Stookkosten geen rol bij tuinders op spelen bicilie TIEN DAGEN LENTESHOW FLORA NOVA IN BOSKOOP FORSE STIJGING AANVOER BLOEMEN TOMATEN WORDEN VLOT VERKOCHT HOGE PRIJZEN VOOR NIEUWE TULPEN GROENTE, FRUIT, BLOEMEN EN BOLLEN VAN 16 TOT EN MET 25 APRIL De tijden van massale bloemenaanvoer met voorop de tulpen zullen nog wel enkele weken op zich laten wachten, maar er zit met het voorjaarsklimaat toch wel forse stijging in de aanvoer op de bloemenveilin gen. Het wordt dan afwachten, of aanbod en afname met elkaar in overeenstemming zullen zijn, hetgeen dan de prijs ten goede moet komen. Vooral wat de anjers betreft viel er afgelo pen week aan de CCWS een sterke toename te constateren, van bijna een miljoen stuks tot een flink stuk daar overheen. Dat was meteen te merken in de gemiddelde prijs, die daalde van 41 tot 27 cent. Een dergelijke trend valt te constateren wat de tulpen betreft, hoewel de aanvoer daar van nog op vrijwel hetzelfde niveau lag, maar waarbij de gemiddelde prijs daalde van 2,24 tot 1,75 met als hoogste notering respectievelijk 7,50 tegen 4,80. f Omzet. Ook de leliekelken ondergingen een prijsda ling van gemiddeld 66 cent tot 44 cent bij een vrijwel gelijke aanvoer van rond de 400.000 stuks. De totale omzet aan de CCWS liep iets terug, wel het sterkst in de sector bloemen, name lijk van ruim zeven miljoen tot nog beneden dat bedrag voor afgelopen week. De potplanten haalden het iets op evenals de perkplanten. Aan buitenlandse bloemen werd ruim 60.000 omgezet, ongeveer 6000 minder dan in voorgaande week. Daardoor bedroeg de totale omzet aan de CCWS 7.348.969,30. Zwem m en-bouwen. Intussen gaan de werkzaamheden tot uit breiding van de veilinggebouwen en terrei nen regelmatig door op het gedeelte, waar eertijds werd gezwommen. Het zwembad "Elsenhage" is namelijk geheel verdwenen. De fundaties voor de nieuwe gebouwen zijn gestort hetgeen mede betekent, dat de aan- voerroutes op het veilingterrein zijn gewij zigd. Alles is er op gericht om stagnatie in het veilen te voorkomen, vooral met het nieuwe seizoen in het vooruitzicht Over enkele maanden zal het ergste uitbreiding- sleed wel zijn geleden, aldus het bestuur. Enkele jaren achtereen hebben vele bloem bollenkwekers gelopen met een gezicht als een subtropische onweersbui. De uitkomsten in de kwekerij waren er dan ook naar. Miljoenen tulpen konden geen kopers vin den, draaiden door en stierven een roemloze dood in de veevoermolen. Oorzaak: een stag nerende afzet en een produktie die daarop reageerde door méér te gaan telen. Dat moest fout lopen en het merkwaardige was dat de kwekers de kant van schaalvergro ting werden opgedwongen, omdat men an ders het bekende zout in de pap helemaal niet meer kon verdienen. Moest men in 1965 voor de teelt van één hectare tulpen nog op 2600 manuren rekenen, in 1975 kon men het in 700 manuren af. Wat dat betreft vond het bollenvak dus een duidelijk antwoord op de gerezen problemen. De Ionen stegen echter nog veel sneller dan men aan arbeidbespa- rende methoden had uitgevonden In 1965 kostte èen werknemer in het bollenvak 8000,- per jaar, maar in 1975 werd men geconfronteerd met een honorarium van 27.000,- per jaar. In uurlonen uitgedrukt sprong men van 3.65 per uur in 1965 naar 14,50 in 1975. Als de geleerden gelijk krijgen zal het uurloon in 1977 ruim 19,- zijn en voor 1980 is een uurloon van 30,- voorspeld. Afvallers Sterk dalende prijzen van de tulpen door een te groot aanbod en nog sterker oplopen de kosten. De bloembollenkweker en ze ker de tulpenteler heeft dus heel moeilijke jaren achter de rug. Dat blijkt trouwens ook wel uit het grote aantal afvallers. De laatste tien jaar verminderde het aantal tulpente lers met het gemiddelde van 500 per jaar. Telde men in 1970 nog ruim 7000 tulpenkwe kers, dit jaar zal het aantal voor het eerst sedert de jaren van 1940-1945 onder de 5000 komen. Dat is geen teken van weelde, maar in 1976 lijkt alles plotseling anders te zijn geworden. Eén slechte oogst en de prijzen trokken sterk aan en nu is alle ellende van de magere jaren plotseling vergeten. Ook de handel in nieuwe en uterst prijzige soorten leeft weer op. Een sprekend voorbeeld is de handel in de nieuwe tulp Orange Monarch, die in. november werd verkocht voor 10,- per kilo en nu al 30,- per kilo staat. Abu Hassan Momenteel wordt een nog nieuwere tulp, de aparte Abu Hassan, glanzend donkerrood als een kastanje die net uit de schil is gesprongen met een brede gele rand, ver handeld voor 135,- per kilo! Deze tulp komt in de statistiek helemaal niet voor, maar wie een beetje in de nieuwe soorten thuis is, weet dat de winnaar van deze tulp, de heer Jo v.d. Berg uit Anna Paulowna, deze zaailing al heel wat jaren geleden voor het eerst liet zien. Dat wil dus zeggen dat er al een aardige voorraad van moet zijn. In dat licht bezien is het de vraag of een prijs van 135,- per kilo niet al te optimis tisch is. Iets dergelijks speelt ook bij de fraaie roze tulp Rosario. Bepaald geen nieuwigheid, want deze tulp werd in 1957 dl geïntrodu ceerd. Niettemin worden de twaalven van Rosario nu verkocht voor 20,- per 100. We kennen een grote broeier in Noord-Holland die in de afgelopen maanden niet minder dan 700.000 stuks van deze tulp heeft voor gekocht voor 14,- en 15,- per 100. Door nu te verkopen kan hij dus 35.000,- verdie nen. Siciliaanse tomaten (Van een medewerker) LENTINI Aan stookkosten zullen de tuinders op Sicilië niet ten onder gaan. Er zijn er, die hun plastic kassen ver warmen met olievergassers. Ook de tuinder, die wij in Lentini bezochten. Zijn olie- vergassers stonden buiten, omdat hij ze in de afgelopen twee jaar maar twee nachten had hhad gehad De prijs van de tomaten lag zo om de een gulden veertig, die van de paprika om de twee gulden veertig (vorig jaar vier gulden.). Op de vraag of hij nogal tevreden was over de gemaakte prijzen, zou een tuinder in Holland hetzelfde antwoord hebben gegeven. -Te vreden tuinders bestaan im mers niet. Toch was 1975 ook voor de Siciliaanse tuinder - voor wat bijna alle produkten betreft - geen ongunstig jaar. De teelten van tomaten en sperciebonen lopen er terug, die van paprika's en (in min dere mate) aubergines en kom kommers worden groter. Steeds meer plastickassen worden er bijgebouwd. Ter wijl uit buitenlands zaad, nieu we en zeer goede variëteiten en paprika's en aubergines de oude soorten verdrongen, is er voor de tomaat nog geen goe de variëteit geselecteerd, die in het buitenland goed verhan- delbaar is. Momenteel maakt de variëteit ibrido "Rond-glas" een kans, maar een tomaat die zowel voor de handel (vorm, smaak) als voor de kweker (produktiviteit, weerstand te gen ziekten) ideaal is, bestaat nog niet. En dan zijn er na tuurlijk de sterk wisselende verkoopprijzen van de toma ten en niet te vergeten de meer dan de helft lagere teeltkosten van de paprika. Opbrengsten. De opbrengsten van de teelten in de volle grond zijn uitslui tend voor binnenlands ge bruik, hoewel: de peenproduk- Komkommers Mede onder invloed van het zeer gunstige weer is de aanvoer van komkommers sterk toegenomen. Het aandeel van de Nederland se komkommers op de Westduitse markt (van 24 t/m 26 2) bedraagt 272 ton, over dezelfde periode in 1975 was dit 397 ton. Opvallend is de grote export van Grieken land, 447 ton tegen vorige jaar 131 ton. Bulgarije exporteert thans 104 ton tegen vorig jaar 64 ton. Roemenié ontbreekt bij de exporterende landen. Vorig jaar was dit land goed voor 332 ton en daarmee de belangrijkste concurrent De export van Hollandse komkommers naar Engeland blijft tot dusver belangrijk achter bij die van vorig aar. Ondanks de stevige concurrentie is het prijsverloop de afgelopen week niet tegengevallen, nl. 73 cent vor de sortering 36/41, 62 cent voor de sortering 31/36 en 49 cent voor de sortering 26/31. In vergelijking met de daaraan voorafgaande week zijn de prijzen zelfs iets opgelopen. Voor de komende week moet er bij het verder toenemen van de binnenlandse aan voer en een aanhoudende buitenlandse con currentie wel degelijk rekening gehouden worden met lagere prijzen. Sla. Het stevig toegenomen aanbod van sla heeft nauwelijks invloed op de prijzen gehad. De prijzen zijn de afgelopen week zelfs weer iets aangetrokken. Er is duidelijk sprake van geringe concurrentie op de Westduitse markt Alleen België (46 ton), Frankrijk (83 ton) en Italië (18 ton) spelen een zeer be scheiden rol naast Nederland met 1078 ton. Er werd voor de sla van 11/14 kg. 43 cent betaald, voor sla van 15/21 kg. 46 cent en voor sla zwaarder dan 21 kg. 50 cent Er kan dus rustig gezegd worden dat de eerste twee maanden van het jaar voor de sla-teelt zeer goed verlopen zijn (vorig jaar lag de prijs gemiddeld op 20 cent per stuk). Het aanbod van sla zal de komende weken in binnen en buitenland verder gaan toenemen, waardoor de prijzen meer onder druk ko men. Overige gewassen Het aanbod van spruiten zal de komende weken steeds verder gaan terug lopen. Tot nu toe is de vraag naar dit produkt goed geweest hetgeen vooral in de prijzen tot uitdrukking komt nl. van 1,50 tot 1,80 per kg. Door het nog steeds ruime anbod van witlof hebben de prijzen zich niet kun nen handhaven en zijn ze gedaald naar 2,50 per kg. Bij het afnemen van de aanvoer zullen de prijzen gelijk blijven oi weer iets gaan oplopen. Ondanks het mooie voorjaarsweer hebben de prijzen voor prei zich goed kunnen handhaven en schommel den tussen 1,- en 1,50 per kg. Het aan bod van prei zal de komende tijd ruim blijven. Door de hoge uienprijs is het on waarschijnlijk dat de prijzen voor prei veel zullen dalen. Voor spinazie wordt gemiddeld 1,50 per kg betaald (vorig jaar 1,25). Ook voor andijvie steekt de prijs gunstig af bij die van verleden jaar: nu gemiddeld 1,55 tegen vorig jaar 1,20. Snijbonen blijven duur en gaan voor 13,90 van de hand. Hollandse radijs wordt verhandeld tegen prijzen van 89 cent tot 1,26 pe* bosje. Gezond en niet duur is de tuinkers of sterre- kers die voor 31 cent per doosje wordt verkocht Sorteren van tomaten zoals dat in Italië gebeurt BOSKOOP Zes jaar na de laatste tentoonstelling wordt in Boskoop van vrijdag 16 tot en met zondag 25 april weer de grote „Flora Nova" bloem- tentoonstelling gehouden. In het kader van een werkbezoek aan Boskoop verricht de com missaris van de Koningin in Zuid-Holland mr. M. Vrolijk donderdag 15 april al de offi ciële opening van deze door de Koninklijke Vereniging voor Boskoopse Culturen georgani seerde expositie. De nadruk valt bij deze tentoonstelling op het Boskoopse aspect. Ruim veertig firma's, waarvan de meeste uit Boskoop, zijn met hun inzendingen aanwezig. Opvallende produkten zijn daarbij ook de rododendrons en de azalea's, die overigens door de Boskoper's evenals andere siergewassen, gewoon als „bomen" worden aange merkt. Ook worden er ruim 20 nieuwe rassen en variëteiten gepresenteerd en aan de kri tiek van de jury blootgesteld. Naastde leden van de Bos koopse vereniging en de jury verwacht de leiding van de show dat er ongeveer 75.000 bezoekers zich naar de Bos koopse contreien zal vervoe gen onder wie dan ook vele bezoekers „niet uit het vak". Vooral doordat de tentoonstel ling gedurende de paasdagen is geopend. De manifestatie die op een feestelijke manier wordt gekoppeld aan het 75-ja- rig bestaan van het Boskoopse proefstation voor de boom kwekerij, wordt gehouden in de inmiddels vergrote en ver fraaide beurshal, die boven dien nog met een aantal tenten wordt uitgebreid. De totale ruimte zal een oppervlakte be slaan van ongeveer 4000 vier kante meter. De boomkwekerijen zullen hun beste produkten en nieuwste aanwinsten waaron der bloemkersen, heide en ui teraard bloemheesters in een landschappelijke aanleg groe peren. Om alle produkten op heuvels te kunnen plaatsen heeft men ruim 450 kubieke meter tuinturf ingebracht, waarbij het een en ander door spoorbielzen wordt afgegrensd en opgesierd. De bezoekers van deze niet-commerciële ten toonstelling kunnen voor de inwendige verzorging terecht in een grote, geheel uit rieten matten opgezet, cafe-restau- rant. Voor de voorlichting kan men bij stands terecht van de Koninklijke Maatschappij voor Tuin- en plantkunde. Overigens zal, aldus een woordvoerder, iedere op de tentoonstelling aanwezige Bos koper, zich als een onbezoldig de voorlichter gedragen. Zoals al eerder gezegd, is deze ten toonstelling vrij van commer ciële inzendingen. Op de show zelf wordt niets verkocht. Bui ten het gebouw worden er ech ter een drietal tuincentra inge richt, waar de bezoekers Bos koopse produkten kunnen ko pen. Als er gekeken wordt naar de marktsituatie voor tomaten in West-Duitsland, dan valt er een heel ander beeld waar te nemen als vorig jaar. Op het ogenblik zijn de Canari- sche Eilanden de belangrijkste exporteur nl. 1100 ton (van 18 t/m 22 2 1976) vorig jaar werd er in dezelfde periode 211 ton geëxporteerd. Op de tweede, maar aanzien lijk minder belangrijke plaats staat Marok ko met 40 ton tegen vorig jaar 1044 ton. Verder doen Bulgarije (11 ton) en Italië (3 ton) mee bij de export naar dit land. De cijfers van de export van België, Grieken land en Spanje over deze periode zijn nog niet aanwezig. Op de Nederlandse tomatenmarkt doet zich het verheugende feit voor dat in de loop van de vorige week de prijzen van 30,40 naar 40,40 (6 kg.) opliepen voor de A-sortering. Voor de CC-tomaten werd 40,90 per 6 kg. betaald. Op 5 maart 1975 waren de veiling- prijzen als volgt; A-tomaten 35,-, C-toma- ten 28,30 en CC-tomaten 18,60. Er is dus duidelijk sprake van een gunstige marktsi tuatie voor de aanvang van het seizoen. Op 11 maart 1975 waren de prijzen voor de bovengenoemde sorteringen inmiddels 8 10 gulden per 6 kg. gedaald. Het is dus erg interessant om de prijsvorming op de voet te blijven volgen. De belangrijke export van Canarische toma ten heeft tot nu toe geen invloed op de prijsvorming van de Hollandse tomaten. Het is in ieder geval plezieriger om met goede prijzen van start te gaan en niet te hoeven wachten op prijzen die oplopen. Ook hier blijft het gezegde: „Hebben is hebben en krijgen is de kunst", belangrijk. Het ziet er voor de komende week naar uit dat de prijzen toch wel iets zullen gaan dalen, maar beslist geen 16,- per kistje. hier en waar men voor de aardappels een gulden veertig per kilo betaalt, is geen goed koop land. Niet op het gebied van kleding, noch op dat van groenten en fruit. De sinaasap pelen bijvoorbeeld kosten in het produktiegebied Sicilië in de winkels van een gulden veertig tot een gulden zestig per kilogram. Dat kosten ze in Rome ook. Rome telt ongeveer zevenduizend kleinhandelaren in groenten en fruit. Meest kleine zaken met een weinig gevarieerd aanbod en veel straathandel. Het bezoek van buitenlanders aan Rome in het Heilig Jaar levert schattingen op van vier tot acht miljoen. Men weet het dus niet. Feit is, dat de hotelbezettingen tegen vielen en reisbureaus niet veel extra-boekingen naar Rome noteerden. De omzet van de groothandelsmarkt in groen ten en fruit steeg met slechts anderhalf procent. tie in 1975 bedroeg 3000 ton, waarvan 2500 ton naar het buitenland ging, aardappelen (voornamelijk Hollands poot- goed) 1000 ton, uitvoer begin maart 730 ton De oppervlakte "koude" grond blijft vrijwel ongewijzigd. Italië, waar het weer momen teel net zo wisselvallig is als Tuinbouw onder plastic De Flora Nova, zoals die in 1970 in Boskoop door velen werd gezien. Koolrabi in de kas.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7