njiekteverzuim teistert emeentereinigingsdiènst Wethouders planten boom Leidse ambtenaren mogelijk aansprakelijk voor kosten van „Spel zonder Grenzen" Mild lvl\ll«/ - tel. 071-22244 tst.17. „Stop met sport in Groenoordhal" Geen sprake van afkappen gesprek AZL-Rij noord All ApIaI fflc\ Onder redactie van Jantje van Leyde ^ENSDAG 17 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Wens van waarnemend-directeur: onzer verslaggevers jpj De PPR gaat bij de ingsbehandeling in de vaarmee over ruim twee een aanvang zal worden kt, een voorstel indienen i burger meer voor energie "Vning te brengen, naar hij meer verbruikt (het jjamde progressieve prijs- zoals dat ook met de en inkomstenbelasting ehanteerd). 'e tijd geleden werd het jas en licht juist goedko- armate men er meer van likte. Momenteel is de si- o, dat het er niet toe doet ldein- dan wel grootver- is. De PPR vindt het uit nt van energiebesparing als na een bepaald aantal kubieke meter méér cening gaat worden ge- :ine Didicale raadslid Frits van i kwam met deze sugge- i1 de raadscommissie voor nische zaken en bedrij- aar gisteren de eerste dis- naar aanleiding van de ling plaatshad. Wethouder )am, die de zieke wethou- Fan Aken verving, stelde praktisch wel een uit- aar idee is, maar dat het i politieke wil zal afhan- het ook inderdaad zover Dat zal bij de begrotings- ideling dan wel blijken. iame van de kant van het \Ve fsleven zullen echter wel bezwaren te verwach- -Jm ht. 2 selen van honden werd gisteren in de commissie aangesneden. Dit is een van de terreinen waarop het personeelsgebrek bij de dienst het meest knelt. Hondentoiletten bieden volgens directeur Van Overmeire geen enkele oplossing. Ook een actie waarin de gemeente Den Haag velé tonnen in heeft gestoken om deze vervuiling aan te pakken blijkt nauwelijks resultaat te hebben opgeleverd. Het PPR-raadslid Van Oosten hield daarom een plei dooi om een hondenmepper in dienst te nemen. Alle loslopende honden zouden moeten worden opgepakt en naar het asiel worden vervoerd, al waar de eigenaar zijn dier na betaling van de kosten, een vergoeding en een bekeuring weer terug zou kunnen krijgen. Het bleef echter bij de suggestie. Ook hierin zag Van Overmeire geen bijdrage tot een oplossing. Het hondenvuil zal er dan ook in de zelfde mate wel blijven: de personeelsuitbreiding van 4 man die de reinigingsdienst zal krijgen is volgens de directeur maar een druppel op een gloeiende plaat om de serviceproblemen bij de huis- en grofvuil- dienst op te vangen. Thcodorus zn v: H. T. Berkhout en IV i- M. van Veen, Nicolien Maria dr v: 1 M van den Burg en A. J. M. Coen< «rmen zn v: B. A. Krijgsman en Ouwehand. Francisca Natalie Rebecc öandra dr v; A. Huisman en J. W. ReiT merswaal, Ditte Anna dr v: R. W. va en U. L. Petersen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De aanlegkosten van een speelterrein nabij molen „De Valk", die gemaakt zijn ten behoeve van de in 1974 gehouden finale van het „Spel zonder grenzen" zullen moge lijk op twee Leidse ambtenaren worden verhaald. Uit een onderzoek van de raadscommissie voor de rekeningen is gebleken dat beide ambtenaren, de heer Vos, directeur van de Dienst Gemeentewerken en de heer Hugens, van de afdeling AZB van de gemeentesecretarie, in gebreke zijn gebleven, dan wel zonder ruggespraak met het toemalige college opdrachten hebben gegeven. Een en ander komt voort uit een onjuist college-besluit van december 1973. Op verzoek van de Drie Octobervereniging stemden b en w er toen in toe de internationale finale van het „Spel zonder grenzen" in Leiden te laten plaats hebben. Dit teneinde de vierhonderdste viering van „Leidens Ontzet" extra-luister bij te zetten. Ongeveer dezelfde tijd kregen de plannen om de wegen rond molen „De Valk" te reconstrueren vorm. De extra-kosten die de aanleg van een speelveld ter grootte van 4000 m2 ten oosten van molen „De Valk" met zich meebracht zou, volgens het b en w-besluit ten laste kunnen worden gebracht van de wegreconstructie. Reeds in maart 1974 was het de directeur van gemeentewerken, de heer Vos, duidelijk dat dit laatste niet mogelijk was. Tegenover de raadscommissie voor de rekeningen heeft de heer Vos verklaard, dit mondeling aan wethouder Kret, die tevens coördinator van de voorbereidende werkzaamheden ten behoeve van het „Spel" was, te hebben meegedeeld. „Toen de wethouder/coördinator hierop niet reageerde, verkeerde ik in de veronderstelling dat alles in orde was", aldus de heer Vos. Vervolgens gaf hij opdracht tot aanleg van het speelveld. De kosten hiervan bedroegen 64.203,51. De commissie voor de rekeningen stelt zich op het standpunt dat de heer Vos schriftelijk aan het college had moeten laten weten dat het genomen besluit onjuist was, aangezien hij de enige medewer ker van de Dienst Gemeentewerken is, die bevoegd is na te gaan of uit te voeren werken al dan niet passen binnen de begroting. Eind augustus 1974 bleek dat het terrein niet vlak genoeg was en daardoor onbruikbaar. De heer Hugens, van de afdeling AZB van de gemeentesecretarie, gaf in zijn hoedanigheid van ambtelijk coördinator, zonder ruggespraak met wie dan ook, toestemming tot asfalteren. Dit kostte nog eens 51.550,95. De ambtenaar nam de beslissing weliswaar „met de rug tegen de muur". Op 18 september zou het „Spel zonder Grenzen" in Leiden worden gespeeld. Het toenmalige college stond op het punt te vertrekken. Tevens was juist rond die tijd een asfalteerwagen beschikbaar De raadscommissie voor de rekeningen beveelt het college aan de financiële gevolgen van de aanleg van het speelterrein alsnog te regelen bij een afzonderlijke begrotingswijziging. Tevens wijst zij erop dat alle ambtenaren nog eens duidelijk moet worden gemaakt dat zij het college en de raad schriftelijk moeten rapporteren wanneer er opdrachten worden gegeven, die in strijd met de begroting zijn. De kans is klein dat de raad en gedeputeerde staten de voorgestelde begrotingswijziging niet zullen aanvaarden. „Mocht dit onverhoopt toch gebeuren dan rekenen we het tot onze onaangename taak, de verantwoordelijke ambtenaren voor de kosten te laten opdraaien", aldus de heer Van der Horst, voorzitter van de commissie voor de rekeningen. De wethouders Waal en Verboom plantten vanmor gen aan de Bosrode in de Leidse Merenwijk een boom. Dit geschiedde ter gelegenheid van de nationale boomfeestdag. In andere gemeenten in de Leidse regio gingen vandaag honderden kinderen aan de slag om onder toeziend oog van de verschillende gemeentelijke plantsoenendiensten, hun woonplaats te verfraaien met heesters en bomen. De Roelofarendsveense Godfried Bomanslaan heeft er sinds vandaag weer een paar bomen bij. In Bodegraven werden bomen en heesters in het plantsoen geplant. Het Gouwebos was vandaag het „werkterrein" van ongeveer hon derdvijftig kinderen uit Boskoop. In Leidschendam werd het heemparkje aan de Ruysdaellaan onderhan den genomen. Het sportpark van S.J.C. in Noordwijk werd door driehonderd zeventig kinderen in het groen gezet. Rijnsburgse kinderen gingen aan de slag met het planten van laanbomen op het bedrijf sterrein, de Witte de Withstraat, plan „Frederiksoord" en de Kon. Julianalaan. In Ter Aar staan sinds vandaag fraaie bomen aan de Oostkanaalweg. Het plantsoen in Voorhout werd voorzien van een groene afrastering voor de speeltuin. In Wassenaar werden laanbomen aan de Wittenburgerweg geplant. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De waarnemend-directeur van de Leidse Groe- noordhal, André de Jong ziet de sport het liefst uit het Groenoordhalprogramma geschrapt. Hierin ligt volgens hem de enige mogelijkheid om het stijgend aantal evenementen te kunnen opvangen. In de raadscommissie voor economische zaken en bedrijven waar gisteravond de begroting van de Groenoordhal aan de orde kwam, hield De Jong een pleidooi voor de bouw van een aparte hal voor indoorsporten die nn zijn aangewezen op de Groenoordhal. „Wanneer er evenementen komen die kostendekkend zijn dan kan het bedrag dat de exploitatie van de hal minder aan tekort zal vertonen doordat de sport wegvalt, gebruikt kunnen wor den voor de exploitatie van een nieuwe sporthal", zo was de redenering van De Jong. Hij wees er op dat aan de veemarkt absoluut niet getornd kan worden om meer gelegenheden te krijgen voor evenementen, omdat deze zichzelf bedruipt. De Jong beklaagde zich erover, dat het salaris van de geschor ste en inmiddels voor ontslag voorgedragen directeur Daey Ouwens nog altijd op de begroting van de Groenoordhal drukt. Hij vond het meer op zijn plaats Als hier een aparte bestuurlij ke post voor zou worden gemaakt. Door deze dubbele functie geeft het exploitatietekort van de hal ook een enigszins vertekend beeld. Het feit dat uit de Groenoordhal twee niet mis te verstane salarissen moeten worden betaald, heeft niet alleen al geleid tot het inleveren van enkele formatieplaatsen, maar ook bijgedragen tot de verhoging van de veemarktgelden. „En de concurrentiepositie van de hal is toch al zorgwekkend", aldus de waarnemend-directeur.„We moeten het hebben van onze service", zo stelde hij. Exploitatie Stadsgehoorzaal zorgwekkend Van een onzer verslaggevers LEIDEN De gemeente Leiden denkt er hard over om de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat af te stoten. Een werk groep die de exploitatie en toekomstmogelijkheden van het gebouw bestudeert, zal naar alle waarschijnlijkheid nog voor de helft van dit jaar met een rapport hierover komen. De Stadsgehoorzaal vertoont nu een jaarlijks tekort van 120.000 gulden en het ligt in de lijn der verwachtingen dat de inkomsten nog minder zullen worden, na het gereed komen van de renovatie van de Stadsschouwburg aan de Oude Vest. Bovendien wordt de Pieterskerk in de toekomst een geduchte concurrent en trekt ook de Groenoordhal een toenemend aantal evenementen aan. Een en ander deed het SGP/GPV-raadslid Houtman in de commissie voor economische zaken gisteren tot de conclusie komen dat het waarschijnlijk goedkoper is om het publiek per taxi naar Den Haag te brengen dan het gebouw nog langer te exploiteren. Alleen de goede akoestiek van de Stadsgehoor zaal staat een mogelijke sloop in de toekomst eigenlijk nog maar in de weg. Leids college: „Niet optreden tegen woonwagenbewoners was terecht" Van een onzer verslaggevers LEIDEN „Het niet optreden tegen de woonwagenbewoners die vijf weken langs het Stadhuisplein bezet hebben gehouden heeft het principe van de rechtsgelijkheid niet aangetast. Het is overdreven om een andere mening hierover aan te hangen." Dat stellen burgemeester en wethouders van Leiden in hun antwoord op vragen van de WD-fractieleider in de gemeente raad C. Elzenga. Naar de mening van het college kan eerder van rechtsongelijk heid worden gesproken als de gezamenlijke overheden er niet in slagen voor voldoende behoorlijke woonwagenkampen te zorgen. „Zouden wij verwijdering van het Stadhuisplein met de sterke arm hebben afgedwongen, dan was het niet uitgeslo ten dat zich daarbij ongeregeldheden zouden voordoen en dat er activiteiten zouden worden ontwikkeld die de rechtsorde in ernstiger mate zouden aantasten," zo schrijft het college in zijn antwoord. „Onze tolerantie had tot doel om de zaak in der minne op te lossen, waarbij wij de overtuiging hadden, dat dit ook mogelijk moest zijn." Van een onzer verslaggevers „De gemeentelijke reinigingsdienst jiden wordt geteisterd door een enorm nrzuim. Gemiddeld is een derde van het tal niet aanwezig. Daardoor wordt het CsFmoeilijk de stad schoon te houden zoals igenlijk zou moeten." Dat stelde de directeur iet reinigingsbedrijf F. van Overmeire gister- Ijjid in de raadscommissie voor bedrijven, |rin de begroting van zijn dienst aan de orde ermeire zag nauwelijks mogelijkheden om irobleem aan te pakken. „Het is overal het Als iemand bij de dokter zit moet je maar zien hoe je hem daar vandaan krijgt." suggestie van salarisverhoging wees Van leire van de hand. Hij lichtte toe dat al zijn meel al aan een salaris komt dat, dat van lodale werknemer te boven gaat. Wel was hij in overtuigd geraakt dat een maatschappelijke leiding van zijn personeel gewenst zou zijn. het probleem van de vervuiling door uitwerp- Burgelijke stand Van een onzer verslaggevers ALPHEN AAN DEN RIJN-LEIDEN Er is absoluut geen sprake van een eenzijdig afkappen door het Alpheuse ziekenhuis „Rijnoord" van de gesprek ken met het Academisch Ziekenhuis van Leiden over een vorm van samenwerk ing tussen beide ziekenhuizen. De laatste tijd gingen- er geruchten als zouden de besprekingen tussen „Rijnoord" en AZL naar het gevoel van het Alphense zieken huis te traag verlopen, wakrdoor dit de contacten over samenwerking eenzijdig zou hebben verbroken. De voorzitter van het ziekenhuisbestuur, de heer F. H. Nauta, deelde gisteren desgevraagd echter mee dat daar geen sprake van is. „We hebben ons alleen wat verkeken op de tijd die de onderhande lingen in beslag nemen", stelde de heer Nauta. Hij wees daarbij op het feit dat het overleg over samenwerking bij het AZL over nogal wat schijven loopt. Niet alleen de directie van dat ziekenhuis, maar ook de medische staf, de medische faculteit en de vakgroepen zijn bij deze gesprekken betrokken. Daardoor duurt het allemaal wat langer dan Rijnoord zich aanvankelijk had voorgesteld. In het bestuur van het Rijnoord-zieken- huis, dat zich maandag nog eens over de samenwerkingsonderhandelingen had be raden heerste echter volgens de heer Nauta eenstemmigheid over het voortzet ten van de contacten met het AZL. „We zullen echter eerst even pas op de plaats maken om interne moeilijkheden op te lossen", aldus de voorzitter van het Rij noord-bestuur. Daarbij doelde hij op de contracten met specialisten in het Alp hense ziekenhuis die op 1 juli aanstaande aflopen. Aanvankelijk leefde bij Rijnoord de hoop dat omstreeks die tijd de samen werking tussen dat ziekenhuis en de af delingen van het AZL een feit zou zijn. „Het blijkt echter een zaak van een lan- ge-termijnpolitiek te zijn. We zullen waar schijnlijk nog heel wat gesprekken moe ten voeren voordat er een of andere vorm van samenwerking tot stand zal zijn ge bracht." De heer Nauta stelde daarbij voorop dat in de onderhandelingen het voortbestaan van het ziekenhuis Rijnoord en het behoud daarvan voor de gemeente Alphen uitgangspunt voor het ziekenhuis bestuur zal blijven Van de kant van het AZL toonde een woordvoerder zich gisteren verheugd over het ontkennen van de geruchten. Hij verklaarde nog eens nadrukkelijk, dat ook bij het Academisch Ziekenhuis de bereidheid om verder met Rijnoord te praten onverminderd aanwezig is. „Wij staan nog steeds achter een hierover in december vorig jaar verschenen rap port", zo was zijn commentaar. Koffieconcert Het K&O-koffieconcert zondag a.s. in de foyer van de Stadsge- hoorzaal wordt verzorgd door de de pianist Theo Bles en de fluitist Rien de Reede. Zij bren gen een programma met werken van Mozart, Widor, Chopin, Roussel, Varèse en Messiaen. Aanvang 11 uur. Muziek en dans in Volkenkunde een kledingbeurs in De Burcht aan de Burgsteeg. Men kan 6 april van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur goederen inleve ren. Op 6 april is er avondver koop van 19 tot 21 uur en op 7 april is er ochtendverkoop van 10 tot 14 uur. De uitbetaling heeft plaats op 7 april van 16 tot 17.30 uur. Preathuys In het Praethuys aan de Vrou- wenkerkkoorsteeg wordt de ko mende vier weken op maandag avond een serie gespreksavon- den gehouden over „Het geheim van de grote pyramide van Cheops". Alle avonden worden ingeleid door de heer D. Kok van het Theosofische Genoot schap. Aanvang 20 uur. Maan dag 22 maart is het onderwerp „Het raadsel van Lemurië en Atlantis", 29 maart „Het ont staan van de mysterie scholen", 5 april „De grote pyradmide een inwijdingstempel" en 12 april „Het Egyptisch dodenboek". Dit is de Latijns-Ameri kaanse dansgroep Arri- ba-Arriba onder leiding van Anima Margiono, dat gesteund en afge wisseld door het trio Los Amigos del Parana a.s. zondagmiddag op treedt in het Rijksmu seum voor Volkenkun de aan de Steenstraat in Leiden. gebruik. Van 16 tot 19 urn- wordt een openingsreceptie ge houden. Voordracht Showroom Bakker's Automobielbedrijf aan de Zijlsingel neemt morgenmid dag een nieuwe showroom in De schrijver Adriaan van der Veen houdt donderdag 25 maart in het K&O-gebouw aan de Ou de Vest een voordracht over zijn nieuwste boek (In liefdesnaam). Aanvang 20 uur. Paasvebo De heer J. W. Diepeveen, voor zitter van de Nederlandse Bond van Handelaren in Vee, opent volgende week donderdagmor gen om 10 uur de Paasveboten- toonstelling in de Groenoordhal. Yoga De Pilipijnse goeroe Meatreya geeft dinsdag 23 maart a.s. in het Leidse Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, een lezing met praktische voorbeelden over de tantra yoga. Aanvang 20 uur. Kledingbeurs De Unie van Vrouwelijke Vrij willigers organiseert 6 en 7 april Grof vuil LEIDEN De grof-vuilwagen van de gemeentelijke reinigings dienst komt morgen langs de volgende straten in Leiden: Zijl singel, Rijnkade, Oosterdwars straat, Munnikenstraat, Van Ga lenstraat, Waardstraat, Herman- straat, Trompstraat, De Ruyter- straat, Evertsenstraat, Heems kerkstraat, Oosterstraat, Van Speykstraat, Kortenaerstraat, Tasmanstraat, Overrijn, Galge water, Noordeinde en plein, Rembrandtstraat, Oude Varken markt, Sliksteeg, Groenhazen- gracht, Rijn- en Schiekade, Wit te Singel, Groenhovenstraat, Witte Rozenstraat, Justus Carel- huis, Jan van Goyenkade, Gerrit Doustraat, Vreewijkstraat, Hu- go de Grootstraat, Bilderdijk- straat liden Eén dezer dagen zal gemeentelijke plantsoenen- ieost een begin maken met i aanplant van bomen op de wei iddelstegracht en de Uiter- raf «gracht. Het gaat om 55 lin- ®enen, die over beide straten ,e orden verdeeld. oals bekend, wil het gemeen- Ibestuur het gebied tussen ^Hooigracht, Oude Rijn, Heren- 1 ^acht en Nieuwe Rijn nieuw r.ven inblazen. Een gemeente- jke werkgroep, waarin ook i e%n vertegenwoordiger van de lviesraad van de Binnenstad opgenomen, zoekt moraen- fel uit wat er allemaal zou ïunnen gebeuren. Binnenkort al in de hele buurt een infor- 4" iatiebrief worden verspreid net enkele voorlopige ideëen een oproep aan bewoners eigenaren om mee te doen - net de uitwerking van die ÏUJ ieëen. /el let zal echter nog wel gerui me tijd duren voordat er een lefinitief verbeteringsplan op ,j tafel ligt. Dat betekent niet dat t in de tussentijd niets kan [ëbeuren. Eén van de zaken, lie de gemeente op korte ter- J mijn wil aanpakken, is de in deling van de straten. Binnen kort zal er met de bewoners «n plannetje worden bespro- M tan voor het maken van par izeer- en groenvoorzieningen, waardoor een betere indeling van de straten ontstaat. Zo denkt men aan het planten van ruim honderd bomen. Omdat het plantseizoen bin nenkort afloopt, moet alvast met de aanplant van een deel 'van de nieuwe boompjes wor den begonnen. Dat zal zodanig gebeuren, dat het niet van in vloed is op het uiteindelijke verbeteringsplan voor istraat. De andere helft zal worden geplant wanneer het plan wordt uitgevoerd. Koninklijk zilver voor Leidse Burgemeester Vis heeft gisteren de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan mevrouw A. Mathij- sen-Visser. Veertig jaar is mevrouw Mathijsen werkzaam geweest bij de Leidsche Brood Fabriek. In ver band met reorganisering binnen het bedrijf zal mevrouw Mathijsen binnenkort met vervroegd pen sioen gaan. Een en ander was voor collega's en oud-collega's geen belemmering om gistermiddag in „De Vergulden Turk" het glas te heffen op de onderscheiden jubila- resse. sen adebomen op iddelstegracht en iterstegracht

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3