Van der Kuylen uitblinker: Kampioensvorm PSV gloorde Dramatische blessure PEC luidde vreugde Roda JC in Jacht op succes ploeg van Post weer mislukt Bedford gaf Montreal op Weer klap voor Engels voetbal BEDWINGER AJAX IN SLOTFASE MET TIEN MAN De belangrijkste uitslagen: 500 me ter: 1. Engelstad (Noo) 39,43 secon den, 2. Van Helden (Ned) 39,78, 3. Lichtenstern (W-Dld) 40,10. 1000 me ter: 1. Engelstad 1 minuut 20,06 se conden, 2. Toniolli (Ita) 1.23,51. 500 meter dames: 1. Sylvia Burka (Can) 43,09 seconden. 3000 meter dames: 1. Nancy Swider (VS) 4.53.73, 2. Sylvia Burka (Can) 4.55.37. heren: 1. Hans van Helden (Ned) 4.19.27. 2. Colin Coates (Austr) 4.28.80, 3. Franz Krienbühl (Zwi) 4.31.27. Wullems wordt trainer Vitesse ARNHEM Henk Wullems zal met ingang van 1 juli de trainer zijn van de Arnhemse eerste-di- visieclub Vitesse. Gisteren werd het contract getekend dat de 39-jarige trainer voor twee seizoenen aan Vitesse bindt. Wullems zal Jan de Bouter, die te kennen heeft gegeven te wil len stoppen bij Vitesse, opvol gen. Vitesses tweede trainer Cle mens Westerhof zal als assistent van Wullems in dienst blijven. Eerder dit seizoen vertrok de Joegoslaaf Ned Bulatovic als oe- fenmeester bij Vitesse. Henk Wullems werd ruim een jaar geleden ontslagen bij NAC. LONDEN De Engelse atleet Dave Bedford, wereldrecord houder op de 10.000 meter, heeft alle hoop opgegeven nog op de Olympische Spelen uit te komen, die over ruim vier maanden in Montreal beginnen. De 26-jarige Engelsman heeft weer last van dezelfde dijspier blessure, die hij vier jaar gele den opliep en waarvoor hij maar liefst 39 doktoren, specia listen en Chirurgen heeft ge raadpleegd. Nu al twijfels over doorgaan ,,Lake Placid lake PLACID Lake Placid verkeert in onzekerheid over het doorgaan van de Olympi sche winterspelen van 1980. Als de staat New York en het congres er niet in slagen zestig miljoen dollar (ruim 150 miljoen gulden) op te brengen voor dit evenement, zal dat „het einde zijn van de Olympische spelen in de Verenigde Staten". Die mening is Robert Peacock, de burgemeester van Lake Placid, toegedaan. Nederlaag BS Leiden DEN HAAG De uitslagen van de basketbalwedstrijden, die gisteravond in de eredivisie he ren werden gespeeld, zijn: BS Leiden—Kinzo 57—87, Arke Stars—Buitoni 77—118. Met dit moment maakte Dick Nanninga alles goed. Hij bracht de treffer op zijn naam, die Roda JC in de finale bracht. Toch leek het er veel op dat de eredivisieclub er niet in zou slagen binnen de reglementai re speeltijd de winst te grij pen. Nanninga kreeg zijn tweede grote kans in deze wedstrijd, maar schoot van dichtbij over. De voorste man van Roda JC maakte echter twee minuten voor het einde zijn falen goed. Aanvoerder Dick Advocaat liet de bal uit een vrije trap hoog voor het doel dalen en Nanninga pas seerde eindelijk Gerards met een achterwaartse kopbal. Scoreverloop: 88. Nanninga 01, Scheidsrechter: Keizer, toeschou wers: 14.000. Roda JC: Geilman; De Wit (Blat ter), Pfeiffer, Ziegler, Broeks; Meu- ser, Advocaat, Toonstra; Van' der Lem, Nanninga, Vermeulen. PEC Zwolle: Gerards; Drost, Schu bert, Israel, Hamming, Hendriksen (Veenstra). Schutten, Hendriks; Verheyen, Banhoffer, IJzerman (Van 't Land). Jeugdteam kansloos BOEDAPEST Het Engelse voetbal heeft opnieuw een ge voelige klap gekregen. Het na tionale elftal onder 23 jaar leed woensdagmiddag in Boedapest een kansloze nederlaag (0-3) te gen de Hongaarse leeftijdgeno ten, die zich door dit resultaat een uitstekende uitgangspositie hebben veroverd voor de twee de wedstrijd op 23 maart in Manchester. Mochten de Hongaren de kwart finale overleven, dan wordt de halve eindstrijd een Oosteuro pees onderonsje. De tegenstan der wordt namelijk de winnaar van de ontmoeting tussen Bul garije en Joego Slavië. De wedstrijd van gisteren, ge speeld op het besneeuwde veld van Ferencvaros, toonde aan dat de Engelse jeugdspelers aanvallend nauwelijks een vuist kunnen maken. Weliswaar werd na de openingstreffer in de 19e minuut van de nieuwe ster van het in de Hongaarse competitie bovenaan staande Ferencvaros, Nyilasi, driftig aangevallen, maar dit tot in de tweede helft voortgezette Engelse offensief haalde weinig uit De doelpun ten vielen aan de andere kant Middenvelder Szabo en weer Nyilasi namen na een kwartier in de tweede helft vlak na el kaar de tweede en derde treffer voor hun rekening. Recordpoging Van Helden in Inzeil mislukte INZELL Hans van Helden is de reeks recordpogingen op de tien jaar bestaande kunstijs baan van Inzeil weinig overtui gend begonnen. Zijn aanval op het wereldrecord van de 3000 meter (Ard Schenk 4.08.3) mis lukte gisteren bij kunstlicht volkomen. Hoewel de weers- en ijsomstan- digheden tamelijk goed waren legde Van Helden zijn race af in een magere 4.19.27. Zijn 500 meter was wel snel geweest: 39.78. Voor de beste prestaties van het 22 dames en heren tellende deel nemersveld uit elf landen teken de de jonge Noor Kai-Arne En gelstad (500 meter in 39.43 en 1000 meter in 1.20.06). jjvIDKRDACi ii MA.rt.rti i»io ijrtiLiiart CUUÜAiN 1/ drik Schalks verspeelde in de 56e minuut de bal aan René van de Kerkhof, die direct Willy van der Kuylen aan het werk zette: 30. Daarmee was de strijd in feite al beslist, maar PSV wenste het uitver kochte stadion waar voor z'n geld te geven. Willy van der Kuylen, die zon dag nog vanwege een spier blessure slechts twintig minu ten in actie behoefde te ko men, liet in die tweede helft zien dat het met die kwetsuur nog wel meevalt. Hij zou zijn doelpuntentotaal tot vijf op schroeven, vooral dankzij tien indrukwekkende minuten van PSV. Tussen de 69e en 79e minuut scoorden achtereenvol gens Edström, Van der Kuy len, Dahlqvist en vervolgens weer twéémaal Van der Kuy len. De afgang van een neder laag met dubbele cijfers bleef Eindhoven bespaard, omdat de PSVers, en dan met name René van de Kerkhof, zich te veel in solistische acties verlo ren. Eindhoven kon zelfs dankzij Hans Bleijenberg de eer redden. Bovendien maakte trainer Kees Rijvers van de gelegen heid gebruik om de lichtge- blesseerde spelers Harry Lub- se en Willy van de Kerkhof te vervangen. Rijvers: „Ik ben in de gelukkige omstandigheid te zeggen dat momenteel vrijwel iedereen bij ons in vorm is. En daarom kon ik beide spelers zonder meer vervangen. Ik ben alleen een beetje ontstemd dat we zondag pas in Kerkra- de tegen Roda JC kunnen aan treden. Ik had liever zaterdag willen spelen, maar dat wilde Roda niet". En dan plotseling grimmig: „We zullen onze toe komstige tegenstander in de Derde etappezege Maertens in Parijs-Nice VALENCE De renners van Peter Post hebben gisteren in de ingekorte derde etappe van Parijs-Nice, van St. Etienne naar Valence over 128 kilo meter, tevergeefs geprobeerd te win nen. De zege ging het verbaast niemand meer naar de Belg Freddy Maertens, die als het op pure snelheid aankomt veruit het beste peloton is. De renners van Raleigh waren gister middag met de beste voornemens uit Saint Etienne vertrokken. Iedereen die zich sterk voelde, mocht tegen het einde proberen té ontsnappen. Lukte dat niet, dan moest in de eindsprint Gerben Karstens gelanceerd worden. Ze hebben er alles aan gedaan. In de slotfase van de derde etappe demar reerde de Duitser Dietrich Thurau twee keer, Hennie Kuiper probeerde het ook twee keer en Van den Hoek sprong eveneens een keer weg. Maar de ploegen van de sprinters Freddy Maertens en Jacques Esclassan reden elk gaatje dicht Hennie Kuiper zei later enigszins mistroostig: „Er was geen beginnen aan. We hebben het Niettemin demarreerde Gerben Kar- ben Karstens gaf zelfs geen enkel echt goed geprobeerd. Het zit ons wel stens zevenhonderd meter voor het commentaar. Hij fietste met grote tegen. Maar dat is vaak zo als je op einde op het bochtige parkoers uit alle snelheid naar zijn hotel. De nederlaag een succes zit te wachten. Winnen gaat macht Hij nam een voorsprong maar zat hem dwars. Karstens werd vijfde, soms vanzelf". Mare de Meyer, de meesterknecht van zelfs nog achter Piet van Katwijk. Als niemand er in zou slagen voor het Freddy Maertens, dichtte het gat en peloton uit te rijden, was het in de maakte aldus de weg vrij voor Maer- Uitslag derde etappe: St. Etienne-Valence, laatste kilometer de beurt van Ger- tens' derde etappezege. Jan Raas, die 128 kilometer: 1. Maertens (Bel) 3 c ben Karstens. Het ging echter meteen Karstens in de slotfase had moeten assisteren, riep aan de eindstreep boos uit: „Ik heb het in de eerste dagen al mis. De renners zagen de rode driehoek, de aanduiding van de laat ste kilometer, niet. Het vlaggetje was zeker te goed gedaan. Ik kon niets minuten en 55 seconden; 2. Wesemael (Bel), 3. Ovion (Fra), 4. Van Katwijk (Ned), 5. Karstens (Ned), 6. Luc Leman (Bel), 7. Martinez Heredia (Spa), 8. De Waal (Ned), Teirlinck (Bel), 10. Inaudi (Fra), 21. Raas te hoog opgehangen. doen, ik zat helemaal ingesloten". Ger- (Ned), 25. Kuiper (Ned) en nog 65 i Algemeen klassement: 1. Maertens 14 uur. 10 minuten en 11 seconden, op 2 seconden: 2. Thurau (W-Dld), op 0.04: 3. Van den Broucke (Bel), op 0.09: 4. Kuiper, op 0.15: 5. Schuiten, op 0.15: Bracke (Bel), op 0.16: 7. Raas, op 0.18: Knetemann (Ned), op 0.20; 9. Manzaneque (Spa), 10. Hezard (Fra), op 0.22: 13. Karstens, op 0.24: 14. Van den Hoek (Ned), op 0.25: 15. Zoetemelk (Ned), op 0.25: 19. Tabak (Ned), op 0.36: 27. De Waal, op 0.40: 30. Van Katwijk, op 1.59: 81. Pronk, op 18.10. De eerste treffer van PSV en Willy van der Kuy len. De ont reddering bij doelman Ad- janski en ver dediging zou later nog veel groter zijn. bekerfinale nog wel wat laten zien. Ik durf te zeggen dat als we geen nationaal kampioen worden, we dan zeker die na tionale beker pakken. Jammer voor Roda, maar zo is het nu eenmaal". HES LAGRAND Scoreverloop: 11. Van der Kuylen 1-0, 26. Edström 2—0, 56. Van der Kuylen 30, 69. Edström 40, 73. Van der Kuylen 5—0, 75. Dahlqvist 6-0, 76. Van der Kuylen 7—0, 78. Van der Kuylen 80. 86. Bleijen- berg 8—1. Scheidsrechter Van der Kroft. Toeschouwers: 18.000. PSV: Van Beveren;'Poortvliet, Van Kraay, Krijgh, Stevens; Willy van de Kerkhof (Quaars), Van der Kuy len, Lubse (Strik): René van de Kerkhof, Edström, Dahlqvist. Eindhoven: Adjanski; Schalks. Kooiman (Soers), Bloemers, Brui nen; Van der Pas, Warnaar, Kree kels; Posthuma, Bleijenberg, Ja cobs (Blijderveen). keer kon een Zwollenaar inter veniëren bij de veelal te trage combinaties van Roda. Onmid dellijk werd dan op zeer effec tieve wijze de kortste weg in de richting van het doel van Geilman ingeslagen. De Lim burgse achterhoede had volop werk, maar bleef overeind. Na rust hadden de trainers Hans Alleman (PEC Zwolle) en Bert Jacobs een wijziging in hun team aangebracht. Veenstra was in de plaats ge komen van de lichtgeblesseer- de Hendriksen en De Wit was in de Limburgse defensie ver- vangen door Blatter. Het spelpeil werd er in de tweede helft niet beter op, me de door de talloze overtredin gen. Roda JC kwam wel iets meer in de aanval, maar wist zich toch zelden doelrijpe kan sen te scheppen. Na een kwar tier ontstond zo'n mogelijk heid toen Nanninga ongedekt was gelaten. De Limburgse spits maakte echter geen ge bruik van deze onverwachte vrijheid en raakte de bal maar half. Toch was dit een eerste indica tie voor vermoeidheidsver schijnselen in het Zwolse laat ste blok. Nadat IJzermqn geblesseerd, het veld had moeten ruimen voor Van 't Land namen de zaken voor PEC Zwolle een dramatische wending. Met nog iets meer dan een kwartier te spelen moest ook de kleine verdediger Drost, die veertien dagen geleden voor zo'n mag nifieke treffer zorgde tegen Ajax, met een blessure wor den weggedragen. Invallers waren toen niet meer mogelijk en PEC moest met tien man verder. HET ZEGEVIERENDE GEBAAR DAT Willy van der Kuylen na afloop van de bekertriomf van PSV maakte, paste goed bij hem. Hij immer was de uitblinker geweest. EINDHOVEN „Je moet er nu eenmaal mee leren leven dat PSV een lamp van 2000 watt is en wij maar een klein kaarsje", aldus trainer Rinus Go- sens van Eindhoven na de zware nederlaag van 8—1 die zijn ploeg in de halve finale van de beker leed. Ook bleek dat Eindhoven met het huidige materiaal aan het plafond van zijn kunnen zit. In tegenstelling tot zijn collega Kees Rijvers kan Gosens slechts putten uit een beperkt aantal, voor het merendeel oudere spelers. Niet alleen hebben de meeste eredivisieclubs nu de middelen gevon den om de zwakke plekken van de Eindhovenaren bloot te leggen, maar Gosens wordt sinds enige tijd geplaagd door een fiks aantal blessures. In de bekerstrijd tegen PSV bleek de absentie van Willy Senders, de geroutineerde spelbepaler bij Eindhoven, al een onoverkomenlijke handicap en gisteravond Iaat moest de trainer ook tot zijn leedwezen constateren dat Hans Bleijenberg (gat in de wreef), Lambert Kreekels (dijbeenblessure) en Govert Kooiman (knieblessure) voorlopg uitge schakeld zijn. afgeslagen aanval op de rand van het strafschopgebied goed op. Hij zond de bal hoog de doelmond in, waar Ralf Ed ström, een kop groter dan Kooiman, voor de voeten plaatste van de snel ingeko men Willy van der Kuylen en de overigens uitstekende doel man Peter Adjanski had tegen diens inzet geen verweer. Uitblinker Van der Kuylen, op het mid denveld heer en meester, zou zich trouwens tot de grote uitblinker van het duel ont poppen. Hij kon in de midden- linie telkens ongestoord op rukken en wanneer hij dan ook nog in de gelegenheid werd gesteld om een van zijn befaamde afstandsschoten te lossen, was Eindhoven in last. De wankele defensie van de gasten kwam handen en voe ten tekort om het gevaar te bezweren. Die verdediging boette nog meer aan kracht in, toen Kooiman geblesseerd raakte en zich moest laten ver vangen door Soers. PSV deed er nog een schepje bovenop en die tempoverhoging bleek Eindhoven op te breken. Lin kervleugelverdediger Kees Bruinen bijvoorbeeld werd in de 26e minuut na een knappe ingooi van René van de Kerk hof verrast en toen hij Peter Dahlqvist wilde achtervolgen, bleek hij véél te snel voor hem. Dahlqvist bediende zijn landgenoot Edström op maat en Adjanski mocht de bal voor de tweede maal uit de touwen halen. Vreemdgenoeg werd de strijd toen pas grimmiger. Aanlei ding tot die verruwing was de vete tussen Willy van de Kerk hof (PSV) en Lambert Kree kels (Eindhoven). Van de Kerkhof legde de bebaarde Eindhovenaar door middel van een grove charge neer. Kreekels wildé verhaal halen, maar voordat hij iets kon uit richten had Van de Kerkhof hem al een vuistslag verkocht. De voortreffelijk leidende Van der Kroft spaarde de tweeling broer nog door hem slechts het geel voor te houden, maar in feite had de PSV'er van het veld verwijderd moeten wor den. Van der Kroft vond de reactie van Kreekels trouwens ook voldoende voor een gele kaart. Hoop Na rust sloeg PSV het beetje hoop dat Eindhoven nog mocht koesteren binnen enke le minuten de bodem in. Hen- PSV dat bij vlagen weer de kampioensvorm van het vori ge seizoen haalde, had uite raard geen boodschap aan de blessure-ellende bij Eindho ven. Afgezien van de eerste twintig minuten, toen de thuis club stroef draaide, probeerde Eindhoven wel degelijk aan te. vallen en dat was ook de op dracht van Gosens. „We heb ben nu eenmaal de halve fina le gehaald en dan vind ik dat je met mannelijk voetbal de tegenstander tegemoet moet treden", In die beginfase had Eindhoven verrassenderwijze het beste van het spel en dat leverde zelfs kleine kansen op voor .Kreekels en Kooiman. Toen PSV eenmaal z'n ritme had gevonden, was Eindhoven verloren. Bij de eerste de beste goed opgezette aanval was het al raak. Willy van de Kerkhof ving in de elfde minuut een Een drama bij PEC betekende vreugde bij Roda JC. De Limburgse ploeg profiteerde van een noodlottige blessure in de slotfase en vierde dat na afloop uitbundig. Onder de gelukkige spelers Dick Advocaat (derde van links). vijftig bussen naar Nijmegen was gekomen, zorgde al vroeg voor een carnavalesk Cup- sfeertje in de Goffert. Bij Ro da JC ontbrak nog altijd Jos Dijkstra. De Limburgers stel den zich voorzichtig op tegen de bedwingers van Ajax, die geen enkele angst vertoonden om in de aanval te gaan als dat zo uitkwam. Dit gebeurde bij voorkeur met lange passes om de snelheid van het Zwolse trio Verheyen - Banhoffer - IJzerman te kun nen uitbuiten. Al in de vierde minuut kon Pfeiffer nog maar ter nauwernood redding bren gen. Na iets meer dan een kwartier moest doelman Bram Geilman al zijn talenten aan spreken toen de Uruquees Banhoffer na een vrije trap van Hamming een harde kop bal losliet. PEC Zwolle, met de onver moeibare veteranen Schutten (35) en Israel (34) als steunpila ren, ging steeds vrijer spelen. De Zwollenaren waren in de 22ste minuut zeer dicht bij een treffer, maar de af en toe sterk solerende Verheyen schoot tegen de paal. Al die tijd was Roda JC nauwelijks echt gevaarlijk geweest. De strijd werd langzamerhand iets vinniger. Scheidsrechter Jan Keizer zag zich na een half uur genoodzaakt Klaas Drost van PEC de gele kaart voor te houden nadat deze op grove wijze Vermeulen onder uit had gehaald. Roda, dat niet goed wist hoe het de uiterst beweeglijke eerste-divisieclub moest aanpakken, werd steeds meer overvleugeld. Keer od groep supporters van jc die onder meer met IJMEGEN De aan- ing van Roda JC heeft steravond in het Gof- ■t Stadion te Nijme- tot twee minuten het einde van de [edstrijd in de halve lales van het toernooi de KNVB-beker te- eerste divisieclub EC Zwolle moeten achten op zekerheid, oen stelde de overigens llende spits Dick Nan- inga de finaleplaats te- ;n PSV veilig met een oeltreffende achter- aartse kopbal (1—0). it betekende de ont- loping in een zeer ma- g duel tussen de be- winger van Feyenoord loda JC) en de reuzen- oder uit Zwolle, die eertien dagen geleden ^jax met 3—0 terug rees. e dappere Zwollenaren be- onnen zeer enthousiast en raren in de eerste helft zelfs de meerderheid. Na de pau- zette Roda JC een offensief dat aanvankelijk niet veel Pas toen PEC het kwartier door blessures met tien man spelen greep Roda JC winst, nog net voordat Jan Keizer het voor verlengen zou heb- gegeven.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 19