Eis 7 1/2 jaar bezetters van Indonesiseh eonsulaat Geen verzet tegen Coup in Argentinië Ramp bedreigt scheepsbouw kennismaking Vertrek Boskov zeker Inderzoek naar lacht wegens aad in iOckheed-zaak Stakingen verlammen treinverkeer Frankrijk 'Schoolbestuur van .leeuwenhorst ontslaat :ctor Van Boeckel Ziek na drinken limonade terlingen beraden zich op akties WERKNEMERS OP STRAAT Bekentenis in moord op Chinese Donderdag 25 maart 1976, 66e jaargang nö. 20384 Tailleur Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103X3 Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F, J. Plug - Adj. hoofdredacteur. J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Unties (excl BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15, losse nummers: 50 cent Max Tailleur komt klagen in Koning Klant over annulerings verzekering op Ned. II om 21.10 uur. Om 19.30 uur- „Dat ik dit nog mag meemaken" en om 21.35 uur VAHA's Internationa le. Af en toe regen Veel bewolking met af en toe regen. Vrij krachtige, aan de kust nu en dan harde wind uit zuidwest tot west. Minimumtemperaturen ongeveer 5, maxima omstreeks 9 gr. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De officier van justi tie bij de Amsterdamse rechtbank mr. J. J. Abspoel heeft vanmorgen in het proces tegen de Zuidmolukse bezetters van het Indonesische consulaat in Am sterdam de maximale gevangenisstraf van 7 1/2 jaar geëist. De officier achtte geen onderscheid in de strafmaat ten aanzien van de zeven verdachten nood zakelijk. „De feitelijke rol van elke verdachte in het geheuren is onbelang rijk, ze hebben zich gezamenlijk schul dig gemaakt aan wederrechtelijke vrij heidsberoving, bedreiging met doodslag en vuurwapenbezit". De officier, die aan het begin van de tweede zittingsdag zijn medeleven uitsprak/met de slach toffers (bij de gijzeling waren aanvankelijk 43 personen betrokken, onder wie 16 kinderen, 1 man overleed na een ontsnappingspoging), zei, dat hij ondanks afkeuring van hun daden en een harde opstelling ten aanzien van de bestraffing van de zeven verdachten, respect had voor hun persoonlij ke moed en hun offervaardigheid. „Deze mensen hebben hun toekomst op het spel gezet om hun ideaal te verwezenlijken. Het stellen van een der gelijke vemietigingsdaad, zoals ook de kamikaze- piloten in de tweede wereldoorlog, is ons Neder landers echter vreemd", aldus mr. Abspoel. De tweede zittingsdag begon met een incident. De verdediger van de verdachten, mr. H. J. W. Droe- sen, weigerde zich bij de toegang van het pand te laten fouilleren. Door dit voorval werd de zitting 10 minuten vertraagd. De officier meende dat de twee gijzelingsacties, in Beilen en Amsterdam, geen onderlinge samen hang hadden. De Amsterdamse actie was een spontane reactie op Beilen, omdat deze gijzeling niet het verieste rendement opleverde. „Het doel van de actie was het afdwingenvan politieke eisen door middel van' geweld, niets ontziend geweld. Het gebeurde leidde tot de dood van een mens en de verwonding van meerdere anderen". Mr. Abspö'el noemde de Molukse actie in hoge mate bedreigend voor de veiligheid van de staat Niet alleen inwendig omdat de Staat niet behoor lijk kan functioneren wanneer politieke beslissin gen met behulp van machinepistolen worden afge dwongen, maar ook uitwending omdat de buiten landse betrekkingen ernstig worden bedreigd. De actie in Amsterdam wasimmers niet alleen gericht tegen het gebouw van een bevriende mogendheid, maar er werden ook indirect eisen gesteld aan die mogendheid". De officier vergeleek de Molukse actie met een oorlogstoestand. „De opvatting, dat het toch alle maal wel aardige jongens waren is niet reëel. In het Duitse leger van 1940 heeft het ongetwijfeld ook gewemeld van aardige jongens", stelde mr. Abspoel. Contract Feyenoord? (Van onze sportredactie) DEN HAAG De onzekerheid bij FC Den Haag is voorbij, trainer Boskov gaat definitief weg. Aan het „welles-nietesspel" kwam gistermiddag een eind, toen Feyenoord een mondelinge overeenkomst met de Joegoslaaf bereikte. Na de training liet Boskov, vooral tot grote teleurstel ling van de spelers zijn definitieve „neen" horen. De trainer ambieerde het hoogste en krijgt voor die aspiraties zijn kans bij Feyenoord. Daarom sloeg hij aanbiedingen uit Uruguay, Belgie (Standard Luik en Anderlecht) en van AZ'67 af. Boskov hoopte op Feyenoord dat al eerder bij hem geïnformeerd 'had en kreeg gisteren zijn zin. Niet volgens de Rotterdamse manager Brox die een overeenkomst met Boskov ontkende. „Vrijdag wordt pas beslist. Boskov is wel een van de grootste kandi daten". leen onzer verslaggevers IRDAJVI In opdracht hoofd-officier van Justi- terdam gaat de afde- ikpersdelicten van de centrale recher- onderzoek instellen de klacht die de Neder- »e vertegenwoordiger van Amerikaanse Lockheedfa- ten, de heer Hans Teengs itsen uit Wassenaar heeft liend tegen het weekblad we Re vu. gaat om een klacht terzake ingediend tegen de dredacteur en zes redacteu- In een artikel in het week- werd gesteld dat de heer igs Gerritsen tot de „Hol- se mafia" zou behoren en lij zich aan strafbare feiten ndorrecte handelingen zu ien schuldig gemaakt, nstellen van het onderzoek, cent overigens niet automa- dat er een strafvervolging ambassade in Washington op dit moment de laatste een overeenkomst met ïerikaanse regering voor Teengs Gerritsen het beschikbaar stellen van ge heime Lockbeed-documenten aan de commissie-Donner. Ne derland krijgt, alleen de beschik king over de gegevens die voor ons land van belang zijn. De. laatste fase van de onderhande lingen in Amerika spitst zich toe op de vraag, welke gegevens wel na afloop van het onderzoek van de commissie-Donner gepu bliceerd mogen worden en wel ke niet. Zwaar gewapende troepen houden de centra van de grote steden bezet. Hier t Mayo in Buenos Aires. i beeld van de Plaza de BUENOS AIRES (Rtr/AP) - Een dag na de machtsgreep van de Argentijnse strijdkrachten tegen president Isabel Peron lijkt alles rustig in het land. Van de aangekondigde algeme ne staking is geen sprake, er zijn nauwelijks tekenen van verzet tegen de militairen en van georganiseerde steun voor de afgezette president. Maar de junta van de drie opperbevel hebbers van leger, luchtmacht en marine, neemt geen risico. Via radio en televisie wordt herhaaldelijk gedreigd met de doodstraf voor sabotagedaden. Het parlement is ontbonden, de rechtbanken zijn naar huis ge stuurd en de media staan onder censuur. De actie van de militairen is onbloedig verlopen. Er is een flink aantal arrestaties verricht - naar verluidt ongeveer 2000. Tot de arrestanten behoren de provinciale gouverneurs, vak bondsleiders en veel politici, on der wie oud-president Hector Campora die enkele jaren gele den de weg vrijmaakte voor de, terugkeer van Juan Peron. De partijen zijn niet verboden, maar bijeenkomsten zijn voorlo pig niet toegestaan. Het is waarschijnlijk dat de drie bevelhebbers: lt.-gen. Jorge Vi- dela van het leger, admiraal Emilio Eduardo Massera van de marine en brig.-gen. Orlando Ramon Agosti van de lucht macht, spoedig een president zullen benoemen, die naar ver wachting Videla zal zijn. Deze zou maandag formeel de macht overnemen. Van generaal Vide- la is bekend dat hij strenge militaire principes heeft, duide lijk anti-communist is, een een hartgrondige afkeer heeft van corruptie. (Van onze correspondent) PARIJS - Spoorwegstakingen heb ben gisteren en vandaag het trein verkeer in Frankrijk grotendeels stilgelegd terwijl de arbeidsonrust zich uitbreidde tot andere sectoren ils degas- en electriciteitsvoorzie- ning en de machineindustrie. Frankrijks grootste vakbond, de communistische CGT, heeft voor de werknemers in de machine-in dustrie een actieweek aangekon digd, die ingaat op 29 maart De twee grootste vakbonden, de CGT en de Franse Democratische Arbeidsfederatie (CFDT) hebben gisteren de onderhandelingen met de spoorwegen afgebroken. Vijf andere vakbonden tekenden wel een loonovereenkomst met de di rectie van de Franse spoorwegen. Verwacht wordt dat op 7 april vrijwel zeker het personeel van de nationale gas- en electriciteitsbe- drijven het werk zal neerleggen. De linkse vakbonden hebben vorige week medegedeeld een sfeer van agitatie te willen handhaven, die minstens even grote politieke als sociaal-economische doelstellingen h^eft. GEMERT (ANP) On geveer 100 schoolkinde ren uit Gemert zijn gis teren onpasselijk ge worden na het drinken van een glas limonade. De limonade werd de kinderen als traktatie aangeboden na afloop van de boomplantdag die gisteren in Gemert werd gehouden. De wa- renkeuringsdienst in Den Bosch stelt een on derzoek in. ordwijkerhout Het school tuin van het college Leeu- nhorst, programmaschool »r VWO en Havo, heeft gis- ïvond de rector, dr. Jos van ickel, oud-adviseur van we- schapsminister Trip, ontsla- i. Van het 7 man tellende tuur werd alleen gestemd »r 3 leden die door de bis- 'p in het bestuur zijn be id. De voorzitter van het lbestuur, de Heer Bos ma, burgemeester van Iwijkerhout, heeft zich uit functie in het schoolbe- teruggetrokken. Dit mede ir aanleiding van een demon- totie die leerlingen van Leeu- snhorst gistermiddag hebben louden. Hierbij zou, volgens Heer Bosma, zijn schoolbe- ursfunctie zijn verward met gemeentelijke functie. Ook heer Heemskerk, een wet- ider van Noordwijkerhout pte uit het schoolbestuur. rector Van Boeckel rd het besluit tot zijn ontslag lomen op grond van intrek- o van Van Boeckels aanvraag ontslag, begin van deze and. De heer Van Boeckel 'd zijn ontslag ingediend van- ®ge door hem vermeende acti- teiten van een bestuurlijke ad- Dr. Jos van Boeckel viescommissie. Leerlingen en een aantal leraren hadden hem daarna verzocht, zijn ontsla gaanvrage in te trekken. Het schoolbestuur was gisteravond van mening, dat dit intrekken (Zie verder pag. 4) niet had mogen geschieden zon der overleg'met „de werkgever", in casu het schoolbestuur. Dr. Jos van Boeckel heeft tegen zijn ontslag protest aangete kend. Hij zou de Alg. Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) van het besluit op de hoogte stellen. „Ik had deze ont wikkeling overigens wel ver wacht," deelde hij vannacht mee. Van de zijde der leerlingen werd medegedeeld, dat heden morgen in de leerlingenraad overlegd zou worden over moge lijke verdere stappen. Voor van avond zijn leraren en ouders door de leerlingenraad voor een open gesprekuitgenodigd. Als consequentie van het ontslag van dr. Van Boeckel zouden een leerlingenstaking of bezetting van de school niet tot de onmo gelijkheden behoren, aldus Theo Bakker, lid van de leerlin genraad. „Vanwege de procedu re in deze hele zaak zouden wij al niet akkoord zijn gegaan, met welke beslissing van het school bestuur dan ook. De houding van het bestuur is steeds autori tair geweest, zonder rekening te houden met instanties zoals schoolleinding, leraren en leer lingen," aldus Theo Bakker. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Er dreigt ronduit een catastrofe voor de Nederlandse scheepsbouw, zo heeft minister Lubbers (Econ. Zaken) gisteren de kamercommis sies van Ecnomische en Sociale Zaken voorgehou den. Inkrimping van het aantal arbeidsplaatsen in de scheepsnieuwbouw (thans 20 25.000 man) met 30 pet behoort tot de waarschijnlijkheden; met 50 pet tot de mogelijkheden. Dit zal doorwer ken in de scheepsreparatie en de toeleveringsbe drijven. Er komt een speciale commissie om de dreigende ramp zoveel mogelijk af te wenden. De crisis wordt vooral door de tankermarkt ver oorzaakt. Daar is zo'n overcapaciteit, dat er zeker tot 1980, misschien wel tot 1985 geen tankerorder van enige betekenis te verwachten zijn, ook niet als de conjunctuur aantrekt, want er is heel wat tonnage opgelegd. De zwaarste concurrentie wordt van Japan onder vonden. Weliswaar roepen vele regeringen, dat er internationale afspraken moeten worden gemaakt, maar volgens minister Lubbers is de hoop op restultaten gering. Met name van Japan wordt een vemietigingstac- tiek gevreesd. Daarom moet „zo goed en zo kwaad dat gaat" nationaal aan de scheepsbouwcrisis het hoofd worden geboden. Uitgangspunt moet daar bij zijn, aldus de minister, dat een behoorlijk stuk scheepsbouwindustrie in Nederland wordt gehand haafd. Maar aan een capaciteitsvermindering (ge rekend naar man-uren) met 30 pet zal niet te ontkomen zijn. Er zal wellicht een aparte omscho lingsregeling voor de scheepsbouw nodig zijn en misschien moeten de gevolgen voorts worden op gevangen door een speciale werktijdverkortingsre geling. Er komt een „beleidscommissie scheepsbouw", bezet door overheid, werkgevers en werknemers, die een plan voor capaciteitsvermindering, her structurering, markt- en orderverdeling moet op stellen. Intussen zal de overheid waar nodig steun verlenen om noodlijdende werven overeind te houden als dat verantwoord is. Marianen De Verenigde Sta ten hebben de Marianen in de Stille Oceaan gisteren de status van een Gemenebest, gelijk aan die van Porto Rico, verleend. De 14.500 bewoners van de 21 eilan den hadden zich vorig jaar met een meerderheid van 78,8 pro cent uitgesproken voor een der gelijke band met de V.S. De Verenigde Staten bestuur den de Marianen sedert 1947 ingevolge een mandaat van de Verenigde Naties. De bewoners van de eilanden groep zullen Amerikaanse staatsburgers zijn. Het gebied zal zijn eigen bestuur hebben, maar zal wat defensie en buiten lands beleid betreft afhankelijk zijn van de V.S. Troepenversterking In Frankfurt zijn gisteren 282 Amerikaanse militairen aange komen. Zij vormen de voorhoe de van een nieuwe Amerikaanse divisie in Europia, de zoganaam- de 'brigade 76'. De nieuwe divisie, die 3.700 man sterk is, komt ter versterking van de Navo. En wie zou niet Judy in huis Willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u Patiënten pleegden 50 inbraken GRONINGEN (ANP) Twee verpleegden uit de Van Mesdag-in richting in Groningen hebben bekend dat zij sinds begin 1975 in totaal een vijftig inbraken hebben gepleegd. De twee opereer den meestal gezamenlijk en pleegden vrijwel alle inbraken tijdens de weekends, wanneer ze verlof hadden. De aangehouden mannen zijn de 29-jarige A.W., die overigens sinds 3 februari met proefverlof is, en de 25-jarige E. van der L. die nog in de Van Mesdag-inrichting verblijft. De maimen werden het afgelopen weekend betrapt toen zij probeerden in te breken in een technische school in Groningen. AMSTERDAM (ANP) - De 50- jarige Chinees L., die maandag j.l. in Rotterdam werd aange houden in verband met de wurgmoord op de Chinese Fan Sau Cheung (18) wier stoffelijk overschot vorige week bij Akersloot werd gevonden, heeft volgens de rijkspolitie in Am sterdam een gedeeltelijke be kentenis afgelegd. De politie zegt ervan overtuigd te zijn, dat L. de moord niet alleen heeft gepleegd. Hij wei gert tot nu toe de naam of namen van zijn handlangers te noemen, aldus de politie, vol gens wie 'de oorzaak van de moord is gelegen in een .hëroi- nekwestie'. De recherche kwam L. op het spoor omdat hij de dag voor de moord was gezien in het gezelschap van het slach toffer. Hoewel de toedracht van de moord nog niet precies vast staat hebben L. en zijn handlan gers de Chinese vermoedelijk in de auto, die werd bestuurd door het slachtoffer, gewurgd. Ver dachte L. kon niet rijden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1