inks offensief in Beiroet CONTROLE WEGVERVOER SNEL UITBREIDEN irromiko zoekt Britse „CONFLICTEN DREIGEN IN GEZONDHEIDSZORG .jt Ontheffing ontslag 675 uitzendkrachten steun voor ontspanning fieidoe Sou/tout Vorig jaar werd in de Lotto en delöto ruim 100 miljoen gulden aan prijzen uitgekeerd. Voor 7 kwartjes kunt u zondag óók rijk worden. SDAG 26 MAAKi 19/0 LEIDSE COURANT PAGINA 9 raël met 'alestijnen an fel f-raad &W YORK (Rtr/UPI) traël, dat thans voor het rst samen met Palestij- n deelneemt aan een bij- nkomst van de Veilig- idsraad, heeft de Pales- N nse Bevrijdingsorganisa- Kraü ervan beschuldigd de ad voor haar eigen doel- (jellingen te gebruiken, oest jnbassadeur Herzog zei t de raad dergelijke dis kon issies moet staken, nu in e kcjn aantal gebieden oorlog in eigt. De Amerikaanse in, Qibassadeur Scranton, die lems or het eerst in de raad Ne<>trad, had zich uitgespro- bbel n tegen deelname van de lestijnen. actile raad vergaderde op ver- ek van Libië en Pakistan it ho er de situatie in de door aël bezette gebieden, die was laatste dagen het toneel :en. n van gewelddadigheden die verband met religieuze het Ichten. Volgens Israël zijn vrijd ongeregeldheden veroor- akt door betogingen van abische tieners, maar de «bieren beschuldigen Is- ël ervan dat het Jeruza- n geheel wil inlijven en t culturele en godsdienst karakter van de stad veranderen. Gisteren bij rellen op de weste- Jordaanoever tien - kr^abieren gewond geraakt, lliss^ Arabische burgemees- short van Hebron heeft echter ingetijn ontslag ingetrokken. TJ t CUlt! e kar; il vei Mi<jn bij docfce J UTRECHT (ANP) Het ministerie van Sociale Zaken heeft voor 675 uitzendkrachten ontheffing verleend van de ontslagmaatregel van minister Boers ma. Van de totaal 1018 verzoeken om dispensa tie zijn 343 aanvragen niet ingewilligd. Volgens de in december 1975 aangekondigde ontslag- maatregel moesten de uitzendbureaus in Nederland per 1 maart jongstleden de relatie verbreken met uitzendkrachten die langer dan 15 maanden bij één bedrijf werkzaam waren. Doel van deze maatregel was niet meer vaste arbeidsplaatsen door uitzend krachten bezet te laten houden dan strikt noodzake lijk. Officieel mogen uitzendkrachten niet langer dan zes maanden aan één bedrijf worden 'uitgeleend'. Mr. M. Muyser van de Algemene Bond van Uitzend bureaus verwacht dat in ieder geval de schrijnende gevallen nu geholpen zijn. Volgens het ministerie betrof de maatregel een éénmalige 'opruiming' van uitzendkrachten die te lang een mogelijke arbeids plaats bezetten. "Het is nu zaak het beleid dat iemand niet langer dan zes maanden bij een baas mag werken goed toe te passen". Gewonden bij brand in Lekkerkerk Bij een brand in de scheepswerf T. van Duyvendijk in Lekkerkerk zijn gistermiddag drie personen gewond geraakt. De brand ging gepaard met enkele ontploffingen. Hier wordt één van de gewonden weggeleid. De materiële schade bleef beperkt. PvdA stelt voorwaarden aan nieuwe loonpauze AALTEN (ANP) de vennoteosaan- lcondigiiig van een De PvdA gaat alleen wasdeling spoedig nieuwe loonpauze akkoord met een werkelijkheid wordt steit is dat het kabi- meuwe loonpauze Dat heeft de fractie- net v6ór j mei de wet voor de tweede helft leider van de PvdA 0p de ondernemings- van dit jaar als de m de Tweede Kamer raden ^brengt prijren krachtig wor- Ed van Thijn giste- smedc de aangekon- den aangepakt, als ren gezegd op een digde nou van minis- de inkomens uit de bijeenkomst van de ter Lubbers, waarin vrije beroepen en werkgroep Progres- een beleid zal worden van de hogere amb- sief Aalten. Een an- aangegeven om vat te tenaren aan banden dere voorwaarde die krijgen op de investe- worden gelegd en als de PvdA aan de af- ringen. Regering pal voor Europese verkiezingen DEN HAAG Nederland zal op de Europese topconferenties, die 1 en 2 april in Luxemburg wordt gehouden, „tot het uiter ste gaan" om tot een definitief besluit te komen over in mei 1978 te houden Europese ver kiezingen. Maar het is niet bereid de top conferentie, die tegen het einde van dit jaar in Den Haag moet worden gehouden niet bijeen te roepen, indien de staats- en re geringsleiders der EEG-landen volgende maand niet tot een besluit komen. dit heeft minister Van der Stoel maandag verklaard in een bij eenkomst van de Tweede Ka mercommissie voor Buitenland se Zaken. ufOET Linkse moslim-eenheden hebben morgen een grootscheepse tegenaanval ingezet 3|tanks en artillerie in een poging de rechtse pgisten uit de hotelwijk van Beiroet te ver- jen. De strijd wordt de hevigste genoemd het begin van de elf maanden oude burge- □jog in Libanon. Volgens voorlopige cijfers 1jn deze wijk in de afgelopen 48 uur ongeveer Joden gevallen, terwijl het aantal gewonden op 250 wordt geschat. Gevechten elders in de stad en daarbuiten eisten dertig doden. Sinds de bur geroorlog in april vorig jaar in alle hevigheid losbarstte hebben 14.500 mensen het leven verlo ren en werden 31.000 gewond. Syrië heeft intussen twee hoge legerofficieren naar Beiroet gestuurd om te trachten de strijdende partijen ertoe te bewegen het vuren te staken. Het Libanese kabinet kwam bijeen om voorstellen goed te keuren die de weg moeten vrijmaken voor de verwezenlijking van een van de belangrijkste eisen van de linkse moslims, het aftreden van de christelijke president Franjieh. De rechtse Falangisten, die zondag uit hun posities in het Holiday Inn-hotel werden verdreven, gingen gisteren in de tegenaanval en maakten zich korte tijd meester, van een gebouw naast het hotel. Zij moesten zich echter ond.er hevig vuur van de tegenpartij terugtrekken. Een granaat trof het Franse consulaat, waar de Franse consul, Guy Barioulet, zwaar en attaché André Ringerd licht werd gewond. President An war Sadat van Egypte heeft een beroep op de Libanese president Franjieh, gedaan een beslissen de stap te doen ter beëindiging van de burgeroor log en militaire rebellie in zijn land. Sadat wil dat Franjieh aftreedt. bej nln 9 .86 A O Van onze correspondent Roger Simons (DEN De Russische minister van buiten- se zaken Andrei Gromiko brengt op uitnodi- van de regering Wilson een driedaags bezoek Londen. Sinds 1970 heeft hij zich daar niet a zien. De relaties tussen Groot-Brittannië en >ds(ovjet-Unie zijn lange tijd niet bepaald gunstig roueest. In september 1971 werden 160 Sovjetrus- )°rhe diplomaten uitgewezen door de toenmalige Heath, die hen beschuldigde van spiona tinjniko maakt van de gelegenheid gebruik om in hoeverre hij kan rekenen op 02,%e steun voor de bevordering van de ontspan- eeq tussen oost en west Het grootste deel van zijn verblijf in Londen is gewijd aan gesprekken met zijn Britse collega, James Callaghan, de mogelijke nieuwe premier van Groot-Brittannië. Verwacht wordt dat beide ministers veel aandacht zullen besteden aan de toenemende verslechtering van de situatie in zuidelijk Afrika. De Britse minister van buitenlandse zaken meent, dat de aanwezigheid van Zuidafrikaanse troepen in Zuid- Angola meer moeilijkheden veroorzaakte dan Rus sische of Cubaanse interventie. Toch spoort hij de- Russen aan, zich niet te mengen in de Rhodesische kwestie. Britse joden, gekleed als gevangenen en met loden kogels aan de voeten geketend, hebben gisteren protest aangetekend tegen de behandeling van de joden in de Sovjet-Unie. Het gebeurde bij de Sovjet-ambassade, waar gedurende drie dagen minister Gromiko verblijft tijdens zijn bezoek aan Engeland Nieuwbouw en samenleving WANNEER PROFESSOR HOEFNAGELS, de bekende Rot terdamse criminoloog, zegt, dat jeugdbenden in grote steden bijna altijd in de nieuwbouwwijken opgegroeid zijn, zal hij wellicht iets overdrijven. Maar juist met deze overdrijving legt hij wel de vinger op de wonde van de moderne samenleving. Opgepakt in stapelwoningen, zonder ook maar iets van werkelijke leefvrijheid, zonder ook maar het aller kleinste hoekje, om helemaal zichzelf te zijn, moet de moderne stadsmens zijn leven slijten. Professor Hoefnagels noemt de nieuwbouwwijken misdadige planologie. En ook deze kreet is in zijn algemeenheid een overdrijving. Maar wel zodanig gekozen, dat de hooggeleerde criminoloog de maatschappij ermee schokt en vooral tot diep nadenken dwingt. OF DIT ZAL HELPEN? Ondanks alle pogingen van goed willende planologen, stedebouwkundigen, architecten, psy chologen en nu ook criminologen, denkt het grootste deel van de autoriteiten in deze sector dat hoogbouw noodzake lijk is. Sommigen gebruiken daarvoor zelfs het woord, onontkoombaar", zonder ook maar glashelder te kunnen aantonen, waarom die vijandig-aandoende stapelbouw wer kelijk „onontkoombaar" is. DAT IS NU PRECIES wat professor Hoefnagels bedoelt, wanneer hij in zijn aanklacht, waarover morgen aan de Erasmus-universiteit in Rotterdam verder gediscussieerd wordt, juist de autoriteiten veroordeelt. Bij stijging van de jeugdcriminaliteit stelt de overheid miljoenen beschikbaar voor welzijnsvoorzieningen. Maar wat helpen die miljoenen, wanneer de afgrijselijke torenbouw maar blijft doorgaan? vraagt hij zich af. „Dat is een machteloze machtsuitoefe ning." PROFESSOR HOEFNAGELS weet natuurlijk precies, wat hij wil. Hij wil immers opnieuw de achterhaalde maar voortlevende nieuw-opvattingen in discussie stellen. Hij wil proberen te voorkomen, dat alle mogelijke oude stadswijken tegen de vlakte gaan om plaats te maken voor weer nieuwe torenhoge flats. Hij staat hierin niet meer alleen. Sinds lang is er een doorbraak in de opvattingen merkbaar, vooral bij degenen die ontwerpen en die bouwen. Maar ook bij de overheid, die thans weer terugwil naar de leefbare stad, de leefbare samenleving in groot en klein. Dat de crimino loog deze problemen nog eens met zijn alom bekende scherpte aan de orde stelt, is echter een teken dat de overheid er nog lang niet is. De Bilt Een hogedrukgebied boven Noord-Europa heeft een uitloper over de Noordzee naar onze omgeving. Boven midden- Frankrijk bevond zich gister morgen een depressie, die naar het zuidoosten koerste. Hierdoor verzwakt de noordoostelijke stroming, die naar ons land kou de lucht aanvoert. Bewolking, afkomstig van een storing nabij noord-Polen, dringt tot het noorden van Duitsland door en brengt daar plaatselijk wat lich te sneeuw. Wolkenvelden ervan bereiken ook het noorden van ons land, maar neerslag van betekenis wordt hieruit niet ver wacht. Bewolking en lichte sneeuwval, die samenhangen met de depressie boven Fran krijk, kwamen gistermorgen nog juist tot het zuiden van België. Het ziet er naar uit, dat er in het weerbeeld bij ons wei nig verandering komt, zodat we voor morgen droog en in het algemeen vrij zonnig weer mo gen verwachten. Vooruitzichten voor donderdag. Overwegend droog en vooral 's nachts minder koud. De weersvooruitzichten in cij fers voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 8 Min. temp.: omstreeks 0 graden Max. temp.: omstreeks 7 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 70 procent De Bilt onbew. Deelen onbew. Eelde onbew. Eindhoven onbew. Den Helder onbew Luchth. R'dam onbew Twente onbew. VUsaingen onbew HeUinkj Innsbruck Kopenhagen Luxemburg geh. bew Ca sa Blanca Istan boe! Las Palmas New York Tel Aviv ndVVD steunt topDA-program De LiesJTTARD (ANP) Frac- ddev oorxitter Hans Wiegel dëan de VVD in de Tweede heeft gisteravond n Sittard gezegd dat zijn artii bereid is om het IDA te steunen, in de uit voering van het concept verkiezingsprogramma. Voorwaarde daarbij is dat let CDA de realisering van let programma oprecht na- |treefL Irote waarde hecht de D aan de opname van fiscale aftrekpost onder- tud eigen woningen en :t niet verder afbrokkelen de defensie in het con- ipt-programma, aldus 'iegel. Niet te spreken is ij over het plan van de rogressieve partijen om werknemers niet meer rij te laten beschikken winstuitkeringen. Noch Kok, noch Grgene- elt heeft te bepalen wat de 'erknemers met deze uit ering doen. Ik noem dit levoogding en betutteling /aar niemand op staat te /achten", zo zei de heer Wegel. nrust over spraak in :j aardencentra Van een onzer verslaggevers) IN HAAG Tussen de orga- laties van bejaardentehuizen de vakbonden dreigt een nflict uit te breken over de ituursvorm, en de inspraak- locedures van de bejaarde be- Oners en het personeel in de iien. besturen van de tehuizen bben onlangs in een wijd en jd verspreid blad hun opvat- igen over deze kwesties ken- lar gemaakt Dit heeft hier en aar al geleid tot scherpe con- cten. Tal van werknemers en ejaarden hebben daarna de onden ingeschakeld. Deze bon en zullen dezer dagen met een ellingname komen. Verwacht ordt, dat zij een dreigend con- ict hierover niet uit de weg illen gaan. Met deze foto van Pieter van Vollen hoven die op de Hilversumse golf baan de bal falikant mist, heeft de 31-ja rige Boskoopse fo to-journalist Eric Dikker voor de tweede maal het „Oranje Wisselob jectief" gewonnen. Het Oranje Wisse lobjectief wordt jaarlijks door een deskundige jury toegekend aan die beroepsfotograaf, die de beste foto van de koninklijke' familie heeft ge maakt. Werkgroep adviseert: (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Staatssecretaris van Huiten (Verkeer) heeft van een ambtelijke werk groep het advies gekregen om het controle apparaat van de rijksverkeersinspectie snel uit te breiden. Volgens de werkgroep is met de huidige sterkte een effectieve controle van het goederenvervoer over de weg niet mogelijk. Het controle-apparaat van de rijksverkeers inspectie is niet meegegroeid met de ontwik kelingen op vervoergebied. Het risico voor een vrachtwagenchauffeur, om op de weg te worden aangehouden is daardoor jaar lijks kleiner geworden. Om deze achterstand ongedaan te maken is een snelle uitbreiding van het aantal controleurs noodzakelijk, al dus de werkgroep. De werkgroep meent dat de controle vooral moet worden toegespitst op overtredingen van voorschriften op het gebied van dienst en rusttijd, tachograaf en werkboekje. Er moet zoveel controle plaatsvinden, dat over treders ook werkelijk worden opgespoord en dat het niet een kwestie is van toevallig tegen de lamp lopen. De opsporing van overtredingen moet volgens de werkgroep worden gevolgd door een doeltreffende ver volging en bestraffing. Bij het bepalen van de strafmaat zou gelet moeten worden op het met de overtreding behaalde voordeel. De werkgroep meent dat de bevoegdheden van de controleurs bij het uitvoeren van bedrijfscontroles moeten worden uitgebreid. Voor betere controle op de weg dient vol gens de werkgroep een net van permanent beschikbare controle-plaatsen over het gehe le land te worden opgezet. UTRECHT (ANP) „Er zijn verschillende aanwijzingen dat het conflictmodel in de gezond heidszorg in opkomst is". Dit constateert prof. drs. H. ter Hei de, hoogleraar in de bedrijfs kunde in Rotterdam en oud voorzitter van het NVV, in een beschouwing in het zieken fondsblad „UNIE". Hij stelt, dat op centraal niveau steeds meer het accent wordt gelegd op kostenbesef en -be heersing, terwijl aan de voet meer de nadruk wordt gelegd op kwaliteit en autonomie, zoals bij voorbeeld blijkt uit demon straties en acties tegen de voor genomen sluiting van ziekenhui zen. De spanningen tussen overheid en basis worden ook zichtbaar, aldus prof. Ter Heide, binnen grote organisaties die bij het „centrale beheer" zijn betrok ken (organisaties van artsen, ziekenhuizen of ziekenfondsen bij voorbeeld). Zo'n organisatie kan in een situatie komen die haar dwingt, beperkingen op te leggen aan de belangen van de eigen leden, waardoor conflic ten en zelfs dissidente organisa ties kunnen ontstaan. Op het ogenblik overheerst het harmoniemodel nog. De grote belangenorganisaties zijn via een geïnstitutionaliseerde over- legstruktuur tussen organisaties en overheid betrokken bij en medeverantwoordelijk voor het beleid. Maar volgens prof. Ter Heide staat het harmoniemodel onder druk, nu het niet meer gaat om het vaststellen van prioriteiten in de groei, maar om de groei zelf en wellicht over het inkrimpen van bestaande activiteiten. Ook de voorgenomen regionali satie van de gezondheidszorg kan hierbij een belangrijke fac- tor zijn. Prof. Ter Heide acht het namelijk niet uitgesloten, dat er „coalities" zullen worden gevormd door belangengroepen en lagere overheden, waar de centrale overheid moeilijk tege nop kan. Grote schoonmaak oefenterreinen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Militairen van de verschillende landmach tonderdelen gaan tussen 29 maart en 10 april grote schoonmaak houden op de oe fenterreinen. Bij een onder zoek in opdracht van de com mandant van het Eerste Le gerkorps is namelijk geble ken, dat de toestand van deze terreinen, ondanks de doorlo- <y^|<ïag>' De militairen zullen tevoren door middel van affiches, stic kers en brochures opgewekt worden om vrijwillig een dag aan deze grote schoonmaak te besteden. De akties worden georganiseerd door de onder delen vaji de landmacht, die de oefenterreinen gebruiken. Haal meteen een formulier bij uw club of winkeliet Sargent Shriver uit de race WASHINGTON - Smrfent Sh- river, die er bij de voorverkie zingen tot nog toe niet in was geslaagd een groot aantal stem men te trekken, heeft zich giste ren officieel teruggetrokken uit de wedloop om de democrati sche nomina tuur voor het Ame rikaanse presidentschap. De 60-jarige Shriver, was door velen beschouwd als de verte genwoordiger van de Kennedy- aanhang, nadat Edward Kenne dy had besloten zich niet kandi daat te stellen. De Amerikaanse vice-president Nelson Rockefeller verklaarde gisteren tijdens een gesprek met de Franse president Valery Gis- card d'Estaing dat hij dit jaar beslist geen kandidaat is voor het vice-presidentschap. Hij wees er nogmaals op dat hij zich formeel heeft teruggetrok ken uit loyaliteit en respect te genover president Ford. Spoedig hervormingen in Spanje WENEN De Spaanse minister van buitenlandse zaken José Maria Areilza heeft gisteren in een interview met de Oosten rijkse televisie geaegd dat de voorgenomen hervormingen in Spanje snel moeten worden doorgevoerd met het oog op de zeer belangrijke en gevaarlijke vraag over de wijze waarop Spanje een demokratische mo narchie moet worden. Belangrijke maatregelen zijn volgens Areilza, het aannemen van wetten over het toestaan van politieke partijen, de vrij heid van vakvereniging, burger rechten en reglementen voor de verkiezingen. Hij verklaarde dat deze zomer eerst en constitutioneel referen dum zal worden gehouden en dat eind dit jaar algemene plaatselijke verkiezingen ko men, gevolgd door parlements verkiezingen in het voorjaar van 1977. Areilza wordt samen met minis ter van binnenlandse zaken Fra- ga Iribame beschouwd als de leider van de hervormingsgezin de fractie binnen het Spaanse kabinet

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9