Van Hanegem verwacht straf van drie duels FEYENOORD WEER IN DE ZORGEN Ajax - PSV gewoon verschil in kwaliteit Jan Peters overklaste De Kromme NA „REL IN NIJMEGEN" PEL: NIJMEGEN Scheidsrechter Berrevoets, bezig aan een zeer opvallend seizoen, marchandeert niet Een overtreding die dient bestraft te worden en letten op andere zaken doet bij hem niet ter zake. Alle consequenties zijn voor rekening van de speler, elk moment van het speL Volgens die zienswijze reikte Berrevoets dit seizoen al een rode kaart aan Spelbos (AZ '67), Kila (FC Den Haag) en Polko (Heracles). Een triest record maar wel een bewijs van krachtig en consequent optreden. Met Berrevoets valt niet te spotten. Dat merkte, gisteren in Nijmegen, ook Wim van Hanegem. Berrevoets handelde helemaal volgens het boekje: Een officieuze waarschuwing na een zware overtreding tegen Sije Visser, een officiële waarschuwing na het twee keer weghalen van de bal op de elfmeterstip en toen, Wim van Hanegem nog niets geleerd had en doorging met het maken van een grove overtreding tegen Marijnisse, een vanzelfsprekende rode kaart Berrevoets: „Er bleef me geen andere beslissing over, die Wim kreeg voor het neerleggen van de tegenstander zonder een bal in de buurt was het een bekeken zaak. Ik mag iemand niet twee keer in een wedstrijd bekeuren". ge p? Natuurlijk had Wim van Ha negem, die groot prestige ver lies leed tegen zijn directe tegenstander Jan Peters, die nu wel voor Oranje gekozen zal worden, wél kritiek. Hij zei vreemd opgekeken te heb ben, toen de scheidsrechter in de tiende minuut van de wed strijd al naar hem toesprintte en zijn overtreding tegen Sije Visser bestrafte met: „Nog een keer, Willem, en je gaat er onherroepelijk uit". Berre voets: „Dat kan best kloppen als Wim van Hanegem het zegt. Je roept zulke dingen in het vuur van het spel". Van Hanegem verbruidde het bij Berrevoets, toen NEC een strafschop mocht nemen na een tackle van R ijsberg en te gen Zuidema. Feyenoord pro testeerde hevig, aanvoerder Treytel liep te rukken en te trekken aan de kledij van de arbiter. In die tumultueuze minuut ging Van Hanegem zijn boekje te buiten door tot tweemaal toe de bal van de stip te halen en hem doodleuk onder de arm te steken. Dood stil staand verhoogde hij voor Berrevoets de problemep in het veld. Tenslotte verveelde het hem en hij schreef zijn naam in zijn notitieboekje op Het commentaar van de schuldige: „Ik heb de bal een keer met de voet weggetikt Dat was alles. Van die andere keer weet ik niets". Dat was nog tot daar aan toe. Maar Wim van Hanegem, een slecht verliezer in het sportie ve vlak, raakte enkele minu ten later helemaal de kluts kwijt NEC brak uit en Zuide ma had de bal aan de voet Een gevaarlijke counter was in de maak. Toen Marijnissen plotseling versnelde legde Van Hanegem hem van ach teren neer. Een zware overtre ding, die met een gele kaart bestraft diende te worden. Maar omdat Berrevoets al eerder corrigerend ten opzich te van de Feyenoorder had moeten optreden, kon hiermee niet volstaan worden. De rode kaart vond Wim van Hane gem, die later een filter-sigaar aan zijn mond zette en zich emotioneel onderhield met ie dereen, die wat weten wilde, een te zware bestraffing. „Als je iemand onderuit schopt is zo'n beslissing te begrijpen. Maar daar was geen sprake van. Die Marijnissen liep te gen mijn knie aan. Ik ving hem nog op". Feyenoord beraadt zich nog over een mondelinge of schrif telijke behandeling van deze zaak. Voor Van Hanegem heb ben deze twee mogelijkheden nauwelijks voordelen. Hij ver wacht geen hogere straf dan drie wedstrijden („omdat ik geen voorwaardelijke wed strijden meer heb staan") maar anderen bij de club hou den hun hart vast Zijn stra flijst lijkt te indrukwekkend om ditmaal op consideratie van de strafcommissie te mo gen rekenen. HANS DE BRUYN Dit gebaar laat aan dui delijkheid niets te wensen over: eruit. Willem van Ha negem kijkt ietwat scham per achterom. De tucht- commissie zal waarschijn lijk ook achterom kijken, naar de straflijst, en mede daarnaar oordelen. En dat met Feyenoord-Ajax zon dag in het verschiet NIJMEGEN Angst kende Jan Peters van NEC niet meer. Hijzelf vroeg trainer Piet de Visser de afgelopen week om Wim van Hane gem te mogen afstoppen en toen op zijn ver zoek gunstig werd gereageerd benaderde de kleine alleskunner Feyenoord de eerste „gro te" tegenstander van dit seizoen in het stadion De Goffert als de wedstrijd van zijn leven. „Ik wilde een test Dagen van tevoren was ik. met mijn gevecht tegen Wim van Hanegem toch nog altijd een bijzondere voetballer al in de weer en mijn bedoeling was om in deze wedstrijd uit te vissen hoe ik er internationaal voor stond. Jonge, ambitieuze spelers, die nog veel moeten leren, hebben die ruggesteuntjes op bepaalde tijden hard nodig". Jan Peters slaagde, mét cum laude. NEC Feyenoord stond helemaal in hét teken van hem. Hij was de absolute regisseur van het middenveld, die eerst Wim van Hanegem aan pakte en zoek speelde, zodat Feyenoords angsti ge middenvelder uit arrenmoede maar assis tentie ging bieden aan zijn zwakke defensie. Daarna stal Peters echt de show. Steeds stond hij met zijn sierlijke passeerbewegingen en zijn falbelachtige traptechniek aan de basis van \yeer een flitsende aanval, zoals NEC er vele in het begin durfde op te zetten. De eerste speelperiode kreeg een vreemd ka rakter. Feyenoord concentreerde zich op de counter en NEC bleef aanvallen, een furie gelijk. Niets was van de mogelijke kampioens-, kandidaat over. Flansen en fouten wisselden elkaar met gelijke tred af en een spektakelstuk was in de maak. Jan Peters, de kleine veldheer, was bij alles betrokken wat NEC presteerde. Toen Feyenoord een keer verder dan de mid denlijn kwam, stuurde Peters onmiddellijk zijn „addudant" Hogendoorn op verkenning uit De NEC-aanvaller doelpuntte bijna. Even later de poneerde Peters uit een vrije trap de bal millimeter zuiver op het hoofd van Gerritsen, die rakelings naast kopte. Toch kon een treffer niet uitblijven en zeven minuten voor de rust schoof Peters de bal door naar Wim Meijers, die een lange, felle kreet op links hoorde. Ad Mellaard, de opkomende ver dediger, lag op snelheid. Met een lange pass trachtte hij hem te bereiken. De Feyenoord-ver- dedigers concentreerden zich op Mellaard en zagen niet dat de plotseling vertrokken Eugene Marijnissen de bal meepikte, moeite had met het onder controle krijgen van de bal, maar toch scoorde: 1—0. Dit resultaat was mét voetbal bereikt en dat vormde voor NEC wellicht de grootste voldoe ning. De club van Piet de Visser, die het vorig jaar nog in de eerste divisie speelde, had ten onrechte opgezien tegen Feyenoord en dat was - het aardig aan het bewijzen. NEC bezat karak ter en moraal; Feyenoord miste de wil om tot het uiterste te gaan om over het tekort aan organisatievermogen maar niet te spreken. Na tuurlijk werd dat na rust beter, maar niet veel. Het enige verschil met de eerste helft was dat Feyenoord iets meer vocht, strijd leverde. Maar dat was ook alles. Toch scoorde Feyenoord tegen. De Jong werd neergelegd en Feyenoord mocht een vrije trap bij het strafschopgebied nemen. Van Hanegem leek zich hierover te ontfermen. Niet hij maar Schneider nam de vrije trap echter snel en via een onbekende voet in het muurtje verdween de bal laag in de uiterste hoek. Onhoud voor de verkeerd opgestelde doelman Schellekens: 1—1. Het typeerde NEC gisteren, dat Feyenoord weer met de rug tegen de muur kwam te staan. Aan de lawine van steeds weer nieuwe aanval len kwam haast geen einde.Feyenoord stortte zich middenin de problemen toen Rijsbergen Zuidema neerlegde en Berrevoets resoluut naar 'de stip wees. Strafschop! Jan Peters meldde zich. Als één brok zelfvertrouwen. Daar waar hij op had gehoopt was nabij. Hij moest de wedstrijd beslissen. Helemaal in zijn eentje. Precies zoels hij zich bij NEC manifesteert Toch faalde Peters op dót moment, zijn schot ging huizenhoog over. Feyenoords kansen verkleinen op het kam pioenschap was hem niet helemaal gelukt Een punt pakte hij de Rotterdammers „slechts" af. Zijn persoonlijk succes was wel bereikt. Bonds coach Knobel had hem Van Hanegem zien overklassen en dat betekende erg veel. De mensen die nóg geloofden in een terugkeer van De Kromme in Oranje, waren een illusie armer. HANS DE BRUYN Scoreverloop: 34. Marijnissen 1—0, 69. Schneider 1—1. Scheidsrechter. Berrevoets. Toeschouwers: 23.000. NEC: Schellekens; Visser, Kornelis, Gerritsen (Gerd- sen), Mellaard; Marijnissen, Peters, Van de Berg; Hoogendoorn, Zuidema en Meijers. Feyenoord: Treytel; Schneider, Rijsbergen, Van der Korput, Vos; Jansen, De Jong, Van Hanegem, Vreij- sen, Nico Jansen (Kreuz), Kristensen. AMSTERDAM Met de handen hoog boven het hoofd dender de Willy van de Kerkhof over het veld. Dolblij begroetten de fans op de tribunes zijn doelpunt, het derde voor PSV in het kapitale treffen tegen Ajax. Zo hoog Willy van de Kerkhof zijn armen in het zegevierend gebaar hief, zo diep zonken de hoofden van de Amsterdammers. Zij waren verslagen en menselijkerwijs gesproken restte hen slechts de hoop een plaats te bereiken die goed is voor bet UEFA-toernooi voor volgend seizoen. De rechtstreekse confrontatie tussen twee potentiële kanshebbers op de vaderlandse titel was zaterdagavond in het Olympisch Stadion zonneklaar in het voordeel van PSV uitge vallen. De „spionnen" van St Etienne wisten eigenlijk niet goed hoe zij dit PSV moesten beoordelen. „Omdat Ajax zwak speelde", zeiden ze. En dat verdroot de Eindhovense trainer Kees Rijvers zeer. Vertwijfeld riep hij uit: „Doen we het dan nooit goed. Nu winnen we deze belangrijke wedstrijd en is Ajax weer zwak geweest". Rijvers be streed dat, terecht Ajax speel de de eerste helft bepaald niet zwak. Het trok onvervaard ten aanval, drukte het spel veelal geheel naar de Eindhovense helft maar miste de scherpte, het inzicht en het raffinement vroeger sterke punten van de ploeg om PSV te over rompelen. PSV, dat in die eer ste drie kwartier toonde wel degelijk onder druk te kunnen spelen. Maar het kwaliteitsverschil tussen de ploegen die vóór het duel de toppers van de ran glijst waren, was duidelijk herkenbaar: PSV dat behalve werklust ook een natuurlijke spelvreugde ten toon spreidde en gemakkelijker en soepeler speelde, Ajax dat wel wilde maar steeds een verkrampte indruk maakte, alsof het alle maal zo verschrikkelijk veel moeite kostte. Dat was in feite ook zo. De drie doelpunten van PSV en het ene van Ajax bewezen het Bij de Eindhove- naars gave treffers na vlotte aanvallen, bij Ajax een from meltreffer van het onmisken bare talent Arnesen, een jeug dige, schriele, maar balvaardi-' ge, attente en overijverige spe ler in de .juniorenleeftijd". Door maestro Rinus Michels is de jonge Deen sinds zijn kort stondig verblijf bij Ajax een speler voor één helft genoemd, vanwege zijn jeugd. De „gene raal" was ziek geweest, nog. niet fit maar moest ditmaal de na de rust sterk terugvallende Arnesen handhaven als zijnde zijn beste speler. Frank Arnesen was in de eer ste helft het grote gevaar in de aanval, waarin verder Geels die in de lucht nauwe lijks een kans kreeg en Stef- fenhagen wiens dribbels veel al een vroegtijdige dood stier ven. Ook dat was een ver schil Ajax verloor, naarmate de wedstrijd vorderde, steeds meer persoonlijke duels van de gretiger spelende Eindho- venaar. „Onze ambiance was groter", ordeelde Kees Rij vers. „Het leek wel of we steeds vaster kwamen te zit ten", kreunden de Ajacieden. De definitieve beslissing. Willy van de Kerkhof heeft Schrijvers soepel gepasseerd. Steffenhagen is te hulp geschoten maar kan alleen nog toekijken hoe PSV op 3-1 komt Compacter En toch dwong Ajax de oppo nent zeker de eerste drie kwartier tot uiterst attent te genspel. Arnesen, die soms doet denken aan Cruyffs sub tiele balbehandeling, stimu leerde zijn ploeggenoten die de steun hadden van Ruud Krol, genezen van zijn jukbeenbles sure. Maar er waren toch te veel zwakke plekken: Notten, Mühren, Steffenhagen, Huls- hoff die zich moeilijk blijft bewegen en moeizaam van de grond komt en geen enkele vat had op Edström die later dan ook door Dusbaba werd be waakt Het moest bij Ajax te veel van individuen komen terwijl PSV een compacter ge heel vormde. PSV was niet onder de indruk van het aanvallend spel van Ajax en trachtte dat om en nabij de middenlijn te ontrege len. Er ontstonden mogelijkhe den tot counteren en daarin is PSV sterk. Het eerste doelpunt was er zo een. Een soepele, millimeter- zuivere aanval met een passje van Edström naar De ijkers - Michels gelaten: „Wie zou bij ons die snelle, opbouwende verdediger kunnen stoppen?" die met eqn formidabel schot'scoorde: 0—1. Nog meer drong Ajax aan en' er ontstonden gevaarlijke si tuaties voor het doel van An- dré van Gerven vervanger voor de geschorste Jan van Beveren die zich die plaats volkomen waardig toonde maar wel een vergissing maakte die' de gelijkmaker be tekende. Uit een vrije trap van Mühren stompte Van Gerven half mis en na enig geharre war tikte Arnesen de bal in; 1-1. Er sloeg nog meer werkdrift in Ajax, die PSV bekwaam indamde met spelvertragen, wat de Amsterdamse fans nie- t konden waarderen maar wel degelijk effect sorteerde. Toen volgde weer zo'n razendsnelle, minutieuze uitvaL Dusbaba kopte de bal uit een voorzet van Deijkers wel van de doel- mond weg maar Dahlqvist leg de de bal terug naar Willy van der Kuijlen die ineens doel treffend uithaalde, een juweel van een doelpunt: 1—2. Zwoegen Bij PSV verscheen na de rust Lubse twee dagen tevoren met Jong Oranje tegen Schot land voor Dahlqvist Ajax wachtte nog even met vervan gen en trok weer ten aanvat Steffenhagen kwam in redelij ke positie maar speelde de bal kinderlijk simpel te ver voor zich uit Aan de andere kant tikte Willy van der Kuijlen haarzuiver de bal tussen de Amsterdamse verdediging, Deijkers liep door maar strandde op Schrijvers. Het spelpeil daalde sterk. Van het aantrekkelijke kijkduel van voor de rust bleef niet veel meer over. Steeds meer moest Ajax zwoegen. De vervanging van Mühren en Notten door Van Dord en Meijer bracht Ruud Krol op het middenveld. Verder dan een enorm schot uit een vrije trap, gestopt door Van Gerven, kwam ook hij niet Strik, ingezet voor Edström Rijvers: „Wij proberen zo veel mogelijk met dertien man te spelen en voor Edström had net zo goed een ander vervan gen kunnen worden, dat maakt bij ons niet uit" was de grondlegger van de defini tieve winst Zijn passje door de defensie weer was Huls- hoff te traag bracht Willy van de Kerkhof een vrij veld en soepel passeerde hij de uit lopende Schrijvers: 1—3. Het zelfbewuste PSV had een Ajax dat gebrek aan zelf vér- trouwen heeft en daardoor .gewrongen" speelt op de ran glijst op afstand gezet op vol komen logische wijze, want het was doodeenvoudig ster ker omdat het meer kwaliteit bezit Herman van Bergem Scoreverloop: 10. Deijkers 0—1; 26. Arnesen 1—1; 41. v.d. Kuijlen 1—2; 87. W. v.d. Kerkhof 1-3. Scheids rechter Derks. Toeschouwers: 58.000. Ajax: Schrijvers; Suurbier, Dusba ba, Hulshoff, Krol, Notten (Meyer), Brokamp, Mühren (Van Dord); Ar- nese, Geels, Steffenhagen. PSV: Van Gerven; Poortvliet Van Kraaij, Krijgh, Deijkers; Willy van de Kerkhof, Stevens, Willy van der Kuylen, René van de Kerkhof, Ed ström (Strik). Dahlqvist (Lubse).

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11