Alcohol groter probleem dan drugs Dokter moet meer aan assistente overlaten 'HOT LINES VOOR NAVO' EeidóeSotwont Voorjaarsbeurs+Relatie'76 Zedelesjes in Dassault-zaak zijn onjuist Regering Westelijk Sahara Amsterdammer verdacht van honderden inbraken PSYCHIATER MULDER MEENT: ZATERDAG 6 MAART 1976 1.F.IDSE COURANT PAGINA 7 ADVERTENTIE openingstijden: zondag 7 maart 10-18 uur/overige dagen 9-18 uur gebruiksgoederen beurs voor relatiegeschenken, reklame- en toegiftartikelen, premiums ALGIERS De leiders van het Polisario, de beweging die streeft naar onafhankelijkheid van de Westelijke Sahara, heb ben gisteren in Algiers bekend gemaakt dat zij een regering voor de westelijke Sahara heb ben gevormd. Eerder had het Polisario al de vorming van een eigen républiek, de democrat!- sch-arabische republiek Sahara, bekendgemaakt. De leiders van het Polisario ver klaarden dat zij de strijd tegen Marokko en Mauretanië zullen voortzetten totdat deze landen uit de westelijke Sahara verdre ven zijn. Hun strijd is echter alleen gericht tegen de regerin gen van Marokko en Mauretanië en niet tegen de bevolking van deze landen. UTRECHT (ANP) - Huisartsen zouden meer van hun taken aan doktersassistentes moeten dele geren. Daarvoor pleiten de heer C. P. Bruins, directeur van het Neder lands Huisartsen Instituut en de Amsterdamse huisarts F. H. Weisz in de jongste editie van Medisch Contact. Het overdra gen van een groter aantal werk zaamheden aan doktersassisten tes is volgens hen nodig omdat de huisartsen overbelast dreigen te raken. De heren Bruins en Weisz denken in dit verband aan bijvoorbeeld het opnemen van ziektegeschiedenissen, het verrichten van gestandaardi seerd lichamelijk onderzoek, het hechten van wonden en het ver wijderen van wratten. Een en ander dient wel te geschieden onder toezicht van de arts. Overigens verrichten doktersas sistentes en praktijkverpleeg sters momenteel ook al een aan tal semi-medische taken als het onderzoeken van bloed, urine en ontlasting en het geven van in jecties. Huisartsen die mèt de auteurs van het artikel in Medisch Con tact van mening zijn dat deze taken moeten worden uitge breid, wordt verzocht zich aan te melden voor een studie-groep. Consumentenorganisaties boos op Van der Stee (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De Consumentebond en het Konsu- menten Kontakt hebben verontwaardigd gerea geerd op de uitlatingen van Minister Van der Stee (van Landbouw) in de televisie-uitzending "Het nagerecht" (VPRO-eetsjo) van 4 maart. De sugge stie dat de consumentenorganisaties niets van zich hebben laten horen over produktetikettering, toevoegingen van reuk- en smaakstoffen e.tL is onjuist. Sinds jaar en dag hebben de Consumentenbond en het Konsumenten Kontakt juist sterk geijverd voor verplichte aanduidingen op voedingsmidde len. Voorts behoort de minister van Landbouw te weten dat zijn ministerie niet op de eerste plaats met warenwet-zaken is belast doch dat dit een taak is van de minister van Volksgezondheid. Omdat echter verschillende ministeries tezamen voor de warenwet eindverantwoordelijkheid dra gen, hetgeen een snelle aanpassing en vernieuwing niet bevordert, hebben de consumentenorganisa ties zich juist enkele maanden geleden nog tot de gehele ministerraad gewend met het dringende verzoek om nu eindelijk eens haast te maken met de vernieuwing van de warenwet, aldus beide consumentenorganisaties. MARKTEN KAASMARKT GOUDA. (4 maart) - Aan voer 2 partijen. Prijs (per kg): 5.00—5,15. De handel was flauw. Groenteveiling Leiden (5 maart) - Andij vie 191—210; snijbonen 1160-1360; kroten gekookt 75; boerenkool 40—43; prei 101—130; postelein 353-363; spi nazie 167—182; spruiten A 159-163; spruiten B 169-186; uien 61; witlof 300—310; komkommers A 94; B: 77-80; C: 60-68; D. 48-52; E: 42—45; sla zwaar 53-60; radijs 66—94; selderij 21-34. Tentoonstelling: Het onderzoek vandeRUIMTE. Normale toegangsprijzen. dagelijks geopend tot en met 21 maart. HEEMSTEDE (ANP) De politie van Heemstede heeft met de aanhouding van een 44-jarige man uit Amsterdam een goede vangst gedaan. Zij verdenkt de man van 200 inbraken in Heemste de, Haarlemmermeer, Amstelveen en de omgeving van Amster dam. De man is dinsdag aangehouden. Gisteren heeft de politie zijn aanhouding bekend gemaakt. De buit van de Amsterdammer bestond volgens de politie uit juwelen, sieraden, geld, antieke voorwerpen en zilverwerk. Over de totale waarde van het gestolene kon men nog geen schatting maken. B Vlootbe- zoek Gistermiddag is het Franse At lantische eska der voor een vierdaags be zoek in de ha ven van Amster dam afgemeerd. Bevelhebber van het eskader is vice-admiraal Philippe de Gaulle (tweede van links), zoon van de voormali ge Franse presi dent generaal de Gaulle. BRUSSEL De Noordatlantische-Verdragsorganisatie (Navo) gaat een eigen net van „hot lines" opzetten voor direct contact tussen de instanties die de besluiten nemen, en de 15 lid-staten. Naar een Navo-functionaris in Brussel bekendmaakte kunnen er tegen 1980 telefonisch topconferenties worden gehouden. Daarvoor zullen drie kunstmanen worden gelanceerd; waarvan de eerste in april de lucht in gaat. Voorts komen er 16 ondergrondse centrales. Er is een begroting voor de eerste fase van het plan van 350 miljoen dollar goedgekeurd. Het systeem wórdt zo ingericht dat vijandelijke aanvallen de verbindingen niet kunnen verbreken. Ook kunnen de Navo-lijnen niet worden afgetapt of zonder machtiging worden gebruikt Fran krijk dat geen lid meer is van het militaire commando van de Navo neemt niet deel aan het project Dit land heeft echter wel belangstelling getoond. Volgens de Navo-functionaris zal Frankrijk zich mogelijk in tijden van crisis op het net aansluiten. Chileens kabinet afgetreden SANTIAGO, Chili Het Chileense kabinet is gisteren in zijn geheel afgetreden om president Augusto Pinochet vrij baan te geven bij het reorganiseren van zijn regering. Regeringswoordvoerder generaal Hernan Bejares zei dat Pinochet volgende week de samenstelling van zijn nieuwe ploeg zou bekend maken. De ministersploeg is opgestapt in verband met de economi sche maatregelen die Pinochet naar verwachting deze maand zal bekendmaken. MR. LANGEMEYER: Amsterdam Een aantal verwijten dat de Amster damse officier van justitie heeft gemaakt aan het adres van de Tweede-Kamerleden Dankert (PvdA) en Keja (VVD) bij de behandeling voor de rechtbank van de Dassault-zaak waarin zij getuigen waren had de officier naar mening van de oud-procureur- generaal bij de Hoge Raad, mr. G. E. Langemeijer, achterwege moeten laten. Hij schrijft daarover in het Nederlands Juristenblad (NJB) van deze week dat er „vrij pijnlijke feiten zijn geuit". Officier in deze zaak van veronderstelde poging tot omkoping van deze kamerleden was mr. F. H. von Meyenfeldt. Conform zijn eis werd de Dassault-vertegenwoordi- ger vrijgesproken. Het is voor de vertegenwoordi- af, zich daartegen rechtvaardi ger van het openbaar ministerie gen of verontschuldigen en ik niet onder alle omstandigheden begrijp uit de pers, dat de be- mogelijk een getuige buiten trokkenen dit willen doen. In de schot te laten. Voor zovér ver- krantenverslagen lees ik echter wijten inhouden dat de getuigen nog andere verwijten en die zijn door hun optreden de bewijsle- meen ik, tegenover getuigen niet vering voor het openbaar minis- op hun plaats. Men moet toch terie en mogelijk dus het vinden bedenken, dat de getuige voor van de waarheid moeilijker heb- eerst niet vrijwillig aanwezig is, ben gemaakt dan het anders zou ten tweede dat hij een plicht zijn geweest, kan het volgens vervult in het belang van rechts- mr. Langemeijer de plicht van pleging, ten derde dat hij niets het openbaar ministerie zijn terug kan zeggen en ten slotte daarop te wijzen. Ook wanneer dat hij dergelijke „zedelesjes" de getuigen er schuld aan heb- over zich, heen moet laten gaan ben dat de verdachte tot zijn in de openbaarheid van de te- daad is gekomen over het eerst- rechtzitting. Allemaal redenen genoemde verwijt merkte mr. zou ik zeggen om een dergelijke Langemeijer op dat dit hier on- handelwijze na te laten, zo be- dermeer het geval schijnt te zijn sluit mr. Langemeijer zijn arti- geweest kei in het Nederlands juristen- Getuigen kunnen, zij het achter- blad. Jong en oud niet meer in tel? NOG NIET ZO LANG geleden - het waren de laatste golfbewegingen van Provo en Flower-power - deed ook in Nederland de opvatting de ronde, dat arbeid niet meer de hoofdzaak behoorde te zijn in ons leven. Iemand, die zijn zinnen niet direkt had gezet op de arbeid, moest dit gegund worden, zeker wanneer hij zijn leven aan andere doeleinden wilde besteden, dan aan „nuttig werk voor de maatschap pij". Het waren weliswaar de laatste golfbewegingen van enkele nieuwe wereldstromingen, maar tevens speelde daar in de welvaartsstaat mee, die ook Nederland heette te zijn. Er was immers werk genoeg, er was ook geld, in welke vorm dan ook, genoeg. Iedereen, die liever geen acht uren lang per dag wilde besteden aan het gewone werk, maar meer tijd wilde hebben voor bijvoorbeeld de Flower-Power, speelse creativiteit - of wat daarvoor moest doorgaan - moest dat kunnen. Soms zelfs gesteund door niet onaanzien lijke subsidies. DEZE LIEFDEVOLLE en bloemrijke tijd is echter voorbij. De narde werkelijkheid van thans is, dat meer dan 200.000 mensen werkloos zijn, dat tienduizenden mensen arbeidson geschikt geworden zijn en dat de economie nauwelijks meer het spelelement in ons leven duldt. Met andere woorden: thans zijn teveel mensen zonder werk, die in feite verschrik kelijk graag (weer) in het arbeidsproces opgenomen zouden willen worden. Maar voor hen is er geen kans meer. Het aantal werklozen blijft groeien, het aantal mensen, dat door tal van lichamelijke en geestelijke spanningen niet meer geschikt is om te werden, neemt nog sneller toe. HET TRAGISCHE bij dit alles is, dat zowel jongeren tot ongeveer 25 jaar als ouderen boven de 55 of 60 jaar, daarvan vooral het slachtoffer zijn. In wezen twee kwetsba re groepen in onze samenleving. Enerzijds zijn het vele jongeren, die gewoon geen kans krijgen na hun schooloplei ding aan het werk te gaan, anderzijds worden de ouderen afgeschreven, omdat zij „er niet meer tegenop kunnen", of omdat de samenleving hen „niet meer kan gebruiken". Deze ouderen hebben een bepaald verwachtingspatroon opge bouwd, dat thans in gruizels ligt, inclusief de daarbij behorende financiële draagkracht. De jongeren hebben de last te dragen, dat zij nog niet „in tel" zijn, dat de samenleving hen nog niet kan gebruiken. DAT IS IN WEZEN het grootste dilemma in onze econo misch niet zo florissante maatschappij. De maand maart staat vooral in het teken van de jeugdwerkloosheid. Zij, die er de macht toe hebben, dienen te beseffen, dat de jongeren hen terecht zullen veroordelen, wanneer zij geen oplossing kunnen bieden. Desnoods op wat langere termijn. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De auditeur-militair bij de krijgs raad in Arnhem, mr. H. Beaumont, signaleerde onlangs bij de behandeling van een aantal strafza ken wegens drankmisbruik in het leger, dat „angstwekkend veel militairen een ontwennings kuur ondergaan". Hij pleitte daarbij, evenals kapi tein M. van Galen korte tijd later zou doen, voor een stringente bewaking van de tapplaatsen in het leger. Ook overste A.D. Bos, commandant van Nieuwersluis, liet dergelijke geluiden horen. Kolonel-psychiater D. Mulder beluistert in hun uitspraken zeer terechte noodkreten. „Maar", zegt hij, „het drankmisbruik is in onze hele maatschap pij diep geïnfiltreerd. Veel en vaak drinken is normaal geworden. Tussen de middag zogenaamd geen tijd hebben om een hapje te eten, maar wel een pilsje of een borrel pakken wordt aanvaard". „En wat vooral van belang is: men gaat op steeds jongpre leeftijd drinken. Vandaag de dag wordt ook op de middel bare school al erg veel alcohol gebruikt. In een aantal gezin nen worden kinderen al vanaf hun 12e geregeld met drank in aanraking gebracht. Welnu, het drankpatroon in onze krijgsmacht moet je zien tegen die achtergrond". Volgens kolonel Mulder is „drinken" uit het oogpunt van volksgezondheid een aanzien lijk belangrijker probleem dan het gebruik van drugs. Hij il lustreert dat door op de situa tie in een stad als Amsterdam te wijzen: „Daar hebben naar schatting zo'n 100.000 mensen direct of indirect te lijden on der overmatig alcoholgebruik. Het aantal personen dat door het druggebruik met proble men te kampen heeft, wordt geraamd op 2400, van wie dan nog eens de helft buitenlander is". Zoekend naar een verklaring voor de griezelige vormen die het gebruik van spiritualiën heeft aangenomen, wijst Mul der op een complex van facto ren. De belangrijkste daarvan formuleert hij aldus: „Het angstniveau van de bevolking groeit. De mensen voelen zich in hun persoonlijke ontwikke ling in toenemende mate be dreigd. Door de milieu-proble men, de oorlog, de honger, de werkloosheid. En door de chaotische informatiestromen die hen daarover bereiken. Al cohol is het middel dat onze angsten oplost. Daarbij komt dan dat het kiezen van juist die oplossing krachtig wordt gestimuleerd door de reclame. Ook de distributie van drank is maximaal. Een levensmid delenzaak die zich een beetje respecteert heeft in deze sec tor voordelige aanbiedingen". Waar de problemen wortelen in de manier waarop onze sa menleving in elkaar zit, zo on derschrijft Mulder, ligt de eni ge afdoende oplossing in een verandering van die samenle ving. „Ik wil dat niet politiek vertalen", zegt hij, „maar es sentieel is natuurlijk dat we komen tot een kader van gees telijke welzijnszorg in de maatschappij die het individu weer de ruimte geeft". De gedachte dat een intensieve campagne tegen alcoholpge- bruik gekoppeld aan drasti sche prijsverhogingen en rant soeneringen, tot snellere resul taten zou leiden, wijst de mili tair psychiater volstrekt van de hand: „Een kruistocht te gen alcohol zou averechts wer ken. De vrouw die de drank zucht van haar man er mer de deegrol uit wil rammelen, ver sterkt zijn alcoholisme juist. Kolonel-psychiater D. Mulder: „De drank is uit een oogpunt van volksgezondheid een aanzienlijk ernstiger probleem dan het drug gebruik." Waar ik wel heil van verwacht is een actie-programma dat erop is gericht om de gevaren van de drank duidelijk te ma ken en verandering te brengen in onze houding tegenover al coholische genoegens. Waar we vanaf moeten is het beeld dat veel drinken stoer en vol wassen is. We moeten alcohol gaan zien als een roesmiddel dat één van de vele prettige dingen is die het leven te bie den heeft en waarvan we voor een optimaal genoegen een be perkt gebruik moeten maken. Een paar glazen per dag, dan zitten we snor. Dat bewustzijn moet worden aangekweekt op de scholen, te beginnen met de kleuterschool, op vormings cursussen, in de vakverenigin gen en ga maar door. Ook in het leger natuurlijk. Bij de Nederlandse leger-brigade in Duitsland wordt dat al erg goed aangepakt. Daar wordt permanent informatie gegeven over de drankgevaren en tracht men in discussie de slui merend al aanwezige kennis daarover te mobiliseren". „Veel drinken is on-mannelij- k".Dat moet het nieuwe parool worden". Aanslag Vannacht is in de Londense wijk Covent Garden een bom ontploft die grote schade aanrichtte aan woningen en ge parkeerde auto's. Volgens de Lon dense politie zou de bomaanslag het werk zijn ge weest van leden van het Noordier- se bevrijdingsle ger de IRA. Illllllillllllllllllllllil ANS mag nog even blijven DEN HAAG - Staatssecretaris Klein (onderwijs) heeft ermee ingestemd dat de Nederlandse satelliet ANS nog eventjes mag worden gebruikt. Recente ont dekkingen over regelmatige te rugkerende éontgenuitbarstin- gen in een sterrenhoop hebben er toe geleid, om alsnog toe stemming te geven voor nieuwe metingen met de ANS. Dit voortgezet gebruik (tot 19 april aanstaande) kost 450.000, een bedrag dat ten laste komt van het subsidie voor ruimteonder zoek in 1976. De staatssecretaris heeft de Tweede Kamer laten weten, dat de recente ontdekkingen en de daaruit getrokken conclusie in druk hebben gemaakt, zodanig dat besloten werd tot een (korte) voortzetting van het gebruik van de ANS. Hollandse fakkel tweede Paasdag naar Amerika Maastricht (ANP) Op Twee de Paasdag zal in Maastricht de fakkel worden ontstoken die door twintig atleten van de Maastrichtse atletiekvereniging SV'34 naar Washington wordt gebracht ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de Verenigde Staten. Het is de bedoeling dat de atle ten 24 april in Washington aan komen, waar president Ford de fakkel in ontvangst zal nemen. De fakkel wordt lopend eerst naar Brussel gebracht. Vandaar gaan de atleten, die tot Brussel ieder drie kilometer moeten afleggen, per vliegtuig naar New York, om daarna weer lo pend de afstand naar Washing ton te overbruggen. BEATRIXGEBOUW UTRECHT

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7