IEUWE MOERDIJKBRUG TWEE JAAR KT,A AR Harold Wilson: politiek koorddanser Man stopt baby in gloeiend heet bad Aftreden van Wilson zal strijd in Labour weer doen oplaaien 'nWeek lang laag: zaanse Drie dagen laag'- 68 •ENSDAG 17 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 LRT terkeer wordt op zaterdagen omgeleid ks waterstaat maakt bij het aangeven van de leidingsroutes voor de zaterdagen dat aan vernieuwing van de Moerdijkbrug wordt verkt, gebruik van een nieuwe methode, gens die methode wordt de omleiding aan- <uid met oranje borden waarop in zwart een runer staat. Op de blauwe ANWB-borden fdt met een oranje kruis aangegeven dat ze elijk buiten gebruik zijn. verband met de werkzaamheden aan de erdijkbrug is een omleidingsroute ten west van deze oeververbinding opgesteld en een oosten daarvan. Verkeer wordt op zaterdagen omgeleid De westelijke route gaat via de Haringvlietbrug en de Heinenoordtunnel. Voor het verkeer uit Breda en Roosendaal in de richting Rotterdam en Dordrecht krijgt deze route het nummer 2. Voor het teruggaande verkeer op deze route wordt de omleiding aangegeven met nummer 3. De oostelijke omleidingsroute gaat over de brug te Keizersveer en langs het verkeers knooppunt Gorkum. Voor het verkeer uit Rot terdam en Dordt in de richting Breda en Tilburg krijgt de oostelijke route het nummer 4. Voor het verkeer in omgekeerde richting wordt deze route aangegeven met nummer 5. (Van onze correspondent) RDIJK Binnen twee jaar zal er een gloed- ne Moerdijkbrug de bekende oeververbinding het Hollands Diep in de Rijksweg 16 Breda ;rdam liggen. Daarmee zal dan definitief een gekomen zijn aan de opstoppingen die op deze le brug vaak ontstonden. Zaterdag 27 maart zal erste nieuwe brugdeel van de Moerdijkbrug op ilaats worden gebracht, nadat een oud brugdeel rwijderd. Het wegverkeer zal in verband bier- gestremd zijn van zaterdagochtend half zes tot igochtend omstreeks zes uur. Het verkeer wordt leid via de Haringvlietbrug en via de brug te irsveer langs routes die volgens een nieuwe ode met nummers zullen worden aangegeven. fietser en bromfietsers zal er die dag een lont varen tussen Moerdijk en Willemsdorp. mieuwing van de Moer ug maakt deel uit van een dat voorziet in een her in het hele traject Rijks- 16 tussen Rotterdam en Naast de vernieuwing Moerdijkbrug en de re- uctie van het wegenstelsel het project de bouw van nnel onder de Oude Maas. cht wordt dat met deze ische opknapbeurt een ljard gulden gemoeid zal bnieuwing van de Moer ug geschiedt volgens een ode waarbij de oude pijlers idhaafd worden en men de bouw etappe-gewijs ver- Dat gebeurt steeds op hgen. Met de Moerdijk brug hoopt mén in 1978 gereed te zijn. Op de dagen dat het verkeer geen gebruik kan ma ken van de brug wordt rijksweg 16 ten Noorden van het Hol lands Diep afgesloten in Dord recht bij de brug over de Oude Maas. Direct ten zuiden van deMoer- dijkbrug wordt de weg afgeslo ten bij de splitsing van de we gen naar Breda en naar Roosen daal—Haringvlietbrug. Er wordt hier een speciale aansluiting ge maakt waardoor het verkeer uit de richting Breda kan afslaan in de richting Haringvlietbrug terwijl het verkeer in de omge keerde richting via de oude Rijksweg naar Zevenbergschen- hoek weer op de weg naar Bre da wordt geleid. De nieuwe Moerdijkbrug wordt 40 meter breed en krijgt twee keer drie rijstroken plus een vluchtstrook alsmede twee stroken voor langzaam verkeer. Ook para-medische beroepen onder tuchtwet MAASTRICHT De medische tuchtwet zal even tueel uitgebreid moeten worden met een tuchtwet voor de beoefenaren van paramedische beroepen. Dit stelde dr. Drion, hoofd en directeur van de Geneeskundige Inspectie voor de Volksgezondheid gisteren op een studiedag in Maastricht over de kwaliteit van de gezondheidszorg. Volgens dr. Drion is het scheppen van een wettelijk kader meer dan ooit noodzakelijk om de taak van de overheid ten aanzien van de gezondheidszorg waar te maken. In verband met de medische tuchtwet, merkte dr. Drion eerder op, dat die wet nog te zeer wordt beschouwd als een wet op grond waarvan de individuele patiënt, die meent in zijn belangen geschaad te zijn, „zijn" recht kan krij gen, terwijl de wet bedoeld is om de uitgegleden vakbroeder weer in het rechte spoor te krijgen en, in het ergste geval, uit te stoten. UTRECHT (ANP) „Welk zinnig denkend mens laat een kindje van een jaar waar hij dolveel van houdt een kwartier lang in een gloeiend heet bad zitten en zet er dan bovendien nog eens een kokende waterstraal op? Dat kan geen ongeluk zijn, dan is er opzet in het spel". Officier van justitie, mr. A. Herstel cuncludeerde gisteren voor de Utrechtse rechtbank dat de 27-ja- rige Mohammed S. uit Amersfoort wegens poging tot doodslag op een baby twee en een half jaar gevangenisstraf moet krijgen met aftrek van voor arrest. Poging tot doodslag, want de een jaar oude Sita overleefde het bad dankzij de chirurgen. Wel zullen talloze transplantaties niet kunnen voorko men dat ze aan haar onderlichaam blijvend litte kens houdt. Ook is het nog maar de vraag wat voor psychisch letsel het meisje er aan overhoudt, aldus de officier. Mohammed, bijgevallen door zijn advocate mr. E. J. Smits, hield staande dat hij de bewuste vrijdag morgen in november van het vorige jaar een blackout had toen hij Sita in bad deed, dat het een ongeluk was. Hij was zich niet bewust van wat hij deed. Zo ondersteboven was hij van het feit dat Sita's moeder met wie hij al enkele maanden samenwoonde strak en stijf volhield dat ze naar haar familie in Hengelo wilde. Naar de familie die hij tot in de grond van zijn hart verafschuwde. Rechtbankpresident mr. K. S. Bieger hield Mo hammed voor dat hij daags na het ongeval en later bij de rechter-commissaris in -alle rust verklarin gen had afgelegd waaruit nou bepaald niet kon worden opgemaakt dat er geen opzet in het spel was. Tegenover de politie had Mohammed verklaard dat hij - nadat er weer ruzie was geweest over „Hengelo" - de volgende morgen Sita in bad had gestopt. Dat deed hij trouwens wel vaker. Al was het zijn kind niet, in die paar maanden dat hij met haar moeder samenleefde was hij Sita wel degelijk als zijn eigen dochter gaan beschouwen. Maar deze keer zette hij alleen de hete kraan aan, legde het kind op de bodem van het langzaam vollopende bad en ging toen naar beneden om een sigaretje te roken en z'n bromfietshelm te halen. Pas een kwartier later ging hij weer naar de badkamer en liet het van pijn gillende meisje dat krampachtig naar de badrand greep in het bad zitten. Wel voelde hij even in het water. Even maar want hij wilde zijn hand niet branden, vertelde hij de politie. Vervolgens tilde hij het kind uit het water en toen hij zag dat ze maar tot haar middel was verbrand - het vel hing er bij - pakte hij de waterslang en richtte de hete straal ook op haar bovenlijfje. Samen met de moeder ging hij daarna met het meisje naar een ziekenhuis. De raadsvrouwe meende dat er van enige opzet geen sprake was en dat in ieder geval elk bewijs ontbrak. Mohammed had een blackout en hij moest worden vrijgesproken, vond ze. In ieder geval heeft Sita's moeder Mohammed alles vergeven. Volgende maand krijgt ze een kind van hem en ze willen gauw gaan trouwen. Aan het slot van de zitting smeekte hij de recht bank snikkend hem vrij te laten: „Ik hoop dat u me naar huis laat gaan, naar mijn gezin." De rechtbank zal dinsdag 29 maart vonnis wijzen. Omvang Europese bevolking over 30 jaar stabiel GENÈVE (UPI) De bevol- kingsaanwas in Europa is nog steeds dalende en zal over ongeveer 30 jaar nihil zijn. Dit blijkt uit een gis teren gepubliceerd demo grafisch onderzoek van de Economische Commissie voor Europa', een instel ling van de Verenigde Na ties. De commissie tekent hier bij aan dat een nullijn' in de bevolkingsaanwas ,voor een enkel land al ongewoon zou zijn, maar voor een heel werelddeel volkomen uniek'. ,Door de dalende trend in zowel mortaliteit als vruchtbaarheid wordt de kloof tussen Europa en de rest van de wereld, waar het de bevolkingsaanwas betreft, steeds wijder', al dus het rapport. (Van onze correspondent Roger Simons) X)NDEN Vanaf het moment dat hij 13 jaar eleden, na de dood van zijn voorganger Hugh iaitskell, leider werd van de Britse socialisti- che partij, heeft Harold Wilson de Labour-po- itiek gedomineerd. n zijn veelbewogen carrière dwong hij vaak [rote bewondering af. Hij was sluw en handig in koos altijd het juiste moment uit. Zij die ïem door en door kennen, beweren dat Wilson lit laatste nogmaals heeft gedaan met de keuze iran de datum voor de bekendmaking van zijn aanstaand ontslag. Geen enkele leidende Britse politicus werd door 'n tegenstanders zo vaak en zo hard bekriti seerd als Harold Wilson. Met z'n scherpe tong was hij z'n vijanden echter steeds te vlug af. in het Lagerhuis vreest iedereen de bijtende spot van Harold Wilson. Ex-premier Heath kan ervan meepraten. Zijn opvolgster, Margaret Thatcher, leidster van dé conservatieven, weet ook wat het betekent door Harold Wilson fi guurlijk in haar hemdje gezet te worden. De aftredende socialistische premier is altijd een veelbelovend wonderkind geweest. Hij stu deerde economie aan de universiteit van Ox en behaalde schitterende resultaten. Wil son was pas 29 jaar toen hij in 1945 tot Lagerhuis-lid gekozen werd. Wijlen premier Attlee benoemde hem direct tot onderminister in een van zijn minder belangrijke departemen ten. Twee jaar later was Wilson echter al minister van handel. In die periode leerde hij Rusland en de Russische leiders kennen. In 1951 nam de socialistische leider ontslag uit de regering in een vreselijke Labour-ruzie over de herbewapeningsuitgaven. Enkele jaren later speelde hij weer een belangrijke rol in de rangen van de socialistische partij als voor naamste zegsman van Labour in het Lagerhuis, eerst in financiële en vervolgens buitenlandse kwesties. Premier Wilson won z'n eerste algemene verkie zingen in 1964, met een kleine socialistische parlementaire meerderheid. Hij was toen pas 48 jaar. Hierna volgden nog drie algemene verkiezingsoverwinningen, waarvan twee met een geringe meerderheid. De laatste twaalf jaar was Harold Wilson alles bijeen zo'n acht jaar premier. Zijn vermogen om met een kleine meerderheid van Lagerhuis-zetels aan het be wind te blijven, maakten hem de ideale politie ke koorddanser. In 1975 schreef hij een referen dum uit waarin Groot-Brittannië besliste, dat hét lid wenste te blijven van de EEG. Harold Wilson kijkt wat vermoeid terug op de 13 jaar dat hij aan het hoofd stond van de Britse socialistische partij. LONDEN De man die pre mier Harold Wilson van Groot-Brittannië gaat opvol gen, zal vermoedelijk volgen de week bekend zijn. Voor waarde is dan wel dat de 317 man sterke Lagerhuisfractie van de Labourpartij bij de eerste stemming tot een be slissing komt. Op zijn laatst op 5 april de naam van de nieuwe Britse Labourleider en premier bekend. En die nieuwe naam kan evenveel opschudding brengen als de bekendmaking, gistermiddag, van het nieuws dat premier Wilson, nu hij 60 jaar is ge worden, wenst af te treden. Koningin Elisabeth, die al eerder van Wilsons plannen op de hoogte was gesteld, heeft de premier gistermorgen op Buckingham Palace ont vangen. De strijd om het leiderschap van de Britse socialistische partij zal onvermijdelijk beïn vloed worden door de eeuwige botsingen tussen links en rechts, die de laatste tijd ern stig toegenomen waren. Afge lopen week werd de regering Wilson bijna onderuit gehaald door 37 leden van de extreem linkervleugel, die in het Lager huis weigerden te stemmen voor een drastische bezuini ging op de openbare uitgaven. In het daaropvolgende debat voor het vertrouwensvotum schold Wilson's minister van financiën Dennis Healey, de extreem-linkse zijde de huid vol. De tirade zou hem nu zijn kans kunnen kosten om partij leider te worden. De sterkste kandidaat, die het vertrouwen van rechts en links geniet, is James Callaghan, Wilson's mi nister van buitenlandse zaken. „Devaluatie"-Callaghan hij devalueerde het pond ruim 8 jaar geleden is echter 4 jaar ouder dan Wilson. Kandidaat van de extreem linkse socialisten is Tony Wedgwood Benn, de huidige minister van energie, een man die vaak een loopje neemt met de waarheid, wat verleden jaar vooral gebleken is tijdens zijn anti-Europese campagne tegen het Britse lidmaatschap van de EEG. Benn zal echter nooit de steun krijgen van heel de Labourpartij. Roy Jenkins, minister van bin nenlandse zaken en justitie, zou gesteund worden door rechts, maar niet door links. Shirley Williams, de minister van consumentenzaken, heeft ook veel rechtse vrienden en is, net zoals Jenkins, sterk Eu ropees gezind. Zij kan echter geen premier worden omdat ze katholiek is. Groot-Brittan nië neemt traditioneel geen ge noegen met een katholieke re geringsleider. Harold Wilson zegt, dat hij geen rol zal spelen in d)e keu ze van zijn opvolger. Ofschoon hij hem raad zal geven, wil hij zelf geen minister zijn. Wilson wenst geen andere baan. Hij wil opnieuw een gewoon lager huislid zijn en in het parle ment op een van de achterste banken zitten, net zoals de conservatieve ex-premier en partijleider Edward Heath. Het korte communiqué over Wilson's ontslag kwam als een complete verrassing voor de politici van alle Britse partijen en de journalisten in Londen. Harold Wilson, de sluwe politi cus die door vele watertjes gezwommen heeft, vindt dat het nu welletjes is geweest. „Ik heb de Britse socialistische partij 13 jaar geleid" zegt hij. „Het waren opwindende en be wogen jaren." In onze eeuw is geen enkele andere Britse poli ticus in vredestijd zo lang pre mier geweest als Harold Wil son. Hij heeft er bijna 8 jaar opzitten als regeringleider. Nu wil hij niemand de kans ontne men om ook eens regeringslei der te worden. Die persoon moet dan een strategie uitwer ken, die voor de Labourpartij een nieuwe overwinning tot stand kan brengen in de vol gende algemene verkiezingen. Premier Wilson ontkent, dat zijn ontslag iets te maken heeft met z'n politieke moei lijkheden van de laatste dagen (de strijd tussen labour's lin ker- en rechtervleugel). Men moet ook niet denken, dat er iets niet in orde is met zijn gezondheid. Wel herinneren al le waarnemers zich nu, dat mevrouw Mary Wilson, de ge- dichtenschrijvende dochter van een Afrikaanse dominee, allang genoeg heeft van haar rol als „first lady". t m woensdag 24 maart - zolang de voorraad strekt. Chateau Ferrand Ségur 1972,'n rode^O^^O droge Bordeaux wijn, doos 6 flessen £fl«7® Great Ocean pink zalm tidbits, IIJJS blik 220 gram Aiax allesreiniger, ^98 flacon 1000 gramAAGT Extra belegen goudse kaas, 090 per kiloiLOO" Berliner, vacuum verpakt EL 100 gram-89~ w Uit de diepvries: AH Kabeljauwfilet, OJ5 graatarm, pak 400 gramJZAS m® Vaatdoekje, badstof, 195 2 stuks j_„ 90 maart Bananen. kilo Zaak tegen bezetters consulaat in Kantongerecht AMSTERDAM (ANP) Gezien de gebeurtenissen die zich heb- ben voorgedaan rond de behan- I deling van de rechtzaak tegen de Zuidmolukse treinkapers in Assen (demonstraties en rellen) is besloten de rechtzaak tegen de bezetters van het Indonesi sche consulaat in Amsterdam te houden in het vrijstaande gebouw van het kantongerecht aan de Parnassuslaan in de hoofdstad. Oorspronkelijk was het de be doeling de behandeling te laten plaatsvinden in het Paleis van Justitie aan de Amsterdamse Prinsengracht. Het is de tweede keer dat de rechtbank Amster dam een zaak van internationa le betekenis mede uit veilig heidsoverwegingen in het nieu we gebouw van de kantonge recht houdt. Eind 1975 stonden daar de vier Syriërs terecht die plannen hadden op het station Amersfoort de Warschau-ex- press te gijzelen. De behande ling van de rechtzaak tegen de bezetters van het consulaat is op 23 en 25 maart. per stuk ±800 gram 100 gram Magereva^PPf' Q98 500 gram 6A5 a. in kiloverpakking gg Fijnebraadworst, gt» 500 gram

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7