De „vulkaan" van Leeuwenhorst rommelde allang Bollenkwekers verwachten mil- joenenschade STERKE GROEI NKV NOORDWIJK Ook dit jaar weer kermis in Zoeterwoude Telefooncentrale Zoeterwoude begin juli in gebruik LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 MAART 1 Bij verbod bestrijdingsmiddel Van een onzer verslagge vers Bollenstreek "als de overheid het gebruik van bestrijdingsmiddelen bij de teelt van bollen gaat verbieden, dan kunnen we wel inpakken. De sèhade die dan zal wor den toegebracht aan de teelt bedraagt tientallen miljoen". Dit zei de heer S. W. Ruigrok, bloembollenkweker en gemeen teraadslid van Noordwijker- hout, na het bekend worden van de antwoorden van Gedeputeer de Staten op vragen van Provin ciaal Statenlid de heer A. P. J. van der Weijden. De heer Rui grok is van mening dat als het gebruik van ontsmettingsmidde len als Shell DD, CCP en me thylbromide, het voortbestaan van vele bedrijven in de Bollen streek wordt bedreigd. Hij: "De ze middelen worden vooral ge bruikt bij de teelt van hyacinten en narcissen. Deze bllen worden op bijna 60% van de teeltgrond in de Bollenstreek gekweekt en zullen zijn overgeleverd aan de bacteriën die de wortels vroeg tijdig doen afsterven. Vervan gingsmiddelen zijn niet be kend". De bloembollenkwekers zijn van mening dat aan alle kanten aan hun inkomen wordt ge knaagd. Buiten het verbieden van ontsmettingsmiddelen is, volgens hen, ook het onttrekken van water aan de bodem door het Gas- en Watervoorzienings- bedrijf voor de Bloembollen streek nog steeds een directe aanslag op hun bestaan. Uit de antwoorden van G.S. blijkt dat de waterwinning vrij wel geen gevolgen heeft voor de grondwaterstand. En daar gaat het de heer Ruigrok om: vrijwel. Ruigrok: "Zij zijn van mening I dat twee centimeter daling van de grondwaterstand geen enkele invloed heeft op de groei van de gewassen, maar dat heeft het wel". Gedeputeerde Staten geeft toe dat de zoetzoutwatergrens in middels is opgedrongen als ge volg van het ontrekken van grondwater. Op de mogelijk daaraan verbonden gevaren gaat G.S. niet in. De heer Rui grok zegt dat put na put geslo ten moet worden omdat zout water opgehoord wordt. Als de ruilverkaveling er door komt, dan wordt het volgens Ruigrok helemaal ingewikkeld: "Het verkavelen van de grond in de Zilker- en de Hoogeveense polder kost 10 miljoen gulden. Wat moeten we met verkavelde grond als we niet kunnen en mogen telen?" De bloembollen kweker heeft goede hoop dat het Gas- en Watervoorzienings- bedrijf voor de Bloembollen streek binnenkort haar borin gen staakt in de Zilkerpolder, zo niet (én de voorlopige vergun ning om water te winnen wordt gewijzigd in een definitieve) dan eal de zaak opnieuw voor ;de Kroon worden gebracht. Uitgebreid programma Oranjevereniging Vervolg van pag. 1 Noordwijkerhout - De „vul- kaan" van Leeuwenhorst rom melde allang, sedert dr. Jos van Boeckel twee jaar geleden een voorlopige aanstelling als rector kreeg. Hij stond van meet af aan een democratisering op het "college voor, dit in tegenstelling tot leden van het schoolbestuur en een groot aantal ouders. Het hele conflict tussen Van Boec kel, enkele leraren en een meer derheid van leerlingen draaide rond de „openheid". Een gebrek aan openheid werd ook verwe ten aan een commissie die sinds een paar maanden aan het werk is geweest rond het func tioneren van dr. Van Boeckel. Bij dit werk werd de rector gepasseerd. Deze gang van za ken werd vastgelegd in een ma nifest, dat gistermiddag door leerlingen ten gemeentehuize werd aangeboden, na een de monstratieve mars door Noord wij kerhput. Gistermiddag vertelde dr. Van Boeckel nog, dat druk werd „gedokterd" aan een compromis dat het bestuur zou worden voorgelegd. „Het gaat hier om een conflict dat men wil opengooien, omdat het dieper ligt dan alleen bij de rector; het ligt bij het docentenkorps," aldus Van Boeckel. Volgens dit compro misvoorstel had het organisatiebureau Malotaux en Partners, te Delft (dat veel voor het ministerie van Onderwijs heeft gedaan) moeten worden ingeschakeld. „Als dit bureau zegt, dat ik een slechte rector ben (volgens dekundigen), dan geloof ik dat en ga ik weg," aldus rector Van Boeckel. Het compromisvoorstel, dinsdagavond op de vergadering van de ouderraad, met ondersteuning van een meerderheid der docenten ingediend, kreeg gisteravond geen kans bij het schoolbestuur, dat bij monde van de Heer Bosma eerder te kennen had gege ven „de omstandigheden gunstig te ach- ZOETERWOUDE De kennis die vorig jaar na een jarenlange onderbreking weer in Zoeter woude werd gehouden zal in de komende zomer opnieuw plaats' vinden. Dat deelde voorzitter A. Winkelmolen mee op de jaar vergadering van de Oranjever eniging. De data zijn bepaald op 18-19 en 20 juni. Een week later wordt het wielerprogram- ma afgewerkt. Op vrijdag 25 juni zullen naast de Zoeterwoudse ingezetenen die hun traditionele wedstrijd rijden de .amateurs de Nationale Ronde van Zoeterwoude rijden over 80 km. met start en finish in de Van Swietenstraat. Ook voor de viering van Koninginne- 1 dag ligt er wéér een uitgebreid programma gereed. Dit wordt reeds op 29 april ingezet- met 1 wedstrijden in klaverjassen en kruisjassen. Op 30 april worden de feestelijkheden ingezet met een muzikale rondgang door de Sint Jans Fanfare en de drum band VIOS, met aansluitend de aubade bij Huize Emmaus. Om 9.30 uur zijn er kinderspelen ..vloor leerlingen van de le t/m de 4e klas van de basisscholen. De meisjes van de 5e en 6e klas hebben hun behendigheidswed strijd op de fiets en voor de jongens van dezelfde leeftijd is er een voetbaltoernooi waarbij elk van de drie scholen met twee elftallen uitkomt. Tussen 11.30 en 15 uur is er een fiets- sterrit voor jong en oud. In de middaguren verder een disco bal, touwtrekken en kindervoor stellingen. Om 6 uur de traditio- nale Klaverloop en om 7 uur concert door de Sint Jans Fan fare met aansluitend een lam pionoptocht. In de avonduren verder een tweetal bals. Op za terdag 1 mei volgt dan nog het volleybaltoernooi en de voetbal wedstrijd tussen de Oranjever eniging en VIOS. Mede dank zij de gift van Heine- ken en de revenuen van de ker mis kon penningmeester A. v. Bennekom optimistische gelui den laten horen over de finan ciën. De gezinscontributie werd dan ook onveranderd vastge steld op 3. De aftredende be stuursleden C. v. Cromvoirt en G. v.d. Hoeven werden herko- Scholieren exposeren in MAVO Noordwijk In de hal van de christelijke MAVO aan de Duinweg in Noordwijk is een tentoonstel ling ingericht van door de leerlin gen van de school vervaar digde creatieve werkstukken. Het tentoongestelde is vervaardigd tij dens de lessen van de heer Sa- bee, leraar teken en handenarbeid, die ook de pro motor van het geheel is. De meest uiteenlo pende teken- en handenarbeid- technieken zijn op de tentoon stelling te bewon deren. De exposi tie is vanavond en morgenavond van zeven uur tot half tien te be zichtigen. De toe gang is gratis. VAR A-radio bij energie-tentoon stelling in Lisse Van onze correspondent LISSE D(e tentoonstelling „Energie Educatief' in de Lis- sese bibliotheek heeft grote be langstelling getrokken. Meer dan vijfhonderd bezoekers werden genoteerd. De belangstelling kwam niet al leen ^ïit Lisse. Gistermiddag was een team van de VARA-ra- dio in de bibliotheek om opna mes te maken voor een educa tief programma, dat rond Pink steren wordt uitgezonden. Gisteravond was er in de biblio theek een discussiebijeenkomst over energie. Vooral het pro bleem van de kernenergie (Kal karproject) werd aangesneden. Voorafgaande aan de discussie werd er een dïa-serie getoond over afval van ondermeer ker nenergie en de verwerking daarvan. In de discussie was men het erover eens dat het houden van tentoonstellingen, demonstraties en discussiebij eenkomsten noodzakelijk is om een gevaarlijke situatie in de toekomst te voorkomen. ten om weer rond de tafel te gaan zitten, want het ging niet alleen om de rector, maar vooral om het belang van school en leerlingen." Rector Van Boec kel werd o.m. door het bestuur „een gebrek aan leiderskwaliteit" verweten. Ook werd hem nog onlangs te kennen gegeven, „dat hij en conrector Buurman idealisten waren, maar deze school moet de leerlingen voorbereiden op een harde maatschappij." Voor dr. Jos van Boeckel, voorstander van de „losse teu gel", was in deze constellatie geen plaats. Een van de ouders, de heer M. H. Kuyper, die op de dinsdagavond gehou den vergadering van ouders gepleit had voor het zich onthouden van moties, heeft thans in het ontslag van de rector aanleiding gezien tot het verzenden van een brief naar het schoolbestuur, waar in hij stelt dat dit bestuur niet het recht had tot het ontslaan van dr. Van Boec kel: „Vijftig procent van alle fouten die er gemaakt zijn, zijn door het schoolbe stuur gemaakt." Deze brief zal met een noot gestuurd worden naar alle leerlin gen en de ouders. „De zondebok is de woestijn ingestuurd. Dat vind ik walge lijk," aldus de heer Kuyper. Voetbalclub Van onze correspondent NOORDWIJK - Het Nederlands Katholiek Vakverbond in Noordwijk telt thans meer dan 950 leden. Secre taris J. Mesker maakte melding van deze mijlpaal op de jaarvergadering in café-rest. Flora. Het grootste aan deel van deze stijging dankt het NKV aan de aktiviteiten van de vakbond AVG, wier ledental in het afgelopen jaar toenam van 384 tot 422. Vooral onder het horeca-personeel is het AVG bijzonder actief geweest. Voorzitter W. Wijnands kon een rede lijk aantal vergaderingbezoekers be groeten. In zijn openingsrede maakte de voorzitter gewag van een zeer be langrijk jaar, mede door de federatie, welke per 1 januari jl. tussen de beide f motste vakcentrales, het NW en het KV in werking was getreden. Gelet op de voorbesprekingen, waaraan het bestuur van het NKV Noordwijk ac tief had deelgenomen, was Wijnands overtuigd van de noodzaak van dit samengaan, hoewel de voorzitter toch nog wel twijfels had. Zo vroeg hij zich af of de samenwérking met het CNV nog wel gehandhaafd zou kunnen blij ven. Als tweede belangrijk punt, haalde voorzitter Wijnands het verschijnen aan van ,,'Een visie ter visie", een ontwerp-programma van het NKV, waarin de mens centraal staat. In onze maatschappij met al z'n problemen draait bijna alles om het welzijn van de mens. Het program ma is thans in alle afdelingen in het land ter discussie gesteld, en wel via rayonvergaderin gen. De heer Wijnands richtte verder de lens op de slechte economische situatie en de daarmede verbonden werkgelegenheid. Als de koopkracht afneemt, zal de werkloosheid nog meer toene men, verwachtte de voorzitter. De vakbewe ging, meende hij, heeft in deze situatie zijn noodzaak wel bewezen. Door verschillende akti viteiten zijn goede resultaten bereikt. In zijn jaarverslag liet secretaris Mesker de gebeurtenissen van het afgelopen jaar de revue passeren. De penningmeester, de heer Van der Hulst moest zijn boeken afsluiten met een nadelig saldo van 575,64. Het tekort bleek niet verontrustend, omdat men van twee vakbonden de afdracht nog kon verwachten. Bij de bestuursverkiezing stelde de heer A. A. van der Hulst zich niet herkiesbaar. In zijn plaats benoemde men de heer H. Koele wijn (Industriebond NKV). Herkozen werden de he ren N. Th. van.. Schie (Industriebond NKV), H. J. de Haas (AVG), en J. K. Mesker (Bouwbond NKV) Voorzitter Wijnands dankte de heer Van der Hulst voor het door hem verrichtte werk. Mevr. J. Turk-Raaphorst volgt hem op en is thans penningmeesteresse. De aandacht werd nog gevestigd op de advie zen voor belastingzaken bij de belastingconsu lent van het NKV en op 29 maart 's morgens op het raadhuis. Van een onzer verslaggevers Zoeterwoude De telefooncentrale aan de Noordbuurtseweg in Zoeterwoude komt binnenkort gereed. Op 3 juni wordt de centrale officieel in gebruik genomen. De capaciteit van de centrale is dan uitgebreid met 700 nummers naar 2500 nummers. Met deze uitbrei ding denkt men tot 1980 in de vraag te kunnen voorzien. De maximumcapaciteit van de centrale is 6000 nummers, „Genoeg tot het jaar 2000", aldus de heer Verstrate van de P.T.T. in Den Haag. Zoeterwoude telde per 1 maart 1411 abonnees, terwijl 37 personen op aansluiting wachtten. Het gebouw kwam al op 12 februari van dit jaar gereed en in de maand daarvoor begonnen technici met het testen van de apparatuur. De aanleg en aansluiting van de apparatuur is overigens vijf keer zo duur als de verwerving van grond en de bouw van het pand, waarvoor ongeveer 500.000 gulden werd betaald. Van de 700 extra aansluitingen die de centrale straks telt, zijn er 100 bestemd voor „bedrijven" die meerdere lijnen hebben. Het is de bedoeling dat in september voor de Zoeterwoudese bevolking „open huis" wordt gehouden in de centrale. Noordwijk huldigt Spaanderman Van onze correspondent NOORDWIJK Vandaag is het dertig jaar geleden, dat de heer W. SPaanderman tot be stuurslid gekozen werd van de voetbalvereniging „Noord wijk". Rij de verdeling van de functies werd het secretariaat aan hem opgedragen en als zo danig maakt hij van 1946 af deel uit van het dagelijks be stuur van de populaire zater dagclub. Op ongeëvenaarde wijze heeft hij zich in al deze jaren voor de vereniging ingezet. Bijna iede reen kent hem, zeker in Noord wijk, maar ook ver daarbuiten. Zijn medeleven met het wel en wee van z'n club is spreekwoor delijk. „Een verloren wedstrijd betekent voor Wullem een slape loze nacht", merkte een bevrien de insider eens op. Zijn aktivi teiten voor „Noordwijk" heeft hem tot een bijkans niet meer weg te denken figuur gemaakt, al zal de bescheiden jubilaris dit zelf nooit beamen. Het bestuur van „Noordwijk" zal deze 30-jarige trouw van Spaanderman aan de club niet ongemerkt voorbij laten gaan. Vandaag biedt zij haar secreta ris in het clubhuis op het sport park (ingang Duinwetering) een receptie aan. Tot zeven uur van avond kan iedereen hem daar gelukwensen. Landwer/MB kampioen zaalvoetbal Van onze correspondent SASSENHEIM Landwer/Mercurius Boys is gisteren kampioen geworden in de derde klasse zaalvoetbal. Het kampioenschap werd behaald na een 8-3 overwinning op het Leidse Orange Groen. Het team van Landwer/MB moet nog een wedstrijd spelen, maar is nu al zeker van het kampioenschap. In april speelt het team mee in het toernooi om de T.H.B. Bar Bokaal, dat wordt gespeeld ten bate van de gehandicapten Sport en Bollenstreek. Zoeterwoude protesteert tegen afsluiting Broekweg ZOETERWOUDE - Het ge- meente bestuur gaat bij de buurgemeente Zoetermeer pro testeren tegen de voorgenomen afsluiting van de Broekweg. B. en W. leggen aan de gemeente- raad, die hedenavond om 8 uur in Ons Huis bijeen komt onder voorzitterschap van wethouder De Jong, (burgemeester Det- mers is op vakantie in Indone sië), een daartoe strekkend voorstel voor. Er zijn ernstige bezwaren tegen onttrekking van een gedeelte van de Broekweg aan het open bare verkeer omdat daardoor het verkeer in de Geer- en Klei ne Blankaart polder waarvan de wegen deels B-wegen zijn, aanzienlijk zal toenemen. Deze wegen zijn op een dergelijk in tensief verkeer niet berekend Voorts zullen weggebruikers die thans vanuit de buurtschap Zuidbuurt van de Broekweg ge bruik maken te gelegener tijd een andere route dienen te kie zen, te weten de route Zuid- buurtseweg-Geerpolder-Secun- daire weg 17. Tevens zal bij de ontrekking van een gedeelte van de Broekweg aan het openbare verkeer het gedurende de afge lopen zomer zeer druk bezochte strand aan de Noordzijde van het in Zoetermeer in aanleg^ zijnde recreatiegebied alleen' nog vanuit Zoeterwoude kunnen worden bereikt. Er is wel spra ke van dat een alternatieve weg verbinding zal worden aange legd, doch een en ander staat formeel nog geenszins vast. Uw mening Open brief aan bestuur Leeuwenhorst Mijne heren, Als ouders van een leerling het College Leeuwenhorst zochten wij gisteravond een gadering, belegd door het stuur van de Ouderverenig en wij hoopten daar een ei verslag te krijgen van hetg zich de laatste maanden row de persoon van rector dr. Boeckel heeft afgespeeld. Tevens verwachtten wij di bestuur van de Ouderverenij de leden in de gelegenheid stellen zich een mening te men, daaruit een conclusk trekken en een dergelijke meerderheid van stemmen gelegde conclusie aan schoolbestuur voor te leg om op die manier inspraal de gang van zaken te hebben Helaas echter, duurde de vei dering tot in het oneindige, pen de emoties hoog, en ieder ten langen leste het vei deren beu. Doordat bovem een niet onaanzienlijk aantal ders reeds naar huis was trokken, was het niet vei Woord nog te stemmen over aanbeveling aan het schod stuur. Het enige wat op deze verg: ring echt duidelijk gewordei is dat door alle betrokke fouten zijn gemaakt en uitls gen zijn gedaan al of nie het openbaar die niet var nodige prudentie in deze del te aangelegenheid getuigen. Tevens stelden wij vast, door de besturen van zowel i dervereniging als School stuur, een op zijn zacli uitgedrukt zwak beleid voerd, zonder enige visie eni der concrete beleidslijnen de toekomst. Bovendien stellén wij vast, het ons ouders, aan essenl informatie ontbrak. Het sch bestuur n.l. had het niet no geacht, uit zijn ivoren toren treden, om ons hun zienswi op de gebeurtenissen te gev waardoor wij van minstens van de betrokken partijen inlichtingen verstoken bleven Wij erkennen weliswaar, dat leen het schoolbestuur we: bevoegd is in zaken als onts of benoeming van een doch als men als Schoolbesti niet bereid is om eerst zelf formatie te geven, gaat het aan om de ouders te verzoek hun mening te geven over probleem waarover zij dus terdege geïnformeerd zijn. Oi. deze manier wordt democrat! sche inspraak tot een farce gj, maakt en had men ons bell] rustig thuis kunnen laten zittl om bijvoorbeeld domino te sj len. Zeker waren we dan i naar huis gegaan met het ge\' urenlang gediscussieerd te li ben over een zaak waarij mc lijk en dit vermoeden w in de wandelgangen hardop gesproken al een besluit i gevallen. Merkwaardig was dat bleek de Leerlingenraad beter mei notulen van de vergaderin van het Schoolbestuur bek was dan de vergaderde oud Beslist niet duidelijk is gew den op deze vergadering van Oudervereniging, welke pei nen of groepen van personen werkelijk allemaal polarisen werken, zeker heeft niet i< reen ten dien aanzien het a terste van zijn tong laten Wij menen de zekerheid gek gen te hebben, door standpu bepalingen ter vergadering, door ons bekende uitlat gen van de voorzitter van Schoolbestuur, dat door ge der partijen vowdoende afsta kan worden genomen om in ze zaak het ontslag of aanblijven van dr. van Boecl nuchter en onpartijdig te oi delen. Na het aanhoren van feiten meningen ter vergadering, wij tot de overtuiging gekonw dat het oplossen van de gerez problemen, dient te worden gedragen aan een integere p soon of instantie, die ons all vertrouwen kan genieten, en eventueel in een interim-i toraat dient te komen tot: het 'overbruggen van de genstellingen, het vaststellen van een leidsplan, daar het School) stuur hieraan nog niet toegek men is, aan alle betrokkenen vragi of zij zich met de beleidsli kunnen conformeren; ieder zich zal daaruit zijn conclusi moeten trekken, indien hi.j of i meent een andere mening moeten voorstaan. Uitdrukkelijk dringen wij er het Schoolbestuur op aan tot overhaaste of geemotione* de besluiten te komen, omd daardoor, zeker in de nab toekomst, de rust en de arbeid sfeer op ons College Leeuwe horst niet mee zullen zijn diend, en het is onze wens, ook reeds in de zeer nabije to komst, op onze school weer ru tig en in een sfeer van openhe en elkaar begrijpen, zal kunns worden gewerkt. Mede namens mijn echtgenot J. H. de Gro Leidsevaart Noordwijkerboi Natuurbescherming De m1 nisters voor milieuzaken van d 18 landen van de raad van Eo ropa hebben gisteren hun twet daagse conferentie in Bruss* besloten met een aanbevelin aan de nationale regeringen or meer natuurparken en natuui reservaten af te bakenen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4