LAI MS OMWEGEN Ouders helpen school uit het slop T BINNENHUIS: HET TOPJE VAN EEN IJSBERG? Vastenactie oor project in Kayana land bal team van Het Rijnlands alles aan voor Israël-trip Waarschijnlijk toch totale opknapbeurt voor Warmondse toren en ruine RTSDAO 23 MAART 1976 LEIDSE COURANT z< m komt maar één keer in je leven voor, dat Is jeugdig handballer de uitnodiging krijgt in Israël je te komen meten met andere idballers uit de hele (vrije) wereld. Dit kan niet over z'n kant laten gaan. Nu is het r^Jidbalteam van het Rijnlands Lyceum te ^Jgstgeest ook niet van plan, dat buitenkansje blïlaten schieten. Op 4 april stapt het team (7 enters, 4 reserves, een scheidsrechter en ploeg stier Wessel, de sportleraar van het Rijnlands) rdeJ Schiphol in het vliegtuig dat de jongelui costjar Tel Aviv zal brengen. Op 17 april is het weer terug, maar dan hebben ze een paar :en achter de rug vol ervaringen en uitzon- M^üjke herinneringen: 5 dagen spelen in een idstreldhandbaltoernooi, waaraan jonge mensen &ert zo'n 20 landen deelnemen, en dan nog een of 6 toeren door Israël. Oegstgeestse handbalteam is bijzonder suc- ivol geweest. De leerlingen van het Rijnlands :eum eindigden in de finale van de landelij- scholencompetitie als één van de drie beste is. De scholieren mochten daarom meedoen |n de handbalwereldkampioenschappen voor k0|iddelbare scholen die vanaf 4 april in het >1^ ortdorp „Hadaasim", bij Tel Aviv, worden [eefiouden. Geen wonder, dat de Rijnlanders Jna op hun kop stonden. Ze zagen zichzelf f^Jover de zonnige velden van Israël draven, n- aar een belangrijke konsekwentie van de vererende uitnodiging is dat er een aardig sommetje op tafel gelegd moet worden, alvo rens de stoelriemen in het vliegtuig vastgegespt kunnen worden. Er werden, met goed resultaat, pogingen ondernomen om aan financiële bij dragen te komen. Giften bleven niet, een sport zaak schonk alvast de shirtjes. Maar er moest nog veel meer bij. De heer Mulder, die een auto-dealer aan de Rijnsburger- v weg in Rijnsburg is, toonde alle begrip voor de financiële nood van het handbalteam. Op zijn pas gekochte land achter het bedrijf wilde hij z'n paarden laten grazen, maar dit terrein lag vol stenen en andere ongerechtigheden die het grazen en de paardehoeven parten zouden kunnen spelen. De heer Mulder nodigde eind vorige week de jongelui uit om het karweitje te komen klaren. Dat deden ze dolgraag, al bleek de ruimerij geen „makkie". De voeten gingen in de laarzen, de handen ferm uit de mouwen en met kruiwagens werd het geld verdiend. Omdat de handballer razend enthou siast over hun Israëltrip zijn en staan te trappe len om nog meer klussen op te knappen, staat teamwoordvoerder Steven Schrader met open armen te wachten op nieuwe opdrachten: „Wij deinzen voor niets terug", aldus een geestdrifti ge Steven, die bereikbaar is op het adres Cartesiuslaan 12, Oegstgeest, tel. (071) 15 43 17. DOOR m''n omwe9en door stad en '®n8 kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen negen en tien uur kunt u mij telefonisch vertellen wié TON u graag in deze rubriek zou willen tégenkomen. Hét nümmer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 19 vragen. De Marnix van St. Aldegonda- school aan de Maresingel in Leiden is een bijzondere school. Eigenlijk had dit ge meentelijke instituut voor ba sisonderwijs het loodje moeten leggen voor de niets ontziende noord-zuid-verbinding, maar die drieste plannen gingen niet door en het gebouw bleef ge spaard met zijn typische en niet onsierlijke voorgevel die overigens nodig een op knapbeurt moet ondergaan, maar dan zal er wel een kre diet moeten worden gevoteerd. Voorts is deze school naar leerlingental gemeten nog steeds groeiende, maar niet in de laatste plaats beschikt „de „Marnix" over een idealist en voorvechter als hoofd, dat is de heer H. Gaykema, en is er een stel ouders wie niets te veel is om „hun school" leef baar voor de kinderen te hou den. Zaterdagmorgen werd ik met de neus op een „stuk ou derparticipatie" gedrukt en wat ik zag en hoorde, had ik niet voor mogelijk gehouden. Bij de instant-koffie vertelde de heer Gaykema me een boeiend en verheffend verhaal over z'n school, die van buiten •geen riante indruk maakt, maar van binnen gemoderni seerd en fris van kleur een nieuwe jeugd is begonnen, dank zij de drie ton die de gemeenteraad eens voor de opknapbeurt beschikbaar stel de. „Maar er is meer", aldus de heer Gaykema: „Onder ons dak huist ook de openbare kleuterschool De Goudsbloem, waar juffrouw F. G. Wedekind hoofdleidster is. Tot voor kort moesten de kleuters van onze ingang gebruik maken. Dat bracht allerlei complicaties met zich mee. Op mijn verzoek werd voor De Goudsbloem een aparte ingang achterin ge pland. Dat was praktischer. Maar dan moest er wel het een en ander gebeuren. Zo zou het oude fietsenhok opzij van de school moeten worden opge ruimd, het te smalle pad, dat zo wat overwoekerd werd door overjarige bomen en struiken moest verbreed, de De ouders van de Marnix van St. Aldegondeschool leggen de laatste hand aan het plein. zandbak vernieuwd en ga zo maar door. Binnen het finan ciële raam van de gemeente was dit allemaal niet mogelijk. Wat wij wilden was onbetaal baar". Bij de heer Gaykema ging een licht op: „Waarom doen wij dit zelf met?" Hij kende van ande re gelegenheden de solidariteit van veel ouders met de school. Er ging een briefje naar de ouders. Of ze er wat voor voel den. „We kregen er voldoende bijeen. In september van het vorige jaar zijn we begonnen met een ploeg van tien vaders en vier onderwijzers van deze school en een leerling, Cor Ruwaard, die vorig jaar naar de technische school ging, maar als-ie daar niet zit, is hij hier bij ons te vinden. Een reuze kracht, die Cor. De da mes van kleuter- en basis school verzorgden bij toer beurt de zaterdagse koffie. Zo is die hele ploeg van actieve mensen al zo ruim een half jaar hier op de zaterdagoch tenden te vinden. Voortreffe lijk vrijwilligerswerk, dat nu op een haar na voltooid is. Wij van de Marnixschool willen al die mannen een grote pluim geven". De ploeg van vaders cum an- nexis leverde inderdaad een prestatie die deze pluim volop waard is. Het hele achter schoolplein werd opnieuw be tegeld, er bleef zowat geen struik meer overeind, behou dens enkele veelbelovende stronken; er kwam een nieuwe schutting die zwaar in de, car- boleum werd gezet. Drie vrachtwagens vol, bijna 40 ton puin en afval werden wegge haald. De grootste opgave was het construeren van de stenen „mantel" van de nieuwe zand bak, waarvoor een hele funde ring moest worden gelegd. Het speeltuig werd opgeschilderd en er kwam een nieuw fietsen rek. Aan dat alles hebben die vaders, leerkrachten en ook de heer Gaykema zelf en de juf frouwen hun vrije zaterdagen opgeofferd. „We zijn nu zover, dat we aan het afwerken kunnen begin nen". De heer Gaykema maakt de indruk, dat hij er best nog een paar maanden tegenaan zou willen gaan en trouwens ook „de mannen" werken zich met de nodige kwinkslagen door de moeilijkste opgaven heen. Schoolhoofd Gaykema: „Het waren bijna 800 manuren die men met dit grootse werk verzet heeft. Het is een aardig kapitaaltje dat onze werkers hier verdiend hebben. Dat wou ik maar eens kwijt Ze zullen dit niet overal nadoen, heb ik zo'n vermoeden". In juni willen Gaykema en de zijnen hun „nieuwbouw" op een gepaste wijze buiten op hun eigen plein gaan vieren. Dan wordt er meteen een nieuw bord tegen de voorgevel getimmerd. Want nu weet geen buitenstaander dat hier de Marnix van St. Aldegonde school staat En het is juist zo'n bijzondere school met zul ke bijzondere ouders, die aan vele andere ten voorbeeld mo gen worden gesteld. Yïat moet er gebeuren met 't Binnenhuis?, op het oog veilig L ^geborgen achter de omheining van de Alexanderstraat in geiden, stevig gefundeerd in het „kerkelijk erf', zoals het lerkbestuur van de parochie van Maria ten Hemelopneming en it. Joseph (kerk aan de Herensingel) het ongeveer formuleert, ft Binnenhuis" is gesloten voor de jeugdbeweging binnen de larochie. Dat is al lang geen nieuws meer. Ik vermeldde het rorige week en ook via andere kanalen klonk het ach en wee, lat de Herensingeljeugd, het kerkbestuur en de jeugdleiding in welke samenstelling ook) niet onberoerd laat. Vorige week vilde kerkbestuur-secretaris Martien v.d. Klugt de opstelling van iet kerkbestuur enigszins formuleren, maar vanaf zijn horst, ïrgens in de Merenwijk, lag hoofdpersoon Aad de Jeu („gewoon iestuurslid en stage-coordinator van 't Binnenhuis") op de loer Dm op zijn beurt de waarnemers van het „tijdelijke goed" van »en vestiging van de roomskatholieke kerkprovincie in het ^■aarwater te kunnen zitten, twee vanen gingen omhoog. Het vaandel van het kerkbestuur, de oudste drager, en het dundoek van de sociale bewogenheid: foor de jeugd in de wijk, door dik en dun. Vandaar wellicht het dundoek. Het kerkbestuur toonde zich min of meer (ik weet ptihet niet, God weet het) als de waakhond van het erf; Aad de :"]Teu en de zijnen stellen zich halsstarrig daartegen op. En op rfno'n manier worden inderdaad waarheden door elkaar gehaald, n Ik wilde nu even Aad de Jeu, die z'n voortreffelijke koffie irrpceentueerde met een uitgelezen likeur, aan het woord laten egin mijn rubriek. Aad de Jeu (29 jaar en van zijn gelijk overtuigd): „Er moet een oplossing komen, en een goede. Als dit zo doorgaat, komen we er niet. Ik zie de huidige situatie als het topje van de ijsberg. Niemand heeft er belang bij, dat er nog meer boven water komt". Aad de Jeu en Nico Wolfenxbtittel, vicevoorzitter, Frank de Haas, secretaris, en zijn vrouw Lia, penningmeester, zien het als een van de taken van het kerkbestuur, alles zo goed mogelijk te laten verlopen, „maar als pastor Severins de hoorn op de haak legt (toen we om informatie vroegen), raakt dit kant noch wal. Dit kèn gewoon niet", vindt Aad de Jeu; ik zie nog steeds niet, dat het jeugdwerk binnen deze parochie gesplitst is. Het draait nog gewoon door, al heeft het 7 weken stilgestaan". Het jeugdwerk gaat volgens De Jeu om de kinderen uit de buurt. „Een paar komen er 's zondags in de kerk. Maar het gaat om méér. De anderen kunnen we niet bereiken met afkondigingen vanaf de preekstoel, dat 't Binnenhuis dicht is". Aad de Jeu maakt melding van „het ene slot na het andere op de deur van 't Binnenhuis, door het kerkbestuur aangebracht, zodat wij er niet meer in konden. Het is een nare zaak, als een stel grote mensen ruzie maakt, waarvan de kinderen de dupe zijn. Nooit zijn er aanmerkingen gemaakt op het jeugdwerk, nooit was er kritiek, maar nu wordt het ons onmogelijk gemaakt. Gewoon te zot om over te praten. Daarbij komt, dat 't Binnenhuis niet eens van het kerkbestuur is. We huren het via het kerkbestuur. Het is de relatie huisbaas-huurder wat heeft mijn huisbaas te maken met wat ik in m'n huis uitspook? Te gek om over te praten". „Wat wil Van der Klugt eigenlijk? Ging het niet goed? We wilden met stagiaires werken? Nou, dat doen we al drie jaar. En wat is er duur? We vragen het kerkbestuur geen geld voor stagiaires. Het kost alleen tijd en inzet. Het LOK, Leidse Opleiding Kultureel werk, stuurt niet zomaar stageaires naar een jeugdbe weging. Men wil deze mensen met een beroepsopleiding wel wat goeds geven, dacht ik. Ze moeten ervaring opdoen. Het kerkbe stuur kan moeilijk van me verwachten, dat ik wèèr een poging waag tot overleg, als de hoorn op de haak wordt gelegd...". „Niet katholiek, die stagiaires? Er zijn wel meer actieve mensen binnen het parochiële werk, die niet katholiek zijn. De Kerk moest blij zijn als mensen willen meewerken aan iets waar de Kerk een graantje van meepikt Ik dacht, dat de tijd voorbij was dat je eerst werd gevraagd, of je gedoopt was als je je actief wil inzetten". Aad de Jeu vraagt zich verder af, wat de verantwoordelijkheden van pastores en kerkbestuur te maken hebben met een goed draaiend jeugdwerk: „Ze mogen best weten wat we doen; we hebben ze zelfs een plaats in ons bestuur aangeboden. Veto recht? Okay, we zijn bereid daarover te praten. Maar nee hoor, ze willen er alles over te zeggen hebben. Dat gaat niet, ik vindt dit zonder meer machtswellust. Wat heeft die jeugdbeweging met de parochie te maken? We zijn nooit benoemd door het kerkbestuur". Aad de Jeu noemt het jeugdwerk geen kerkgebeu ren: „Als het met de kerk te maken zou hebben, kwamen er amper drie kinderen. De jeugdbeweging is een gebeuren dat volkomen op zichzelf staat. En waarom moesten die bejaarden er per se op woensdagmiddag in? Die hadden best op een andere dag in 't Binnenhuis terecht gekund. De jeugd is alleen op woensdagmiddag vrij; die bejaarden konden gemakkelijk over schakelen, die zitten toch koffie te drinken als het hun uitkomt Wat zijn de „halve waarheden" die het kerkbestuur ons toe schrijft?" Zo kan Aad de Jeu een tijd doorgaan. Hij geeft geen centimeter prijs. De rust zelf omgeeft hem, want de onrust heeft hij niet gekweekt: „We betaalden geen huur? We betaalden alleen een vergoeding? Twee jaar lang hebben we zelf gas en licht betaald, plus die tweehonderd gulden aan vergoeding. Dat hebben we die 200 gulden blijkbaar nog te goed. Verder trapt Van der Klugt het werk van het Leger des Heils in de grond, want dat Leger doet wel iets meer dan alleen met Kerstmis...Er valt bij ons niet .Jets te halen", want de kinderen betalen zelf een bijdrage". De Jeu kan er niet helemaal bij, met die begrippen van „Kerkgebeuren": „de pastorie is verhuurd aan de gemeentelijke Sociale Dienst. Zijn die klanten allemaal katholiek? De pedicure komt eens per week in 't Binnenhuis: zijn haar klanten allemaal katholiek? Hoe komt er een oplossing? Ik ben niet van plan ongemotiveerd op te stappen, ook al ben ik degene die het kerkbestuur blijkbaar dwars zit. Behalve van het kerkbestuur heb ik van niemand ooit klachten ontvangen". Aad de Jeu blijft kalm. Dat wel. £an onze correspondent eterwoude Voor de Vastenactie 1976 hebben de gexamen- werkgroepen voor Missie- en Ontwikkelingshulp van erswoude, Stomp wijk en Zoeterwoude besloten zich toe te (gen op één project in Kayana, Rwanda in Centraal Afrika, samenwerking met de landelijke aktie werd een projekt van Witte Paters in het bisdom Kabgai uit gezocht Het is een avraag van pater Wijffels die werkt aan de verbetering van 1 gemeenschapshuis en werkplaats voor vrouwen en meisjes, en bedrag van 17.000,- is begroot voor een jaar salaris van instructeurs en 2 werkkrachten naast de aanschaf van 3 pee rf ge touwen en een eerste aankoop van materialen voor de Vervaardiging van huisvlijtprodukten. Pater Wijffels over de situatie aanschaf van materiaal. In- er plaatse. „In 1972 kwamen e Kayanza de gebouwen klaar roor een voedingscentrum, gemeenschapshuis en werkplaats. Zusters hadden üch belast met de leiding hier van. Toen de eerste twee in koop van stoffen die gebruikt worden in de naai- en knipcur sus die er gegeven worden. Het geld dat hiervoor ge vraagd wordt moet gezien worden als bedrijfskapitaal. Daar de kleren die gemaakt 1972 reeds in gebruik warenworden, en stoffen en ander noesten de zusters door on voorziene omstandigheden hun post verlaten. Inlandse zusters zijn daarvoor in de materiaal in rekening ge bracht worden bij degene die voor zich of voor haar kinde kleren maakt, blijft deze ilaats gekomen en hebben nu som voor het huis behouden. de leiding over de drie inrich- ingen. De zusters worden ge- loipen door enkele inlandse j meisjes omdat zij alleen niet die werk kunnen doen. Bo- vendien ligt het in de bedoe ling om deze drie inrichtingen in handen te geven van afri- kaanse leken. Voor deze leke- krachten is nu financiële hulp nodig. De hulp wordt ge vraagd voor één jaar, daar het wel zeker is dat zowel het gemeenschapshuis als de1 werkplaats zich zelf na een1 jaar kunnen onderhouden. 1 Buiten het salarisprobleem staat het men ook nog voor de In het huis worden per jaar cursussen gegeven aan onge veer 400 cursisten die 2 of 3 maal per week komen gedu rende 3 jaar. Zij worden ook voorgelicht door het voedings centrum. Het huis geeft een naai- en knipsursus, huishou delijke vorming, hygiëne en zelfs basisonderwijs aan anal fabeten. Aan de meisjes en vrouwen wordt aldus hulp en steun gegeven om zich aan te passen bij de ontwikkeling van het land. De werkplaats is ingericht voor het bevorderen van de huisnijverheid en de mogelijkheid om in loondienst Pater Wijffels bevordert in Kayanza o.m. de huisnij verheid. te gaan, om zo, te voorzien in eigen onderhoud. De werk plaats geeft werk voor het we ven van tapijten, het borduren van tafellakens, servetten en andere benodigdheden in het huishouden. Het maken en versieren van tambours en an der werk van huisvlijt waarbij de Afrikaanse kunst tot uiting komt ligt hen bijzonder. De produkten die worden ge maakt zijn zeer in trek bij de toeristen en in het buitenland. Dit blijkt uit de resultaten bij een andere werkplaats in Rwanda. De produktie is bij lange na niet genoeg om aan de steeds toenemende vraag te kunnen beantwoorden. Hoe veel personen hier werk zullen vinden is niet op voorhand te zeggen. Men gaat er echter van uit dat de werkplaats in Nyundo aan circa 300 meisjes en vrouwen werk zal verschaf fen terwijl er buiten deze nog vele anderen door thuis te werken er bij betrokken zijn. Velen te Kayanza zal de moge lijkheid geboden worden door werk zichzelf te onderhouden en tevens de familie te helpen. Het sociale effect, in het bij zonder voor de vrouwelijke bevolking, zal dan ook niet uitblijven en een stimulans vormen voor de ontwikkeling van de gehele streek". De werkgroepen van het deke naat Zoeterwoude hebben op zich genomen het project te begeleiden. Zo zal op de be trokken basisscholen in drie plaatsen de jeugd worden geïnformeerd en gemotiveerd door een Witte Pater die in Rwanda gewerkt heeft In een aantal liturgische vieringen wordt speciaal aandacht ge schonken aan het thema „Rwanda vraagt uw aan dacht". Overigens volgt de ak tie het normale patroon waar bij door midden van vasten zakjes de bijdragen worden opgehaald. Van een onzer verslaggevers Warmond B en W van Warmond willen afstap pen van het aanvankelijk plan de oude toren slechts gedeeltelijk te restaureren en de conser vering van de ruine achterwege te laten. In een voorstel aan de raad stelt men dat nu de kans groter is dan ooit om voor een aanvaardbaar bedrag de toren toch in zijn geheel te restaureren en ook de conservering van de ruine te realiseren. Om die eerste wens in vervulling te laten gaan is een aanvullend krediet nodig van bijna 8000 gulden. De restauratie conservering van de ruine moet 130.000 gaan kosten. Het rijk heeft aange boden 78% van deze kosten voor haar rekening te willen nemen. Volgens B en W een unieke en eenmalige kans om tot restauratie/conservering van de ruine te komen. Indien dit aanbod niet met beide handen wordt aangegrepen zal de ruine ververloren gaan", zo stelt men." De riiine verkeert in een zeer slechte staat en in de directe toekomst zullen er ongetwij feld geen gelden meer vrijkomen voor de restaura tie hiervan. De toren en ruine vormen een onver brekelijk geheel. In dien de ruine verloren gaat. zal de sfeer die het geheel heeft, verloren gaan. De stelling dat het hier een „luxe-uitgaaf" zou betreffen bestrijden we met klem", aldus B. en W. Met deze laatste opmerking haken Bern Win op het rapport van de commissie financiën en econo mische aangelegenheden waarin nog al wat bezwa ren worden gemaakt tegen deze aanvullende kre dieten omdat nog niet duidelijk is hoe uit die kredieten voortvloeiende kapitaalslasten moeten worden opgevangen. B en W zeggen die oplossing niet te zien in het verhogen van de plaatselijke belastingen omdat die „reeds zeer hoog zijn". Nu wil men de extra lasten opvangen binnen de begroting 1977. Hoe weet men nog niet precies. Naast de twee eerder genoemde kredieten moet de raad ook nog haar goedkeuring verlenen aan een aanvullend krediet van ruim 12.000 voor de meerkosten van de restauratie van de toren. Zo De Oude Toren van War- heeft men zich verkeken op het aantal stenen voor mond, die mogelijk binnen- de buitenmuur en bleken de voomeningeraan kor, f(Jta| opknapbeur1 uurwek en wijzerbord ook heel wat duurder uit r te vallen. ondergaat. Reugebrink treedt af als wethouder van Leiderdorp Mr. Reugebrink VAn onze correspondent LEIDERDORP PCG-wethouder J. Reugebrink zal in ieder geval als wethouder aftreden. Hij verwacht begin mei het wethouderschap te kunnen overdragen aan zijn opvolgler. Wie dat zal zijn is op dit moment nog niet bekend. Het aftreden van Reugebrink is een direct gevolg van zijn benoe ming tot raadsheer-plaatsvervanger bij het Am sterdamse gerechtshof. Naast deze functie blijft hij werkzaam als lector in het belastingrecht aan de Rijksuniversiteit van Leiden. Beide functies samen maken het Reugebrink on mogelijk nog langer als wethouder aan te blijven: naar zijn. mening heeft hij daar geen tijd meer voor. Niet bekend is, of Reugebrink raadslid zal blijven. Desgevraagd verklaarde hij dat zijn aanblijven afhankelijk is van de wijze waarop de PCG-fractie in de opvolging ais wethouder kan voorzien. .Neemt een van de beide huidge fractiegenoten (C. Gordijn en J. W. Hekkelman) mijn plaats als wethouder, dan blijf ik in de raad. Zo niet, dan zal mijn mogelijke opvolger kunnen komen uit een van de kandidaten voor een plaats in de raad. In dat geval stel ik ook mijn raadszetel ter beschik king", aldus Reugebrink. PCG'er C. Gordijn wilde gisteravond geen antwoord geven op de vraag hoe de zaak binnen de fractie lag: „we zullen binnen kort hier wel een fractievergadeing hebben. Dan zullen we ons standpunt pas bepalen". Hekkelman was niet voor commentaar bereikbaar. Het tijdstip waarop Reugebrink als wethouder zal aftreden is onder meer afhankelijk van de wijze waarop de fractie de raad zal voorstellen in zijn opvolging te voorzien. Daarnaast seelt ook de afwikkeling van de plannen voor Winkelhof een rol. Het is bekend dat Reugebrink nog graag tijdens zijn wethoudersschap deze plannen afge rond en door de raad aanvaard wil zien.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5