lï I ij HUUB STEVENS HEEFT NOG ZEKERE ANGST OM TE FALEN -Winst van vorig jaar in stuk asfalt gestoken Handbalbond moet beslissen over scheiding top- en recreatieploegen INTERIMCOACH JO MAAS HEEFT BEZWAREN DLOF-WEGRACES AAN NEGENDE EDITIE TOE speelt vanavond in Am- rdara het zeer belangrijke el tegen Ajax dat bepalend voor de situatie aan de top de eredivisie. In de ploeg Eindhovenaren is Huub ens de laatste tijd een op- llende figuur, niet in de laat- plaats door zijn onbestraft lieven zware overtreding te- Surjak in het duel tegen luk Split. Bijgaand een in hieuw met de 22-jarige Ste il is. vi- P' H Van onze sportcorrespondent jdhoven Huub Stevens, de 22-jarige voor- Stevens: „Je realiseert je op zo'n moment niet wat ipper van PSV, is de schrik van z'n leven nog er gebeurt. Je kijkt verbijsterd naar die rollende uwelijks te boven. Het gebeurde in de Europa- man en je wacht af wat er komen gaat. Nu hij pwedstrijd tegen Hajduk Split ver in de tweede niet heeft gefloten feliciteer ik mezelf met de Ift. De doorgebroken Joegoslavische aanvaller goede afloop en beredeneer dat ik toch een goede rjak werd door Stevens binnen het strafschop- beslissing heb genomen. Laat ik hem gaan dan bied gevloerd. Scheidsrechter Linemayr floot komt die man vrij voor Van Beveren te staan. En iter niet. Hij liet doorspelen. Juist één dezer dan moet je maar afwachten of zijn schot houd- gen is bekendgemaakt dat het bestuur van de baar zal zijn. Je probeert natuurlijk de bal te egoslavische ploeg een klacht tegen het optre- spelen, maar als dat niet lukt heb je een grote van Linemayr heeft ingediend. Die actie van kans dat je de man raakt". :vens is de inzet van het protest. erigens vindt Stevens dat zijn Ten, zijn eerste grote con- itatie in het internationale [bal, te veel aan dit ene feit dt opgehangen. „Wat zou er -oorbeeld gebeurd zijn wan- ir ik die bal bij een andere ival van Hajduk Split, niet de lijn had gehaald. Ik vind dat ook weieens vermeld worden". ib Stevens staat sinds het van de thans lopende petitie bij PSV onder con- t. Hij is afkomstig van For- ia SC uit Sittard, waar hij op (jarige leeftijd al in het eerste ilde. V+n trainer Cor Brom |eg hij de taak van rechter- igelverdediger toebedeeld, jewel hem dat ook goed af- voelt hij zich als voorstop- beter op zijn gemak. Ste- is: „Misschien ben ik nog wat jerughoudend. Dat komt na- 13irlijk door de onwennigheid, [hebt een zekere angst om te ,Ik feliciteerde mezelf over de goede afloop van neerhalen Surjak tegen Hajduk Split" Huub Stevens (nauwelijks zichtbaar achter Simon van Vliet van FC Den Haag) scoort de treffer die hem een enorme „kick" gaf. falen. Bij Fortuna ging ik vaak mee in de aanval. Bij PSV nog niet zoveel. Alhoewel ik me al enkele keren in het strafschop gebied heb laten zien". In zijn eerste de beste wedstrijd tegen FC Den Haag in Eindhoven schoot hij een bal achter doel man Ton Thie. Dat heeft hem een enorme kick gegeven. Ste vens: „Niet alleen dat doelpunt. Rijvers zei na afloop dat ik goed had gespeeld en ook mijn pers de andere dag was goed". Kardinaal Volgens Stevens wordt de wed strijd van vanavond tegen Ajax een moeilijke partij voor beide elftallen. Een wedstrijd van kardinaal belang in de strijd om het kampioenschap. Alhoe wel de Limburger daar ook weer niet zo zwaar aan tilt. Stevens: „Er resten na deze competitiedag nog tien wedstrij den. Je kunt er nog niets van zeggen. Elk van de vier topploe- gen zal nog wel eens struikelen. Zeker nu de staartclubs zich beginnen te roeren. PSV gokt momenteel op drie fronten". Volgens Stevens is dat geen gokken maar een bewust stre ven naar een bepaald doel. „Het zijn bij PSV allemaal full-profs en die moeten dat kunnen. Het team heeft een moeilijke perio de achter de rug, maar is de laatste weken weer als vanouds op dreef. Rijvers heeft ook dit seizoen een taktiek uitgestippeld die erop is gericht dat precies op het juiste moment de goede vorm wordt bereikt. Je merkt aan alles dat het goed gaat in de ploeg. De spelers hebben enorm veel voor elkaar over. Er heerst een geest van vriend schap en saamhorigheid". Volgens Stevens is het PSV van de laatste weken graag bereid om zowel voor de Europa cup, de nationale titel als de KNVB- beker te knokken. Wat zich zelf betreft had Stevens niet gedacht dat hij dit seizoen nog een kans zou krijgen in het eerste elftal. „Wanneer je een handtekening onder een contract bij een ploeg als PSV zet dan realiseer je je natuurlijk wat je doet. Dan heb je een bepaald plan in je hoofd. Ik ben naar Eindhoven geko men met de gedachte in eerste instantie veel te leren. Ik heb vaak extra getraind om de zwakke plekken uit mijn spel te halen. Je bent ook dankbaar dat je een dergelijke kans hebt ge kregen. Ik denk dat ik veel aan Adrie van Kraay heb te danken. Hij heeft het nooit verteld, maar ik denk toch dat hij er de hand in heeft gehad dat ik nu bij PSV speel. Ik heb met Van Kraay een aantal wedstrijden voor de UEFA-ploeg gespeeld. Er is toen een vriendschap tussen ons ont staan. Vorig jaar toen bekend werd dat de Zweed Nordqvist naar zijn land zou terugkeren heeft Van Kraay mij enkele ke ren gepolst. Natuurlijk had ik er wel oren naar. Enkele weken later kreeg ik een uitnodiging een proeftraining mee te maken. Kort hierop was de zaak beklon ken en kreeg ik een twee-jarig contract". Alle wedstrijden die hij dit sei zoen kan meespelen vindt Huub Stevens meegenomen. Pas vol gend jaar wil hij definitief zijn kandidatuur voor een plaats in het basisteam stellen. HUUB STEVENS ...hard voor zichzelf... Huub Stevens vindt de sfeer bij PSV geweldig. Stevens: „In het begin kijk je natuurlijk op tegen mannen als Van Beveren en Van der Kuylen, maar al snel blijkt dat je helemaal in de ploeg bent opgenomen. Ik vind ook het pubhek in Eindhoven fantastisch. Het doet je wat wanneer zo'n massa van ruim 20.000 mensen zich als een blok achter je schaart. Ze kunnen zeggen wat ze willen maar dat is een extra stimulans, een do ping voor elke speler. Hard Huub Stevens vindt dat hij tot de harde spelers moet worden gerekend. „Ik ben hard voor mezelf en daardoor ook hard voor anderen. Voetbal is een mannenspel en dan mag er best eens een keer een duwtje wor den uitgedeeld. Bij mij staat de mentaliteit voorop". „Rijvers is nu bezig de techniek te verfijnen. Pas wanneer ik voel dat ik ook hier bij niet voor een ander onder hoef te doen dan vind ik dat ik ben geslaagd. Daarom ook heb ik het hele maal niet erg gevonden dat ik week in week uit op de bank moest zitten. Soms zit je je na tuurlijk weieens te verbijten. Dan zou je er zo in willen sprin gen. De trainer maakt dat na tuurlijk uit. Rijvers weet heus wel wat hij doet. Ik vind hem de beste trainer in Nederland". De handbalwereld staat voor een belangrijke beslissing: iheiding tussen recreatie- en topsport. (Van onze handbalmedewerker) DEN HAAG Het Nederlandse Handbal Ver bond staat zaterdag voor een belangrijke beslis sing, tenminste, als we Jo Maas mogen geloven. De interimcoach van de nationale zaalhandbalse- lektie (heren) ziet de bondsvergadering van het aanstaande weekeinde in Utrecht echter nogal argwanend tegemoet. In die vergadering zal het veelbesproken „Plan Groener" aan de orde komen en als de bondsvergadering het plan aanneemt, betekent dat een nogal ingrijpende verandering binnen de handbalbond. „Maar daar gaat het nu juist om", zegt Jo Maas. „Iedereen heeft straks evenveel te zeggen, heel democratisch, maar daardoor kan straks de verga dering stellen dat we nog niet rijp voor het plan zijn en er nog maar een jaartje mee moeten wachten. Dan kunnen we wel inpakken. Het plan wil een scheiding, van top- en recreatieploegen, ter bescherming van beide partijen. Nu gaan de recreanten beslissen over de topploegen en dat is fout". Wat behelst dat Plan Groener De vice-voorzitter van het N.H.V., Frans Groener, heeft eind augus tus van het vorige jaar een nota ingediend waarin hij, met een aantal medewerkers, zijn plannen uiteenzet hoe het beleid van de bond zou moeten worden aangepast aan de ingrijpende veranderin gen die zich in de handballerij hebben voorgedaan. Was het vroeger elfhandbal (buiten) dat de klok sloeg, tegenwoordig is het het snelle en spectacu laire zaalhandbal, dat bovendien het „internationa le" handbal is geworden. Dë in Limburg woonachtige Jo Maas stemt graag in met Frans Groeners ideëen. „Men is altijd veel te amateuristisch geweest", zegt hij, en hij mag in zijn kritiek niet de eerste de beste worden genoemd. Immers, als trainer/coach stuwde hij Sittardia seizoenen achter elkaar naar de landstitel en behaalde hij vele successen in het Europa-Cup handbal. Als toptrainer heeft hij jarenlang tegen het N.H.V. moeten opboksen om datgene te kun nen doen wat hij vond dat nodig was om topsport te kunnen bedrijven. „Er heerste altijd een mentaliteit dat we toch niet op het niveau van de Oosteuropese landen konden komen. Als sportman mag je dat idee nooit hante ren, want dan heb je de verkeerde mentaliteit en kom je er zéker nietIn 1977 zijn de wereldkam pioenschappen voor de jeugd. Daar moeten we natuurlijk heen, want de Olympische Spelen heb ben we al gemist. Maar in zo'n geval merk je het amateurisme, want er wordt dan gezegd dat er te veel geld naar een te kleine groep gaat. Daar draait het nu om. Groener pleit in zijn nota voor gelijke kansen voor iedereen, maar topploegen krijgen geen gelijke kansen. Zij verzetten ontzag lijk veel werk, maar worden door de recreatiespor ters tegengehouden en zijn daardoor afhankelijk van de grote massa". Zo komen we weer bij de bondsvergadering, want die moet zaterdag gaan beslissen of het N.H.V. in de toekomst een scheiding maakt tussen het kleine laagje topsporters dat er werkelijk alles voor over heeft en de meer recreatieve wedstrijd sporters. Onder die topploegen verstaat Maas ook de nationale selecties, want „Zij zijn de visitekaart jes van ons land". „Wil het handbal zijn aantrekkelijkheid behou den", vervolgt Maas, „dan zullen die topploegen in ontwikkeling moeten blijven. Er is nu een zaal- en een veldcompetitie. Willen de zaalhandballers aan de top ook internationaal mee blijven draaien, dan zullen zij zich tot de zaal moeten beperken. Die zaal periode is echter te kort om in de running te blijven". Eén van de belangrijkste punten van het plan- Groener behelst daarom een wijziging in de com- petitieopbouw voor de huidige hoofdklasse. Als het plan wordt aangenomen, zal een hoofdklasse- ploeg volgend jaar, evenals thans het geval is, achttien wedstrijden spelen. Dan wordt de stand opgemaakt en de hoofdklasse - die overigens eredivisie zal gaan heten - in de groepen A en B verdeeld. In groep A spelen de nummers 1 t/m 5 verder om het kampioenschap en in groep B de nummers 6 t/m 10 om degradatie. Dat gebeurt in een halve competitie en de punten daarvan worden bij het puntentotaal van de achttien wed strijden geteld. Nummer één na 22 wedstrijden is dan kampioen van Nederland en nummer 9 en 10 degraderen. Jo Maas verduidelijkt: „De competitie wordt daar door langer. Nu beginnen we half oktober en eindigen half maart. En wat moet er dan de rest van het seizoen worden gedaan Het is ondoenlijk spelers na de competitie te motiveren voor toer-, nooien en trainingen. In het voorstel begint de zaalcompetitie 15 september en eindigt op 30 april". De gedachte dat de competitie in de nieuwe opzet saai gaat worden, spreekt Maas tegen: „Alle ploe gen worden interessant. Eindigen ze in groep A of B Alle punten zijn belangrijk, want in de nacompetitie tellen de punten mee. Bovendien wordt het einde van de competitie veel spannen der, doordat de beste vijf ploegen een derde wedstrijd tegen elkaar spelen. Dat betekent ni veauverbetering. Ook voor het publiek wordt het aantrekkelijker omdat de niveauverschillen klei ner zullen zijn. De besten en de slechtsten zitten immers bij elkaar". Frans Groener zelf zal naar alle waarschijnlijk heid de aftredende voorzitter Ab Schimmel opvol gen. Hij verbindt die functie niet met het aanne men van zijn nota. Jo Maas voor het laatst: „We zijn nu rijp voor het plan-Groener. Ik wacht af. De vergadering heeft de toekomst zelf in de hand". ROB VAN SETERS mmwiwM MlLBURG De negende pternationale Olofmo- Drraces gaan op 11 april t>ch door op het eens- „jer-jaar-circuit van het ecreatieoord "De Beekse lergen" in Hilvarenbeek. laar ze hebben wel bij oorbaat de winst van orig jaar opgeslokt. Het hthousiasme van de or- anisatoren, die tevens uchterbeid paren aan 4 Jpn grote mate van be- luitvaardigheid, was peer niet te stuiten. Er Hoefde nauwelijks over ^gediscussieerd te worden _ji het voordelig saldo ge€)an de races van vorig iar, zijnde tachtig mille, -J>u worden aangewend m het circuit te verbe- 'en zodat de gevarenfac- >r drastisch kon worden igeperkt. Er restten jaarna nog wel wat toeilijkheden want tus- ;n nu en eind volgende eek moeten de honder- envijftig renners defini- ||ef gecontracteerd wor- jen en het zit er ook dik dat alle dieren van het afaripark geëvacueerd ^Tioeten worden omdat Milieugroepen het heb- injen opgenomen voor de ideloze have van De Jeekse Bergen. Maar dat r,~~' t Stapvoets, of stilstaand met draaiende motor, bezoeken duizenden per auto het safaripark. Zodra de racemotoren gaan ronken komen de milieugroepen in het geweer. zijn hobbeltjes die met een glimlach worden weggewerkt door het team dat negen jaar gele den per ongeluk in de motorsport terechtkwam en er sindsdien niet meer van kan loskomen. Van daar die negende editie van de Olof-wegraces. Om het geheugen even op te frissen: in 1968 vierde het stu dentenkorps "St. Olof" van de Economische Hogeschool in Til burg het achtste lustrum. De lustrumcommissie voelde weinig voor het geijkte programma van receptie en feestavond en zon op een originele opzet. Er werd gekozen voor het motto 'snel heid' en daarnaar werd het pro gramma opgesteld: een pijlsnel le tocht naar Frankrijk om daar de kurken van de champagne flessen te laten knallen en meer van dergelijke snelle program mapunten. Er was ook voorzien in het organiseren van een auto race, waarvoor men de wegen van De Beekse Bergen in het pal tegen Tilburg gelegen Hilva renbeek op het oog had. Die wegen waren te smal voor au to's maar niet voor motoren. En zo ontstonden de eerste Olof- wegraces, als onderdeel van een Wil Hartog is een van de Nederlandse toppers die op het nieuwe asfalt in de Beekse Bergen zal starten in de zwaarste klasse. lustrumviering. Tot ieders ver bazing trokken de races twintig duizend toeschouwers. Wat be gon als een aardigheidje om een lustrumviering op te sieren, werd een uiterst serieuze aange legenheid van mensen die in 1968 meteen een tic van de sport hadden overgehouden. Van het oorspronkelijke team van organisatoren zijn er nog twee over: Bert Jansen en Swiet van Rossum. De overigen moes ten, toen zij waren afgestu deerd, de een na de ander afha ken, vanwege zakelijke beslom meringen of anderszins. Maar er werden steeds weer nieuwe ent housiasten gevonden die om niet hun krachten wensten te geven aan de organisatie die zo'n vijf maanden voor de wed strijddag in volle hevigheid los barst. Swiet van Rossum heeft de evo lutie geheel en al meegemaakt. Hij maakte de tijd mee dat top- renners voor een habbekrats startten "omdat het zo verdu veld leuk is op dat bochtige circuit te rijden waar zowaar een ophaalbrug in zit en dat maken we op de hele wereld niet mee". Die tijd is voorbij. Uitproberen Swiet van Rossum vertelt: "Top mensen willen geld zien. Op de elfde april is er ook een grote wedstrijd in Frankrijk en daar kunnen ze over een vette beurs beschikken. Het gaat er dus ge woon om wat je aan startgeld te bieden hebt. Bovendien wil len we het zuiver houden. We belden Barry Sheene die ons ruiterlijk bekende dat hij wel wilde komen maar alleen om zijn nieuwe motor uit te probe ren. Ik rijd de race dus zeker niet uit, een paar rondjes doe ik mee, zei hij. Hij wilde daar voor wel acht mille hebben. Nu kunnen wij best roepen dat Sheene komt, maar het publiek wordt bedonderd want hij stapt uit de baan. En wij zijn acht mille kwijt. Dat doen we dus niet. Iemand als Cecotto zal men ook niet zien. Hij is onbe taalbaar. Cecotto vraagt vijfen twintig mille. Maar reken erop dat we in alle klassen we rijden alles: 50, 125, 250, 350, 500 en cc een sterk veld bij eenbrengen". "Vorig jaar hadden wij de pri meur van de zware kanonnen, de 750cc, in ons land. Ook dit jaar zijn wij de eersten die de mannen van de 750cc in de piste brengen. Alle gerenommeerde Nederlanders komen: Hartog, Bron, Ankoné, v.d. Wal, Van Duimen. Vóór de races in Day- tona Beach was het onmogelijk een renner vast te leggen. Ge lukkig voor ons hebben de Eu ropese renners daar niet veel gemaakt. Dat scheelt in de start- gelden". De organisatie moet zuinig om springen met het geld. De be groting beloopt ruim anderhalve ton maar tachtig mille moest al bij voorbaat worden uitgegeven. Vlak voor de races van vorig jaar moest Van Rossum in het ziekenhuis worden opgenomen. Hij zag zijn grote hobby op het tv-scherm en de schrik sloeg hem om het hart. Stroef "We hebben in het circuit de zogenaamde Cees van Dongen- bocht. Dat is een punt waar alle renners de buitenbocht rijden. Ze komen daar aan met een snelheid van tegen de driehon derd kilometer in de 750-klasse. Ik lag naar de tv te kijken en schrok me wezenloos. Als er een uit die buitenbocht gaat, den dert hij het publiek in. Het cir cuit was dan wel goedgekeurd maar je krijgt er een trauma van als je blijft denken wat er ^ou kunnen gebeuren. Ze nemen de binnenbocht niet omdat het wegdek niet stroef genoeg is. Wij naar de Beekse Bergen om te proberen daarin verandering te krijgen. Maar er was een fors verlies geleden. Toen hebben wij de knoop doorgehakt. We hadden vorig jaar tachtig mille verdiend en dat hebben we in verbetering van het wegdek ge stoken. De helft van de baan kan nu, wat stroefheid betreft, vergeleken worden met Assen. Ze kunnen nu de binnenbocht nemen. Maar wij zijn wel de helft van ons budget kwijt. Zo groot mogelijke veiligheid moet echter voorop staan, altijd". "We zijn ons er van bewust dat een groot deel van het publiek komt voor iets sensationeels. Het wil desnoods een bijna-on- geluk meemaken maar geen drama. We hadden er eens een die in het zand terechtkwam. Iedereen stond meteen rechtop op de tribunes. Met een ongeloo flijke manoeuvre trok hij zijn machine recht en kwam weer op de weg. Je kon de zucht van verlichting horen". Honderd miljoen Publiek, daarover hebben de Olofraces niet te klagen. Vorig jaar werd een top van dertigdui zend gehaald. Op 11 april dit jaar wordt quitte gespeeld als er achttienduizend komen. Laat het weer de organisatie niet in de steek dan worden dat er veel meer. Men heeft eens nagegaan wat dat voor mensen zijn. Van Rossum: "Vorig jaar hebben we een steekproef gehouden. Een uur lang, vlak voor de race, werd één op de vijf bezoekers geënqueteerd. Het publiek be stond voor 88% uit mannen, van wie 55% tussen 15 en 25 jaar en 28% tussen 25 en 35 jaar. De helft kwam uit Brabant, de rest uit heel Nederland, minus vijf procent uit het buitenland. Je kunt er donder op zeggen dat straks veertienduizend motoren op het parkeerterrein staan. Dat is voor een waarde van zo'n honderd miljoen gulden". Alles goed en wel maar hoe zit dat met de dieren opperde een milieugroep. Protest omdat de giraffen en leeuwen, apen en kamelen tijdens training en ra ces kwalijke dampen inademen. Van Rossum: "Als je over mas sarecreatie praat, moet je na tuurlijk niet gaan zeuren over eens per jaar een motorrace. Dat is wel gebeurd. Het zit er dik in dat alle dieren van het safaripark een paar dagen naar Burgers Dierenpark moeten. Nou, dat geeft dan lekkere pu bliciteit want van zo'n verhui zing worden plaatjes gemaakt en tevens wordt de aandacht gevestigd op onze races". Drs. Z. T van Rossum sinds jaar en dag Swiet is van beroep econoom... HERMAN VAN BERGEM

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11