De volkskunst in Zuid-Amerika Leiden 10.000 gaat tot 1985 huizen bouwen Overheidsuitgaven moeten verminderen Kortweg LtiUor. LuunAiv i jiiiiiiii iii i ii i ii ii i ii i ii i ii i i i i i i i ii ii in i ii ii i i i ii if Gevarieerde tentoonstelling in Museum voor Volkenkunde LEIDEN In het begin van de zestiende eeuw werden door Portugese en Spaanse veroveraars van grote delen van het Zuidamerikaanse continent de grondslagen gelegd van wat nu genoemd wordt Latijns Amerika. Rond drie eeuwen tot het E begin van de negentiende eeuw stond Zuid-Amerika onder E het koloniale bewind van die twee Zuideuropese landen, afge- E zien van enkele vrij korte perioden, dat de Nederlanders het tegenwoordige Brazilië koloniseerden. Twee grote volken bewoonden het huidige Zuid-Amerika: de E Inca's en de Azteken, de Azteken in het gebied van de rivier E Panuco in Mexico via Guatemala tot in Honduras en El E Salvador. De Inca's heersten in grote delen van het huidige Peru Ecuador, ook het Boliviaanse hooglandnoord-west Argenti- en Chili tot voorbij het huidige Santiago. E Door de kolonisatie door Spanje en Portugal ontstond als het ware een nieuw ras: de Mestiezen, afstammelingen van Europea an en Indianen. Ook de latere import van negerslaven heeft „>n stempel gedrukt op de bevolking van Zuid-Amerika, vooral in Brazilië door toedoen van Iberische en Hollandse slavenja- 1 gers. Zwaard en kruis Spanjaarden en Portugezen brachten het christendom in het nieuwe werelddeel, maar wel geënt op de inheemse godsdienst en, zij het met min of meer succes. Afgezien van de Amazone-In- Allerheiligen en dianep zijn de Zuidamerikanen katholiek. De katholieke kerk ii i heeft zeer veel invloed gehad op de ontwikkeling van Zuid-Ame- Allerzielen rika. Kerk zowel als veroveraars hebben een groot stempel gedrukt op de huidige beschaving van de Zuidamerikaanse E autochtonen. Maar de invloed van de westerse kunst is toch niet zo groot geweest op de oorspronkelijke kunst van de Inca- en Aztekenvolken met hun eigen grote culturen in het huidige l Mexico, Guatemala en Peru. E Producten van die kunst zijn momenteel te zien en te bewonde ren op een tentoonstelling in het Leidse Museum van Volkenkun de, een tentoonstelling, die tot eind april zal duren. der die, welke in het 3700 me ter hoog liggende Oruro wordt uitgevoerd op de zaterdag voor aswoensdag. De mooist uitgedoste dansers stellen Lu cifer en Satan voor. Die leiden de stoet, afgewisseld met de aartsengel Michaël en dey Vrouw van Lucifer, de eeuwi ge verleidster. Eerst wordt dan een dans van de verovering uitgevoerd, waarbij de Spaanse verover aar Pizarro de Inca verslaat. Hierna daagt Michaël Lucifer en de zeven hoofdzonden uit tot een gevecht, waaraan Sa tan en de andere duivels ook meedoen. De vrouw van Luci fer tracht ondertussen Michaël te verleiden, doch dat mislukt. Michaël en zijn helpers ver bannen dan de duivels, die hun zonden bekennen. Een van de Wajang-poppen, die de heer Flohr bij zijn spel gebruikt. Wajang-spel in het LAK Van een onzer verslaggevers LEIDEN Eduard Flohr geeft morgenavond in het LAK-thea- ter aan het Levendaal een Wa jang Purwa-voorstelling. De toegangsprijzen bedragen 5—, en voor LAK-leden en CJP-hou- ders: 3,50 Kaarten zijn aan de zaal te krijgen of telefonisch te reserveren: nummer 124890. Zoeterwoude De heren F. Bakker, H. van der Zwan, G. van der Hoeven en mevrouw E. van Leeuwen-Straathof zijn de prijswinnaars van dë onlangs gehouden tuinkeuring in Zoe terwoude. Aanstaande maan dag zullen zij in „Ons Huis" de prijzen in ontvangst nemen. E Kalebassen behoren in die ge- E bieden tot de inheemse vruch- E ten, die door de Inca's en de Azteken kunstzinnig werden §j bewerkt en als volkskunst zich E in die Igebieden nog steeds E handhaaft. E Bewerkte exemplaren worden E aangetroffen in p're-Colum- biaanse graven in het kustge bied van Peru, zodat deze kunstvorm van zeer oude da tum is. Voor enkele Indianen- volken hebben de bewerkte kalebassen, met kralen of wol bekleed, nog steeds grote reli- gieuze waarde, maar normaal worden ze gebruikt om water E in te bewaren, ook soms als E hoofddeksel. E De bewerking van kalebassen is een familieaangelegenheid waaraan zowel mannen als E vrouwen meedoen, al naar hun talenten. De bewerking E verschilt echter wel van volk E tot volk. De Peruanen doen het anders dan b.v. de bewo ners van Guatemala. Lakwerk Voor de versiering wordt ge- bruik gemaakt van een soort E lakwerk, een vetachtige sub- E stantie van de schildluis. Ar- E cheologische vondsten hebben E uitgewezen, dat v,an deze lak reeds in voor-historische tij- den werd gebruik gemaakt. In E sommige streken wordt overi- E - gens de schildluislak niet ge- E bruikt, maar in plaats daarvan E het rubberachtige sap van een bepaalde boom, zoals ook in China en Japan gebeurt. I Veren, biezen en stro Het toepassen van veren als' E mozaïekpatröon, gelegd op bv. E hout of verwerkt in geweven kledingstukken is een voor- E Spaanse kunstvorm, die bijna E geheel is verdwenen, maar in het Peruaanse kustklimaat, dat zich veel beter leent voor conservering van textiel en ve- ren, is nog veel van dat mate- E riaal bewaard gebleven. Er JË werden papegaai-veren voor E gebruikt, maar thans ook ge- E verfde kippenveertjes voor de hoofdtooi van dansers, die op treden in „De dans van de veren", waarin de verovering van Mexico door de Spanjaar den wordt uitgebeeld. Op de tentoonstelling zijn daarvan prachtige voorbeelden te zien, waaronder oude en zeer oude. Mozaïekwerk van gekleurde en ongekleurde strohalmen is echter van zeer recente datum en ongetwijfeld wordt dat ge maakt voor de verkoop aan toeristen. Van oudere datum is het vlechten en knopen van E gedroogd palmblad, al of niet gekleurd, met biezen of een combinatie van stro en biezen. I Feesten Feesten maken een groot deel van het leven in Zuid-Amerika uit Vele betuigingen van eer aan de oude goden werden door de katholieke kerk opge- vangen en gekerstend. De fi- guur van Maria bv. werd als het ware geënt op de voor christelijke moeder aarde-go din. De Maagd van Guadelu- pe" is de patrones geworden van geheel Zuid-Amerika. Ging in Peru Moeder Aarde op in de Mariafiguur, bij de Maya's stond het kruis als symbool van de vier windrich tingen gecombineerd met vier regengoden in hoog aanzien. Het christelijke kruis veran derde er als het ware niets. Een zeer aparte plaats nemen Allerheiligen en Allerzielen in. 1 en 2 november. In harmonie met de verering van de doden in de pre-Columbiaanse cultu ren zijn de katholieke feestda gen in een zeer vruchtbare aarde gevallen. Allerheiligen is alleen gewijd aan de jong-ge- ^torven kinderen, op Allerzie len herdenkt men elke geliefde Nog steeds wordt de regéngod dode. De huisaltaren worden tezamen met het kruis aanbe- 1 den en worden offeranden ge bracht door de Maya-Indianen in de bergen. Het dansen en zingen ter ere van heihgen, Maria en andere katholieke feesten kwam in de plaats van het dansen en zin gen voor de oude goden. Tijdens het feest „Corpus Christi" worden in geheel La- tijns-Amerika veel gemasker de dansen uitgevoerd. Een soort duivelsdans, waarbij de dansers fantasierijke monster- of duivelachtige maskers van papier-maché of ander mate riaal dragen. In de „Danza de los diablos" of „Danza de Satanés" wordt de strijd tussen goed en kwaad uitgebeeld, waarbij het goede altijd overwint. Het meest bekende van zulke dan sen is die van het Boliviaanse hoogland en dan in het bijzon- dan versierd en er wordt etenswaar als offerande voor de doden, die n.l. terugkeren, neergezet. Buiten het kerkhof is veel ver- tier en het dorpsplein kan e zelfs versierd zijn. De winkele- E talages staan ook al in het E teken van de dag der doden. E Skeletten van papiermaché of E ander materiaal worden opge- E steld. De bakkers bakken broodjes voor de doden, ge- maakt in de vorm van een dier of een geest en al of niet be- strooid met suikergoed, e Doodshoofden van suikergoed E zijn in groten getale te koop. Gevoelens van griezeligheid, e die de westerling bekruipen, e komen bij de indiaan of de E mesties niet voor. Leven en E dood zijn voor hem waarlijk E met elkaar verbonden. Aardewerk Verreweg het grootste gedeelte van de tentoonstelling igt het Leidse Rijksmuseum van Vol- e kenkunde is gewijd aan het aardewerk. Dat is met verwon- e derlijk, want de Latijns-Ame- e rikaanse pottenbakker kent E zijn stiel. Ondanks de invoe- e ring door de Spanjaarden is e zeker niet overal de pre-Co- lumbiaanse wijze van potten- bakken verdrongen. Zowel de Europese als de Indiaanse ma- e nier van het werk is altijd blijven bestaan. Het bakproces verloopt zoals het al eeuwen, zo niet duizenden jaren heeft plaatsgevonden. De potten worden over het vuur ge- plaatst en afgedekt met scher- E ven, dus niet in een speciale S oven gezet. In andere plaatsen E wordt echter ook de draai- E schijf gebruikt. In het z.g. To- E nala-aardewerk zijn wel ver- schillende stijlen en technie- E ken te onderscheiden. E Overigens worden niet alleen E potten gebakken. Ook zgn. Le- E vensbomen zijn een geliefd on- E derwerp van de pottenbak- kers. Een aantal fraaie exem- E plaren daarvan is op de ten- E toonstelling te bewonderen. Een beroemde bakster van E potten en ander aardewerk is E Juana Dominguez. Ook haar E zoon is een vakman. Ook hij e maakt a.g. putti, de engeltjes, die de barokke kerken altijd e hebben gesierd. Het potten- bakkerswiel of de draaischijf e zoals de Spanjaarden die na de verovering van Mexico geïntroduceerd hebben, wordt door Juana niét gebruikt Zij e bouwt de potten met haar han- den op. Opvallend is dat veel Latijns- Amerikaanse pottenbakkers gefascineerd zijn door het the- ma van het muziekspelende S dier. De hele dierenwereld is altijd voor de pottenbakkers S in Latijns-Amerika een bron S van inspiratie geweest. Getui- S gen hiervan zijn de groepen „Dierenorkest" van Aquilar Mexicoen het grappige f „Apenorkest" van de Brazi- E liaanse Antonia Leao. Er is blijkbaar geen onder- S werp dat niet in gebakken klei wordt uitgebeeld en nog steeds levert de volkskunst van La- tijns-Amerika een zeer rijke S oogst aan aardewerkvoorwer- E pen op. Tot en met 26 april is de col- lectie in het Leidse museum. daarna wordt zij naar het Bel- gische Sint Niklaas over ge- bracht Willem Prins I Woningen in Stevenshof (3500), Morskwartier (450) en Merenwijk (550) Leiden De vormingswerkver eniging van de Vrijzinnig Chris telijke Studentenbond organi seert aanstaande maandag een informatie- en discussiebijeen komst over de positie van de indianen in Zuid-Amerika. Ben Vermeer van de werkgroep In- '^1 dianen Zuid Amerika houdt een 'inleiding. De bijeenkomst begint om acht uur op Gerecht 10. Leiden Het Nederlandse Ro de Kruis organiseert weer een 3nd boottocht voor 74 chronisch zie ken en gehandicapten uit onder meer de afdeling Leiden e.o. di met het hospitaalschap „J. Hen gel ry Dunant". Op 5 april vertrekt de boot om tien uur uit Gouda. De reis Voert langs Oud Beijer- land, Wemeldinge Middelburg en Middelharnis. Op zaterdag 10 april om acht uur 's morgens worden de patiënten ontscheept, iktf111 Kinderboerderij ien Leiderdorp gaat weer open /ieflLEIDERDORP Het voorjaar heeft zich ook op de kinderboer derij in de Houtkamp weer aan gekondigd. In de afgelopen vVeken werden vier lammetjes, twee hangbuik zwijntjes en een bokje geboren. In de komende weken kunnen nog meer beesten-families, de konijnen, geiten en schapen, op gezinsuitbreiding rekenen. De kinderboerderij is vanaf 31 maart weer elke woensdagmid- Aji dag van twee tot vier uur open. fliti Kijken naar de dieren buiten natuurlijk altijd, maar ;ho vooral met de „babies" is men op de kinderboerderij nog een beetje voorzichtig. Staatssecretaris Van Rooijen bij KVP Kring Leiden: Van een onzer verslaggevers Leiden „De overheidsuitga ven dienen teruggenomen te worden om de lasten voor de particuliere sector te verminde ren", aldus verklaarde de heer Van Rooijen, staatssecretaris van financiën gisteravond op een bijeenkomst van de Kring Leiden van de K.V.P. Hij meen de dat de verhoging van de belastingpremies te veel op de lonen wordt afgewenteld en voorziet bij een ongewijzigd be leid dat we in de toekomst de situatie krijgen dat er twee groepen ontstaan: een groep die niets aan belasting betaalt en een groep die een buitensporig hoog percentage aan belasting betaalt. Het beleid dient voor 1980 veranderd te worden, meende hij verder, aangezien de aardgasopbrengsten (waar Nederland nog steeds zijn rela tief sterke economische positie aan dankt) na die tijd zullen teruglopen. De lastenverlichting zal het be drijfsleven ruimte voor investe ringen geven, waardoor de eco nomische groei zal toenemen en de werkloosheid wordt terugge drongen. Het maken van winst is dus noodzakelijk om de inves teringen en daarmee de werkge legenheid te verzekeren, aldus de staatssecretaris. Hij wilde niet voorbijgaan aan de nadeli ge aspecten van de economische groei, zoals het te kwistig om springen met grondstoffen en de milieuvervuiling, maar achtte niettemin een economische groei van ongeveer 4% per jaar (momenteel ongeveer 3%) wen selijk. Na de inleiding bestond de gele genheid tot het stellen van vra gen. Een van de vragen was wat er aan de benarde positie van de kleine zelfstandige wordt ge daan. De staatssecretaris ver klaarde dat men door middel van loonkostenmatiging en tij delijke lastenverlichtingen de kleine zelfstandige zal helpen het hoofd boven water te hou den. Onderhoudsaftrek Een andere vraag was of het niet wenselijk was het aftrekken van de belasting van het onder houd van de eigen woning weer in te voeren. De situatie is nl. zo, dat de jaarlijkse huurwaarde van het huis dat iemand bezit bij het bedrag waarover belas ting moet worden betaald moet worden opgeteld. Onderhoud verhoogt de huurwaarde van een huis en daardoor moet men meer belasting betalen. Vandaar ook dat veel onderhoud „zwart" geschiedt, dus dat de huurwaar de van een huis wel omhooggaat maar dat dit niet aan de belas ting wordt opgegeven. De staatssecretaris verldaarde zich tegen de herinvoering van de onderhoudsaftrek aangezien langs een omweg er {och al enigszins een dergelijke aftrek zou geschieden. Bovendien zou deze maatregel een ingrijpend en duur ambtenarenapparaat noodzakelijk maken, meende hij. Hij vond wel dat de „beun hazerij" (het „zwarte" huison- derhoud) moet worden tegenge gaan, maar niet door middel van dergelijke maatregel. Hij wees er tenslotte nog op dat nergens ter wereld het onder houd van een huis aftrekbaar is voor de belasting. worden opgeknapt. Gestreefd wordt naar een uiteindelijk aantal van tenmin ste 800 per jaar. Dat zou moeten gebeu ren via een groei van het huidige aantal 'renovaties van particuliere woningen van rond 90 via 250 naar minstens 300-400 per jaar. Zoals bekend is met de renovatie van huizen in het beheer van woningbouwverenigingen al enige tijd geleden een aanvang gemaakt. In de volkshuisvestingsnota worden als bouwlocaties voor de komende jaren aangewezen achtereenvolgens het Mors kwartier (Koppelstein en Bokhorst gele gen tussen Mors, Plesmanlaan en Haag se Schouwweg) mét 450 huizen. Vervol gens ongeveer 550 woningen van Natio nale Nederlanden op thans nog War- monds gemeentegrond, diena een grenswijziging bij de Merenwijk zal worden getrokken. Daarnaast zal wor den geprobeerd om ook in het gebied van de Meer burger-polder huizen te bouwen. De mogelijkheden daartoe zijn nog in onderzoek. In verband met de benodigde tijd van voorbereiding (tot 1981) van een nieuwe grotere bouwloca tie (de Stevenshof, tegen Voorschoten aan) zou het gewenst zijn als in 1980 in Roomburg woningbouw zou kunnen worden gerealiseerd, naast mogelijke bijdragen van omliggende gemeenten voor de huisvesting van Leidse woning- behoevenden met lagere inkomens, zo staat in de nota te lezen. Bij de eerst komende fase van de Leidse meerjarenbouwplennen in het Morskwartier zal. gebruik worden ge maakt van de resultaten die een efique- te naar de woningbehoefte middels de .plaatselijke dagbladen heeft opgele verd. Daaruit kon een behoefte van 450 goedkope premiewoningen en 600 nor male premiewoningen worden gedistel- leerd. Stevenshof Als laatste bouwlocatie van de gemeen te Leiden komt in de tachtiger jaren de Stevenshof aan de beurt. Hier zullen 3500 tot 4000 woningen komen te staan, zo blijkt uit de plannen. Het hoofdac cent zal daarbij komen te vallen op woningwetbouw en niet te dure bouw voor eigen-woning bezit en premiehuur sector met voor 80%- eensgezinshuizen. Ook deze huizen zijn in eerste instantie bestemd voor Leidse woningzoekenden. De oplevering zou gefaseerd vanaf 1981 kunnen geschieden. De nota volkshuisvesting besteedt ook aandacht aan de vraag wat er na 1984 zal moeten gaan gebeuren als alle Leidse bouwgrond is opgesoupeerd. Om de voorziening van de Leidse woningbe hoefte veilig te stellen zal in de komen de tijd gewerkt moeten worden aan een régionaal woningbouw en huisvestings beleid, in samenwerking met de omlig gende gemeenten. Dat zou bij het vol bouwen van de Stevenshof rond moeten zijn. Het college van B en W van Leiden zal de komende tijd in overleg treden met hun collega's in de randgemeenten om een en ander voor te gaan bereiden. Naast plannen die zeker in de toekomst zullen worden gerealiseerd als projec ten die ten' goede zullen komen aan Leidse woningzoekenden noemt de nota ook enkele bouwlocaties, waarvan een rnonder grote bijdrage in de dekking van de Leidse behoefte mag worden verwacht. Dit zijn de woningbouwplan nen voor het Waardeiland, Schutters veld, de vrije sector van Nationale Ne derlanden, de Coebel en het al eerer gesignaleerde plan voor Roomburg, waarvan de haalbaarheid nog niet hele maal vaststaat. In totaal gaat het hier om 2350 woningen. Ook zonder deze huizen is de woningbehoefte mede ^dankzij het volbouwen van de Stevens hof tot 1984 echter in elk geval gedekt, zo blijkt uit de nota. Twee persoonshuishoudens In de woningbouwplannen van de ge meente is een belangrijke plaats inge ruimd voor bejaardenwoningen en woonruimte voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens (samenwo nenden). Uit de cijfers blijkt dat zeker 7% van de nieuwbouw voor bejaarden zal worden bestemd, een stijging van 2% ten opzichte van het tot nog toe gevoerde beleid. Het aantal huizen voor tweepersoonshuishoudens en alleen staanden zal dit percentage nog te bo ven gaan. In welke mate dat het geval zal zijn hangt af van de resultaten van een inventarisatie naar de behoefte aan deze woonruimte, die momenteel wordt gemaakt. Om de ambitieuze renovatieplannen voor woningen van zowel woningbouw verenigingen als van particulieren uit te gaan voeren zal een aantal gemeentelij ke afdelingen (stadsontwikkeling, grondzaken, gemeentewerken en volks huisvesting) met extra mankracht wor den uitgebreid. Naar verwacht wordt zal de wet op de stadsvernieuwing hier toe de nodige financiële mogelijkheden scheppen. Deze wet zal ook kunnen worden gehanteerd om particuliere huiseigenaren er toe te bewegen hun huizen te laten renoveren. Bovendien ontstaat er dan de mogelijkheid van een aanzienlijke rijksbijdrage in het nadeli ge saldo van de voorbereiding en uit voering van stadsvernieuwingsplannen. Op dit terrein tussen Mors. Plesmanlaan en Haagse Schouwweg worden in de nabije toekomst 450 woningen gebouwd aan 1985 zullen er in de gemeente Leiden meer dan 10.000 woningen wor den gebouwd die in de eerste plaats bestemd zijn voor Leidse woningzoe kenden. Doel is deze zoveel mogelijk in de sociale sector te realiseren, zodat een breed publiek hiervoor in aanmer king zal komen. Nog meer dan voor heen zullen betaalbare koopwoningen voor gezinnen met lagere inkomens in de bouwprogramma's worden opgeno men. Dat staat te lezen in de gemeentelijke nota volkshuisvestingsbeleid, die van middag is gepresenteerd. Hij kan wor den beschouwd als „een mijlpaal om de ontwikkeling naar het verwezenlijken van een recht voor alle burgers op een passende en betaalbare huisvesting in een leefbare omgeving met een aan vaardbaar voorzieningenniveau", zoals de nota het zelf zegt. De volkshuisvestingsnota is een geeste sproduct van het huidige en van het vorige college van burgemeester en wet houders. In de vorige raadsperiode ber den de fundamenten gelegd door ex- KVP wethouder M. G. J. Ham, (hans raadslid voor het CDA) daarbij geassis teerd door een commissie ad hoe. Zijn werk is door het huidige college vol tooid." Uit de nota blijkt, dat de eerstkomende jaren (1976-1978) een jaarlijks aantal nieuw te bouwen huizen nodig zal zijn van 936. Wanneer in 1978 het bestaande kwamtitatief tekort van meer dan 1250 woningen zal zijn opgeheven wordt de jaarlijkse behoefte aan nieuwbouw ge reduceerd tot 610 woningen per jaar. Daarnaast zal in de komende jaren een steeds groter aantal bestaande huizen

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3