Pioneer Punch fractie minder dan Buitoni Nieuwe grondwet verklaart Albanië officieel tot atheïstische staat Bijbel nu ook in „Mao-schrift" Priesters uit India moeten cultuurkloof op Bali overbruggen SUSKE EN WISKE: DE BOKKIGE BOMBARDON Paulus de Boskabouter-Eikeligheden Door JEAN DIJLIEU LUCKY LUKE- De trek naar Oklahoma DONDERDAG 25 MAART 1976 LF.IDSE COURANT PAGINA 17 De communistische volksre publiek Albanië heeft een nieuwe grondwet in voorbe reiding. Deze grondwet, die naar verwacht wordt, binnen korte tijd van kracht zal wor den, verklaart Albanië offi cieel tot atheïstische staat. De oude grondwet hield nog vast aan de gelijkheid van alle burgers ongeacht ras of gods dienst. Ook garandeerde zij de vrije uitoefening van de gods dienstbeleving en de materiële hulp van de staat aan de ge loofsgemeenschappen. Deze grondwettelijke rechten waren reeds jaren lang niet meer van kracht verklaard. De nieuwe grondwet maakt in haar voorwoord de strijd te gen de reactie tot plicht van iedere Albaanse burger. Per soonlijke rechten worden con stitutioneel ondergeschikt ge maakt aan het algemeen be lang. De ouders zijn volgens de nieuwe grondwet verant woordelijk voor de communis tische opvoeding van hun kin deren. Sedert het vijfde partijcongres van de Albaanse communisti sche partij in de zestiger jaren is in Albanië een strijd tegen de godsdienstige ideologie aan de gang, die qua radicaliteit en compromisloosheid zijn weer ga niet kent. Geen enkel com munistisch land voert de strijd tegen de godsdienst zo conse quent als Albanië. Desondanks blijkt de gods dienst een moeilijke tegenstan der. Partijleider Enver Kod- scha verklaarde kortgeleden, dat met het verdwijnen van kerkgebouw of moskee, van priester, en ikoon, niet de in vloed van de godsdienst ver dwijnt. „De strijd tegen ge bruiken, traditie en gods dienstige instelling, die diep in het volk verankerd liggen, is nog niet afgesloten. Het is een lange, gecompliceerde, taaie strijd", aldus Hodscha, die erop wijst, dat met name ook de jongeren gevoelig blijven voor de godsdienst. Prof. dr. F. Weve in Tilburg herdacht De katholieke hogeschool in Tilburg heeft in een academi sche rouwzitting de vorige week overleden prof. dr. F. N. M. Weve o.p., herdacht die de laatst levende oprichter van de Tilburgse hogeschool was. In een herdenkingsrede noem de prof. dr. M. Plattel de over leden hoogleraar „een van de wetenschappelijke voorman nen die de katholieke wijsge rige gemeenschapsgedachte tussen de twee wereldoorlo gen in Nederland gezag heb ben gegeven". Prof. Weve, diè eenennegentig jaar oud werd, was een groot kenner van de 'thomistische wijsbegeerte. Sinds de oprich ting van de katholieke hoge school in Tilburg in 1927 tot. aan zijn emeritaat in 1954 was prof. Weve hoogleraar in de sociale wijsbegeerte en alge mene filosofie aan de Tilburg se hogeschool. Prof. Weve was een warm voorstander van katholiek we tenschappelijk onderwijs en heeft met de hoogleraren Cob- benhagen, Goossens en Gim- brére in Tilburg vorm gegeven aan de tweede Nederlandse katholieke instelling voor we tenschappelijk onderwijs. Met name heeft hij zich ingezet voor de inbreng van de sociale wetenschappen in de econo mie. Prof. Weve heeft vele pu blicaties op zijn naam en ge noot in katholieke kring grote bekendheid als redenaar. In de jaren dertig vertegenwoor digde hij de Tilburgse hoge school in de partijraad van de rk Staatspartij als adviseur., Ongeveer twintig jaar was prof. Weve geestelijk adviseur van de katholieke jonge werk gevers. Hij was sinds 1932 rid der in de Orde van de Neder landse Leeuw. KORTE METTEN De directeur van Caritas Gua temala, mgr. Gerardo Flores heeft tijdens een persconfe rentie in Rome, in bewogen woorden de dank van zijn land overgebracht voor de spontane hulp van de Europe se caritasorganisaties, direct na het bekend worden van de aardbevingsramp begin fe bruari. Letterlijk zei hij: Aan alle Europese landen onze op rechte dank voor hun snelle en edelmoedige hulp." De in ternationale katholieke cari tas, heeft in vele landen afde lingen. In Nederland is dat Mensen in Nood in Den Bo sch. Predikant Gerhard Biermann van Essen mag in functie blij ven, nu zijn rooms-katholieke vrouw schriftelijk heeft ver klaard bereid te zijn protes tant te worden. Aanvankelijk had de leiding van de Evange-' lische kerk hem medegedeeld, dat hij zijn ambt moest neer leggen. Men beriep zich op het kerkelijk voorschrift, dat een gemengd huwelijk taboe is in de pastorie. Uit protest tegen dit voorschrift waren twintig predikanten in Essen in hon gerstaking gegaan. Gisteren hebben zij die beëindigd. De groep „de zeventig van Venlo en omgeving", onder leiding van pater Hugo Bek kers o.fjn. cap. staat volledig achter het beleid van mgr. Gijsen om afgestudeerden aan de Hogeschool voor Theologie en Pastoraat te Heerlen niet eerder priester te wijden dan na een verdere spirituele en theologische bijscholing aan een door Rome erkende pries teropleiding. Men reageert hiermee op de kritiek van do. groep „Citykerk Maastricht" op mgr. Gijsen, die weigert de priesterstudent van de HTP, Huub Lenders priester te wij den. Deze wil niet ingaan op de eis van mgr. Gijsen om voor aanvullende studie nog twee jaar naar Regensburg te gaan. De 55-jarige bisschop Luigi Maverna, tot nu kerkelijk as sistent-generaal van de Ita liaanse katholieke actie is door paus Paulus benoemd tot se cretaris-generaal van de Ita liaanse bisschoppenconferen tie. Hij volgt hiermee aartsbis schop Enrico Bartoletti op, die onlangs, zestig jaar oud, plot seling is overleden. Kerk en wereld Het nieuwe Chinese schrift dat in een reusachtige opera tie onder de achthonderd mil joen zielen tellende bevolking is verspreid en ook onder de miljoenen Chinezen buiten China gebruikelijk wordt, heeft de bijbelvertaling in een klap verouderd. Onlangs ech ter zijn de eerste „nieuwe tes tamenten" in modern Chinees schrift beschikbaar gekomen. De oude bijbels dateerden uit Het generalaat van de missio narissen van het Goddelijk Woord onderzoekt momenteel de mogelijkheid om Indiase paters uit de congregatie naar Bali te zenden. Voorwaarde daarvoor is, dat zij grondig vertrouwd zijn met de hindoe godsdienst en cultuur. Het indonesische eiland Bali behoort tot het hindoe-cultuur gebied. Dit in tegenstelling tot de rest van Indonesië, waar de Islam overweegt. Op het eiland Bali werkt een internationaal gezelschap van SVD-missionarissen, negen uit Indonesië, en tien uit andere landen, van wie twee uit Ne derland, namelijk pater H. Geerlings en pater A. de Boer. Er zijn drie priesters van het eiland Bali zelf. Er bestaat een groot verschil tussen Bali en de rest van Indonesië, zo zelfs, dat ook de Indonesische priesters die niet van Bali afkomstig zijn, als vreemdelingen worden be schouwd. Zij hebben evenals de Europeanen en Amerika nen, die er werken, moeite in de mentaliteit der Balinezen door te dringen. De congregatie der paters van het Goddelijk woord Woord als gezegd, de cultuurkloof te overbruggen door missionaris sen uit India, waar de congre gatie veel leden telt, die af komstig zijn uit hindoe-fami lies of die op andere wijze vertrouwd zijn met de geeste lijke wereld van het Hindoeis- het begin van deze eeuw. Er werden nog vijfduizend karak ters voor gebruikt, waardoor de uitgave voor velen ontoe gankelijk bleef. Het nieuwe Mao-schrift omvat „maar" een paar honderd tekens. Het nieuwe testament in mo dern Chinees was overigens al beschikbaar. Elke week name lijk was er de laatste zeven jaren al een uitzending van vijftien minuten via een ra diostation in Hongkong. Daar in werd op dicteersnelheid een stukje bijbel in de nieuwe ver taling voorgelezen. Dat er ook naar werd geluis terd, bleek uit de correspon dentie, waarin onder meer werd gevraagd ook aan te ge ven waar de punten en kom ma's moesten staan. De weini- ge christenen die in China nog over zijn komen gewoonlijk bijeen in kleine groepen. De papiertjes met daarop de ge dicteerde bijbelteksten vor men in de huisdiensten het middelpunt. Nu is er dan een gedrukte uitgave, maar die zullen wei nig Chinezen in China zelf on der ogen krijgen. Hij mag niet worden ingevoerd. Men is dus gedwongen hem aan toeristen en zakenlieden mee te geven. Onder meer met Nederlandse steun wordt in Hongkong ver der gewerkt aan de vertaling van het oude testament, die men gereed hoopt te hebben vóór 1980. Enerverende finale basketbalbeker Weel je de lijd no$ Kleine) 'pereenljes,$rola venhes! i 13e ziel nu uur helySren hè! LEIDEN Met minder dan een minuut te spelen in de Nederlandse basketbalfinale mocht Emil Ha- gens zich opmaken om twee vrije worpen te nemen. De kleine spelverdeler van Buotoni, die tot dat moment slechts eenmaal had kunnen scoren uit een eerdere vrije worp, joeg de bal tweemaal koel en feilloos door de ring. De stand in het treffen tegen het Delftse Pioneer Punch werd daarmee 71—65 en de strijd was in feite beslist. Vertwijfeld wendde de ploeg van Bill Sheridan alle middelen aan om nog terug te komen, maar forceerde hiermee alleen fouten. Doordat Pioneer in de laatste seconden bo vendien nog abominabel schoot kon Buitoni zelfs nog uitlopen naar een overwinning van 7367. Nadat de beker aan Buitoni was overhandigd door de voorzitter van de Nederlandse Basketbal- bond, Berteling, kon de licht ontvlambare aanhang van de Delftse ploeg zich niet beheer sen. Er ontstonden op het veld enige schermutselingen tussen de supporters van Buitonie en Pioneer Punch. Dat was het slechte slot van een zeer matig maar enerverend duel. Voor beide ploegen was de beker nog de laatste mogelijk heid om volgend seizoen inter nationaal basketbal te spelen nu Kinzo in de competitie zo'n on aantastbare positie heeft ver overd. Voor Pioneer kwam daarbij bovendien nog het be lang van de behoefte aan een in het oog springend resultaat, om dat het bestuur van de Delftse ploeg binnenkort om de tafel gaat zitten met vertegenwoordi gers van sponsor Pioneer. Punch heeft slechts tot het eind van .dit seizoen de beschiiking over de Sponsor en het verove ren van de beker zou een goed onderhandelingsargument zijn geweest. Voor Buitoni golden deze problemen niet. De Haar lemmers zijn nog twee seizoe nen onder de pannen. Verklaard Pioneer Punch heeft het niet kunnen redden. De Delftenaars waren eigenlijk gedurende het hele duel steeds een fractie min der dan Buitoni. De ploeg van coach Tom Quinn acteerde in een hoger tempo en had in de Amerikanen Bartholome en Freeman spelers die ruim- [schoots voldoende waren. In te- lenstelling tot de importspelers Pioneer-Punch, Kirkland, 'Johnsson, die niet boven de middelmaat reikten. Bartholome en Freeman scoor den samen 45 punten voor Buit- oni, waartegenover het drietal van Pioneer totaal 43 punten stelde. Doordat bovendien het Nederlandse gedeelte van de ploeg van Buitoni zijn vader landse opponenten van Pioneer in snelheid en vaardigheid overtroefde, is de zege van de Haarlemmers verklaard. In de eerste periode was Buoto ni al de betere ploeg. De Haar lemmers legden meer tempo in hun acties, waarin de Ameri kaan Bartholome en Freeman een hoofdrol opeisten. Zij na men gezamenlijk in de eerste twintig minuten al 24 punten voor hun rekening, daarmee een leeuwendeel scorend van de productie van 41 voor de Haar lemmers bij de pauze. Daarte genover had een stroef en in een laag tempo opererende Pioneer Punch slechts 33 punten kunnen stellen. Agressiever De Delftse ploeg, die dit seizoen in de competitie een grote inzin king doormaakte en zich daarna op de beker concentreerde, bleef overigens gedurende het eerste kwartier steeds in de na bijheid van zijn tegenstander. Daarna liep Buitoni echter uit De ploeg van Quinn maakte ge bruik van een periode van schotloosheid van Pioneer door bij de rust naar 41—33 uit te lopen. Beide ploegen startten in de tweede periode met dezelfde ba sis. De Haarle^nmers toonden zich opnieuw agressiever dan Pioneer, dat na 5 minuten tegen een achterstand van 48—39 aan- Kirkland (Pioneer) passeert Kees Amama van Buitoni. Het zou te weinig gebeuren. keek. Toen leek een herstel bij Het lichtelijk aangeslagen Buit- de Delftenaars in te treden. Het oni kon zich tegen het slecht verschil werd geringer en na schietende Pioneer handhaven zestien minuten leidde de for- en zelfs in de slotminuten de matie van Sheridan zelfs met winst nog ruimschoots grijpen. 6362. Alles leek nog mogelijk, maar Pioneer drukte niet door. Frank Werkman Monty Buitenzorg snelle kilometertijd WASSENAAR Tatsuta is toch een renpaard met grote klasse. De topgewichtdrager, die het afgelopen zondag in handen van Kevin Davies op Duindigt niet haalde tegen Ho peful Future, is op de sprintaf stand moeilijk te verslaan. Moon River kon ondanks een gewichtsverschil van 21 kilo Tatsuta niet bedreigen. De vijfjarige hengst bezorgde leerling-jockey Tony Manuel zijn tweede overwinning in zijn loopbaan. Moon River werd tweede voor Mostly Delta. De twee beroeps jockeys Frans Van deuren (Jet Flight) en Henk van der Kraats (Polisson) wonnen gisteren de andere twee rennen. Monty Buitenzorg maakte bij de dravers de snelste tijd van de middag. Met Sjeng Hendrikx ze- gevierde hij in de laatste drave rij in de prachtige kilometertijd van 1.19.9. De uitslagen van de gisteren op Duindigt gehouden koersen: Kerkehoutprijs (2040 meter met au tostart): 1. Neelijan (W. P. v.d. Pijl) km. tijd - 1.24, 2. Nairobi, 3 Matthieu Areta. Toto: winnend; 6,30, plaats: 3.10 - 2,20 - 2,90, koppel: 15,90 trio: 490.60 Stoephoutprijs (2120 meter): 1. Odi- sea H. (P. Zandt) 1.30.0. 2. Nashville. 3. Onette Maaldrift. Toto: winnend: 8.90. plaats 2.90 - 2,40 - 9,90, koppel: 45.10. Marlotprijs (2040 meter met autos tart): 1. Marc D. (J. H G. de Jong) 1.23,9. 2. Mischa, 3. Nanette D. Niet festart: Max Record. Toto: winnend: ,90, plaats: 2,70 - 2,00 - 1,30, koppel: 29,70, trio: 189.20. Borisellaprijs (1900 meter): 1. Polis son (H. van der Kraats) 2.08,0, 2. Prince William, 3. Pardise. Niet ge start: Abgar Boy. Toto: winnend: 1,90, plaats: 1,30 - 2,30 - 1,30, koppel 12,60. Duyngheestprijs (2520 meter): 1 Nanneke Hanover (J. R. de Boer) 1.25,7, 2. Mark Anjo en Liberto (daad heat). Toto winnend 3,70. plaats: 2,30 - 6,30 - 3,00, koppel Nanneke Hanover/Mark Anjo: 82,00, koppel Nanneke Hanover/Liberto: 9,10. Trio Nanneke Hanover/Mark Anjo/Liber- to: 553,80, trio Nanneke Hanover/Li- berto/Mark Anjo: 528,60. Binkprijs (1300 m): 1. Tatsuta (A. Manuel) 1.20.0, 2. Moon River, 3. Mostly Delta. Toto: winn.: 1,80, pi. 1.40, 2.60, 4.70, koppel 1$.60. Wittebrugprijs (2040 m.): 1. Lex Are ta (R. v.d. Lubbe) 1.21.4, Toto: 3.90, pi. 1.50, 1.30, 1.60, koppel 4.70, trio 49.30. Bold Craceprijs (2000 m): 1. Jet flight (F. Vandeuren) 2.12.3, 2. Dear Susan, 3. Osiris. Niet gestart: Fanga- ra Toto: wuin: 2.00, pi. 2.10, 2.90, koppel 6.10. Rust en Vreugdprijs (2120 m): 1. Mandy (F. Wildhagen) 1.23.4. 2. Lolke W„ 3. Loes Areta. Toto: winn: 3.00, pi 2.60, 9.50, 3 90, koppel 60.90. Groot Haesebroekprijs (2040 m): 1 Monty Buitenzorg (J. Hendrix) 1.19.9. 2. Frits W.. 3. Impala. Toto: winn: 1.70. pi. 1.10, 1.30, 2.40, koppel 4.00. Totalisator-omzet 318.636. Roswell won van Bouwlust (Van onze volleybalmedewer ker) DORDRECHT - Het heren team van volleybalvereniging Roswell heeft gisteravond in Dordrecht voor de eredivisie de achterstallige wedstrijd Bouw- lust/Orawi met 3-2 gewonnen. De wedstrijd duurde ruim twee uur, waarna de setstanden 15-9, 12-15, 15-12, 8-15, 6-15 op het scorebord stonden. In de slotfa se vielen aan Voorburgse zijde vooral Jurrien Kooien en Kees van der Kruk op door sterk spel. Schrurs weg bij VIOS (Van onze sportredactie) Den Haag Frans Schrurs en VIOS, dat op het punt staat te promoveren naar dc tweede klasse, gaan na een jaar samen werking al weer uit elkaar. Na, onderling overleg besloot de trainer zijn contract niet te ver lengen. Het zit erin dat Schrurs aan het afscheid in elk geval de kampioenspremie van duizend gulden overhoudt U-40 „Denkers," hernam de eikelman die zichzelf op een voetstuk had geplaatst, bestaande uit een opstaan de kiezelsteen, denkers zijn dikkop pen. Omdat ze veel meer hersens hebben dan gewone eikelmannen, kunnen ze u uitstekend helpen bij het regeren. En als u niet van rege ren houdt dan kunnen wij dikkoppen u ook afzetten. Het is een kleine moeite en daarna zullen wijzelf rege ren. Wat zegt u daar wel van. sire?" „Ik ben hier tegen mijn zin geko men," fluisterde Paulus. „Ik heb ook nooit koning van de eikelmannen willen zijn. Jullie hebben me indertijd gekroond zonder dat ik het wilde, „Wij niet" zei de dikkop, „dat waren onze voorgangers jE HEBT GE'.IJkLUCKV LUk-E.iK ZAL lEN GOED BüR- GE WEE5TER WEZEN EEN ECHTE ZOLANG IK OP DIT

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17