Allerlei(ds) Procedure openstelling LDM tijdelijk stilgezet Burgemeester te einig open over (olitie-beleicT glonderd gulden boete *oor bezit vuurwerk Leidse raad behandelt geen anonieme brieven meer .Muzikaal allerlei de "komende dagen Libelle-modeshow: sportief en gemakkelijk i/an een onzer verslaggevers jlDEN Negenentwintig ki- vuurwerk had de Leidenaar i D. in zijn garage opgesla- liggen, om, naar zijn zeg- tussen kerstmis en nieuw- aan zijn familie uit te de- Helaas was hij vlak voor ■stmis ziek geworden, waar de rotjes, zevenklappers '^gillende keukenmeiden onge likt bleven liggen. Gisteren «est de heer Van D. zich over zonder vergunning in huis bben van vuurwerk verant- jorden voor kantonrechter Dijke. jn vergrijp was ontdekt door iemand die de twee koffers vuurwerk in de garage opmerk te en dit aan de politie doorgaf. Volgens de heer Van D. was „de verklikker" een inbreker. „Er werd niet eens proces-verbaal tegen die inbreker opgemaakt", zo was het ontevreden commen taar van Van D. Hij verzekerde de kantonrechter dat hij juist van plan was het vuurwerk te rug te brengen. De officier van justitie, mr. Lub- berink geloofde niet zoveel van het verhaal. „Waarom wachtte u daarmee tot april toen de politie er achter kwam?" Hij eiste ver beurdverklaring van het vuur- Sc ieiden K&O zorgt de komende dagen voor drie totaal -I 'erschillende muzikale evenementen waar een breed pu- 11liek weer ongetwijfeld van zal genieten. Vrijdag verzorgt het gemengd in 1914 te Amsterdam geboren, yj koor „Vox laeta" o.l.v. Jan van Op 14-jarige leeftijd werd hij v der Meer een K&O-concert in benoemd tot organist van de de Dorpskerk te Leiderdorp. Lutherse kerk te Hoorn. Meind- n Aan dit concert, dat om 20.15 ert Boekei studeerde aan het uur begint, werkt mee het blok- Amsterdams Conservatorium Guitensemble van de Streekmu- en bij Jan Zwart Boekei kreeg ziekschool Leiden o.l.v. Piet grote naam als dirigent van het Kunst. Beide ensembles bren- Radiokoor. De toegangsprijzen gen een zeer gevarieerd pro- voor dit concert bedragen f4,- gramma met werken van o.a. en f5,-. Frescobaldi, Schuyt, Da Pale- Ver/olgens is K&O op zondag strina, Mozart, Di Lasso, Purcell as. actief in het Groene Kerkje en Fauré. Bovendien zullen ne- te Oegstgeest, waar om 14.00 gro-spirituals ten gehore wor- uur een concert gegeven zal den gebracht. De kaartverkoop worden door Herman Krebbers- vindt op de gebruikelijke adres- viool en Danièle Dechenne-pia- sen in Leiderdorp plaats en van- no. Het programma dat dit duo zelfsprekend op het bureau van gaat brengen bestaat uit werken K&O in Leiden. Tevens zullen van Mozart, Janacek, Brahms op 26 maart 's avonds in de en Fauré. Danièle Déchenne is kerk vanaf 19.30 uur -voor zover dit seizoen al een keer voor voorradig- toegangskaarten K&O opgetreden toen zij de cel- f6,- en f2,50 verkocht worden, list Jean Decroos op onnavolg bare wijze begeleidde. Het hoeft Wie wat dichter bij de kust geen betoog dat het duo Kreb- woont, kan op dezelfde vrijdag- bers-Décherine er een is van in- avond in de Triumfator kerk te ternationale klasse. Toegangs- Katwijk voor een K&O-concert kaarten voor dit concert zijn terecht. Dit concert begint om f 10,-, f 8,- en f 5,- op het bureau 20.00 uur. De Naionale Bras- van K&O verkrijgbaar alsmede band o.l.v. Meindert Boekei zal op 28 maart vanaf 13.30 uur in een interessant programma het Groene Kerkje te Oegst- brengen. Meindert Boekei werd geest Apepakkie „Ik had geen zin meer om in zo'n apepakkie te lopen". Dit was een reden voor de Leide naar M. om een oproep van de Bescherming Bevolking om op herhaling te komen te negeren. Vijf jaar geleden werd M. opge leid tot noodwachter. Tegen kantonrechter Van Dijke zei hij: „Ik dacht dat de oproep op een vergissing berustte, aangezien ik vrijgesteld ben". Helaas kon hij het briefje waarmee deze vrij stelling kon worden aangetoond niet laten zien, omdat dat was zoekgeraakt. De officier van justitie mr. Lub bering was niet bijzonder gevoe lig voor de argumenten van M. „Als het de militaire dienst be trof, zou u verder van huis zijn". Nu wilde hij volstaan met een eis van 50,- boete. Kantonrech ter Van Dijke vonniste conform. Leiden Veel doe-het- zelfsters volgden gister middag en -avond (twee maal) in de Stadsge hoorzaal de vrolijke rood, wit en blauw-kleu- rige Libelle zomermo deshow op haar toernee door Nederland. Vijf mannequins - het ge bruikelijke aantal openden met modellen van één patroon, van het favoriete materiaal ka toen, waarin nu de kleu ren zwart en wit over heersten. De roklengte blijft over de knie, wat naar ieders smaak een paar centimeters mag verschillen. De modelle tjes zijn minder wijd dan vorig jaar hoewel de gerende lijn nog niet helemaal van het toneel verdwenen is. Ook met veel zakjes en stiksels komt men een heel eind in het nieuwe mode beeld, zoals we zagen bij een sportief blauw broekpak met kort wijd- De laatste tijd was het nog wel eens voorgekomen dat brieven aan de raad werden onderte kend met de aanduiding van een groep. „Het personeel van Endegeest" vormde daar een voorbeeld van. Dit was een aan tal raadsleden wat in het ver keerde keelgat geschoten en ook burgemeester Vis stelde gister avond in een vergadering van de commissie algemene zaken dat, „willen briefschrijvers aan dacht voor hun zaak krijgen zij dan ook maar de moed moeten vallend bloesje en bij passend hoedje. Strepen en ruiten doen het eveneens erg leuk, als men er maar goed voor zorgt, dat de zijna den en vooral de zoom evenlijnig zijn. Heerlijke aanschietjurkjes zijn de zogenaamde overslag modelletjes, zoals een mouwloos linnen jurkje met afgebiesde naden en zakken. Voor de minder handigen werden er van rechte lappen vlotte voorbeelden gegeven, zoals een fleurig geel badjasje gemaakt van twee handdoeken. Bij het grillige Hollandse klimaat kan men zich goed aanpassen door een bijpassend jasje te dragen op een zonne- jurkje of rok, en zelfs in een romantisch ge bloemd zomerjurkje kan men zich met of zonder lange onderrok verto nen. Maar waar iaat men het bij onverwachte zonneschijn! Voor over de bikini of badpad heeft men keuze uit shorts, lange rok met zijsplit of een Grieks aandoend hemdje, en voor 's avonds is er dan eventueel een wat meer geklede lange rode ja pon met strookgarne- ring langs de hals. Annet Pieters Burgerlijke stand Leiden Geboren: Constantijn z.v. A. T. van Oosterom en C. A. J. Groen. Petronel- la d.v. M. Sierat en H. J. Bavelaar. Jacobus Gijsbertus z.v. L. Versteeg en L. H. de Bruin Roosje d.v. G. A. M. van der Steeg en D. M A. van Zoomeren. Sonja d.v. C. J. Roest en D. van Egmond. Charlotte Hester d.v F. Linnebank en R. J. M. Ausems. Marco z.v. J. N. W. Mooijekind en W. Worp. Wessel Marlijn z.v. B R. van Beusekom en Y. H. Booms ma. Zeynep d.v. H Biyikli en H. Yilmaz. Richard Xlfons Overleden: W. F. de Wolf geb. 6 aug. 1906 man. W. Leeuwenburg geD. 29 dec. 1893 G Waasdorp geb.^20 feb. H>01 ^geh. ^Tamelink geb. 13 april II Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. ,,'t Breehuys" Het open jongerencentrum ,,'t Breehuys" heeft een aantal iwe activiteiten sinds het an derhalve maand geleden werd heropend. Zo is er maandelijks een live-muziekoptreden in so ciëteit .Mirakel"- Aanstaande vrijdag zal de Leidse liedjeszan ger Jan van Rhenen een concert geven. Op donderdagavond wordt er in het centrum een kermaiekcur- sus gegeven. De kosten bedra gen f24,- voor acht lessen. Be langstellenden kunnen zich hier voor nog in. ,,'t Breehuys" opge ven. Op 29 maart gaat een emailleer cursus van start. De kosten be dragen f20,- voor acht lessen. Er kunnen ongeveer tien cursis ten aan meedoen. Vanaf 30 maart zal het jonge rencentrum drie middagen per week open zijn. Alle Leidenaars kunnen vanaf half drie het cen trum binnenlopen om te tafel tennissen, of te biljarten. De zolder van het centrum staat open voor degenen die hun huis werk willen maken. Op woens- Collecte Hartstichting De Nederlandse Hart stichting houdt in de week van 29 maart tot 4 april weer een lande lijke collecte. De op brengsten worden be steed aan het op gang brengen van meer acti viteiten voor hartpa tiënten. In Leiden ne men reeds tientallen patiënten deel aan al lerlei sport- en spelac tiviteiten. De Neder landse Hartstichting wil met name de nazorg voor degenen die een hartinfarct hebben ge had, verder uitbouwen. dagmiddagen zijn er twee mede werkers beschikbaar om huis werkbegeleiding te geven. Tevens zijn er plannen om een gespreksgroep op te richten. De deelnemers bepalen zelf waar over wordt gesproken. Het tijd stip en de gesprekspunten wor den voortdurend in overleg met de deelnemers vastgesteld. Kunsthistorie Op vrijdag 26 maart zal een aantal beoefenaren van de kunstgeschiedenis en de archeo logie van de late oudheid en de vroege middeleeuwen uit Neder land en Vlaanderen bijeenko men in het gebouw van het Prentenkabinet van de Leidse Universiteit, Rapenburg 65. Het programma vermeldt een dis cussie over „De betekenis van de pastorale voorstellingen uit de derde eeuw na Christus" naar aanleiding van thesen, die zijn opgesteld door A. Provoost uit Leuven, en antithesen, opge steld door P. P. V. van Moorsel uit Leiden. Voorts zullen enkele van de rond vijfentwintig deel nemers korte mededelingen doen over lopend onderzoek: J. P. A. van de Vin over afbeeldin gen van de pietas op laat-antie- ke munten, mevrouw P. Don- ceel-Voüte over kerkvloermo- zaieken uit de vierde tot zesde eeuw, L. J. Weeldenburg over een iconografisch probleem rond een pas gevonden sarco faag, R. W. Scheller over Lode- wijk de Vrome en de traditie van de miles Christi en J. W. Salomonson naar aanleiding van een voorstelling op een lamp in het Camposanto te Ro me (Catalogus Vroegchristelijke kunst uit Rome, Utrecht, 1963, pagina 163, nummer 187). Pro fessor Salomonson leidt het col loquium, tezamen met dr. P. P. V. van Moorsel. Molenloop De Duitse marathon-kampioen 1974 en 1975, Gunter Mielke neemt deel aan de Zilveren Mo lenloop die op 3 april om twee uur bij de Groenoordhal van start gaat Al eerder kon de organisatie, atletiekvereniging „De Bataven", de Belgische to patleet Gaston Roelants als deelnemer noteren. Universiteit wil dienst voor bestralings- bescherming Van een onzer verslagge vers LEIDEN Het college van bestuur van de rijksu niversiteit Leiden wil dat er op korte termijn een geïntegreerde stralingsbe scherming sdienst komt. Deze dienst zal zich bezig houden met stralingsbe schermingsactiviteiten binnen de Leidse Universi teit bij het Academisch ziekenhuis en in het Inte runiversitair Instituut voor Radiopathologie en Stralenbescherming. Hiermee aanvaardt het college van bestuur de aanbeveling zoals deze is gedaan in een onlangs vroegtijdig uitgelekt rapport „Herstructurering stralingsbescherming", dat is uitgebracht door de zoge naamde werkgroep stralings bescherming. Het bestuur van het Academisch Ziekenhuis heeft zich al eerder achter de aanbevelingen geplaatst In het rapport wordt aange toond dat de huidige stralings beschermingsorganisatie on voldoende is. De veiligheid voor werknemers binnen de drie instellingen (universiteit, academisch ziekenhuis en het interuniversitair instituut voor radiopathologie en stralenbe scherming) is niet optimaal. Wel stelt de werkgroep onmid dellijk dat de bestaande toe stand niet in strijd met de wet is. Officiële klachten hebben de drie instellingen nooit be reikt, maar toch zou het nuttig zijn de krachten te bundelen teneinde een meer gecoördi neerde aanpak te krijgen. De stralingsbeschermings- dienst zou moeten bestaan uit een medische en een techni- sch-fysische sectie. De coördi natie van de beschermingsacti viteiten zal in handen worden gelegd van een met ruime be voegdheden beklede commis si e, die bestaat uit vertegen woordigers van besturen van de drie betrokken instellingen. Ten aanzien van de veiligheid kan de commissie bindende regels stellen. (AG 23 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 kritiek PvdA-raadslid Peters: fan een onzer verslaggevers EIDEN „Naar mijn indruk bent u te zeer terughou- £nd om met deze commissie openhartig van gedachten p wisselen over politionele zaken. Ik twijfel ernstig aan iet nut van deze commissie. Het is mijn persoonlijke ustratie dat in het verleden gebleken is dat de meest jenvoudige informatie niet boven tafel te krijgen is". 9|)at zei het socialistische gemeenteraadslid J. Peters Jravond tegen burgemeester Vis van Leiden in zijn anigheid van hoofd van het Leidse politieapparaat, rs deed dat in de zogenaamde commissie van advies politionele aangelegenheden, waar hii doel en func- ioneren van deze praatclub over politiezaken ter discus- 2 had gesteld. ■"■tear de mening van Peters Wam het contact in deze com- [issie te veel van een kant. IderpUe agendapunten worden por de leden aangevoerd. U pmt zelf nooit eens met een aandragen, waarover u jize mening zou willen ho- pn", zo verweet hij de burge- |^beester, die tevens voorzitter an deze commissie is. Hij gev»nd dat de discussies in deze °pi?; jmmissies zich te vaak af beelden in een „schemerach- ledrige sfeer", omdat er nog al simiens naar de pers wordt geke- open met het verzoek: „heren, it mag niet in de krant". „Ik eef toe dat dit soms ook wel (ïoeilijk ligt, maar ik heb toch indruk dat er van uw kant rinig behoefte bestaat om /er een aantal zaken eens ïnhartig te spreken. Zodra het beleid gaat geeft niet thuis", was Peters' ver- rijt. pij vroeg zich met enkele an- leden af of het dan niet leter zou zijn maar wat meer i beslotenheid te vergaderen met een geringer aantal nlen, hoewel hij dat zelf zou jetreuren. Burgemeester Vis antwoordde met er op te wijzen dat op hem formeel juridisch gezien slechts ten aanzien van een zeer klein deel van de politie taken een zogenaamde verant woordingsplicht ten opzichte van de raad rust. „En dat bete kent niet meer en niet minder dan dat u vraagt en ik ant woord", aldus de burgemees ter. „Uiteindelijk bestuur ik niet". Vis wees er ook nog eens op dat een aantal zaken de politie betreffende zich nu eenmaal niet lenen om in het openbaar besproken te worden, omdat het om personen gaat of om dat daarmee het effect van bepaalde politionele activitei ten verloren zou gaan. „Aan de andere kant vraag ik me af of het in beslotenheid vergaderen wel een oplossing zou zijn", zo stelde de heer Vis. „Ik heb vorig jaar decem ber de onplezierige ervaring gehad dat mededelingen door mij uitdrukkelijk vertrouwe lijk gedaan aangaande de nieuw te benoemen commissa ris van politie door een van u toch naar buiten zijn gebracht, PvdA-raadslid over het beleid gaat geeft u niet thuis". Burgemeester Vis: „Uiteindelijk bestuur ik niet". getuige het feit dat zijn naam de volgende avond in de krant verscheen. Ik ben er dus be paald niet zeker van dat wat ik met u in beslotenheid be spreek ook inderdaad vertrou welijk blijft", zo speelde Vis de zwarte piet terug aan de commissie. Van een onzer verslaggevers LEIDEN —De procedure tot de omvor ming van de Leidsche Duinwater Maat schappij (LDM) tot een streekwaterlei- dingbedrijf is voor enige tijd stopgezet. Op verzoek van de CDA-fractie in de gemeenteraad zal eerst de behoefte bij de omliggende gemeenten worden ge peild aan toetreding tot de LDM, zoals door Leiden wordt voorgestaan. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van het gemeentebestuur van Leiden eerst de Leidse gemeenteraad om een uitspraak te vragen ten aanzien van de omvorming van de LDM en de openstel ling daarvan voor een aantal gemeenten in de bollenstreek. Al bij de behande ling in de commissie voor economische zaken en financiën zetten CDA en WD echter grote vraagtekens bij de bereid heid en het enthousiasme van deze om liggende gemeenten voor het Leids ini tiatief. Wethouder Van Dam wilde toen echter van geen wijken weten. Een onder de betrokken gemeenten ge houden enquête die enige dagen later in de Leidse Courant werd gepubliceerd toonde echter de juistheid van deze vermoedens aan: het overgrote deel van de omliggende gemeenten voelt om ui teenlopende redenen zeker niet veel voor toetreding. Vandaar ook dat de CDA-raadsleden Vink en Driessen gisteravond tijdens een vergadering van de commissie alge mene zaken nog eens aandrongen op het wachten met energie steken in deze procedure totdat het resultaat van een gemeentelijk schrijven aan de betrok ken gemeenten bekend is, zodat er een beeld van hun gedachten kan worden verkregen. Daarna zou dan de draad weer moeten worden opgenomen. CDA-leider Driessen waarschuwde er voor niet een drama als dat van het streekenergiebedrijf Rijnland te herha len en niet ook een streekwaterleiding- bedrijf op deze wijze te „verprutsen". „Bovendien is het anders misschien al leen maar verspilde energie," zo voegde hij er aan toe. Vanuit de LDM zal de komende tijd contact met de betrokken gemeenten worden opgenomen. Aan de hand van de resultaten zal vervolgens de Leidse raad een voorstel worden gedaan over de omvorming van de LDM. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De gemeenteraad van Leiden zal voortaan geen onduidelijk - of niet ondertekende brieven meer in behan deling nemen. Brieven zonder afzender of met de onderte kening „verontruste bewoners van die en die straat" zullen niet meer op de lijst van ingekomen stukken aan de gemeenteraad worden geplaatst en derhalve ook niet in die raad besproken kunnen worden. Deze brieven zullen voortaan wel ter inzage worden gelegd in een geheim mapje voor raadsleden die er dan in een besloten vergade ring in de commissie voor bestuurs- en algemene zaken op terug kunnen komen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3