Gijzeling in consulaat reactie op Beilen liegtuig op villa apanse profiteur ,ockheed-affaire alstublieft, Kissinger zal Cubaanse actie tegen Rhodesie niet toelaten Eerherstel Prins alleen mogelijk via Donner c.s. „Indonesië bleef teveel buiten schot99 ZMó&(Sowia/nt Dinsdag 23 maart 1976, 66e jaargang no. 5 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND jenburg 2. Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune (excl. BTW) 0,45 per mm Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Adhle Adèle Bloemendaal in TV-privé op Ned. I om 21.50 uur. Om 20.05 uur Tatort. Ned. II om 19.05 uur Karlsson (slot), om 20.25 uur Sam en om 21.20 uur Bonnie St. Claire in „Herkent u deze tijd?" Vrij zonnigmaar schraal Droog en over het algemeen vrij zonnig. Matige tot krachtige wind uit noordoost tot oost Ma xima omstreeks plus 5 graden. g (39 jaar, ooit opees kampioen eens verliezer te- i Mohammed heeft zich be- I verklaard op de st te gaan met Amin, president i Oeganda en kiloig zwaargewicht npioen van oos- Jer 1 jk Afrika. Milden- als g verklaarde dat :_500i een verzoek njrtoe gekregen van een groep tse bokspromo- i 09 js. Het gaat om .90 voorgevecht in 5.9 Oegandese •08 1 jfdstad Kampala. 3® j 11 april, bij een 51 recht waarin de .17 lit John Conteh •46 1 n titel verdedigt. Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM De gijzeling van 43 personen in december van het vorig jaar in het Indonesische consulaat in Amster dam was een spontane reactie op de treinkaping in Beilen. „Wij vonden dat Indonesië bij de treinkaping teveel bui ten schot bleef en dat we juist hen erin moesten betrekken, zei vanmorgen de 23-jarige Jacob R. uit Smilde voor de Amsterdamse rechtbank. Het plan voor de bezetting van het Indonesische consultaat kwam twee dagen voor de daadwerkelij ke aanvang van de gijzeling op tijdens een gesprek tussen enkele jongeren in een jeugdcentrum in Smilde. „Wij vonden de treinkaping een gerechtvaardigde actie. Alleen kwam Indonesië er in ons idee in de publieke opinie te goed af. De treinkaping had wel de volle aandacht, maar belichtte volgens ons te weinig de politieke aspecten van onze zaak. Toen heb ik het plan geopperd om het Indonesische consultaat in de Amsterdamse Brachthuyzerstraat te bezetten". Aldus de 23:jarige Jacob, impressario van professie voor de rechtbankpresident mr. B. van der Waar den. De president opende vanmorgen om kwart voor tien de zitting van het tweede Molukse proces in korte tijd. De tweede verdachte, de 23-jarige Jozef H. was op 4 december 's ochtends met een Uzi, een Molukse vlag, een masker en een bijl met de trein van Assen naar Amsterdam gekomen. „Ik ging als vijfde het consulaat binnen. Ik besefte dat er slachtoffers konden vallen, maar dat was het volgens mij waard. Toen de actie enige dagen duurde gaf ik de aanzet tot het plaatsen van de gegijzelde onderwijzer op het balkon met een stuk draad rond de nek. We besloten hiertoe om het beleidscentrum meer onder druk te zetten. We hadden hen gevraagd om een onderhandelaar, maar het centrum liet te lang op zich wachten." Aldus Jozef, die evenals de andere Molukse verdachten de gebeurtenissen in het consu laat bekende eri zich collectief verantwoordelijk achten voor de daden van anderen. Vanmorgen zei Jozef voor president mr. Van der Waarden: „Ik vind het jammer dat deze acties nodig zijn. Maar het was het waard. De Nederlandse regering is onze minderheidsgroep anders gaan zien. Voor de acties waren we in hun ogen slechts kwajongens." Protestmars llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Molukkers Amsterdam Ruim hon derd leden van de „vrije Zuidmolukse Jongeren" hebben vanmorgen van hz Beursplein in Amsterdam een protestmars naar het kantongerecht in Amster dam-Zuid gehouden waar het proces gehouden werd tegen de zeven Zuidmoluk se jongeren, die in decem ber vorig jaar het Indone sische consultaat-generaal in de hoofdstad bezetten. In een pamflet noemen de Vrije Zuidmolukse Jonge ren het proces een schijn vertoning, die „niet de wa re politieke aard van het gebeurde weergeeft, doch slechts aandacht besteedt aan het criminele aspect van de zaak". De Vrije Zuidmolukse Jongeren zeg gen solidair te zijn met „kameraden" in de rechts zaal. Zij beschuldigen de Nederlandse Justitie en de Nederlandse pers ervan „een negatief geladen sfeer" te scheppen rond het proces en de Zuidmolukse vrijheidsstrijd. rOKIO/ROME Op de villa van Yos- ..Aio Kodama, de sleutelfiguur in het [JïïiOckheed-steekpenningenschandaal in apan is vanmorgen een sportvliegtuig leergestort, bestuurd door de 29-jarige tcteur Mitsuyasu Maeno. Het vlieg- uigje cirkelde verscheidene malen bo et ren het huis van Kodama voor het rich in het gebouw boorde. Bij deze rde kamikaze actie, waarbij de aanvaller rich opoffert, werd de tweede verdie- jing van de villa gedeeltelijk ver- 3woest. Kodama en elf huisgenoten ble ven ongedeerd. Kodama, die van Lockheed ruim 18 miljoen ^Pjgulden zou hebben ontvangen om de verkoop ^ojvan vliegtuigen te bevorderen, is reeds enkele weken ziek en bedlegerig. Hij is onlangs thuis verhoord en in staat van beschuldiging gesteld wegens belastingontduiking. De Italiaanse politie heeft gisteravond de voor malige stafchef van de Italiaanse luchtmacht, en plaatsvervangend bevelhebber van de NAVO- luchtmacht in Zuid-Europa, generaal Duilio Fa- nali, gearresteerd op beschuldiging van corruptie in de Lockheed zaak. Fanali was stafchef in de periode toen de Italiaanse regering veertien C-130 Hercules transportvliegtuigen van Lock heed kocht Tevens werd aangehouden de Ro meinse advocaat Antonio d'Ovidio Lefèbre wiens broer, agent was van Lockheed tijdens de Hercu les transactie. De advocaat Lefèbre vervulde een belangrijke rol bij het leggen van kontakten tussen funktionarissen van de Lockheed fabriek, en de Italiaanse regering. Volgens een rapport van het Amerikaanse Congres heeft Lockheed miljoenen dollars betaald aan hoge functionaris sen en politici in o.m. Italië om de verkoop van vliegtuigen te bevorderen. FVAL Jder de naam .Actie Voorjaar" Mui ton militairen de bezem halen Derer de oefenterreinen in Neder- doel is de terreinen te bevrij- bij len van afval achtergelaten door St aeristen Katwijk steekt jachthaven de hand toe (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK - B en W van Kat wijk zijn bereid de Stichting Jachthaven Katwijk tijdige be taling van rente en aflossing te garanderen van een drie ton grote lening die de stichting zal moeten aangaan om de nog te bouwen jachthaven in de Berg- haven te financieren. De stichting wil evenwel nog even wachten met het aangaan van een geldlening omdat men verwacht dat de rente op de kapitaalmarkt voorlopig nog een dalende tendens zal blijven vertonen. B en W van Katwijk stellen de raad wel voor als eis voor de tijdelijke betaling van rente en aflossing dat de voorwaarden waaronder de stichting de drie ton zal lenen eerst door het college moet worden goedge keurd. GROMIKO De Russische mi nister van buitenlandse zaken Andrei Gromiko is naar Londen vertrokken voor een officieel bezoek van vier dagen. Onder werp van gesprek is ondermeer de toestand in Rhodesië en de Russische betrokkenheid in Afrika. Salaris Margaret Het Britse lagerhuislid William Hamilton, een Schots labourlid, die be kend staat als fervent tegenstan der van de monarchie, heeft geëist dat prinses Margaret wordt afgevoerd van de salaris lijst van het koninklijk huis. De prinses, recent in opspraak van wege haar huwelijksperikelen, krijgt jaarlijks uit de schatkist 35.000 pond als salaris voor haar openbare verplichtingen. Moord op taxichauffeur Drie mannen hebben zondagavond in San Francisco een taxichauf feur vermoord om zich meester te maken van zijn dagopbreng st Ze werden zegge en schrijve 1 dollar rijker. Twee van de daders zijn gearresteerd. De 29-jarige Japanner Mitsuasu Maeno, (inzet) beroepsacteur in pornofilms, heeft volgens de beste kamikaze-tradities zich met zijn vliegtuig gestort op het huis van de politicus Yoshio Kodama, een van de sleutelfiguren in de Japanse Lockheedaffaire. De tweede verdieping van het huis liep schade op, maar de zieke Kodama kon ongedeerd zijn huis verlaten. (Van een onzer verslaggevers) Formeel zou een onderzoek wel mogelijk zijn DEN HAAG Minister Van Agt van Justitie in de zaak van de 100.000 dollar, die in 1972 ziet weinig heil in een strafrechtelijk onder zoek als middel om het aanzien van prins via Parijs door Lockheed aan de Prins zouden zijn betaald maar dit zal volgens minister Van Bernhard, voor zover dat geschonden is door Agt niet voldoende bijdragen tot eerherstel van - - de na de beschuldigingen over de 1,1 miljoen dollar. Bovendien bestaat er op dit moment geen „redelijk vermoeden van schuld" tegen prins Bernhard, een voorwaarde voor een gerechte lijk vooronderzoek. Er zou wel een opsporings onderzoek in de zaak van de 100.000 dollar kunnen worden ingesteld, mits het niet gericht is op de Prins als verdachte. Maar zo'n onder zoek heeft dezelfde beperkingen als de commis- sie-Donner worden toegeschreven, aldus Van Agt de Lockheed-affaire, te herstellen. Dat kan volgens hem alleen door een onderzoek als van de commissie-Donner. Met zijn standpunt neemt minister Van Agt stelling tegen de mening van deskundigen uit wetenschappelijke kringen, die vinden dat een strafrechtelijk onderzoek de enige manier is om de naam van de Prins te zuiveren. Minister Van Agt wijst er op, dat eventuele strafbare feiten rond de 1,1 miljoen Lockheed- dollars uit het begin van de jaren zestig, uiterlijk in 1974 zijn verjaard. Kort geding van Niemeyer tegen commissie-Meulblok (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN De Groningse tabaksfabrikant Niemeyer heeft bij de rechtbank te Groningen een kort geding aangespannen tegen de commissie-Meulblok, die in opdracht van de regering een rapport heeft samengesteld over een mogelijk reclameverbod voor rookartikelen. Het kort geding zal op 31 maart dienen. De commissie-Meulblok heeft in haar rapport vastgesteld, dat Niemeyer met zijn stippenetiket op enkele sigarettenmerken, „ken nelijk misleidend" handelde. Dit wil de Groningse fabrikant open lijk herroepen zien, omdat deze opmerkingen bekend geworden zijn. De fabrikant noemt deze opmerkingen „onjuist en onwaar". Verder wil Niemeyer, dat het rapport-Meulblok in de huidige vorm niet gebruikt mag worden „op welke manier dan ook". Dit op een dwangsom van een half miljoen gulden. Bovendien moet, aldus de eis, de commissie, maar ook de Staat der Nederlanden zich ook in de toekomst onthouden van elke mededeling of publicatie over .misleidend" of „kennelijk misleidend" van het stippenetiket. Brag over Poel obstakel voor sportvissers (Van onze correspondente) WARMOND De leden van de Wannondse hengelsportvereni ging zijn verontrust over de aanleg van een brug over de Poel. Velen van hen kunnen nu niet meer vanaf hun ligplaats met hun boot naar open water varen. Tijdens de algemene ledenver gadering, gisteravond, gaf het bestuur van de hengelsportver eniging de vissers het advies hierover contact op te nemen met de rijkspolitie te water of met de heer Menten, die de brug heeft geslagen. De sportvissers werd bovendien met klem ver zocht de door hen gevangen vis zo spoedig mogelijk in het water terug te gooien teneinde de vis stand op peil te houden. Kerncentrale voor Libië Frankrijk zal Libië een kerncen trale leveren, zo heeft een woordvoerder van premier Chi rac meegedeeld. Een overeen komst daartoe heeft Chirac ge tekend tijdens zijn tweedaags bezoek aan Libië, waarvan hij maandag terugkeerde. Volgens de woordvoerder zal het een reactor voor onderzoek worden en „is er geen sprake van het produceren van plutonium". Vulkaanuitbarsting Geolo gen van de Amerikaanse rege ring hebben voorspeld dat de vulkaan Mauna Loa op Hawaii binnen 27 maanden tot een ge weldige uitbarsting zal komen, waardoor de ongeveer 50 km verder gelegen stad Hilo gedeel telijk kan worden verwoest. De geleerden baseren hun voorspel lingen op een reeds eerder bij de vulkaan waargenomen cy clus van verscheidene kleine erupties, die een grotere uitbar sting aankondigen. en tevens de militairen te stimu-i teren tot meer milieubewust ge drag. Op 10 april zouden de terreinen den weer brandschoon moeten DALLAS, (Rtr) Minister Kis singer heeft Cuba gisteravond gewaarschuwd tegen nieuwe militaire acties in zuidelijk Afrika, daarbij doelend op een eventuele Cubaanse inmenging op verzoek van de Afrikaanse nationalisten in Rhodesië. Maar Kissinger waarschuwde ook de Rhodesische premier Ian Smith dat hij niet op Amerikaanse steun behoeft te rekenen we gens de dreiging van Russische wapens of Cubaanse troepen. De Verenigde Staten steunen duidelijk de meerderheidsrech ten in zuidelijk Afrika en zul len geen aanmoediging geven aan onwettige regiems daar, al dus Kissinger in de stad Dallas. Volgens de Washington Star overweegt de Amerikaanse re- gering een snelle en krachtige Kissinger prees ook de voorstel- de blanke Rhodesiërs. De Britse militaire actie tegen Cubaans len die de Britse minister Cal- minister verklaarde dat Groot- gebied als antwoord op een laghan gisteren in het Lagerhuis Brittanië de Verenigde Naties eventueel militair ingrijpen van deed als een „zeer constructieve zou verzoeken de tien jaar oude Cubanen in Rhodesië. De Ame- benadering". Vólgens Callaghan economische sancties tegen rikanen bezitten nog steeds een bevindt Rhodesië zich thans op Rhodesië in te trekken als de grote basis, Guantanamo, op het de weg naar „dood en vernie- blanke Rhodesiërs het principe eiland Cuba. Een actie tegen de ling", en de 278.000 blanken zou- Van een zwarte meerderheidsre- Cubanen op Afrikaans grondge- den er goed aan doen Ian Smith gering zouden aanvaarden. Bin- bied wordt niet overwogen in en zijn aanhangers uit het zadel nen 18 tot 20 maanden moeten ■verband met geografische en- te lichten, als laatste kans op algemene verkiezingen worden politieke omstandigheden. een vreedzame toekomst voor uitgeschreven. Zolang Rhodesië meerderheidsregering heeft, blijft het een Britse kolo nie. Volgens Callaghan hadden de onderhandelingen die Smith tot nu toe gevoerd heeft niet tot doel een oplossing te bereiken, maar alleen tijd te winnen. Bij na 160.000 blanken met een Brits paspoort zullen, als zij dit wensen, de kans krijgen te emi greren naar hun oude vader land. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. woonplaats: - STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: l-l

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1