I VAN|^nJIS^UIT DE WEG VAN EEN GLAS. Nieuwtjes voor huis en tuin ZILVERMINIATUURTJES: speelgoed voor grote mensen 1500 soorten mimosa veroverden huiskamer Wiegzool geeft voet wat hem toekomt TEKST: PARIJS IN ZEIST Experimentele sieraden voor mannen en vrouwen x. In een achterkamer aan de Amsterdamse Hooi gracht staat een potje vitriool te pruttelen. Hier is geen misdaad in de maak! Het hoort bij de keukengeheimen omtrent de vervaardi ging van zilverminiatuurtjes: de nieuwste ra ge. Bij Cees Stout, ontwerper-fabrikant gaan ze met duizenden tegelijk naar de grossiers: hijskraantjes, rijtuigjes, schommelende kinder tjes. Het procédé herinnert aan de slogan „vakmanschap is meesterschap" Een zilveren modelletje of on derdelen daarvan worden ge- vulcaniseerd tussen rubber plaatjes die later worden opengesneden. Het zilver wipt eruit en de ontstane ruimte wordt onder 1/2 atmosfeer druk volgespoten met was. Een piepklein groen wasfi- guurtje, wordt, eenmaal uit de gevangenis van zijn „mal' be vrijd, op een even groene „wasboom" gehangen Over de „boom", een rond geval vol bengelende petieterigheden, gaat een huls of „crevette", die op zijn beurt gevuld wordt met gips. Het geheel verdwijnt in een vacuumketel en de „wasboom" wordt na het dro gen van het gips vloeibaar ge maakt door verhitting, zodat hij uit het gips kan lopen. Maar zijn afgietsel staat erin gebeiteld, een ruimte die op nieuw wordt gevuld: ditmaal met zilver. Na enige tijd komt er een zilveren boom uit het gips en de miniatuur lantare- nopstekertjes, of sleetjes met paardjes zijn rijp om te wor den „gerooid" of tewel van de boom geknipt...Ruw van op pervlak gaan ze in de „vibra tor", een grote soeppot vol plastic „chips", die zijn gevuld met een schuimmiddel. Water erbij en draaien maar (2800 toeren per minuut). Na het monteren worden de minita- tuurtjes, die nu al heel wat lijken, afgekookt in vitriool en in eeh chemische vloeistof met zwavel geoxydeerd om het pa tina der oudheid te verkrijgen. „Ik zit hier al mijn hele leven", zegt René Hol, modeontwerper van Cees. Hoe lang dat leven, dan wel is? „We zijn allebei al vijf jaar acht en dertig", grapt Cees. Intussen werkt René be renvlug aan een razend snel draaien wiel met zijn vingers gevaarlijk dichtbij het gezwiep om de figuurtjes te polijsten, het afwerken van het grote mensen-speelgoed. René heeft de Academie in Maastricht door gelopen en verder „met zilver gespeeld". „Ik heb over al eelt", wijst hij, „het is niet erg als ik even dat vliegwiel (of hoe het heten mag) raak. Daar kunnen m'n handen wel tegen". Personeel Boven op de mailen-afdeling zitten Pipo („zo noemen ze me omdat ik altijd domme dingen zeg"), Hanneke de Miranda en Anjo Kooremans, alle drie met een opleiding in Schoonhoven: twee „stiften" (die hun stage al gelopen hebben) en een edelsmidse, die er alles al van weet: Anjo. Met Martien (ook Schoonhoven, die voor het monteren de snijvlakken van de soms piepkleine onderdeel tjes bewerkt) vormen ze het enige personeel van het fa briekje. Inmiddels zijn de nu gepolijste modelletjes in een zeepsopbad met ammoniak te recht gekomen dat door ge- luidstrülingen (ultrasonisch) in beweging wordt gebracht De laatste bewerking vóór het drogen is een rondje in de trommel, gevuld met palm- houtzaagsel. Een soort centri fuge, die Cees even stilzet om de inhoud te tonen. Hij graait tussen het verstuivend mais- geel spul, waarvan de helft op de grond terecht komt en vist er een paar miniatuurtjes uit Als een kleine schat uit een gevonden doos op grootmoe ders zolder. Wie koopt nu de twee kuipers bij een vat, het precieuse dametje uit 1800 op een bankje met hondje aan haar voeten en parasolletje bo ven haar hoofd? „Wie dat koopt?" herhaalt Cees Stout „Van rijke mensen tot buffe tjuffrouwen. Ik zeg altijd: ie dereen heeft zo z'n gekke voorkeur". Haar grote zusters staan in warme streken met stammen van twee tot drie meter onder een waterval van gele bloe menweelde. Maar een Asse poester is de mimosa curiosa niet, eerder een doordouwster. Ze is de enige mimosa-achtige van 40 geslachten met ca. 1500 soorten, die het terrein van de huiskamer heeft veroverd. Be horend tot de familie van de' acacia's, evenals het preutse „kruidje roer-me-niet", dat de blaadjes bij aanraking vouwt, is ze een uitzonderlijke plant en zo makkelijk te behandelen dat een kind haar kan verzor gen. Ze is zo mooi dat iedereen haar zal waarderen. Belang rijk is de mimosa curiosa bij een goede bloemist te kopen of uit een kwekerij te halen met nog onrijpe, groene bolletjes eraan. Als ze gezond en stevig is bloeit ze tot mei of langer en volgend jaar weer. Tot au gustus vochtig houden, voor komen dat de potkluit uit droogt en vaéik sproeien. Ze wil best iedere 14 dagen een voedseloplossing tot zich ne men. Prijs rond de f 32,50. „De allereerste mens, die op de rug van een dier plaatsnam is eigenlijk de schuld van on ze rugklachten...". Aldus het ROOTS-boek over het ont staan van voetbezwaren. Want sinds de mens van voet ganger passagier werd en ten slotte zich grotendeels per au to voortbeweegt is hij steeds minder afhankelijk geworden van de steunpilaren van zijn lichaam: benen met voeten eraan. Wat niet of minder wordt gebruikt wordt slapper. De holenmens zal wel een paar gespierde kuiten en flin ke voeten hebben gehad en het is een lange weg geweest naar de puntschoenen, de naaldhakken, de idiote hoge plateauzolen, waarvan dok ters huiveren. In plaats van vruchten uit de boom te plukken en zich met de tenen aan de takken vast te houden, ging de mens over asfalt en siertegels wandelen, hetgeen niet bevorderlijk voor spierontwikkeling van de voet blijkt te zijn. Kijk nu eens naar onze voeten: ie mand met een gewicht van 75 kilo rent cm de bus te halen, met twee stappen per secon de. Per stap drukt er 300 kilo op een voet. Alle spieren heb ben een zekér punt waarop zij Roots: de Canadese „hielloze" schoen. hun maximale kracht berei ken. Verandert men de spierlengte dan verandert ook de spier kracht. Door gebrek aan oefe ning wordt de Achilles of hielpees korter en nu zijn we waar we wezen moeten. Die Achillespees moet een handje worden geholpen: de Cana dese schoenen met verlaagde hiel, wiegzool en omhoog ge bogen neus geven de voet wat de voet toekomt. Bij een nor male stap rust het gewicht allereerst op de hiel, ver plaatst zich dan langs de bui tenkant van de voet diago- naalsgewijs naar de grote teen, die als veer dient voor de volgende stap. De „Roots" schoenen (na te Amsterdam verkrijgbaar te zijn in de Damstraat nu ook sinds kort in de Haagse Vlamingstraat) werden „gevonden" door een jongen die pijnlijke voeten had van het staan en lopen. Hij woonde in Toronto, hoor de van speciaal Amerikaans schoeisel voor vermoeide voe ten en reisde naar de States om het te kopen. Fluitend keerde hij terug, was bevrijd van zijn voetzorgen, opende in Toronto een klein Roots-zaak- je en werd schatrijk. Want nu zijn ze over de hele wereld verspreid. Aldus het sprookje met een goed einde. Twee generaties schoenma kers (vader en vier zonen) be waken de produktie, die over al met de hand moet worden ingevoerd, onder de verkla rende omschrijving: hielloze schoen... Tiny Francis Wie in Nederland puur Franse en Italiaanse mode wil ontmoeti kan bij Maison Kuiper in Zeist terecht Daar zijn exclusu Lanvin modellen uit de Boutique de Luxe te koop zoals, JVd Ricci, Hermès, Chloé, Ted Lapidus, Dior, Yves St Laurent de klassieke Chanel-pakjes, die jaren meegaan. Wie er nog eé heeft is goed af.... Eigenaar Rob Falk, die ook zelf onfwe/j (zuiver zijden mantels en een turkoois flanel tailleur m pellerine) heeft gekozen voor twee trends: klassiek en joi (leercollectie van Feraud; zwarte harembroek, bedrukt m. kleurige pastilles van Lanvin) en voor de avond werveleno creaties met franje of struis. (Valentino, La Mendola), Grieki gedrapeerde en geplisseerde gewaden met wolkende capes, moeite waard een kijkje te gaan nemen zonder naar P Rome of Milaan te hoeven reizen om haute couture te zien. De „hoed" komt er weer in. Bij alle creaties hoofd deksel, diep in de ogen getrokken, of tulband, sonja (rechts) in Hermes- mantel, gevoerd met de stof van de blouse. Susan na flinks) pantalonpak uit de Ricc-boutique wit met fijn rood lijntje. Droomrobe in wit/roze/rood met struis in dezelfdi kleuren. (La Mendola). Experimentele sieraden voor mannen en vrouwen maakt Hans Appenzeller (Singel 406, Amsterdam) van rubber, perspex, alu minium (omdat het zo licht is), zilver om de kleur, en dit jaar] voor het eerst goud (ook om de kleur). Hij maakt enorme klemclips, voor de oren, met als een waaier uitschuivende elementen (ongeveer als een kaartspel in de hand), armbanden (de gekste: brede opengesneden zwarte rubberband met één ingeklemde diamant; de mooiste: alternatieve gouden slaven- band als een rups met beweegbare geledingen). Knap zijn de onzichtbare sluitingen of buigzame vering van kettingen, die, evenals sommige armbanden rekken door ingebouwd elastiek of scharnierend opensphjten. Prijzen van f 10,- tot ca. f 450,- (of meer voor uitzonderlijke gouden bedenksels). Exposities zijn Armband van groen met nog te zien tot en met 19 april in het Stedelijk Museum, zwart perspex/rubber. Schiedam. Museum Kemstelle-Amstelveen: 24 april t/m 23 mei. Drukknoopsluiting: 25,-. 0okshowsdezeplaatsen. Kweektunnel Van oersterke „novolux" gloednieuw in de handel kweektunnels met con trabeugel (een onder en een boven het materiaal) waaron der man sla, worteltjes, sper ziebonen en kleine plantjes vanaf half maart-half april kan voorkweken. Met 2 beu gels 90 cm lang 45.-; met 4 beugels 1.80 cm 65.-. Vastzet ten met roestvrije stalen pin nen. In draagtas te koop. Voor amateur-groot-kwekers: 10 1/2 m lange kweektunnel van doorzichtig polytheen folie (scheurt niet). In draagtas rond de 40.- reserve plastic 8.-. te dienen) houdt kamerplanten gezond. Complete voeding met onder meer stikstof, fosfor en kali 2.75 per handige knijp- fles. Veilig verpotten. De te ver huizen plant uit de oude pot direct in water laten zakken om de fijne wortels niet te beschadigen. Aarde die ach terblijft in het water is van geen nut. Natte plant nu snel in nieuwe pot met plantenaar- de overzetten. Antibladluis aerosol Milieu veilig middel ICI Ivost 2 anti bladluis om rozen en bloeien de kamerplanten (begonia, azalea) van bladluis te redden nieuwe spuitbus, waarvan de inhoud zichzelf afbreekt na ge bruik. 3.95). Snelgroeiers In kweekzelf- pot voor kamercultuur ver krijgbaar: bananenboom, (kan in drie maanden 75 cm hoog zijn) „levende steentjes", (Ly- tops), pindaboom, olifantsoor, paradijsvogelbloem, sagopalm, kameraugurk. Eerste verkoop seizoen; kwekers, tuincentra, bloemisten. Imp. Europlant, Hillegom. c 2 3.- p. stuk. Mirakelachtig leven „Roos van Jericho" ziet eruit als een morsdood vogelnest, maar dijt uit als een droge spons in wa ter om een groen varenachtig „natuurwondertje" te worden. 1.50) - Latijnse naam „sela- ginella-Lepidophylla"). Plantenweermannetje In april leverbaar bij alle bloe misten: Luxan watersticks, Bloemetjes van hyroscopisch papier met klein blauw stipje, dat in vochtig milieu rose wordt. De verkleuring van dit stipje, (een chemische stof) wijst aan dat de plant verza digd is. Bij een rose stip moet men een dag overslaan met water geven. Speciaal voor bloeiende planten een indica tie. Op kaart van 4 stuks: 3.95. Teelttips Plantens'tick om in de aarde te steken. In de onderste beschermlaag, die eraf kan worden gehaald zit het zaad. Ook voor kruiden tuintjes. Op kaarten van 6 met instructies over zaaimaanden, plaatsing etc. „Plant-piu" Beschermt ka merplanten tegen bladluis en spint Staafje geheel in aarde steken en normaal wa ter geven. De werkzame stof in het staafje bereikt via de wortels en de sapstroom de bladeren en bloemen. Houdt 6 tot 8 weken insecten en boven genoemde ziekten tegen. Ge heel nieuw. Buiten bereik van kinderen houden. Op kaart van 20 stuks: 4.65 (Luxan). Plantenrek Weerbestendig Cedarrek voor klimmers als lathyrus, rozen, 50 cm breed, 1 m lang: adviesprijs 8.25. Schorspotten van kurkschors met kunstharstbodem (zonder binnen pot dus), van 3.95- 21.95. Ook voor muurmonta ge. (Bergenco: teL 05200- 15369). Aluminium armband met rubber: 450,-. (klemt om de arm). 1) Bertus Aatjes, de dichter, heell de behendig met blaaspijpen zwaaien de glasblazers eens „jongleurs" ge noemd. In dit Centrum kwam men ook op de gedachte een basis-serie te maken, een aantal gebruiksglazen voor meer dan één drank. Een democratisering van de drink gewoonte. Vroeger dronk alleen de notaris uit speciale (cognac)glazen. Tegenwoordig hebben we een groot of een klein wijnglas, het „servies" in zijn totaliteit In dit kader horen de nieuwe schitterende „Ambassa- dor"-glazen thuis: rank en gebouwd op een zichtbare „druppel", die niet de kleur van de ingeschonken wijn aanneemt, maar I daar wel op reageert als een cameleon door zijn reflectie. Ze kunnen sherry, witte wijn, champagne, mousserende dranken of jus d'orange herbergen, (het op stapel staande „Bon Auberge" bestaat uit 5 tot 6 glazen in samenhang van vorm.) De gang van de vloeiende, gloeiende, ges molten mengsels (met als te overwinnen barrière, de zwaartekracht naar, als mate rie uitziend materiaal, is naar seconden gemeten kort. Het vakmanschap om het te bewerken, krijgt men pas na lange tijd. Elk der bij het wordingsproces betrokkenen is in zeker opzicht een artiest. De samen werking en collectieve handeling maakt het product uniek. Een rijke pracht, onder scheiden in twee richtingen: de mechani sche weg en tegen de overmacht in het aloude handwerk. Tiny Francis. Het „team" is op elkaar inge speeld. De gereedschappen zijn een voudig: blaaspijp, tang, schaar en een voetenhoutje. Na even in de pijp te hebben geblazen wordt het massieve rolletje of glaszakje hol, en is het bereid kegelvormig verder uit te zak ken. In een glasfabriek trap je overal op scher ven, die onder je schoenen knarsen. Langs vurige ovens met een hitte van 1500 graden en roterende ijzeren giganten, waarin een cirkel schijfjes draait, die gloeiendhete ke gelvormig uitgerekte „druppels" uitspuwen in ijzeren vormen, die ze gulzig omvatten en persen tot een kelk (met, K2P 1). Drinkglazen worden half- of volautoma tisch gemaakt De lawaaiende „wan"ovens, groot als een huiskamer, leveren hun vloeiende stroom van gesmplten glas niet alleen voor de kelken, maar ook voor de „benen" en „voeten" van het glas. Die worden gevormd en bevestigd in een ander ijzeren monster met wild lekkende steek vlammen. Het kant-en-klaar product, dat een op 15 cm afstand voelbare hitte uit straalt, komt in een afkoeloven op een traag Rijdende mat. De temperatuur neemt geleidelijk af om spanningen te voorkomen, waardoor het product uiteen zou kunnen spatten. Blijkt het glaswerk na de reis op de lopende band een „bakfout- je" te hebben, dan wordt het meedogenloos door de „sorteur" tegen de grond gesmeten om zich te vermengen met het afval van de „afspringmachine", die de „kappen" (bovenkant van het glas) verwijderen. De laatste 40 jaar heeft de machine in de glasindustrie ingrijpende veranderingen gebracht. Toch werken in de Verg- Glasfa brieken te Leerdam machine en glasblazer vlak naast elkaar. Behalve het indrukwek kende geboorteproces van glaswerk uit lompe ijzeren reuzen, kan men er nog het oude handwerk zien beoefenen voor unica in kristal of glas, waarvoor een 4 mans team door een reeks ingrijpende, vloeiende handelingen een eindproduct schept, ge heel door mensenhanden gemaakt. Bij het oude ambacht vangt de glasblazer door de werkopening van de POT-oven een gloeiend propje van de stroperige massa aan een pijp, dat door wat heen en weer gerol en geslinger, langwerpig geworden, in een houten vorm (vaak van perenhout) wordt „vol" geblazen (d.w.z. dat het glas de hele binnenzijde van de vorm raakt.) Vermoeiend karwei? „Nee", zegt Wim Hee- sen (met de heer F. Meydam een der beide glasontwerpers van Leerdam). „Een zuch tje, een ademtocht is voldoende". De gla smaker, (2e uit de werkgroep) neemt op zijn glasmakersstoel, zonder rug- maar met lange armleuningen, de pijp over en de „keier" (afgeleid van het werkwoord „ceuillir", „plukken") laat een uit de oven „geplukt" drupje glas op de onderkant van de kelk druipen, dat door de glasmaker tot het „been" wordt gerold. Een nieuwe druppel van de „keier" onderaan het nieuw geschapen „been" gezet, wordt door de glasmaker afgeknipt en tot een plat schijfje gedrukt dat de „voet" moet wor den. Het is een werkje van seconden, het glas moet nog week zijn. Nog wat nastrij ken tussen pijp en kelk („schreinen"), een tik tegen de pijp en het drinkglas, straks klaar voor een koele of romantische teug, valt in een bakje met as. De „Indrager" (4e uit het team) brengt het naar de afkoe loven. Daarna wordt het product ontdaan van de „kap" en de drinkrand aange bracht U ziet: vaardige handen worden geïmiteerd door de machine, die we dankbaar mogen zijn. Want zonder machinale glasvervaardi- ging dronken we nog wijn uit bekers. Het ambachtelijk maken van drinkglazen is te arbeidsintensief dan dat het voor betaalba re prijs in series gemaakt kan worden. Ambachtelijk ontstaan zowel kristallen als glazen wijnkelken. Het verschil ligt in de hoofdbestanddelen (en het slijpen natuur lijk voor „geslepen" kristal). Glas bestaat uit zand (50%), soda (12%) em kalk (16%). Kristal uit zilverzand, potas en loodmenie. Kristal is zachter van greep dan glas. Het verhaal wil dat een oude glasblazer van Leerdam met dichte ogen kon voelen of hij een kristallen of een glazen glas m de hand hield. Glas is boeiend materiaal. Het leeft omdat je het een eigen vorm kunt geven. Het blijft, ook als object, een vloeistof zonder structuur, een eigenschap die geen andere stof bezit Het heeft „eindeloze viscositeit (kleverigheid;. Ramen in vensters worden ook na 100 jaar kleiner. Ze zakken min of meer in. In glas jargon komen veel termen voor die op het menselijk lichaam betrekking heb ben, bij glazen „voet", „been"; bij flessen: „hals", „kop", „schouder", „romp", „ziel". Wim Heesen heeft hier een eigen theorie- over. „Glas heeft veel raakvlakken met de psychologie: door het menselijk aspect. Het wordt door menselijke adem geblazen! Neem het gezegde: „geluk is breekbaar als glas". De angst dat glas zal breken geeft het een extra dimensie. Daarom ben ik ook een felle tegenstander van onbreekbaar glas. Je moet ook niet vergeten dat „glas" iets onzegbaar intiems heeft Je zet het aan je mond. Het is iets dat op een gegeven ogenblik heel dicht bij je komt". Heesen, die vormen wil laten bepalen door materiaal is een worstelend kunstenaar. Op 5 aug. a.s. zal een 5 meter hoge kristal len toren voor het Van Gogh Museum worden onthuld. In het najaar exposeert hij in hetzelfde museum gebruiksvoorwer pen en abstracte vormen („een stuk bewust toeval"), expressies van verschillende the ma's van het blazen. In het Leerdamse Glasvormcentrum, dat hem zeer dierbaar is, valt techniek samen met creativiteit In 1968 sloeg Prins Bernhard op een enorme kristallen gong (een tweede exemplaar was achter de hand voor het breken, het is bekend dat kristal zelfs door een bepaalde fluittoon, kan breken) en met deze slag werd een nieuwe fase ingeluid. Er was bij de Verg. Glasfabrieken een ontwerp- en experimentencentrum met verschillende disciplines onder één dak gecreëerd! Hier wordt een nieuwe glaspro ductie ontwikkeld, b.v. vreemde kegels op een basis van 10 cm, spits toelopend met een ijldun wappertje van 1 cm aan de uiterst spitse top. Fonkelende kristallen optische vormen, die dromen oproepen. Bokalen, waarlangs bij de productie de gloeiende massa schijnbaar ongebreideld heeft mogen slingeren; wonderlijke vazen met koningsblauwe reflecterende ingebla zen structuren. Ontwerpers, mee ster-gla zenmakers, marktonderzoekers, glastechni ci en verpakkingsdeskundigen buigen zich hier over de ontwikkeling van een simpele schets tot een tastbaar object De nieuwe Ambassador-kelken, gebouwd op een druppel.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16