Boskov gaat FC Den Haag verlaten na mondeling akkoord met Feyenoord Aad Mansveld: Alleen Boskov kan Feyenoord kampioen maken GUUS BROX: „WE BESLISSEN VRIJDAG PAS" Hans Bres stopt met profvoetbal Stalen zenuwen leidden Jong Oranje naar halve finale Europees toernooi IJshockeyteam kans op behoud B-groep DONDERDAG 25 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 15 DEN HAAG - Vleuge laanvaller Hans Bres wil niet nijdig zijn en verve lend doen, maar het feit dat FC Den Haag (lees Boskov) hem volgens be paalde publikaties aan het eind van het seizoen wil verkopen, heeft zijn beslissing om definitief met voetballen te stop pen versneld. „Ik had eerst willen wachten met de bekendmaking hiervan. Dat vond ik eerlijker tegenover het bestuur. Maar als FC Den Haag gaat vertellen dat ik beter kan opstappen, acht ik me ont slagen van mijn morele ver plichting." De ontslagbrief van Hans Bres ligt al in de brieven bus. „Ik loop eigenlijk allang met het plan rond. Het voetbal is niet meer met mijn werk als commercieel medewerker bij de Haagse boekbinderij Rijmenam te combineren. Mijn keuze is toen op een maatschappelijke carrière gevallen. Waarschijn lijk ga ik naar het amateurvoet bal. Ik heb de leeftijd om nog wat te presteren. Ik hoop dat een club in de hoogste amateur klas interesse in me heeft" ROEMEENS VOETBALZEGE OP FRANSE AMATEURS BOEKAREST Het Roemeen se elftal heeft gisteren in een kwalificatiewedstrijd voor het Olympische voetbaltoernooi Frankrijk met 1—0 verslagen. Boloni scoorde in de tiende mi nuut het winnende doelpunt Frankrijk had eerder de thuis wedstrijd in Parijs met 2—0 ge wonnen, waardoor de Fransen nu in hun groep aan de leiding staan met zes punten uit vier wedstrijden. Roemenië staat tweede met twee punten uit twee wedstrijden. Nederland is' de derde ploeg in groep 4 en heeft 0 punten uit 2 wedstrijden. Het Spaanse team plaatste zich voor de Spelen door gisteren in en tegen Turkije 00 te spelen. Spanje heeft nu 6 punten uit 4 wedstrijden, Bulgarije 3 uit 3-en Turkije 0 uit 2. Of Spanje inder daad Montreal haalt hangt af van het onderzoek van het IOC naar de (vermeende) profstatus van enige Spaanse spelers. Het gaat om Santillana (Real Ma drid) en Solsona (Espagnol). Oost-Duitsland is vrijwel zeker van plaatsing na de gisteren met 2—0 gewonnen wedstrijd tegen Oostenrijk, in Wenen. Riediger en Lowe scoorden. Oost Duits land heeft 5 uit 3, Tsj. Slowakije (op 7 april tegenstander van O. Duitsland, dat thuis speelt) 2 uit 2 en Oostenrijk 1 uit 3. scheidsrechter geblesseerd bij Derby - Stoke LONDEN Derby County heeft gisteravond de kans laien liggen om zich naast Queens Park Rangers aan de kop van de Engelse ranglijst te plaatsen. Derby County sloot de competi tiewedstrijd tegen Stoke City af met een gelijkspel: 1-1. Het was een weinig vreugdevol le avond voor de 30.000 aanhan gers van Derby. Stoke's veteT raan Alan Bloor scoorde al in de derde minuut. Halverwege de eerste helft maakte Bruce Rioch uit een strafschop gelijk. Char lie George, die gewoonlijk de strafschoppen neemt, was toen al onderweg naar het ziekenhuis met een ontwrichte schouder, het gevolg van een forse tackle van Denis Smith. Een andere speler, die onlangs werd geko zen in het vertegenwoordigende Britse elftal, Alan Hudson van Stoke City, ging in de vijftiende minuut hinkend van het veld toen Rioch hem tweemaal hard handig had aangepakt. Zo hadden beide teams al een beroep moeten doen op een in- •valler toen scheidsrechter Ken Burns in de 28ste minuut zelf last van zijn spieren kreeg en niet langer in staat was de We derzijdse onvriendelijkheden tussen de spelers te beteugelen. Derby heeft nu 48 punten een minder dan Queens Park Ran gers en staat gelijk met Man chester United, dat een wed strijd minder heeft gespeeld. AZ'67 contracteerde Bjekovic ALKMAAR - De 27-jarige Joe goslavische international Ne- nad Bjekovic heeft gisteren een driejarig contract getekend voor AZ'67. Bjekovic, die tweëentwintig maal voor het nationale elftal uitkwam, speelt als centrum- aanvaller voor de Joegoslavi sche lijstaanvoerder Partizan Belgrado. Met dertien doelpun ten uit zestien duels staat hij eerste op de lijst van Joegoslavi sche topscorers. Bayern Mun- chen, Werder Bremen, Ander- lecht en Feyenoord hebben be langstelling voor hem getoond. Boskov: „Ik naar Feyenoord?". Jawel, na lang aarzelen bereikte hij een mondeling akkoord dat voor negenenne-' gentig procent zeker vrijdag met een contract bekrachtigd zal worden. In elk geval gaat hij weg bij FC Den Haag. DEN HAAG Toch wel verrast vernamen de spelers van FC Den Haag gisteravond, dat het bestuur had besloten het con- tract met Vujadin Boskov niet te verlengen. Daarmee kwam een einde aan een periode van onzekerheid, waaruit juist de spelers hoop putten de beminne lijke trainer in hun midden te kunnen houden. Daarom was het gisteravond voor sommigen moeilijk hun teleurstelling te onderdrukken. Henk van Leeuwen was een van de spe- Iers, die het met de beslissing tamelijk moeilijk had. „Ik betreur het vertrek van Boskov ten zeerste. Aan die man kan ik alleen maar goede herinneringen bewa ren. Natuurlijk komt het besluit niet hele maal onverwacht, maar gezien de ontwik kelingen van de laatste dagen had ik goede hoop dat Boskov bij FC Den Haag zou blijven". Aan voerder Aad Mansveld liet zich gis teravond in ongeveer dezelfde bewoor dingen uit. Ook hij betreurde het besluit van de trainer zijn contract niet te willen verlengen. „Maar ik kan niet zeggen, dat deze ontwikkeling een donderslag bij hel dere hemel is. Ik ben wel benieuwd wie zijn opvolger wordt. Ik heb overigens goede hoop voor de toekomst, want FC Den Haag heeft in het verleden bewezen een goede neus voor trainers te hebben. In ieder geval een betere dan voor voet ballers", voegde hij eraan toe. Toekomst Dat uiteindelijk Feyenoord de nieuwe club van Boskov zou worden, lag in de lijn der verwachtingen. De Haagse spe lers zien voor Boskov wel een gouden toekomst weggelegd bij de Rotterdamse ploeg. Aad Mansveld stelde dat heel duidelijk. „Boskov is de enige trainer, die in staat is Feyenoord kampioen te maken". Dat optimisme wordt, zij het in een wat ge matigder vorm, gedeeld door Henk van Leeuwen. „Die Feyenoorders zijn natuur lijk geen gemakkelijke jongens, maar ik ben ervan overtuigd dat Boskov het wel redt. Hij voert een strakke lijn en eist discipline. Dat zal hem misschien wat moeite kosten, maar hij slaagt er wel in". Kalm .In het Rotterdamse kamp werd de keuze van Boskov kalm opgevat. De meeste spelers kennen hem slechts van naam en wagen zich nog niet aan een oordeel. Bekend is echter wel, dat Wim van Hane- gem zich in het verleden meerdere malen lovend over Boskov heeft uitgelaten. Lex Schoenmaker wist daarvan mee te pra ten. .Maandagavond was Wim van Hane- gem nog bij mij op bezoek. Hij vroeg mij of ik kon nagaan hoe Boskov over hem dacht". De benoeming was voor Wim van Hanegem dus geen verrassing, voor Wim Jansen was dat zeker wel het geval. „We wisten natuurlijk wel, dat Boskov tot de kandidaten behoorde. Maar ik vind de keuze toch wel verrassend. Van Boskov weet ik overigens nauwelijks iets. We zullen wel zien hoe hij het doet. Je mag er natuurlijk wel vertrouwen in hebben, want de laatste keer dat Feyenoord een trainer van FC Den Haag overnam (Ernst Happel) bleek de keus ook erg goed te zijn". JOS HEYMANS Snel akkoord Tenslotte, toch half zeven, kwam een eind aan de onzeker heid. Boskov vertelde onmid-' dellijk na de training het hele verhaal. Hoe hij, naar zijn zeg gen, 's middags pas door Feye noord was benaderd en hoe snel een mondeling akkoord werd bereikt. De spelers, die toen 'al op weg naar huis waren, wisten nog van niets. Boskov sprak de hoop uit zijn werk bij FC Den Haag in goede harmonie te kunnen af maken en benadrukte al zijn verplichtingen te zullen nako men. „Wij weten nu tenminste hoe de zaak ervoor staat", beeindigde Van Hal, die eerder een opge luchte dan een gedeprimeerde indruk maakte, zijn verklaring. ..Ook al waarderen we Boskovs kwaliteiten zeer openlijk, het wachten begon ons toch te ver velen". Dat lag voor Boskov tot het laatste moment anders. Naar mate in binnen- en buitenland steeds duidelijker werd dat hij „te koop" was, breidde het aan tal gegadigden zich uit. Na bondscoach van Uruguay kon Boskov trainer van Standard Luik worden. Beide aanbiedin gen werden door hem afgesla gen. Maar daarna klopten An- derlecht en AZ'67 bij hem aan. Ook hiervoor voelde Boskov weinig. Omdat, beweerden giste ren onbevestigde berichten uit Rotterdam-zuid, Feyenoord in januari eigenlijk al een optie had verkregen. mogelijkheid Manager Guus Brox ontkende dat. „Niets is nog zeker. Feye noord beslist vrijdag pas. Van een optie op Boskov is geen sprake. Hij staat wel als een trainer met een stip achter zijn naam op onze kandidatenlijst". Het uitstellen van de definitieve beslissing (tekenen contract) door Feyenoord kan hiermee worden verklaard dat er een stroming in de club is die wil trachten Rinus Michels te enga geren, wiens contract volgende week afloopt. Hij verbond zich tot en met 31 maart. In dat geval zou Boskov naar Ajax gaan. Aangezien Michels al meermalen heeft verklaard dat hij het eenvoudig „niet kan ma ken" om naar Feyenoord te gaan, moet als nagenoeg zeker worden aangenomen dat Bos kov vrijdag de overeenkomst met Feyenoord met zijn handte kening zal bekrachtigen. HANS DE BRUYN DEN HAAG - Vujadin Boskov, de grand seig neur uit Joego Slavië, heeft definitief zijn be stemming in ons land ge vonden. Zijn wens spoe dig bij een grote club onderdak te komen, wordt werkelijkheid door Feyenoord dat gis teren toch onverwacht een mondeling akkoord met hem bereikte. Enkele uren later leidde Boskov als een vermoeid man de trainingen van de A-se lectie van FC Den Haag in het Zuiderpark. Hij keek niet op of om. De' spelers bleven in onwe tendheid. Het kon hem zichtbaar moeite om zijn beslissing om weg te gaan bekend te maken aan het bestuur. Het is een vertrek dat pijn doet bij hem en FC Den Haag. Maar hij wilde niet an ders. Als trainer van Feyenoord heeft zijn naam Europees aanzien en dat is anders met spor tieve prestaties moeilijk te bereiken. Zijn vroegere werkgever (Vojvodina) en FC Den Haag dit seizoen, hebben hem deze weten schap duidelijk gemaakt. Fred van Hal, tijdelijk manager van FC Den Haag, maakte later na de training van FC Den Haag in opdracht van het onge duldig geworden bestuur jkcht op Boskov. Hij had de boot al zo lang afgehouden en telkens weer uitstel van beslissen ge vraagd, dat FC Den Haag in een lastig parket dreigde te komen. De orienterende besprekingen met de Tsjech Malatinsky moes ten eens afgemaakt worden. Boskovs besluit was daarvoor van essentieel belang. Maar de trainer werkte door, eerst een uur met zijn aanvalskern en daarna met de belangrijkste verdedigers. Fred van Hal wachtte al die tijd. KNOBEL NAM DIEP ZIJN PETJE AF Tumultueus moment voor het Nederlandse doel in het ijshockeyduel met Bulgarije Brugge liep uit BUSSEL Op de der- igste wedstrijddag (gis- eren van de Belgische oetbalcompetitie heeft C Brugge de voor- prong op RWDM en An- erlecht met een punt ergroot. Lokeren nestel- zich steviger op de weede plaats. ?C Brugge boekte bij Beringen ien waardevolle overwinning, n de ploeg van de lijstaanvoer- ler maakte Raoul Lambert zijn :ome-back. De jonge Hinde- ij cks zorgde voor het winnende loelpunt. )e uitslagen: CV Mechelen—SC Lokeren U-2, Beerschot—SC Charleroi 1RWD Molenbeek—Ant werp 0—0; Club Luik—Standard —2, La Louvière—AS Oostende (1—1, Lierse—Anderlecht 0—0, Al >K Beveren—RC Mechelen 2—1, ve lercle Brugge—Berchem 2—0, ita leringen—Club Brugge 0—1. ag )e stand: -15Club Brugge 29—42, 2. Loke- en 29—37, 3. Beveren 29—36, 4. x inderlecht en RWDM 28—35, 6. N nerse 28—33, 7. Beerschot en Varegem 28—32. BIEL Het Nederlands ijshockeyteara vergrootte de kans op handhaven van de positie in de B-groep door gisteren met 53 te winnen van Bulgarije (0—0, 2—2, 3—1). Bulgarije nam in de tweede periode de leiding door Nenov maar terwijl De Bruin op de strafbank zat, maakte De Graauw gelijk. Koopmans zorgde voor 2—1, Nenov voor 2—2. In de derde periode kwam Nederland door De Graauw weer voor en nogmaals maakte Bulgarije (Natchvarov) gelijk. Van de Broek bracht 4—3 op het scorebord en vlak voor het einde bepaalde Petrnousek de eindstand op 5—3. Roemenië en Italië speelden gelijk met 5—5, Noorwegen versloeg Zwitserland met 7—3 en Japan overwon Joegoslavië met 3—2 waardoor de stand is: 1. Zwitserland 8 uit 5; 2. Roemenië 7—5; 3. Joegslavië 6—5; 4. Japan 6—5; 5. Italië 5—5; 6. Noorwegen 4—5; 7. Nederland 4—5; 8. Bulgarije 0—5. Duitse schandaalspelers" nog niet uitgeschakeld DÜSSELDORF Zes van de zeven tot 1 januari 1977 geschorste Duitse voetballers kunnen voorlopig blijven doorspelen. Zij tekenden onmiddellijk beroep aan nadat de Duitse voetbalbond zondag hun licenties had ingetrokken. De zaak werd daardoor in behandeling genomen door een onafhankelijke arbitragecommissie, die het gisteren voor elkaar kreeg dat de spelers hun licenties terugkrijgen tot de Bundesliga-schandaalzaak opnieuw behandeld is. Klaus Fischer, Rolf Rüsmann, Herbert Lütckeböhmert, Jürgen Sobieray (allen Schalke'04), Jürgen Wittkamp (Borussia Monchen- gladbach) en Klaus Senger (Rot Weiss Essen) kunnen waarschijnlijk doorspelen tot 22 april. Op die dag valt een nieuwe beslissing, mogelijk zelfs nog iets later. Jürgen Galbierz (Wuppertal) tekende geen beroep aan. EDINBURGH Aad Kila bleek overstalen zenuwen te beschikken. De Haagse midden velder,'op het laatste moment door bonds coach Knobel toegevoegd aan Jong Oranje, trok zich niets aan van de heksenketel in het stadion van Hibernian in Edinburgh. Het geschreeuw van ruim dertigduizend Schotten haalde Kila niet uit zijn even wicht. Koelbloedig mikte hij de bal na een meterslange aanloop achter de Schotse doelman Rough en bracht daarmee Jong Oranje in de halve finales van het Europees kampioenschap voor landenteams. Schotland-Nederland kreeg daarmee een ge weldige apotheose. Na in de eerste helft volkomen onder de voet gelopen te zijn door het geweld dat Schotland ontketende (2-0), kwam Nederland in de tweede helft uitste kend terug. Vechtend voor iedere meter grond slaagde de "tweede keus" van Knobel erin de Schotse furie een halt toe te roepen. Ook in de verlenging, waardoor strafschop pen de beslissing moesten brengen in dit kwalitatief arme, maar spanningrijke duel. Kila bracht Oranje tenslotte bij de laatste vier. Evenals Kist, Van Rijnsoever en Van Deinsen maakte Kila als laatste vanaf de elfmeter stip geen fout, waardoor de gemis te strafschop van aanvoerder Wim Meutste- ge geen verstrekkende gevolgen had om dat eerder Jordan en Graig al strandden op sublieme reacties van doelman Harry Schel lekens. Knobel later: "Van tevoren waren geen af spraken gemaakt over het nemen van straf schoppen. Eerlijk gezegd had ik er niet op gerekend dat we zo ver zouden komen. Ik neem dan ook diep mijn petje af voor deze ploeg. Na die moeilijke eerste helft hebben we ons'uitstekend hersteld, waarbij ik voor al Balkestein, Schellekens en Meutstege moet noemen als de absolute uitblinkers in dit Jong Oranje". Het Schotse geweld begon al na enkele minuten. Weliswaar had Jong Oranje, vooral dankzij de sterk spelende Aad Küa en de goede coördinatie van het centrale verdedi- gersdub Balkestein-Lacroix, vooralsnog wei nig moeite met de acties van de spitsen Joran, Smith en Johnstone, maar zodra Pettigrew en Bremner zich nadrukkelijker met het frontgeweld gingen bemoeien, wer den de problemen groter. Vooral omdat Jan Everse zwak startte. Zelfde score Schotland penetreerde inmiddels steeds die per. Na zestien minuten keek Jong Oranje tegen een achterstand aan. Onnodig, want het met het hoofd gescoorde doelpunt van Jordan was het directe gevolg van een mis verstand in het hart van de Oranje-defensie. Jordans treffer had grote onrust in de verdediging van Jong Ornaje tot gevolg. Wat nog extra aangedikt werd doordat La- croix aan het hoofd geblesseerd raakte. Schotland profiteerde ervan en Jackson zorgde voor 2-0, welke stand Oranje in de eerste wedstrijd had bereikt Schotland opende ook de tweede helft fu rieus. Met minder overleg echter dan voor de rust. Vooral Johnstone en Jordan wilden een nieuwe doorbraak te veel forceren. Zij kregen daar echter weinig mogelijkheden toe, want de nu als voorstopper opererende Meutstege (Lacroix werd in de rust gewis seld voor Van Rijnsoever) had de zaken beter onder controle dan de uitgevallen La croix. Halverwege de tweede helft ontkwam Jong Oranje overigens op miraculeuze wijze aan een grotere achterstand. Een pass van Graig bereikte de opgerukte Jordan, die oog in oog met doelman Schellekens op de lat mikte. De terugspringende bal werd van korte af stand door Pettigrew overgekopt. Nog geen tien minuten later kroop Jong Oranje ander maal door het oog van de naald. Opnieuw bestookte Jordan het Nederlandse doel. Weer echter bracht de lat uitkomst voor doelman Schellekens. Knobel later: "Op die momenten hadden we geluk. We hadden in ieder geval niets te zeggen gehad indien Schotland halverwege die tweede helft afstand van ons genomen had". Inmiddels werd de strijd steeds grimmiger. Vooral de Schotten raakten meer en meer geïrriteerd. Het kostte Craig en Dickson de gele kaart. Het hielp de Schotten echter niet in hun streven Jong Oranje yoor het verstrijken van de officiële speeltijd plat te krijgen. Een minuut voor het einde kreeg invaller Van Marwijk zelfs een riante kans maar hij faalde op luttele meters van doelman Rough. Dat betekende verlengen. Schellekens be hoedde toen Jong Oranje voor uitschakeling. De strafschoppen beslisten, dank zij ook de koelbloedige Aad Kila. Nederland Schellekens; Meutstege, Lacroix (Van Rijnsoever), Balkestein, Everse; Kila, Lubse, Hovenkamp (Van Marwijk); Kist, Nanninga, Van Deinsen. Schotland Rough; Brownlie, Jackson, Miller, Gray; Bremner, Smith (Dickson), Craig; Pet tigrew, Jordan, Johnstone. ROB HARTOG Doelman HarrySchellekens, die een van de uitblinkers was bij Jong Oranje, onderschept ook deze aanval van furieus spelende Schotten.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15