Voorschoten verdrinkt in het verkeer Spoedig start nieuwbouw in plan-Berkhout Honden bezorgen bollenkwekers en tuinders overlast Katwijk wil werk wijkverenigingen aan banden leggen Bouw wijkgebouw „Cleyn Duin" nog steeds onzeker Straalzender kost Leidschendam 90 mille LEIDSE COURANT. HET WORDT MET DE DAG ERGER Van onze correspondent VOORSCHOTEN Het wordt met de dag erger: Voorschoten verdrinkt in het verkeer. De verkeerstra- verse VeursewegKon. JulianalaanLeidseweg krijgt per etmaal 20.000 tot 24.000 auto's te verwerken en daar is deze provinciale weg (gedeeltelijk) niet op berekend. Oorzaak van dit geweldige verkeersaanbod is de veranderde visie op het particuliere vervoer in de laatste jaren, waardoor wel de uitbreiding van het wegennet tot staan is gekomen, maar niet een ver hoogd aanbod op het openbaar vervoer. Verantwoordelijke man in Voor schoten is wethouder A. Eve- leens. Een aimabele figuur, die na een periode van secretaris van de gemeente Voorschoten terug gekeerd is als wethouder voor openbare werken in het dagelijks bestuur van de ge meente Voorschoten. Hij is ver kozen als wethouder door de progressieve partijen. Dat is een samenwerking tussen PvdA. D'66 PPR en PSP, die op het oog redelijk verloopt. Tijdens de behandeling van het Beleidsplan Voorschoten kreeg de wethouder naar zijn hoofd geworpen dat hij niets anders doet dan verkeersproblemen op lossen door de ellende van straat A te verleggen naar straat B. Afgezien van het gege ven dat de wethouder alleen verkeersmaatregelen kan ne men zodra de commissie open bare werken daarmee akkoord gaat, geeft het toch te weinig eer aan het streven van de wethou der om gewoon te trachten te komen tot een zo veilig mogelij ke doorgang door Voorschoten. Hij wordt daarin geremd door zijn eigen partij, die graag iede re autobezitter wil verbieden en de WD, die ruim baan vraagt voor de automobilist, omdat de vrijheid van de wijze van ver voer het recht van de burger is. De; vroegere provinciale weg tussen Den Haag en Leiden is enige jaren geleden gerecon strueerd door de provincie in het besef dat er een nieuwe weg zou komen, de zgn. Leidse Baan. Daardoor is de ruimte, die na het vertrek van de Blau we Tram aanwezig was, niet volledig benut voor de autoweg. De Leidse Baan is niet verder gekomen dan het viadukt over de Papelaan en voorlopig is er geen kans dat deze verkeersa der snel gerealiseerd zal wor den. Voorschoten heeft zich uit gesproken voor de aanleg van de Leidse Baan, evenals Leid schendam. Het is niet alleen het wegvallen van de Leidse Baan, maar ook het niet juist functioneren van de rijksweg via Ypenburg naar Amsterdam. Van de tien auto's zijn er negen doorgaand. Die automobilisten komen uit de Rijnstreek gemeenten, zoals Lei derdorp en Alphen. Normaal zouden deze auto's op hun weg naar werkplaats of woonoord de rijksweg nemen. Zolang er dagelijks opstoppingen zijn bij de rotonde in Leidschendam, zo lang verkiezen deze automobilis ten de weg door de dorpen rich ting Den Haag of omgekeerd naar huis. Voorschoten wordt door het openbaar vervoer allerminst vergeten. Met de trein is de afstand Voorschoten—Den Haag C.S. met overstappen aan de Laan van Nieuw Oost-Indië" slechts 18 minuten. Toch blijft het openbaar vervoer slechts een klein stukje van het foren zen verkeer opvangen. Nauwe lijks 10%. Zelfs de interlokale lijn, de zgn. sneldienst tussen Leiderdorp en Den Haag, krijgt niet die toeloop als verwacht werd. Schrijnend wanneer be seft wordt dat deze lijn speciaal ter vervanging van de Leidse Baan werd gezien. Wethouder Eveleens, kan even als zijn Leidschendamse collega, weinig anders doen dan trach ten de overbezette verkeerstra- verse tussen Leiden en Den Haag zo veilig mogelijk te ma ken. Een van zijn laatste voor stellen is in het centrum de af slag onmogelijk te maken vanaf de Kon. Julianalaan naar de Nassauwijk. Het wordt hem door de Nassauwijkbewoners niet in dank afgenomen. Dage lijks zijn er 1000 forenzen, die van die afslag gebruik maken. Het verkeer is thans binnen de Voorschotense gemeenteraad een heet hangijzer geworden. Over tal van problemen zijn de raadsleden het eens, maar over het verkeer allerminst Was het sprookje van vroeger maar waar geweest: „Voorschoten dichtgeplakt met krantepapier!" Wethouder Eveleens: geremd door zijn eigen partij, de PvdA. Op verzoek van de hele raad zal wethouder Eveleens gaan pra ten met de twee grote gemeen ten in de omgeving: Den Haag en Leiden. Of het allemaal veel zal uithalen? De tijd zal het leren. Het enige lichtpuntje aan de verkeershorizon is dat de rotonde bij Leidschendam op de rijksweg misschien eind van dit jaar gereconstrueerd zal zijn, waardoor de rijksweg ook een functie krijgt in het forenzen- verkeer tussen Leiden en Den Haag. Joop Peeters. Van onze correspondent NOORDWIJK Honden zijn de meest besproken dieren in de Noordwijkse gemeenschap. Zelfs op bet hoogste niveau klaagt men over bun wangedrag. Zo kwam in de gemeenteraad reeds herhaaldelijk de vervuil ing van de trottoirs ter sprake, want honden plegen juist daar hun behoefte te deponeren sn niet in de goot. De begeleiders de goede niet te na gesproken trekken er zich over het algemeen weinig van aan waar hun hond gaat zitten. Zij laten zelfs toe dat hun dier gebruik maakt van andermans tuintje of van de straat voor andermans hek. Het bevuilen van de trottoirs leidde destijds tot een raadsbe sluit, waarbij aan B. en W. de bevoegdheid werd verleend straten en wijken aan te wijzen, waar men de honden aan de lijn moest houden. Tot nog toe heeft men daarmede niet veel resultaat geboekt Nog onlangs besloot de raad dat zich gedurende de seizoen maanden op het strandgedeelte tussen „Helmhorst" en de post van de Noordwijkse Reddingsbrigade in de noord overdag geen honden mogen bevinden. Met dit verbod beoogt de raad de vervuiling van het strand door honden tegen te gaan. Thans zijn het de bollenkwekers en tuinders, die met lede ogen aanzien hoe honden de net boven de grond komende gewassen vernielen of beschadigen, 't Is onvoorstelbaar hoeveel deze dieren in korte tijd kapot maken. Geen wonder dat deze overlast de kwekers in hoge mate irriteert Elk jaar komt deze zaak steevast aan de orde op de vergaderingen van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur. Soms beloopt de schade aan de gewassen honderden guldens en in een tijd, dat de meeste kwekers toch al moeite hebben om het hoofd boven water te houden, komt zo'n schadepost dubbel hard aan. Gewoonlijk zijn het honden, die in groepjes van twee of meer op de kwekerijen of in de tuinen huishou den. Ook veehouders houden hun hart vast als zij de viervoeters signaleren in weilanden waar schapen lopen. Meer dan eens komt het voor dat deze schapen worden doodgebeten of in een sloot gedreven. De boer moet dan maar zien dat hij z'n geld krijgt, want lang niet altijd gelukt het te achterhalen wie de eigenaar van de hond of honden is. Echte hondenliefhebbers zorgen er wel voor, dat anderen geen schade of hinder ondervinden. Er zijn evenwel tal van honden„houders", die zich aan het doen en laten van hun dieren weinig of niets gelegen laten liggen en ze de straat opjagen. Het komt zelfs voor, dat honden in particuliere tuinen ravotten en de gewassen vernielen, terwijl de dames- en herenbegeleiders toekijken. Zij roepen hun dieren zelfs niet terug. Volgens de Algemene Politieverordening van de gemeente Noordwijk is het verboden honden zonder toezicht op de weg te laten loslopen. Eveneens is strafbaar het los laten lopen van honden op particuliere terreinen of tuinen zonder dat men van de eigenaar of gebruiker van dit terrein toestem ming heeft. De politie heeft aangekondigd op de naleving van deze bepalingen streng toe te zien. Bovendien kunnen de eigenaars of houders van de honden aansprakelijk gesteld worden voor de schade, die deze dieren veroorzaken. Men doet er dus verstandig aan om honden aan de lijn te houden. Van onze correspondent Katwijk Het is niet ondenkbaar, dat in de toekomst het van de wijkverenigingen door de gemeentelijke overheid worden beperkt. Dat is de conclusie van een discussie tijd de vergadering van de commissie van Onderwijs en Vrije tijds steding gisteravond. „Wanneer blijkt dat er in het jongeren- bejaardenwerk door meerdere organisaties voor dezelfde rrwtu wordt gewerkt en er dus geld wordt verspild, zal dit mot worden bestreden", aldus wethouder H. Haasnoot. Hij reageet. met deze woorden op een opmerking van SG P-fractieleider van der Mey tijdens de discussie over het onderwerp „de posi van de wijkverenigingen". Het werd overigens een voor de commissieleden bijzonder onbe vredigend urenlang gesprek, aan de hand van een summiere nota van wethouder H. Haas noot. Hoewel al enige jaren reeds vier wijkverenigingen functioneren, wordt pas nu de visie van de raadsleden over de positie van deze verenigingen gevraagd, zo protesteerde een van hen. Het wachten is nog steeds op de z.g. „Welzijnsnota", (die een algemeen kader moet gaan aangeven voor alle voor zieningen) en het rapport van de vorig jaar ingestelde commissie ad-hoc, inzake wijkverenigin gen. „Onze kritische houding impli ceert echter geenszins dat we twijfelen aan het vele goede werk van de wijkverenigingen" zo verwoordde J. Vink (CHU) zijn door alle mede-commissiele den gedeelde mening. De discussie, die op verzoek van alle leden tijdens de volgende vergadering zal worden voortge zet, vormt de basis van de toe wijzing van gelden in de nabije toekomst voor de bouw v wijkgebouwen. Stuk vi beschikken de vier wijkvera gingen nog niet over een schikt gebouw; door middel een nota „Informatie - Comn nicatie - Accommodatie" wej zij het gemeentebestuur eindt rig jaar nog eens op deze not Hond knuffelt tijger Een knuffeltje voor de zes weken oude Bengaalse tijger van een bijna 1 jaar oude hond. Dit tafereeltje is te zien in de dierentuin van Redwood-city in Californië. Over een jaar springt de Bengaalse tijger niet zo aardig meer om met de hond. De tijger weegt dan ruim 200 pond. Van onze correspondent Lisse De gemeenteraad van Lisse heeft gisteravond zijn fiat gegeven aan een voorstel van b. en w. een contract af te sluiten met projectontwikkelaar Vastgoed Holland b.v. uit Gouda voor de bouw van 232 woningen in het bestemmingsplan-Berkhout. Met de bouw wordt spoedig begonnen. De woningen zullen bij voorrang worden toegewezen aan inwoners van Lisse of aan hen die economisch gebonden zijn aan deze plaats. De Lissese raad besloot voorts bij de Kroon in beroep te gaan tegen het besluit van Gedeputeerde Staten niet akkoord te gaan met de bestemmingsplannen zoals die door de gemeente zijn opgezet Tijdens de raadsvergadering werd tevens besloten dat bij de basisschool „De Klarinet" een lokaal gebouwd zal worden om de enorme toeloop van leerlingen het komende schooljaar op te vangen. De extra leerlingen van „De Wildeling" zullen met ingang van het schooljaar 1976/1977 worden ondergebracht in een leeg staand lokaal van „De Poeleway". Noordwijkerhout verwacht spoedig toestemming voor bouw verzorgingstehuis Van onze correspondent Noordwijkerhout Met de bouw van een verzorgingstehuis in Noordwijkerhout zal waarschijnlijk in april of mei van dit jaar worden begonnen. Gedeputeerde Staten hebben al gunstig beslist, het is nu nog wachten op de goedkeuring van het ministerie van Volkshuisvesting. Déze mededeling deed wethouder Koelewijn tij dens een informatie-avond van het CPG in hotel Van der Geest. Hij deelde verder mede dat met de bouw van 300 woningen in het plan Zeeburg, in het gebied omsloten door Zeestraat, Zeeweg, Schulpweg en Dorpsstraat, over enkele jaren kan worden begon- Tijdens deze informatie-avond, waarvoor slechts geringe belangstel ling was, werd ook aandacht besteed aan het plan een westelijke randweg aan te leggen en het plan parkeerterrein te creëren in de kom van het dorp. Marathon Bollenstreek in juli (Van een onzer verslaggevers) Bollenstreek De eerste .ma rathon Bollenstreek" wordt ge houden op zaterdag 31 juli. Dit heeft de commissie, die zich met de organisatie bezighoudt, bekend gemaakt. In deze commissie, die onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie werkt, werken samen: atletiek vereniging „De Spartaan, VW Noordwijkerhout en Noordwijk, Winkel Aktie' Komitee uit Noordwijkerhout, Noordwijk Actief en de Evenementencom missie Noordwijk. Het parcours van de marathon komt groten deels in het duingebied te lig gen. Het hele traject ligt op grondgebied van de gemeenten Lisse, Noordwijkerhout en Noordwijk. Volgens de commis sie is het de bedoeling dat de „marathon Bollenstreek" om de twee jaar georganiseerd wordt. Beleidscommissie Nationale Hitparade Lex van Delden heeft gistermiddag in het Muma-huis in Amsterdam de beleidscommissie Nationale Hitparade geïnstalleerd. Op de foto van links naar réchts: Frits Versteeg, Jaap van Praag, drs. W. W. Merk en de voorzitter van Buma Lex van Delden. IIIIIUIIIOUIIIIIIIIIIIIIII Amout Brouwers opnieuw schooldamkam- j pioen van Zoeterwoude Van onze correspondent ZOETERWOUDE - Voor de 5e keer organiseerde de schoolraad van de Sjaloomschool gister middag schaak- en damkam pioenschappen. Daarvoor be stond' grote belangstelling bij de leerlingen van de vier basisscho len. De lustrumwedstrijden trokken totaal 190 meisjes en jongens; 140 dammers en 50 schakers. De aula van de Sja loomschool was zelfs te klein om iedereen een plaats te bie den, zodat de schakers in een klaslokaal werden onderge bracht. De wedstrijdleiding was in handen van de heren Aerts, Loeters en Winters. Uitslagen DAMMEN: 1. Arnout Brouwers (prolongatie van zijn titel), 2. Frank v. Santen Qeerling van de le klas), 3. Nol v.d. Poel. SCHAKEN: 1. Arie Schot, 2. Hans de Jong, 3/4. Ronald v.d. Gees en Jacques de Boer. De beker voor de meest opval lende prestatie ging naar dam mer Frank van Santen. Warmonder ramde 3 wagens Van onze correspondent Sassenheim Een 51-jarige Warmonder is in de nacht van dinsdag op woensdag ernstig ge wond geraakt bij een auto-onge luk in Sassenheim. De Warmon der ramde in de Hoofdstraat drie geparkeerde wagens, die 11e drie zwaar werden bescha- igd. De man is opgenomen in .et Elisabeth-ziekenhuis in Lei derdorp. Hij kon tegenover de politie geen verklaring geven voor zijn rijgedrag. Van onze correspondent Katwijk De ladder naar een wijkgebouw voor de wijkvereni- ging Cleyn Duin lijkt steeds langer te worden. Hoewel het college van b. en w. al reeds meerdere malen aan het bestuur van deze wijkvereniging toezeggingen deed en volwassen verwachtingen wekte, stond gisteravond de commissie van Onderwijs en Vrije tijdsbesteding (waaronder wijkaangelegenheden) nog bijzonder kritisch tegenover de goedkeuring voor de bouw. De meerderheid van de commissie hield zijn stem voor. Voor velen stond de vraag „een gebouw voor de wijk of de wijkvereniging?" centraal. Wethouder H. Haasnoot probeerde de commissieleden dudelijk te maken, dat toch al bij de goedkeuring van de investeringsnota, vorig jaar december, de gelden voor dit wijkgebouw werden gereserveerd. „U draait de rollen om" zo reageerde J. J. Timmermans (CCP) fel: „Steeds wordt ons voorge houden, dat de details later zullen worden behandeld en nu nagelt u ons vast aan die goedkeuring". De heer H. van Mierlo zag graag eerst nadere informatie over de indeling en grootte van het gebouw. De behuizing is afgestemd, aldus voorzitter H. Haasnoot, op beperkte groepsbijeenkomsten; de kosten van de bouw zijn begroot op 130.000,-. Bijeenkomsten voor grotere groepen dienen gehou den te worden in de binnenkort gereed te komen Centrale Accom modatie in de wijk „Hoomes". LEIDSCHENDAM De ge meenteraad moet a.s. maandag avond beslissen over een krediet van 90 duizend gulden voor de koppeling van de Centrale An tenne Inrichting met Zoeter- meer. De straalverbinding die door de PTT zo spoedig moge lijk zal worden aangebracht kost voor 2 TV-programma's 75 duizend gulden. De bouwkundi ge voorzieningen plus de opstel- kosten vragen in de 2 gemeen ten tienduizend gulden, de plaatsing van de apparatuur in het kopstation drieduizend en voor onvoorzien wordt tweedui zend gulden geraamd. Zoals be kend zal Leidschendam boven dien jaarlijks dertigduizend gul den aan de PTT moeten betalen, kosten die vervallen als een re gionale centrale voorziening zou worden aangelegd. Bij de inge komen stukken komen maan dag ook de brieven over de CAI aan de orde waarin klachten over te weinig inspraak en de moeilijkheden die worden on dervonden als men geen aan sluiting wil. Burgemeester en wethouders verwijzen in een toelichting hierbij naar de notu len vjn de onlangs gehouden vergadering van de commissie voor het gas- en electriciteitsbe- drijf waarbij deze klachten hoofdzakelijk erden terugverwe zen naar de woningbouwvereni gingen. Blauw Zwart wil optie op weilanden WASSENAAR De voetbalvi - eniging Blauw Zwart heeft l gemeentebestuur gevraagd hi „optie" te verlenen op de vi janden gelegen ten noordoost van de parkeerplaatsen van I Blauw Zwart-terrein tussen Katwijkseweg en de Dr. Mai velt kade rond de boerderij v de heer W. van Santen, een ander in verband met de dige groei van de vereniging, In het onlangs vastgestelde pi Landelijk Gebied is aan del doelde terreinen een agrarisc bestemming gegeven, maar aan burgemeester en weth: ders de bevoegdheid voorbehj den die bestemming te wijzii in „sport". Aan Blauw Zus kan dus zonder bezwaar woii toegezegd dat de vereng voor de door haar bedoeldeï reinen de eerste gega Overigens zullen burgemarf en wethouders van hun p1 gingsbevoegdheid pas geil maken als door Blauw 1I gemotiveerd is aangetoond uitbreiding van het aantal v den noodzakelijk is. Valkenburg wil gemeentehuis voor twee ton verkopen Van een onze verslaggevers Valkenburg De gemee Valkenburg wil het, straks, !ou gemeentehuis, het lokaal vani Bescherming Burgerbevolki en het politiebureau verkop aan de heer C. van Tol vo 200.000 gulden. De raad besS hierover tijdens zijn vergao ping van aanstaande dinsdi De gemeente heeft bedong dat het gemeentehuis niet woi gesloopt en dat de grond tus: Hoofdstraat 4 en 6 onbeboui blijft Bovenaien mag het hui ge gemeentehuis bij verbouw weinig mogelijk worden aanj tast. Medio 1976 wordt het pï 't Boonrak 21 als gemeentehs in gebruik genomen. Stille Omgang LEIDSCHENDAM - Le schendamse deelnemers aan Stille Omgang te Amsterda kunnen zich aanmelden bij P. Duivenvoorden, Burg. Duyvendijkl. 49, tel. 273244, M. Peters, 't Hort 26, tel. 2756! C. M Pouw, Nieuwstr. 153, t< 274537 of A. Zuiydwijk, Prins Annalaan 320, tel. 274104. I reis gaat 20 maart per bus van het Damplein, verdere opsta plaatsen bij de vleeswaren! briek v.d. Laan, Oude Trai baan, en aan de Veurse Achtf weg 234. De eucharistievieri! wordt om 24 uur gehouden De Krijtberg. Uitbreiding Zoeterwouds gemeentehuis vordert gestaag Van onze correspondent Zoeterwoude De uitbreid» van het Zoeterwoudse gemet tehuis vordert gestaag. De b vleugel, die in de jaren dert aan het uit 1870 stammen gemeentehuis is toegevoegd, gesloopt. Als gevolg van deze werkzaal heden zijn diverse diensten de gemeente in andere gel wen ondergebracht. De di gemeentewerken is moment» gehuisvest in een bouwkeet voor het raadhuis staat. Weth» der De Jong hoopt dat nog de week de eerste paal geslag" kan worden voor de uitbreid» van het gemeentehuis.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4