USHAL AAN VONDELLAAN SCHAADT HET WOONMTLTEIP if Stichting Mast wil zo snel mogelijk kabeltv in Leidse regio Bewoners Morskwartier lichten bezwaren toe: TOCH MET MULTMSIE IN ZEE iONDERDAG 11 MAART 1976 LEIDSÉ COURANT PAGINA 3 Leiden iktueel iigsigilgil Raadsleden sleutelen ftan compromis over Rijnsbur- erweg Van een onzer verslagge vers ,EIDEN Misschien lomt er in de raadsverga- lering van aanstaande naandag, als er weer over Ie reconstructie van de tijnsburgerweg wordt ge- proken, toch nog een com- iromis uit de bus. Door de aadsleden Peters (PvdA), [uijers (VVD) en Beijen »PR) is de laatste dagen lekeken in hoeverre amen- lering van het voor hen invaardbare voorstel het college nog tot een icceptabele oplossing zou eiden. Zij willen namelijk voorko men, dat door toedoen van de Leidse raad uiteindelijk de 2,2 miljoen subsidie verspeeld zou morden. Het drietal geeft er in dat geval de voorkeur aan als niet Leiden de zwarte piet in Lhanden krijgt. Vandaar het "'zoeken naar een compromis, zal worden ingediend als wethouder Waal de argumen ten van een nogal geheimzinni- werkgroep zal hebben ont zenuwd die in een rapport heeft gesteld dat de nage streefde snellere afwerking van bet openbaar vervoer ook "via een andere afstelling van destoplichten te bereiken zou 'zijn.Be opstellers van dat rap- port (die bij nader inzien een aantal verkeersdeskundigen de gemeente Amsterdam blijken te zijn) wilden daar- ■e aantonen dat reconstruc- alleen maar geldverspillerij [zou zijn. 'anneer Waal hierin is ge laagd zou het collegevoorstel «mendeerd moeten worden die zin, dat zo mogelijk de toch via de autotunnelbuis iat rijden en niet via die van Ie fietsers en voetgangers, dat ?rder de dubbele halte ter igte van de Wassenaarse- leg wordt gereduceerd tot een ibaanshalte en dat ook de links-afstrook op het itionsplein richting stad-uit imt te vervallen, zodat dat geen bomen zou kosten. Vietnamese artsen lopen u Sage bij AZL Van een onzer verslaggevers JllEIDEN Enkele Vietname- in se gynaecologen brengen binnenkort een bezoek aan Leiden. Zij zullen drie maan den werken in de Vrouwenkli- II niek van het Academisch Zie- 'kenhuis. De artsen zullen zich bezighouden met onder meer bet voortijdig herkennen baarmoederkanker. Behalve de gynaecologen komt nog een aantal andere Vietnamese artsen naar Ne- ,J derland. Zij zullen elders 11 Stageperiode doorbrengen. Het gehele project wordt gefinan cierd door Nuffic (Netherlands universities co-operation), die ,rl honderdduizend gulden schikbaar stelde. Bijna 900 voor Nieuw Leids Dierenasiel Van een onzer verslaggevers LEIDEN De bingo-avond voor het Nieuw Leids Dierena siel heeft 881,82 opgebracht. Een kleine honderd Leide- naars heeft gisteravond ge hoor gegeven aan de oproep van de Leidse afdeling van Nederlandse Vereeniging Bescherming van Dieren spelletje bingo te spelen hate van het op 1 maart hero pende Leids Dierenasiel. Het bijeengebrachte bedrag werd gisteravond aan de pen ningmeester van het asielbe- stuur, de heer De Jong, over gedragen. Deze toonde zich nik tevreden met het bedrag. Zoals bekend draait het asiel °P 2000,- gemeentelijke sidie en op schenkingen. e sub- Van een onzer verslaggevers LEIDEN „Wij zijn niet tegen de bouw van een ijshal in Leiden, maar tegen het punt waar hij zal worden gebouwd. De bescherming van het woon- en leefmilieu is hier in het geding. Bouw van de ijshal aan de Vondellaan betekent absoluut een aantasting daarvan." Met deze woorden velden enkele bewoners van het Morskwartier gisteravond in de fractievergadering van de Pv dA hun oordeel over de plannen van me Ik baron Tom Menken aan de Vondellaan een overdekte ijshal te gaan bouwen. Zij deden dit ter toe lichting van hun bezwaren die zij al eerder schriftelijk aan de ge meenteraad ter kennis hadden ge bracht. Bezwaren die naar de mening van hun woordvoerder niet serieus ge noeg zouden worden genomen. Hij zei steeds meer de indruk te hebben dat er een soort koude oorlog gaan de is. „Allerlei geruchten geven ons een gevoel van onzekerheid. Soms lijkt het er op dat de beslissing al genomen is. Zo valt bijzonder vaak de datum van 22 maart als dag waarop de eerste paal zou moeten worden geslagen." Hij vroeg zich nog eens af waarom die ijshal nu aan de Vondellaan zou moeten komen. „Er zijn in Leiden- West nog wel alternatieve vestigings mogelijkheden aan te wijzen. De er varing in andere steden heeft uitge wezen, dat dit soort hallen het beste buiten de woonwijken kunnen wor den gesitueerd. Alleen in Tilburg is dat niet zo. De situatie daar is te vergelijken met die, welke in Leiden zou ontstaan. En wij vrezen de zelfde geluidsoverlast en parkeerproble men waar deze stad mee te kampen heeft rond de ijshal', zo stelde hij. Daarbij noemde de wijkvertegen- woordiger ook het aspect van de verkeersveiligheid voor de talrijke kinderen in de Mors. Bovendien zijn naar zijn mening de toegangswegen naar de Vondellaan niet optimaal. Wethouder Waal (ruimtelijke orde ning) vond dat er toch geen betere alternatieven voor de vestiging van de ijshal te vinden zijn. „En voor zover ze er wel zijn doorkruisen ze het gemeentelijk beleid", aldus Waal. Desgevraagd zegde de wethouder uitdrukkelijk toe dat niet eerder een bouwvergunning voor de hal zal worden verleend voordat de raad een uitspraak heeft gedaan over de uitgifte van de grond aan de Vondel laan. In dit verband wees de wethou der er op dat de door de naburige LIAM-garage gewenste uitbreiding wel eens in de lucht kan komen te hangen. Wanneer deze zou worden uitgevoerd komt debebouwmgsgraad boven de in het bestemmingsplan gestelde eis van 50% te liggen. Waal opperde de mogelijkheid hier mid dels een zogenaamde artikel 19-pro- cedure iets aan te doen, zij het dat hier wel beroep tegen open staat van belanghebbenden Eén van de wijkvertegenwoordigers wees er in dit verband op dat de directeur van de LIAM zich nogal negatief had uitgelaten over de situa tie die zou ontstaan wanneer hij zijn bedrijf niet zou kunnen uitbrei den. Door die uitbreiding zouden er 25 arbeidsplaatsen extra worden ge schapen. De LI AM-directeur zou hebben gedreigd uit Leiden te ver trekken als de gemeente niet met uitbreiding akkoord zou gaan. Dat zou een verlies van in totaal 105 arbeidsplaatsen betekenen. Een andere vrees van de omwonen den is het aantrekken van allerlei nevenactiviteiten zonder welke de ijshal niet rendabel te krijgen zou zijn. In dit verband is de mogelijk heid van een aantal speelautomaten genoemd. De bewoners blijken nogal een hard hoo'fd te hebben in de vooruitzichten op een gunstige ex ploitatie van Menkens ijshal. Wet houder Tesselaar van sportzaken stelde echter nog eens uitdrukkelijk, dat de gemeente onder geen enkele voorwaarde zal bijspringen in de exploitatiekosten, wanneer de ijshal inderdaad niet exploitabel zou blij ken te zijn. „Voor het overige zullen wij meewerken voor zover we daar de wettelijke mogelijkheden toe heb ben", aldus Tesselaar. Wethouder Waal hoopt op 18 maart de ijshal in een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke or dening aan de orde te stellen. Wethouder Van Aken ziek Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidse wethou der van-economische zaken en bedrijven en tevens loco-burge meester M van Aken is geveld door een acute galblaasaanval. Sinds enige dagen is hij al thuis. Vandaag zou hij opnieuw naar het ziekenhuis moeten voor het maken van een aantal' röntgen foto's. Van het resultaat hiervan zal het afhangen of de heer Van Aken voor enige tijd in het zie kenhuis zal moeten worden op genomen. De portefeuille van de wethou der wordt tijdelijk waargeno men door zijn collega Van Dam van financiën. Leiden Het derde en tevens laatste deel van de door de stu dentenvereniging S. S. R. geor ganiseerde cyclus over demo cratie had gisteravond moeten plaatsvinden. Bram van der Lek, (fractievoorzitter van de P. S. P. in de Tweede Kamer) die medewerking aan de avond zou verlenen kwam echter niet op dagen. De geplande discussie, die de decentralisatie tot onder werp zou hebben, ging daarom niet door. Unie-speld voor oud-Leide- naar Frater A. Tyhuis, secre taris van de Unie van Katholieke Bonden van Bejaarden en Gepen sioneerden speldt hier de gouden Uniespeld op bij de heer J. H. B. van Buel, een oud-Lei- denaar, die de afdeling Raalte van de Kath. Bond van Bejaarden en gepensioneerden heeft opgericht, maar tegen woordig woonachtig is in het centrum „Rus- tenborgh" te Oegst- geest. De heer Van Buel was in die tijd dat hij in Leiden woonde een graag geziene fi guur in militaire krin gen. Zijn dochter zat jarenlang voor de KVP in de gemeenteraad. Thans is zij directrice van het verzorgingste huis Rhijn en Vliet. Rechts op de foto de heer Huymans, de voorzitter van de afd. Raalte. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Stichting Mast i.o. is in principe bereid met de Rotterdamse firma Multivisie in zee te gaan, teneinde Leiden en de regiogemeenten op korte termijn aan kabeltelevisie te helpen. Wel stelt de stichting aan Multivisie een aantal voorwaarden, waarop de firma binnen twee weken schriftelijk moet ingaan. Gebeurt dat niet, dan zal alsnog aan de Stichting Kabelnet Merenwijk een plaats worden toegewezen om een tweede tv-mast in de regio op te richten. De regiogemeenten, Leiderdorp, Katwijk, Voorschoten, Zoeterwoude, Warmond en Rijnsburg, hebben zich gisteren tijdens een vergadering van de regionale bestuurlijke werkgroep voor kabeltelevisie met deze gang van zaken akkoord verklaard. De voorwaarden die aan Multivisie zijn gesteld zijn: 1. Binnen vijf maanden moet de mast er staan; 2. Zodra er een gemeenschappelijke regeling is dient Multivisie de mast tegen een redelijke prijs te verko pen aan de deelnemende gemeenten; 3. Multivisie moet bereid zijn de antenne van de Stichting Kabel net Merenwijk over te nemen; 4. De kwaliteit van het geleverde signaal dient volgens de normen van de Stichting Kabelnet Merenwijk te zijn. De Stichting Mast i.o., die uiteindelijk zou bepalen aan welke firma de opdracht tot het plaatsen van een 115 meter hoge mast voor kabeltelevisie zou worden gegeven en waar de mast zou komen te staan, is in feite voor een „fait accompli" gesteld. Multivisie en dus ook de gemeente Oegstgeest, heeft zonder de andere regiogemeenten daarin te kennen zijn eigen zaakjes opgeknapt. Terwijl de Stichting Mast zich nog druk bezighield met het vergelijken van de kwaliteit van de verschillende aangeboden masten, had Multi visie al een aanvraag ingediend bij het ministerie van defensie om een mast op te richten op een stukje rijksgrond aan de Kwaaklaan. De toestemming werd op 5 maart verkregen. Hiermee zijn de benodigde papieren voor de Rotterdamse firma binnen. Het contract met Oegstgeest lag er immers al. Keuze Voor Leiden en de regiogemeenten was er geen sprake meer van een weloverwogen keuze. Meedoen met Multivisie betekent nog dit jaar kabeltelevisie. Het project de rug toekeren wil zeggen dat het nog wel eens ettelijke jaartjes kan gaan duren, voordat in de Leidse huiskamers zes televisiestations en tien verschillende FM-kanalen kunnen worden ontvangen. Bovendien hebben rijk en provincie al laten weten geen medewerking te verlenen aan meer dan één mast in de Leidse regio. „We werden gisteren geconfronteerd met keiharde feiten", aldus de heer Cremers, secretaris van de Stichting Mast i.o. „Oegstgeest gaat die mast so-wie-so neerzetten. Wij zaten met het punt dat de Merenwijkbewoners al twee jaar op signaal zitten te wachten. Informeel heb ik van medewerkers van het ministerie van defensie vernomen dat men in geen geval genoegen neemt met twee masten op nog geen kilometer van elkaar". De mast van Multivisie zal ook voor militaire doe leinden worden gebruikt. „Defensie vond de mast uitermate geschikt. Ook voor de ontvangst van kabel televisie in de regiogemeenten", aldus de heer Cre mers, die overigens wel toegaf dat de eisen aan een dergelijke mast voor defensieve doeleinden, andere zijn, dan voor kabeltelevisie. „Ook de technische adviseur van de Stichting Mast i.o. (de heer Jelgersma - red.) meent dat deze mast in staat is te voldoen aan de eisen voor kabeltelevisie". Zal de toekomst de SKM dan toch in het ongelijk stellen voor wat betreft haar bedenkingen tegen de kwaliteit van de Multivisie-mast? De secretaris van de stichting hoopt dat er nu eindelijk een einde is gekomen aan het geharrewar rond het „wie-wat-waar" van de kabeltelevisiemast. „Op korte termijn willen we de gemeenschappelijke regeling rond hebben". Wanneer dat zover is, zal Multivisie de exploitatie van de mast in handen van de regiogemeenten geven. Blufpok er De heer De Jong, voorzitter van de Stichting Kabelnet Merenwijk is nog niet zo gerust op de goede afloop. De SKM heeft nog altijd haar bedenkingen tegen de Rotterdamse firma. „Multivisie speelt weer eens bluf poker", aldus de heer De Jong. „Ze kan nooit binnen vijf maanden signaal leveren". Bovendien heeft de voorzitter van de SKM het vermoeden dat Multivisie niet bereid is 300.000,- neer te tellen voor de door de stichting anderhalf jaar geleden aangeschafte an tenne. „We hebben Multivisie de laatste jaren leren kennen als een onbetrouwbare firma. Ze heeft de gemeente Oegstgeest tot en met gemanipuleerd. De firma Van der Berg, die voor ons het onderhoud van het kabelnét verzorgd, heeft ze zelfs getracht te dwingen, niet meer voor ons te werken". Wanneer Multivisie aan de vier voorwaarden die de Stichting Mast i.o. heeft gesteld, voldoet, zijn alle problemen voor de SKM nog niet opgelost. Ten eerste is er de moeilijkheid dat het kabelnet van de Meren wijk over in de grond gelegen Navo-leidingen heen aangesloten moeten worden op de mast aan de Kwaaklaan. Volgens de heer De Jong is het helemaal niet zeker of de SKM daar toestemming voor krijgt. Ten tweede is er nog de financiële kant. De Meren wijkbewoners betalen thans 36,- per jaar voor het onderhoud van het kabelnet. Wanneer ze signaal zouden krijgen van een SKM-mast, zou dit bedrag niet verhoogd hoeven te worden, zo verzekert ons de heer De Jong. Multivisie vraagt aan de aangeslotenen 123,-. „Wanneer de exploitatie van de mast in handen van een gemeenschappelijke regeling komt, vrees ik dat het bedrag eerder hoger dan lager komt te liggen". De secretaris van de Stichting Mast i.o. blijft vaag over de financiële consequenties. Hij geeft toe dat deze, toch.zo belangrijke zaak, nog nader moet worden bekeken. Gekkentheater: zo gek nog niet LEIDEN Het Gekkentheater dat gisteravond in het kader van een cyclus over minderhe den optrad in de mensa van studenten vereniging Augusti- nus, bestaat uit patiënten, oud patiënten en therapeuten van het psychotherapeutisch dag centrum in Amsterdam. Voort gekomen uit de bewegingstrai ning daar gegeven, is één van de doelstellingen van de groep het scheidsvlak tussen buiten staander en betrokkene bij het gekzijn te doorbreken. Het Gek kentheater doet dat op basis van improvisaties, ook tijdens de voorstelling. Men moet dan ook niet ver wachten een gaaf en afgerond geheel te aanschouwen. Het spel is simpel, to the point, zonder veel omhaal. Theatermiddelen worden nauwelijks gebruikt. Een strakke structuur in de voorstelling of een opbouw in een scène zijn niet altijd te vin den. Het gaat in de negen num mers om de mededeling, zodat een zekere verbaliteit opvalt. Maar het wordt nergens verve lend. We zien onder andere behan deld: relaties, eenzaamheid, aan passen aan de maatschappij, de psychiatrie, de moderne thera pieën en de mening van de bui tenstaander daarover en tenslot te de inrichting als ruilboetiek. Vaak vraag je je af waarin de „gekken" nu zo afwijkend zijn en lijkt de psychiatrie het vreemde, het geïsoleerde en af wijkende. Inderdaad valt op zo'n moment de scheidslijn tus sen buitenstaander en gelijk be trokkene enigszins weg Mede veroorzaker daarvan is de hu mor, een gezond soort relativis me ook t. o. v. de eigen situatie en problemen en de moderne oplossingen daarvoor. Deson danks blijft een felheid door klinken, die ons toeschouwers van één ding dóórdringt. Deze „gekken" zijn niet zo gek, dat ze niet kritisch kunnen zijn over zichzelf en de mogelijkheden van therapie. Paul vad der Plank Hashimoto: merkwaardig clavecynist Leiden Het is opmerkelijk hoeveel Japanse musici in de laatste, pakweg, tien jaar de Europese concertpodia hebben weten te veroveren. Zo was gisteravond in het zeer goed gevulde K&O-gebouw aan de Oude Vest de Japanse clavecy nist Eiji Hashimoto te gast met een zeer interessant barokpro- gramma. Hashimoto is een bekwaam clavecynist, dat moet gezegd. Niettemin moeten mij toch en kele kritische opmerkingen - van het hart. Enige reserve is mij daarbij wel geboden, aan gezien de opvattingen omtrent stijl en uitvoeringspraktijk van Barokmuziek in de afgelo pen decennia nogal grondig zijn gewijzigd. Onze eigen Gustav Leonhard en de ver maarde Nicolaus Hamon- court, om maar een paar inter nationale kopstukken op dit terrein te noemen, pretende ren zelfs niet de wijsheid in pacht te hebben, dus wie ben ik... Om terug te keren naar de solist yan deze avond: zijn wel erg vrije opvattingen omtrent tempo en vertragingen deden mij soms wat geforceerd aan. Uiterst merkwaardigwaren ook zijn slotakkoorden. Deze liet hij tot in het niets uitklin ken, iets wat ik nog nooit eer der heb gehoord. Het lijkt mij namelijk in strijd met de ka rakteristieke korte klank van het clavecimbel. Maar wat een prachtig instrument is het en wat een boeiende muziek is er geschreven. Ondanks het voorgaande heb ik geboeid ge luisterd naar onder andere: Partita no. 1 van J. S. Bach, de grootste clavecynist (en nog veel meer dan dat) aller tijden. Diens beroemde zoon Carl Philip Emanuël tekende ver volgens voor de daarna uitge voerde Wiirttemberg Sonate no. 1. Hierbij wil ik graag opmerken dat Hashimoto's eerder vermelde opvattingen aanmerkehjk beter voldeden. Deze muziek is namelijk geen barok meer, maar vormt de overgang naar de Weense klas sieken, in welke tijd bepaalde „maniertjes" juist heel gehefd waren. Hashimoto besloot zijn optre den met een vijftal sonates van de befaamde Italiaanse clavecynist Domenico Scarlat ti, Virtuoze, rijk geschakeerde muziek, helaas ontsierd door enkele slordigheden en missla gen, die mijns inziens op dit niveau niet mogen voorkomen. Het optreden van Eiji Hashi moto werd, blijkens de reac ties van het publiek toch wel gewaardeerd. Een waardering overigens waarbij ik mij, zij het met enige reserve wel kon aansluiten. Huub Buurman Bazar voor speelwerktuigen Juwelen wijk Van een onzer verslaggevers LEIDEN Wijkvereniging „De Juwelen" organiseert morgen en overmorgen een bazar in clubhuis „Morsch- wijk" aan de Topaaslaan. De opbrengst is voor de aanschaf van speelwerktuigen, die den geplaatst op het speelter- reintje aan de Topaaslaan. Er worden op de bazar artike len verkocht die door de buurtbewoners zijn vervaar digd. Tevens worden gekregen artikelen te koop aangeboden. Voor jong en oud zijn er een schiettent, een ballengooitent en een rad van avontuur. De bazar is geopend van tien 's morgens tot half zes 's mid dags en van zeven tot elf uur 's avonds. Grof Vuil Leiden De grof vuil wagen van d gemeentelijke reinigingsdienst korr morgen, vrijdag, langs de volgende str; ten in Leiden: Van Vollenhovenkade e plein, Snouck Hurgronjestraat, Huizing, straat, Uhlenbeckkade. Colenbrandei straat, Meyerskade, Duyvendakstraat, Kanaalweg (van Hoge Rijndijk tot van Vollenhovenplein). Rijndijkstraat, Ka naalstraat, Dozystraat, de Goejestraat, Cosijnstraat, Hartmanstraat, Roombur gerlaan, Hoge Rijndijk (van Utr brug t Wühelminabrug). Utr. Jaagpad (van Ut brug tot Wühelminabrug), Cathanna- straat. Rijnstroomstraat Hoge Rijndijk en Utr Jaagpad (beide van Wünelminabrug tot Rhijnvreugd), Rhijnvreugd. B rugges traat, Besjeslnan. Park „Die Leythe". Roomburgerweg, Aarstraat, Meerburgerkade en straat. Gouwestraat, AmsteTstraat, Leedestraat, hof, Vliststraat, Zaanstraat, Maasstraat, Merwedestraat, D rechts traat. Linge- straat, Spaamestraat, Lekstraat. Castel- lumweg Burgerlijke stand Leiden Ge bore hannes zn v A A. Caspers, Carolir dr v B G. M. den Berg^Marja n Eijk, Judith Jea 'ol en H. L Vast, R H. Vcelen n: P. Zeegers. A. W Affan, geb 22 man, G van Wezel geb 1 83. gehuwd geweest met K Batelaan.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3