Volleybaltitel naar Leski of Groen SC LANGS OMWIiGF Oudt Leyden houdt zijn Michelin ster al twintig jaar hoog Leeuwenhorstjeugd liet zijn rector niet in de kou staan Northgo-cup voor de Beach Club Alphen heeft grootste kans op kampioen schap L.S.B. DONDERDAG 25 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom 'ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen negen en tien uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 12 22 44; u kunt dan naaf toestel 19 vragen. De nieuwe Benelux-gids van de beroemde en onvolprezen Gui de Michelin is uit. Dat is fijn, zult u zeggen, so what? Dat is inderdaad fijn, want u kunt nu voor het lopend jaar weer met een verfijnde Franse neus uit zoeken waar u verzorgd en ex quis kunt eten. Laat aie Fran sen bij hun beoordelingen maar schuiven; de Guide Michelin is op culinair gebied het onherroe pelijke einde, een absolute auto riteit op weg naar de maag. Daarom viel me, bij het door bladeren van die schat aan ge- fevens omtrent voortreffelijke eukens en gerenommeerde etablissementen in België, Ne derland en Luxemburg, op dat in Leiden een plaats te vinden is die op „eetgebied" hoog geno teerd staat in Franse en (dus) vakkundige ogen. Sinds de Benelux-gids van Michelin in 1957 voor het eerst verscheen, staat daarin de Rótisserie Oudt Leyden met een „ster" genoteerd. In 1976 heeft Oudt Leyden die ster nog steeds, samen met 27 andere tempels der smaak in Neder land. In 1957 waren het 8 restaurants die deze Michelin-eer ontvingen. In de loop der volgende 20 jaar zijn er meer dan 20 weer afgevallen, omdat zè niet meer aan de meest hooggespannen ver wachtingen van Michelin konden vol doen. Zo viel, om de een of andere reden, ook de fameuze Beukenhof af. Wat is hier aan de hand, dacht ik, en daarom liep ik gisteren even binnen bij Oudt Leyden, dat voor een Franse be zoeker méér betekent dan de Lakenhal, het stadhuis of het Rapenburg. Ik trof er -tussen de bedrijven door -eigenares se mevrouw J. M. L. Borgerding-Ever- ink en haar bedrijfsleider P. A. H. Op ten Berg. „Als 'u het nu per se wil weten", zei de heer Op ten Berg, „wel nu: het is een waarheid als een koe, dat een ster behouden moeilijker is dan een ster te krijgen. Je moet als restaurant bij Michelin altijd op een hoger niveau trachten te gaan zitten. Die ster is voor „la Table", voor de tafel voor wat er óp komt en hóe het er op komt. Het gaat om de wijze van presenteren. Niet om het tapijt en of de kroontjes zijn afgestofd, maar of een bord goed schoon is, het zilver gepoetst, of de nagels van de kelners schoon zijn, of ze beleefd aan de tafel antwoorden, of de kopjes heel zijn zonder scherfjes eraf. Dat Michelin-instituut is het meest betrouwbare van alle instituten die zich op dit terrein bewegen". „Maar ik moet er wel bij vertellen", aldus mevrouw Borgerding, dat zonder onze goede medewerkers bij bediening en in de keuken het ons niet was gelukt die ster te handhaven. We zijn toch al kwetsbaar voor zo'n beoordeling, omdat we drie „poten" in ons bedrijf hebben: rótisserie, Pannekoekenhuisje en bistro. Het is hier de hele dag op je tenen lopen. Sóms is er aanleiding tot irritatie. En dat alleen maar om je goeie naam hoog te houden, om die „ster" niet te verspelen. Ziet u, dat intieme, gezellige wordt steeds meer op prijs gesteld, meer dan de luxe en het comfort. Zo heeft Oudt Leyden, samen met Chateau Neer-Canne bij Maastricht en Le Coq d'Or in Rotterdam sinds 1957 tot op heden als enige die ster gehouden. Er zijn er zelfs begonnen met twee sterren, maar dan raakten ze er één kwijt of verdwenen helemaal van de sterrenhe mel". Volgens de heer Op ten Berg wordt hier, een ambacht beoefend: „je moet je in deze kunst kunnen uitleven. Je voelt jezelf wel eens een soort hogeschoolrij der die geen steek mag laten vallen. Want de beoordelers van Guide Miche lin gaan niet over één nacht ijs. Je beoordeling vergt uitvoerige rapporten, tot in de kleinste gradaties en schake ringen wordt er gegaan. Het is te verge lijken met het vakkundig en grondig beoordelen van wijnen. Voor de twee sterren-onderscheiding moet je werke lijk alle registers opentrekken en open houden, volle zalen blijven trekken on der de hoogste eisen. Dat is bijna niet te doen. Het absolute einde is „drie sterren". Daar hoef je in ons land niet over te praten. Buiten Frankrijk is dat alleen gelukt bij La Villa Loraine in Brussel. Dat is de hemel op aarde. Daar streven wij niet naar. We zijn al trots Het team dat de ster van Oudt Leyden hoog houdt. V.Ln.r. bedrijfsleider Op ten Berg, eigenaresse mevr. Borgerding, de kok en de kelner. Demonstrerende scholieren van' het college Leeuwenhorst voor het gemeenten huis van Noordwijkerhout. Op het bordes loco-burgemeester Heemskerk (links) en gemeente-secretaris Floors. Het doorgaans vredige dorp Noordwijkerhout keek gistermiddag voor zover het aan de weg timmerde - vreemd op, toen er een stuk of 150 leerlingen van het college Leeuwenhorst zingend en leuzen scan derend en voorzien van spandoeken door de straten trok, op weg naar het gemeentehuis. De toekomst van rector Jos van Boeckel stond op het spel en de demo cratisering van de school was daarbij even eens de inzet van die protestdemonstatie. Het schoolbestuur had nog niet het laatste woord gesproken. Maar niette min had de leerlingen- raad het met een grote meerderheid raadzaam gevonden, aan burge meester Bosma - in zijn .functie als voorzitter van het schoolbestuur - een petitie aan te bieden die opheldering van za ken zou moeten ver schaffen. Langs de straten schudden ou de en wijze inwoners het hoofd: „Kijk daar nou weer eens, helemaal geen orde. Die jongelui doen maar aan tegen woordig". In de stoet hepen enkel docenten mee, maar ook leerlingen van de hoogste klas sen die zich op hun eindexa men voorbereiden en het niet eens waren met de gang van zaken voor zover het proteste ren en demonstreren betrof: „Omdat ik het met de leerlin gen eens ben, over die demo cratisering, heb ik het vermoe den dat het schoolbestuur mij in m'n functie ziet als een soort van rattenvanger van Hameien. Een soort jeugdver leider. Maar ik heb die jonge lui altijd serieus genomen". Bij het raadhuis stond een Volkswagenbusje van de Rijk spolitie. Een paar goedgemut ste maar attente agenten keek toe. Spandoeken werden gehe ven: „Boeckel ja, Bosma nee"; „Democratie ook op school"; „Meer rechten" (later op de deur van de secretarie gespij kerd); „Volg ons advies, an ders volgen harde akties" (in een krom metrum); „Bestuur nee, Boeckel ja"; „Been ga heen" (Been zat in een advies commissie van het schoolbe stuur; hij kon het bloed van Van Boeckel wel drinken, dacht ik). Burgemeester Bosma was er niet. Hij zat in Utrecht op de een of andere vergadering die iets met onderwijs (sic) te ma ken had. „Vader Bosma, vader Bosma, slaapt gij nog", zongen de luidruchtige maar ordente lijke scholieren. Geen Bosma dus, maar wel wethouder loco- burgemeester Heemskerk en gemeentesecretaris Floors op het bordes. „Ik wil wel iets aannemen van die jongens in mijn functie van loco-burge meester", zei de heer Heems kerk me, „maar ik kan niets accepteren als ze iets aan de voorzitter van het schoolbe stuur willen overhandigen". De heer Heemskerk stond in z'n colbertje te huiveren van de kou. De joelende meute trok toen in de richting van de burgemeesterlijke ambtswo ning. Daar lag mevrouw Bos ma ziek te bed. Een paar poli tiemensen beduidden dat het zo genoeg was en hierop trok de stoet weer naar het raad huis. Wethouder Heemskerk vond het toen best en nam de petitie, rood gekaft, in ont vangst en vertrok met zijn au to naar elders. Hij zou het werkje om zeven uur bij de burgemeester afleveren, als die weer thuis was. Om acht uur begon de vergadering van het schoolbestuur die de loop baan van Van Boeckel op het Leeuwenhorst-college afbrak. Tóch vraag je je op zulke mo menten in gemoede af: wie zou er nu eigenlijk gelijk hebben? Van onze volleybalmede- werker LEIDEN Het belang rijkste nieuws van het volleybalfront kwam het afgelopen weekeinde van de eerste klasse. Bij de heren is op de laatste competitiedag de beslis sing om het kampioen schap nog niet gevallen. Beide koplopers kwamen tot winst, zodat a.s. vrij dag om 8 uur in de Uni versitaire Sporthal de be slissingswedstrijd tussen Groen SC-2 en Leski-1 uitsluitsel zal moeten ge ven omtrent het kam pioenschap. Groen SC-2 trad in z'n laatste duel aan tegen DVO. Groen SC, dat Er- win Bergsma miste, had in een boeiend duel z'n handen vol aan een zich fel verzettend DVO. De score ging steeds gelijk op tot 10—10, maar even- zovele keren wisten de Leidenaren aan het lang ste eind te trekken. Groen SC won met 3—0 (15—9, 15—11 en 15—11) waar door het mede aan de leiding bleef in de eerste klasse. Medekoploper Leski had weinig Vrijdag beslissingswedstrijd in Universitaire Sporthal lllll moeite met het zwak spelende WVC uit Warmond. Leski bleef via de setstanden 15—1,15—6 en 15—3 dan ook duidelijk aan de positieve kant van de score. Het belangrijkste duel iri de degra- datiehoek was dat tussen Leski- 2 'en LUSV-2. De Leidse studen ten behaalden in Wassenaar een overtuigende 0—3 overwinning, waardoor het nu vrij van degra- datiezorgen is. De andere gegadigde voor de gradatie, SKC, was kansloos te gen een weer eens erg sterk spelend Gemini Kangeroes-3 (uitslag: 3—0 voor Gemini). II Dames Bij de dames kan het kampioen schap LUSV haast niet meer ontgaan. In een bijzonder slech te wedstrijd werd in Wassenaar met 1—3 gewonnen van degra datiekandidaat Leski-2. A.s. vrijdag moet LUSV in z'n laat ste kompetitiewedstrijd op nieuw aantreden tegen Leski-2. Groen SC-4 sloot de competitie af met een moeizame 3—0 over-' winning op het Alphense DAC- 2, dat bij verlies zou degraderen naar de tweede klasse, was niet opgewassen tegen een sterker Groen SC, dat via de setstanden 15—6, en tweemaal 10—14 het vonnis over DAC voltrok. De derby tussen Gemini Kange roes-3 en Gemini-4 eindigde na een leuke wedstrijd in een 2—2 gelijkspel. In de promotieklasse dames speelde een' met drie invalsters uitkomend Groen SC-2 een zwakke wedstrijd tegen Be Fair- 2 en moest dan ook verdiend met 31 het onderspit delven (setstanden: 15—9,11—15,15—13 en 15-6;. Een ongeïnspireerd spelend LUSV heeft in de uitwedstrijd tegen de heren van Donar een 3—1 nederlaag geleden. Hoewel de eerste set nog naar de Leidse studenten ging, was het toch al snel duidelijk dat het in Donar zijn meerdere moest erkennen. De laatste drie sets schreef Do nar op zijn naam, waardoor LUSV nu al naar een vijfde plaats is afgezakt Opnieuw aanval op burgemeester Van onze rechtbankverslaggever Den Haag/Noordwijk De exploitant van„Het Zeepaardje" te Noordwijk F. J. H. D. was gisteren bij de Haagse rechtbank slecht te spreken over het beleid van de burgemeester en politie in zijn gemeente. „De burgemeester is incapabel en voert een onfat soenlijk beleid", aldus mijn standpunt Dat raakte zijn bedrijf, want de burgemeester had vorig jaar geweigerd vergunning te verlenen om tot vier uur geopend te mogen blijven voor carna valsviering. Andere bedrijven in Noordwijk hadden wel die vergunning ontvangen. Er waren 350 gasten uitge nodigd, meest uit Leiden afkomstig, en dat scheen de moeilijkheid te zijn voor verlenen van vergun ning. Niettemin hield de exploitant zijn zaak tot vier uur geopend, waarop het procesverbaal volgde. De kantonrechter had de exploitant veroordeeld tot 50 gulden boete, van welk vonnis in hoger beroep bevestiging eiste. De rechtbank heeft vonnis gewe zen en verdachte opnieuw tot 50 gulden boete veroordeeld. ieach Club veroverde gisteravond de Northgo-Cup. Op de foto het winnende team mét de Cup. Doelman Koos van der Voorn, Chris van Dijk, Piet Alders, John van Exter, Antoon van Asten, Jaap Plug, Map Marijt (aanvoerder), Kees van der Niet en coach Koemans. NOORDWIJK Het Noord- wijkse Beach Club heeft gister avond het toernooi om de Northgo-Cup gewonnen. In een meer spannende dan fraai voet bal brengende finale werd het Lisser Van Gerven Sport met strafschoppen verslagen. Zwaanvogels, de nieuwe zaal voetbalkampioen van de Afde ling Leiden, veroverde via een 6-3 zege op Clein Duin uit Kat wijk de derde plaats. Lange tijd leek Van Gerven Sport gisteravond in de North- gohal "zeker" van de eerste plaats. De Lissenaren hielden een voor rust verkregen 2-1 voorsprong (Jac. van Ruiten en Gerard van Beek scoorden voor Van Gerven; Map Marijt voor Beach Club) tot ver in de twee de helft knap vast En ook toen Beach Club via een strafschop van Kees van der Niet langszij kwam, hadden de Lissenaren het enig juiste antwoord: Van Beek doelpuntte: 3-2. Pas in de laatste minuut slaagde het Noodwijkse Beach Club er weer in op gelijke hoogte te komen. Map Marijt (hij weer) passeerde Lisser-goalie Leo Ko ning, waardoor strafschoppen noodzakelijk werden. Van der Niet Piet Alders en Marijt maakten geen fout; Jac van Rui ten van Van Gerven Sport wel.... Zwaanvogels startte moeilijk te gen Clein Duin. De Katwijkers namen eerst een 2-,0 voorsprong, via Adrie Koelewijn en Jan van Dijk en ook na de gelijkmaken- Toernooi bracht acht mille op Noordwijk Het door de Zaalvoetbalcommissie Noordwijk georganiseerde toernooi om de Northgo- Cup heeft, zo werd gister avond tijdens het grote slotfeest in Grand Hotel Huis ter Duin meegedeeld, bijna achtduizend gulden opgeleverd. De heer Ruth, voorzitter van de Neder landse Invaliden Sportbond (voor welke organisatie dit toernooi was georgani seerd), nam dit bedrag f 7.725,- persoonlijk in i ontvangst. „Ik had mij veel van dit toernooi voorge steld", aldus de heer Ruth, ,jnaar dit bedrag overtreft al mijn verwachtingen..." de treffers van Jan van Duyn (2-2) vond Clein Duin via Jaap Haasnoot weer een voordelige marge. Na de hervatting bracht Zwaanvogels echter het klasse- verschil wel duidelijk in de sco re tot uiting. Siem Bousie (2x), Pim van der Meer en Han van Duyn bepaalden toen ook de winnende eindstand op 6-3. Lisse moet ruim winnen Van de schaakmedewerker LEIDEN De strijd in de eer ste klasse van de L.S.B. is dit jaar ongekend spannend. Met nog één ronde te spelen is er slechts één beslissing gevallen: de degradatie van Voorschoten 2. Lisse en Alphen, beide debu tanten, zullen onderling beslis sen wie zich uiteindelijk kam pioen mag noemen. Alphen is hierbij duidelijk in het voordeel, rij mag zelfs nog met 6-4 verlie zen. Bij een eindstand van 6 1/2-3 1/2 voor Lisse volgt er een beslissingsmatch tussen beide tientallen. Katwijk en Philidor 4 zullen verder gaan uitmaken wie het het volgende jaar in de tweede klasse moet gaan probe ren. Katwijk heeft aan een ge lijkspel voldoende om de dans te ontspringen. Lisse had het in de wedstrijd tegen een zwaargehavend Phili dor 4 nog onverwacht moeilijk. Nadat Van der Griendt al op de zevende zet een blunder had gemaakt en Oudeman Kamps had verslagen stond Philidor 4 zelfs met 2-0 voor. Deze voor sprong kwam gedurende de eer ste ritting die met 3 1/2-2 1/2 werd afgesloten niet meer in gevaar. Na enig analysewerk werden de partijen van Prinsen en Westra, beide van Philidor, opgegeven. R. v.d. Aardweg kreeg verder ter arbitrage opge stuurde stelling verloren ver klaard. (4 1/2-4 1/2). De partij Van Dijk-Van den Berg op het eerste bord moest derhalve de beslissing brengen. Van Dijk wist zijn zenuwen in bedwang te houden en won bekwaam. Het heeft er lange tijd naar uitgezien dat Voorschoten 2 zich aan de laatste strohalm, winst tegen Katwijk, vast zou klam pen. Al snel waren op bijna alle borden goede stellingen opge bouwd. Dit resulteerde dan ook in een 2-0 voorsprong. Toen ech ter de tijdnood fase aanbrak stortte het gehele team ineens. Hiervan wisten Barnhoorn, Ede- ling en de Raad nog tijdens de eerste ritting gebruik te maken. De aldus verkregen 3-2 voor sprong wisten de Katwijkers met behulp van de afgebroken stellingen uit te bouwen tot een 5 1/2-4 1/2 overwinning. Philidor 3 verspeelde in de wed strijd tegen L.S.G. 3 rijn laatste kampioenskansen. Bij het afbre ken had L.S.G. al een beslissen de 5-1 voorsprong genomen. De afgebroken partijen stonden echter allen beter voor Philidor dat de nederlaag dan ook wist te beperken tot 6-4. Jaar geëist tegen stelende druggebruiker uit Leiden Van onze rechtbankverslagge ver Den Haag/Leiden De officier van justitie bij de Haagse recht bank heeft een jaar gevangenis straf geëist tegen de 26-jarige Leidenaar W. F. Z., die tal van inbraken heeft gepleegd om van de buit verdovende middelen te kunnen kopen. De officier eiste tevens dat Z. de twee weken gevangenisstraf moet uitritten die hem wegens een eerder ver grijp voorwaardelijk was opge legd. De rechtbank wijst 6 april von-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5