„Interim- jaar voor Leiden" "De Tour komt naar Leiden" Joop Riethoven is er van overtuigd: TRAINER/SPELER BERT DE GRAAF: Oud-internationals komen naar ZLC VOOR SCHUT" Joop Riethoven: "Er gebeurt te weinig in Leiden...." DOOR GERT-JAJN ONVLEE soonlijk geloof ik ook dat Tee kens zich ook dit keer weer garant wil stellen. Zekerheid daarover hebben we pas over een week of twee. Teekens is nu met vakantie." Dat de tourstart in 1977 aan de neus van Leiden is voorbij ge gaan, zit bij Riethoven nog al tijd niet prettig. "Toen waren we met Lévitan eigenlijk ook al tot overeenstemming gekomen. Maar tijdens de Tour van vij fenzeventig heeft Goddet die start toch nog aan Fleurance beloofd. Lévitan geneert zich daar nu nog voor. Toen we twee weken terug in Frankrijk waren heeft Lévitan zijn excuses daar nog voor aangeboden." Als in mei inderdaad definitief wordt dat de Tour naar Leiden komt, staat er voor Riethoven c.s. (Met Riethoven zijn ook Cees Kouwenhoven van de Stichting Organisatie Sporte venementen en Bas Vonk druk doende) veel werk voor de deur. Dan zal een Stichting worden opgericht (Teekens voorzitter, Riethoven vice-voorzitter) en ook zullen allerlei commissies uit de grond moeten worden gestampt om de organisatie rond het tour-circus te regelen. "Want reken maar", stelt Rie thoven, "dat het een hele klus is. Er komen zo'n 1600 mensen met de Tour mee naar Leiden en daar zal je toch slaapplaat sen voor moeten vinden. En dan die organisatie om het in de Groenoordhal (waar de voorstel ling van de ploegen zal worden gehouden en ook de proloog van start zal gaan, Red.) allemaal te regelen. Veertig telexen, veertig telefoon lijnen en allerlei soorten kamers voor journalisten en directie, noem maar op. Daarom is ook Van onze sportredactie LEIDEN Op zaterdag dertien (13) maart a.s. komt een elftal van de Nederlandse oud-internationals naar Leiden. Dit team, waarschijnlijk met Lenstra, Van der Linden, Wiersma en Swart speelt dan om 16.00 uur (vier uur 's middags) op het ZLC-terrein tegen datzelfde ZLC. Tourstart 1973 in Scheveningen. Is Leiden in '78 aan de beurt? Van onze sportredactie LEIDEN Joop Rietho ven ten voeten uit: "Hel maakt niet uit of die Tour nou in het weekend, of op een doordeweekse dag komt. Ik verwacht gewoon dat iedereen vrij neemt. Er gewoon een feestdag van maakt. Een soort drie oktober....." Hij droomt even weg. Joop Riethoven. Voorzit ter van de wielervereni ging Swift. Maar op dit moment de Sportorgani- sator. "Heb je wel eens een Tour mee gemaakt?", ontwaakt hij. ''Zo mooi. Zo iets geweldigs. Zo on gelooflijk." Niet zo vreemd dat Riethoven juist die juni-dag in 1973 waar op de Tour de France-karavaan (met Joop aan kop) door Leiden trok als de "mooiste van zijn leven" kiest. Onder voorbehoud overigens. Want als de Tour in '78 opnieuw naar Leiden komt, maar dan om daar van start te gaan, dan zullen die dagen on getwijfeld als "de allermooiste" de geschiedenis ingaan.... In mei kan alles beklonken zijn. Dan is het zeker of de Tour al dan niet naar Leiden komt. Rie thoven klinkt overtuigend: "De Tour komt gewoon. Dat is voor mij al lang geen punt meer. Vanuit Frankrijk zijn er geen problemen meer te verwachten en hier moeten we alleen nog het bedrag gegarandeerd krij gen." "Het Bedrag" dat Felix Lévitan voor zijn Tour de France eist is (voorlopig) op 600.000 Franse francs gesteld, 360.000 Neder landse guldens. De man die voorbestemd lijkt voor dit bedrag garant te staan is Eimert Teekens. Vorig jaar al bereid om de Tourstart voor 1977 te garanderen. Toen kostte dat de vleesmagnaat nog "slechts" 270.000 gulden. Riethoven over die inflatie én over het feit dat Leiden de start in 1977 uiteindelijk toch niet kreeg: "Alles wordt duurder. Dat is een normale ontwikke ling. Ook Merlin Plage (start plaats 1976, red.) en Fleurance ('77) moeten dat betalen. En per- De Jong, directeur van de Groe noordhal nu eigenlijk al bezig met de voorbereiding. Dat moet gewoon al." Waarom mensen als Vonk, Tee kens en Riethoven zich inspan nen om die Tour, met al z'n rompslomp, naar Leiden te ha len, maakt Riethoven snel dui delijk. "Er gebeurt te weinig in Leiden. De stad doet te weinig aan self- promotion. En als wij er nu in slagen de Tour hierheen te krij gen heb je de kans dat er meer gaat gebeuren, dat ook anderen zich voor die zaken gaan in spannen. De stad moet leefbaar der worden. En of Riethoven dat nou doet, of iemand anders, maakt mij echt niet uit" Joop Riethoven trekt een verge lijking met zijn acties voor het Geestelijk Gehandicapte Kind: "Ik begon er mee. Nu zijn veel voetbalverenigingen er ook mee bezig. Zo'n effect verwacht ik ook als de Tour hier is ge weest." Riethoven ("Als het goed gaat springt iedereen er financieel uit, hebben we zelfs winst. Daarvan wordt dan op Duinrell een paviljoen gebouwd voor de Geestelijk Gehandicapte Jeugd") ziet gunstige perspectie ven voor de gemeente Leiden. "Je komt op een geweldige ma nier in het nieuws. Dat mag in eerste instantie wel wat geld kosten. Geld dat trouwens ook weer zo in Leiden terugkomt. Wat dacht je alleen al van die zestienhonderd man? Nou dan." Het is duidelijk. Joop Riethoven gelooft er heilig in. Gaat volgen de week met de gemeente Lei den praten over parkoersen, af zettingen en de "Franse week" die hij in z'n hoofd heeft ("Fran se films, stokbrood, sportuitwis- selingen; je kan alle kanten op"). Met de andere initiatiefne mers zal dan over een kleine twee weken het gesprek plaats vinden met Teekens. Dan - weet Riethoven gewoon - gaat er be richt uit naar Felix Lévitan, de grote man achter de Tour de France. In mei komt diezelfde Lévitan dan naar Leiden, de laatste za ken regelen, de laatste handte keningen zetten. Het Stichtings comité, de commissies komen daarna in actie. En dan zijn de "mooiste dagen" daar. In juni '78.... LEIDEN Het als „interim-jaar" aangekondigde voetbalseizoen 1975—'76 verliep voor zaterdag-eer steklasser Leiden in de beginfase toch opmerkelijk succesvol. De roodwitten nestelden zich direct aan de kop van de ranglijst, handhaafden zich vervol gens enige tijd in de kopgroep maar moesten uiteindelijk toch definitief afhaken in de strijd om de titel. Niet onverwacht overigens. Trainer/speler Bert de Graaf (26): „We stonden er zelf van te kijken dat het in het begin zo goed draaide. We wonnen wedstrijden en „uit" tegen Oegstgeest speelden we nog een ontzettend sterke partij voetbal ook. Toen begonnen we, misschien tegen beter we ten in, nog even hoop te krij gen; dachten we dat we het misschien nog zouden redden. Ondanks alles. De Graaf („Ik verwachtte die terugval toch wel") over de redenen waarom Leiden dit seizoen eigenlijk niet hoog kón komen: „Even afgezien van het feit dat Leiden gewoon een paar echt goede spelers mist om een sterk elftal te maken („Met inzet kan je ook dan nog erg hoog komen") kan je voor de vuist weg nog wat oorzaken vinden. We konden pas eir.d augustus op Pomona terec..t om daar te trainen. Daarvoor moesten we ons een tijd behel pen op het strand; bepaald geen ideale voorbereiding op een voetbalseizoen. Daarbij kregen we, toen we eenmaal wel op het trainingsveld aan de slag konden, problemen met de avonden waarop we zouden trainen. De donderdag was voor de halve selectie op een of andere manier niet haalbaar; de dinsdagavond viel af door het zaalvoetbal. Kortom, sinds enige tijd trai nen we nog maar een keer in de week. En dat is echt te weinig om uit de afdeling te komen. Je merkt het 's zater dags ook. Tegen het einde van een wedstrijd loopt iedereen op de toppen van z'n tenen". Die overschakeling naar één avond is voor (nog altijd ent housiaste) Bert de Graaf een belangrijk punt: „Het. is toch wel tekenend dat veel spelers minder voor hun sport over hebben dan vroeger. Ik wil helemaal niet zeggen dat de mentaliteit bij Leiden slechter zou zijn dan bij andere vereni gingen, het is meer een maat schappijbeeld, maar het blijft jammer". En even overstappend naar zijn dagelijks werk als gymle raar: „Op school merk je het ook al. Veel jongens vergeten gewoon hun gymbroek om niet mee te hoeven doen. Nu ik dat weet neem ik zelf ge woon een paar broeken mee, maar het probleem is daarmee natuurlijk niet opgelost". Terug naar Leiden. En naar dat „interim-jaar". Bert de Graaf: „Het is bepaald geen ideale situatie dat ik als speler de jongens moet gaan lopen trainen. Dat besef ik; dat weet de club ook. En als het ook een beetje meezit heeft Leiden volgend seizoen een andere trainer. Eén die van buitenaf komt". Dat houdt nu ook weer niet in dat het trainen hem zo slecht zou afgaan. De Graaf tij dens de wedstrijden niet de verantwoordelijke man, omdat dan Henk Schuchard als coach de scepter zwaait („Die samenwerking is uitstekend. Henk stelt ook mede het elftal samen") over de trainingen zelf: „Het was op zich wel een lastige opgave, maar ik ben door de spelers toch wel als trainer geaccepteerd. Ze doen tenminste vrijwel alles wat ik zeg. Maar ik kan zelf bijvoor beeld niet aan de mentaliteit van het elftal gaan werken. Dat is voor mij als mede-spe ler gewoon erg lastig. En daar voor heb je eigenlijk iemand van buitenaf nodig. Iemand die z'n eisen kan stellen; mak kelijker iets kan zeggen. Daar om ook kan je dit seizoen het best als een interim-jaar zien". Een jaar waarin voor Leiden eigenlijk alleen nog het „kop- lopertje-pesten" rest. De Graaf, als trainer ook in de volleybalwereld geen onbeken de (Haak/NOVO): „We krijgen nog drie koplopers uit. Tegen die ploegen moeten we goed voor de dag kunnen komen. Dat is eigenlijk ook wel een noodzaak. Door goede presta ties trek je weer spelers van buitenaf aan. En Leiden kan best nog wat goede spelers gebruiken. Ook al omdat de doorstroming van de jeugd op dit moment nog niet al teveel bruikbare krachten oplevert". Volgend seizoen zal het dan moeten gaan gebeuren. Bert de Graaf hoopt er dan als speler bij te zijn: „Ik heb nu nog geen zin alleen op de bank te gaan zitten. Het lijkt me trouwens toch wel leuk weer eens door een trainer te wor den getraind. Prognoses Ook Leidse Boys-aanvoerder Toon Polane is er niet in ge slaagd de „koploper van het eerste uur" Ruud de Groot van ZLC van de eerste plaats te verdringen. Polane scoorde een percentage van 46.15%. Nu trainer/speler Bert de Graaf van Leiden: GROEP A: ZLC-Leidse Boys 1; Stompwijkse Boys—Alphen- se Boys 1; Floreant—RVC 1; ESTO—Nicolaas Boys 1; Alp- hia—KRV 3; Soccer Boy- s—VTL 2; Oranje Groen Warmunda 3. GROEP B: Oudewater—Kic kers '69 1; Schoonhoven—VNL 3; Meerburg—DOSR 2; Wete- ringse Boys—Gouderak 2; Ber gambacht—VNA 1; Unitas Lei den—WOA 3; Nieuwerkerk- Ammerstol 3. Zat. EERSTE KLASSE: Wou- brugge—Kagia 1; Valken '68—Leiden 3; KRV-LSW '70 1. TWEEDE KLASSE: Bernar- dus—Kickers '69 1; Alp- hia—Abbenes 3; Stompwijkse Boys—SJZ 1; Meerbur- g-SVLV 2. GOUDA: Reeuwijk—Gouda 2; Bergambacht—Rijnstreek 2; Waddinxveen—Sportief 3; Bo degraven—Oudewater 1; Flo reant—WDS 3. STAND: 1. Ruud de Groot (ZLC) 61.11%; 2. Vic Boutier (VTL) 57.69%; 3. Rob de Roo (Hazerswoudse Boys) 56.66%; 4. Joop Straver (WOA) 53.33%; 5. Ed Langereis (SVOW), Piet Paauw (Oegst geest), Hans de Rijk (Kickers '69) en Frans Bahlmann (Alp- hense Boys) allen 50%; 9. Pim van der Meer (DOSR) 48.38%; 10. Toon Polane (Leidse Boys) 46.15%; 11. Matthieu van Win- sen (Warmunda) 43.33%; 12. Cor Lens (GWS) 40%; 13. Daaf Holswilder (Oranje Groen) 33.33%. Bert de Graaf in actie; als speler. Trainer De Graaf: „Mentaliteit verande ren". LEIDEN Deze avond slechts regels. Maar wat voor. Buiten spel en wangedrag, ga er maar eens aan staan. Met z'n twinti gen gingen we er aan staan hoorden we ook weer aardige, nuttige voetbalwetenswaardig heden. Een scheidsrechter, in de regel knap levend, is toch echt een „dood element" in dat voetbal spel. Goed, met enige stuiptrek kingen beweegt hij zich dan wel over het veld, of door de zaal, maar „dood" blijft'ie. Dus, niet fluiten als er een bal tegen je aan wordt geschoten. Maar wel degelijk fluiten als er een bal tegen een niet speelgerechtigde hond aankaatst. „Die hond hoort er niet", wordt er gezegd. Gelijk hebben ze. Hou dat beest toch aan een lijn en dan het liefst nog buiten de lijnen van dat veld. Trouwens, een toeschouwer moet met voetballen als een hond worden behandeld. Als er dus iemand dat veld op komt, gewoon blaffen. En affluiten, want ook die enthousiaste sup porter mag die bal niet aanra ken, kan „per ongeluk" ook geen doelpunt maken, 't Is maar dat u het weet" Regel elf: de buitenspelregel. „De makkelijkste regel die er bestaat". We hadden het vorige week ook al gehoord, het wordt nu weer gezegd. „De makkelijk ste regel, een paar zinnetjes, meer niet". Maar wel houden we ons er een uurtje mee bezig. Situaties op het groene bord met gele en rode damschijfjes, nummers op de achterkant en daaraan toege voegd twee witte schijfjes. Met een „S" (dat is de scheidsrech ter) en een ,,G"(inderdaad). Die „S" nu moet een paar dingen weten: „Een speler is buitenspel, wanneer hij op het ogenblik dat de bal wordt gespeeld, dichter bij de doellijn van de tegenpar tij is dan de bal, behalve: a: indien hij zich op eigen speel- helft bevindt; B: indien tenmin ste twee tegenstanders zch tus- sen hem en en doellijn bevin den; c: indien de bal het laatst door een tegenstander is aange raakt, dan wel gespeeld; d: in dien hij de bal rechtstreeks ont vangt uit een doelschop, hoek schop, inworp of scheidsrech- tersbal". Nu weet u het ook. Het is zo simpel als ik weet niet wat. Wel aanleiding voor misverstan den geeft het feit dat een speler zich niet aan buitenspel kan ont trekken door achter de doellijn te schuiven. Als een scheids rechter meent dat hij daarmee het spel beïnvloed, dan wel de keeper hindert, kan er toch we gens buitenspel worden geflo ten. Dus doorgebroken spits achter de doellijn: mond dicht als 'ie fluit Overigens is het moment van spelen nog wel beslissend over „ja-dan-neen-buitenspel". Straf baar buitenspel, wel te verstaan. Wat als de bal naar rechts wordt gespeeld en de linksbui ten staat „fout geparkeerd" dan hoeft er echt niet te worden gefloten. En zo heb je nog meer grappen. Nee, de eenvoudigste regel kan ik het met de beste wil van de wereld toch niet noe men. Al ziet het er, gemakkelijk zit tend achter een tafel, niet zo verschrikkelijk moeilijk uit Dat zal wel schijn zijn die weer eens oedriegt HANDLEIDING SCHEIDSRECHTERS Overtredingen en wangedrag. Ook zo aardig. Het grote ver schil zit 'm hier in opzettelijk en per ongeluk. Opzettelijk hands bijvoorbeeld, dient te worden bestraft. Onopzettelijk echt niet. Over „handen" gesproken: die beginnen waar een t-shirt met korte mouwtjes eindigt. Geen „Schouder-hands" derhalve. Op zettelijk trappen: „Kerel 't veld uit"; opzettelijk slaan of pogen te slaan „ook er uit"; spugen „direct weg" twee officiële waarschuwingen „vort". „We zijn bezig met een sport, met een hobby heren", klinkt het „Misschien merk je het tegen woordig wat minder, maar het blijft sport". Wat triest wordt er vervolgd: „Regel twaalf, wangedrag, is de laatste jaren de belangrijkste re gel geworden. Daar zullen we voorlopig mee moeten leren le ven..." En, als slot van een leerzame avond: Heren je moet je op dat veld nooit kwaad maken. Dan ga je gegarandeerd het schip in". Maar dat wisten we al. Hadden we ook al gehoord. Je gaat „het schip in", „voor joker" en „voor schut". Je vraagt je af waarom je nog doorgaat of zal het allemaal toch wel meevallen? En doen de docenten er tijdens de cursus gewoon een extra schepje op? De fr idagoog zal het ons tezij- nertijd duidelijk maken.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5