LANGS OMWEGEN Evert Castelei n kreeg een overdonderend afscheidsfeest Bureau Huisvesting wil andere woonruimteverdeling Nieuw wereldrecord -individueel bowlen "Voor Leids tweetal De Fysici: goede keus van Tosti 2 02 Concert Krebbers-Dechenne: helemaal af .ANDAG 29 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen negen en tien uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag ih deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 12 22 44; u kunt dan naar toestel 19 vragen. Evert Castelein, dansleraar voor Leiden en omge ving, is zaterdagavond aan zijn laatste ronde begon nen ter afsluiting van zijn instruerende dansloop- baan. In de Stadsgehoorzaal werd het gala-slotbal van het seizoen door de maestro aangegrepen om afscheid te nemen van een duizendkoppig publiek van leerlingen, hunne ouders en voogden. Van deze laatste categorie verschenen er zo n 400 op een ingevoegde receptie, een soort ouderavond dus. Evert Castelein was daar echt door bewogen. De massale afscheidsdansavond deed de Stadsgehoor zaal tot in alle hoeken en gaten volstromen met zwierders en zwaaiers. Ook de produkties van zes orkesten vulden de kubieke inhoud geheel op. Normaal praten was er niet bij; niemand kon iemand verstaan, tenzij het was tussen de nummers door. Deze adempauzes werden be- 1 ^°M nut door sprekers die de lof- - spel trompet wilden steken over E. e C. Er waren veel goede woor- den en geschenken, ook van «au|l de middenstand die zelfs met een onderscheiding kwam aanzetten. Boven alles en iede reen uit troonde op het grote podium E.C. als een merk waardige hoogwaardige excel lentie, geheel in het paars ge stoken en met een carnavalesk hoedje op, soms vastgeklon ken aan de microfoon, dan weer bijna zegenend als een pas verkozen pontifex. Me vrouw en burgemeester Vis („wat fijn, hè, dat ze hebben willen komen", schreeuwde E.C. me later onder een fox trot toe) lieten alles gewillig over zich komen en begaven zich toen, na ampele overwe ging, in het dansgewoel. Ook in andere zalen woedde het bal. „Csardas", met zijn zigeu nerklanken, ging in de bene- denfoyer helaas onder in een orgie van belendend lawaai; de Balkan legde het triest af tegen het Westeuropees bal-ge weld, dat na de komst van de Hutspottenprins zowat de spuigaten uitliep. Krachtig te genwerk werd geleverd door de schallende en schetterende Big Band van Frits Landes- bergen met roemrijke en nos talgische jazz. Het was alle maal indrukwekkend en ver strooiend. E.C. regisseerde de dansslag vanaf zijn commandopost. Vier minuten over twaalf riep hij met een foxtrotje de jari gen van „gisteren en vandaag" uit. Tegen één uur werden hier en daar slinks hoofdpijnpoe ders ingenomen. Er was zelfs een brandweerman (die dacht, dat ik van de recherche was), die een dichtgevouwen papier tje aan me gaf met het verzoek „dit even te onderzoeken". Er zat een poeder in. Maar op Casteleins slotfeest had men nauwelijks nog iets verdo- vends nodig, daarom stak ik het papiertje maar in m'n bin nenzak. Het was een grootse avond en vroege nacht voor E.C., die als een prins in zijn loggia, als een danslustige pre laat op zijn cathedra de activi teiten leidde. „Er zijn twee portemonnees en een paar portefeuilles gevonden. En dan graag tot wederhoren en tot wederziens...". Het was 2 uur. Een erg klein uur, dat een nog volle zaal nauwelijks leeg kreeg. Het slot-applaus- óók van de genodigde concurren ten („die deze nacht mijn vrienden zijn", voegde E.C. me met stemverheffing toe) - was overweldigend. Acht over twee Lang zal-ie leven in de gloria. Evert sloot een ogenblik zijn vrouw in de armen. Dat was me een carrière. De eerste zon dag na Pasen krijgt het af scheid een vervolg, op een slotbal-met-vrije-kleding. Dat gaat er minstens zo wervelend aan toe als gisternacht E.C., hij wervele voort tot in lengte van dagen.... Evert Castelein wordt hier door Prins Henny de Tweede van de Leidse carnavalsvereniging De Hutspotten onderscheiden met de titel „Prins van het Penen- en Uienrijk". Radi ithouder Tesselaar (rechts) leidde de uitputtingsslag in. Links Peter van Wageningen en midden Sjefke laai ssels' Disch 00 (S Van een onzer verslaggevers EIDEN - Sjefke Gijssels en Peter van Wageningen, twee leden de Leidse Bowling Bond, hebben gisteren eén nieuw wereldre- Vd individueel bowlen gevestigd. Gedurende meer dan fweeen- jrintig uur speelden zij de ene bowlinggame na de andere op banen van motel Holiday Inn. In totaal honderdvijfentwintig nes zetten zij op hun naam. De vorige recordhouders, twee Groningers, speelden honderd games achtereen. op-20i Jm twaalf uur zaterdagmiddag, ladat wethouder Tesselaar van jportzaken de eerste bal had ■■■«eworpen, begon voor Sjefke en ^Yeter de barre strijd tegen ^^laap, honger en dorst, maar rooral fegen de tien kegelvormi- ccio Je voorwerpen die achttien me- van hen verwijderd waren, •hte fen waar spervuur van ballen kongerd op de "kegels" losgelaten, ist. ifen bepaald niet "met het losse landje". Per game werd door le bowlers gemiddeld honderd- luchtig punten behaald. Een bij- *"4ondere prestatie wanneer men pedenkt dat het totaal aantal punten per game driehonderd is ^^n dat een doorsnee-"gelegen- heidsspeler" gemiddeld negentig t bpunten haalt. De nieuwe record- jmsfiouders hadden zich bovendien lar fle regel gesteld, dat wie in een :er igame minder dan honderd pun- nselen zou krijgen, uitgeschakeld fdzj^ou worden. jes ('Ik heb er voorlopig mijn buik laatfan vol", zo stelde de afgepij- jes.fecrde Peter van Wageningen ragistermiddag in het zwembad- cht Van Holiday Inn onder het genot ijt, Van een glas feestelijke cham- restPagne. Weinig is er te zien van ras pe montere en uitgeslapen Sjef- elevke en Peter die op zaterdagmid dag soepel de bal over de baan g voeden rollen. Vermoeidheid ,n ystaat op hun gezicht te lezen, ian\fnaar de feestvreugde is er niet n minder om. Met enige trots la- n/ten zij vrienden en bekenden, 'ver hen komen feleciteren, hun idlgeblesseerde duim zien. Wat wil je ook, wanneer je 2250 maal feen bowlingbal van bijna tien kilo hebt moeten oppakken en taktisch over de baan moeten laten rollen. "Het allermoeilijkste punt lag vannacht rond een uur of vier toen we de honderdeneerste ga me hadden gespeeld", vertelt Peter van Wageningen. "We in pj hadden het record gebroken en hebben even een hapje gegeten. Onze duimen waren toen al he lemaal stuk en onze handen stijf. Je staat je dan te verbijten op de baan, maar we moesten door we wilden per se de hon derdvijfentwintig halen. En ge lukkig is ons dat gelukt Al walgde ik er soms van". Toch hebben de twee Leide- naars er graag een geblesseerde vinger voor over. Sjefke Gijs sels: "Bowling is een sport waar je niet mee kan ophouden. Bij elke gelegenheidsspeler zie je het al. Sommigen komen hier om een uurtje te bowlen, maar als het maar even kan, worden het vaak twee of drie uurtjes voor ze weer opstappen. Wij hebben die neiging gewoon nog verder doorgevoerd." Voor de nieuwe recordhouders was er een prachtige wisselbe ker en een enorme taart van Holiday Inn. Tijdens hun uitput tende strijd waren er ook prij zen beschikbaar gesteld. Peter van Wageningen won onder meer vijf kratten bier en twee taarten. Voor Sjefke Gijssels waren er twee kratten bier en twee taarten. De prijzen werden uitgeloofd aan degene die vanaf een bepaald moment het eerst een spare (alles in de eerste beurt om) of een strike (alles in twee beurten om) gooide. Peter en Sjefke verwachten dat hun record wel enige jaren stand zal houden. Hun opvolger zal van goede huize moeten ko men om de prestatie te verbete ren. Wie zal overigens zo aan het bowlen verknocht zijn dat hij er een zere vinger aan wil overhouden? Sjefke en Peter bedanken voorlopig voor de eer. "Laten nu andere spelers maar eens laten zien wat zij kunnen". Woningbouwverenigingen weinig enthousiast Van een onzer verslaggevers LEIDEN De eerste reactie van de woningbouwverenigingen over de wen sen van het gemeentelijk bureau voor huisvesting ten aanzien van een aan passing van de huidige Regeling Woon ruimteverdeling is weinig enthousiast Vooral de wens van de ambtenaren van huisvesting om de toewijzing van bewoners voor huizen in de prijssector van 80 tot 300 gulden per maand (de sociale sector) in gemeentehanden te leggen lijkt bij de woningbouwvereni gingen op het eerste gezicht in het verkeerde keelgat te schieten. De ambtenaren van het gemeentelijk huisvestingsbureau zijn vorige week met een aantal voorstellen gekomen die zouden moeten leiden tot een wijziging van de Regeling Woonruimteverdeling, die in zijn huidige vorm dateert van vorig jaar. Toen werd een einde ge maakt aan de al 20 jaar bestaande situatie dat de woningbouwverenigin gen en de gemeenten ieder voor 50% konden bepalen wie zou gaan wonen in de leegkomende of nieuw gebouwde huizen van deze woningcorporaties. Vanaf dat moment gold de regeling 75% gemeente en 25% eigen toewijzing. De gedachten van bureau huisvesting gaan nu uit naar een 100% toewijzing door de gemeente van alle huizen tus sen 80 en 300 gulden alsmede van alle nieuwbouwwoningen die voor het eerst bewoond zullen moeten gaan worden. Op deze wijze wil het huisvestingsbu reau, zo blijkt uit de nota voorkomen zien dat een bepaalde groep (bewoners van corporatiewoningen bevoordeeld gaat worden ten koste van een andere groep (inwonenden, bewoners van parti culiere huizen). Boos De wensen van bureau huisvesting wer den vorige week aan de orde gesteld in een vergadering van de adviescom missie voor huisvestingsvraagstukken en zouden de afgelopen dagen aan de verschillende woningbouwverenigingen zijn toegestuurd om hun commentaar. Bij navraag bleek een aantal van hen echter nog niet over de stukken te beschikken. Voor zover zij wel hadden kennisgenomen van de suggesties wa ren zij nog al boos over het feit dat de plannen niet eerst aan de federatie van woningbouwverenigingen waren voor gelegd en daarna pas aan de commissie. Omdat de meeste bestuursleden nog niet hadden vergaderd over de wensen van huisvesting moet hun commentaar als bijzonder voorlopig worden be schouwd. Van verschillende kanten werden echter nu al vraagtekens ge plaatst. De secretaris van de federatie van woningbouwverenigingen in Lei den, de heer Meerburg, achtte de kans groot dat er moeilijkheden zouden ko men. „Ik denk dat de woningbouwver enigingen geen van allen gelukkig zul len zijn met deze plannen. Je hebt mensen die altijd honger hebben naar meer. Eerst was hèt 50-50, toen werd het 75-25 en nu voor een deel 100-0. Daar zijn echter ook spreekwoorden over: wie het onderste uit de kan wil hebben krijgt het lid op zijn neus", zo was zijn eerste reactie. Zijn mening wordt in zekere zin gedeeld door de heer Theelen, commissaris van de woningbouwvereniging De Goede Woning en lid van het federatiebestuur. „Sinds vorig jaar is de situatie door de grotere gemeentelijke greep op de wo ningtoewijzing slechter geworden", zegt de heer Theelen, die deze ontwikkeling wijdt aan het gemeentelijk beleid. Ook zet hij vraagtekens achter de juridische haalbaarheid van de gedane suggesties. Samenwonen De wensen die de ambtenaren van het gemeentelijk bureau voor huisvesting op papier hebben gezet betreffen trou wens niet alleen wijzigingen in het toe wijzingsbeleid. Ook in het urgentiebe- leid en de bezettingsnormen zouden wij zigingen moeten worden aangebracht. „Wij zijn van mening dat geen onder scheid meer zal moeten worden ge maakt tussen urgent- en minder urgent woningzoekenden", schrijven de ambtenaren in hun nota en doen daarbij het voorstel de totale woningbehoefte te gaan registreren, waarbij 18 jaar het uitgangspunt zal zijn. Bureau Huisvesting wil in de nieuwe Regeling Woonruimteverdeling deze leeftijd ook gaan hanteren voor de cate gorie samenwonenden en tweepersoons huishoudens. Deze groep kon tot nog toe niet als woningzoekende worden geregistrèerd. „Wij menen in deze tijd niet meer voor bij te kunnen gaan aan deze samenle vingsvormen", zo wordt nu gesteld. „De tweepersoonshuishoudens kunnen naar onze mening bestaan uit zowel hetero gene als homogene samenwoning", al dus het bureau dat daarmee aansluit op de nota huisvesting alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens die vorig jaar door het ministerie van volkshuisves ting werd opgesteld. In de nieuwe woonruimteregeling zou nog geen reke ning gehouden moeten worden met zo genaamde leefgemeenschappen, omdat deze naar de mening van de ambtena ren nog in een te experimenteel stadium verkeren. Studenten Het bureau doet verder voorstellen ten aanzien van het beleid van huisvesting van studenten en pas afgestudeerden. Deze gaan er van uit dat wil een student als woningzoekende worden geregi streerd bij de gemeente, hij minstens 2 jaar ingeschreven zal moeten zijn in het bevolkingsregister van Leiden en daar bij een verklaring zal moeten overleg gen dat hij niet meer in aanmerking komt voor een kamer bij de Stichting Leidse Studentenhuisvesting. Voor wat de pas afgestudeerden zonder werkkring betreft komt de voorwaarde van 2 jaar te zijn ingeschreven te ver vallen, zo wil de nota. Samengevat zou de Regeling Woon ruimteverdeling, zoals voorgesteld door Alleenstaanden, aanstaande echtparen en tweepersoonshuishoudens, echtparen met en zonder kinderen kunnen, als zij ingezetenen van Leiden zijn of econo misch gebonden zijn en ten minste 18 jaar, onder omstandigheden in aanmer king komen voor een urgentieverjda- ring, behalve vanwege sanering een so ciale of medische urgentieverklaring ook als ze inwonend zijn of „te krap gehuisvest". Huizen tot 300. Woningen met een maandhuur tot 300 gulden zijn in de eerste plaats bestemd voor hen die een urgentieverklaring hebben of een twee- of meerkamerwo- ning achterlaten en wier bruto maand salaris niet meer is dan 2100 gulden. Voor deze categorie zouden de bezet tingsnormen worden: 1-2 kamers voor een alleenstaande, tweepersoonshuis houden en (aanstaand) echtpaar. Drie kamers voor een alleenstaande van 30 jaar of ouder. Drie tot vier kamers voor (aanstaand) echtpaar zonder kinderen of tweepersoonshuishouden als beide ouder dan 30 zijn. Voor grotere woon ruimte zijn 3 of meer kinderen vereist De woningen tussen 300 en 430 gulclen (huurprijsgrens) zullen behalve in geval van nieuwbouw op voordracht van de woningbouwverenigingen worden toe gewezen aan dezelfde categoriën, waar bij als bezettingsnormen gelden: alleen staande maximaal drie kamers; (aan staand) echtpaar of tweepersoonshuis houden maximaal 4 kamers, en geen beperkingen meer voor echtparen met kinderen. Naar de mening van bureau huisvesting zou voorts voor koopwoningen beneden de koopprijsgrens (135.000) op verzoek van de eigenaar altijd een woonvergun ning moeten worden verleend als de aanvrage ingezetene van dan wel econo misch geboden aan Leiden is. Boven de huurprijsgrens van 430 gul den "kaal" per maand en de Koopprijs grens van 135.000 gulden is de gemeen telijke regeling niet van toepassing (vrije sector). LEIDEN Aan de Leidse Uni versiteit is de heer A. G. de Bruyn, wetenschappelijk mede werker aan de Leidse Sterren wacht, gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen. Promotor was prof. dr. H. van der Laan> Afscheid Afgelopen zondag heeft de Leidse handbalge meenschap in de Groe- noordhal afscheid geno men van het echtpaar A. H. den Elzen. De heer en mevrouw Den Elzen uit Noordwijkerhout zijn sinds de de Groenoordhal als sporthal in gebruik is iede re zondag van 's ochtends vroeg tot de avond in de weer geweest voor een soepel verloop van een hele dag handbal. Namens de handbalvereniging Warmunda bood de heer J. van der Zalm (rechts) een geschenk aan. Dat deed ook de heer De Haas (links), de bedrijfsleider van het Groenoordhal-rës- taurant. LEIDEN De toneelgroep Tosti, afkomstig van de studentenver eniging, vierde afgelopen week (donderdag en zaterdag) het derde lustrum van het Syndicat d'Initiative Artistique (de ,Jcunst"zinruge afdeling) met de opvoering in het LAK-theater van „De Fysici", geschreven door de Zwitser Friedrich Dürrenmatt in 1962. Een goede stukkeuze, omdat het thrillerachtige karakter actie en onver wachte wendingen met zich meebracht. Daarnaast bood de situe ring het geheel speelde zich af in een psychiatrische inrichting, gelegenheid tot het neerzetten van fraaie typen. Er kon dus ook gelachen worden; misschien zelfs op momenten dat dit niet de bedoeling was. ,J)e Fysici" wordt door zijn nis-wijsheid-wetenschap, wat de 'schrijver een Komödie ge- buitenwereld daarmee aan- noemd. In de vorm van een vangt, wat de gevolgen voor de grotesque behandelt Dürren- buitenwereld zijn. Hij doet dit matt de problematiek van ken- door de natuurkundige Möbius OEGSTGEEST - Met de violist Her man Krebbers en de pianiste Danielle Dechenne heeft het met subsidieproble men kampende K 8c O een duo van absolute wereldklasse naar Oegstgeest gehaald. Als er iemand was onder het in grote getale naar het Groene Kerkje gekomen publiek die daaraan twijfelde, dan is die twijfel gistermiddag wegge nomen. De aparte sfeer van het kerkje, waar, in schril contrast met de onaange name harde wind buiten een zacht len tezonnetje naar binnen scheen, inspi reerde beide musici mede tot een bui tengewoon boeiend concert Hoogtepun ten daarin aan te wijzen zou alleen maar mogelijk zijn op basis van per-' soonlijke voorkeur. Artistiek en vak technisch was het allemaal even af en een lust voor zowel het oog als het oor. Het concert wérd geopend met de Sona te in F groot, KV. 376 van Wolfgang Amadeus Mozart de tweede uit een serie van vier sonates die in 1781 in Wenen ontstaan zijn. Daarna een sonate van Leos Janacek (1854-1928), die wel de pionier van de huidige Tsjechische toonkunst genoemd wordt Zijn muziek is van een heel eigen karakter en valt meteen op door haar oorspronkelijke thematiek. Vervolgens de bekende twee de vioolsonate in A groot, opus 100 van Johannes Brahms, die hij in 1886 kom- poneerde (voor mij persoonlijk was dit het hoogtepunt). Na de pauze tenslotte speelden Kreb bers en Dechenne de Sonate no. 1 in A groot, opus 13, een van de pronkstuk ken van het vioolrepertoire van de Franse komponist Gabriel Fauré (1845- 1924). Met een geweldig applaus ver plichtte het laaiend enthousiaste pu bliek nog tot een toegift, „Pièce en forme de Habanera" van Maurice Ra- vel. Een kort, maar bijzonder sfeervol werk, dat met name door Krebbers op onnavolgbare wijze werd uitgevoerd. Kees Buurman zich te laten opnemen in de inrichting met voorgewende schizofreniezo kan de wereld niet meester worden van Mo- bius' kennis, die zij toch slechts zou exploiteren en misbruiken. Twee agenten van inlichtingen diensten wenden ook schizofre nie voor zij doen alsof zij denken Newton en Einstein te zijn om tot de verborgen natuurkundige door te dringen. Wanneer zij gedrieën besluiten om in de inrichting verborgen te blijven, blijkt de eigenaresse doortrapt en., niet geheel nor maal. De wereld wint toch. In de beste tradtie van het vrij willigers toneel heeft Tosti het stuk aangevat, aangepast aan hun mogelijkheden en die van het theater, wijzigingetjes aan gebracht, en het met verve ge speeld. In diezelfde beste tradi tie overheerste af en toe de emo tie iets te sterk; daaruit kon men tegelijk zien dat men had geprobeerd meer van het stuk te maken dan alleen een span nende detective of een dijenklet ser. Het is geen gemakkelijke opga ve rollen met twee of drie lagen te spelen. Zoals het ook niet gemakkelijk is deze lichtvoetige ernst van „De Fysici" zowel lichtvoetig als ernstig te houden. Tosti is daarin aanvaardbaar geslaagd, met name na de pau ze. Toen liep alles soepel, ging het tempo omhoog, was het theaterspel het minst gefor ceerd. Bloemen, kussen en ap plaus waren de beloning. Paul v.d. Plank Uittenhout in waterpolo-selectie Van onze sportredactie Leiden Theo Uittenhout van de ZIJL/LGB is uitgenodigd om deel te nemen aan de trainingen van de nationale waterpolose- lectie. De selectiegroep is op het ogenblik druk bezig aan de voorbereiding voor de Olympi sche Spelen. Voor keeper Theo Uittenhout betekent deze uitver kiezing een bekroning van zijn goede prestaties in het afgelo pen seizoen. Naast Theo Uittenhout zijn er nog meer leden van de ZIJ L/LGB die zijn gekozen voor de verschillende nationale selecties. Paul Belt, ook speler in het eerste zal bij de jeugd tot en met 20 jaar de nationale trainin gen gaan volgen. En afgelopen week speelde Stan van Belkum in de Nedgriandse jeugdploeg onder de 16'^aar in het Franse Wattrelos. Deze Nederlandse ploeg versloeg het Franse team met maar liefst 11—1. Wijsman vijfde LEIDEN Tijdens internatio nale motorwedstrijden van de NMB in Wijnandsrade kwam Aad Wijsman uit Leiden in de B-klasse van de 50 cc rijders tot een vijfde plaats. Wijsman reed op Kreidler. Bij de zijspannen bereikte het Wassenaarse kop pel Koot-Ruiten (op BMW) even eens tot een vijfde positie.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3