Voorronde jazz-quiz Op ijskoud Terschelling tv filmers in de weer voor „Sil de strandjutter" TELEVISIE VANAVON TELEVISIE VRIJDAG RADIO VANAVOND RADIO VRIJDAG Kijkdichtheid voor ontkoppelde journaals bleef vrijwel constant Max Tailleur komt bij Koning Klant klagen s OLYMPISCHE SPELEN EN HOLLAND FESTIVAL DONDERDAG 25 MAART 1| NEDERLAND I DUITSLAND I Teleac 18.15 Bedreigde landschappen (les 7) NOS 18.45 Toeristische tips 18.55 Nieuws EO 19.05 Kinderkrant 19.30 De Waltons 20.20 Muziekmotief 21.05 Voorjaar op de prairie 21.35 Journaal 21.50 Nader bekeken 22.20 Ars Musica NOS 22.50 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Paulus de boskabouter 18.55 Journaal VARA 19.05 Het (niet zo) intieme leven van de stadsduif (natuurfilm) 19.30 Dat ik dit nog mag meema ken (show) VARA 20.25 Achter het nieuws 20.40 Daar komen de schutters 21.10 Koning klant 21.35 Vara's internationale 22.45 Achter het nieuws (2) 23.20 Gedicht NOS 23.21 Den Haag vandaag 23.36 Journaal NDR 18.00 Het woord is aan de ging. 18.30 Journaal 18.45 Klaas Vaak 18.55 Nordschau-magazine 19.26 Het woord is aan de ver< ging (2) WDR 20.00 Journaal 20.15 Pro en contra 21.00 Detective Rockford 21.45 Titel! Thesen, Temperam (cultureel magazine) 22.30 Journaal DUITSLAND II 18 20 De advocaat 18.55 Verhalen uit de geschieó 19.00 Journaal 19.30 Schlagerfestival 19.30 21.00 Journaal 21.15 Tijdgenoten (filmportret) 22.15 Een staking is geen dagsschool (T.V. film) 23.15 Journaal 18.00 Ti-Ta-Tovenaar 18.05 Ante. de laplander 18.30 Tienerklanken (pop-sho« 19.15 Allemaal beestjes (na film) 19.45 Journaal 20.15 Coronation Street 20.40 Panorama 21.30 Stemmingsbeelden 21.35 Standpunten 21.55 Première 22.40 Journaal NEDERLAND I HILVERSUM I 18.00 Tijd voor muziek in vrije tijd. 18.30 Nws. 18.41 Wereldpanorama 18.53 De kerk vandaag. 19.10 Leger des Heils kwartier. 19.25 De wereld zingt Gods lof. 20.05 Schuttersweg 8. 20.30 Zojuist verschenen. 21 00 Wie van ver komt. 22.00 Radio VU-magazine. 22.25 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Hier en nu. 23.00 Stairway tót the stars 23.55 Nws HILVERSUM II over kerk en samenleving. AVRO (S) Promenade Orkest. 19.27(S) Ho punten uit operettes. 20.00 Nws. Radiojournaal. 20.10 PRogramma zicht 20.15 (S) Residentie C 22.02(S) Jazzspectrum live. NOS Met het oog op morgen. 23.05 Ak teitenoverzicht 23.20 Den Haag daag. 23.55 Nws. HILVERSUM III HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Licht progr. met Hans van Willigenburg. (7.30 Nws.) 8.30 Nws. 8.36 Gymn: voor de huisvr. NOS: 8.45 Spie gel van België. KRO: 9.15 (S) Lidht progr. met Anne van Egmond. (10.30 Nws.) 11.59 Bericht Vastenaktie. 12.00 (S) Licht prog, met Hans van Willigen burg. (12.30 Nws.) 14.00 (S) Licht prog. met Anne van Egmond. 16.00 (S) Jac ques van Kollenburg ontvangt op zijn spreekuur Alexander Pola. 17.00 (S) Anne van Egmond. voor de kinderen. 17.30 Nws. 17.32 (S) Echo magazine. HILVERSUM II Hier en nu. NOS: 13.30 Vonken de as. 13.45 Onder de groene 14.00 Repertorium van de NOS-k en -orkesten. 15.00 Zoeklicht opNt (16.00 Nws.) 16.30 Kijk op bu VPRO: 17.00 Welingelichte 1 17.45 SYMBIOSE. 17.55 Med. HILVERSUM III EO: 7.03 (S) Gospelsound. 8.03 Tijdsein. (8.03, 8.30 en 8.45 Klankb 9.03 (S) De Muzikale fruitmand. (S) Te Elfder Ure. TROS: (S) Drie op verzoek. 12.03 (S) De Hugo Gelderen Show. NCRV: 13.30 (S) Kontakt. NOS: 16.03 (S) Hitmeester HILVERSUM IV (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Niettegenstaande de ontkoppeling van het N( j journaal van 20.00 uur, waardoor het publiek de keuzemogeli heid kreeg tussen nieuwsinformatie en een andersoortig progn ma, bleek in het 4e kwartaal 1975 de belangstelling voor I journaal in het algemeen ongewijzigd. Dat wil zeggen dat b de journaals van 20.00 en 21.35 uur samen gemiddeld per i een gelijk aantal personen werd bereikt als vroeger met de 20.00 uur simultaan uitgezonden bulletins. Dit blijkt uit een onderzoek van de afdeling kijk- en luisterond zoek van de NOS. Het journaal van 20.00 uur behaalde in i 4e kwartaal 1975 gemiddeld een kijkdichtheid van 30 pet.; dat\ 21.35 uur een kijkdichtheid van 13 pet. De kijkdichtheid van dl journaals kan echter niet zonder meer bij elkaar worden opgeti omdat het niet is uitgesloten dat eenzelfde kijker zowel het bulle t van 20.00 als dat van 21.35 uur heeft gevolgd. Aanlyses op I kijkgedrag wijzen echter uit dat dit zelden gebeurt: ongevee pet van de mensen kijkt gemiddeld naar beide bulletins op avond. Met beide journaals bereikt men 42 pet. van de kijkers. In het 4e kwartaal 1974 bedroeg de kijkdichtheid voor het journ van 20.00 uur 44 pet. Het vroege journaal (18.55 uur) bereikt pet. van de kijkers. Waardering Hetlange journaal van 20.00 uur genoot in het vierde kwartaal li met een gemiddelde waardering van 71 een wat hogere waarderi dan de op andere tijden uitgezonden bulletins. De waardering vl het om 21.35 uur uitgezonden journaal bedroeg gemiddeld 70, voor het vroege en late journaal 68 69. De waardering voor alle journaaluitzendingen lag in het vief kwartaal van 1975 iets lager dan in voorgaande jaren. Dat gel echter niet alleen voor het journaal. In het algemeen ondergi de waardering voor het televisie-programma de laatste jaren e geleidelijke lichte daling. Ajax-PSV op NCRV-radio (Van onzé radio-en tv-redactie) HILVERSUM Zaterdagavond brengt de NCRV vanaf 20.05 op Hilversum 3 flitsen van de belangrijke erdivisiewedstrijd Ajs PSV. Heinze Bakker is de verslaggever in Amsterdam. Deze flit* zijn te horen in het programma „Eddy Go Round", gepresenttf door Eddy Becker. In de tweede aflevering van de „Sportsho vanaf 22.02 uur eveneens op Hilversum 3, volgen nabeschouwing! Een van de zaken waaraan VA- RA's Koning Klant vanavond aandacht besteedt, is de annule ringsverzekering, waarmee Max Tailleur geen beste ervaringen heeft; hij komt daarover klagen in Koning Klant. De konsumen- tenrubriek wijdt voorts aan dacht aan het stroomverbruik van koelkasten, aan zwendel in tuinverzorging en aan een dure postzegelaanbieding. Ned. II, 21.10 uur. Voorjaar De EO zendt een n^tuurdocu- mentaire uit over het begin van de lente in het noorden van Canada. Daar huist een grond eekhoorn, die moeite heeft met wakker worden, want hij moet zijn lichaamstemperatuur van 2 graden Celsius tot 38 graden opstoken. Maar dan is het ook voorjaar. Ned. I, 21.05 uur. Ars Musica De symphonie in Es (KV 543) van Mozart wordt uitgevoerd door het Rundfunk Symfonie Orchester Saarbrücken onder leiding van Hans Zender. De EO brengt deze symfonie op de buis. Ned. I, 22.20 uur. HOU HET SCHERM IN HET OOG - De schutters Voor Pike niemand hield dat voor mogelijk wordt het ernst in de serie „Daar komen de schutters". Want Pike, soldaat Pike, is goedgekeurd voor mili taire dienst en wordt opgeroe pen. Niemand kan daar wat aan doen en het hele peloton bereidt hem een waardig afscheid. Ned. II, 20.40 uur. Internationale De gasten van VARA's Interna tionale, gepresenteerd door Koos Postema, komen van avond uit IJsland, Zuid-Afrika en Peru. De drie buitenlanders zijn als gebruikelijk vergezeld van een fan van het betreffende buitenland. Lex Jasper onder steunt muzikaal. Ned. H, 21.35 uur. PAGEVA 2 LEIDSE COURANT. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het NOS-be- stuur krijgt morgen het schema voor de televisie-programma's van deze zomer ter goedkeuring voorgelegd. Het wordt in be langrijke mate bepaald door de Olympische Zomerspelen waar voor in totaal 76 uren zendtijd is ingeruimd. Vorig jaar begon het schema in mei, maar dit jaar wordt in die maand een groot aantal pro gramma's uit het nu lopende winterseizoen voortgezet, o.a. Frontaal, Zienswijze, Informeel, Dokter ja, dokter nee, Horizon en Ot.... en hoe zit het nou met Sien? Werkwinkel komt in mei echter te vervallen. De stichting die de opvang van de aanmel dingen van vrijwilligers naar aanleiding van het programma verzorgt wordt om die tijd opge heven. Wat dit voor konsequen ties heeft voor het winterseizoen wordt nog bezien. Eind mei wordt een dokumentaire uitge zonden over de dan 75-jarige sociale wetgeving in ons land. Op Pinksterzondag wordt aan dacht besteed aan de nu 80-jari- ge komponist Carl Orff in de vorm van een speciale produk- tie van Orffs „Carmina Bura- na", gemaakt door de Duitse televisie en bekroond met de Prix Italia. In het kader van het Holland Festival worden vier re portages van uitvoeringen uitge zonden, waarvan drie recht streeks, zo ligt in de bedoeling. Welke produkties op het scherm komen is nog niet zeker. Het gaat er vooral om aandacht te schenken aan de muzikale kant van het Holland Festival. Ver der zal een dagelijkse signale ring van Holland Festival-evene menten worden verzorgd. In juni zal de serie „De Wolven man" van Dick Walda worden herhaald, niet in de oorspronke lijke dertien delen van een half uur, maar in zes nieuw gemon teerde afleveringen van een uur. Een aantal programma-reeksen zoals Panoramiek-Kort en de vooravondprogramma's voor buitenlandse werknemers wor den in de zomer onderbroken. Begin augustus worden deze ru brieken hervat. Na afloop van de 20 produkties van Sesam straat zal op de zondagmiddag een dozijn afleveringen van „Het programma met de muis" worden herhaald, waarna een herhaling volgt van de serie Se samstraat. Verder zijn voor dit zomersche ma drie series aangekocht. Ten eerste de Engelse serie „Micro- bes and Men", waarin wordt ingegaan op het leven en werk' van onderzoekers als Pasteur, Semmelweis, Koch, Ehrlich en Behring. Uit Frankrijk komt de serie „Dossiers Noirs" waarin aan de hand van historische beeldmateriaal dokumenten en ooggetuigenverkaringen een portret wordt geschetst van een aantal mysterieuze figuren uit het verre en nabije verleden zoals Al Capone, Prins Valerio Borghese, Pancho Villa, William Randolp Hearst, Howard Hug hes, Rïenachem Begin, Moise Tschombe etc. Een definitieve selektie is nog niet gemaakt. Op de zondagavonden in mei, juni en juli zal worden uitgezon den de serie „The Amazing .Years of the Cinema", waarin 'de eerste 20 jaar van de speel film-industrie wordt behandeld .aan de hand van historisch ma teriaal. De serie toont aan dat er in die beginjaren heel wat meer werd geproduceerd dan de "reeds zo veel vertoonde slap stick-films. Op de woensdag avond is er afhankelijk van de lengte van het televisiespel of de film ruimte voor produkties van de afdeling kulturele zaken. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Zondag 28 maart wordt in de VARA-stu- dio in Hilversum de Nederland se voorronde gehouden voor de tiende internationale jazzquiz van de Europese Radio Unie (EBU). De winnaar van deze voorronde is de Nederlandse kandidaat voor de internationa le quiz, die vrijdag 14 mei in de Sonesta-Koepelzaal in Am sterdam plaatsvindt en waar aan kandidaten uit zes Europe se landen tegen elkaar uitko men. Voor deelname aan de Neder landse voorronde op-28 maart zijn negen kandidaten geselek- teerd. De voorronde is wat het niveau van de quiz-vragen en de vorm betreft een zo getrouw mogelijke afspiegeling van de internationale quiz. De deelne mers krijgen zeven vragen voor gelegd met muzikale illustraties van elk ca. twee minuten, die betrekking hebben op het ter rein van de Amerikaanse en Europese jazzmuziek. J. Smits uit Ferwerd, Wytze van der Raay uit Groningen, Joop Böhm uit Hilversum, Bert Ver steeg uit Rotterdam, Tom Beetz uit Oss, Jan Schretzmeijer uit Dordrecht, Rob Meijer uit Cu- lemborg, Wim van Eyle uit Oud karspel en Henk Kleinhout uit Hengelo. De jury bij de Neder landse voorronde bestaat uit Pim Gras, Simon Korteweg en Michiel de Ruyter. Henny Alma en Piet Hendriks in „Dat ik dit nog mag meemaken". - te springen in de figuratie. De televisieserie begint tij dens een herfststorm waar Sil de enige overlevende van een vastgelopen schip, een Zweeds meisje van zo'n 3 a 4 jaar van de dood redt. Trots neemt hij het kind mee naar huis, vastbesloten om als het blijft leven haar de naam te geven van zijn indertijd doodgeboren dochtertje Lob- ke en haar te houden. Terwijl hij alle hardnekkigheid van zijn karakter nodig heeft om de heren ambtenaren ertoe te bewegen het kind onder zijn hoede te laten, begint het meisje zich al snel thuis te voelen in haar nieuwe omge ving, die niet alleen overda dig aandacht aan haar schenkt, maar die bovendien gonst van de speculaties over het resultaat van Sil's strijd. En zelfs als Lobke uiteindelijk als een Droeviger te boek staat, zijn de problemen nog niet overwonnen. Sil raakt in een hooglopend conflict met de dominee, die absolute ze kerheid wil dat het kind niet door familie zal worden op geëist alvorens hij bereid is haar te dopen. Zijn zoon Jelle is een uitbundige levensgenie ter geworden. Tussen hem en de mollige buurmeid Maam bloeit een verliefdheid op, die Sil met welgevallen volgt, want haar ouders hebben veel grond en verder geen kindé ren. Maar Jelle vindt andere meisjes niet minder aardig'. Zijn andere zoon Wietse is meer ingetogen en kan het vooralsnog ook beter vinden met Lobke. Hij^ speelt met de gedachte naar zee te gaan, maar weet dat het Sil niet aan zal staan. Hij krijgt het steeds moeilijker met zijn vader en z'n broer met name wegens hun illegale opvatting van het begrip strandjutten. Uiteinde lijk leidt dit tot een gevecht. (Van onze correspondent) Een harde koude oostenwind blaast over het Noordzeestrand van Terschelling. Op het strand staat een groep mensen aan de voet van de branding. Eenzaam verderop een paard en wagen, her en der verspreid vaten, hout en andere aangespoel de zaken op het natte zand van de kustlijn. Enkele jutters zoeken de aangespoelde zaken bij elkaar en verdringen zich om de zoete drank uit een gat van een der vaten in de mond te laten spoelen. Enkele „Tersehellingers" lopen dronken van de drank in het koude water van de branding. Op het strand staat een snoerende camera, die het hele toneel in zich opslorpt. De opnamen van ,Sil de strandjutter' zijn in volle gang. Paul Saraber als de dominee met wie Sil het aan de stok krijgt. Jan Decleir als Sil de strandjutter op het Terschellin- ger strand. Op het koude strand zijn de jutters druk in de weer. Dit beeld speelde dezer dagen bij hotel „Paal B" op Terschel ling tussen de dorpen Mids- land en West-Terschelling, een van de vele scènes die sinds 17 januari van dit jaar de Ter schellinger bevolking bezig houdt Een bevolking die ook als men niet bij de speelscènes aanwezig is precies weet wat er gebeurt. Of Sil aan het jut ten is, zijn dochter Lobke te paard door de duinen rijdt, in de kerk de 4-jarige Lobke ten doop wordt gehouden of dat de öppejarild wordt gehouden. Daarbij vraagt een deel van de Tersehellingers zich wel af of de historie tot zijn recht komt. Of Lobke wel of geen witte muts moet dragen zoals de Terschellinger meisjes vroeger droegen. Als de eerste van de zeven afleveringen op zaterdag 9 ok tober van dit jaar van start gaan in het NRCV-progrartima zal men zich kunnen overtui gen of „Sil de strandjutter" een succes zal blijken of niet. De opnamen, zonder gebruik te maken van studio-opnamen, ziende, krijgt men reeds de indruk dat hier een unieke verfilming aan de gang is. De inzet van de acteurs en actri ces, de onderlinge verhoudin gen én de gretigheid waarmee geacteerd wordt beloven in elk geval bijzondere uitzendingen. De tv-film „Sil de strandjut ter" is een produktie van nv Cinecentrum en NCRV en Het leven in het gezin wordt er ernstig door verstoord. Sil is er nog lang niet aan toe zich aan een zelfonderzoek te on derwerpen. Lobke, begint zich meer en meer te isoleren, Wiet se gaat naar zee en Jelle wordt verliefd op Lobke, een idee dat Sil weer niet aanstaat. In het slot van het verhaal is Jelle de eerste die de noodsei nen van een schip waarneemt. Hij wekt dè hele buurtschap, maar Sil het laatst. De ervaren mannen moeten lijdzaam toe zien hoe het schip kapotge- beukt wordt bij een zeer on gunstig tij, maar Jelle onder neemt blindelings een poging êen lijn over te brengen, zodat de bemanning van boord kan komen. Het lukt, maar voor hemzelf is het een regelrechte zelfmoord geweest. Sil over laadt zichzelf met zelfverwijt. Na Wietse's terugkeer van de koopvaardij en de zo goed als volledige aanvaarding van zijn liefde voor Lobke wordt zijn vreugde al gauw getemperd door een nieuwe roddel in de buurtschap. Maam zou een kind dragen van Jelle die overleden is. Wietse riskeert een definitieve breuk met Lob ke als hij geheel op eigen ini tiatief met de ouders van Maam gaat praten en aanbiedt met haar te trouwen om de eer van de families te redden. Maam onder de hoogst moge lijke druk moet echter beken nen, dat het kind van Aike is, maar dat ze alleen maar zo verschikkelijk graag gewild had dat het van.Jelle was. Het verhaal eindigt tenslotte met een dubbele bruiloft, geheel in de sfeer van de stoere felheid en de gemakkelijke stem- mingseisselingen die het dage lijks leven van de mensen op het eiland Terschelling ken merkt wordt geregisseerd door Bob Löwehstein. De rol van Sil wordt vertolkt door Jan De cleir, zijn vrouw Jaakje door Elsje Scherjon, Lobke dooi Monique van de Ven, Jelle door Hidde Maas en Wietse door Luuk de Konink. Verder vermeldt de cast vele belang rijke namen uit de toneelwe reld. Het draaiboek ligt ook bij de Koninklijke Luchtmacht van Terschelling. Hierdoor is het mogelijk dat het lawaai van de straaljagers minder hinderlijk wordt voor de film ers die direct met geluid draaien. Ongeveer drievierde van de film is nu klaar en de makers zijn tot nu toe tevre den over het verloop. Het weer, ondanks het lentezonne tje, werkt nog niet mee. Dik ingepakt in warme kleding vertoeft men op het strand om te wachten totdat er weer een scène kan worden gefilmd. Een tot cantine omgebouwde bus op het strand onder de duinen geeft gelukkig voor de medewerkers gelegenheid zich zo nu en dan te warmen. De Terschellinger Arie Doek- se, die de paarden onder zijn hoede heeft, zorgt geregeld dat de dieren in beweging blijven. Hij levert een behoorlijk aan deel in de film en figureert zo nu en dan als er zich proble men voordoen. Chauffeur Cu pido, die de medewerkers ge regeld vervoert, levert ook zijn aandeel door zo nu en dan bij Monique v.d. Ven als Lobke, het door Sil aangenomen kind, dat als enige overlevende van een gestrand schip wordt gered.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 2