deTijd Eén treinkaper toont spijt op eerste dag proces 223.600 Aantal werklozen gestegen tot HP Taxichauffeur: Als er niets gebeurt gaat Nederland plat d0ENE JAcom x Actie tegen Koninklijk Huis om samenleving te ondermijnen VREDESTEIN w Kneusjes gaan op de bon DONDERDAG 11 MAART 1976 I.E1DSE COURANT PAGINA 7 DEN HAAG Eind februari waren in Nederland 190.810 mannen en 47.290 vrouwen werkloos. Bij de mannen betekende dit een stijging met 1.830, bij de vrouwen een daling met 2.460. Hoewel de werkloos heid in ons land daarmee in feite afnam, steeg het cijfer, gecorrigeerd voor het seizoen, met 8.400 tot 223.600. Dit blijkt uit het verslag over de arbeids markt, dat het ministerie van sociale zaken gisteren heeft gepubliceerd. Volgons het ministerie kan de stijging voor een belangrijk gedeelte worden toegeschreven aan de vorstperiode van begin februari. Ten gevolge hiervan steeg vooral het aantal werklozen onder de bouw vakkers. De werkloosheid nam in februari af in de provincies Gelderland, Noord- en Zuid-Holland en Zeeland. In de andere provincies was sprake van een kleine stijging, of bleef het aantal gelijk. In alle provincies steeg de werkloosheid onder de mannen, behalve in Zuid-Holland. Bij de vrouwen daalde de werkloosheid in alle provincies, behalve in Groningen. Bij de mannen kwam meer werk voor handels- en kantoorpersoneel, in de horeca-sector en voor losse arbeiders. Het ministerie van sociale zaken noemt de ontwikkeling op de arbeidsmarkt in de drie noordelijke provincies het ongunstigst.. Voor het seizoen gecorrigeerd nam hier de arbeidsreserve toe met 18 procent. Deze toename was vrijwel helemaal onder de bouwvak kers. Het aantal mannen en vrouwen, dat tewerkgesteld is op aanvullen de werken steeg met 100 tot 5.250, het aantal bij sociale werkvoor zieningsobjecten nam met 170 toe tot 6.410. De vraag naar personeel steeg in februari met 100 tot 40.400. Half januari waren er 723 bedrijven met werktijdverkorting voor 45.134 werknemers. Deze vrij forse daling is, volgens het ministerie van sociale zaken, normaal gezien het seizoen. II FISi&IRS Elsevier constateert dat een ta xichauffeur eigenlijk niet te be schermen en dus vogelvrij is. Toch zegt er een: „Als er nu niet iets gebeurt, staan wij met voor de gevolgen in. Heel Nederland gaat dan kompleet plat". Het omslagartikel is gewijd aan Jan Soldaat. Een onderofficier: „Ik kan wel janken als ik dat treurige zootje voorbij zie sjok ken. Als ik dat vergelijk met het prima stelletje dat we 10 jaar geleden nog hadden, denk ik wel eens: wat is er gebeurd in Nederland?" Conclusie van de reportage: „Al met al is het duidelijk dat Jan Soldaat morrend, slordig, lang harig maar toch paraat een on zekere toekomst tegemoet gaat. Haya van Someren zegt in een interview: „Wij komen niet op onze knieën naar de KVP of CDA toe om te vragen: Wilt gij alstublieft met ons regeren? Daar zijn we te groot en te trots voor". In de Haagse Post zegt de inter nationaal goed ingevoerde jour nalist Willem Oltmans over prins Bernhard: „Hij gaat om met de verkeerde mensen. Dat zit me dwars. De Koningin be grijpt het wel, dat we de kant van Palme in Zweden uit moe ten, maar de Prins niet. Dat is zo'n ezel. Hij moet gewoon weg, naar Acapulco of zo". Voorts een interview met werk geversvoorzitter mr. Ch. van Veen, die niet in de nullijn Wijkt te geloven. „Dat het geen vetpot zal worden de komende jaren, staat wel vast. Ook een vraaggesprek met top man Stratenus van de Steven- groep die meer dan 60 miljoen dollar gaat investeren in de Chi leense junta. „We hebben niet de indruk dat Den Uyl er wak ker van ligt". Een analyse van de vraag ot de Afrikanen zwart of rood zijn, leidt tot de conclusie: „Als een eenvoudige Afrikaanse boer voor de keus komt te staan: voortgezette onderdrukking of communisme, dan kiest hij het laatste, al zegt het woord hem verder geen fluit". Vrij Nederland verbaast zich over het talent waarmee prins Bernhard zich met dubieuze fi guren uit de internationale za kenwereld weet te omringen, in de Bilderberg conferentie en met name ook in de „Club van 1001" die heet te ijveren voor het Wereldnatuurfonds: aanhan gers van de apartheidspolitiek uit Zuid-Afrika en 40 Spanjaar den", zonder een uitzondering aanhangers van het fascisme, in een aantal gevallen zelfs naaste vrienden of adviseurs van Fran co en inmiddels van Juan Car los". en: „Uit de ledenlijst blijkt dat de Koningin zelf ook lid is. En dat betekent dat Nederland se kabinetten waarschijnlijk on- gewild hebben toegelaten dat de Koningin lid is van een club waarin mensen met een besmet verleden en soms nog besmetter heden zitten". Voorts schildert het blad de rol van PvdA-Kamerlid Piet Danc- kert in de Dassault-affaire. „Het is de hele fractie en de hele Partij van de Arbeid die verant woordelijk waren voor het doen en laten van Danckert. Door zo veel vrijheid op het gebied van buitenlandse zaken en defensie te verstrekken aan een Kamer lid dat er zelf voortdurend ver steld van staat dat hij het zover heeft geschopt, kon er een soort eenmanszaakje ontstaan". Voorts onthullingen uit een ge heim rapport van de Leidse uni versiteit. „Een aanrijding, en het radioactieve afval rolt over de Leidse keien". De sportrubriek schrijft over het kapotmaken van de goedwil lende, gezagsgetrouwe Pool Br- zezanczyk door Feyenoord. „Zo'n trainer moest mislukken, moest een zielig hoopje mens worden, moest een vernedering ondergaan die je je ergste vij and nog niet gunt. Hoe geestig Kristensen soms ook mag zijn, het is uiterst lullig en banaal om als teken van afkeuring je broek te laten zakken". De Tijd heeft een vraaggesprek met de Duitse bondskanselier Schmidt. „Zeer nauw zijn bij voorbeeld de betrekkingen tus sen minister in Bonn en mijzelf enerzijds en uw minister-presi dent Joop den Uyl en ministers als Max van der Stoel en Wim Duisenberg anderzijds. We heb ben dit nooit zo aan de grote klok gehangen, maar er intus sen soms wel aardig ons voor deel mee gedaan". Over het proces in Assen schrijft het blad: ..Het strafrecht is in feite een machteloos sys teem en het opleggen van een zware straf niet meer dan een machteloos gebaar. Je lost er niets mee op. en zeker niet de Zuidmolukse problematiek". Het blad heeft ex-Ajax vedette Jan Mulder aangetrokken als sport commentator. „Vergeet het maar. Afgezien van het feit dat Cruyff waarschijnlijk bij Barce lona blijft, zou een eventuele terugkeer op een soort desillusie uitdraaien. En het is ook de vraag of Michels blijft". In de Groene Amsterdammer een groot artikel over het alter natieve „Ons medies centrum" in Oss. „In de hele maatschappij ontbreekt gezondheidsvoorlich ting. Dat komt volgens rruj door de minachtende kijk die artsen hebben op wat gewone mensen zouden kunnen en zouden we ten. Een verslag uit vrij Angola con stateert dat een guerrilla van MPLA-tegenstanders onwaar schijnlijk is. „Zoals de voorbeel den van Cuba en Vietnam bewe zen hebben, is er voor het voe ren van een guerrilla een gezon de politieke basis noodzakelijk. Een lang verhaal tenslotte over personeelswerkers bij Hoogo vens, die weigeren nog langer voelsprieten van het kapitaal te zijn". Hervormd Nederland heeft een gesprek met dë voormalige schaatscoach .Anton Huiskes die zich nu bezighoudt met de re creatiesport en als zodanig een tegenstander blijkt van dwang en geforceerdheid, tot bij het trimmen toe. „De mensen mo gen niet het idee krijgen dat ze een hartinfarct oplopen als ze niet aan sport doen. Dan maak je ze bang, net zoals men vroe ger zei: Als je niet bidt, kom je niet in de hemel". Ook een interview met onder wijsdeskundige prof. J. van Hul st. „Mijn leven lang heb ik me ingezet voor goed onderwijs voor de arbeiderskinderen. Ik zou niet graag willen dat ze dezelfde weg moeten afleggen als ik_gedaan heb. Een interview tenslotte met de industriepredikant ds. M. de Jong. „Er zullen nog wel wat kabinetten op vallen. Maar de bevrijdingsbeweging van de ar beider is niet te stuiten. Al zijn er ook onder de arbeiders maar weinigen die de knie voor Baal niet gebogen hebben, maar ze zijn er, zo authentiek, zo diep, dat het door gaat. Maar of de kerk er bij zal zijn ik weet het niet". Van een onzer verslaggevers ASSEN Het decor waartegen het proces tegen de zeven Zuidmolukse treinkapers zich afspeelt is bizar. Aan de ene kant het met pantservoertuigen en mobiele eenheden van de Rijkspolitie zwaarbewaak te gerechtshof aan de Brink in Assen, aan de andere kant Zuidmolukse jongeren die vlak voor de mansho ge afzettingen een spandoek ophouden. De tekst: „Zij zijn geen terroristen, maar deden dit voor de toe komst van ons volk en voor de onafhankelijkheid van ons volk. Om dit verder te kunnen verwezenlij ken zijn wij ook bereid te doden en te sterven". Jonge Zuidmolukkers joelen en schreeuwen. Een voorbijganger wordt het teveel: „Aan de over kant praten ze over het dood schieten van drie mensen. Hier maken ze er grapjes over". Het beeld wordt grimmiger wanneer een Zuidmolukse jon gere probeert RMS-pamfletten op te plakken. Hij wordt gemo lesteerd en met hoofdverwon dingen in het ziekenhuis van Assen opgenomen. Dan de verdachten van wie er gisteren vier gehoord werden door de rechtbank die gepresi deerd wordt door mr. J. C. Fliek. Moeizaam formulerend in het Nèderlands. Voortdurend proberen te voorkomen dat zij een medestrijdmakker ongewild zouden belasten. Allen voelen zich mede verantwoordelijk voor de vier slachtoffers. Uit de reconstructie van het ge beuren in de trein blijkt dat de moord op de machinist Braam bij wijze van spreken „per onge luk" gebeurde. Kobus T (26) en Djerrit H. (23) hadden opdracht de machinist te overmeesteren. Toen de man de deur na gealar- meerd te zijn door zowel het stoppen van de trein als het waarschuwingsschot van H. dichtsloeg, schoot zowel Kobus met een pistool het schot doorboorde de wang van de ma chinist als Djerrit met een Winchesterkarabijn, waarbij hij het bovenbeen van Braam ver brijzelde (het was een dum- dum-kogel). Met afgewend hoofd zorgde Kobus tenslotte voor het genadeschot, hoewel hij op het onderlichaam van de zwaargewond op de grond lig gende man richtte. Verschil van mening Daarna de executies van Leo Bulter uit Lonneker en Bert van Bierling uit Sappemeer. Paul S.. Kobus T. en Joop M. (21) kon den het niet aanzien en wend den het hoofd af bij de eerste moord. Toch schoot Paul samen met Eli J. H. (24) op de gekniel de Bulter die buiten het genade schot van Albert S. (22) kreeg. Bestond erover de executie van Bulter nog eensgezindheid on der de kapers, over de moord Als tweede verdachte in het proces werd gistermiddag de 26-jarige Kobus T. voor de rechtbank geleid. op Bierling ontstond verschil van mening. Met name Joop M. was er tegen, anderen twijfel den en zeiden dat zij in ieder geval het vonnis niet wilden vol trekken. Daarop schoot Eli tenslotte Bierling dood, nadat een plan om in diens plaats een astmati sche vrouw te executeren ver worpen was. Op dat moment geloofden sommige kapers niet meer in een goed resultaat van de aktie, die zijn voortzetting in een vliegtuig op Schiphol zou hebben moeten vinden. „Dat was beter te verdedigen", aldus Djerrit, die volgens het psychologisch rapport dat over hem is uitgebracht in lichte ma te minder verantwoordelijk voor het gebeuren is in de trein. Op de karakteristiek dat hij de man is geweest die de minst gelukkige handelingen heeft verricht met betrekking tot de dood van de machinist en het ricochetschot dat Paul een oog kostte protesteerde hij met te zeggen geen spijt over zijn deel neming aan de aktie te hebben. „Voor mij maakt het geen ver schil of ik al dan niet mensen in koelen bloede doodschiet", aldus de branieachtige Djerrit die daarbij op veel scepsis stuit te bij mr. Fliek. Op de vraag of hij zoals andere kapers gehuild had na de dood van Bierling antwoordde hij: „Ja van blijd schap!" Het voorlichtingsrap port: „Vaak toont hij zich ge voelloos, waarbij hij ook voor vol wil worden aangezien". De rechtbank wordt gepresideerd door mr. J. C. Fliek. Op de achtergrond staan de wapens die bij de treinkaping en de gijzeling werden gebruikt. Spijt betuigd De enige die gisteren spijt be tuigde over het gebeuren was Joop M. (zijn broer was betrok ken bij de gijzeling in het Indo nesische consulaatsgebouw op dezelfde tijd in Amsterdam). Ik kon het niet langer aanzien dat wij Zuidmolukkers op deze manier door de Nederlandse re gering behandeld werden, moti veerde hij zijn deelname aan de aktie. Hij zei geprikkeld te zijn geweest door uitspraken van ko- 'ningin Juliana „elk volk heeft recht op zijn onafhankelijkheid" en Kamervoorzitter Vonde ling „De Nederlandse regering had aan VN-landen kunnen uit leggen hoe onze zaak precies in elkaar zit", zei hij voor de recht bank. „Het gaat er niet om dat wij teruggaan, het gaat erom dat de mensen daar in vrijheid kunnen leven". De vriendelijk heid die de gijzelaars ook na de drie moorden de kapers bleven betrachten had hem in verwar ring gebracht. „Kreeg je het er moeilijk mee", vroeg mr. Fliek. „Ja", stamelde Joop nauwelijks hoorbaar. Deze treinkaper bleek te zijn opgegroeid in een gezin waar van de ouders hun tien kinderen voorhouden dat zij moeten leren behulpzaam te zijn bij de we deropbouw van het Zuidmoluk se volk. Dit zijn geen werklozen die een aktie voeren, maar volle dig gemotiveerde jongens, had den zij de reclasseringsambte- naar laten weten. In een brief aan de wijkraad van Bovensmil- de had Joop laten weten dat „het doden van mensen niet de methode is om het ideaal van de Republik Maluku Selatan (RMS) te bereiken" Joop M. besloot zijn eerste op treden voor de rechtbank met een opgestoken gebalde vuist. Familieleden schreeuwden iets terug in het Maleis terwijl zij dit gebaar beantwoordden. Morgen zullen alle zeven verdachten ge zamenlijk in Assen terechtstaan waarna de officier mr. C. J. van Oldenbeek requisitoir zal hou den. Op die dag zullen ook ge tuigen worden gehoord. Senator van Riel (VVD): Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Volgens mr. H. van Riel, voorzitter van de VVD-fractie in de Eerste Kamer, worden acties tegen het Koninklijk Huis gevoerd met de bedoeling de bestaande samenleving te ondermijnen. Mr. van Riel zei dit gisteravond tijdens een spreekbeurt in Zevenbergen. De publiciteitsmedia voeren volgens Van Riel acties tegen de monarchie. „Nu men blijkbaar vreest dat tegen de prins geen bewijzen te leveren zullen zijn, wordt bij voortduring van alles aangenomen, soms gèinsinueerd". De bedoeling hiervan is, aldus mr. van Riel, om het Koninklijk Huis in discrediet te brengen en de bestaande samenleving daardoor te on dermijnen. Een andere doelstelling ervan is om de publieke aandacht van de „wansuccessen" van het kabinet-Den Uyl af te leiden. Volgens de WD-senator maakt het kabinet- Den Uyl van het land „een puinhoop". Doordat Andriessen (KVP) en Aantjes (AR) hun voor keur geven aan een samenzwering met de PvdA zijn zij medeverantwoordelijk voor de „chaos". Minister Boersina, aldus van Riel, dreigt met chaotische toestanden, wanneer het kabinet-Den Uyl valt. Maar Boersma weet heel goed, dat met enige goede wil volgend jaar binnen veertien dagen een kabinet van CDA en WD tot stand kan komen. Dat daarvoor nu nog geen voorbereidingen zijn getroffen, is onder meer de schuld van Boersma en Aantjes waarvoor zij bij de verkiezingen zullen boeten. Een verzwakt CDA zal niets anders kunnen zijn dan een klein invloedloos scheepje achter het fregat van de PvdA, aldus mr. van Riel. Filosofie wellicht eindexamenvak DEN HAAG (ANP) Filosofie kan in de toekomst misschien eindexamenvak worden bij het voortgezet onderwijs (gymna sium, atheneum en havo). Dit antwoorddde staatssecretaris De Jong (Onderwijs) gisteren op in de Tweede Kamer gestel de vragen. Op één school wordt geexperi- menteerd met filosofie als eind examenvak. vorig jaar werden daar de eerste examens afge legd. Ook enkele andere scholen hebben belangstelling voor het experiment. „De uitkomst van het experiment zal uitwijzen of filosofie als eindexamenvak toe komst heeft", aldus de staatsse cretaris. MENEER STERBAND WEEKAANB1EDING STERBANDTS-BANDENSERVICE Air-India terug op Schiphol SCHIPHOL Na een onderbre king van vier jaar komt Air-In dia terug op Schiphol. De Am sterdamse luchthaven wordt met ingang van 4 april aan staande eenmaal per week op genomen op het traject van Bombay-Delhi naar Londen. Op de heenreis naar Londen arri veert de Boeing 707 uit India op woensdagavond 17.15 uur en vliegt om 18 uur door naar Londen. De terugreis naar India, die via Schiphol leidt, staat voor zon dagavond op de dienstregeling. UTRECHT Weggebruikers die het met het onderhoud van hun voertuig niet zo nauw nemen en in een „kneus" rondtuffen kunnen de komende weken rekenen op een forse bekeuring wanneer ze politiecontrole treffen. In het kader van de actie „Laat hem nakijken" van Veilig Verkeer Neder land (VVN), waarbij gewezen wordt op het (levens)belang van goed onderhoud, gaat de politie bij tal van controles zaken als ban den, remmen, stuurinrichting en uitlaten onder de loep nemen. Tijdens een soortgelijke controle-actie vorig jaar werden, volgens WN, in een week tijd ruim 5.000 overtredingen geconstateerd. In 2700 gevallen betrof het gebreken aan ban den, remmen, stuurinrichting, uitlaat, en richtingaanwijzers. Meer dan 2.000 auto's vertoonden zelfs meer dan een van deze gebreken. Maar liefst 375 auto's waren er zo slecht aan toe dat ze meteen uit het verkeer moesten worden genomen. Uit een door WN in samenwerking met 274 garagebedrijven ingesteld onderzoek kwam naar voren dat bij een derde van de 35.000 gecontroleerde auto's de verlichting niet in orde was. Recente cijfers van de rijkspolitie hebben uitgewezen dat van mei 1974 tot mei 1975 1800 processen-verbaal tegen automobi listen werden opgemaakt wegens defecten aan de verlichting. Tijdens de komende controle-acties zal de politie ook aandacht besteden aan de schok- brekers, het dragen van autogordels en de aanwezigheid van deel drie van het kente kenbewijs. Ook de bromfietsers kunnen op verscherpte controles rekenen (dragen val helm en geluidsoverlast). Wachtlijsten gevangenissen groeien DEN HAAG - De wachtlijsten voor de gevangenissen groeien nog steeds, aldus de constate ring van het Tweede-Kamerlid Roethof (PvdA) in schriftelijke vragen aan de bewindslieden van justitie, minister van Agt en staatssecretaris Zee val king. Gevraagd is niet alleen naar de oorzaken van de groei maar ook naar de publikatiedatum van de beloofde nota over het ge vangeniswezen. Het Kamerlid meent te weten, dat de achterstand bij de ten uitvoerlegging van lopende von nissen opnieuw met duizenden toeneemt. Enige tijd geleden was daarvan ook sprake en daarom viel het besluit bepaal de straffen kwijt te schelden. Roethof vroeg nu ondermeer of de bewindslieden zich hun toe zeggingen herinneren, dat de voortdurende oplopende achter standen bij het tenuitvoerleggen van lopende vonnissen niet op nieuw met noodmaatregelen mogen worden bestreden. Gevraagd is voorts naar de oor zaken van de nieuwe achter stand.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7