u 24 25 2ê 27 1 Schrikbarende stijging eugdwerkloosheid Grootschalige nieuwbouw vorm van misdadige planologie Ére® Huisvuil: economische graadmeter Elegante mode voor slanke vrouw Zes kandidaten voor zetel van premier Wilson Techni-Show CRIMINOLOOG PROF. HOEFNAGELS: EDGAR VOS: Koning Carl Gustaf trouwt op 19 juni Chet Baker en David Bowie gearresteerd Bejaarden in verkeer zijn niet hardleers VAT 76 NIEUWE „RODE LIJN" IT (NSDAG 23 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 lik h lt Vfl ist A P Al I EN HAAG (ANP) - Vooral de j s ngeren beneden de 23 jaar zijn ^troffen door de werkloosheid, it constateert minister Boers ma iale zaken) in zijn notitie over friki jeugdwerkloosheid die in sa ri h enwerking met minister van Ke- Jenadie (onderwijs) tot stand is mt 1 komen. imm raci I vg ng jaar nam de werkloosheid toe met 44 t ocent, de jeugdwerkloosheid met 62 pro- t it em de werkloosheid onder schoolverla- :urei ters met 86 procent. Gemiddeld waren vorig jaar 59.000 jongeren beneden de 23 jaar zonder werk tegen 22.480 in 1974. In het afgelopen jaar waren 77.300 jongeren tot 25 jaar ingeschreven als werkzoekenden. Ze maakten daarmee 37,7 procent uit van het totaal aantal werklozen. De positie van de jeugd op de arbeidsmarkt is, zo blijkt uit de cijfers, relatief een stuk slechter gewor den ten opzichte van de leeftijdsgroep tus sen 25 en 49 jaar. Ook voor de komende groep schoolverlaters ziet het er niet gunstig uit. Vooral de lts-ers, maar ook mavo- en vwo-leerlingen zullen veel moeite hebben aan de slag te komen. In dezelfde notitie, die gisteren aan de Twee de Kamer is aangeboden, staat dat jongeren, die door overheidssubsidie voor een jaar werk hebben gekregen op grond van de interimmaatregel jeugdige werklozen, een half jaar langer aan het werk mogen blijven. De jongeren mogen doorwerken als hun tijdelijke werkgever garandeert dat hij hen binnen de verlengingstermijn een vaste baan kan aanbieden, of als door de verlenging de bemiddeling naar een vaste baan meer per spectief gaat bieden. De subsidie die de tijdelijke werkgever krijgt gaat mogelijk met een bescheiden bedrag omhoog. Tram ontspoord: RAVAGE OP LEIDSEPLEIN AMSTERDAM (ANP) BI) Mn tramorrta poring gisteravond op het Amsterdamse loldeepleln zijn acht personen gewond ge raakt Het achterste gedeelte van de tram, die uit de leidsestraat het Leidseplein opreed raakte uit de rails en drukte een tramhuisje en een vluchtheuvel omver. De gewonden waren voornamelijk mensen die op de vluchtheuvel op de tram stonden te wachten. Waarschijnlijk is de ontsporing al een stuk voor het plein be gonnen zonder dat de bestuur der het merkte. Vlak naast de trambaan werden namelijk spo ren gevonden in het asfalt. Bij het oprijden van het plein, waarbij de tram een flauwe bocht moet maken, schoot het achterste deel dwars over de weg en drukte het tramhuisje in elkaar. Niemand werd ernstig gewond. Een van de ontwerpen van Edgar Vos, gepresen teerd door Tanya: een beige tuniek van dunne wol. biouzend gedragen op een witte kokerrok. (Van onze moderedactie) AMSTERDAM Edgar Vos deelt dit jaar de vrouw in drieën: bovenlijf, heupstuk en rok. Het lijkt niet waarschijnlijk dat hij hiermee het korte dikkertje wil kleden. Maar de lange, slan ke vrouw wordt in zijn collectie een uiterst fragiele en elegante verschijning. Het prototype van de tailleur wordt in zijn ontwerpen voor het komende lente- en zomerseizoen een lang vest met halterhals, diepuitgesneden rug en een smal hbupstuk op een plissérok en daaroverheen een jasje tot de taille. Andere ensembles kregen van hem een wijde raglan jas in driekwart lengte. Een brede pierrotkraag op een blouse of vesf is bij Edgar Vos geen beletsel voor een blote rug. Maar voor wie dat te kil is, brengt de ontwerper keurige chemisiers in krijtstreep met een bijpassend effen tailleurjasje. In het sportieve genre doen bij Vos de overhemdmodellen opgang: als vlot jasje, als tuniek. Sommige pantalons hebben op kniehoogte ingezette plooien opzij; „voor het gemakkelijk lopen", zegt Edgar Vos. Wat betreft de kleuren maakt hij voor overdag gebruik van het frisse appelgroen, helder rood, turquoise en lichtgrijs dit alles eventueel met krijtstreep. De avond is het domein van crèmig wit Het wordt met veel succes gecombineerd met goudleer, witte tailleur met gouden biesjes en goudleren STOCKHOLM (AP) Het huwelijk tussen de jonge Zweedse koning Carl Gustaf XVI en de Duitse Silvia Sommer- lath zal op zaterdag 19 juni worden voltrokken in de kathedraal van Stockholm, aldus is door het Zweedse hof bekend gemaakt Olof Sundby, de aartsbisschop van de Lutherse staatskerk van Zweden zal de plechtigheid voorgaan. De Zweedse koning wordt op 30 april 30 jaar. Silvia Sommerlath is 32. Zij is de dochter van een Duits zakenman. Prof. dr. P. Hoegnagels Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM „Mensen zijn niet ge lijk. Ze hebben dus ook geen gelijke wensen en behoeften. Men moet dan ook niet doen alsof dat wel zo is. In de bouw is dat op een grove wijzé gedaan en dat is ondemocratisch en misdadig". Dit en nog veel meer zegf. prof. dr. Peter Hoefnagels, hoogleraar criminologie aan de Erasmusuniversi- teit in Rotterdam in het blad „Indruk" van Bouwfonds. Het is een felle aan klacht tegen de nieuwbouwwijken, de grootschalige bouw die het kind de zolder en de verborgen plekjes heeft afgenomen. Die massale nieuwbouwwijken... Die loop je niet zonder dringende reden binnen. Er zijn geen oriën tatiepunten; een opgegeven adres kun je er met vinden. Er is ruimschoots „groen", maar dat fun geert meer als leegte dan als ruimte", aldus prof. Hoefnagels. Het is volgens hem dan ook geen wonder, dat er honderden flats leeg staan, on danks de veelgenoemde woningnood. Hoefnagels meent, dat de groeiende jeugdcrinuna liteit is terug te leiden tot deze vorm van „misdadi ge" planologie. „In grootschalige woonwijken no digt de omgeving niet uit tot zorg. Men ervaart de wijk niet als zijn eigen wijk. Vernielingen vormen dan ook een typische delictsoort in „ver- vreemdingsbouw", een anti-architectonisch ver grijp. Ingerekende jeugdbendes in de grote steden bleken dan ook opgegroeid in nieuwbouwwijken". Als er een stijging van de jeugdcriminaliteit wordt waargenomen stelt de overheid miljoenen ter be schikking voor welzijnsvoorzieningen. Maar de oorspronkelijke planning, nu vastgelegd in steen, blijkt sterker dan die voorzieningen. Zo'n wijk wordt ook niet leefbaarder door er miljoenen aan welzijnsvoorzieningen tegen aan te plakken, aldus prof. Hoefnagels. ..Het alternatief? Dat is er altijd geweest Dat is de wijk, het dorp of de buurt waar de dorpsgek kan bestaan naast de schoolmeester, de dronkaard en de bejaarde. Maar als we doorgaan zoals nu, leven we straks in een maatschappij, waar iede reen in een hokje is gestopt Een maatschappij zonder ouderen bejaarden in tehuizen huisvesten, is weggeborgen levenservaring), zonder kinderen, zonder gebrekkigen. zonder gekken, zonder pries ters. Wat we overhouden is een maatschappij van kortgeknipte harde werkers. Zij leven in blokken flats, voortijdige crematoria". Het veelgehoorde argument van de werkloosheid om deze soort van bouw goed te praten, is volgens prof. Hoefnagels flauwekul. Met vernieuwbouw zou de werkgelegenheid even goed, zo niet beter geholpen zijn. Maar nu gaan de mooie wijken tegen de grond en de sloophamer zal steeds blijven roepen dat het later mooi wordt. „De mensen hebben elkaar nodig en dat bereik je niet door wijken als Ommoord of de Bijlmer neer te zetten. En als of we daarvan nog niets hebben geleerd, gaan we nu Almere bouwen. Na de afbraakbouw die nu zichtbaar in elkaar ploft, gaan we nog eens een hele stad bouwen van enige miljardea Daar is gewoon psychopatenmoed voor nodig. Ik beschouw dat als een mateloze machts uitoefening. Dat moest verboden worden", aldus prof. Hoefnagels. Ter gelegenheid van het 12 1/2-jarig bestaan van de juridische faculteit van de Erasmusuniversiteit te Rotterdam wordt morgen een voordracht met fo rumdiscussie gehouden over wonen en welzijn. Prof. Hoefnagels werkt daar aan mee. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN - De kandi daatstelling voor de ver kiezing van de nieuw la- bourleider en premier is gistermiddag gesloten met de namen van zes leden van het kabinet- Wilson op de kandidaten lijst De eerste uitslag van de geheime stem ming door 315 socialisti sche Lagerhuisleden wordt donderdagavond bekend gemaakt. Alles laat voorzien, dat die eer ste ronde niet voldoende zal zijn en dat de Britse socialistische partij ten minste twee stemmingen nodig zal hebben om tot de definitieve keuze van een nieuwe leider te ko men. De zes kandidaten zijn: James Callaghan (bijna 64), minister van buitenlandse zaken; Roy Jenkins (55), minister van bin nenlandse zaken; Michael Foot (62), minister van arbeid; Tony Wedgewood Benn (50) minister van energie; Antony Crosland (57), minister van het milieu en Denis Healey (58), minister van financiën. Roy Mason (51) minis ter van defensie, zei tijdens het weekeinde, dat hij in tegen stelling tot de verwachtingen niet de zevende kandidaat wilde zijn. Navraag bij socialistische lager huisleden heeft aan het licht gebracht, dat de extreem-linkse kandidaat Michael Foot ge steund zou kunnen worden door Labourafgevaardigden, die niet behoren tot de linkervleugel. Foot ziet daardoor een goede kans om donderdagavond als overwinnaar van de eerste ron de uit de bus te komen, of schoon dit niet betekent, dat hij partijleider en premier zal wor den. Na de eerste ronde moet de kandidaat met het geringste aantal stemmen zich terugtrek ken. Ook de kandidaat met het op één na kleinste aantal stem men verdwijnt automatisch als hij en de grootste verliezer sa men minder stemmen gekregen hebben dan hun onmiddellijke voorganger. Op die manier kun nen de vooruitzichten sterk ver anderen. James Callaghan wordt momen teel nog steeds beschouwd als de kandidaat, die de beste kans heeft om het essentiële mini mum van 51 procent van de stemmen te halen. De rechtse minister van buitenlandse zaken staat bij de vakbonden even goed aangeschreven als zijn te genkandidaat Michael Foot, die echter persoonlijk bevriend is met Jack Jones, leider van de machtige transportarbeiders- bond, de belangrijkste bondge noot van de labourregering. De socialistische parlementariërs worden altijd sterk beïnvloed door hun vakverenigingen. Hea ley zou stemmen kunnen af snoepen van Callaghan, waar door Foots kansen nog zouden stijgen, maar ook Jenkins ver rast zijn supporters over de aan hang die hij rond zich verza melt. Ondanks zijn extreem linkse stempel is de slonzig geklede Michael Foot in de grond een traditionele maar radikale En gelse gentleman, die zo goed als geen arbeiders onder zijn rela ties telt Met zijn vrouw Jill Craigie, die scenario's schrijft en documentairefilms maakt be woont hij een groot Victoriaans huis in het exclusieve Noordlon- dense Hampstead, een gemeente die uitsluitend bevolkt wordt door welgestelden. Het echtpaar Foot heeft geen kinderen. BURGHAUSEN/ROCHESTER (XJPI/AP) Zowel de beroemde Amerikaanse trompettist Chet Ba ker als de Britse popster David Bowie zijn op verschillende plaat sen gearresteerd wegens overtre ding van de wet op verdovende middelen. Chet Baker ging gisteren voor de bijl in West-Duitsland, waar hij zou optreden op een jazz-festival in Burghausen. Baker mocht zich bij de oosterburen niet meer vertonen in verband met overtredingen van de wet op verdovende middelen in West-Ber- lijn in 1963. In maar '64 werd hij Duitsland uitgezet wegens opium-bezit David Bowie werd zondag in zijn hotelka mer in de Amerikaanse stad Rochester gear resteerd wegens het in bezit hebben van marihuana. Volgens de politie werd op zijn kamer meer dan 200 gram van deze soft drugs gevonden. Samen met Bowie werden twee leden van zijn begeleidingsband en een 20-jarige fan gearresteerd. Bowie werd later echter op borgtocht vrijgelaten zodat hij toch kon optredea WEL erg angstig (Van een onzer verslaggeefsters) Den Haag De bejaarden hebben m het verkeer de slechte naam „hardleers" te zijn. De Nederlandse Vereniging Bescherming Voet gangers meent dat de bejaarden hiermee in een verkeerd daglicht gesteld worden; „hardleers" is het woord niet, wel zijn ze vaak angstig. Ze kunnen moeilijker met de snelheid van het verkeer overweg dan de jongeren. Grote verwarring heerst er vooral bij het voetgangerslicht: men begint over te steken met een groen licht, maar vaak al halverwege de oversteek springt het licht op rood. „Pedagogisch en psychologisch gezien volko men fout", aldus mevr. v.d. Does, voorzitster van de NVBV, „rood betekent in alle andere gevallen „stoppen". De bejaar den schrikken van het rode licht en willen teruglopen of aarzelen waardoor ongelukken gebeu ren." Automobilisten worden door het stoplicht dat van groen via oranje op rood springt beter gewaarschuwd. Rood betekent hier wèl onherroepelijk stoppen. Die verschillende betekenis van rood kwam onlangs ter sprake tijdens een verkeersstudiedag in West-Duitsland. Op deze bijeen komst bepleitte men een geel licht als overgangsfase tussen groen en rood. Rood zou dan ook voor de voetgangers gelden als een stopsignaal. Commissaris Th. A. J. Blom, hoofd van de Haarlemse geüni formeerde politie: „Ik zie het psychologische effect dat er van het gele licht zou uitgaan, niet in. Nou moet ik erbij zeggen dat ik geen psycholoog ben. Maar misschien dat wetenschappelijk onderzoek wel duidelijke voor delen boven water 701 bren gen", aldus de heer Blom. Hij wijst er bovendien op dat men in Nederland, zij het in beperkte mate, het groene knipperlicht als overgangsfase kent Mevr. v.d. Does is een grote voorstandster van het groene knipperlicht „Geel licht is ver boden door de Internationale Conventie van Genève, die mo gelijkheid is dus uitgesloten. Maar wij pleiten al twintig jaar voor het groene knipperlicht Proeven hebben uitgewezen dat men niet meer met oversteken begint, wanneer het groene licht begint te knipperen Helaas zijn er nog te weinig van dit soort lichten in Nederland (o.a. in Rijswijk en Delft) en bovendien knipperen ze vaak maar twee keer. zodat het nog niets uit haalt", aldus mevr. v.d Does. machines en gereedschappen voor metaal- en houtbewerking, lastechniek, verbindingstechnieken van metalen e.d. ADVERTENTIE 'WOENSDAGEN fDONDERDAG^ JAARBEURSHALLEN - UTRECHT Dagelijks van 9.00 -17.00 u vakbeurs algemene toelevering Dagelijks van 9.00 -17.00 uur. JULIANAHAL-UTRECHT (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De economische op en neergang valt af te lezen uit de hoeveelheid huisvuil. Deze intrigerende wijsheid komt van de adjunct-directeur van de Rotterdamse Reinigingsdienst Roteb, drs. H. Kros, die net bewijs hiervoor vond in de grafieken van het door zijn dienst de afgelopen honderd jaar opgehaalde huisvuil. Er valt een duidelijke daling te constateren rond de eerste wereldoorlog en in de crisisjaren. Aan het einde van de tweede wereldoorlog kwam de lijn op een dieptepunt Na de jaren vijftig ging de hoeveelheid huisvuil jaarlijks met sprongen omhoog. Momenteel zit er weer een duidelijke daling in. Een bijkomende oorzaak voor de laatste teruggang is de teruglopende bevolking van de Maasstad. Maar de cijfers tonen duidelijk aan, dat mensen in slechtere tijden minder weggooien. De Rotterdamse reinigingsdienst, die als een van de oudste in ons land dit jaar zijn eeuwfeest viert, haalt allesbehalve zijn neus op voor vuil, zoals wellicht geen enkele reinigingsdienst Vóór 1876 zamelden pachters het vuil in; het personeel be stond uit „oud-gevangenen, kreupelen, gebochel den en simpelen van geest". Maar de opbrengst was zo aantrekkelijk, dat de gemeente de inzame ling in handen nam. Momenteel levert het opge haalde vuil de Roteb per jaar ongeveer twee miljoen gulden op. De bij de verbranding vrijko mende warmte wordt gebruikt voor de opwekking van elektriciteit en is zo groot dat de eigen install?':---- er volledig op kunnen draaien. Er is zelfs nog et n overschot dat voor Rotterdam zelf wordt gebruikt Uit de afvalstoffen haalt men ongeveer 10.000 ton ijzer per jaar. De schroothan- del weet daar wel raad mee en verdient er ook nog aardig aan. MOSKOU (Rtr) De Sowjet- Unie en de Verenigde Statpn hebben met succes proefbood- schappen uitgewisseld over een nieuwe „rode lijn" De nieuwe verbinding gaat via een kunst maan en vervangt de bestaande landlijn tussen het Witte Huis en het Kremlin, zo heeft de Ameri kaanse ambassade in Moskou gisteren bekendgemaakt De „rode lijn" is in 1962 na de Cuba-crisis aangebracht om de Russische en Amerikaanse lei ders in staat te stellen elkaar in een noodgeval zonder mistel te kunnen raadplegen Volgens Amerikaanse zegslie den heeft men besloten de ver binding per kunstmaan te laten lopen om problemen als het ka- potploegen van de kabel, zoals ooit gebeurde, te voorkomen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7