riep velt grote steden Obstakels rond Lockheed-geheimen dreigende taal luid Molukkers MERIKA SIGNALEERT „SPAANS VIRUS" )egstgeest bouwt overdekt zwembad voor 3 min. 4 PvdA kiest voor PPR boven CDA s AVRO'S TOP POP DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND lapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leider* - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune lenties (excl BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18 00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Zaterdag 27 maart 1976, 66e jaargang no. 20386 Zonnige perioden Speelfilm Topaz op Ned. 1 om 19.30 uur. Om 21.50 uur Nacht van het hart Ned. II om 19.30 uur Q&Q (slot) en om 20.25 uur speelfilm De miljonairsdochter Zondag Ned. I om 21.10 uur Pleisterkade 17. Ned. II om 20.30 uur film over hartweek Cordalette en om 20.55 uur Bolshoi-theater met Romeo en Julia. Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden. Vrij krachtige tot krachtige wind uit zuidwest tot west Maximumtemperaturen rond 9 graden. Morgen: Zon: 06.24-19.07. Schev. Laagw.: 1.15—13.36. Zondag: Zon: 06.24-19.07. Schev. hoogw.: 1.59—14.16. Maan: 05.15-17.08 05.1517.00 Laagw.: 9.07-21.37 9.51-22.13. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Volgens de Nederlandse viroloog prof. dr. R. Masurel is er geen aanleiding voor grote ongerustheid over het feit dat het griepvirus dat onlangs in ^en militair kamp in de Verenigde Staten is ontdekt, gelijkenis vertoont met het Virug dat vermoedelijk de oorzaak is ge weest van de Spaanse griep die in 1918 de wereld heeft geteisterd. Na de fatale groep-epidemie van 1918 is het virus alleen nog maar gesignaleerd bij varkens. In Amerika blijken nu voor het eerst weer een tiental mensen ermee besmet te zijn. Voor zover prof. Masurel bekend, zijn de Nederlandse varkens niet met het virus besmet Maar omdat de ziekte in de toekomst wel eens van Amerika naar Europa zou kunnen overslaan, acht hij het verstandig nu aan het anti- griepvaccin dat in Nederland wordt gebruikt vast „een klein scheutje" van het virus toe te voegen. Staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid heeft naar aanleiding van de berichten uit Amerika stap pen ondernomen om er achter te komen wat er precies aan de hand is, terwijl hij ook bij de Wereld gezondheidsorganisatie in Genève om informatie heeft gevraagd. Aan de hand daarvan zal hij nagaan of het nodig is in Nederland speciale maatregelen te treffen. In Nederland hebben de griepcijfers de afgelopen weken een plotselinge stijging te zien gegeven. Daar bij valt het op, dat de ziekte vooral in de grote steden toeslaat Volgens voorlopige cijfers van het ministerie van Volksgezondheid hadden deze week 65 van de 10.000 Nederlanders griep. Een week daarvoor waren het er 50 en de week daarvoor 39. Vorig jaar deed de grieppiek zich al veel eerder voor. Het griepcijfer was toen in de elfde en twaalfde week van het jaar al weer gedaald tot 9, respectievelijk 6. Voor het platteland ligt het gemiddelde nu lager dan in de stedelijke gebieden. Vorig jaar was het juist omgekeerd. De patiënten van toen hebben nu meer anti-stoffen tegen het influenzavirus, zodat het zeer verklaarbaar is dat dit jaar in de grote steden de meeste griepslachtoffers vallen. (Van een onzer verslaggevers) EN „Zij die vreedzame revolutie togelijk maken, maken gewelddadi- evolutie onvermijdelijk". Aldus be- t het manifest dat de Vrije Zuid iikse Jongeren uit Assen en Smilde laag hebben uitgegeven naar aan- ing van de wat zij noemen, „schijn- (essen tegen onze kameraden in As- ie pn Amsterdam". -f jjnbaar werd in deze processen de gelegen- ;egeven de politieke achtergrond naar voren •ngen, maar in de strafmaat wordt die niet gehanteerd", aldus het manifest Gezegd wordt verder, dat door hoge straffen te geven men in ieder gevaï het Zuidmolukse vrijheidsideaal niet vernietigt. Evenmin zullen door het instellen van een terroristenwet nieuwe acties van Zuidmolukse zijde worden uitgesloten. „Psychologisch heeft men in Nederland door deze hoge straffen een blunder gemaakt De ingeslagen weg van onze kameraden zullen we weer bewandelen als de Nederlandse regering haar houding niet veran dert", aldus het manifest, waarin er ook op wordt gewezen dat met argwaan het werk van de door de Nederlandse regering ten behoeve van de Zuid- Molukse problemen ingestelde commissie wordt gevolgd", „waar bij echter op een positief resultaat wordt gehoopt". Bermbier. Bij de afslag „Osdorp" op de rijksweg Schip- hol-Amsterdam raakte een vrachtwagen in de slip. De la ding van de op legger. kratten bier, kwam in de berm terecht. èn ileens it. telijlj kker aan dag' jageellen de- ver Itranten. P°rtield over a"8 kotters, :h,er)erden gis- erbe' te voorko- dat een vracht- im met Chi- hter- fruit in de ederrdamse ha- uitegeiost zou kd°fin. De be ling werd stof-de demon- :hei-len met ach-i bekogeld. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Premier Den Uyl verwacht, dat de Nederlandse regering volgende week de overeenkomst met Amerika zal kunnen afsluiten over het beschikbaar stellen van geheime dokumenten die be trekking hebben op de Lockheed-affaire. De overeenkomst had men aanvankelijk deze week nog hopen te kunnen tekenen, maar volgens Den Uyl moeten er nog vele obstakels worden opgeruimd. Over de aard van deze problemen wilde de premier gisteren niet veel kwijt, hij gaf slechts aan dat er verschillen zijn tussen de verlangens van Nederlandse zijde en de door de Amerikanen gepresenteerde mogelijkheden. Het is duidelijk dat vooral de kwestie van de geheimhouding een rol speelt. De vraag is, in hoeverre de commissie- Donner, die is belast met het onderzoek naar de beweerde rol van prins Bernhard in de Lockheed-affaire de documenten openbaar kan maken. De premier wees erop, dat de regering niet direct verantwoordelijk zal zijn voor het rapport, wel voor de conclusie die zij (de regering) eraan verbindt. In Italië zal i.vjn. de Lockheedzaak nu ook een onderzoek worden ingesteld naar het gedrag van de voormalige minister van Defensie, Mario Tanassi, die eerder deze maand reeds werd verdreven uit zijn functie van secretaris-generaal van de sociaal democratische partij. Enkele hoge functionarissen van Lock heed worden bedreigd met een aanklacht wegens „minachting van het Congres" omdat zij naar de mening van de onder zoekscommissie niet alle inlichtingen over betalingen aan Japan waarover zij beschikken bekend maken. In Turkije zullen 7 april twee luchtmacht- generaals en een kolonel terecht moeten staan op beschuldigingen die verband houden met het Lockheedschandaal. Gevangenis vol; ook geen celstraf BREDA (ANP) De Bredase poli tierechter mr. A. Nouwen heeft de wachtlijst bij het gevangeniswe zen aangevoerd als argument om geen gevangenisstraf op te leggen. „Het heeft geen zin gevangenis straffen op te leggen die als gevolg van plaatsgebrek in de gevangenis sen pas na anderhalf jaar kunnen worden uitgezeten", zei hij gisteren en veroordeelde een 32-jarige man uit Made wegens rijden onder in vloed tot 750 gulden boete. De offi cier van justitie had tegen de ver dachte zeven dagen gevangenis straf geëist Vierjarigen nog niet leerplichtig (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT Minister Van Kemenade van onderwijs heeft vandaag op een congres van kleu teronderwijzers gezegd, het weinig zinvol te vinden de leerplicht tot 4-jarigen uit te breiden. Er zijn zulke grote verschillen in schoolrijpheid dat althans voorlo pig een instapmogelijkheid, die voor ieder kind verschilt, wenselij ker lijkt Voor de 5-jarigen zag hij in de leerplicht geen probleem, om dat van deze groep kinderen thans al meer dan 95 procent de kleuter school bezoekt. Ramp met veerboot: zeker 147 doden PORT AU PRINCE (AP) In de buurt van de havenstad Jeremie is een veerboot die diensten langs de kust van Haiti onderhoudt, in brand gevlogen en gezonken. Ge vreesd wordt, dat de ramp aan 147 mensen het leven heeft gekost. Aangezien er geen passagierslijsten zijn opgemaakt, weet men niet pre cies hoeveel mensen er aan boord waren, toen het drama zich woens dag tijdens harde wind in' een ruwe zee, 10 km benoorden Jeremie vol trok. Een visser heeft drie overle venden opgepikt. Als gevolg van de slechte verbindingen bereikte het nieuws over de ramp pas gisteren Port au Prince. Raadsleden voor ƒ25.000 in de boot PAPENDRECHT (ANP) Twee gemeenteraadsleden van Papend- recht die het niet eens waren met een woningverbeteringsplan van de gemeente en daarom eigener beweging een bureau uit Wasse naar opdracht gaven een alterna tief plan te maken, hebben van hun collega's de rekening van 25.000,- gepresenteerd gekregen. De gemeenteraad verwierp gisteren het alternatieve plan en besloot de rekening die het bureau presen teerde ook niet te betalen. De raad vond het een onmogelijke zaak, dat raadsleden zonder overleg en indi vidueel opdrachten verlenen en daar later de gemeente voor willen laten betalen. 70 uit de al- Van een onzer verslaggevers ESTGEEST De stichtingskosten een overdekt zwembad in Oegst- k zijn geraamd op 3.000.000 gul- Dit staat in een ambtelijke nota,' [aanstaande maandagavond in de pscommissie openbare werken en ntelijke ordening van Oegstgeest worden behandeld. Uit de nota 22dat een overkapping van het aande open zwembad (50 meter financieel ccn onhaalbare kaart is. De kosten van een dergelijk projekt worden geraamd op bijna 4,5 miljoen gulden. Volgens de samenstellers van de nota zou de kap moeten kunnen worden weggeschoven tijdens de zo-, mermaanden, zodat het bad een open bad wordt. Verder is voor dit laatste project geen subsidie te verwachten van C.R.M. Voor de bouw van de eerstgenoemde hal komt de gemeente in aanmerking voor een subsidie van C.R M. van ten hoogste 400.000 gulden. De samenstellers geven de voorkeur aan een overdekt zwembad met twee bassins, waarvan een van 8 bij 14 meter (instructiebad) en een bad van 12,5 bij 25 meter. Het bad is onge schikt voor waterpolo wedstrijden in de hoogste klassen. Verwacht wordt dat ongeveer 275.000 zwemmers gebruik van de accommo datie zullen maken. Ruim veertig pro cent van de bezoekers, zo hebben de samenstellers gecalculeerd, zijn sch olieren; bijna 20 procent van de bezoe kers is lid van een vereniging en het overige percentage aan bezoekers zijn recreanten. Zou met de bouw van het overdekte zwembad in september van dit jaar worden begonnen, dan kan de' hal op 1 januari 1978 in gebruik geno men worden. Voor de beide zwembaden is reeds een exploitatietekort gecalculeerd van ruim 750.000 gulden. Een tekort dat gedekt zou kunnen worden, aldus blijkt uit de nota, door de onroerend goed belastingen. Het overdekte bad zal 8. maanden per jaar gedurende 80 uur per week geopend zijn. Vanaf half mei tot half september is het de be doeling het overdekte zwembad te sluiten. De kale bouwkosten bedragen bijna 2,500.000 gulden. Daarbij komt nog een bedrag van ruim 500.000 gul den voor onder meer een communica tiesysteem en een voorziening voor gehandicapten. DISCOSHOW HET BLESSE PAARD Stompwijk Aanvang 20.30 uur. D26175U een onzer verslaggevers Een surveillancewa- van de Leidse politie is lacht beschadigd bij de ach- (olging van een 16-jarige joy- !r. De jongeman reed in een t> zonder verlichting, die hij (geleend van zijn grootmoe- [zonder dat deze daarvan op (hoogte was. Toenhij op de Bmanlaan werd gesignaleerd Ir de politie ging hij er van- Ir. Bij het klemrijden werden (ie wagens beschadigd. VOORZITTER I.VAN DER HEUVEL: AMSTERDAM Als de PvdA de door KVP-voorzitter Ncrgeer gewilde keuze moet maken tussen PPR en CDA, dan kiest de PvdA volgens voorzitter mevr. Van den Heuvel voor een loyale regeringspartner. „Dan kiest de PvdA voor de PPR", aldus de PvdA-voorzitter vandaag op de partijraad van haar partij in Amsterdam. Samenweking met de PPR vindt mevr. Van den Heuvel de beste garantie voor een progressief beleid in ons land. De CHU is voor haar oppositiepartij, die het kabinet-Den Uyl te vuur en te zwaard bestrijdt. „Ook als deze partij zich gezien de dwingende voor waarden van het AR-bestuur voor het tot stand komen van één CDA-lijst bij de volgende verkiezingen in de komende periode positief tegenover het kabinet zou opstellen, moeten wij bij de geloofwaardigheid van die partij vraagtekens zetten. Als KVP en ARP meewerken aan het totstandkomen van een CDA-lijst waarin zo'n CHU is opgenomen, dan vragen die partijen om moeilijkheden, aldus mevrouw Van den Heuvel. Protest Uit protest tegen de sluiting van het Surinaamse café „Emile's Place" aan de Amsterdamse Zeedijk, demon streerde giste ren enkele tien tallen Surina- mers bij het Am sterdamse stad huis. Een dele gatie werd ont vangen, de over ige betogers moesten met hun spandoeken buiten het (afge sloten) hek blij ven. Het ge meentebestuur heeft toegezegd te zullen bekij ken of de ver gunningen kun nen worden te ruggegeven. Deze 'practische gasaansteker. navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Deze bon .in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1