Kleine: wereldrecord 5000 meter Brzezanczyk: Ik dacht altijd dat Feyenoord geen trainer ontsloeg" Vol contact bij karate geslaagd in titelstrijd Record Elzerman internationale allure Afstand tussen Dorothy Hamill en Dianne de Leeuw vergroot Meerjarig contract van Kohn bij FC Twente Leden beklonken fusie tussen V&LTC en Haag Vijf bestuursleden van Blauw Zwart stappen op ZATERDAG 6 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Antoni Brzezanczyk heeft dan eindelijk gesproken. Vier dagen na zijn geruchtmakend ontslag bij Feyenoord was hij bereid zijn visie te geven op het besluit van regenten van de Rotterdamse club de verbintenis te verbreken. In een bruin café in het historische stadsdeel Delfshaven richtte hij, soms gespannen, dan weer ont spannen, zijn ontslag toe. Onder zijn gehoor bevond zich ook Gerard Kerkum, het be stuurslid van Feyenoord dat door Brzezanc zyk zelf was uitgenodigd. Het is typerend voor de Pool, dat hij zijn hart wilde uitstorten juist in het bijzijn van de man, die zich het ijverigst heeft getoond om de 53-jarige trainer vroegtijdig de laan uit te sturen. Al in de eerste week van de vorige maand had Gerard Kerkum een indi viduele missie ondernomen om Brzezanczyk volgend seizoen een deel van zijn bevoegd heden te ontnemen. "Op een dag, ik weet niet meer precies welke, zocht hij mij in mijn flat op. Er is toen wat gefilosofeerd over de verrichtingen van Feyenoord en daarna kwam de aap uit de mouw: er werd gevraagd of ik als trainer in dienst wilde blijven, maar dan mijn acti viteiten wilden richten op de jeugd. Ik heb uiteraard geweigerd en onmiddellijk contact gezocht met manager Guus Brox, met wie ik een uitstekende verhouding had. De zaak is toen uitgesproken met dien verstande, dat na 1 juli een beslissing over mijn aanblijven zou worden genomen", aldus Herr Antoni. De Pool herhaalde gisteren nog eens zijn opmerking, dat hij er zelf nooit aan heeft gedacht zijn functie op te geven. "Ik kan me voorstellen, volgens de maatstaven die hier in Nederland en in West-Duitsland gelden, dat een club er op een gegeven ogenblik behoefte aan heeft een trainer te ontslaan. Maar dan moet er toch een direk- te aanleiding voor zijn. Daarom was ik zo onaangenaam verrast over wat maandag is gebeurd". Uit de toelichting, die Brzezanczyk en Kerk um gaven, kon het bestuurslid van Feye noord niet de indruk wegnemen, dat juist hij een doorslaggevende rol heeft gespeeld in de ontslagprocedure. Kerkum, die zondag van een wintersportvakantie terugkeerde, vertelde dat hij maandagmorgen voorzitter Leo van Zandvliet had opgebeld om hem mee te delen, „dat er vandaag wel iets met Brzezanczyk zou kunnen gebeuren". Later sprak Kerkum zichzelf tegen door te stellen dat hij Van Zandvliet had gezegd, dat er iets ging gebeuren. Brzezanczyk: "Maandag morgen werd ik bij Brox en Kerkum ontbo den. Ik was verbaasd, sterker nog, ik werd volledig overrompeld door de mededeling dat er geen vertrouwensbasis meer bestond om als hoofdtrainer bij Feyenoord te func tioneren. Drie zaken werden me in de schoe nen geschoven: de matige resultaten, terug lopende publieke belanstelling en de atmo sfeer in het elftal, die geen enkele garantie inhield voor verbetering van de prestaties". Brzezanczyk zei nu er spijt van te hebben, dat hij tijdens het emotionele onderhoud met Kerkum en Brox onmiddellijk heeft toegestemd in een schadeloosstelling, die aanzienlijk minder is dan hij normaal tot het uitdienen van zijn tweejarig contract zou hebben gekregen. "Ik heb mijn les gehad. Een volgende keer zal ik me beter laten adviseren. Wel wil ik vooropstellen dat geld voor mij niet het belangrijkste is in mijn leven. Ik stel mij juist ten doel. in het leven iets te bereiken. Feyenoord heeft me daartoe niet de kans gegeven. En daarom vind ik dat mij moreel onrecht is aangedaan. Ik vermoed dat het feit dat ik voor Feyenoord geen al te dure trainer was, reden was om mij te ontslaan, want als je iets duurs in huis hebt, doe je het niet al te snel weg. Ik had het nooit verwacht Iedereen heeft me altijd voorge houden dat Feyenoord geen trainer ont slaat". Brzezanczyk, die na een turbulente week later een ontspannen indruk maakte, hoopt in West-Europpa emplooi te kunnen vinden. "Het is nog niet in Polen doorgedrongen, wat hier met mij is gebeurd. Zelfs mijn vrouw heb ik het nog niet durven vertellen. De toekomst zie ik overigens niet al te somber in. Nogmaals, ik heb een goede les gehad en ik ken nu de mentaliteit". En juist op die mentaliteit is Herr Antoni bij Feyenoord met zijn vorstelijk gehono reerde profs stuk gelopen. "Laat ik het voorzichtig zeggen, ik was verrast door be paalde gewoonten van de spelers. Die ge woonten wilden ik veranderen. Maar dat heeft tijd nodig. En is de tijd niet de beste dokter?". Antoni Brzezanczyk (rechts) kijkt nors naar Gerard Kerkum, de man die in eerste instantie verantwoordelijk is voor het ontslag van de Poolse trainer. INZELL Piet Kleine heeft geen ideale omstandighe den nodig om tot topprestaties te komen. Het zoveelste bewijs daarvoor na onder meer zijn wereldtitel afgelopen weekeinde in Heerenveen leverde de Drent gisteren in Inzeil. Onder het kunstlicht van de baan en in bittere kou reed hij naar een nieuw wereldrecord op de 5000 meter. Na een rit met veel harde en gure windvlagen dwars over de baan eindigde hij in 7.04,86. Bijna drie seconden onder het record, dat Hans van Helden op 30 januari in Davos had gerealiseerd (7.07,82). De eerste gouden schaats ter waarde van zo'n zeven honderd gulden kwam hem als geen ander toe. De Noren Terje Andersen en Kaj Stenshjemmet hebben de 500 meter gewonnen op de eerste dag van de wedstrijden om de „gouden schaats". Beiden reden de afstand in 39,23 seconden. Klaas Vriend was met een zevende plaats (40,54) de beste Nederlander. seconden, 3. Carlson (Zwe) 39,83, (Fin) 40,24, 6. Stensen (Noo) 40,25, 7. Vriend (Ned) 40,54, 9. Kleine (Ned) 40,67,13. Derksen (Ned) 40,96, 21. De Vries (Ned) 41,54. De uitslag van de 5000 meter is: 1. Kleine (Ned) 7.04,86 (nieuw wereldrecord), 2. Stensen (Noo) 7.13,94, 3. Vnend (Ned) 7.15,84, 4. Sjoebrend (Noo) 7.19,07, 5. Stenshjemmet (Noo) 7.19,22. 6. Andersen (Noo) 7.21,22, 7. Derksen (Ned) 7.24,75,8. Pasman (Ned) 7.26,66, 9. De Vries (Ned) 7.28,00. Algemeen klassement na twee afstanden: 1. Stenshjemmet 83.152 punten, 2. Kleine 83.156 pnt, 3. Andersen 83.352, 4. Stensen 83.644, 5. Vriend 84.124. Dat mag bij de Nederlandse Karate Associatie. Het volle contact beleefde een geslaagde première bij de eerste titelstrijd-nieuwe-stijl. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Zes teams stre den gisteravond in een bomvol „Amicitia" in Den Haag voor de eerste keer om de landstitel karate-nieuwe-stijl, volgens de Japanse regels. Zes van de NBB afgescheiden ploegen omdat de ze Nederlandse Karate Associa tie het niet eens is met de wijze waarop in de NBB déze sport wordt beoefend. De NKA wil „vol contact op het lichaam en bovendien met de voet ook op het gezicht", dus doortrappen en -stoten. Die proef is volledig geslaagd. Voor een deel van het publiek wellicht niet want de opmerking „er is niets gebeurd" viel nogal eens. Men verwachtte kennelijk „bloed te zien". Dat dit juist niet voorkwam, althans niet meer dan bij het karate waarbij slag of stoot slechts mag worden „aangegeven", is de grootste winst voor de afgescheiden groepering. De partijen van twee minuten finale drie wonnen aan snel heid van handelen maar. dat ging soms wel ten koste van de gesileerde bewegingen. De scheidsrechters hadden de niet geringe taak alles binnen de perken te houden. Zij slaagden daarin voortreffelijk, ook in sommige uiterst felle duels. Er bleek dat, bij voldoende tech niek, het volle contact zeer wel mogelijk is, temeer als de kara- teka's zoals gisteravond zichzelf in bedwang hebben. Een voorwaarde overigens waaraan zij per definitie moeten voldoen. Uitslagen: eerste ronde: Den Haag- Haarlem 5—0, Rotterdam-Zuid-Til- burg 4—1, Zutfen-Dordrecht 3—2, Rotterdam—Leeuwarden 5—0; twee de ronde: Rotterdam-Zuid-Den Haag 4—1, Rotterdam-Zutfen 5—0; derde plaats: Zutfen-Den Haag 2—2 en een onbeslist (Zutfen wint in extra par tij, finale: Rotterdam-Rotterdam zuid 3—2. - (Van onze sportredactie) ENSCHEDE Spitz Kohn zal ook de komende jaren mede het gezicht bepalen van FC Twen te. De oefenmeester, die con tractueel nog ruim een jaar aan de Enschedese eredivisieclub was verbonden, kwam met Twente tot overeenstemming ook na die periode zorg te dra gen voor de training en de sa menstelling van de topclub. Spitz Kohn, wenste niet nader aan te duiden op hoeveel jaren het contract, dat hij met Twen te sloot, betrekking heeft DEN HAAG Haag'68 en V&LTC, twee Haagse atletiekverenigin gen aan de Laan van Poot zijn sinds gisteren één. De ledenverga deringen voor het laatst (langdurig) bijeen schaarden zich met algemene stemmen achter de wens van hun bestuursleden die een groot atletiekbolwerk aan de Laan van Poot nastreven. Het heeft veel woorden gekost, voordat de fusie in een algemene vergadering laat op de avond kon worden beklonken. Algemeen voorzitter Van der Ende „Ik ben blij dat het is gelukt" kon toen met trots de nieuwe club die het verloren terrein in de competitie (hoofdklasse) zo snel mogelijk wil terugwinnen, bekend maken. De naam: V&LTC Haag. Samen willen de bestuurderen de kaderpro blemen, voornaamste aanleiding voor de fusie, het hoofd bieden. Na de eenwording op de Laan van Poot zijn er in Den Haag nog maar drie verenigingen over: Sparta (Zuidlarenstraat, met ruim 500 leden de grootste), V&LTC Haag en Olympia'48 aan de Laan van Poot. Het bestuur van V&LTC Haag ziet er als volgt uit Van der Ende (voorzitter), Koster (vice voorzitter), Muste (secretaris), Hubers (penningmeester). Gothenburg Dianne de Leeuw heeft gisteren na de korte kiir bij de wereldkampioenschappen kun strijden voor dames in Gothenburg terrein verloren aan Dorothy Hamill (VS). Dorothy Hamill en Dianne de Leeuw gingen wel de Westduitse Isabel de Navar re voorbij, die na de verplichte figuren de eerste plaats bezette, maar de afstand tussen titelhoudster Dianne de Leeuw en Dorothy Hamill is tot bijna een vol punt gegroeid. Bovendien is het plaatscijfer van de Amerikaanse Olympische kampioene aanzienlijk beter (14,5 om 21,5). De hoogste waarderingen wer- gaf de korte kür van de kittige den, zoals zo vaak, voor het Berlijnse een indicatie over laatst bewaard. Dorothy Hamill, haar mogelijkheden, die in het zenuwachtiger dan ooit tevoren, begin van het seizoen door een maakte foutjes en kreeg twee enkelblessure te zeer waren ver keer 5.7, een dozijn maal 5.8 en sluierd. vier keer 5.9. Trainer Carlo Fas- si gaf de missertjes later zelf De andere Oostduitse deel- toe: „Een dubbele Axel kwam neemster, de 15-jarige Annett er niet helemaal uit zoals Doro- Poe toch, leverde een minder thy gewend is te doen en later ?ave korte kür af en staat feite- slipte ze nog een keer weg. En 'Uk te ver achter om nog een wat die nerveusiteit betreft, dat kans te maken op één van de had John Curry ook. Geen won- medailles, der als er zoveel op het spel Tussen Dianne de Leeuw en staat". Christine Errath staat Isabel de Dianne de Leeuw heeft eingelijk Navarre nog geklasseerd als nog maar één duidelijke steun- derde, een positie die zij tradi- pilaar in het jürycorps overge- tiegetrouw vermoedelijk met zal houden, de Russische Irina Ab- kunnen vasthouden, saljamova. De meeste anderen de Leeuw za^ vandaag in de vier hellen over naar Dorothy Ha- minuten durende vrije kur op- mill, of naar Christine Errath. voor Dorothy Hamill De 19-jarige Oostduitse bewoog moeten rijden. Zij komt als 22e zich frank en vrij over het ijs van de 25 deelneemsters op het en oogstte de bewondering van en Dorothy Hamill volgt dl- tenminste drie juryleden. De Ts- rect daarna, jech Urban, de Westduitse Erika Stand: 1. Dorothy Hamill (VS) Schiechtl en de Canadees David plaatscijfer 14,5, 87,36 pnt; 2 Dianne V kamni«„°e0''mei tvLm^T5 9 Voorlopig staat Christine Errath S"odi) SSternraS Dorothy Hamill wist tijdens de korte Kür haar voor- - - -sprong op aartsrivale Dianne de Leeuw te vergroten tot een volledig punt. Merkel weg bij Schalke GELSENKIRCHEN - Max Merkel, de Oostenrijkse trainer van Schalke '04, zal zijn con tract met de Westduitse Bun- desligaclub niet verlengen. De overeenkomst tussen club en trainer loopt af aan het einde van het seizoen. Kandidaten voor de trainers- functie bij Schalke zijn assis tent-trainer Friedel Rausch en Otto Knefler, die vroeger bij Borussia Dortmund heeft ge werkt. Waterpoloteam toch naar Spelen DEN HAAG Het Nederland se waterpoloteam zal alsnog deelnemen aan de Olympische Spelen van Montreal. Neder land werd uitgenodigd door de FINA (internationale zwemfe- deratie) omdat Afrika geen ver tegenwoordiger stuurt. De Fina had van te voren vast gesteld dat indien een contin gent (in dit geval Afrika) geen deelnemend land kon afvaardi gen, de nummer zeven van het wereldkampioenschap in Cali deze plaats zou innemen. Het NOC (Nederlands Olympisch Comité) heeft zich inmiddels ak koord verklaard met de uitzen ding. Russisch paar won ijsdansen GOTHENBURG Het Russi sche paar Ludmilla Pachomova en Alexander Gorsjkow heeft in Gothenburg voor de vierde maal de wereldtitel bij het ijs- dansen behaald. Bij het vrije dansen kreeg het Russische paar van zeven jury leden de maximale waardering van zes punten. Weer verlies HYS-Intervam (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voor zevenhon derd toeschouwers heeft HYS- Intervam gisteravond voor de Coupe International met 5—4 van Brussel verloren in een' zeer matige wedstrijd. Vooral in de eerste periode kwam het publiek slecht aan zijn trekken omdat er zeer wei nig animo bij beide ploegen was om er iets goeds van te maken. Boerdreau scoorde in de eerste periode 1—0 voor Brussel. Ran- dell maakte gelijk. In de tweede periode stond HYS snel met 4—1 achter; door Co chrane en Bell ontstond de stand 4—3 bij de laatste periode. Richard maakte 5—3 en Dave Bell kon HYS op 5—4 brengen. Overige uitslagen: Groningen Hunters 3—3, Bad Nauheim Tilburg Trappers 8—1. UTRECHT Met drie nationa le records hebben de winter kampioenschappen 1976 in het splinternieuwe 25-meter bad ..de Kwakel" in Utrecht een vliegende start gehad. Twee van de drie zullen waarschijn lijk snel in de vergetelheid ge raken. Op de 4x200 meter vrije slag dames dook eerst Het Y met 8.58,26 onder de 9.06,42 waarmee VZC Vlaardlngen sinds vorig jaar de snelste was. In de tweede serie kwam VZC- Ritmeester daar met een tijd. van 8.53,64 onder. ,Het derde record had wel inter nationale allure. De 17-jarige Henk Elzerman dook bijna twintig seconden onder zijn ei gen record van de vorige win ter: 15.52,62 tegen 16.12,11. De Hagenaars vijfdeklasser op het Atheneum legde een grote regelmaat aan de dag. Elke hon derd meter rond de 1.04,00 en een eindsprint van 61 seconden. Als Henk Elzerman er net zoals vorige jaren in slaagt deze win tertijd 's zomers op de vijftig meterbaan te evenaren, kwalifi ceert hij zich gemakkelijk voor de Olympische spelen van Mont real. De limiet ligt namelijk op 16.10,00. Met even grote waarschijnlijk heid als Henk Elzerman hebben Annelies Maas en Yolanda Ag- genbach hun Olympische kandi datuur op de 800 meter vrije slag gesteld. Elkaar tot de laat ste slag in het oog houdend kwamen ze uit op respectieve lijk 8.53,42 en 8.53,82. Uitslagen: Dames, 800 meter vrije slag: 1. Annelies Maas (De Rijn) 8.53.42, 2. Yolanda Aggenbach (Zee macht Noordkop) 8.53,82, 3. Lenny van Kraay (PSV) 9.20,81 Heren, 1500 meter vrije slag: 1. Henk Elzerman (Zian Vitesse) 15.52,62 (n. Ned. ree.), 2. Fred VoUebergh (BZV) 16.58,15, 3. Richard Broer (WVZ) 17.17.55. Dames, 4x200 meter vrije slag: 1. VZC Ritmeester 8.53,64 (a Ned. ree.), 2. Het Y 8.58,26, 3. PSV 9.02,35. Heren. 4x200 meter vrije slag: 1. Zian Vitesse 8.12,09, 2. Het Y 8.14.89, 3. gPC 8.17.30. Vergadering stelde vertrouwen in voorzitter (Van onze sportredactie) waardoor hij de samenwerking aan drie bestuur- WASSENAAR Tijdens een buitengewone alge- sleden had opgezegd. Van de zijde van de leden mene ledenvergadering van de voetbalvereniging werd daarop gereageerd met een motie van ver- Blauw Zwart hebben niet minder dan vijf bestuur- trouwen in de voorzitter die door de vergadering sleden besloten hun functie zo spoedig mogelijk unaniem werd gesteund. De heren V.d. Ham. beschikbaar te stellen. Alleen voorzitter Wim Lam. Westgeest, Bolhuis, Ruygrok v.d. Werve en Van mers en secretaris Van der Kooij behouden hun der Lely besloten daarop in het belang van de te, vereniging op te stappen. Om Blauw Zwart met geheel onbestuurbaar te maken werd overeengeko- Tegenover ongeveer honderd leden verklaarde men, dat zij hun zetels bij de eerstvolgende alge voorzitter Lammers gisteravond, dat er enkele mene vergadering, die in juni wordt gehouden, weken geleden een bestuurscrisis was ontstaan beschikbaar zullen stellen. Tafeltennisster Van der Vliet geblesseerd MAASTRICHT De kans be- De Haagse tafeltennisster, gese- staat dat Marjan van der Vliet, lecteerd voor de Europese kam- een van de favorietes voor de pioenschappen in Praag, kreeg Limburg Coupe waarom van- gisteren last van een schouder- daag en morgen in Maastricht blessure. Marjan van der Vliet, wordt gespeeld, niet zal kunnen die uitkomt voor Tempo Team, uitkomen. gisteravond: „Ik ga wel naar Maastricht Daar zal ik laten kijken of ik mee kan doen". De Haagse speelster is met Bettine Vriesekoop (Hazerswoude) be langrijkste gegadigde om num mer een van de lijst Sonja Helt- zel, van de troon te stoten.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9