Diepgaand onderzoek bejaardenbeleid nodig m flOQ- VVD- Kamerlid wil af treden Lubbers de postgiro "hristendemocraten iezen open koers Worst zonder vet gaat gewoon niet fieicUeSoiwa/fit Coup in Argentinië Libanese president verlaat paleis r IEDER FRANS POSTKANTOOR GEEFT ZONDER KOSTEN VOOR UW GIROBETAALKAART300FRANC J da's makkelijk, ook in frankrijk AR-PARTIJBESTUUR WIL EEN CD A-LIJST BANGKOK-REIZEN MOEIZAAM VAN DE GROND NS en bonden tegen bezuinigingen HART- EN VAATZIEKTEN GESTABIUSEERD lONDERDAG 25 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Ford teleurgesteld in nederlaag North Carolina WASHINGTON President Ford is teleur gesteld dat North Nordt Carolina de voor- verkiezingen van Ronald Reagan heeft ver loren, maar blijft er op vertrouwen dat hij de republikeinse nominatie voor de presi dentsverkiezingen zal winnen. De president had venvacht dat hij en Reagan elkaar in North Carolina niet ver zouden ontlopen, aldus verklaarde pressecretaris Ron Nes- Oud-gouverneur Jimmy Carter van die zojuist zijn derde overwinnng in succes sie heeft behaald bij de democratische voor- verkiezingen, heeft kritiek geoefend op de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Henry Kissinger. Carter vindt diens verklaringen omtrent een nieuwe Ameri kaanse militaire interventie tegen Cuba te zaag. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De positie van de bejaarden binnen de Nederlandse leefgemeenschap wordt steeds zorgelijker. Hoewel de bejaarden al meer dan 10 procent van de bevolking uitmaken heb ben zij nauwelijks iets te zeggen, mogen ze nau welijks meepraten, laat staan meebeslissen in aangelegenheden, die hen zelf en him belangen rechtstreeks raken en zij leven eigenlijk geïso leerd van de Nederlanders beneden 65 jaar. De maatschappij vergeet echter dat deze bejaar den toch voor een zeer groot deel hebben bijgedra gen aan de sociale verworvenheden, waarin ook de 90 procent ander Nederlanders leven. Aldus de waarschuwende klacht, die de Nederlandse Fede ratie voor Bejaardenbeleid vandaag in een beleid snota geuit heeft. In haar beleidsnota wijst de federatie erop: - dat de bejaarden moeten kunnen meebeslissen over alles wat hen rechtstreeks aangaat. - dat de AOW gekoppeld moet blijven aan de andere sociale minima, hetgeen zeker geldt voor de koppeling aan het minimum loon. - dat er een aanvullende verzekering moet komen, zodat de AOW plus deze verzekering 70 procent van het eindloon uitmaakt. - dat bijzondere aandacht noodzakelijk is voor de financiële positie van de bejaarden in de verzor gingstehuizen. - dat meer woningen gebouwd moeten ^worden, geschikt voor bejaarden. Hoogbouw moet zoveel mogelijk vermeden worden. - dat bejaarden, die onder de bijstandswet vallen gratis telefoonaansluiting moeten krijgen en een tegemoetkoming in de andere telefoonkosten. - dat het sociaal gerontologisch onderzoek over en onder bejaarden verbeterd moet worden. (Van onze correspondent Frans Wijnands) IME Benigno Zaccagnini blijft secretaris van de Italiaanse istendemocratische partij. Na een langdurig en dramatisch ïjres werd Zaccagnini gisteren herkozen in zijn leidinggevende ictie. Hij won een nek-aan-nek-race met zijn tegenkandidaat, naldo Forlani, de minister van defensie in het huidige Italiaan kabinet. Eigenlijk een gevecht tussen een voorzichtige koers ir links (Zaccagnini) en een onwrikbare positie als machtige itrumpartij (Forlani). hun urenlange redevoeringen stippelden beide kandidaten bijna zelfde ideologische toekomst voor de christendemocratische lij (D.C.) uit, maar hun argumenten verschilden hemelsbreed, overwinning van Zaccagnini had in de tweede helft van het lultueuze congres al bijna alle glans bij voorbaat verloren. En nu de balans opmaakt, moet constateren, dat de christendemo- en misschien meer dan ooit verdeeld zijn gebleven, ondanks dramatische oproepen van alle sprekers om toch vooral de heid te bewaren. bevestiging van Zaccagnini op het secretariaat van de D.C. idt in elk geval in, dat de christendemocraten in Italië geen lir rondom zich zullen optrekken om socialisten en communisten er mogelijk van zich vandaan te houden. Zaccagnini heeft irmalen duidelijk gemaakt, dat hij op de eerste plaats doodziek an de machtswellust binnen de partij en dat hij daarnaast een kant tegenstander blijft van elke ruk naar rechts en van elke in uit de ultra-rechtse hoek. Afgevaardigden op het'congres van de Italiaanse christendemocratische partij nemen er hun gemak van op de banken van het sportpaleis van Rome tijdens een pauze in het verkiezingsritueel. Geheel links bewind in regio Rome ROME (AP) In de regio Lazio, waarin ook Rome is gelegen, is gisteravond het bestuur in handen geko men van een coalitie van socialisten en communis ten met steun van de so ciaal-democraten. De nieu we coalitie volgt de vroe gere coalitie op die be stond uit de twee socialis tische partijen en de chris ten-democraten. Lazio is de zesde van de twintig Italiaanse regio's waar een socialistisch-com- munistische coalitie tot stand is gekomen. Men verwacht dat bij de gemeenteraadsverkiezingen in Rome aanstaande juni - ook de hoofdstad een „rood" gemeentebestuur zal krijgen. WIJK (ANP) - Als deze isen worst zouden maken het een hele rare rotzooi ien". Bóeren-bestuurslid H. fioen van het produktschap Vee en Vlees had dit com- taar op een onlangs in het tl „Koopkracht" van het psumenten Kop takt versche- publikatie 'over de kwali- Ivan vlees en de samenstel- van vleeswaren, vrijwel het hele produkt- ipsbestuur, dat gisteren in wijk bijeen was, heerste e verontwaardiging over de- mblikatie. Gesproken werd, ,jnisplaatste verdachtma- >en tegen slagers en fabri- ten" en ,jnisbruik van de van meningsuiting", opkracht" had o.m. opge- dat worst veel vet en erd bevat. Zonder kan het betoogden produktschaps- rzitter ir. G. A. Meyer en van zijn bestuursleden, stoffen zijn o.m. nodig om vorst snijbaar en leverworst srbaar te maen.en zwoerd ook als bindmiddel. Sla- afgevaardigden A. P. Goos- Worst met slechts de no- e delen is oneetbaar, er f vet bij.... lortusdebat irt met dA-voorstel Haag Volgens Kamer- zittër Vondeling is het nu vel zeker dat het abortus- it in de Tweede Kamer op dag 4 mei begint. In de indere Kamercommissie', de openbare behandeling de drie ingediende abortus- ontwerpen voorbereidt, is deze datum (jaarlijkse do- lerdenking) geen bezwaren voren gebracht. «handeling van de wetsont- len zal in volgorde van ver- kendheid plaats vinden, volgorde houdt in, dat ach- nvolgens worden behan- het PvdA-voorstel Lam- •Roethof, het ontwerp van ouw Veder-Smit en Geurt- WD) en tenslotte het initia- 'oorstel Van Schaik (KVP)- rouw Van Leeuwen (ARP), iindstemming wordt 18 mei 'acht. man De Zweedse justitie een aanklacht tegen de edse regisseur Ingmar [man wegens valse belas aangifte ingetrokken. Berg- was op 30, januari op op barende manier door de po- uit het theater in Stockholm levoerd. Hij werd ervan acht in zijn b'elastingaangif- an 1971 500.000 kronen aan msten niet te hebben opge- ifficier van justitie, Anders lenadler, acht nu bewezen de wereldberoemde regis- deze som niet behoefde op iven als particuliere inkom- omdat zijn eigen firma het ag nooit heeft uitbetaald. Den Haag Het WD-Tweede Kamer lid Van Aardenne vindt dat minister Lubbers ernstig moet overwegen af te treden wegens de belangenverstrenge ling die is ontstaan tussen Lubbers de minister en Lubbers de grootaandeel houder van Lubbers Constructiewerk- plaatsen Hollandia in Krimpen aan de IJssel. Dit omdat dit bedrijf, waarvan de heer Lubbers voordat hij minister werd, directeur was thans een van de twee meest serieuze gegadigden is om het in ernstige moeilijkheden verkeren de staalconstructiebedrijf van Neder- horst in Gorinchem over te nemen. Bij dat bedrijf werken rond 1100 mensen. De heer Van Aardenne is niet gerustge steld door de mededeling van minister Lubbers dat hij deze zaak, waarbij de regering intensief is betrokken, heeft overgedragen aan zijn collega's Boers- ma van Sociale Zaken en Duisenberg van Financiën. Volgens de heer Van Aardenne heeft minister Lubbers nog steeds financieel belang bij het bedrijf in Krimpen aan de IJssel: „Als de heer Lubbers weer minister af is, gaan de eigendomsrechtenweer naar hem te rug", zo stelde hij. De WD-politicus sprak van een con flict van plichten en kondigde aan even tueel een interpellatie in de Tweede Kamer over deze zaak aan te vragen. HET VOORLOPIGE EINDE van het Peronisme in Argenti nië, met de verdrijving van Maria Estela (Isabel als dansers) Peron, is gekomen onder voor het land dramatische omstan digheden. Zelden is de bejubelde terugkomst van een regime zo snel gevolgd door zijn afgang als nu met het Peronisme het geval is. Maar zelden ook had een regime zich zo willoos en zo compleet overgeleverd aan de duistere machten van willekeur en corruptie als juist dit bewind. Een nooit eerder vertoonde inflatie, en geweldig waardever lies van de nationale munteenheid, een ongehoorde corrup tie op aanstichten van vertrouwensman Lopes Rega, een machtsmisbruik dat gepaard ging met ongeremde folterin gen en moordpartijen door geheime genootschappen, leger en politie, en als gevolg daarvan een toenemend geweldda dig verzet van guerillastrijders, hebben het beeld van het land in de afgelopen jaren in toenemende mate bepaald. Het leger heeft al enige tijd klaar gestaan om in te grijpen. De vraag was wanneer. In het leger heerst verdeeldheid over de rol die de strijdkrachten moeten spelen in het proces van de nu tot stand gekomen revolutie. De voorstan ders van de harde lijn hebben de weinig verheffende voorbeelden van hun buurlanden: Chili en Brazilië, Uru guay en Paraguay, en ga maar door. De vraag is of de meer gematigde mannen die nu de junta vormen, zoals legerbevelhebber Videla, onder druk gezet door extremisten van beide zijden, het land in een soort verlichte dictatuur kunnen voorgaan. De emoties zijn hoog opgelaaid en laten zich niet gemakkelijk tot rust brengen. Het gevaar van een extreme onderdrukking is in deze sfeer van geweld niet denkbeeldig. Wisselvallig met plaatselijk re gen. Middagtemperaturen ongeveer acht graden. Weersvooruitzichten in cijfers: voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 6 Min. temp.: omstreeks 3 graden Max. temp.: omstreeks 9 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. DE BILT De komende dagen zal het weer in Nederland een wisselvallig karakter houden. Tussen een omvangrijke depres sie bij IJsland en een langgerekt hogedrukgebied, dat zich uit strekt van de Azoren naar het Alpengebied, staat een westelij ke stroming. In deze stroming trekken randstoringen van de depressie oostwaarts. Een dergelijke storing trok gis termorgen ten noorden van Schotland langs en bevond zich hedenmorgen voor het Skage- rak. Een bijbehorende neerslag- zone trok in de nacht van woensdag op donderdag over Nederland en bracht op de meeste plaatsen zo'n 4 millime ter neerslag. In het noorden en oosten van het land bestond de ze neerslag voor een deel uit sneeuw. Vanmorgen bevond zich een volgende storing vlak ten west en van noord-Ierland en deze koerst evenals zijn voorganger naar Denemarken. Het front, waarlangs deze storingen trek ken, zal morgen nog dicht bij ons liggen en er kunnen nieuwe storingen in ontstaan zodat de regenkansen groot blijven en er vrij veel wind zal zijn. Weer Max. Neer- Den Helder h.bew. Luchth. R'dam geh.bew. Vlissingen regen Z.-Limburg regen Aberdeen zw.bew. Lissabon Londen BEIROET De Libanese presi dent Franjieh heeft vanmorgen het paleis Baabda verlaten en is naar de kustplaats Joenieh, 10 kilometer van Beiroet ver wijderd, vertrokken. Deze plaats ligt midden in het door christenen bewoonde gebied van Libanon. Franjieh wil van uit Joenieh zijn functie uitoefe nen. Gisteren is het paleis Baabda, als gevolg van beschie tingen door linkse militie voor een groot deel verwoest. Rechtse falangisten en hun mo hammedaanse tegenstanders hebben ook vandaag hun sluip schutteroorlog om een sleutelpo sitie in de Libanese hoofdstad Beiroet voortgezet. Boven de ge teisterde stad, waar de gevech ten de afgelopen 24 uur meer Een Palestijnse guerrillastrijder hangt achter zijn machinegeweer uit een dan 200 doden en 500 gewonden JeeP- tijdens de straatgevechten met falangisten in de straten van Beiroet, opleverden, hangt een zwarte De Saiqa-Palestijnen hebben zich nu aan de kant van de linkse Moslims rookwolk. geschaard. ADVERTENTIE Op vertoon van uw giropas en uw paspoort kunt u met de gratis girobetaalkaart in bijna elk vakantieland geld opnemen. U hoeft dus niet voor elke uitgave een nieuwe girobetaalkaart uit te schrijven. Zo doet u er langer mee, De gegevens daarover staan op de achterkant van de betaalkaart. Kijk er 'ns naar. Zuster Carel Hugo moet Spanje uit MADRID De Spaanse politie heeft gisteren prinses Maria Te resa de Borbon-Parma, zuster van de Carlistische troonpre tendent, Carel Hugo, opdracht gegeven Spanje onmiddellijk te verlaten. Dit heeft een woord voerder van de verboden Car listische partij meegedeeld. Hij zei dat aan de opdracht, die mondeling aan een partijleider op het hoofdbureau van politie in Madrid was overgebracht, niet zou hebben ontvangen. Vorige week donderdag werd prins Carel Hugo, de echtgenoot van prinses Irene, toegang tot Spanje geweigerd toen hij in Madrid aankwam voor een par tijconferentie. Stoommachines Ton Lensink op veiling: 76.000 Laren (ANP) De collec tie van 144 stoommachines, die door acteur Ton Len sink van de hand was ge daan, is gisteren op de vei ling door Christie's in het Singer Museum in Laren over de gehele wereld ver spreid geraakt. De verza meling, die in totaal 76.000 gulden opbracht, werd in stukken verkocht naar on der meer Nederland, West- Duitsland, Engeland en Ja pan. Lensink wil niet zeg gen waarom hij zijn collec tie verkocht heeft. Mr. W. Aantjes legt zich bij advies neer Utrecht/Den Haag Het AR- partijbestuur heeft gisteravond voor de AR-partijraad een ad vies opgesteld om met de KVP en de CHU tot één CDA-kandi- datenlijst te komen voor de ka merverkiezingen. Maar dan moet wel aan enkele voorwaar den zorden voldaan, onder meer een veel beter overleg over het gezamenlijk werk binnen het parlement en een duidelijke overeenstemming over het te volgen kabinetsbeleid na de verkiezingen. Mr. W. Aantjes, de fractieleider in de Tweede Kamer van de AR heeft zich bij het advies neerge legd, vooral omdat er in opgeno men is, dat totnutoe de politie- voorwaarde voor eenkandida tenlijst niet vervuld zijn, zeker niet in het parlement. Deson danks toonde men zich vanmor gen binnen de KVP en de CHU ematigd optimistisch over het bereikte resultaat in het AR- partij bestuur. Gisteravond nog had de KVP- fractieleider mr. F. Andriessen in een „politiek café" in Den Haag gezegd, dat de verschillen tussen de KVP en de AR niet zo groot zijn, dat men niet tot één CDA-kandidatenlijst zou - kunnen komen. Mr. Andriessen zag zeker niet een verwezenlij king van het CDA-program met de huidige WD. Hij sprak zich in principe uit voor samenwerk ing in de komende kabinetspe riode met de PvdA. Daarmee sloot hij tevens aan op een kanttekening van het AR- partijbestuur, van gisteravond, dat de AR bij de komende ver kiezingen het thans gevoerde beleid volledig voor haar reke ning moet kunnen nemen. izen evenwel vergunning j met Luft- meer gegeven. Waar- j lijnvliegtuig om werd er niet bij gezegd. Toen Chri- stoffel naar ons land toestemming de wilde geven voor het vertrek van reisagen- Van een onzer ver- per bus naar Brussel gende slaggevers worden overgebracht geen ROTTERDAM - om Christoffelreizen on- han dervindt ernstige naar het Verre Oos- moeilijkheden bij de ten te kunnen, uitvoering van zijn Om welke reden de uitweek, bleek dat de Verre Oosten-pro- Belgische en Neder- Nederlandse rijk- gramma. Aan de pro- landse luchtvaartau- sluchtvaartdienst b lemen ten grond- toriteiten hun mede- leen slag ligt de houding werking van de luchtvaartau- Bangkok- toriteiten in België houden is onduide- ten en groepen die en Nederland die aan lijk. Christoffel laat met Christoffel van de vluchten geen of zijn vluchten naar oudsher een binding maar zeer ten dele Bangkok volgens hebben. De reisorga- medewerking willen de advertenties tegen nisatie overweegt nu verlenen. de prijs van 60 slof- de problemen op te Eergisteren werd op fen sigaretten uit- lossen door via Zwit- het vligveld Zestien- voeren door zijn seriand of Ceylon te hoven aan 40 passa- dochteronderneming vliegen. Zij zegt in ie- giers op het allerlaat- Trans European Air- der geval alle geplan- ste moment de toe- ways. Aanvankelijk de reizen -te willen gang tot het Bang- vanaf het vliegveld in uitvoeren en eventue- kok-vliegtuig van Brussel. Nadat twee le extra-kosten voor Christoffel ontzegd, vluchten waren uitge- eigen rekening te ne- Ze moesten in allerijl voerd werd voor vol- men. Kamer akkoord met nieuwe wet winkelsluiting Den Haag (ANP) De Tweede Kamer is gisteren definitief ak koord gegaan met de nieuwe regeling voor de winkelsluiting, die ondermeer voorziet in een sluiting van de winkels op zater dagmiddag om vijf uur. Alleen de fracties van PPR en PSP stemden tegen. MENEER STERBAND WEEKAANBIEDING Rally 180 165 SR 15 Tubclcss voor Volvo 142/144/145. Peugeot 30J.VW 1600 iroyalI (StoT MM STEKBANDjb TS-BANDENSEKVICE UTRECHT (ANP) Bezuinigingen bij het openbaar vervoer ten koste van toekomstige arbeidsplaatsen vindt de vervoersfederatie van het NKV en het NW sociaal onaanvaardbaar. Dit is het antwoord van de federatie op de dringende wens van minister Westerterp van Verkeer, dat het openbaar vervoer en vooral de NS ook maatregelen moet opstellen ter bespreking van arbeids krachten. De NS heeft intussen schriftelijk laten weten te veron derstellen dat de minister dit binnen de grenzen van een goed sociaal beleid zal bedoelen. De vervoersfederatie van het NKV en het NW meent verder, dat het maatschappelijk onaanvaardbaar is, wanneer het bestaan de voorzieningsniveau van het openbaar vervoer busonderne mingen en Nederlandse Spoorwegen wordt aangetast. De Neder landse Spoorwegen hebben dezelfde principiële bezwaren tegen de voorstellen van minister Westerterp. Zij zien geen heil in allerlei goedkeuringsprocedures zoals de minister die wil invoe ren. Daartoe bestaat trouwens ook weinig aanleiding, aldus de direktie van de Spoorwegen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het aantal Nederlanders dat overlijdt aan hart- en vaatziekten heeft zich sinds 1971 gestabiliseerd. Volgens de laatste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek schommelt dat aantal sindsdien steeds rond de 50.000 per jaar. Tot 1971 was er elk jaar sprake van een stijging van het Dat heeft prof. dr. H. A. Snellen waarne mend directeur van de Nederlandse Hart stichting gisteren gezegd op een persconfe rentie ter introductie van de „Hartweek 1976", die wordt gehouden van 29 maart tot" 4 april. Prof. Snellen sprak het vermoeden uit dat de nu ingetreden stabilisatie in de hart- en vaatziekten de voorbode is van een daling. Mede in verband hiermee gaat de Hartstichting zijn activiteiten meer in het bijzonder richten op voorlichting over en onderzoek naar vaataandoeningen van de hersenen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13