deTijd Bankroet Argentinië wachtte lang op staatsgreep CDA EN BOEKENWEEK nsiStits HP Werklozen leggen eisen aan kamerleden voor VANDAAG BEGINT DE BOEKENWEEK. Provincie wil recreatie dichter bij stad brengen Indianen als slaven gebruikt Wit werkt waanzinnig BCIsKIsNWIsliK 97(jDONDERDAG 25 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 [n de nabijheid van Ie grote steden in luid-Holland moeten 'ebieden komen vaar intensieve re creatie mogelijk is. Iet landelijk gebied noet beter toeganke- ijk worden voor de «creatie, mits daar- loor aan het karak- er van dat gebied een afbreuk wordt ;edaan. De water- port zal in een aan- al wateren aan ban- jen gelegd moeten vorden. )at zijn enkele van le conclusies, waar- Gedeputeerde Itaten van Zuid-Hol- and komen in hun /andaag gepubliceer- le nota „Openluch- recreatie in Zuid- lolland". In die nota vordt getracht een anzet te geven tot de ipbouw van een net- verk van recreatieve raorzieningen in de irovincie. Uitgangs- lunt daarbij is dat de neest intensieve re creatie zo dicht mo gelijk bij de steden wordt opgevangen. In 1985, aldus G.S., zullen er in Zuid-Hol land naar het zich nu laat aanzien grote te korten aan recreatie ruimte zijn. In de no ta doen G.S. voorstel len om die tekorten te verkleinen. Op korte termijn (voor 1985) willen zij jaar lijks 23,6 miljoen gul den aan verbetering van de recreatiemo gelijkheden uitgeven. Een groot deel van dat geld zal door het rijk verstrekt moeten worden. Die plannen van G.S. omvatten o.m. de aanleg van fietspaden om lande lijke gebieden te ont sluiten, uitbreiding van de Kagerplassen, kampeergebieden tussen Warmond en Sassenheim en bij Hoogmade en Roelo- farendsveen en een beperkte ontsluiting van het Staelduinse Bos in het Westland. In het kassengebied van Delfland moet naar mogelijkheden voor een betere ont sluiting voor de re creatie gezocht wor den, aldus G.S. De „recreatiegordelOc- kenburg-Madestein- Uithof in het zuid westen van Den Haag moet volgens G.S. worden uitge breid tussen Den Haag en Leiden (Dui- venvoordse en Veen- zijdse Polder) en Midden-Delfland die-' nen volgens G.S. ge vrijwaard te blijven van intensieve re creatie. In de nota, waarin wordt gepleit voor een grote verschei denheid aan recrea tiegebieden, zeggen G.S. voorts, dat ver dere ontsluiting van de duinrand zeker gewenst is. In ver houding tot de situa tie elders noemen zij de toegankelijkheid van het duingebied in de provincie voor de recreatie „teleurstel lend". Elsevier heeft een interview met CHU-fractieleider Kruisinga over de partners in het CDA: „De AR is zelf erg van zichzelf overtuigd, maar ze hebben een sterke interne loyaliteit, en dat vind ik goed van ze. Sterker dan bij ons eigenlijk, wij hebben meer de neiging om te relative ren, ook om eikaars standpun ten naar buiten uit te bekritise ren. De KVP heeft goede din gen, in de zin dat ze de relativi teit van de zaak vaak ^at beter ziet dan de protestanten. Ik vind wel dat ze te veel feitelijke ver schillen onthullen en verder onze secretaris zegt altijd: ze nemen een enorme aanloop, maar ze springen niet". Een warm pleidooi in het blad voor scheidsrechter Leo van der Kroft. „De menselijke waarne ming blijft feilbaar, natuurlijk. Maar hoe feilbaar is de waarne ming van toeschouwers die van alle onmogelijke gezichtshoeken uit in een groot ovaal stadion vaak scheel tegen een wedstrijd aan kijken? Hoe vertekent een televisiecamera niet die op het dak van de hoofdtribune is op gesteld? Om maar te zwijgen van het effect der telelezen. Het is belachelijk met electronische getuigen een menselijke waar neming na te meten en daaruit conclusies te trekken". Veel lite ratuur in Elsevier i.v.m. de Boe kenweek. gestapte Jacques Huijsen die op zijn eentje in de Kamer gaat zitten. „Ik ben bang dat de CHU het voorelkaar zal krijgen dat de steun aan het kabinet uit het CDA-verkiezingsprogram ge schrapt wordt. Ik zie dat als een stap terug in de ontwikkeling van KVP en AR". Ook een vraaggesprek met dr. H. de Lange, een van de initia tiefnemers voor een programma tegen de militairisering van de Wereldraad van Kerken. „Een heel moeilijk punt vind ik ook hoe het CDA met de Duitse CDU en CSU in een fractie kan zitten in het Europese parle ment. Hoe is dat te verkopen voor mensen buiten de kerk? Als anti-revolutionair zou je er toch van moeten kokhalzen als straks Aantjes en Strauss naast elkaar zitten? Moet er nu met zo'n club internationale politiek gemaakt worden? Dat kan toch helemaal niet". De Haagse Post besteedt aan dacht aan „het Oosterschelde- schandaal". Een hoge ambte naar van rijkswaterstaat: „De Deltadienst heeft op zijn minst een voorbarig besluit genomen door te stellen dat een dam op staal niet uitgevoerd kan wor den, want zij deed dat op grond van laboratoriumproeven die ernstig vertraagd waren, waar door weer te laat met caisson- proeven kon worden gestart". Conclusie van het blad: „Het parlement wordt over enige we ken bij de neus genomen". Ook een groot interview met burgemeester Samkalden van •Amsterdam. „De PvdA zal zich kritisch hebben te beraden over de wijze van samenwerking met andere partijen, vooral de PPR". Voorts een vraaggesprek met de popmusicus Frank Zappa. „Men zegt wel dat de vorige generatie actiever is geweest, maar ik ge loof dat die activiteit niet echt was. Je kunt je wel verkleden als Che Guevara en op een straathoek gaan staan schreeu wen met een spandoek boven je hoofd, maar daarmee ben je nog niet actief. Dat leidt ner gens toe. Al dat semi-revolutio- naire gedoe is flauwekul ge weest. Vrij Nederland geeft een tussen tijdse balans van de resultaten van de commissie-Donner die „redelijk aanwijzingen heeft dat Lockheed in 1968 (dus niet in 1972, zoals tot nog toe werd aangenomen) op een geheime rekening 100.000 dollar stortte ten behoeve van Prins Bern- hard. Er zijn redenen om aan te nemen dat de prins dat zelf heeft toegegeven. Vast staat dat prins Bernhard zich door min stens een bevriende advocaat heeft laten adviseren voordat hij met de premier en later met de commissie sprak", aldus V.N. Voorts in het blad de conclusie dat Nederland met de F-16 het schip in gaat. Ook een interview met Herman van Veen. „Het Nederlandse cabaret ken ik niet. Het enige waar ik me een beetje mee verwant voel, wat hun in stelling betreft, is Neerlands hoop. Ik heb een heel grote vriend in het cabaret, dat is Paul van Vliet - hoewel we op een heel ander terrein werken - en verder heb ik vreselijk veel bewondering voor zijn vrouw Liselore. Het blad heeft een boe kenbijlage. De Tijd publiceert de resultaten van een groot onderzoek naar anti-conceptie. Een van de drie babies in Nederland blijkt „on bedoeld" verwekt te worden - ofwel 70.000 per jaar. Vorig jaar is dan ook bij 14.000 Nederland se vrouwen abortus gepleegd. Begin 1975 waren er 100.000 echtparen waarvan de vrouw of de man zich hadden laten steri liseren. 75 procent van de vrou wen gebruikt de pil. Een ander artikel concludeert dat de houding van mgr. Gijsen Roermond in een noodtoestand brengt. „De overlegorganen die iedere bisschop heeft, functione ren niet meer. De dekens en de priesters vergaderen zonder de bisschop. De diocesane diensten zijn grotendeels lam gelegd. Bo vendien is bekend dat bisschop Gijsen zich steeds meer ver vreemdt van zijn collega's en bij belangrijke beslissingen op na tionaal niveau afzijdig blijft". Dr. Dolman, de financiële ex pert van de PvdA-fractie, wordt geintervie^-j over de onge wenstheid on geleide loonpoli tiek. „Het is ten eerste niet noodzakelijk, je vangt meer vlie gen met stroop dan met azijn. En ten tweede lukt een geleide loonpolitiek niet zonder mede werking van de vakbeweging. Er gaan dan net als vroeger ontduikingen komen Men zal zwart gaan betalen". Ook dit blad heeft een boekenbijlage. PROTEST TEGEN MOORD OP ZEEHONDEN Bij de Canadese ambassade aan de Haagse Sophialaan heeft gistermid dag een groep van negen drumband leden uit Amsterdam betoogd tegen bet doodknuppelen van zeehonden. De groep werd begeleid door de Am sterdamse kunstschilder Gerard Es- ser, dié de ambassade-autoriteiten een bandje met gesproken tekst voor legde waarop een betoog van bet VN-lid Maurice Strong. Gerard Esser, die de afgelopen 12 1/2 jaar bij 25 ambassades over de gehele wereld heeft geprotesteerd tegen za ken, die hem na aan het hart gaan, stelde tegenover de autoriteiten dat als het uitroeien van dieren niet stopt, dit als een boemerang op de mensheid zelf zou terugvallen. Hij zei verder dat hij met het bereiken van zijn „trieste jubileum voor de laatste maal bij een ambassade demonstreert". BUENOS AIRES (Rtr) - Folteringen en politieke moorden. economische neergang en corruptie onder hooggeplaatsten hebben het bewind van Argentine's eerste vrou welijke president, Maria Estela Martinez de Pe- ron, gekenmerkt. Onder het presidentschap van haar man Juan Peron was mevrouw Peron, in de wandeling bekend als Isabel, vice-president. Na het overlijden van „El Lider", op 1 juli vorig jaar, nam mevrouw Pe ron haar intrek in de Ca- sa Rosada, het rose ge verfde paleis op de Plaza de Mayo. Bij het begin van haar presi dentschap droegen de meesten van de 27 miljoen Argentijnen de kleine, aantrekkelijke 44-jari- ge ex-danseres een goed hart toe. Maar eigenlijk heeft ze nooit werkelijk de touwtjes in handen gehad. Eigen ideeën had ze nauwelijks. Ze herhaalde slechts de nationalistische leu- RIO DE JANEIRO (DPA) In het Amazonegebied van West- Brazilië worden indianen door houtkappers, boeren en rubber planters als slaven behandeld en uitgebuit. Tot deze conclusie kwam de indianenstichting „Fu- nai", opgericht door de Brazi liaanse overheid, die een verslag over de levensomstandigheden van de autochtone indiaanse be volking heeft i (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Enkele werklozencomité's o.a. uit Den Haag, Amster dam, Sneek en Limburg, hebben gisteren in een gesprek met de Tweede- Kamercommissie voor sociale zaken enkele ei sen op tafel gelegd. De werklozencomité's zijn van oordeel dat er hoog nodig enke le verbeteringen in de positie van de werklozen moeten ko men. Het wordt de hoogste tijd dat onze eisen worden ingewil ligd, zo lieten zij de kamercom missie weten. De werklozencomité's hebben de commissie verwezen naar een uitspraak van minister Boersma (sociale zaken), dat werklozen van 57,5 jaar en ou der tot aan hun pensioen in aanmerking zouden komen voor werkloosheidsuitkering. De ze toezegging, aldus de werklo- n, is echter nog steeds niet omgezet in een wettelijke maat regel. Uitgangspunt moet volgens hen zijn dat werklozen niet op bij standsuitkeringen moeten terug vallen. De uitkeringen aan werklozen dienen volgens de co- mité's zo snel mogelijk met tien procent te worden opgetrokken Ze zijn er fel tegen gekant de sociale uitkeringen los te koppe len van het netto minimum-loon. Gevreesd wordt dat talloze werklozen dan weer in een ar- moe-situatie zullen verzeilen. Een andere eis van de comité's dat alle gehuwde werkende vrouwen zo nodig voor werk- de discriminatie ten opzichte loosheidsuitkeringen in aannher- van mannen te worden opgehe- king komen. Op dit punt dient ven. Twilite is de naam van deze goede nieuwe jeans. Bij Frank Jean voorhanden. Witter dan wit. Met iets uitlopende pijp, 2 steek- zakken voor en 2 opge stikte achterzakken. Gekombmeerd met het 's zomerse rood en blauwen óf dat werkt. Jezelf zijn. PVDA-STEMMERS VINDEN PARTIJ LINKS GENOEG DEN HAAG (ANP) De meeste Pvd A-s temmers (51 procent) vinden hun partij links genoeg en vinden dat hierin geen verande ring hoeft te komen. Dat is volgens het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie (NIPO) gebleken bij een enquête onder stemgerechtigden. Twintig procent van de PvdA-stemmers zou de partij wat linkser willen zien. Achttien procent van de ondervraagde PvdA-stemmers zag de partij liever wat naar rechts gaan, terwijl elf procent hier geen oordeel over gaf. Voor de meesten van hen die aan een andere partij de voorkeur gaven zou de PvdA naar rechts moeten. Van de grote groep ondervraagden die zich in het politieke midden plaatste (30 procent van alle ondervraagden) zag 68 procent de PvdA als linkser dan zichzelf en meende 33 procent dat de PvdA wat naar rechts zou moeten gaan. zen waarmee Juan Peron het volk tot enthousiasme wist op te zwepen, maar bleek niet in staat zelf een koers voor Argentinië uit te zetten. Bovenal is ze er niet in geslaagd de rampzalige economie van Argentinië in de hand te krijgen. De jongste crisis brak begin maart uit over een ingrijpend bezuinigingsprogram van de re gering, dat een prijsstijging van maar liefst honderd procent in hield, terwijl de lonen niet meer dan 12 procent omhoog moch ten. Het onmiddellijk gevolg was een reeks wilde stakingen en protestbetogingen. Mensen die terugkeerden van hun zo mervakantie ontdekten dat hun gas- en elektriciteitsrekening, de telefoonrekening en de spoor wegtarieven waren verdubbeld, terwijl de dienstverlening steeds verslechterde. Ook de levens middelen beken ineens twee keer zo duur. Kort na haar ambtsaanvaarding kwam senora Peron geheel on der invloed van de minister van sociale zaken Jose Lopez Rega, een duistere persoonlijkheid die langzamerhand de feitelijke machthebber werd. Door Lopez Rega raakte Isabel Peron steeds verder vervreemd van de Ar gentijnse werkelijkheid. Met Lo pez Rega, die tevens haar parti culier secretaris was, begon ze aan de vorming van een autori tair bestuur. Vooraanstaande Peronisten werden aan de kant geschoven en intussen deden be richten de ronde over corruptie in regeringskringen. Twee maanden na Isabel Peron het presidentschap overnam verklaarden de Monteneros haar de oorlog. Onder de voor gaande militaire regeringen hadden de Monteneros, linkse Peronistische guerrilleros, strijd gevoerd voor de terugkeer van Peron. Bij het herstel van het Peronisme, in mei 1973, werd hen amnestie verleend, en kwa men ze „bovengronds". Vanaf het tijdstip dat Lopez Re ga zich als feitelijk machtheb ber achter de schermen had ge nesteld kwam er een gestadige reeks berichten over het folte ren van arrestanten in politiebu reaus, in kazernes en in particu liere huizen van moordbrigades als de AAA. Het leger heeft steeds ontkend dat zijn mensen arrestanten mishandelden, hoe wel het zelden voorkwam dat linkse guerrillastrijders levend gevangen werden genomen. De regering deed geen moeite om de beschuldigingen aan het adres van de politie te ontzenu wen, of een eind te maken aan de activiteit van de AAA, de Argentijnse anti- communisti sche Alliantie. Veel slachtoffers van de moordbrigade vertoon den sporen van afranselingen of elektrische schokken, voor ze met machinepistolen geliqui deerd waren. Honderden arres tanten beweerden na hun vrijla ting uit politiebureaus dat ze daar met de „picana", een in strument voor elektrische schokken, waren bewerkt. Langzamerhand nam het verzet tegen Lopez Rega en de Pero nistische leer van het „vejtica- lisme" (die vrijwel neerkwam op een dictatuur van mevrouw Pe ron binnen de partij) vaste vor men aan. Daaron vnlrfdc o-n conflict mpt de machtige vakbeweging CGT, vanouds de basis van het Pero nisme. De CGT had in onder handelingen met de werkgevers loonsverhogingen tot 150 pro cent weten te bewerkstelligen, maar Peron verbood loonstijgin gen boven de 50 procent. Als tegenmaatregel kondigde de CGT een algemene staking van twee dagen af, de eerste algeme ne staking tegen een Peronisti sche regering. Pas toen Isabel Peron bakzeil haalde werd de staking, op de tweede dag, afge last. De tweede voorwaarde van de CGT, het aftreden van Lopez Rega, werd drie dagen later ver vuld. Voor het eind van de maand verliet hij Argentinië om in Spanje te gaan wonen, waar ook Peron zijn ballingschap had doorgebracht. Maandenlang bleef het leger af zijdig, vastbesloten niet opnieuw de vergissing te begaan om een gekozen regering ten val te brengen die ondanks alle onge noegen nog op brede steun kon rekenen. Een beperkte rebellie van rechts-nationalistische luchtmacht-officieren kreeg geen steun van de legerleiding. In februari probeerde de oppo sitie in het parlement een afzet tingsprocedure tegen Isabel Pe ron op gang te brengen. Dat mislukte omdat de Peronisten opnieuw de rijen sloten achter de stelregel dat er geen Peronis me kan zijn zonder een Peron aan het roer. Emilio Mondelli, de zesde minister van economi sche zaken in 21 maanden presi dentschap van Isabel Peron, kondigde een economisch nood- programma af, dat al direct ge doemd was een papieren pro gram te blijven. De arbeiders protesteerden tegen een plafond voor loonstijgingen van 20 pro cent, terwijl de prijzen soms met honderd procent omhoog schoten. Maart 1976 bracht meer stakin gen, meer guerrilla-overvallen en tekorten aan levensmiddelen. Na enige aarzeling besloten de militaire leiders dat nu hun uur gekomen was. Natuurlijk is er ook weer het Boekenweekgeschenk. "Snikken en Smartlapjes", een kostelijke verzame ling levensliederen en jammerzangen van vroeger en nu, verzameld door Hermine Heijermans en voorzien van ontroerende illustraties. In dat boekje vindt u bovendien een extra verrassing van de grote Nederlandse Orkesten. Van 25 maart tot en met 3 april. NA ALCOHOL NU DRUGS GEVAAR IN KRIJGSMACHT? ARNHEM (APA) Na de alar merende berichten over het for se drankgebruik in de Neder landse krijgsmacht begint het er nu op te lijken dat ook het hashgebruik hand over hand toeneemt De auditeur-miliiair van de Arnhemse krijgsraad, mr. J. H. Pekkering, toonde zich gisteren tijdens de zitting bezorgd over het aantal solda ten dat steeds vaker in kazerne en legerplaats een „stickie" rookt. Vier dienstplichtige soldaten moesten op het matje komen omdat zij in september met ie der een paar gram hash op zak in de Steenwijkse kazerne1 in de kraag werden gevat. E. D. uit Den Haag, Johan van G. uit Deventer, Jan van D uit Wor- mer en Pieter M. uit Amsterdam gaven wel toe dat zij regelmatig in groepjes in de kazerne hash rookten. „Ik had in de krant gelezen dat het bezit van een paar gram niet zou worden vervolgd", was het verweer van een van hen. De auditeur vond dat deze zaken wel degelijk vervolgd moesten worden om te voorkomen dat hash een algemeen gebruik wordt in het leger en de paraat heid in gevaar komt. Weinig interesse voor isoleren van woning DEN HAAG (ANP) - Uit een onderzoek naar het isoleren van woningen, uitgevoerd voor het maandblad Woongaard door de Nederlandse Stichting voor Sta tistiek, is gebleken dat 89 pro cent van de ondervraagden, on danks de sterk gestegen ener giekosten geen maatregelen ten aanzien van isoleren heeft ge nomen sinds 1973. Vijf procent van deze groep overweegt echter op korte ter mijn toch nog tot isolatie te willen overgaan. „Het overgrote deel wilde niets van isolatie we ten", aldus het onderzoek, dat ook nog uitwees, dat bezitters van een eigen woning positiever tegenover isolatie staan dan huurders. Grote stad of platte land maakte hierbij geen ver schil

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7