£eidóe Somo/nt Getuigenissen Lockheedzaak beschikbaar Nederland negeerde waarschuwing Wassenaar Judy zoekt drink gerust nog zon lekker kopje koffie want Nog tot 1980 winkelen op zaterdagmiddag KOFFIE HUE Ruim baan voor bruine pad ONDERZOEK IN VS AFGESLOTEN Universiteit en AZL meer greep op stralings bescherming Aanval op structuurschets spreiding PTT Zilverroof uit St. Bavo 2.495.- DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (eicel. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 <18.00 lol 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27: jaar 149.15: losse nummers: 50 cent Donderdag 11 maart 1976, 66e jaargang no. 20372 Vaderliefde Volk en vaderliefde, tv-spel van Mulisch naar Herodotus op Ned. I om 20.30 uur. Landgenoten! om 19.30 en All in the family om 20.05 uur. Ned. II om 20.40 uur Ieder zijn deel, om 21.30 uur tv-film Logies met ontbijt en om 22.40 uur Achter het nieuws met vrouwen tribunaal en Spanje. Vrij veel bewolking Over het algemeen veel bewol king, maar tot de avond op de meeste plaatsen droog. Matige, langs de kust tot vrij krachtige of krachtig toenemende wind tussen zuid en zuidwest maximumtemperaturen om streeks plus 5 graden. Morgen: Zon: 07.01-18.40 Maan: 14.19-04.38 Schev. hoogw. 12.11 laagw.: U.24-20.07 (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De Haagse Duinlaan wordt voortaan ieder voorjaar enkele weken 's nachts voor alle verkeer afgesloten om de bruine padden de moge- .Hjkheid te geven ongehavend vanuit de duinen n2zr de sloten en slootjes aan de overkant van \ie Duinlaan te komen. Dat heeft het gemeentebetuur van Den Haag besloten, nadat de Algemene Vereniging voor Na tuurbescherming de gemeente erop had gewezen dat er in het voorjaar op de Duinlaan veelvuldig bruine padden worden doodgereden. De bruine pad is een beschermde diersoort. In de bronstijd steken deze dieren, die doorgaans in het duingebied leven, de Duinlaan over naar de sloo tjes bij de sportvelden. De Duinlaan wordt in die periode voortaan van 's avonds zes uur tot de volgende morgen zes uur afgesloten door middel van een verwijderbare paal. Het geldt voor het deel van de Duinlaan tussen de Savornin Lohman- laan en de Muurbloemweg. WASHINGTON (UPI) De Amerikaanse senator Frank Church, voorzitter van de subcommissie die de om koopschandalen van grote Amerikaanse bedrijven heeft bestuurd, heeft giste ren verklaard dat het onder- xoek naar de Lockheedsteek- penningen in Nederland en West-Duitsland is beëindigd. De subcommissie heeft be wezen dat de fabriek 1.1 mil joen dollar in Nederland heeft betaald aan hoge func tionarissen, met inbegrip van prins Bernhard. „Aange zien er een duidelijk conflict is, zijn wij niet in staat vast te stellen wie de waarheid spreekt. Wij kunnen, op ba sis van de bewijzen, niet vaststellen wie de waarheid spreekt. Functionarissen vn het Ame rikaanse ministerie van bui tenlandse zaken hadden on langs de subcommissie aan gevallen omdat deze de Ame rikaanse buitenlandse be trekkingen nadeel zou berok kenen door het verspreiden van onjuiste berichten over betalingen aan hoge buiten landse regeringsfunctionaris sen. Church verdedigde zijn commissie tegen deze be schuldiging met de opmer king: „Ik ben ervan over tuigd dat deze subcommissie geen inlichtingen verstrekt heeft die niet ten volle waar gemaakt zijn." Hoewel het onderaoek naar de betalingen in Nederland en West-Duitsland is Beëind igd, zal de commissie aan de betrokken regeringen alle gegevens over Lockheed ver schaffen die zij wensen. De subcommissie heeft vori ge week de beweringen van de voormalige Lockheed- agent Hauser over steekpen ningen in Duitsland in het kader van de aanschaffing van de Starfighter nagegaan bij andere functionarissen van Lockheed. Er is niet vastgesteld of Hauser de waarheid heeft gezegd. Wel is er twijfel of alle directeu ren van Lcokheed betalingen geweten hebben. Garbo betrapt Greta Garbo het grote filmidool uit de jaren dertig werd door de fo tograaf „betrapt" toen zij in een Newyorks thea ter een middagvoorstel ling had bijgewoond. Voor haar een aanlei ding om ijlings haar ge zicht te bedekken MOLUKSE TREINKAPER IN ASSEN: l WtèSt De 26-jarige treinkaper Kobus T op weg naar de rechtszaal. (Van een onzer verslaggevers) ASSEN - Na een rumoerige avond, waarin voor het Asser gerechtsgebouw demonstreren de Zuidmolukse jongeren via een charge van de rijkspolitie werden uiteengedreven, is van morgen het proces tegen de zeven treinkapers in alle rust hervat. Vandaag staat onder meer de verdachte Ely R terecht, de treinkaper die bij alle executies daadwerkelijk betrokken was. De eerste verdachte die vanmorgen gehoord werd was de 22-jarige „Carlos" S. Hij motiveer de zijn besluit om aan de actie deel te nemen op dezelfde manier als zijn vier kameraden die gisteren terecht stonden. Hij verweet de Neder landse regering de „waarschuwing" via de overval op de Indonesische ambtswoning in Wassenaar te hebben genegeerd. „Ze praten over culturele en maatschappelijke problemen. Waarom gooien ze onze zaak niet voor de VN?" Het Zuidmolukse actiecentrum dat gisteren bui ten het gebouw de demonstratie organiseerde, redeneert in dezelfde trant. Zij sympathiseert met de treinkapers, die aldus een verklaring van een der woordvoerders, een uitsluitend politieke actie voerden, maar nu een crimineel proces krijgen. „De Nederlandse justitie wekt daarmee de schijn te handelen als in fascisti sche landen gebruikelijk is", aldus de woord voerder. De rechtbankpresident mr. F. C. Fliek, ver klaart echter nadrukkelijk aan elk der verdach ten dat weliswaar de aandacht wordt gericht op de strafrechtelijke feiten, „maar we gaan de motieven die u persoonlijk gedreven hebben, niet uit de weg." De Zuidmolukkers buiten geloven niet in deze goede bedoelingen. Voor hen is het allemaal een pot nat: „Regering, justitie en pers dekken elkaar. Zij wensen onze verlangens niet serieus te nemen. Nederland steunt wel allerlei vrij heidsbewegingen in Afrika, Azië, en Latijns- Amerika. maar de R.M.S. laat ze gewoon bar sten", aldus de woordvoerder van het actiecen trum, die eraan toevoeg* te spreken namens alle Zuid-molukse jongeren in Assen en omge ving. „En feitelijk voor de meesten van ons, die al 25 jaar lang in Nederland wachten op de bevrijding van onze door de fascistische Indonesische regering vertrapte broeders en zusters op de eilanden." (Zie verder pag. 7/21). Dure broek Zo verschijnt Brigitte Bardot in een reclame film voor spijkerbroeken op de Franse tv. Zij kreeg daarvoor het lieve bedrag van een miljoen francs. Brigitte, die in 1973 voor het laatst in een film speelde heeft al meermalen verkondigd dat zij wil stoppen met film spelen LEIDEN (ANP) De aanbeve lingen om tot verbetering van de opzet van de stralingsbe scherming in het Leidse Acade misch Ziekenhuis, de Leidse universiteit en het instituut voor radiopathologie en stra lingsbescherming te komen, zijn gisteren door het college van bestuur van de Leidse uni versiteit aanvaard. Eerder al deed dat het bestuur van het Academisch Ziekenhuis. Het bestuur van het instituut spreekt zich er binnenkort over uit. U (Van een onzer verslaggevers) GIONINGEN De provinciale bestu rf® van Groningen en Friesland en de «ntebesturen van de hoofdsteden beide provincies hebben een felle aanval gelanceerd op de onlangs uitge brachte „structuurschets spreiding Cen trale Directie PTT'. In een brief aan de staatssecretarissen van Binnenlandse Zaken en Verkeer en Waterstaat stelt men dat de opstellers van de structuur schets in hun opdracht „ernstig tekort zijn geschoten". Men vraagt dan ook een onverkorte handhaving van de uitvoe ring binnen de stelde termijn van de spreidingsplannen. Volgens de noordelijke besturen wordt in de structuurschets de nadruk gelegd op de positie en ontwikkeling van de PTT. In plaats daarvan had de spreiding als uitgangspunt moeten worden genomen. „Het rapport zet veeleer de klok terug, dan dat de spreidingsoperatie wordt be-' vorderd". De opmerking in de schets als zou de Centrale Directie van de PTT juist nu in een „kritieke fase" zijn beland, wordt als dubieus bestempeld. Ook de constatering dat de Centrale Directie door overplaatsing en spreiding zou wor den verlamd, wordt als „grenzend aan demagogie" aan de kant geschoven. De besturen menen dat de opstellers van de schets niet of nauwelijks contacten heb ben gehad met instanties buiten de PTT. Schoonmaak We hebben eerstdaags 'n grote schoonmaak op de weg te ver wachten. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u woonplaats: STUUR als dank voor de moeite JUDY naar: desgevraagd meegedeeld. Reden om de werkgroep in 1974 te formeren was de wens van de besturen van de drie instellin gen te komen tot een bezinning op de veiligheid. Dit omdat in de instellingen in toenemde ma te met straling werd gewerkt Ook wil men in aanmerking ko men voor een zogenaamde com plexvergunning, waardoor in het algemeen veel tijdverlies kan worden voorkomen en ad ministratieve problemen kun nen worden vermeden. De verle ning van een dergelijke vergun ning op basis van de kernener giewet is echter aan stringente organisatorische eisen gebon den. Ter verbetering van de situatie moet er een geintegreerde stra- lingsbeschermingsdienst voor de drie instellingen (universiteit ziekenhuis en instituut) komen, onderverdeeld in een medische en een technisch-fysische tak. Een stralingsbeschermingscom missie, bestaande uit afgevaar digden van de drie besturen wordt in die structuur verant woordelijk voor de veiligheid en kan ten behoeve van die veilig heid bindende regels vaststellen, aldus de woordvoerder van de Leidse universiteit. Staking Hopen vuil en afval heb ben zich opgestapeld in een straat bij de Champs Elyséea in Parijs. Dit is het gevolg van een sta king van de Parijse vuil- ophalers ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De AR-Tweede-Kamerfractie wil de winkelsluiting op zaterdagmiddag geleidelijk aan om 14.00 uur laten ingaan. AR-partijvoofrit ter Hans de Boer, tevens Tweede-Kamerlid, heeft namelijk een amendement voorbereid, waarin is vastgelegd, dat de winkels tot 1 januari 1978 tot 16.00 uur epen mogen blijven, daarna tot 1 janua ri 1980 open tot 15.00 uur en dat na 1 januari 1980 de winkels zaterdags om 14.00 uur moeten sluiten. Het kamerlid zal dit amendement volgende week bij de kamerdebatten over de winkelsluiting op zaterdag indienen. Zoals bekend wil de regering het sluitingsuur zaterdags om 18.00 uur handha ven. Daarnaast zijn er voorstellen tot sluiting om 16.00 uur of 17.00 uur. De vakcentrales en de Werkende Jongeren hebben echter met klem laten weten, dat zij zaterdagsmid dags een volledige winkelsluiting wensen, te begin nen om 14.00 uur. HAARLEM (ANP) - Uit de „schatkamer", een tentoonstel lingsruimte in de kathedrale basiliek „Sint Bavo" in Haar lem, is gistermorgen een aantal zilveren voorwerpen gestolen met een waarde van 122.500 gulden. De buit bestaat uit vier zilveren kandelaars, twee wandappli- qués, vaasjes, schalen, schenk kannen en een wierookschepje van zilver. De voorwerpen date ren uit de vorige eeuw, sommige van begin 1800. Bom In een bos bij een poli- tie-kampement in de omgeving van Toulouse zijn dinsdag twee mannen door een bom gedood, zo heeft de politie woensdag meegedeeld. Volgens de politie waren het anarchisten en was de bom voortijdig geëxplodeerd. Roelofarendsveen Het Leidse „Petra-koor" komt zondag naar Roelofarendsveen. Dit grote koor zal in de kerk van Maria Presentatie de heilige mis om lijsten. De eucharistieviering be gint om 11 uur. CHERNV-piano'S* nü voor WAARDE 3.700. Alle wereldmerken. In onze showroon keuze uit 50 vleugels o a bechner-VLEUGELS nü voor WAARDE 16.900. coffeinevrije Grote Antiekbeurs TRESLONG Zaterdag 13 maart van 14 tot 22 uur Zondag 14 maart van 11 tot 18 uur Treslong-Hallen te Hillegom.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1