Mulisch verpakt in Hachee-show „Logies met ontbijt:" verbijsterend tv-spel LOKALE OMROEP BEREIKT RELATIEF VEEL MENSEN Corrie Brokken: „Leuk om festival te presenteren" TELEVISIE VANAVONI ■wnm<i.ny TELEVISIE VRIJDAG RADIO VANAVOND RADIO VRIJDAG lllillilllll Dertig jaar Skymasters Voorlopige gegevens: HILVERSUM De pessimisten die meenden dat bijna niemand naar de tv-uitzendingen van de lokale omroepen zou kijken, hebben ongelijk gekre gen. Dat schrijven de wetenschappelijke medewer kers, die in opdracht van minister Van Doorn (CRM) een onderaoek instellen onder de zes experi mentele omroepen, in een tussentijds rapport. Volgens de onderzoekers is uit een telefonische enquête gebleken dat twintig procent van de onder vraagden behoren tot de „vaste kijkers", die de helft of meer van de programma's hebben gezien. Negen tig procent zou aanvankelijk wel eens naar een lokale tv-uitzending gekeken hebben. De eerste uitkomsten van het lopende onderzoek zijn overigens alleen gebaseerd op gegevens uit Goirle, Dronten, Zoetermeer en Melick-Herkenbo- sch. Gegevens uit de Bijlmermeer en uit Deventer, de twee andere plaatsen waar omroepexperimenten gaande zijn, zijn niet in het tussentijds rapport opgenomen. Op grond van de voorlopige gegevens vinden de onderzoekers dat de lokale omroep relatief veel mensen bereikt. Daarbij nemen ze in aanmerking dat het „erg oneerlijk" zou zijn de plaatselijke programma'? te vergelijken met de popupairste programma's van de landelijke omroepen. Als de kijkcijfers in verband worden gebracht met de belangstelling voor openbare leeszalen, plaatselijke toneelgezelschappen en gemeenteraadsvergaderin gen, kan volgens de onderzoekers niet worden ontkend dat de lokale omroep er in slaagt relatief veel mensen te bereiken. De meeste mensen blijken desgevraagd bereid te zijn mee te werken aan een plaatselijk radio- en tv-programma. In Goirle bleek 63,9 procent mee te willen werken, in Dronten 57,4 procent, in Zoeter meer 57,1 procent en in Melick-Herkenbosch 59,2 procent. Nog voor ze een programma hadden gezien, bleken heel wat mensen in Dronten, Zoetermeer en Goirle mee te willen betalen aan de lokale omroep, op voorwaarde dat de programma's ze zouden beval len. In die drie plaatsen bleek een meerderheid van de ondervraagden in de beurs te willen tasten voor goede plaatselijke tv-programma's. Maar ui Melick- Herkenbosch, waar de onderzoekers kwamen toen er al programma's waren uitgezonden, wilde minder dan de helft over de brug komen. De ondervraagden waren in overgrote meerderheid tegen reclame via het televisiekabelnet. In Goirle was 66,5 procent tegen, in Dronten 70,2 procent, in Zoetermeer 62,5 procent en in Melick-Herkenbosch 80,5 procent. Promenade Orkest 19 30 Hoogtepi m uit operettes 20 00 Nieuws 20.05ft journaal 20.10 Programma-O^ 181 20.15 Soirèe Musicale 21.40 Essaj: ge Jazzspectrum live 23.00 Met het o(( ze morgen 23.55 Nieuws. 18.03 De vakaturebank 18.10 NO) I-' 19 02 Poster 20 02 Ferry Maatt I top-10 21.02 Luister uit en thuis» 1 Als dat zou kunnen 23.02 Swjiil a Hugo van Gelderen-show 1.02\vi 12 49 Uitzending varl 13 00 Nws NCRV tl OS 13.30 Vonken a| Onder de Groene 11 Iharmonisch Orkest li Nederland (16 00 N buitenland VPRO tl ;ringen 17.45 SYMBfl ededelingen. leder heel uur nws EO 7.03 God sound 8 03 Tijdsein (8.03, 8 30 enü Klankbord) 9.03 De muzikale truitn 10 03 Te elfder ure TROS 11.031 draait op verzoek 12.03 De Hugo] Gelderenshow NCRV 13.30 Pom takt. NOS 7.00 Nws 7 02 (S) Vroeg klai 9.00 Nws 9.02 (S) Stof van e«i 10 30 (S)vocal.se 12.00 (S) Uit e produklie EO 13 00 (S) Klanksps 14 00 Nws 14 02 (S) Klankbord 1415 1 tnterregio 14 45 (S) Woord der want 1 VPRO 15 00 (S) Muziek-op-vier. t PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 MAART 1! Harry Mulisch houdt er niet van voor de tv te schrijven. Toen hij van de VPRO het ver zoek kreeg een van de aes afle veringen van de ambitiems op gezette Herodotus-serie te leve ren. bezorgde hij uit zelfrespect rijn tekst eerder bij de uitgever dan bij de omroep die zoveel pretentie in zijn programma doet. Een half jaar geleden al verschafte de Bezige Bij zich ruimschoots eea voorsprong op de VPRO door onder de titel „Volk en vaderliefde" Mulisch' geschrift uit te geven, een in gedragen taal gevatte konings- komadie over de troonsbestij ging van Darius naar een gege ven uit de „Historieën" van Herodotus. Voor de schrijver minstens zo tekenend als dit tv-spel-op- schrift is het nawoord, een posi tie kiezen voor het boek en te gen het beeld, een afstand die hij op voorhand wenst te schep pen: „Hoe haalt iemand het in zijn hoofd voor de tv te schrij ven? Wekenlang maakt hij iets, vervolgens trekt het gedurende een uur over het scherm en dan bestaat het niet meer. Nu al zie ik met walging dat onherroepe lijke uur van de uitzending na deren. een gefixeerde executie datum, een gecombineerd ge boorte- en stervensuur. Mijn kind zal bij zijn geboorte over lijden. Wat moet ik met zo'n afzichtelijk element in mijn werk?" Het volkomen ontbreken van enige ironie in deze gevoelsont lading duidt op de diepte van de minachting, die Harry Mu lisch de tv toedraagt. Voor hem had met de verschijning van het boek het meest ingrijpende feit in zijn activiteit als schrijver plaatsgehad. Voor het overige wierp hij zijn tekst voor de leeu wen. Zijn geringschatting voor het medium tv bracht hij voorts tot uitdrukking door de VPRO Belinda Meuldijk, de dochter van de schrijver van Pipo, speelt in „Volk en vaderliefde" de rol van de vrouw van de vermoorde koning te adviseren om Wim T. Schip pers als regisseur aan te wijzen, een van de mensen achter de Hachee-shows en ook van het kant noch wal rakende tv-spel „Martha", waarvan de tot in het oneindige herhaalde vondst ver veelde van achterstevoren aan elkaar geknoopte clausen, die tegelijk als originele visie en als zoete koek werden verkocht. Wat Wim T. Schippers nog tot in lengte van jaren tot de meest kinderlijke regisseur van het va derlandse bestel zal stempelen ligt besloten in zijn mening om zijn eigen vreemde fantasieën uit te melken in de misvatting dat hij daar anderen dan zijn directe omgeving een plezier mee doet. Het tv-spel „Volk en vaderlief de" vanavond op tv. Ned. I om 20.30 uur. op tekst van Mulisch bevat in de grond niet meer dan deze tekst, die met een Amster damse tongval zo saai mogelijk en zonder veel inbreng van de regie wordt gezegd, waardoor nergens enige spanning ont staat. .Mulisch mag dan min achting hebben voor de tv-ma- - ker", zo moet Schippers hebben gedacht, „ik heb dat voor de schrijver". Hij heeft dan ook niet geprobeerd er iets van te maken. En dat hoefde ook niet. Hij kon zijn volslagen gebrek aan regie-visie verstoppen in het toeval, dat hem in de schoot werd geworpen. Toen Jan Blok ker, die voor zijn heerlijke Her- odotus-dromen heeft moeten boeten met de ene teleurstelling na de andere, aan Wim Schip pers vroeg de regie van dit tv- spel te doen, moest hij hem vrijwel gelijktijdig meedelen, dat door van bovenaf opgelegde bezuinigingen het niet mogelijk was om de eerder aangekondig de en voorgenomen Hachee- shows te realiseren. Over dit laatste heeft Schippers geen mo ment in zak en as gezeten. Hij flanste niet door Mulisch ge schreven en niet door Mulisch bedoelde en niet door Mulisch gesuggereerde druilerige scènes in elkaar en voegde die toe aan dit spel, ofschoon ze niets met Herodotus en eigenlijk uitslui tend met Hachee te maken heb ben, groezelige grappen en ero tische toestandjes, effecten om de burger te verbijsteren en die de afwezigheid van elke vorm van vindingrijkheid verraden. Wim T. Schippers zelf daarover: „Ik verkoos een dusdanige be werking van het spel van Muli sch. dat het uiteindelijke scena rio binnen het budget zou pas sen, uiteraard in overleg met de schrijver die wel eens een wenk brauw optrok, maar geen veto zou laten gelden. Hij keek mij daarbij niet op de vingers en bleef steeds optimistisch ge stemd. Hij zal nu misschien knarsetandend de uitzending van het geval gedogen. Als het een succes wordt, heeft hij een schitterend stuk geschreven. Als het flopt, heb ik het verpest". Bij alle verwarring tussen Hero dotus en Hachee, tussen de war hoofdige Schippers en de ware geschiedenis heeft het zin in het kort de inhoud van dit verhaal te vertellen. De Perzische gene raal Otanes, die in 521 voor Chr. zijn dochter in de veilige han Jan van Royen als de Perzische generaal Otanes. den weet van de koning als diens gade, krijgt aanwijzingen dat de koning vermoord is en dat de schenners van het ko ningschap ook zijn dochter be zoedelen. Op zijn initiatief wordt de moordenaar ontmas kerd. Dit zet Mulisch aan tot het dramatiseren van de vader-eer en tot het analiseren van het gezag, diepzinnige overwegin gen over wereldse macht en de uitoefening van het gezag, zoals sinds „De rattenkoning" niet meer uit Mulisch' pen is ge vloeid. Harry Mulisch: „Al die grappen in dit spel zijn niet van mij. Die heeft Schippers op eigen houtje bedacht en ze er in gebracht. Hij houdt zich inderdaad over wegend aan mijn tekst, maar voegt er elementen uit zijn Ha chee-show aan toe. Ik heb Schippers zelf als regisseur voorgesteld aan de VPRO, om dat ik vreesde dat dit spel an ders een loodzwaar geval zou worden. Op deze wijze is bet speels gebleven. Daar ben ik niet tegen. Als je vindt dat er Amsterdams wordt gesproken, moet je bedenken, dat wil je historisch helemaal goed zitten deze tekst in hoog-Penisch ge zegd had moeten worden. TON OLIEMULLER (Van onze rtv-redactie) „Ik heb het aanbod om het Eurovisie-song festival te presenteren aangenomen, omdat ik het een eervol baantje vind en het eigenlijk ook heel leuk vind." Aldus Corrie Brokken, die Nederland drie keer vertegn- woordigde op dit festival en het een keer won, in 1957 in Frankfort. „Bovendien", aldus Corrie, „ken ik Theo Ordeman erg lang en is hij een goede vriend geworden. Met hem en Fred Oster vind ik het leuk om samen te werken. Het kost me wel vier dagen, maar ik vind het niet zo erg om die uit mijn studie te breken. Nerveus zal ik niet zijn; ik heb in Duitsland twintig shows gepresenteerd en dan leer je wel wat", aldus Corrie, die over de financiële zijde van haar Eurovisie-aandeel niet over dreven spraakzaam is. Zoals gemeld zou voor twee uur presenteren een bedrag van 25.000 gulden zijn uitgetrokken. Corrie: „Dat gaat niemand wat aan." Belangstelling „Wetenschap in beweging" klein HILVERSUM De belangstelling voor de TELEAC-serie „Wetenschap in beweging" valt tegen. Tot nu toe hebben zich pas ongeveer 2300 mensen opgegeven als cur sist. De stichting TELEAC (Televisie Aca demie) had gemikt op 5.000 cursisten. Chriet Titulaer. een van de eindredacteuren van het programma, heeft de indruk dat de cursus te duur is: „Wetenschap in beweging kost 34,75. Zo'n bedrag hebben de mensen wel over voor een cursus beton, waar ze iets mee kunnen doen, maar blijkbaar niet voor een algemene cursus". Overigens kijken per uitzending gemiddeld een kleine 250.000 mensen naar het pro gramma. „We hebben ook niet de illusie het gehele Nederlandse publiek te bereiken, maar desondanks valt me persoonlijk de aandacht wat tegen. Het gekke is dat een uitzending over de stirling-motor, een prak tisch onderwerp, erg veel reacties heeft op geroepen", aldus de heer Titulaer. Hij zegt niet te verwachten dat de tweede serie programma's over wetenschap in be weging, die volgend jaar moet worden uitge zonden. in gevaar komt door de lage kijkcij fers. „Minister Trip (die de serie subsidieert) zal dolblij zijn als we doorgaan. Deze dagen gaan we hard werken aan de nieuwe serie. We hebben tweehonderd onderwerpen die op hun bruikbaarheid bekeken moeten wor den", aldus de heer Titulaer. HOU HET SCHERM IN HET OOG In Engeland zijn vele boederijen en huizen voor zien van het bordje „Bed and breakfast", waarvan reizigers naar behoefte gebruik kunnen maken. Zo'n bordje ontbreekt aanvankelijk bij een afgele gen huis in midden-Engeland, tot een man en een vrouw midden in de nacht uit hun auto stappen en het ontbrekende bord aan een boom bij het huis timmeren. Dan bellen zij aan. De eigenaar doet slaperig open, tracht uit te leggen dat hij geen kamer vrij heeft, tot zijn bezoeker* hem op het zojuist aangebrachte bordje wijzen. Alom verbijstering, wanneer de bezoekers dan maar onderdak krijgen, gaan klagen over de bediening, het servies en de merkwaardige houden van de oorspronkelijke bewoners. De ontknoping is ver rassend. Ned. II. 21.30 uur. Familv Archie Bunker is in de serie „All in the family" bang een promotie mis te lopen en hij wringt zich in allerlei bochten om op iedereen een gunstige indruk te maken. In deze niet te stuiten drang zet hij zijn handtekening onder iets liefdadigs en hij realiseert zich veel later wat de consequenties zijn Ned. I, 20.05 uur. Israël In het programma „Israël, uitverkoren en gehaat" dat de EO vanavond uitzendt, komen onder ande ren de Israëlische minister van Buitenlandse Za ken Ygal Allon en zijn voorganger Ebba Eban aan het woord. Peter Vedder interviewde beide politici in Jeruzalem. Ook sprak hij daar met opperrabijn van de Israëlische hoofdstad Obadja Jozef. De uitzending handelt voornamelijk over de histori sche en huidige religieuze aspecten van het Mid den-Oostenconflict. In Nederland wordt tegenover de Israëlische inzichten de Westelijkprotestantse mening gezet. Daarover spreken prof. dr. C. Graa fland. theologisch hoogleraar in Utrecht, ds. Joh. Heule, gereformeerd predikant in Leiden en de Baarnse bijbelleraar Joh. Braaksma. Ned. I, 21.50 uur. Scène uit de aflevering „Eten en drinken' van de serie „Dat ik dit nog mag meemaken". Op deze foto Adèle Bloemendaal en Leen Jongewaard. Zijn deel Vader Willem van Dieren heeft in de serie „Ieder zijn deel" een nieuwe hobby: bijen verzamelen. Iedereen in zijn omgeving is doodsbang, hoewel Willem zegt dat de beesten niet steken, gaby, aan de andere kant heeft een kleurentelvisie gewonnen en is een stap dichter bij de verslaving van de consumptiemaatschappij Ned. II 20.40 uur. Kees Verwev De VARA zet vanavond het verjaarscadeau voor de kunstschilder Kees Verwey op het scherm: een overzichtstentoonstelling van de Haarlemmer, die 75 jaar is geworden. Zoals gisteren gemeld in de rubriek Gehoord/gezien besteedt ook de radio aandacht aan deze man die werkt met olieverf, aquarellen maakt en tekeningen. Deze en komende maand is elke woensdagavond om 22.00 uur een radioprogramma over Verwey op Hilversum 2. Ned. II. 22.00 uur. NEDERLAND I NOS/NOT 16.00 Schooltelevisie Teleac 18.15 Bedreigde landschappen NOS 18.45 Toeristische Tips 18.55 Journaal VPRO 19.05 Laurel en Hardy 19.30 Landgenoten 19.50 Zendtijd van het Simplis tisch Verbond 20.05 All in the Family 20.30 Volk en vaderliefde NOS 21.35 Journaal EO 21.50 Israël, uitverkoren en ge haat NOS 22.40 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal VARA 19.05 Het intieme leven van de wilde eend 19.30 Dat ik dit nog mag meema ken NOS 20.00 Journaal VARA 20.25 Achter het nieuws 20.40 leder zijn deel (slot) 21.05 Koning Klant 21.30 Logies met ontbijt 22.00 Kees Verwey, schilder te Haarlem 22.40 Achter het nieuws 23.15 Gedicht NOS 23.15 Den Haag Vandaag 23.31 Journaal NDR 18.30 Journaal 18.45 Klaas Vaak 18.55 Nordschau-magazine 19.26 Het woord is aan de diging 19.59 Programma-overzicht 20.00 Journaal 20.15 Beelden uit de wetenu 1 21.00 Detective Rockford: éét lefoontje is genoeg 21.45 Titel, Thesen, Tempera!" te 22.30 Journaal 18.20 Spannagl en Zoon 18.55 Mainzelmannchen 19.00 Journaal 19.30 De grote prijs 20.50 De grote hulp 21.00 Journaal 21.15 Controversen 22.00 De draaideur 23.30 Journaal 18.00 Ti-Ta-Tovenaar 18.05 Ante, de Laplander 18.30 Tienerklanken 19.15 Allemaal Beestjes 19.45 Journaal 20.15 Coronation Street 21.30 Stemmingsbeelden 21.40 Standpunten 22.00 Première 22.45 Journaal 22.55 Schooltelevisie NEDERLAND I HILVERSUM I HILVERSUM III André van den Heuvel heeft als vader Willen in „leder zijn deel" een nieuwe hobby: bijen verz^|||||||||||J|||||||||||||||||| HILVERSUM i HILVERSUM II HILVERSUM IV HILVERSUM De AVRO viert het 30-jarig bestaan van anasemeatsorkeet „The Skymasters" in het radioprogramma „X c rikaal onthaal" sondag 21 maart. Na de uitzending recipieert I s orkest Het orkest werd 20 januari 1946 opgericht onder de naam „Gro Radiodansorkest The Red, White and Blue Stars". Het debuteer voor de radio onder leiding van Willy Kok- Kort daarna werd naam gewijzigd in „The Skymasters". Piet Scheffer werd dinge In 1951 werd Pi Scheffer opgevolgd door Bep Rowold. Na d« overlijden in 1968 nam de alt saxofonist Sander Sprond de dirtt op zich. Vele bekende vocalisten war°n solist bij „The Symasten onder anderen Annie de Reuver, Karvan der Velden, GreC Kauffeld en Joke van den Burg. Een belangrijk aantal orkestleden jubileert mee.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 2