Topman voor jacht op zwart geld TWIJFELENDE AR KIEST WELLICHT VOOR C.D.A. Jamani wil overname van Aramco £eidóe<3oma/nt Verbetering nazorg ex-gegijzelden Mao's vrouw nu doelwit muurkranten Marokko breekt met Algerije MAANDAG 8 MAART 1976 LEiDSE COURANT. PAGINA 5 FISCALE AFTREK „REISKOSTEN" TER DISCUSSIE HILVERSUM (ANP) - Minister Duisen- berg van Financiën wil binnen enkele weken een „topman op zeer hoog ni veau" aanstellen om de jacht op het zwarte geld te intensiveren. Om dit probleem te bestrijden worden jaarlijks al honderden mensen aangesteld. Met het zwarte geld, doelt de bewindsman op inkomsten die niet aan heffing op belastingen worden onderworpen. Hij schatte zaterdagmiddag tijdens een Vara-radioprogramma de hoeveelheid zwart geld dat in omloop is op enkele miljarden guldens. Minister Duisenberg meent ook, dat het hele sys teem van aftrekposten in zijn totaliteit eens moet worden bekeken. Hij noemde met name de aftrek post „reiskosten", die zou kunnen verdwijnen. „Deze pot werd destijds ingevoerd omdat door woningnood mensen soms gedwongen werden ver van hun werk te wonen. Om die reden werd het redelijk gevonden dat zij de reiskosten van hun inkomen konden aftrekken alvorens over het inko men belasting werd geheven. Nu de ernstigste woningnood voorbij is zou dat systeem eens aan een nadere beschouwing kunnen worden onder worpen", aldus de bewindsman. Hij verklaarde zich geen voorstander van een maximum-inkomen. Belangrijker vond hij het, „dat de armen rijker worden, dan dat de rijken armer worden". Wilnelia Merced, de Portoricaan- se Miss World, heeft zich bij haar aankomst in Londen een maxi-kilt laten aanmeten. Zij was op weg naar Schotland, waar zij in stijl wilde verschij- Nog veel twijfels bij mr. W. Aantjes Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Vrijdag zal het partijbe stuur van de AR de laatste hand leggen aan de ontwerpresolutie over de tot standko- ming van het Christen Democratisëh Appel (CDA), welke resolutie in de partijraadsver gadering van 10 april in Amsterdam zal worden behandeld. De verwachting is, dat de AR dan met veel moeite zal kiezen voor de totstandkoming van een kandidatenlijst bij de volgende verkiezingen. Fractievoorzitter Aantjes betwijfelt echter in hoge mate of KVP, ARP en CHU erin zullen slagen het CDA van de grond te krijgen. In het bestuur wordt mr. Aantjes in deze twijfels gesteund door S. Faber uit Fries-- land. Partijvoorzitter H. de Boer meent ech ter met de andere bestuurders dat ondanks de minder hoop gevende omstandigheden alles voor het slagen van het CDA moet worden gedaan. Aantjes kiest voor een voortzetting van de regeringscoalitie met de PvdA na de verkie zingen van volgend jaar. Hij vreest echter dat de CHU hiervoor een te grote hindernis vormt. Binnen het CDA moet men het trou wens nog eens worden over het gemeen schappelijk programma. Over bijvoorbeeld het Defensieonderdeel bestaan meningsver schillen, waarbij vooral mevrouw van Leeu wen (AR) bezwaren maakt tegen al te lucht hartige formuleringen over de defensietaken van ons land. Verslechterend huwelijk werd echtpaar fataal ROTTERDAM (ANP) Een 80- jarige man uit Rotterdam heeft vorige week zijn 63-jarige echt genote met wie hij 23 jaar ge trouwd was geweest, om het leven gebracht. De man beroof de zichzelf daarna van het le ven. Beide echtelieden leefden de laatste tijd op gespannen voet met elkaar. De man had tegen mensen in de buurt gezegd, dat hij zijn vrouw zou doden en zichzelf van het leven zou bero ven. Het stoffelijk overschot van de man werd afgelopen woens dag gevonden in de Kralingse Plas. Toen men hem zaterdag had geïdentificeerd, bezocht men zijn woning en ontdekte het lichaam van de vrouw op. een veldbed in de achterkamer van het huis. Haar schedel was verbrijzeld met een klokkege- wicht. Roofmoord in Amerikaans restaurant FAIRFAX (Rtr) Bij een roof overval op een restaurant-in de Amerikaanse staat Virginia zijn zaterdag vier mensen in koelen bloede vermoord. De overval lers dreven de bedrijfsleider en studenten die een part-time baan in het restaurant hadden, bijeen in de voorraadkamer, waar ze door het hoofd gescho ten werden. Een vijfde slachtof fer, de vrouw van een van de studenten, is ernstig gewond. De moordpartij werd pas ontdekt toen de dagploeg zondagoch tend het restaurant binnenkam. Vrijwilligers Rotterdamse brandweer in kazerne ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse brandweer is be gonnen met een proef de vrij willigers in de kazerne onder te brengen. Bij toerbeurt doen zij in de avond- en nachtelijke nren en in de weekeinden dienst op een van de brand weerposten. Zij moeten dezelfde werkzaam heden verrichten als de beroeps- spuitgasten. Op deze wijze ko men de vrijwilligers in tijdelijke dienst van de brandweer. De proef zal een jaar duren. BRAND Een alleenstaan de man kwam zaterdag om het leven toen er in zijn. typisch Zaans houten, huis een uit slaande brand uitbrak. Het huis brandde tot de grond toe af. (Van een onzer verslaggevers) ASSEN De nazorg voor de ex-gegijzelden van de treinkaping bij Wijster zal sterk worden verbeterd. Voorzitter dr. J. van Londen van de projectgroep nazorg heeft hun dat gegarandeerd na overleg hierover met staatssecretaris Hendriks volksgezondheid. De ex-gegijzelden hebben in zijn toezegging temeer vertrouwen omdat zij sinds dit weekeinde zelf in de projectgroep zijn ver tegenwoordigd. Tijdens een af gelopen zaterdag in Assen ge houden bijeenkomst van de treinpassagiers uit het voorste treinstel, die het langst gegijzeld zijn, hebben zij als afgevaardig de in de projectgroep de journa list G. Vaders aangewezen. In .de loop van de vergadering in Assen, die in een uiterst vriend schappelijke sfeer verliep, zijn ook afspraken gemaakt in ver band met het komende gesprek met minister Van Agt van justi tie. In dat gesprek willen de ex-gegijzelden met name de door hen gesignaleerde onjuist heden in het regeringsverslag van het drama aansnijden. Daarin zouden niet minder dan 95 onvolkomenheden staan. Be langrijk element in hun kritiek is dat de rol die de ex-gegijzel den zelf hebben gespeeld in de ontknoping van het drama on voldoende uit de verf komt Libiérs wilden oud-minister ontvoeren CAIRO (UPI) Drie jonge Li- biërs die zaterdag op doorreis op de Romeinse luchthaven Leonardo da Vinei werden aan gehouden wegens verboden wa penbezit, waren van plan een Italiaans lijnvliegtuig te kapen, aan boord waarvan zich vol gens hun inlichtingen een dissi dente Libische oud-minister zou bevinden. Deze tegenstan der van de Libische leider Gad dafi die naar Tripoli zou moe ten worden gebracht, was ech ter met een eerder vliegtuig naar Parijs vertrokken. Dit is zaterdagavond in Egyptische regeringskringen vernomen. Het ging om majoor Abdel-Mo- neim el-Houny, lid van de „Re volutionaire Raad" die in Libië aan de macht is, en oud-minis ter van buitenlandse zaken. Sinds er tussen, hem en Gaddafi afgelopen zomer een breuk ont stond na een mislukte staats greep tegen de Libische leider, woont El-Houny in Caïro. Nkomo mag voortgaan met onderhandelen SALISBURY (Rtr) Joshua Nkoma's gematigde vleugel van de Afrikaanse nationale raad, ANC, heeft hem gemachtigd zijn besprekingen over een Rho- desische constitutionele rege ling met premier Ian Smith naar een logische afsluiting te leiden. HONGKONG (Rtr) Dagbladen in Hongkong hebben dit weekeind gemeld dat Tsjiang Tsjing, de vrouw van partij voorzitter Mao Tse- tjoeng, scherp wordt bekritiseerd in muurkranten die in de stad Kanton zijn aangeplakt. De muurkranten waarin de naam van Tsjang Tsjing wordt ge noemd zijn vaak aan geplakt naast kran ten die vice-premier Teng Hsiao-Ping als doelwit hebben. De kritiek op Ts jiang Tsjing betreft een biografie, de de Amerikaanse hoogle raar Roxane Witke heeft geschreven op verzoek van me vrouw Mao. In ge sprekken met me- vrouw Witke zou Ts jiang Tsjing persoon lijke zaken te berde hebben gebracht die indiscreet zijn ten opzichte van voorzit ter Mao en andere Chinese leiders. Ts jiang Tsjing is steeds beschouwd als de drijvende kracht> achter de campagne tegen „degenen die de kapitalistische weg volgen", een campagne die vooral Teng tot doelwit heeft. PvdA-jongeren: Samenwerking met CHU uitgesloten HEEMSKERK (ANP) - De Fe deratie Jongeren Groepen in de Partij van de Arbeid (FJG) meent dat bij de volgende rege ringsperiode samenwerking van de PvdA met de CHU uit gesloten moet worden- De FJG heeft dit uitgesproken op het jaarlijkse congres, dat het afge lopen weekeinde in Heemskerk is gehouden. De FJG wil daarentegen dat binnen haar organisatie en bin nen de Partij van de Arbeid de discussie over samenwerking met de CPN aangekaart moet worden. Voorts is de FJG tegen een vrij willigersleger en zij staat verder zeer afwijzend tegenover de huurpolitiek van staatssecreta ris Van Dam. Japans blad: Kodama erkent ontvangst van steekpenningen TOKIO (UPI) - De Japanse rechtse leider Yoshio Kodama heeft volgeps een Japans blad toegegeven dat hij 5,6 miljoen dollar (ca 14 miljoen gulden) van de Lockheed-vliegtuigfa- briek heeft gekregen om de ver koop van Lockheedtoestellen te bevorderen. Hij ontving het geld in de jaren 19691975. In een artikel op de voorpagina schreef het blad Asahi Shim- boen dat Kodama de aanvaar ding van het geld zou hebben erkend in een gesprek thuis met gerechtelijke autoriteiten. Mr. v.d. Flier voorzitter „Hollandsche Molen" AMSTERDAM (ANP) - Mr. G. van der Flier uit Den Haag, secretaris-generaal van het mi nisterie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening is za terdag in Amsterdam gekozen tot voorzitter van „De Holland sche Molen", de vereniging tot behoud van molens in ons land. Hij volgt hiermee de vorig jaar overleden mr. P. J. Mijksenaar op. Uit het jaarverslag dat zaterdag werd gepubliceerd blijkt dat vo rig jaar drie nieuwe molens werden voltooid, 52 restauraties werden afgemaakt en aan 13 molens ingrijpende herstellin gen werden uitgevoerd. PANAMA CITY, Florida (AP/UPI) De Saoedi-Arabi- sche minister van oliezaken Ja mani is met de leiders van Amerikaanse oliemaatschappij en in Florida in onderhandeling over de overname van het Ame- rikaans-Saoedische consortium Aramco door Saoedi-Arabië. Ja mani heeft al verklaard dat de overname met terugwerkende kracht per 1 januari zal ingaan. Jamani en de leiders van de oliemaatschappijen waren zater dagavond op het vliegveld Tyn- dall van Panama City gearri veerd onder strenge veiligheids maatregelen. Vrijdag al waren gewapende Arabische veilig heidsfunctionarissen gezien, het geen aanleiding gaf tot geruch ten over een geheime bijeen komst van de OPEC-ministers met leiders van de Amerikaanse olieindustrie. De maatregelen golden kennelijk Jamani, die eind vorig jaar tijdens een OPEC-vergadering in Wenen werd ontvoerd. Een herhaling van een overval wilde men ken nelijk voorkomen. Een volledige overname van de Aramco door Saoedi-Arabië zou een historische machtsverschui ving van de westerse oliereuzen naar de olieproducenten uit de derde wereld betekenen. Maar de overname zou geen onmid dellijke grote gevolgen hebben voor de opzet van de maat schappij en de dagelijkse opera ties. De Arabieren willen dat Aramco blijft, zoals het is, aldus Frank Jurgens, voorzitter van de raad van bestuur van Aram co. Aramco produceert ongeveer 8.5 miljoen barrel per dag, wei nig minder dan de gezamenlijke produktie van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Aramco bezit de grootste bekende oliere serves ter wereld. Kiezerswinst niet voldoende FRACTIELEIDERHANS WIEGEL van de WD in de Twee de Kamer, faalt in zijn oppositie tegen het kabinet-Den UyL Blijkens de cijfers heeft dat geen invloed op de aanhang van de WD, want het ledental stijgt constant. Terwijl met name de christen-democratische partijen steeds verder te ruglopen, boekt de WD winst op winst. Het vervelende voor Wiegel is echter dat hij wél kiezers kan winnen, maar geen verkiezingen. Dat laatste zou het geval zijn, als hij volgend jaar mei erin zou slagen de WD weer in de regering te krijgen. En onder voorbehoud, want niets is zo onzeker als de politiek daar ziet het voorlopig echt niet naar uit Het probleem voor Wiegel is namelijk dat hij niet alleen faalt in zijn oppositie tegen het kabinet, maar ook in zijn lonken naar de christen-democratische partijen. Wie zou dat beter onder woorden kunnen brengen dan de fractievoorzit ter van de KVP., mr. Andriessen. IN EEN VRAAGGESPREK MET het partijblad van de WD zegt deze onomwonden. „Hij vindt dat de VVD te veel mikt op het eigen belang en de ogen sluit voor noodzakelijke veranderingen in de samenleving. Het gaat, zegt Andriessen, om de teneur, om het idealisme in de politieke opstelling. En dan komen wij, zo gaat hij verder, toch dichter bij wat er in de PvdA leeft dan bij de VVD. Het spijt Andriessen te moeten zeggen dat de VVD nauwe lijks een weg openhoudt voor samenwerking met de chris ten-democraten. ANDRIESSEN ZAL in die opvatting worden gesterkt, als hij leest wat Wiegel in een ander vraaggesprek ten beste geeft. De centrale vraag, aldus Wiegel, voor de komende tijd is: kies je voor de collectiviteit of voor het individu, voor de overheidsuitgaven of voor vergroting van de win stinkomens, de investeringen en de particuliere bestedingen. „Wij kiezen", zegt Wiegel, „tegen de O-lijn voor de particu liere inkomens. Na een explosie van de collectieve uitgaven van de laatste jaren is daar een pas op de plaats gerecht vaardigd". HET IS NATUURLIJK heel aardig om maar te blijven roepen dat de collectieve uitgaven omlaag moeten, maar Andriessen weet kennelijk beter dan Wiegel, dat zo iets een verschrikkelijk moeilijke opgave is. Ook dr. Drees van DS'70 uiterst deskundig meent dat de overheidsuitga ven moeten worden omgebogen. Maar vanuit zijn politieke keuze is hij met heel concrete suggesties gekomen, die ongetwijfeld heel serieus zullen worden bestudeerd. bloemen via fleurop kan altijd en overal... in de gehele wereld, 't Is maar een weet! Uw Fleurop-bloemist: de meest attente "groeten"-besteller. Weeroverzicht De Bilt Aan het huidige kou de weer komt het komende et maal nog geen einde. Een krachtig hogedrukgebied dat ge ruime tijd een oostelijke aan voer in stand hield, is het afge lopen weekeinde naar midden- Rusland getrokken. Boven De bewoners en autoriteiten van Ennis, een landbouwnederzetting in noordelijk Texas, hebben vol zorg het verloop van een brand in een landbouw-chemisch bedrijf gevolgd. Dikke giftige rook dreef over het gebied, en mijlenver waren de explosies zicht- en hoorbaar. Zeker 600 mensen moesten worden geëvacueerd vanwege het gevaar van vergifti ging- RABAT (Reuter-UPI) Marok ko en Mauretanië hebben zon dag de diplomatieke betrekkin gen met Algerije verbroken uit Winst voor socialisten in Frankrijk (Van onze correspondent) PARIJS In de eerste ronde van de Franse kantonale verkie zingen drongen de socialisten zondag sterk op ten koste van de regeringsmeerderheid (met name van de Gaullisten daarin), maar ook ten koste van hun communistische bondgenoten. Het leek er zondagavond even wel op, dat de meerderheid in de gewestelijke raden in handen van de regeringsmeerderheid zal blijven. De kiezersopkomst die bij dit soort verkiezingen steeds relatief gering is, was zondag hoger dan ooit sedert 1958, meer dan 60 pet. De ge westelijke vertegenwoordigers worden om de drie jaar voor de helft gekozen. Hun rol is over wegend van plaatselijk belang en zij houden zich op onbezol digde wijze bezig met de lokale problemen en moeten de depar tementale (provinciale) begro ting goedkeuren. De persoon lijkheid van de kandidaten heeft altijd over hun politieke kleur gedomineerd, maar zondag was het politieke belang groter dan gewoonlijk. Het waren de eerste verkiezingen na het zogenaamde liberaliserende communistische congres. protest tegen de Algerijnse er kenning van de Arabische Sa- haraanse democratische repu bliek als de wettige regering in de Westelijke Sahara. De reacties van Marokko en Mauretanië volgden nog geen 24 uur nadat Algerije het bewind van de Saharaanse onafhanke lijkheidsstrijders had erkend en „politieke, morele en materiële steun" had beloofd voor hun strijd. Algerije heeft de strijders van het Polisariofront gesteund se dert Spanje op 14 november overeenkwam zijn kolonie aan Marokko en Mauretanië over te dragen. Het Marokkaanse ministerie van voorlichting gaf gisteren een communique uit waarin stond dat „zijner majesteits re gering niet langer normale be trekkingen kan onderhouden met een land dat onze nationale eenheid en territoriale on schendbaarheid bedreigt. Daar om verbreken wij de diploma tieke betrekkingen met de Alge rijnse volksrepubliek." In Nouakchott, de hoofdstad van Mauretanië, heeft het natio nale politieke bureau een ver klaring uitgegeven waarin ge zegd werd dat de diplomatieke betrekkingen werden verbroken vanwege de Algerijnse erken ning van de „zogenaamde Ara bische Saharaanse democrati sche republiek". De Guerrilla's van het Polisario front hebben de vorming van de nieuwe staat bekend gemaakt op 28 februari, de vooravond van de formele overname van het gebied door Marokko en Mauretanië. Scandinavië blijft de luchtdruk echter hoog. Een depressie is de afgelopen dagen van het midden van de oceaan naar het zuidwesten ge trokken en bevond zich vanmor gen voor de Portugese kust Tussen beide systemen blijft de aanvoer van koude lucht uit het oosten voortduren. In deze lucht komt veel bewoling voor die samenhangt met een storing in de hogere luchtlagen boven Oost-Duitsland. In de beide Duitslanden valt uit deze bewol king wat lichte sneeuw. Omdat in onze omgeving de luchtdruk- verschillen kleiner zijn gewor den is de wind wat afgenomen. Dit had tot gevolg dat in de afgelopen nacht hier en daar in ons land minima van min 7 graden bereikt werden. Vooruitzichten voor woensdag. Aanhoudend droog en koud weer. Weersvooruitzichten in cijfers: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min. tem.: omstreeks -2 graden. Max. temp.: omstreeks +2 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kan op een geheel droog et maal: 80 procent Luchth. R'dam i Twente f Vlissingen f Luxemburg Zurich Casa Blanca Is tan boe) SS, Oproep tot staking in Baskenland MADRID (UPH - Linkse on dergrondse groeperingen heb ben voor vandaag een algemene staking in de Basldsche provin cies afgekondigd om te protes teren tegen het politie-optreden in de stad Vitoria, waar bij gevechten vier doden en 100 gewonden vielen. De ongeregeldheden van woens dag de ernstigste in de perio de na Franco kwamen voort uit een reeds twee maanden du rend arbeidsconflict De minister van binnenlandse zaken, Manuel Fraga Iribarne, bezocht Vitoria dit weekeinde. Hij deed een beroep op de Spanjaarden lering te trekken uit „deze droeve les" door op nieuw te pogen hun geschillen vreedzaam op te lossen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5