paardeposito met 8/4% rente Kamer wil fluordebat opschorten Washington waarschuwt tegen inmenging Libanon ficidaeSotna/itt KALKARPROJECT ZEKER ÉÉN MILJARD DUURDER T axi-chauf feurs willen betere rechtsbijstand Rijkspostspaarbank ouw sloeg >y dood Noorwegen behoudt monarchie it: 5nsdag 17 maart 1976 leidse courant PAGINA 9 1SHINCTON/BEIROET De Ver- Ngde Staten hebben Israël en Syrië en weten dat zij geen inmenging de nieuwe crisis in Libanon zullen staan. De woordvoerder van het nisterie van buitenlandse zaken, bert Funseth, zei gisteren dat Was- igton nauw kontakt had met Israël Syrië en heeft laten weten dat geen eenzijdige actie van buitenaf in Libanon dient plaats te vinden. Gisteren is het niet veel duidelijker geworden of en op welke voorwaarden president Franjieh van Libanon bereid is af te treden. Syrië heeft zich opnieuw, net als bij het tot stand komen van het 22 januari bestand, in het centrum van het politieke en militaire krachten veld geplaatst. Voorlopig lijkt Damascus een machtsstrijd om het hoogste Libanese ambt te willen vermijden, maar hoelang Franjieh nog op Syrische steun kan rekenen is onmogelijk 'te voorspellen. De situatie rond het presidentieel paleis is nu zo dat de linkse militiestrijders en rebellen van het Libanese leger die maandag oprukten in de richting van Beiroet tot staan zijn gebracht door eenheden van het Palestijnse bevrijding sleger (PLO) en andere pro-Syrische eenheden. Rond het presidentieel paleis in Baabda aan de rand van Beiroet, werd gisteren sporadisch geschoten, maar het was onduidelijk tussen Israëlische troepen die gestationeerd zijn in de nabijheid van de Libanese grens zijn in staat van paraatheid gebracht. Dit besluit is geno men na berichten volgens welke 1000 Syrische militairen vermomd als leden van de PLO Libanon waren binnengegaan. RDAM Anderhalf evangenisstraf en tbr isteren geëist door de amse officier van Justi- :n 28-jarige vrouw januari haar zes maan de baby had doodgesla- tief van de vrouw werd ilijk genoemd. De baby lak aan huilbuien. De had daarover al enkele [esproken met de huis- het consultatiebureau, consultatiebureau werd ateerd, dat de baby een lever «had; de huisarts de kwaal niet ernstig, chtend van 20 januari baby opnieuw een huil- vrouw bracht het kind douche otn het gezicht t te maken, maar daar de baby een bloedneus, uitrok zich het drama en vrouw het kind met het >p de stenen vloer. De »er stelde gisteren, dat w radeloos was gewor- ze de oorzaak van de niet kon wegnenien. arts had volgens hem te gehoor gegeven aan de van de vrouw. Hij ver- n opname in een kliniek. in weigert iing van R-vliegtuig ir; ■Xr 1 w'.e Y du Overleg tussen minister Vorrink en staatssecretaris Hendriks tijdens de behandeling van de fluoridering in de Tweede Kamer. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De Tweede Ka mer wil pas weer praten over een wettelijke regeling drinkwaterfluoridering als een bevredigende oplossing is ge- zwaren hebben tegen het drin ken van gefluorideerd water. voor Die °Plossin6 kan er komen, want minis ter Vorrink bracht in het debat naar voren, dat „er binnen afzienbare tijd een aparaatje ontwikkeld kan worden dat vonden voor de mensen die be- bevestigd aan een kraan het fluor uit het water haalt". wist te voorkomen dat de gesprekken Minister Vorrink werd gisteren door de met de bewindsvrouw vastliepen. Mocht voorzitter van de vaste kamercommissie mevr. Vorrink niet aan de druk vanuit van Volksgezondheid mevr. Van Leeu- de kamer toegeven, dan zal het parie wen (ARP) van het standpunt van de ment waarschijnlijk zelf op eigen initia- kamer op de hoogte gebracht met daarbij tief overgaan tot opschorting van de be- het verzoek het omstreden voorstel voor- sprekingen. Verwacht wordt echter, dat lopig in de ijskast te zetten. Het voorstel mevr. Vorrink de door Roethof uitgewor- tot opschorting van het debat was afkom- pen reddingsboei met beide handen aan- stig van de socialist Roethof, die daarmee grijpt. Portugese verpleegsters binden in LISSABON (AP) De staken de Portugese verpleegsters heb ben gisteren afgezien van plan nen om en masse de ziekenhui zen te verlaten en de verpleeg den aan hun lot over te laten. De verpleegsters trokken hun dreigement in nadat een woord voerder van de militaire revolu tionaire raad, het hoogste geza- gorgaan in Portugal, had ver klaard dat het leger klaar stond „om de noodzakelijke maatrege len te nemen ter bescherming van het recht van onze burgers op UTRECHT (ANP) Het Kalkarproject in West- arbeidslonen. Deze beide oorzaken tezamen ma- Duitsland bij de Nederlandse grens, waarin Ne- ken, dat het totale project vermoedelijk 2,27 mil- derland financieel en industrieel deelneemt, zal jard Duitse mark (ongeveer 2,3 miljard gulden) veel meer kosten, Han oorspronkelijk was begroot gaat kosten. In 1972, toen met de uitvoering van en de verwezenlijking van het project zal ook veel het project werd begonnen, werden de kosten langer in beslag nemen Han was verwacht. Dit geraamd op 1,54 miljard dm. (ongeveer 1,5 miljard is gisteren medegedeeld op de jaarlijkse bijeen- gulden), komst van de instellingen, die zich met de uitvoe ring van het project bezighouden. De vergunningenprocedures zijn aldus de medede- De aanvullende veiligheidseisen, die de Duitse lingen een belangrijke oorzaak van de vertraging overheden hebben gesteld, maken, dat het project van het project. Tot nu toe hebben vooral deze 23 procent meer gaat kosten dan oorspronkelijk procedures een vertraging in de uitvoering van het was begroot Daarnaast stijgen de kosten van de project van 20 maanden veroorzaakt. De mogelijk- uitvoer van het project door de jaarlijkse stijgin- heid is groot dat er nog meer vertragingen zullen gen van de prijzen en materialen en van de optreden. (DPA) De Westduitse heeft gisteren een spe- iegtuig van de Oostduit- tvaartmaatscliappij „In- toestemming gewei landing op het vlieg- ulen-Bonn iciale vliegtuig was een Oostduitse communis- het partijcongres van Een woordvoerder van tduitse regering legde er ruk op, dat Oost-Duits- ichtens geen aanspraak iken op tussenlandingen ondsrepubliek. Maar tot waren wel wederzijds lingen tot tussenlandin- leend. iduitse regeringswoord- voegde eraan toe, dat ig in Bonn reeds voor gzenden van drie west-' journalisten door de itoriteiten had besloten, ig" dit keer geen ver tot landing te verlenen. singer: zet tegen inturisme jet-Unie INGTON (AP) De laanse minister van bui- se zaken Henry Kissin- !ft gezegd dat Amerika and zal bieden aan nrisme" van de Sovjet- alle delen van de we- dat ook zal worden it de toenemende macht Sovjet-Unie in toom te door vreedzame econo- en technologische sa- rking. belangrijke verklaring le Amerikaanse buiten- politiek voor de komende zei Kissinger in de se- ommissie voor buiten betrekkingen dat het amste belang van de Ver- Staten is de Sovjet-Unie ere landen „de gewoonte fughoudendheid" wat be- Jternationale aangelegen- te prenten. Kennismaking tussen de voorzitter van het Lande lijk Comité Taxichauffeurs (rechts) en de voorzitter van de Tweede Kamercommissie Verkeer, de heer Schakel (links). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamercommissie voor Verkeer wil op korte termijn met de Kamercommissie voor Justitie overleg gaan voeren met minister Westerterp (Verkeer) en minister Van Agt (Justitie). Dat is het resultaat van het gesprek dat het landelijk comité taxi chauffeurs gistermiddag met de Kamercommis sie heeft gehad. Vooral na de moord op een Haagse taxichauffeur is er onder meer in Den Haag gro te onrust onder de bestuur ders van taxi's ontstaan. Zij eisen dat zo snel mogelijk maatregelen worden geno men om de chauffeurs een betere bescherming en meer rechtszekerheid te geven. De taxichauffeurs brachten drie wensen ter tafel: een betere rechtsbijstand. Als een taxichauffeur een onwillige klant heeft, dan staat hij macheloos en kan hij hooguit proberen via een langdurige civiele procedure zijn geld binnen te krijgen. de installatie van een mo bilofoon in alle taxi's. een uniform buitentarief voor het hele land. Uit cijfers blijkt, dat in de steden met meer dan 100.000 inwoners 80 percent van de taxi's met mobilofoon is uit gerust, Den Haag springt er wat dit betreft ongunstig uit In Rotterdam en Amsterdam hebben de meeste taxi's een ,Navo-rap- port" was scriptie van generaal Brussel (Reuter-DPA) Het „NAVO-rapport" dat de Lon- dense Times maandag in grote opmaak op de voorpagina bracht was in feite de docto raal scriptie van een Belgische generaal, die verbonden was aan de N AV O-academie in Ro- Dat is gisteren vernomen uit kringen van het NAVO-hoofd- kwartier in Brussel. De gene raal, volgens het persbureau Belga heet hij Claus, is nooit verbonden geweest aan het NA- VO-hoofdlcwartier of aan het militair hoofdkwartier (Shape) in Bergen. OSLO (Reuter) Het Noorse parlement heeft gisteren met 117 tegen 19 stemmen een voor stel tot afschaffing van de mo narchie en vestiging van een republikeins bewind verwor pen. Het amendement op de grond wet was ingediend door de linkse socialisten van Finn Gus- tavsen, die overigens zei dat hij nooit had gedacht dat zijn voor stel de vereiste meerderheid van tweederde zou behalen. Wilson stopt ermee Het aftreden van Harold Wilson als premier van Groot-Brit- tannië een uitstekend bewaard politiek geheim heeft de Britten en met name de leden van het Lagerhuis gisteravond toch tot een warm applaus voor de bewoner van Downing Street nr. 10 kunnen verleiden. De stormen van kritiek die Wilson tijdens zijn langdurige loopbaan heeft moeten doorstaan, waren vergeten, de waardering kreeg de overhand. De sluwe grijze vos is dan ook de man geweest aan wiens bindende kwaliteiten het te danken is dat het land voor Europa behouden is gebleven en dat het zij het met moeite het hoofd boven water heeft weten te houden. Het heeft in beide kwesties: het EEG-lidmaatschap en de loonstop als maatregel tegen inflatie, geleid tot verbittering aan de linkerzijde van de Labourpartij, maar de „grote tovenaar" van de partijcongressen in Blackpool hield de partij bijeen. Of het zijn opvolger zal gelukken is nog maar de vraag. De moeilijkheden van de laatste weken wijzen erop dat de nieuwe premier het hard te verduren krijgt Het debat over de uitgavenbeperkingen leidde tot een smadelijke neder laag, die alleen dankzij een motie van vertrouwen kon worden rechtgezet. En de verslechtering van de handelsba lans in februari, gecombineerd met de achteruitgang van het pond, maken het premierschap van het land tot een weinig aantrekkelijke positie. Toch zal Labour de zaak zelf moeten oplossen. Van de Britse conservatieven is in deze omstandigheden nauwelijks te verwachten dat zij het vertrouwen van de vakbonden kunnen winnen. Bij een breuk binnen Labour en die kans is niet uitgesloten ontstaan enorme problemen. Maar ook nieuwe kansen, zoals de mogelijkheid van een coalitierege ring. Het zou een enorme omzwaai in het Britse politieke bestel met zich meebrengen, met heel wat aantrekkelijke vooruitzichten. Voorlopig is het echter te vroeg om daarop te speculeren. Speculaties en weddenschappen zijn er in Londen al ge noeg. De minister van buitenlandse zaken James Callaghan staat hoog genoteerd voor het premierschap (vijf tegen vier, verklaarden de bookmakers gisteren al) als man van het midden. De positie van het pond zal straks wel aangeven met hoeveel vertrouwen de opvolger van Wilson van start kan gaan. Weeroverzicht DE BILT Het weer in ons land wordt gekenmerkt door vrij grote tegenstellingen tussen het noorden en het zuiden. Langs de zuidflank van een ho- gedrukgebied, met het centrum boven Noord-Denemarken, stroomt koude lucht afkomstig uit Skandinavië naar het noord en van ons land. ïn de nacht daalt de temperatuur daar tot even onder het vriespunt. De middagtemperaturen bereiken er geen hogere waarden dan ongeveer 2 graden. In het zuid en wordt het weer beinvloedt door een zwak lagedrukgebied, dat via het Kanaal naar het oosten trekt. Het voert zachtere en vochtige oceaanlucht naar het zuidelijk deel van Neder land. Daar komen de minima omstreeks 2 en de maxima rond 7 graden. Het front, dat de scheiding vormt tussen beide luchtsoorten zal ook morgen nog over het zuiden van het land liggen, zodat er in het weerbeeld maar weinig veran dering komt. Vooruitzichten voor vrijdag: Rustig weer en minder lage tem perauren. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temp.: omstreeks 2 graden, Max. temp.: omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van minsten 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 70 procent In een voordracht voor studenten van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam heeft prins Bernhard gisteren gesproken over zijn werk als voorzitter van het Wereld Natuur Fonds. Juist omdat de bijeen komst in principe bestemd was voor studenten in de economie, wees de prins erop dat hij zijn reizen voor het WNF vaak combineert met het behartigen van belangen van het Nederlandse bedrijfsleven. Over zijn bezoek aan Perzjë stelde de prins dat hij veel bewondering had voor de manier waarop in dit land de natuur beschermd wordt. „Ik weet dat hier nogal eens op de Sjah gescholden wordt, maar zijn wetgeving op het gebied van de natuurbescherming is een van de beste ter wereld. Beter nog dan in sommige Europese landen", aldus de prins. onbew. onbew. l.bew. MadridbUI Malaga Las Palmas New York Tel Aviv Tunis jntv. *uvcn i cw i /e Looptijd 7 jaar, vaste rente 8%% Looptijd 6 jaar, vaste rente 8 Looptijd 5 jaar, vaste rente 7%% Looptijd 4 jaar, vaste rente 7V2% Minimum storting f 1.000,- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis Vraag uitvoerige informatie I Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardeposito's. f Naam '~n uw nationale spaarinstelling

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9