Nieuwe perfectie in autoradio's lus Andris Andreiko (33) was een trateeg van uitzonderlijke klasse Weer nationaal record voor Haitske Pijlman Doodsoorzaak van internationaal grootmeester bleef onbekend (ASTASE WIL 'OCH BETALEN Eigenaar ontsloeg ruiter Schockemöhle China plaatste zich maar mag niet naar de Spelen Alfetta 1,6 en Alfa Sud TI: Gewillige Italiaanse Volbloeden AUTOGRAMMEN WEGWIJS Het stormt bij Ford 180 km/u. RTENSDAG 17 MAART 1976 LEIDSE COURANT T PAGINA 13 ENGELO Internationaal ootmeester Andris Andreiko in Rusland overleden. De jod van de 33-jarige Andreiko erd in Nederland bekend oor een rouwadvertentie in it Russische damtijdschrift Wiebe Visser, secretaris van Werelddambond, nam direkt idat hij het overlijden van de jrmaarde dammer had verao- en, contact op met de Russi- he dambond teneinde nadere igevens te verkrijgen omtrent »t overlijden van Andreiko. isser kreeg van de Russische itoriteiten slechts de bevesti- ig dat de dammer was over- et het overlijden van Andris Andreiko een speler heengegaan, die samen et zijn landgenoot Anatoli Gantwarg, n Sijbrands en Harm Wiersma tot de sterkste dammers ter wereld behoorde. De op 17 oktober 1942 in Riva, de hoofdstad van Letland, geboren speler was een strateeg van uitzonderlijke klasse en was gevreesd om de psycholo gische wapenen die hij met grote regel maat hanteerde. Andreiko, die tijdens wedstrijden altijd met driftige passen nerveus door de toernooizaal beende, en daarbij per partij werkelijk kilometers aflegde, had een reputatie wat betreft het zenuwachtig-met-zijn-vingers-op-de- tafel-trommelen en de klokken die naast het bord werden geplaatst, kreun den onder het geweld waarmee hij het uurwerk van zijn tegenstander telkens in werking stelde. En soms had Andrei ko met zijn intimidatiepolitiek succes. Indrukwekkend Andris Andreiko beoefende voordat zijn indrukwekkende carrière bij het internationale dammen aanving, het schaakspel en het in Rusland bijzonder populaire dammen op 64 velden. Nau welijks 19 jaren oud, veroverde Andrei ko in 1961 voor de eerste maal het Russische kampioenschap op de 100 velden, een prestatie die hij later nog vele malen zou herhalen. Tot 1968 bleven de prestaties van de Let in de schaduw van de resultaten die Cooperman en Tsjecholef boekten. Dat tweetal werd in die periode om beurten wereldkampioen. In januari 1968 speel de Andreiko een match tegen Cooper man, die toen op het hoogtepunt van zijn carrière stond, met als inzet de wereldtitel, en ging ten onder met 22—18. Een half jaar later nam Andreiko in een tournooi om de wereldtitel in het Ita liaanse Bolzano revanche. In 15 partijen verzamelde hij 25 punten, en dat blijkt voldoende om de titel van Cooperman over te nemen. En in 1969 bewijst hij opnieuw de sterkste speler van de we reld te zijn. In een match over 20 partijen brengt hij Cooperman een ver nietigende slag toe: 23—17. Cooperman is zo onder de indruk van de kracht van Andreiko dat hij het in 1972, als wederom een match plaatsvindt om de wereldtitel, op een akkoordje gooit met zijn tegenstander. De uitslag 20—20 geeft Cooperman de mogelijkheid waar dig afscheid te nemen van de strijd om het_ wereldkampioenschap (maar dank zij een grillige kronkel in de geschiede nis blijkt Cooperman zich toch op het hoogste niveau te kunnen handhaven) en Andreiko blijft in het bezit van de titel. Als Sijbrands in 1972 te Hengelo we reldkampioen wordt, moet Andreiko een stapje terug doen. Tijdens de revan chematch die een jaar later in Den Haag plaatsvindt, is Andreiko het ge loof in eigen kunnen volledig kwijt ge raakt. Hij verliest met 22—18, maar manifesteert zich in de jaren die volgen nog steeds als een van de spelers die behoort tot de absolute wereldtop. Dat bewees hij onlangs nog door voor de achtste maal het kampioenschap van Rusland, dit keer met Anatoli Gantwarg op de tweede plaats, te veroveren. De internationale damwereld werd gisteren opge schrikt door het bericht van het plotselinge overlijden van de grootmeester Andris Andreiko op 33-jarige leeftijd. D Russische autoriteiten weigerden echter de theo leone doodsoorzaak bekend te maken. Uitslagen Hilversum CtumUlouveprijs 2440 m: 1. Othello Hinda (K. Woudstra), 2. Nimbly Ca reless, 3. New Kid. Winn 2.40 pi 2.70 3.50 2.60 kopp 26 20 tno 258.80 Chamrousseprijs 2020 m 1. Oscar Baker (A. Suykerbuyk) 3.00.2 1.30.1. 2. Omar van de Unie, 3. Nobel Pride Winn 5.30 pi 2 70 4.40 2.90 kopp 95.- Champaffnoleprijs 2000 m: 1. Nobles se Oblige (K. Woudstra) 2.46.0 1.23.0. 2. Margo G, 3. Nobles Hollandia. Winn 3.50 pi 2.20 2 60 2.10 kopp 27.90 trio 326.90. Chati lion prijs (Eerste afdeling) 2440 m: 1. Minerva Six (P. Smit) 3.28.0 1.25.2, 2. Marc Anthony, 3. King Ax- kit Winn 3 50 pi 1 30 1.20 1 50 kopp 5.70. Gagnotteprijs 2000 m: 1. Jimmy Scotch (Mej M Verhoeve) 2 47.0 1.23.5, 2. Lee Rodney, 3. Kora Marij ke. Winn 14 - pi 3.10 2.80 2.- kopp 56.20 trio 382.40. Chaussinprijs (Eerste afdeling) 2000 m: 1. Landola Hanover (R. Kromp- kamp) 2.46.8 1.23.4, 2. Kind Buiten zorg. 3. Moving Star. Winn 8.10 pi 2.- 1.90 3.60 kopp 24.50. Capertonprijs 2000 m: 1. Lissy (L. Hunneman) 2 46.9 1.23.5, 3. Kwikzil ver, 3. Jheronimus. Winn 3,90, pi 1,60 2,-1,60 kopp 14,- trio 93,30 Crotenayprijs 2440 m: 1 Lester Kan dia (J. Hoeijenbos) 3.30.3 1.26.2, 2 Kanova, 3. Lion Victory. Winn 10,40 pi 3,90 1,90 kopp 17,30. Chaussinprijs 2e afd., 2000 m: 1. Melchior (C. Hetteling) 1.25.5, 2, Ma ry Hollandia, 3. Mission. Winn 12,20 pi 3,10 1,90 3,90 kopp 120,70 trio 1696,20. Chatillonprijs 2e afd. 2440 m: 1. Nikosa H (P. Zandt) 1.24.5, 2. Mister B, 3. Marinus RoodnooL Winn 3AO pi 1,90 1,80 2,- kopp 4,60. Tótalisatoromzet: 430.133.-. jmegen in rste divisie IEGEN Nijmegen heeft rerzekerd van het verblijf eerste divisie van de ijs- rcompetitie. De Nijmege- n de tweede wed- I in de degradatie/promo- >etitie tegen Eindhoven Orilla—Corner Brook 3—2, more—St. Catherines 2—1, Nia- Falls—Huntsville 2—6, North Mount Royal X's 1—8, Regim it Blazers—HIJSOldtimers rpembroke Petewawa—Wetaski- (2—4, HIJS—Intervam Veteran- aeton 0—13, Ottawa Old Pro- itch National Oldtimers 12—3. Niagara Regional—Moneton lorpeth—Lakefield 7—0, Thet- 41, Peterboroug- a Old Stars 0—9, Raak Old —Nova Scotia 10—2, Chippa- 1JSOldtimers 181, Toronto —Amsterdam I 61. BarrieMidland 33, Que- r—Charlotte Town 2—5, Fort -West Covina Eagles 84, ugh Pickering—Hollands 16—1, WestmountSummer- |6— 1, Sudbury—België 82, Ga- -Amsterdam II 132. De Belg Roger de Vlaeminck heeft voor de vijfde achtereen volgende keer de Tirreno-Adriatico-wie- lerwedstrijd gewon nen. Het tweede ge deelte van de laatste etappe, een tijdrit over 18 kilometer, werd door de rappe Belg gewonnen. Ed dy Merckx eindigde in de eindrangschik king op de tweede plaats en Bruce Biddle uit Nieuw- Zeeland werd derde. Het eerste gedeelte van de vijfde etappe was gewonnen door de Belg Henri van Linden, die in de eindsprint zijn land genoten De Vlae minck en Godefroot klopte. Bij een val partij waren tien rij ders betrokken. De Belgen Rottiers en Van de Veken moes ten in een zekenhuis. worden opgenomen. Wj DALLAS De Roemeense tennisser Ilie Nastase is bereid dz boete van 6000 dollar (ruim 16.000 gulden) te betalen, waardoor de schorsing die hem door de ATPC (Raad van de Vereniging van Beroepstennissers) werd opgelegd wordt opgeheven. Nastase had in augustus van het vorig jaar tijdens de internationale kampioenschappen van Canada niet willen spelen tegen de Spanjaard Manuel Orantes. Naar aanleiding laarvan moest hij een boete van 6000 dollar betalen. Toen lastase dat niet wilde, werd hij maandag door de ATPC geschorst voor alle internationale toernooien, waaronder die van Wimbledon en Forest Hills. DÜSSELDORF De Duitse ruiter Paul Schockemöhle, succesvol op het in het afgelopen weekeinde gehouden Indoor-Brabant, heeft in een brief van één van de grote geldschieters in de paardensport, Herbert Schnapka te horen gekregen, dat de tot nu toe bestaande verbintenis wordt opgezegd. Tot het einde van het indoorseizoen 1977 kan Schockemöhle nog blijven werken en dus in wedstrijden starten. Schnapka heeft ondanks de vele winstpremies van zijn paarden door de hoge kosten van het onderhoud veel geld aan zijn hobby gespendeerd, maar door zijn grote kapitaal is dit nooit een probleem geweest Dit is vermoedelijk ook niet de reden van het opzeggen van de verbintenis met Schockemöhle. De grote vraag is nu, of andere topruiters uit West-Duitsland hetzelfde zal gebeuren als Schockemöhle. Ook Hartwig Steenken en Gerd Wiltfang worden door Schnapka gefinancierd. De ruiters zullen waarschijnlijk wel de mogelijkheid krijgen de paarden die zij nu berijden te kopen, maar daarvoor hebben ze toch weer de steun van een andere geldschieter nodig. PARIJS Voor de eerste maal in de geschiedenis heeft het heren-basketbalteam van de Volksrepu bliek China zich gekwalificeerd voor de Olympi sche Spelen. Dat gebeurde in Bangkok bij de Aziatische Spelen, die als kwalificatietoernooi golden. De Volksrepubliek won het toernooi zon der één wedstrijd te verliezen. Toch zal deze prestatie niet leiden tot de aanwezigheid van China bij de Spelen van Montreal. Naar alle waarschijnlijkheid zal China zijn plaats moeten afstaan aan Japan, dat in Bangkok als tweede eindigde. Het internationaal Olympisch Comité (IOC) heeft het Olympisch Comité van China niet erkend, zodat Olympische deelname voor dit land niet mogelijk is. William Jones, de secretaris-generaal van de Inter nationale Basketbalfederatie (FIBA) heeft na de toelating van de Volksrepubliek tot de FIBA en de Aziatische Basketbalfederatie aan het IOC gevraagd de kwestie van de toelating tot de Olym pische Spelen te bezien. Dat had moeten gebeuren bij de IOC-vergadering van februari in Innsbruck, maar daar bleef het dossier betreffende de Volks republiek China gesloten. Als gevolg daarvan zal Japan het Aziatische conti nent in Montreal vertegenwoordigen. Dit laatste heeft zich als achtste geplaatst voor het basketbal- toernooi. Zeker van een plaats waren reeds: Rus land, de Verenigde Staten, Cuba, Canada, Puerto Rico, Egypte, en Australië. In totaal zullen 12 landen deelnemen aan het Olympische basketbal- toernooi heren. Wereldrecord Stepanskaja op 3000 meter ALMA ATA Hoewel de Nederlandse dames schaatsploeg de interland tegen Rusland met 191 tegen 161 punten verloor, slaagde Haitske Pijl man er opnieuw in een nationaal record te verbe teren. Op de 1000 meter reed zij een tijd van 1.25.55, bijna drie seconden sneller van Atje Keu len-Deelstra die in 1974 op dezelfde baan record- houdster werd (1.28.26). Christa Jaarsma reed eveneens onder de tijd van Atje Keulen (1.28.10). De Russin Galina Stepanskaja reed een wereldre cord op de 3000 meter. Zij noteerde een tijd van 4.40.59. Het oude record stond op naam van de Amerikaanse Nancy Swider met een tijd van 4.40.85. Sijtje van der Lende vestigde met een puntentotaal van 179.553 een Nederlands record op de vierkamp. Het vorige record stond op naam van Atje Keulen met een totaal van 181.369. Uitslag 1000 meter. 1. Averina 1.24.67, 2. Van der Lende I.25.55, 3. Van der Lende 1.26.04, 8. Westenbroek 1.28.04, 9. Jaarsma 1.28.10, 10. Pomper 1 28 21. 11. Pepping 1.30.14. Uitslag 3000 meter: 1. Stepanskaja 4.40.59, 2. Van der Lende 4.44.00, 3. Averina 4.47.58, 5. Westenbroek 4.48.88, 6. Pijlman 4.49.05, 9. Jaarsma 4.52.05, 10. Pepping 4.54.51, II. Pomper 4.56.01. WINST VOOR JAN TIMMAN SKOPJE Jan Timman heeft een toren, om vervolgens met winstkansen, in de dertiende ronde van het een onweerstaanbare konings- internationale schaaktoernooi aanval de Amerikaan tot over- De stand na dertien ronden is: 1. te Skopje gewonnen van de gave te dwingen. Wolfgang Uhl- T/zl+i StanTa Hongaar Adorjan. mann brak zijn partij met wit ,/2 (+1 afg )i 4 velünirovic (Joe) 8. Karpov offerde in zijn partij tegen Rael Vaganijan af, en 5 Tartan (VSt) 7 1/2, 6. Kurajica met zwart tegen Tarjan eerst heeft met materiaalvoordeel (Joe) 7 1). Sportwereld AMSTERDAM - Delta Lloyd heeft zich geplaatst voor de hal ve finales van het toernooi om de Nederlandse volleybalbeker. In de Amsterdamse derby ver sloeg de ploeg US met 3—0. De setstanden waren 1513,15—11, 15-10. SPLIT Basketbalploeg Ugop- lastika Split heeft de eerste fina lewedstrijd van het toernooi om de KORAC-beker (Europa Cup 3) tegen China martini Turijn gewonnen met 97—84. GRONINGEN Eerste divisie club FC Groningen heeft een vriendschappelijke wedstrijd te gen IFK Norrköping (Zwe) ge wonnen met 20 door doelpun ten van Jan Schipper en Anne Mulder. LONDEN Voor de eerste di visie van de Engelse leaque zijn twee wedstrijden gespeeld ,die zaterdag 6 maart werden afge last De uitslagen zijn: Arsenal- Newcastle United 0—0, Wolver hampton Wanderers-Tottenham Hotspur 0—1. GLASGOW - Hearts heeft zich geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de Schotse voetbalbeker. Hearts won de overgespeelde wedstrijd tegen Montrose na verleninging met 2-1. VILLEURBANNE Real Ma drid heeft zich geplaatst voor de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen basketbal. De Span jaarden verloren in Villeurban- ne van de Franse kampioen As- vel Villeurbanne met 99—101, maar hadden de thuiswedstrijd gewonnen met 113—77. KOPENHAGEN Joke van Beusekom heeft zowel gewon nen als verloren in de twee fina les van het open Deense bad mintonkampioenschap. In het dames enkelspel verloor zij met 411 en 1—11 van de Deense Lene Koppen. In het damesdub belspel won zij met Marjan Luesken met 15—12 en 1511 van Lene Kóppen en Inge Borg- ström (Den). maar een paar jaar gele den kwam Philips met een wereldprimeur op autoradio- febied: de geïntegreerde scha keling I.A.C., die storingen op de FM-band grondig bestreed. Het ging toen alleen om een autoradiomodel met uitslui tend FM-band. Nu, op veler verzoek kan men zeggen, komt het Eindhovense bedrijf dan met een AM/FM apparaat net de IAC storingsonder drukker in twee uitvoeringen, de 22 AN461 en de 22AN764. De eerste heeft drie golfgebie- den (LG, MG en FM-band), waarbij zes stations door mid del van voorkeuzetoetsen kun nen worden ingesteld (2 sta tions op de MG; één op de LG en drie op de FM-band). Het afstemmen wordt verge makkelijkt door automatische fijnafstemming op FM (ATC). De eindtrap bezit een groot uitgangsvermogen. Het appa raat heeft elektronische kort- sluitbeveiliging van de eind trap; verlichte afstemschaal met overzichtelijke indeling; aansluiting voor motorantenne «i aansluitmogelijkheid voor twee luidsprekers. De prijs is 299 gulden, compleet met be veiligingsmateriaal, knoppen ®n voetplaat Het tweede apparaat biedt xde mogelijkheid om stations te beluisteren op de volgende rifgebieden: LG, MG, KG en FM-band. De kortegolf ont vangst heeft "betrekking op de 49 meter band, zodat de ont vangstmogelijkheid van Radio Nederland Wereldomroep met o.a. de ANWB oproepdienst, aanwezig is. De radio is verder uitgerust met zes voorkeuze- toetsen voor een vaste instel ling van de veel beluisterde zenders. Een andere belangrij ke voorziening is de „transmit ter pilot" die door middel van omtrent de ontvangstconditie van de FM-zender waarop is afgestemd. Naarmate de veld sterkte van deze zender zwak ker wordt, gaat het rode licht van continu branden via knip peren uit. De prijs van deze radio is 399 gulden. Charmante inbouw van AM/FM-installatie met IAC- storingsonderdrukker. De Alfetta 1,6 in al zijn glorie. Weinig sportieve auto's zijn zo'n verkoopsucces gebleken als de twee Italiaanse volbloe den, de Alfetta 1,6 en de Alfa Sud TI. Alfa Nederland ver kocht er in 1975 tweemaal zo veel van als in 1974. Dat wil toch wel wat zeggen. Beide wagens hebben iets waardoor je je er meteen in thuisvoelt Het interieur past om je heen, en het rijden er mee is iets vanzelfsprekends. Moeiteloos, haarfijn sturen, moeiteloos schakelen. Je denkt zo'n wagen als het ware naar zijn doel. En dat blijft zo, ook bij hoge snelheden, die voor Alfa bijna gebruikelijk zijn. De Alfetta 1,6 is in feite het kleine broertje van de 1,8. Ui terlijk zien ze er hetzelfde uit, inwendig onderscheidt de eer ste zich door de kleinere mo tor en een ander wageninte rieur, dat zelfs prettiger aan doet dan bij grote broer. On der de motorkap rusten 108 DIN-pk, die zorgen voor een top van 175 km./u., waarvoor dan één liter benzine voor elke tien kilometer gevraagd wordt Maar dan krijg je ook een ruime wagen, een brok sporti viteit met een handelbaarheid en een wegligging, die aan het ongelooflijke grenzen. De jongse uit de Alfastal, de Sud TI, doet voor zijn oudere soortgenoten nauwelijks on der. De familietrek is duide lijk. Natuurlijk wat minder sterk, 68 DIN-pk in het 1186 cm3 motortje, maar toch goed voor een top van meer dan 160 km./u. Wat eigenwijs doet het zwarte spoilertje achterop aan. Maar voor de rest een vol bloed. Prijzen: voor de Alfetta 1,6 betaalt u 17.990 gulden, voor de Alfa Sud TI 14.250 gulden. Gelezen op de achterruit van een auto: .Passeert u maar gerust Ik koop het wrak wel". Een accu die het op een koude dag plotseling laat afweten, stelt de automobilist voor een onaangename verrassing die tijd en geldverlies betekent Men kan dit voorkomen door een periodieke controle, want een geleidelijke achteruitgang van een accu is zeer goed meetbaar. Met een betrekkelijk eenvoudig instrument, de zuurweger, kan een autorijder zelf de controle verrichten. Hij kan dit ook bij een autobedrijf, tankstation, of gespecialiseerd bedrijf laten doen. In deze bedrijven beschikt men over uitgebreider en wat nauwkeuriger apparatuur. Veilig Verkeer Nederland wijst er nog eens op dat het altijd en niet alleen tijdens carnaval beter is zich te laten rijden dan zelf achter het stuur van de auto of de (brom)fiets te gaan zitten. De Deense parkeerschijf ziet er anders uit en werkt anders dan de Nederlandse. Aangezien deze schijf over geheel Dene marken wordt gebruikt en ook binnen de zogenaamde „blauwe zone" verplicht is, is het raadzaam voor Nederlandse automobi listen, om, zodra zij de Deense grens passeren, bij een bank of een benzinestation een „parkeringsskive" te vragen. Ingaande 1 januari is nu ook in Denemarken de veiligheids gordel verplicht bij de wet De eerste drie maanden heeft de politie de opdracht om de Denen in de gelegenheid te stellen aan de gordel te wennen. door Gerard Krone Automobielfabrikanten moeten soms bijzonder grote investeringen doen om hun produkten te kunnen testen. Zo heeft Ford-Duitsland in het ontwikkelingscentrum Keulen-Merkenich onge veer 16,5 miljoen gulden geïnvesteerd voor de bouw van een nieuwe windtunnel, waarin bijna alle klimaten die op de aarde voorkomen, worden nagebootst Een enorme ventilator kan de lucht met een snelheid van 180 km/uur laten circuleren. Deze lucht kan afgekoeld worden tot 40° C onder nul of verhit worden tot 50° C. Ook de relatieve luchtvochtigheid kan geva rieerd worden tussen de 5% en 95%. Op de ingebouwde rollentestbank kunnen voer tuigen met motoren tot 225 pk op topsnelheid worden „gereden". De verschillende pnderzoe- kings- en meetinstrumenten zijn met een com puter verbonden, die de resultaten registreert en daarna analyseert. In de nieuwe windtunnel kunnen allerlei tests worden uitgevoerd onder andere op het gebied van rem temperatuur, uitlaatsystemen, drukver- deling op de carrosserie en het goed functione ren van de verwarming en de ventilatie. Al deze tests werden reeds bij de ontwikkeling van de nieuwe Taunus uitgevoerd. Ook de kleine wa gen van Ford, de Fiesta, zal tal van testen ondergaan in deze windtunnel voordat deze wagen in september 1976 op de markt komt

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13