Johnny Cecotto nam wraak voor onrecht in Daytona Beach Briqitha kan nog meer dan iedereen denkt BERT VAN DER HELM WIST HOE TAYLOR WAS TE VERSLAAN Winnaar NTTB-cup Westduitser Steinbach doorbrak drie keer droombarrière zwemmen ZWEMKONINGIN MET DRIE RECORDS EN CHAMPAGNE Stranmop PAGINA 13 19 BREMEN Het duel tusen de twee Westduitse vrije slag sprinters, Klaus Steinbach en Peter Nocke heeft in Bremen alle andere prestaties in de schaduw gesteld. Hoezeer zich ook de Oostduitse zwemelite, die na vijftien jaar afwezigheid dit Bremer-zwemfestifval, weer opluisterde en daarbij van de vijftien wereldtijden er liefst elf mee naar Oost-Duitsland voerden. Desondanks richtte de grootste belangstelling zich op de strijd tussen Steinbach en ;4ocke, die op de 100 en de 200 meter vrije slag een droombar rière doorbraken. Elf damesrecords kwamen op naam van Oostduitse zwem- meisjes: tweemaal Barbara Krause (400 en 800 meter vrije slag), tweemaal Ulrike Tauber (200 en 400 meter wisselslag), Hannelore Anke (100 meter schoolslag), Rosemarie Gabriel- Kother (200 meter vlinderslag), Ulrike Richter (100 meter rug slag), Birgit Treiber (200 meter rugslag) en twee estafetteploe gen. Bij de heren nam Klaus Steinbach twee wereldtijden voor zijn rekening (tweemaal op de 100 meter vrije slag), Peter Nocke (200 meter vrije slag), Roland Matthes (100 meter rug slag) en Brian Brinkley (200 me ter vlinderslag). DAYTONA BEACH - Johnny Cecotto, het Venezolaanse supertalent en we reldkampioen in de 350 cc-klasse, heeft de verzamelde Amerikaanse concurren tie gisteren een vernietigende klap toe gebracht. Het kleine, zeer jongensachtig ogende mannetje, schijnbaar te nietig om een grote 750 cc Yamaha in be dwang ge kunnen houden, ging in de 35e editie van de 200 mijlsrace van Daytona Beach de hoogstgenoteerde wegwedstrijd ter wereld in sublieme stijl als eerste door de finish, de grote mannen van vorig jaar degraderend tot figuranten. In het zonovergoten Daytona nam Johnny Cecotto daarmee wraak voor het onrecht, dat hem vorig jaar werd aangedaan in dezelfde badplaats in Florida. Toen, bij zijn eerste grote optreden buiten eigen land, had hij een plaatsje veroverd op de eerste startpartij, maar omdat hij, internationaal onervaren als hij was, de lijn lichtelijk over schreed werd hij naar de achterhoede gedirigeerd. Geen nood voor hem, want na een adembenemen de race, waarmee hij in een klap wereldfaam verwierf, ging hij als ijzersterke derde over de eindstreep. Gistermiddag liet Cecotto het niet zo ver komen. Meteen na de start vestigde hij zich samen met Kenny Roberts, de snelste in de trai ning en de met een Amerikaanse licentie rijdende Canadees Steve Baker aan de top van het veld. Baker moest al na 10 ronden de strijd staken, waarna de tienduizenden bezoekers er eens goed voor gingen zitten, voor de te verwachten felle tweestrijd tussen Roberts en Cecotto. Hideo Ka- naya, de Ja anner, en Greg Hansford, de Australiër, probeer den zo goed mogelijk in het spoor van de twee grote favorieten te blijven, maar zij werden al snel op achterstand gezet. Cecotto gaf met graagte het initiatief aan zijn directe opponent en beperkte zich ertoe de zaken van korte afstand onder controle te houden. Fluweel Roberts, die zijn Yamaha bij een pk-tovenaar tot een supersnelle „bike" had laten omvormen, leek halverwege de koers de strijd een beslissende wending te kunnen geven. Cecotto, raakte niet jn paniek en hield alles nauwgezet in het oog. Op het moment dat het hem uitkwam in de 35e van in totaal 42 afgelegde ronden nam hij de kop over om vervolgens in onberispelijke stijl de concurrentie achter zich te houden. I Hij kwam helemaal op fluweel te zitten toen achtereenvolgens Hideo Kanaya, op dat moment i derde en Kenny Roberts voor ruim 3 minuten in de pits verdwenen om hun slechte banden te laten j verwisselen. Kanaya die zeker leek van zijn derde plaats, stond zich te verbijten toen het zolang duurde eer hij weer vertrekken kon. Hij huilde zonder te beseffen waarschijnlijk aan welk onheil hij was ontsnapt. Boet van Duimen vertelde zelfs: „Ik heb het leven van Kanaya gered. Op een gegeven moment ging hij me voorbij en de stuk ken rubber vlogen me om de oren. Ik heb hem een seintje gegeven en daarna is hij naar de kant gegaan". Daar bleek, dat zijn slick helemaal ver sleten was en dat hij op het kanvas hadgereden, levensgevaarlijk. Roberts had een lekke achter band gekregen en pas na 3 minuten en 27 secon den kon hij zich weer in het strijdgewoel mengen. De marge met Cecotto was daarmee onoverkome lijk geworden en zonder verdere tegenstand kon de Venezulaan de ruim 320 km voltooien. Hij had alle rijders minimaal een ronde achterstand be zorgd, met Gerry Nixon, Pat Hennen, Gene Rome ro, de winnaar van vorig jaar, Patrick Pons, de eerste Europeaan en Michel Rougerie konden de schade beperkt houden tot één „lap". Barry Shee- ne ging 7 ronden voor het einde onderuit en dat kostte hem een zekere derde plaats. Kenny Ro berts finishte tenslotte op 2 ronden als negende. Van de Nederlandse deelnemers tekende Rob Bron voor het beste resultaat. Hij ging als 20e over de meet en evenaarde daarmee de prestatie, die Marcel Ankone vorig jaar leverde. De Olden- zaalder, nu 31e meldde lichtelijk ontgoocheld: „De helft van de wedstrijd liep de fiets niet. Dat ding was gewoon niet vooruit te branden". Boet van Duimen die in de training verrast had met een 17e plaats, werd als 23e afgevlagd nadat hij lange tijd een zeer hoge klassering binnen zijn bereik leek te hebben. Tamelijk nors vertelde de coureur uit Ammerzoden: „Er had veel meer ingezeten voor mij, maar er mankeerde wat aan m'n remmen, en er zat een beetje lucht in de leiding. Alles met elkaar heb ik te lang stil gestaan maar ja, ze zijn zo'n beetje allemaal aan het duvelen geweest in de pit, geloof ik. Toch kan ik nooit zo laag geëindigd zijn, volgens mij moet ik nog voor Rob Bron gefinished zijn". Hetgeen door de Amsterdammer werd bevestigd, waarna Van Duimen naar de jury stiefelde om een officieel protest in te dienen. Voor het denderende geweld van de 750 cc's losbarstte werd zaterdagmiddag een 100 mijlsrace gehouden voor de kwartliters. Van de Nederlan ders hadden alleen Marcel Ankoné en Jan Kost- winder de kwalificatie overleefd en zij mochten plaatsnemen op de 38e resp. 58e startpositie. In het ijzersterke internationale gezelschap was er voor beiden uiteraard geen hoofdrol weggelegd. Maar hun achterstand op de grote jongens bleef beperkt tot slechts 2 ronden. Ankone werd tenslot te als 33e afgevlagd, Kostwinder als 44e. Voor de goedlachse Rotterdammer, die voor de vijfde maal in Daytona present was, betekende het de eerste keer, dat hij in de ze plaats aan de Amerikaanse oostkunst de finish had gehaald. Nadat hij even wat op adem was gekomen, bekende hij: „Toen ik die vent met die vlag zag zwaaien kon ik wel janken als een klein kind. Het klinkt misschien wat raar, dat ik, als grote kerel, zoiets zeg, maar het was eerlijk waar. Ik vind het een vreselijk circuit en hoopte alleen maar dat ik de race nu eindelijk eens een keer kon uitrijden". KYO TEUSINK DEN HAAG - Bert v.d. Helm is voor de derde maal een ongeslagen winaar geworden van de NTTB-cup, die de Am sterdamse onderwijzer en tafeltennisser- om-den-brode eerder veroverde in '67 en '72. De Limburg-coupe, „pedant" voor de dames ging naar het overweldigende jeugdtalent Bettine Vriesekoop. In de Maasstrichtse sporthal „De Geus- selt", waar de enige plaatselijke tafelten nisvereniging „Ravesteijn '67" voor een perfecte organisatie had getekend („na tuurlijk" waren er ook nu weer klachten over de gebruikte balletjes), is Bert v.d. Helm in feite slechts eenmaal serieus in moeilijkheden geweest. Niet tegen de gro te favoriet, de wispelturige Britse import van Tempo-Team Trevor Taylor, maar uitgerekend tegen de winnaar van vorig jaar Hans Lingen, die - voornamelijk door gebrek aan medewerking van zijn militaire overheden - van slag is geraakt. Maar in de beslissende vijfde game had de Amsterdammer toch de sterkste zenu wen. Zodat hij, met zijn Britse rivaal, ongesla gen de laatste ronde bereikte. Tussen hen moest de beslissing vallen, want Neder lands titelhouder Nico van Slobbe had al lang af moeten haken. Deze international sneuvelde op zijn eigen teamgenoten: ver lies tegen Herman Hopman in de eerste ronde en zondagmiddag tegen Trevor Taylor. Tot voor ebkele weken had v.d. Helm nog slechts een keer van de ijzervaste Engels man kunnen winnen, maar na zijn zege op hem in de competitie meende hij het recept te weten. Weinig eigen initiatief nemen en de aanvallen van Taylor, „diep" terugblokken, zodat deze hoog stens gevaarlijke topspinballen kon blij ven produceren. En daarvoor was v.d. Helm niet bang, hij wachtte slechts op zijn kansen. Die hij echter in de eerste game nog niet benutte (18-21); Daarna werd zijn vreep op het spel zo groot dat hij verder met „kinderlijk" gemak over Taylor heenwal- ste: 21-15, 21-15 en 21p-13. Het moet dé Brit tot troost gestrekt hebben dat hij in ieder geval wel winnaar was geworden van het zogenaamde wintercircuit, waar voor ook deze wedstrijden nog meetel den. Voor 't eerst had de NTTB hiervoor aantrekkelijke geldprijzen beschikbaar gesteld.... Jammerlijk was het uitvallen van René Hijne zaterdagmiddag, die weer last kreeg van een oude blessure. Het toer nooi ging met negen man verder. Niette min behield deze voor Middenstandsbank uitkomende speler zijn derde plaats in het eindklassement van het wintercircuit. Een andere tegenvaller was de matige kwaliteit van het vertoonde spel, waar van Henk v.d. Zee wellicht een exponent mocht worden genoemd, hij won name lijk niets. LIMBURG-COUPE De „coupe" van Bettine Vriesekoop, de 14-jarige mavo-scholiere uit Hazerswou- de, getraind door oud-erklasser Gerard Bakker, is - ondanks één verliespartij tegen Judy Williams en enkele wat mage re 3-2-uitslagen - volkomen gelukt „Ik had het nooit gedacht", was alles wat ze na afloop uit kon brengen, maar na haar verbazingwekkende prestaties tegen de Engelse internationals Knight en Lisle, tipten insiders haar als een huizenhoge favoriet. En onder die druk is dit tafel tennistalent althans dit weekeinde iiiet bezweken. Een gelouterde international als Son ja Heltzel werd door haar gewoon van de tafel geveegd en dat ze van Judy Wil liams, de voor Deltalloyd uitkomende Britse verdedigster, verloor, verraadt hoogstens een zeker gebrek aan routine. De wat spichtige Hazerswoudse kan ra zendsnel reageren. Zij neemt dan ook niet graag zelf het initiatief, maar wacht ondanks alle druk, die de aanvallen van haar tegenstandster op haar uitoefenen, koel op haar kans. Vooral haar blokken is bijzonder sterk en door scherp plaat sen verovert ze veel punten zonder een echte klap te geven. Met haar prestatie klom Bettine Vriesekoop tevens een plaats in het klassement van het winter circuit, wat haar de tweede prijs oplever de. De eerste prijs ging hier naar de teleurgestelde Son ja Heltzel, die overi gens een gave demonstratie gaf tegen haar teamgenoot Judy Williams en won. Overigens was ook bij de dames sprake van een uitgesproken matig spelpeil. Met daaenaast de teleurstelling dat Véronique Van Ruiten (-v.d. Laan), de winnares van vorig jaar, door een ernstige rugaandoe ning niet van de partij kon zijn. Waar schijnlijk is deze in Den Haag geboren speelster voorgoed voor het tafeltennis verloren. Merkwaardig mocht ook het optreden genoemd worden van Marian Wagemakers, die zaterdag viermaal op rij won, maar zondag slechts één winstpunt aan haar totaal kon toevoegen. De NTTB-cup nieuwe stijl- is door de spelers en speelsters positief ontvangen. De achtkampen zijn weer - naar wat ze vroeger waren - uitgebreid tot tienkam pen en de wedstrijden gaan in „best of five", waarbij duidelijk gelonkt wordt naar het buitenland. Dat het toernooi op twee dagen werd verwerkt had wel als bijverschijnsel, dat spelers, die het na zaterdag „niet meer zagen zitten", nog in de kleine uurtjes „ergens" in Maastricht werden gesignaleerd. Overigens was de publieke belangstelling bijzonder gering. Zaterdag waren er slechts acht betalende bezoekers, zondag rond 250. De gemeente Maastricht vergat de spelers niet en ver eerde de winnaars middels de wethouder voor sportzaken met een fraaie zilveren medaille. UITSLAG HEREN: 1. Bert v.d. Helm 8 pnt. 2. Trevor Taylor 7 pnt. 3 en 4. Nico van Slobbe en Herman Hopman 5 pnt. 5. Reinier Jens 4 pnt. 6 en 7 Hans Lingen en Hans van der Broek 2 pnt. 8. Klaus Solka 1 pnt en 9. Henk van der zee 0 pnt UITSLAG DAMES: 1. Bettine Vriese koop 8 pnt. 2. Sonja Heltzel 8 pnt tweede plaats wegens haar verlies tegen Bettine Vriesekoop). 3. Judy Williams 7 pnt. 4 en 5. Marjan Wagemakers en Mie- ke Amtz 5 pnt. 6 en 7. Marian v.d. Vliet en Annemieke van Moorst 4 pnt. 8. Juul Nitisusanta 3 pnt. 9. Ellen v.d. Helm (-Kort) 2 pnt en 10. Jolanda NoordamO pnt Wim Bouwens V Ondanks het schrale weer was de belangstel ling voor de strandloop bij IJmuiden weer overweldi gend. Dit is nog maar een deel van het deelnemers veld, dat bij de Zuiderpier van start gaat. UTRECHT Realiteitsbesef won het ten slotte van optimisme. Terwijl de grote zwemfamilie in Utrecht onder aanvoering van de speaker (met kreten als: „De snelste zwemster op deze aardbol") nog jubelde om de recordgolf en vooral om de wereldprestaties van Enith Brigitha, was Bert Sitters toonbeeld van Hollandse nuchterheid. „In een Olympisch jaar moet je wel vooruitgang boeken. De opgaande lijn heeft zich voortgezet", sprak hij min zaam. Met de toevoeging dat de winterkampioenschappen in Utrecht geen indicatie vormden voor de Olympische Spelen. De bondscoach hield het op tevredenheid, meer niet. Wilde zich daarmee waarschijnlijk wapenen tegen een al te groot optimisme in het voor hem zo belangrijke jaar. Hij trok een facade op die bij het vallen van één naam meteen weer omver werd gehaald: Enith Brigitha de koningin van de wintertitelstrijd. De koningin wiens macht goed was voor drie records en een Hes champagne. Het donkere hoofd was na de fantastische recordrace op de 200 meter vrije slag (1.58.83, de snelste tijd ooit gezwommen) nauwelijks boven het water ver schenen, of er klonken de woor den: „Een kwestie van durven, hè". Waarmee dan wat Enith Brigitha betreft de explosie was verklaard. Haar trainster Wil Storm knikte ja en riep met blosjes van opgewondenheid op haar wangen: „Naar deze top tijd hebben we bewust toege werkt. Het was een uitdaging om na de Oostduitse meisjes ook onder de twee minuten te duiken. Maar dat het met zulke" sprongen ging, had ik niet ver wacht. Je mag best weten dat ik onder de indruk ben". Dat is Wil Storm niet gauw. Maar wat Enith Brigitha in de afgelopen twee dagen allemaal kon, was de opwinding waard. In die sfeer paste het tafereeltje van de trainer (Verboom van Rit meester VZC) die glimmend van plezier een fles champagne in het vooruitzicht stelde. „DAT WAS EEN WEDDENSCHAP. Bij wedstrijden in Antibes heb ik beloofd: „Als jij binnen drie weken onder de twee minuten duik, krijg jij van mij een fles champagne". Enith Brigitha kan nog meer dan iedereen denkt. Zei Wil Storm nog voor de 400 meter, nadat haar pupil natuurlijk de kortste afstand winnend had afgesloten (in 56.13 seconden, ook een Nederlands record): „de 100 en 200 meter zijn de belang rijkste nummers. De 400 doet er dan ook niet meer zo toe", op het „bijnummer" bleven de chronometers weer op een on gelooflijke tijd staan: 4.13.52. Alweer een topprestatie in 25 Enith Brigitha zette trainster Wil Storm zelfs raadsels. Ook op haar bijnummer de 400 meter vrij, de wereldtop doorgestoten. voor naar meterbadenintemationaal wor den wereldrecords alleen in 50 meterbaden-erkend Het tekent de macht van Enith Brigitha die alles kan, maar in tussen een doelbewuste keuze heeft gemaakt. De 100 en 200 meter vrije slagen worden, zoals het er nu voor staat, de Olympi sche nummers van Nederlands grootste zwemtroef. Vandaar ook de grote vruegde na die historische 200 meter waarbij de eerste helft in 57.82(!) werd afge legd. Het bleef, wat Wil Storm betreft niet bij louter verbazing. De trainster wees blij op de grote trainingsarbeid (vier uur per dag), de steun van de NSF en de mentale groei van haar pupil. „Enith heeft een enorme evolutie doorgemaakt. Toen ze pas uit Curacao kwam, was al les nieuw voor haar. In vijf jaar heeft zij zich sterk ten gunste ontwikkeld. Is volwassen gewor den. Daar plukt zij nu de vruch ten van". Ook herinnerde Wil Storm aan de blessure die Enith Brigitha vorig jaar zes weken parten speelde. „We hebben nu alles kunnen doen, wat er ge daan moest worden. Als er niets tussen komt, zal ze zo goed blij ven gaan". En met een blik over de grens: „Maar dat doen de anderen ook. Het is alleen maar fijn dat wij ze kunnen volgen. Enith hoort er nu echt bij". Het positieve van Utrecht was, dat Enith Brigitha niet de enige Met drie records keerde Henk Elzerman terug uit Utrecht, waar hij een van de weinige zwemmers van kaliber was. was van internationale allure. Gevestigde grootheden als Pau la van Eijk (recprdtijd van 2.19.62 op de 200 meter rugslag), Wijda Mazereeuw (Nederlands record op de 200 meter school slag in 2.37.42) leverden goede prestaties, maar het was vooral verheugend dat jonge talenten goed volgden. Zoals een Antoi nette de Groot op de schoolslag, Diane Edelijn (adspirantenre- cord op de 200 rugslag en een Berber Kamstra op de vrije slag (100 meter in 59.22). Het laatste feit is alleen al aantrekkelijk voor de estafetteploeg. Wat Enith Brigitha was bij de dames, was -Henk Elzerman bij de heren. Na de 1500 meter zegevierde hij onverwacht op de sprint, de 200 meter (in 1.54.44) en ook de dubbele af stand. Vooral de 400 meter gaf reden tot optimisme. Zijn tijd van 4.01.99 was (natuurlijk) goed voor een nationaal record en ook Olympische aspiraties. Zijn trainer Schouten die de prestaties toeschreef aan grote re trainingsarbeid, is zeker van selectie voor Montreal. „De 400 meter wordt zijn nummer. Daarop kan hij zijn eigen krachten beter overzien". In de recorddrift deelde ook Fred Eefting (2.09.54) op de 200 meter wisselsag en Ronald Wou- tering die de dubbele afstand afraffelde in 4.34.46, ook inter nationaal gezien een prestatie die er zijn mag. De opleving bij de heren was voor Bert Sitters de aanleiding om enig enthou siasme te laten doorschemeren. „Met jongetjes (dat zijn het nog) als zij komen we nu toch wel dichter bij landen als Italië en Spanje. Als ze een beetje door zetten komen we nog bij de subtop". En om te groot opti misme meteen weer de wereld uit te helpen, voegde de trainer er nog wat aan toe. „Dit is geen indicatie voor Montreal. Daar voor zullen de selectiewedstrij den gelden. Wie het dan haalt, die dan gaat". Utrecht bewees, dat er best wel wat optimisme mag bestaan. Van Bert Sitters zal je dat niet horen. KEES KOOMAN

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13