jaar 2000 nog niet waar men wezen moet. Het ziet er dus naar uit dat er op korte termijn belangrijke besluiten zullen moeten vallen. Men zal vermoedelijk beginnen met vöor de belangrijkste cultivars een verplichte keu ring in te stellen. Het dringt allemaal des te meer omdat de schaalvergroting doorzet en men niet de beschikking heeft over vol doende ziekzoekers, zoals de selecteurs in het bollenvak nog altijd heten. Een ziekzoe- ker kan per dag heel wat doen. maar er is een grens. In de afgelopen jaren heeft het bollenvak kans gezien een aantal arbeidspie- ken af te kappen, maar met de huidige middelen zitten we. wat de selectiewerk zaamheden betreft, wel aan de top. En als de partijen tulpen niet streng geselec teerd zijn. is het gewoon een onmogelijkheid om die na te lopen op de manier die wordt voorgeschreven. De bloembollen zullen aan hoge (buitenlandse) eisen moeten voldoen, want de export mag onder geen beding in gevaar komen. Is selectie het enige antwoord dat op de gerezen problemen gegeven kan worden? Voor tulpen moet het hoofdstuk verede ling even buiten beschouwing latend het antwoord tot nu toe bevestigend luiden. Voor andere gewassen zijn ook andere mo gelijkheden geopend- Maar daarover in een volgend artikel Belangstelling voor het zogenaamde „pluizen" van trosanjers kas met jonge paprikaplanten en Haag - De bezoekers aan t open dag, die zaterdag 3 pril in de tuinbouwgebieden Sion" en Bleiswijk wordt ge- ouden, zal een attractief, ge- arieerd programma worden ingeboden, dat hen ook j slecht weer volop in de Jegenheid stelt kennis te ne en van de hedendaagse glas- linbouwpraktijk. En die is teressanter, dan menigeen 1 vermoeden. DOgtepunt van de open dag de buurtschap „Sion", gele- ;n tussen Rijswijk en Delft, de onthulling om elf uur 's :htends door Rijswijks wet- >uder dr. A. P. J. van der urg, van historische stenen alen, het enige restant van et vroegere klooster Sion ilm. 1430). Deze palen, onder- eel van het toegangshek, wer en in de tweede wereldoorlog oor de Duitsers gesloopt. De opornamenten van deze pa- ïn zijn echter bewaard geble- en, en zijn inmiddels weer angebracht op de herbouwde alen. De onthulling wordt bij- ewoond door een „eeuwenou- e" monnik uit de bloeiperio- e van „Sion" en wordt om- jst met een oud-Hollandse narkt (wol spinnen, klompen naken, tin gieten e.d.) lelangrijk en aantrekkelijk mderdeel van het programma m het tuinbouwgebied nabij de veiling Bleiswijk (gelegen Dp enkele honderden meters ifstand van de rijkswg Ut- Haag) is het via de kunnnen kopen groente en bloemen. Door vastgestelde maximumprij- die op een vergelijkbaar met de veilingprijzen zijn ook ondeskundige altijd voordelig uit De dag begint omstreeks

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7