I Adventsbrief van bisschoppen „brij van onduidelijkheid" Reacties afwijzend op pleidooi van Raad van Kerken voor „Drie van Breda" ïNsr Paulus de Boskabouter-Eikeligheden Door JEAN DULlEU SUSKE EN WISKE: DE BOKKIGE BOMBARDQI PAGINA 6 LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 MAART" Het is zover. Den Haag kan dan eindelijk gaan genieten van de blij speltrilogie van de En gelse auteur Alan Ayck- bourn. In een vorige ru briek had ik al een paar verbale tranen gestort omdat Den Haag versto ken zou blijven van de ze drie komedie's die door Toneelgroep Thea ter met veel succes zijn gespeeld. In Londen hadden ze zelfs zoveel succes dat pers én pu bliek ze unaniem tot de toneeltopper van vorig jaar benoemden. Drie avondvullende stukken die zich tijdens één en kel weekend afspelen en die Toneelgroep Thea ter enige tijd na elkaar in première bracht In Den Haag gaat het an ders. De Koninklijke Schouwburg zet drie da gen lang de deuren open voor de Arnhemmers die er een ware „blij spel-driedaagse" van kunnen maken. De trilo gie heet „Zo zijn onze manieren" en de drie onderdelen zijn achter eenvolgens „Met mes en vork", „Het blijft onder ons" en „Binnen de per ken". Het zal me benieu wen hoeveel Hagenaars zowel op 22, 23 als op 24 maart in de schouw burg zullen zitten om te genieten van de scherpe pen van Ayckbourn en het spel van Margreet Blanken, Trees van der Donck, Sjoukje Hooy- maaijer, Eric van der Donk, Willy van Hees- velde en Willem Wagter. Andersen bij Appel Bij Toneelgroep De Ap pel staat een nieuwe première op het pro gramma. Titel „De tuin van het paradijs", on derwerp: Hans Christian Andersen. Of eigenlijk: Thema's uit de sprook jes van de grote Deen. Peter van der Linden zegt erover: „We hebben dit programma gemaakt zonder vaststaand script We zijn vanuit Andersens verhalen gaan improviseren. Los- se beelden, die ons aan spraken om hun schijn bare zoetheid. Flarden van teksten die ons in beweging zetten. Het is verbazend wat er alle maal leeft onder die veelal lieve, keurige beelden, wat er allemaal aan menselijke tekortko mingen, onvervulde lief de, verdriet, onderdruk te woede tevoorschijn komt" De eerste try-out in het Theater aan de Haven vindt op 5 april plaats, de officiële pre mière-dagen zijn op 15,16 en 17 april. Toneelkoöpera tie Nog een groep die Den Haag tot nu toe nooit heeft aangedaan is het in Rotterdam zetelende Onafhankelijk Toneel. Een toneelkoöperatie waar men op een bijzon dere manier theater maakt: Het is een wer kelijke koöperatie, een leider is er niet alle be slissingen worden geza menlijk genomen. De stichting Amsterdams Fonds voor de Kunst heeft de groep kortgele den de Albert van Dal- sum-prijs toegekend voor de produktie van „Hard hearted Hannah". Het jury-rapport zegt: „De aanpak van de groep is er tot in de kleinste details op ge richt zowel de verwach ting van het publiek als de gebruikelijke uit gangspunten bij het ma ken van toneel te ontre gelen. Deze doelgerichte irritatie dwingt tot een bezinning op de functie van het theater in de samenleving". Verder wordt het Onafhankelijk Toneel „de belangrijkste vertegenwoordiger van de toneelvernieuwing in Nederland" genoemd. Op het ogenblik speelt de groep Schnitzlers „De groene kakatoe", tot 19 maart in het Shaffy- theater in Amsterdam. Peter van der Linden: „Schijnbare zoet heid" Gerard Lemmens: Roland Holstrprijs en eigen festival Anarchie Het bulletin dat het Onafhankelijk Toneel op gezette tijden rond stuurt bevat vaak op merkelijk proza (geen hoofdletters, schuine strepen als enige inter punctie) over de wer kwijze van de Rotter dammers. Men is bij de groep nu bezig met de voorbereiding van een voorstelling „naar aan leiding van" Brechts „Weerstaanbare op komst van Arturo Ui". Het worden twee ver sies: Eén om binnen en Lou Landré: Opstandige verschoppeling Villon één om in de openlucht gespeeld te worden. De groep heeft de eerste re petitie-periode afgeslo ten en deed dat met het vertonen (in theater De Lantaren in Rotterdam) van een globaal over zicht van inhoud en dra matische opbouw van het stuk. Ik citeer: „im provisaties volgens de door ons veelbeproefde hamletmethode waar mee wij drie jaar gele den het wereldrecord hamletspelen brachten op 7 minuten en 32 se conden/in het kort komt deze manier van impro viseren hier op neer/ ie mand leest de korte in houd van een scène de toneelspelers en -speel sters maken ter plekke een keuze voor een be paalde rol/ stellen zich als zodanig voor/ voor zien zich eventueel van wat eenvoudige attribu- tep/ zoals een paraplu een wandelstok een hoed/ begeven zich op het speelvlak en geven al improviserend zo snel en helder mogelijk een samenvatting van wat er in de scène gebeurt/ het resultaat/ een soort uit verkooptoneel/ vaak be ter inzicht in de loop van het stuk dan aan de leestafel/ onverwachte en ongekende momen ten door de anarchie van het snelle beslissen" Binnenhuisje Toneelgroep Centrum staat nog altijd als geen andere groep op de bres voor Nederlandstalig to neel. De groep heeft het geluk te kunnen be schikken over een aan tal schrijvers (Gerard Lemmens, Herman Lut- gerink) wier werk pre cies past in het eigen straatje: Toneel dat vaak uitgaat van het Hollandse binnenhuisje, sociaal-realistisch van toon is. De als lijstenma ker gestarte toneel schrijver Lemmens bleek zelfs uiterst pro ductief en kreeg voor zijn werk de Henriëtte Roland-Holst-prijs. In Bellevue in Amsterdam speelt Centrum als hom mage aan haar huis- schrijver vanaf 10 maart tot en met 19 april een „Lemmens-festival" waarbij eerst „Souve nirs" en daarna „Paren de mussen" in serie wor den gespeeld. Koele meren weer twee stukken van eigen bodem op het re pertoire. De auteur Per Justesen schreef „De lamp hangt schreef' en Ton Vorstenbosch (die debuteerde bij de Haag se Comedie met „De stok" en „De andere we reld") maakte een to neelbewerking van Fre- derik van Eedens „Van de koele meren des doods". Deze stukken worden door Centrum gebracht als „dubbel- project", dat wil zeggen: In één en hetzelfde de cor worden ze door de zelfde spelers om de an dere dag gebracht Als motivering voor die „stunt" geeft Centrum op: Omdat zij beide in het einde van de vorige eeuw spelen en elk een facet van die periode be handelen dat van grote invloed is geweest op onze tijd. Impulsen AI kan Den Haag bogen op een redelijk geva rieerd toneelaanbod, exact op de hoogte van wat er zich in de diver se hoeken van de vader landse plankieren af speelt blijf je hier niet Er zijn hier o.a. te wei nig speelmo gelijkheden voor allerlei kleine groepjes waarvan juist vaak die nieuwe impul sen uitgaan. Rijk maar eens wat er in Amster dam in het Shaffy-thea- ter allemaal gebeurt en in Mickery. Belangstel ling is er in Den Haag best voor anders getint werk. Diverse niet- Haagse groepen in het HOT op bezoek verba sen zich er vaak over dat ze er zoveel toe schouwers trekken. Verschoppeling In dat Shaffy-theater speelt Lou Landré van 16 maart tot en met 27 maart (behalve zondags en maandags) een serie van zijn Villon-program- ma. Hij begon er mee eind 1974 onder regie van de Tsjechische ac trice Vera Baresova, speelde her en der een enkele voorstelling van de door Ernst van Al te- na vertaalde balladen, maar krijgt pas nu de kans er een groter pu bliek mee te bereiken. Indertijd zag ik Lou Landré met de gedich ten van Frankrijks meest opstandige ver schoppeling uit de Mid deleeuwen in het tot res taurant omgebouwde pakhuis De drie Maegh- den: De eerste maal dat ik poëzie zo haarscherp wérkelijk theater zag worden. In Den Haag is Lou Landré nog niet ge weest, dus wie hem wil zien moet Mokum- waarts. BERT JANSMA It me lijk b verba, erdijkl van d oostei u-33 Na het handen schudden was Paulus wel teleurgesteld. „Er is nie mand bij die ik nog van vroeger ken," mompelde hij. „Ik kan niet eens herinneringen ophalen." De ei kelman die al eerder zo'n grote mond had opgezet had hem blijkbaar verstaan, want die mond ging weer wijd open en hij schreeuwde: „Zijne majesteit wil een bekende zien van vroeger. Als er zo iemand is, laat hij zich dan hier melden." „Jawel hoor," werd er geantwoord en er kwam inderdaad een eikelman naar voren stappen. Maar Paulus bromde'J geloof toch niet dat ik weet bent." „Maar ik weet wel bent," riep de eikelman, „en komt toch op hetzelfde neer?" ■kei VERENIGING LATIJNSE LIGURGIE: De adventsbrief van de r.k. bisschoppen over liturgie is volgens de Vereniging voor Latijnse Liturgie „een gemis te kans". In een verklaring over de brief verwijt de ver eniging het geschrift vooral onduidelijk te zijn, zonder kop of staart. Het is aldus de verklaring een weinig zeggend stuk geworden, omdat de bisschop pen blijkbaar niemand wilden stoten. Door de brief is de situatie iets ernstiger gewor den, nu is doorgedrongen dat op liturgisch gebied weinig van onze bisschoppen valt te verwachten. De brief is „een brij van on duidelijke stellingen waarin inderdaad nauwelijks een on vertogen woord te vinden is, maar die evenmin veel bevat waaraan de gelovigen (of de ongelovigeh) enig houvast heb ben". Het is de vereniging niet duidelijk geworden of de bis schoppen nu vooral een groeiende belangstelling voor de sacramenten constateren of een toenemende onverschillig heid, waar zij óók over schrij ven. De brief gaat volgens de verklaring niet in op de oorza ken van de verminderde be langstelling voor de liturgie. De vereniging vraagt zich pf of de bisschoppen zich zo van alle kanten in het nauw voelen gedrongen, dat ze de kritieke situaties uit de weg zijn ge gaan. Volgens de verldaring moeten de bisschoppen duide lijker leiding geven. De vereni ging voor latijnse liturgie waarschuwt dat het door het concilie versterkte gezag van de bisschoppen een dode letter blijft, wanneer dit gezag ter stond gedelegeerd wordt aan naamloze organen die niet de uiteindelijke verantwoordelijk heid kunnen dragen. In de verklaring wordt de sug gestie gedaan af te stappen van een gezamenlijke brief, wanneer de bisschoppen geen eendrachtige brief kunnen schrijven. „Wij althans geven de voorkeur aan een wat over tuigender brief met de naam van één bisschop eronder, bo ven een in bijna alle opzichten anoniem document". De verklaring gaat in op enke le punten: de brief had min stens moeten spreken over de relatie tussen de latijnse litur gie en de liturgie in de land staal, wanneer er niet iets over de wenselijkheid van het le vend instandhouden van de la tijnse liturgie gezegd kón wor den. De vereniging, die drieduizend leden telt, had in de brief meer verwacht over de eigenlijke functie van de liturgie, uit drukking van het geloof van de kerk, en over de deskundig heid die, naast het geloof, no dig is om daaraan de juiste gestalte te geven. De brief spreekt over Neder landse liturgische liederen, die een evenwaardige plaats heb ben gekregen naast de grego riaanse kerkzang. De vereni ging wil weten wat de criteria zijn voor deze gelijkwaardig heid. „Vallen nummers die op melodieën als van „Land of hope and glory" en „Auld lang syne" worden gezonden, daar ook onder?" De verklaring heeft ook vra gen over de zondagsmissaal tjes van uitgeverij Gooi en Sticht, die in de meeste r.k. kerken „zonder meer" ge bruikt worden, „terwijl daarin herhaaldelijk andere dan de vier voorgeschreven eucharis tische gebeden staan afge drukt Hebben de bisschoppen of de Nationale Raad voor Li turgie geen enkel toezicht op die uitgaven?" Desgevraagd deelde de voor zitter van de Nationale Raad voor Liturgie, vicaris, dr. Ph. Bar van het bisdom Rotter dam, mee, dat er vrijblijvende en vriendschappelijke contac ten zijn met Gooi en Sticht, dat een zelfstandige instelling is, om de standpunten bij el kaar te brengen. Dr. Bar wijst erop dat Gooi en Sticht zich de laatste tijd gehouden heeft aan de eucharistische gebe den, die door Rome zijn goed gekeurd of die door de Neder landse bisschoppen als, experi ment zijn toegestaan. DEN HAAG (ANP) Van minister-president Den Uyl valt geen reactie te verwach ten op het pleidooi vap de Raad van Kerken de drie van Breda niet langer gevangen te houden en heen te zenden. Al dus de Rijksvoorlichtings dienst Een woordvoerder van het ministerie van justitie verklaarde, dat noch minister Van Agt, noch staatssecreta ris Zeevalking in de gelegen heid is een reactie te geven. Beiden zijn ziek. In kringen van organisaties van het voormalig verzet en slachtoffers van het nazibe wind is categorisch afwijzend gereageerd op het pleidooi van de Raad van Kerken. De raad vindt in zijn verkla ring, dat het enige argument voor voortzetting van de straf steeds minder opgaat. De overweging, dat vrijlating van de drie van Breda nieuw leed zou betekenen voor de slach- toffers, was voor de Raad van Kerken tot nu toe reden in de discussie te zwijgen. De raad meent nu, dat het aantal slachtoffers, dat onder de tlrie heeft geleden, aanmer kelijk is verminderd en dat bovendien de overgeblevenen ook allen gediend zijn met een De rooms-katholieke bisschop pen van Rhodesië hebben na afloop van hun bisschoppen conferentie een verklaring uit gegeven, waarin zij de regering Ian Smith ervan beschuldigen de rechtsorde in het land te schenden. De beschuldigingen hebben zij neergelegd in een brief aan de minister van justi tie. Zij verwijten de regering, dat een groot aantal mensen zonder enig proces in hun vrij heid worden beperkt of gevan gen worden gehouden. De bisschop van Den Bosch heeft drs. J. Bogers te Nijmegen benoemd tot geestelijk adviseur van het hoofdbestuur en pasto raal medewerker van de kath olieke vereniging voor sociaal- pedagogische zorg (Vereniging KORTE METTEN van de Heilige Jozef van Cuper tino) te Den Bosch. De internationale ziekenbroe derschap zal van 25 tot 30 juli een bijeenkomst houden in Frankfurt Het thema luidt „Geest van broederschap weg van het heil voor gehandi capten en zieken". Ongeveer tachtig afgevaardigden worden verwacht uit elf landen, waar onder Nederland. De broeder schap van gehandicapten en zieken is indertijd in Frankrijk gesticht en nu over de hele wereld verspreid. Paus Paulus heeft de prefect van de congregatie voor de sa cramenten en de eredienst, kar dinaal James Robert Knox be noemd tot pauselijk legaat bij het eenenveertigste eucharisti sche wereldcongres, dat van een tot acht augustus in Philadelp hia wordt gehouden. Mgr. Johann Wember (75) is op zijn verzoek door de paus ont heven van zijn ambt van apos tolisch vicaris voor Noord- Noorwegen. In zijn plaats is benoemd de bisschop van Ja- nuaria in Brazilië, mgr. Joao Batista Przyklenk (59), evenals zijn voorganger behorend tot de congregatie van de missionaris sen van de Heilige Familie en van Duitse afkomst maatschappij, waarin gerech tigheid wordt uitgeoefend. Straffende gerechtigheid, al dus de raad, is geen deel in zichzelf, maar dient ter be scherming, bevrijding en lou tering van het menselijk leven. Voortzetting van de straf houdt volgens de raad geen verband met een van deze doe leinden, waardoor de straf een doel wordt op zichzelf. Een langer vasthouden van de drie is daardoor steeds meer in strijd met gerechtigheid en recht Als wij lijdelijk wachten tot de dood het probleem op lost, verlagen wij onszelf, al dus de verklaring van de Raad van Kerken. Behalve het voormalig verzet hebben ook de drie joodse kerkgenootschappen in Neder land zich uitgesproken tegen de verklaring van de raad van kerken. Ook zij leggen er de nadruk op, dat door het weg zenden van de drie van Breda de slachtoffers opnieuw wor den geconfronteerd met gevoe lens van machteloosheid en angst. Hun aantal is beslist niet minder, noch de hevigheid van hun lijden. Men acht het moreel onaanvaardbaar, dat de raad bij de beoordeling het aantal slachtoffers een rol laat spelen. De heer H. van Kettwich Ver schuur, voorzitter van de Ne derlandse vereniging van ex- \j politieke gevangenen is van mening, dat het drietal niet mag worden vrijgelaten „zo- i lang nog één Nederlander, die t van het Duitse bewind te lij- den heeft gehad, door die vrij- lating leed zal worden aange- daan". i De heer H. Teengs Gerritsen, i voorzitter van het Centraal - Orgaan voormalig verzet liet zich in dezelfde zin uit Prof. dr. J. Bastiaans, de Leidse psychiater, die mensen met het zg. concentratiekamp- syndroon behandelt, noemt de bestaande behandelingsmoge lijkheden nog absoluut onvol doende. Bij de beleidsbeslis sing over vrijlating zal moeten worden afgewogen of het risi co, dat ontstaat wanneer de drie worden vrijgelaten, aan vaardbaar is. Het partijbestuur van de PPR heeft de Raad van Kerken la ten weten, dat het de oproep om de drie van Breda vrij te laten, ondersteunt.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 6