Bloementruc Chapman mocht Dianne de Leeuw niet helpen STAAT TOT EINDSPRINT van Het v.ik KUIPER NIET MEER IN Zoetemelk stelde teleur. "Ik wacht tot de bergen." Ceulemans op sloffen naar Europese titel WEER ZEGE VOOR LAUDA IJver Hoekstra beloond in de „Ster van Zwolle" *8 °ïN j£i^Ibo S$~ DOROTHY HAMILL OOK WERELDKAMPIOENE WIELERWERELD Tweede plaats in Omloop LEIDSE COURANT/ GOTHENBURG - Huilend liep Dian ne de Leeuw zaterdagavond laat door de catacomben van het Scandinavium in Gothenburg. Verdwaasd doolde de 20-jarige zesvoudige Nederlandse kampioene van de ene gang naar de andere. Op zoek naar troost, die nie mand wilde geven. Met tranen in de ogen stapte Dianne de Leeuw vervol gens noodgedwongen naar bet erepo dium, waar zij op trapje drie moest plaats nemen. Een forse degradatie ten opzichte van vorig seizoen toen de meer Amerikaanse dan Nederland se in Colorado Springs de wereldtitel greep. Het verdriet van Dianne de Leeuw was begrijpelijk. Want wat betekent een derde plaats voor de toekomst? Ongetwijfeld een minder florissant contract bij een van de ijsrevue's dan werd gehoopt. Want dat Dianne de Leeuw uit de amateurrijen stapt staat vast „Dit was mijn laatste titeltoer- nooi", zei ze veel later toen de grote teleurstelling had plaatsgemaakt voor doffe berusting, „maar ik blijf schaat sen. Alleen moet ik er nog over naden ken bij welke groep". Dat de 19-jarige Amerikaanse Dorothy Hamill na de gouden medaille van Innsbruck ook in Gothenburg de hoogste eer voor zich op zou eisen stond eigenlijk tevoren wel in de ster ren geschreven. Maar dat juffertje Langbeen uit Paramount zich door Christine Errath zou laten passeren was een grote verrassing. Tempo Het verschil in prestatie tussen De Leeuw enerzijds en Hamill en Errath anderzijds was in het oog lopend. Hoewel de drievoudige toeloop van Dianne de Leeuw uitstekend lukte en er op de andere sprongen weinig viel aan te merken (alleen een enkele axel had een dubbele moeten zijn) was het tempo dermate laag dat het publiek (ongeveer 7.000 toeschouwers) en de jury niet geimponeerd raakten. Ook de „bloementruc", die Doug Chapman in navolging van Carlo Fas- si (trainer van Dorothy Hamill) han teerde (op bepaalde punten stonden kinderen met bloemen langs de baan), vermocht de zo gewichtige cijfertjes niet omhoog te krikken. Voor de spor tieve waarde kreeg Dianne de Leeuw eenmaal 5,6 (van de Canadees Dore), zes keer 5,7 en twee keer 5,8. Voor de artistieke waarde eenmaal 5,7 en acht keer 5,8. Te weinig, zoals ook De Leeuw en Chapman meteen beseften. Overtuigend Dianne de Leeuw (rechts) kon nauwelijks glimlachen tijdens de huldiging. De teleurstelling was voor haar te groot. Dorothy Hamill, met het „good luck" van Dianne de Leeuw nog in de oren, oogstte met hoge sprongen en veel vaart direct applaus. En al was een dubbele axel dan wat overdraaid en een dubbele lutz niet helemaal zoals het in de boeken staat, de ktir als geheel bleek bijzonder overtuigend. In totaal tien keer lichtten de cijfers 5,9 op. Voor haar landgenote Linda Fratianne waren trouwens daarna ook drie 5,9's gereserveerd. De vrije Kür van Dianne de Leeuw was weliswaar uitstekend, maar het geheel werd in een veel te laag tempo uitgevoerd. De Oostduitse Christine Errath had als laatste deelneemster nog iets bij zonders in petto. De aankomende sportjournaliste nam alle risico's en sprong dat het een lieve lust was. Veel indruk maakte een combinatie van een drievoudige en een dubbele toe loop. Een tweede drievoudige sprong mislukte echter. Tot onbeschrijvelijke vreugde van de oud-wereldkampioene kreeg zij zeven keer een 5,9 toegewe zen. Ook de andere cijfers waren goed genoeg om Dianne de Leeuw juist van de tweede plaats te verdringen. DORTMUND Verrassender dan de overwinning van Cees Stam in het Europese stayer kampioenschap was de derde plaats van „debutant" Rene Pijnen. Het Nederlandse twee tal hield wereldkampioen Die ter Kemper „in de tang" en voorkwam dat de Duitser zijn zesde Europese winterbaan- kampioenschap veroverde. VALENCIA De Spanjaard Gonzalo Aja heeft de Ronde van Levant gewonnen. De laatste etappe van Cocentaina naar Valencia over 209 kilome ter, leverde een zege op voor zijn landgenoot Perurena. Aja werd in die laatste rit achtste. Prinsen was de beste Neder lander. Hij werd 14e. In het algemeen klassement werd hij 17e. SINT TRUIDEN - De Belg Frans van Looy heeft de Ron de van Belgisch Limburg ge wonnen. Hij versloeg in de eindsprint zijn landgenoten Benny Schepmans en Willem Peeters. Beste Nederlander was Jos Schipper uit Baarn met een veertiende plaats. GENT Toine van den Bun der heeft dit weekeinde twee overwinningen in België be haald. Zaterdag werd hij win naar van de „Vlaamse" afde ling van de Omloop van Het Volk voor amateurs. Gisteren werd hij opnieuw eerste in een wegwedstrijd rond Gent. BREMEN Frits Schür werd vierde in een wedstrijd over 180 kilometer bij Bremen. In de kopgroep van zes man moest hij in de eindsprint Kraft (Wdl), Sörensen (Den) en Von Loeffenholz (Wdl) laten voorgaan. GENT De Omloop van Het Volk 1976 werd de wedstrijd van Hennie Kuiper, ook al moest hij de Belgische belofte Willem Peeters voor laten gaan. Ondanks zijn tweede plaats klonk er voor hem applaus, om dat hij de Omloop volledig naar zijn hand had gezet De verzamelde Belgische vedetten, Merckx, De Vlaeminck, Ver- beeck en Maertens, waren kan sloos en gaven zo'n twintig ki lometer voor het einde de strijd tegen Kuiper al op. Aan de voet van de Volkegem- berg, een bar slecht brok heuvel met haast onberijdbare kas seien, leidde Kuiper persoonlijk de finale in. Op dat moment bestond de kopgroep uit 37 ren ners, waaronder alle groten met uitzondering van Roy Schuiten. De wereldkampioen achtervol ging kreeg na 71 kilometer een lekke band en kon ondanks de steun van vier ploegmakkers de Tijdens de Omloop van Het Volk kwamen de renners voor een gesloten overweg te staan. Ondanks de spoorbomen gingen de renners met een slalom over de rails. Links Hennie Kuiper, die uiteindelijk als tweede zóu eindigen. aansluiting met de tempo- draaiende koplopers niet meer tot stand brengen. Kuiper ging zo hard de Volkegemberg op, dat er van de kopgroep slechts veertien renners zijn spoor kon den volgen. Hij demarreerde voor de zoveelste keer, kreeg Willem Peeters, een knecht van Verbeeck, mee en was voor goed uit het gezicht verdwenen. Voorsprong Kuiper nam in zijn eentje, want Peeters zou alleen in de laatste vijf kilometer wat kopwerk verrichten, een voorsprong van veertig seconden. Het ging nu alleen maar tussen Kuiper en Peeters. Een ongelij ke strijd, die Peeters met gemak besliste. Hij had nauwelijks kopwerk verricht en was door de aanwezige vedetten naar de slotfase gedragen. Bovendien is zijn eindsprint veel scherper dan die van Kuiper. Toch nam Peeters' ploegleider Willy Jos- sart geen enkel risico. Peeters hield zich aan de opdracht en zo gebeurde het, dat de toe schouwers bijna een „sur place" van het duo zagen. Kuiper keek voortdurend om, kreeg geen me dewerking en stelde zich toen maar tevreden met de tweede plaats. Hij had zijn doel, de Belgische grootheden op eigen terrein verslaan, tenslotte allang bereikt. Favoriet Maertens won tijdrit Parijs-Nice PARIJS De Nederlandse wie lersport gaat een bijzonder in teressant jaar tegemoet. Na de regen van etappe-overwinnin gen in de Ronde van Frankrijk (5) en titels bij de wereldkam pioenschappen (6) staat er dit jaar weer veel te gebeuren. En het zal waarschijnlijk niet zo lang meer duren ook. In de proloog van Parijs-Nice, een on der ijzige omstandigheden gere den tijdrit over 6,5 kilometer, bevonden zich tussen de eerste twaalf meer. Nederlanders dan renners van andere nationali teit. De overwinning en de eerste leiderstrui gingen echter naar België. Freddy ^laertens won. De Belgische kroonprins was van te voren ook duidelijk favo riet. Maertens is in een geweldi ge conditie. Gistermiddag op het winderige parkoers in Aulnay- sous-Bois, een voorstadje van Parijs, was hij niet te verslaan. Ook niet door Roy Schuiten, de specialist in wedstrijden tegen de chronometer. De tweevoudi ge wereldkampioen achtervol ging zag hét duidelijk niet zit ten. Schuiten verloor veertien se conden op Maertens. Vijf meer dan Hennie Kuiper, die net als zijn ploegmakkers Thurau, Knetemann, Raas, Karstens en Van den Hoek een uitstekende tijdrit reed. Een sterke ploeg heeft Peter Post. Al zijn renners zijn in uitstekende vorm en staan voor aan in het klassement. Overi gens onder protest van Maurice Demuer, de ploegleider van on der andere Thevenet. Hij be schuldigde Post bij de wedstrjd- commissarissen er van dat hij met de auto voor zijn renners had gereden, waardoor ze tegen de wind in naar toptijden kon den snellen. Een belachelijk protest, want het gehele par koers stond vol met toeschou wers en als Post het inderdaad had gedaan, zouden meer men sen het hebben moeten zien. Joop Zoetemelk, de winnaar van Parijs-Nice in de twee voor gaande jaren, verloor in de ope ningstijdrit niet minder dan 25 seconden op Maertens. Hij was er stilletjes van al ziet hij dat niet als een ramp. Zijn commen taar was slechts: "Ik wacht tot de bergen. Eens kijken of Maer tens daar ook zo sterk is". Waar op Maertens later repliceerde: "Ik ben nu 24 en niet bang meer voor de bergen. Op Corsica reed ik uitstekend in het gebergte." KYALAMI Wereldkampioen Niki Lauda (Oos) heeft zaterdag middag op het circuit van Kyalami de Grote Prijs van Zuid-Afri- ka gewonnen. In zijn Ferrari bleef Lauda, die in januari ook al in Brazilië de eerste GP van dit seizoen had gewonnen, de Engelsman James Hunt (McLaren) voor. Derde werd de Westduitser Jochen Mass, eveneens in een McLaren. In de stand voor het wereldkampioen schap leidt Lauda met 18 punten na twee races. Hunt en Patrick Depailler (Fra) delen de tweede plaats met ieder zes punten. Winnaar Piet Hoekstra kreeg loon naar werken. Na een achtervolging van 20 kilometer slaagde hij erin het vlucht ende trio in te halen en de zege voor zich op te eisen. (Van onze sportredactie) ZWOLLE Wie het laatste lachte, lachte het best. En dat was winnaar Piet Hoekstra, de boomlange Fries. De andere mannen in de hoofdmacht van de „Ster van Zwolle" hadden hem eigenlijk min of meer zitten uitlachen toen hij, de enige representant van de Batavusploeg, flink wat kopwerk voor zijn rekening had genomen teneinde de achterstand op het ontsnapte trio Gerrit Möhlman, Hans Langerys en de verbluffend sterk rijdende Egbert Koersen, in de laatste 30 kilometer niet onoverbrugbaar groot te laten worden. Op 10 km voor het einde van de traditionele openingsklassieker, met de bulderende oostenwind recht op de gegroefde gelaten, gaf het leidende drietal zich gewonnen en leidde Michel Jacobs, de met oerkrachten gezegende tempobeul uit het Limburgse Bingelra- de, de beslissende slag in. „Ik ben niet meteen meegegaan. Ik dacht bij mezelf: laten ze eerst maar een stukje wegrijden. Als ze 75 meter hebben, ga ik er achteraan en als ik er dan bij zit, kan ik weer rusten tot de finish", zei Piet Hoekstra. Terwijl de andere zes vluchters (Michel Jacobs, Ton ter Harmsel, Fons van Katwijk, Hans Koot, Jan Jonkers en Gerrie van Gerwen) zo ongeveer alles moesten geven om buiten de greep van de volggroep te blijven, liet Hoekstra het beulswerk op kop van de groep aan anderen over. Pas toen de prijzen werden verdeeld repte Piet Hoekstra zich naar „het front" en klopte kanshebber nummer 1 Gerrie van Gerwen in de sprint met een zeer ruim verschil. En toen, na z'n allereerste zege in een klassieker, lachte de 28-jarige Friese ex-prof heel hard. „Nee, ik ben geen moment bang geweest dat we de drie die tot Kampen op voorsprong zaten, niet zouden terughalen. Daarvoor was de groep niet sterk genoeg, vooral omdat ik wist dat de laatste 15 km naar de streep met wind op kop moest worden gereden". VALENCIA Raymond Ceulemans is in Valencia voor de derde achtereenvol gende keer Europees kampioen drieban den geworden. Hij versloeg in de laatste partij zijn landgenoot Ludo Dielis met 6031 in 35 beurten. Ceulemans, die deze titel in 1962 voor het eerst veroverde, en slechts in het seizoen 72-73 geen kampioen werd, eindigde op een algemeen gemiddelde van 1.563. De Nederlandse kampioen Herman Po- peyus, die het toernooi sterk was gestart, zakte af naar de achtste plaats. In de laatste ontmoeting werd hij met een ca- Ceulemans rambole verschil verslagen door de Span- Popeyus jaard Rico in 56 beurten. Dielis De uitslagen van de negende ronde zijn: Rico NadaI 60 73 7 0.811 Oddo 55 73 6 0.753 Uitstegen laatste ronde: Dufetelle 60 61 4 0.983 Popeyus Machado 45 61 5 0.737 D. Blomdahl Korte 60 54 4 1.111 Eddo Muller 58 54 7 1.074 Nadal Scherz 60 49 8 1.224 Machado Blomdahl 39 49 5 0.795 Scherz I 12 1.538 Corte 4 0.615 Dufetelle 1 6 1.395 Müller 1 10 1.139 Ceulemans Dielis 31 42 3 0.738 61 4 C 60 65 48 65 60 42 60 35 13 1714 31 35 11 AMS 5 1.707 7 1.053 De eindstand is: 1. Ceulemans (Bel.) 22 punten, 4 0.983 2. Dielis (Bel.) 16 punten, 3. Scherz (Oost.) 15 4 1.053 pnt., 4. Rico (Sp.) 12 pnt., 5. Nadal (Spa.) 12 c a mo Pnt- 6- Dufetelle (Frz.) 11 pnt., 7. Corte (Den.) f A nAQ 10 Pnl- 8. Popeyus (Ned.) 10 pnt. 9. Müller (Wdl.) 5,0.738 8 pnt, jo. Machado (Port.) 8 pnt. 11. Blomdahl 5 1.428 (Zwe.) 4 pnt, 12. Oddo (Ita.) 4 pnt. UITZOEKEN IJshockey is een sport waarbij de emoties hoog kunnen oplaaien. Zo niet, dan werd nog niet zo lang geleden kunst matig daarvoor gezorgd want het publiek bleek niet tevreden als er niet een vechtpartijtje was voorgevallen. Een vreemde „eis" maar het was nu eenmaal zo. De Nederlandse IJshockey Bond heeft ongewenste situaties op de ijspiste trachten in te dammen door strenge regels te hanteren. De scheids rechters voerden deze consequent uit, het pu bliek morde. Clean ijs hockey blijkt niet zo aantrekkelijk te zijn. Hoewel, als men op het tv-scherm een duel tus sen werkelijk grote teams ziet, op de Spelen of het wereldkampioen schap, wordt er fraai ijs hockey gedemonstreerd zonder onnodige en on aantrekkelijke ruwhe den. Er is in Keulen ech ter iets afzichtelijks ge beurd. De teams van Kölner EC en HIJS Den Haag werden van het ijs verwijderd na een mas sale vechtpartij. Volgens het bericht van het Alge meen Nederlands Pers bureau (ANP) dat hiervoor moest steunen op DPA, het Duitse persbureau lag de schuld bij HIJS. Dat kan gekleurd zijn. Niet gekleurd is in elk geval dat HIJS ook van het ijs werd gezonden. Dat is, hoe dan ook, een uiterst zwakke beurt voor een club die in de kwetsbare situatie verkeert dat vanwege de passieve re creatie, die ook opvoed kundige waarde preten deert, van gemeentewe ge een financiële garan tie is verkregen. Indien de internationale bond geen stappen onder neemt, indien de NIJB dat evenmin zou doen om- welke reden ook mag verwacht worden dat het bestuur van HIJS deze zaak tot de bodem zal uitzoeken en ernaar zal handelen, in dien de Haagse spelers inderdaad de oorzaak zijn geweest. De ijshoc- keysport in Den Haag heeft daarop recht. EVEN WACHTEN De ploeg die er voor een groot deel verantwoor delijk voor is dat de trai ner aan de kant wordt geschoven, is verplicht daarna een prestatie te leveren. Dus ook Feye- noord. Er werd weer ge werkt en met Feye- noords nog altijd aanwe zige „inhoud" bleek dat voldoende om FC Twen te er onder te houden. De keerzijde van de me daille is dat Feyenoord, indien het ook in eerde re duels bereid was ge bleken volledige inzet te tonen, een groot deel van de aanhang niet van zich had vervreemd. Het is voor professionals niet verantwoord dat zij hun kansen te grabbel gooien om door te drij ven dat de trainer wordt ontslagen. Dat is een weinig rëele houding. Het is dus ook nog te vroeg om de juichkreten van de fervente suppor ters te onderstrepen. Feyenoord heeft zichzelf willen bewijzen en dat is prima gelukt. Er moet wel even worden afge wacht of de vedetten het regime van interim-trai ner Ad Zonderland wen sen te accepteren. Hij zou ook wel eens te zachtmoedig kunnen zijn, zoals Brzezanczyk is verweten. IN HET NIET Het ijsweekeinde heeft Nederland niet de suc cessen gebracht die met enig optimisme ver wacht mochten worden. Dianne de Leeuw haalde het niet, hoewel brons een fraaie prestatie blijft. Jos Valentijn werd gediskwalificeerd evenals Klaas Vriend de week tevoren we gens driemaal een valse start. En dat in een si tuatie dat hij rijpe kans op de wereldtitel had.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11